Walcheren CRETONNE 1.88 Zeeuwsch-Ylaanderen Vergadering van het landbouwschap R.-k. bejaardenbond bisdom Breda groeit als een gezonde baby Dagblad De Slem ZUID-BEVELAND Partij aanbieding Schoolhoofd te Schoondijke moest in de „ossenwei" Raadsvaria GORDIJN Er sijn thans 58 afdelingen met 7500 leden MIDDELBURG Burgemeester wil van verdeling woonruimte af V olkskredietbank floreert niet VLISSINGEN Afscheid directrice huishoudschool Aantrekkelijk program Jeugd week GOES KR O-tierelantijnen voor Goese gasten 100% KATOEN VROOM DREESMAN BREDA BERGEN OP ZOOM Yerseke en Luctor finalisten in Mr. dr. Mestoernooi Zomeravondvoetbal in Zeeland OGf# Stro-bruid hartelijk omhelsd Hoogwaterstanden Géén K.A.B.-bond Reis met verbouwde boot voortijdig beëindigd EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 1958 De portefeuille voor de woonruim teverdeling is de burgemeester in dertijd toebedeeld en ook toen er een nieuwe eerste burger kwam bleef dat zo. Mr. J. de Widt is daarmee hele maal niet zo verguld, bleek uit het antwoord, dat hij in de rondvraag van de maandag gehouden raadsvergade ring aan drs. Th. J. Westerhout (P. v. d. A.) gaf. De doctorandus wilde iets weten over de Ujn, die bij de verde ling van woonruimte wordt gevolgd, maar de voorzitter zette duidelijk en afdoende uiteen, dat van een lijn geen sprake is, omdat er eenvoudig geen vaste normen kunnen worden opge steld. Er wordt gehandeld naar eer en geweten, verzekerde mr. De Widt, hoewel hij zich er wel degelijk van bewust was, dat alle beslissingen voor de buitenstaanders niet even lo gisch schijnen te zijn. Met graagte zegde hij later de heer M. Wattel (A.R.) toe, dat het beheer van de betrokken portefeuille bij de nieuwe samenstelling van het college op de helling gebracht zal worden. De heer W. P. J. Baars CC.H.U.) bracht de verhuur van koelkasten door de P.Z.E.M. in het gemeente lijke verzorgingsgebied in het geding. Wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer deelde mee, dat de P.Z.E.M. hier toe het volste recht heeft en dat het alleen jammer is, dat de gemeente haar klanten niet een dergelijke ser vice kan bieden. Tenslotte werd er nog op aangedrongen, dat er met spoed 'n uitbreidingsplan ter tafel moet komen, omdat de gemeentelijke vooruitgang door het ontbreken van ,'n dergelijk plan momenteel wordt ge remd. Uit het jaarverslag der gemeente lijke Volkskredietbank blijkt dat in 1957 in totaal 45 kredieten werden verleend met een totaal bedrag van 13.998 tegen resp. 30 en 10.438 in 1956. Vergelijkingen met de verrichtin gen over 1956 toont aan, dat in 1957 in verhouding een vrij sterke stijging (50 pet.) van het aantal verleende kredieten plaats vond. Dit had even eens een stijging van het uitgeleende kapitaal tengevolge en wel met rond 34 pet. Toch blijft het opmerkelijk, dat van de diensten van de bank een ge ring gebruik gemaakt wordt bij ver gelijking van de cijfers van gemeen telijke volkskredietbanken in andere gemeenten. De reden daarvan aan te wijzen is zeer moeilijk. Naar de me ning van de commissie speelt de in slag van de bevolking hierbij wellicht mede een rol. In de gemeenteraadsvergadering deelde burgemeester mr. J. de Widt mee, dat hij thans zijn verbouwde ambtswoning aan de Dam heeft be trokken. Hij was zeer tevreden over de uitvoering van het werk. Voor be langstellenden vertelde hij nog, dat hij telefonisch bereikbaar is onder num mer 4044. De raad verleende eervol ontslag aan ir. T. Michielsen als curator over het gemeentelijk gym nasium, aan de heer W. F. van Riet als secretaris-ontvanger van het be stuur van de Middelburg-Vlissingse rijweg en aan de heer P. Geelhoed als leraar aan de •gemeentlijke school voor avondnijverheidsonderwijs. Me dewerking ingevolge artikel 72 van de lager onderwijswet c.q. artikel 50 van de kleuteronderwijswet werd ver leend aan de chr. school aan 't Zand voor het aanschaffen van leermidde len (kosten f 747,30) en een indu striestofzuiger (f 325), aan de ver eniging tot het verstrekken van l.o. op geref. grondslag voor het ter be schikking stellen van 'n gymnastiek lokaal en aan de chr. school aan 't Zand voor de beschikbaarstelling van een lokaal in afwachting van de tot standkoming van de tweede kleuter school in de stromenwijk en tot het beschikbaar stellen van gelden voor schoolmeubelen en aanvullend mate riaal voor de kleuterschool aan de Koudekerkseweg. Een subsidiever zoek van de chr. H.B.S, te Culem- borg werd afgewezen en de stadhuis belichting werd in dank als geschenk van de V.V.V. aanvaard. Hogere subsidie openbare leeszaal De minister van O., K. en W. heeft meegedeeld, dat de normale rijks subsidiebedragen voor de openbare leeszalen en bibliotheken met 9,75 procent dienen te worden verhoogd. Om het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek alhier in staat te stellen de verhoogde rijkssub sidie te verkrijgen, zal het nodig zijn, dat de normale gemeentelijke subsi die over 1957 eveneens met 9,75 pro cent of wel een bedrag van f 1.063,63 wordt verhoogd. Het college van b. en w. stelt de raad voor om daartoe Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren:}. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi ..Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 015 Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. te besluiten. Het merkt tevens op, dat de bewindsman heeft meege deeld, dat hij zich voorstelt met be trekking tot de vaststelling van de subsidies over 1958 nadere medede lingen te doen op korte termijn. Voorlopig niet méér woningen aan Kanaalstraat Aan het begin van dit jaar besloot de gemeenteraad om aan de Ver eniging tot Verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten voorschotten te verlenen voor de financiering der stichtingskosten van 24 woningwet woningen op een terrein aan de Ka naalstraat. De hoofdingenieur-direc teur der directie van de volkshuis vesting en bouwnijverheid te Middel burg heeft echter bericht, dat uit de gedeeltelijke verdeling van het sub sidiecontingent voor het bouwen van 500 woningwetwoningen in Zeeland blijkt, dat de mogelijkheid om dat plan nog dit jaar te realiseren on waarschijnlijk moet worden geacht. De op dit plan betrekking hebbende bescheiden werden daarom terugge zonden. Intussen is gebleken, dat rea lisering van het plan op premiebasis voorlopig evenmin mogelijk is. B. en w. stellen daarom aan de raad voor om het besluit van 30 januari jl. maar weer in te trekken. Medewerking en krediet B. en w. stellen de gemeenteraad voor om aan het r.-k. kerk- en schoolbestuur medewerking te verle nen voor de aanschaffing van een stofzuiger, een elektrische boender en schoonmaakartikelen ten behoeve van de eerste inrichting van de on der het bestuur staande Sint-Paulus- school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Van der Helstlaan. Een krediet van f 4.800 vraagt het college voorts voor de aankoop van éen grote en drie kleine motormaaima- chines. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in „Britannia" is afscheid genomen van mevrouw P. J. Sareis van Rijn, directrice van de gemeentelijke in dustrie- en huishoudschool die in een gelijke functie is benoemd te Arn hem. In het eerste gedeelte van de middag werden de getuigschriften uit. gereikt aan de leerlingen, die dit jaar „afstudeerden", en werd de scheidende directrice voorts in zeer waarderende bewoordingen toege sproken door de wethouder van on derwijs. de heer W. Poppe, die het vele goede releveerde, dat mevrouw Sareis van Rijn voor de Vlissingse school deed, door de directeur van de H.B.S., de heer Kuiper en door mevrouw C. P. Dellaert-van Beuse- kom namens de commissie van toe zicht. Bloemen offreerden de leerlin gen Elly van de Horst en Ineke Hol. Na de pauze voerden de leerlingen van de school een door de leerkrach ten samengesteld cabaretprogramma uit, waarbij de directrice nog een schitterend wandkleed als geschenk ontving. Namens het personeel kreeg mevrouw Sareis van Rijn een elek trische klok cadeau. De Jeugdraad houdt van 25 tot 30 augustus aanstaande een jeugd- week op de Nieuwe Markt. Maandag avond de 25ste is er een jeugdappèl, gevolgd door het optreden van de jazzband „New Orleans Seven". De Nederlandse Pantomine Stichting brengt dinsdags een culturele avond en woensdagavond wordt de volks dans beoefend. Jan de Troye vertelt donderdagavond een en ander over Israël, eventueel geillustreerd met film. Vrijdagavond zijn er wandel tochten en een concert door het jeugdkorps van „Ons Genoegen". Za terdagmiddag worden er kinderspe len gehouden en 's avonds wordt het festijn afgesloten met het optreden van „De Jonge Flierefluiters". Indien de weersomstandigheden zulks toela ten, zullen alle evenementen in de openlucht geschieden. In het andere geval beschikt men over een tent. die plaats biedt aan ongeveer 500 personen. Tentoonstelling tank vaart en seheepsbouw De heer G. W. Oskamp, voorzitter van de Zomershow, zal aanstaande vrijdagavond om acht uur in de „De Ruyterschool" de tentoonstelling Tankvaart en scheepsbouw" openen. Deze wordt gehouden onder auspiciën van de Vlissingse zomershow en is georganiseerd in nauwe samenwer king met Phs. van Ommeren N.V. en de Koninklijke Maatschapppij „De Schelde". Oostkapelle ONDERSCHEIDING Bij K.B. is de heer Z. Maljaars be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. (Advertentie) Op 10 oktober a.s. reserveert de K.R.O. in zijn studio te Hilversum honderd plaatsen voor Goesenaren, wat tevens een unieke gelegenheid is om kennis te maken met de werk zaamheden van de K.R.O. en zijn ap paraat. De reis gaat eerst naar Amsterdam, waar de lunch wordt gebruikt, 's Mid dags volgt de bezichtiging van de studio en na het diner kan men de uitvoering van het Tierelantijnen- program bijwonen. Jaarvergadering Oranje-Groene Kruis Uit het jaarverslag van de wijkver pleging „het Oranje Groene Kruis" blijkt dat in 1957 het aantal leden toe nam van 1710 tot 1763. De contributie werd weer op f 4,50 vastgesteld. Voor dit bedrag wordt bij ziekte geduren de zes weken gratis verpleging ge geven door een van de verpleegsters. Bovendien kan tegen een geringe ver goeding regelmatig voor zuigeling of kleuter de kinderarts op de consul tatiebureaus worden geraadpleegd en is hoogtezonbehandeling mogelijk op advies van de arts. De drie wijkverpleegsters legden in 1957 8147 bezoeken af. De bestrijding van de TBC heeft tot gevolg gehad dat het aantal patiënten weer daalde, in de afgelopen vier jaar van 55 tot 13. In het medisch centrum wordt don derdagsmiddags een zuigelingen- en kleuterbureau gehouden. Het aantal consulten bedroeg in 1957: 1300 zui gelingen en 592 kleuters. Hoogtezonbehandeling werd ont vangen door 48 personen, waarvan 45 kinderen en drie volwassenen. Voor de reumabestrijding werden aan der tien patiënten 44 bezoeken gebracht De rekening vertoonde een tekort van f 918,74. De Emmabloemcollecte bracht f 631 op. Driewegen Raadsvergadering De raad heeft de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden on derzocht en naar aanleiding hiervan besloten de heren J. Boogert, Jacs. Nijsse, J. M. Platschorre, P. J. Mol, W. van Loo, G. J. de Jager en C. de Jonge toe te laten als raadslid. Besloten wordt aan de motie van het gemeentebestuur van 's Heeren- hoek inzake verhoging van de veer- tarieven op de Westerschelde geen adhesie te betuigen. Het verzoek van de stichting tot steun van de protes tants geestelijke verzorging van het Nederlandse leger om subsidie wordt afgewezen. Besloten wordt tot het in stellen van cassatie tegen het vonnis inzake onteigeningsvergoeding Fa. G. A. v.d. Meulen en Zn., daar de recht bank deze vergoeding ongeveer f 2400 hoger heeft vastgesteld dan volgens het deskundigen-rapport. Inzake de bluswatervoorziening zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van het graven van een brandput aan de westzijde van de Korteweg. Aardenburg GESLAAGDE FANCY-FAIR. In het weekeind werd op Draaibrug een fancy-fair gehouden door het St. Nicolaascomité. De gebeurtenis greep plaats ter gelegenheid van de 20e ver jaardag van het genoemd comité, dat elk jaar de gewoonte heeft de kinde ren extra te verwennen. Om er dit jaar nog eens een schepje bovenop te kunnen doen, kwam de fancy-fair tot stand, die heel wat bezoekers lokte. De grootste sensatie van het feest was het raden naar het juiste gewicht van een big. Het beestje bleek 27 kilo te wegen. BESTUURSVERKIEZING UITGESTELD. De v.v. Aardenburg hield zaterdag haar jaarvergadering. De voorzitter van de vereniging, de heer J. van Overloop, had te kennen gegeven, af te willen treden, evenals het bestuurs lid de heer H. van Iwaarden. Door de vergadering konden vooralsnog geen nieuwe kandidaten naar voren worden gebracht, zodat een nieuwe bijeen komst zal moeten worden uitgeschre ven om de voetballers aan een nieuwe voorzitter en een nieuw bestuurslid te helpen. NIEUWE RIJWIELPADEN. Er wordt op dit ogenblik hard ge werkt aan de aanleg van rijwielpaden langs de rijksweg Aardenburg-Eede. Er komen rijwielpaden langs weers zijden van de weg. Het belooft een schitterende verbetering te worden. De paden worden doorgetrokken tot de kom van Eece. In verband met nog te verrichten grondaankopen moet voorlopig van een verdere doortrek king worden afgezien. Bierv'-et TUINBOUWCURSUS N.C.B. In verband met de toenemende be langrijkheid van de tuinbouw heeft het bestuur van de N.C.B.-kring be sloten ook dit jaar weer een tuin- bouwcursus te organiseren. Over enige weken (de juiste datum is nog niet bekend) zal deze cursus een aanvang nemen. bede AFBRAAK NOODWONINGEN. Met de ingang van de nieuwe week is ook een begin gemaakt met de af braak van drie noodwoningen in de Dorpsstraat. Het ligt in de bedoeling het daarbij niet te laten, want over enige tijd volgen de drie volgende noodwoningen. De nieuwbouw in de straat achter de Dorpstraat komt door het een en ander veel beter tot zijn recht. De straat zelf is er eveneens sterk op aan het vooruitgaan. Graauu Muziekfeest Zondag a.s. zal het jaarlijkse mu ziekfestival plaats hebben. Het ini tiatief is deze keer niet uitgegaan van de fanfare maar van een nieuw ge vormd comité. Men schijnt nu reeds verzekerd te zijn van verschillende gezelschappen uit de omgeving, zoals Nieuw-Namen en Clinge. Dat er dansgelegenheid zal zijn spreekt haast vanzelf. St.-Jansteen OUDER- EN AFSCHEIDSAVOND „MARIA GORETTI" Maandagavond werd een ouder- en afscheidsavond gehouden voor de leerlingen van de Maria Gorettischool. Pastoor Preyers sprak een inleidend woord, waarna de pater-overste van Gegarandeerd was- en kleurecht vast geweven, 120 cm breed 2 zijdig bedrukt mooi fantasie patroon in 4 kleuren druk voor slaapkamer, serre, kinderkamer, keuken enz. Normale prijs per meter 3.25 NU per meter slechts de Maristen uit Hulst een causerie hield. Hij sprak over de praktische opvoeding van het kind. Pastoor Preyers ging daarna over tot de di ploma-uitreiking. Hij had het genoe gen alle leerlingen van het laatste leerjaar een diploma te mogen over handigen. Nadat er koffie en eigen gebak waren geserveerd voerden de meisjes van de eerste klas het toneel stukje „Jetje zonder zenuwen" op. Het was en aardig spel, dat door de aanwezigen met veel genoegen werd gevolgd. Daarmee kwam tevens een einde aan deze wel geslaagde avond. WIT GELE KRUISGEBOUW Een nieuw Wit-Gele Kruisgebouw is nu in onze gemeente verrezen. De bouwers zijn met het buitenwerk ge reed gekomen, maar binnen het ge bouw moet de inrichting nog geheel worden verzorgd. In de loop van ok tober zal echter de officiële opening kunnen plaats hebben. Bekerhoudster Yerseke is er in ge slaagd via een nogal moeizaam be haalde 2-0 zege op Lewedorpse Boys zich voor de finale te plaatsen van het door de r.-k. v.v, Luctor te Hein- kenszand georganiseerde Mr. Dr. Mesvoetbaltoernooi. De andere finalist werd de orga niserende vereniging, dank zij een 5- 4 overwinning op VVA, welke werd behaald in de eerste helft der ver lenging. A.s. zondag wordt deze finale ge speeld. De strijd om de 3e, respec tievelijk 4e plaats tussen Lewedorp se Boys en VVA gaat daaraan voor af. V.v. Yerseke dat reeds 2x de fraaie beker won, zal deze bij een eventu ele overwinning definitief een plaats in haar prijzenkast kunnen geven. Uitslag van 14 t.m. 19 juli. Rayon Goes. Keuringsdienst Zeeland Haringman 2-3; Comb. N.S. - V.V.Z.B. 2-6; PTT- SC Ford 1-4; Typo's - Gem. werken 1-0. Rayon Hulst.' TCH - Mi-lock 3-0; PTT - TCH 2-3; Rayon Middelburg: (Advertentie) Onze tijd vraagt sterke zenuwen! Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets verandereiy maar Sanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen is een versterkend voedsel, dat een blijvende verbetering in Uw gezondheid teweegbrengt. het zenuwsterkend tonicum Pingelaars - Broek Boys 1-5: VSV - Blauw Wit 2-9; Middelburg vet. - Kraaien II 15-2; Broek Boys - Kraai en 5-2. Rayon Vlissingen: AFD. I. GPC - PVS 6-2; PZEM - SBLV 1-2; SBLV - Uiterton 2-1. afd. II. PVS II - VAW III 2-0; v.d. Berg II MWK II 3-1; BW II te ruggetrokken. Rayon Zierikzee: Neptunus - Zierikzee vet. 1-3; PZEM- Grontmij 0-6; Drukkerij L O-Ned. Heide Mij 4-2; Fa. Janse - Prov. Wa terstaat 0-0; Kon. Zeelandia Her verkaveling 3-4; fa. de Oude en de Jonge - Druk. L O 3-0. Rayon Terneuzen: Drukkerij v.d. Sande - PZEM 0-2; Scheepswerf de Hoop 1-4; HKC - Waterleiding 5-2. Groot was de belangstelling, toen de bus waarmee de kinderen van de r.-k. lagere school te Schoondijke op schoolreis waren gegaan, terug kwam aan de kath. lagere school. Deze belangstelling gold h-^'M niet in de eerste plaats de kinderen, die zonden worden afgehaald door hun ouders, maar het hoofd van de school, de heer R. de Kijk, die op deze dag zijn 30e ver jaardag vierde en naar aanleiding van dit feit in de „ossenwei" zou wor den gedaan. Op een landbouwerswagen, getrok ken door een tractor, wachtte met ongeduld een schone maagd, ver vaardigd van zuiver stro en gekleed naar de laatste mode, om de ossen- wei-bewoner te vergezellen naar zijn afgelegen weide. De drager van de sleutel van de ossenwei, de heer Bram Filibert, overhandigde onder het uitspreken van een toepasselijk woord de nieuwe os de sleutel van In Kruiningep en Goes werden dins dag vergaderingen gehouden van het landbouwschap ter bespreking van de werkklassificatie in de landbouw. Om dat de belangstelling voor deze aan gelegenheid zo bijzonder groot is la ten wij hieronder nog eens precies de Indeling van de arbeiders volgen in de vier onderscheidene groepen: Vakarbeiders A. Tot de groep vak arbeiders A moeten worden gerekend de arbeiders met de navolgende func ties: a. de voorman; b. de trekker chauffeur, mits deze functie vier maanden of langer per contractjaar wordt uitgeoefend; c. de eerste paar- deknecht. Ten aanzien van de paardeknechts zij opgemerkt, dat in elk geval per bedrijf waar één of meer vaste paar deknechts in dienst zijn, één vaste paardeknecht als vakarbeider A zal worden aangemerkt. Zulks geldt niet voor bedrijven met één knecht waar de werkgever zelf de werkzaamheden Morgen, donderdag 24 juli, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.38 en 20.53 uur; te Terneuzen om 7.58 en 20.22 en te Vlissingen om 7.30 en 19.54 uur. verbonden aan de functie van vak arbeider A verricht. Het komt verder voor, dat per be drijf meerdere vaste paardeknechts regelmatig dezelfde werkzaamheden verrichten als de eerste paarde knechts. Ook daarvoor geldt, dat de betreffende knechts als vakarbeider A dienen te worden beschouwd. Vakarbeiders B. Als vakarbeiders B dienen te worden aangemerkt: a. alle landarbeiders, voorzover niet beho rend tot de seizoenarbeiders en onge schoolden; b. de vee verzorgers; c. de trekkerchauffeurs welke deze func tie per contractjaar korter dan 4 maanden vervullen, m.d.v. dat zij ge durende de tijd die zij als trekker chauffeur werkzaam zijn het loon van de vaste vakarbeider A zullen ont vangen; d. de paardeknechts, voor zover niet reeds onder de groep vak arbeiders A. genoemd. Seizoenarbeiders. Onder seizoenar beiders worden verstaan de losse ar beiders met wie gedurende een perio de van niet langer dan 6 weken een dienstverband wordt aangegaan, uit sluitend of in hoofdzaak voor de ver- plegings- en/of oogstperiode. Ongeschoolden. Tot deze groep moe- ten worden gerekend arbeiders die het voorkomende handwerk tijdens de verplegings- en/of oogstperiode niet op normale wijze kunnen verrichten. de weide. Getooid met dit machtig „openingsmiddel" nam de heer de Rijk. onder grote hilariteit van de bevolking plaats naast zijn uitverko rene om daarna in optocht een kor te rit door het dorp te maken. De heer de Rijk, blijkbaar hoogst tevre den met zijn levensgezellin, omhels de haar bijzonder hartelijk en sloeg haar iedere keer opnieuw, wel wat ruw, over de schouder bij het verla ten van de wagen. Ketelmuziek De jeugd zorgde voor de nodige ketelmuziek en vergezelde de nieuwe ossenweibewoner tot aan zijn kost huis, waar zijn hospita, mevr. Cam- maert, ijverig hielp met het rond strooien van lekkernijen. Geheel vol daan trok de jeugd zich uiteindelijk terug. Talrijke genodigden trokken daarna de woning van Mevr. Cam- maert binnen, waar zij in feeststem ming nog geruime tijd bijeen bleven. Als een vorst troonde de heer de Rijk, omhangen met de fraaie ket ting, waaraan bevestigd de zware sleutel. De stro-bruid bleef de gehe le avond rustig in de haar aangebo den zetel zitten. Kort voor het bin nentreden van de woning had zij even haar hoofd verloren en dat was haar wel wat zwaar gevallen. (Advertentie) PRIJZEN CHEMISCH REINIGEN (inclusief SUPER-FIX) Blouses, vesten, truien 1.50 Pantalons, eenv. rokken 1.75 Colberts 2.50 Eenv. japonnen 2.75 Toppers 3. Mantels, demi's jersey pakjes 4. Costuums, uniformen 4.25 Regenjassen (incl. waterdicht) 5. Stoom wasserij, Chemische Wasserij en Ververij DE LELIE St. Josepstr. 9-17, B. op Zoom. mimauKSKmmxsKimmmm&tikMi: .*m In Breda is dinsdag j.l. de tiende jaarvergadering van de diocesane katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden gehouden in De Graanbeurs en wie deze morgen de vergader zaal binnentrad, zal het opge vallen zijn, dat deze vergadering zeer druk bezocht was. In de korte spanne tijds van tien jaar is dan toch wel' gebleken, dat deze bond levensvatbaarheid heeft. Dat blijkt nog duidelijker uit het aantal afdeli igen: er be staan er thans 58 in het bisdom met een ledental van '7500. In de vijf diocesane bonden zijn 40.000 leden verenigd. Voorzitter Steinmetz, even vitaal als ooit tevoren, heeft in zijn ope ningswoord de tien jaar in vogel vlucht overzien en daarbij uitdruk kelijk geconstateerd, dat deze vereni ging in geen geval een „club" was van de K.A.B., maar dat zij openstaat voor alle rangen en standen. Dit werd ter vergadering nog eens beklem toond door de woorden van de heer C. v. d. Eeden, die namens het dio cesaan bestuur van de K.A.B. aan wezig was en voorts was daar de ver tegenwoordiger van de middenstand (dat was de heer Van Riel uit Bavel) in het bestuur, die er in het openbaar zijn grote vreugde over uitsprak, dat een lid van deze bond in het bestuur van de bejaardenbond is opgenomen. Voorzitter Steinmetz constateerde zo doende in zijn openingswoord, dat er een toenemende aanloop van leden- niet-arbeiders te constateren valt, waardoor het algemene karakter van de bond meer en meer te voorschijn treedt. Voor wat de ontspanning en bezig heidstherapie voor de ouden van da gen betreft, wees de heer Steinmetz erop, dat hierbij overheids-subsidies onmisbaar zijn. „In een aantal ge meenten kan dit nog wel wat ruimer zijn", gaf hij hierover te kennen, maar een grote pluim stak hij op de hoed van wethouder Romsom van Breda, wiens medewerking aan het bejaardenvraagstuk hij om het zeerst prees. De jaarvergaderingstukken pas seerden normaal de hamer van de voorzitter. De bijeenkomst nam af scheid van de heer C. Hop als lid van het diocesaan bestuur, voorzitter Steinmetz zwaaide hem alle mogelij ke lof toe. In zijn plaats werd de heer J. A. Marijnissen gekozen, die pen ningmeester is van de Bredase afde ling. Er werd een aantal afdelingsvoor- stellen behandeld (Wagenberg vroeg eens te gaan praten met de water leidingmij. West-Brabant om verla ging der tarieven voor alleen-wonen- de bejaarden Roosendaal bepleitte verhoging van de weistandsgrens van 3524.- tot ƒ4830.-). Voorzitter Stein metz lichtte de voorstellen uitvoerig toe. Na afloop der bijeenkomst hebben enkelen de vergadering, die ietwat in feeststemming was. toegesproken. Eerste was dr Dominicaner-pater Van Dieren, de nationale adviseur van de Unie van katholieke bejaar denbonden. Hij zette o.m. uiteen, dat de ze bond zeker geen strijdorganisatie was, maar wel een belangenvereni ging. De heer Van Tongeren, penning meester van dezelfde Unie, gaf te kennen, dat penningmeester Van Wanrooy de enige schatbewaarder is, op wie hij volledig staat kon maken. En dan was er het woord van mr. F. Hoebens, burgemeester van Wouw en voorzitter van de nationale katho lieke federatie voor bejaarden. Wat hij vooral in deze bond prees, was de zelfwerkzaamheid der leden. Interna tionale ervaring op dit punt had hem geleerd hoe belangrijk deze zelfwerk zaamheid is. Wethouder Romsom van Breda heeft tenslotte aangetoond, dat niet alleen de overheid zich het lot van de bejaarden aan moest trekken, maar dat ook het bedrijfsleven ver plichtingen heeft ten opzichte van haar gepensioneerde werknemers. Hij hoopte, dat de dag niet ver meer zou zijn, dat ook de bedrijven Heten blij ken van hun sympathie voor het be jaardenvraagstuk. Hij wees op de samenwerking tus sen diverse wethouders van sociale zaken in Noordbrabant, samenwer king, waarvan hij succes verwachtte en lichtte voorts toe, dat Breda in de toekomst aan meer dan de twee be staande beiaardenpaviljoens behoefte zal hebben. De heer C. v d. Eeden heeft na mens het diocesaan bestuur van de K.A.B. gesproken en er o.m. zijn vreugde over uitgesproken, dat de K.A.B. aan de wieg had gestaan van de katholieke bejaardenbond. Na het diner heeft de vergadering zich opperbest geamuseerd met de vertoning van een marionettenspel. De reis, die de Duitse ex-oorlogs- vlieger Willi Fröhlich, zijn Ierse vrouw Monica en hun twee kinderen met een verbouwde reddingboot van Engeland naar Duitsland wilden ma ken, is voor de Belgische kust ontij dig geëindigd. Het elf meter lange scheepje, ge naamd „Friend of ail nations", werd ter hoogte van Heist door de storm overvallen. De opvarenden werden aan boord genomen van de Duitse kustvaarder, „Memeiland", die hen via Terneuzen naar Gent bracht, waar zij aan de hoede van de Duit se consul zijn toevertrouwd. De „Friend of all nations" werd opge geven. Fröhlich, thans 35 jaar oud, is veer tien jaar geleden als krijgsgevange ne in Engeland gekomen. Tien da gen geleden is hij met zijn gezin in het scheepje uit Engeland vertrok ken. TIMMERGEZEL De heer Aloys Verbrugge uit Hein- kenszand slaagde tijdens het door de vereniging ter veredeling van het ambacht te Rotterdam gehouden exa men voor gezel in het timmeren. M.O. LICH. OEFENING UTRECHT. Voor het te Utrecht gehouden exa men M.O. Lichamelijke Oefening slaagden P. Zuidweg uit Heinkens- zand en H. Mijnsbergen uit Goes. MULO-EXAMENS TE GOES Voor de te Goes gehouden Mulo examens slaagden de volgende dames voor het diploma A: T. v.d. Houten (m), M. Berrevoets (m) en T. Leeuw (m), allen te Zierikzee; A. Pieterse (m) en C. Pieterse (m), beiden te Kruiningen; N. Mol (m) te Ooster- land; H. Sinke (m) te Kruiningen; M. de Pree (m) te Colijnsplaat; M. Vogelaar (m) en W. Wolse, beiden te Kortgene; Th. de Looff te Wissen- kerke, J. de Waal (m) te Colijns plaat; P. Heyboer (m) te Wissen- kerke; M. Dekker (m) te Wolfaarts- dijk; W. Sinke te Kapelle; N. Min derhout (m) en W. Minderhoud (m) beiden te Westkapelle en A. Slopt- mans te Middelburg en de heren J. van Putten (m), te Nieuwerkerk; C. de Groot te Nisse; L. de Wisse (m) te 's Heer Arendskerke; P. Looy (m) te 's-Gravenpolder; E. Poley (m) te Kruiningen; L. van der Moe- re (m) te Wisseokerke; P Brouwer (m) en A. Gunst (m>, beiden Ka pelle. Twee kandidaten werden atge- wezen. Met de aanduiding (m) be tekent ook geslaagd voor midden standsdiploma. MIDDENSTANDSEXAMENS. In Middelburg werden de jaarlijkse middenstandsexamens gehouden. Ge slaagd zijn: de dairies: L. Abrahamse, Seroos- kerke (W); J J. Allemekinders, 's- Heer A'-endskerke; M. de Baar, Vlis singen; A. Berman, Zierikzee; D. S. Bom, Ierseke; S. D. Bom, Ierseke; J. Boonq, Middelburg; S. P. v.d. Bosse, St Laurens; A. Brand, Domburg; A. Cijsouw-de Visser, Vlissingen; J. D. de Groot, Middelburg; M. M. Hoon- dert, Heinkenszand; J. H. van Houte- Dees, Krabbendljke; M. T. Huizer, 's- Gravenpolder; J. D. C. Hundersmarck Wisse, Kapelle, alsmede J. D. v. d. Jagt, Ierseke; en de heren: J. J. Alofs. Vlissingen; M. van Baaien, Grijpskerke; A. A. Bakker, Vlissingen; P. H. Barentsen, Souburg; M. van Belzen, Ritthem; F. A. Betué, IJzendijke; P. Bogerd, 's- Gravenpolder; J. Boone, Borssele: J. v.d. Bosse, St. Laurens; J. Bosselaar, Koudekerke; M. A. van der. Broecke, Breskens; F. C. Bustraan, Kamper land; W. Constant, Heinkenszand; L. A. Cijsouw, Vlissingen; A. Cijvat, Mid delburg; P. L. Cijvat, Middelburg; H. van Dalen, Goes; A. v. Damme, Hein kenszand; J. Dekker, Wemeldinge; A. Deurloo, Zierikzee; A. Dingemans, Veere; N. Eversdijk, Kloetinge G. Goeree, Driewegen; H. A. van Hane- gem, Breskens; C. M. van Hekke, Ier seke; A. Heijboer, Heinkenszand; L. M. Heijboer, Kattendijke; A. G. Hoef- kens, Middelburg; T. Hoogendoorn, Waarde; C. J. Hollestelle, Kloetinge; C. P. M. Houtepen, Middelburg; L. Huibregtsen, Westkapelle; P.W. Huigh Schoondijke; J. Janse, Kamperland; P. M. Janse, Middelburg. HOOFDAKTE Voor het gehele examen hoofdakte slaagden: M. J. de Jongh te Breda; M. H. Krieger te Breda; H. W. M. Kruize te Tilburg; M. J. A. Kuipers te Tilburg; M. F. A. Lambriex te Til burg; W. A. Klijberg te Tilburg; A. P. J. M. Jimkes te Bergen op Zoom; Jac. W. J. Langen te Roosendaal; C. J. van Kalmthout te Zegge; mej. A. L. E. Jongmans te Nieuw-Vosse- meer; J. J. Kcgils te Alphen en Riel. Voor de B-verklaring slaagden: K. P. A. M. van Poppel te Tilburg; J. J. J. Rijk te Bergen op Zoom; C. Ouwehand te Terneuzen; N. Mons te St. Maartensdijk; D. C. A. Pieterse te Axel (Z.); M. Oostdijk te Kruinin gen; A. J. de Koene te O.- en W.- Souburg. H.T.S. ROTTERDAM. Aan de HTS te Rotterdam, afdeling bouwkunde, slaagde de heer Piet Staal uit Lamswaarde. GOES Grand: De jonge leeuwen, 18 3- MIDDELBURG Electro: De jonge leeuwen, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Duel op de Atlantic. Luxor: Kameraad X, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Vier meis jes en een miljonair. OOSTBURG Ledel 8 uur: Bloedig conflict, 14 j. SAS VAN GENT Otympia 8 uur: AutX)- maniakken, 14 j. GOES Grand: De jonge leeuwen, 18 i- MIDDELBURG Electro: Die van de divan, 14 j. Op het Molenwater: Ring- rijderij met sjezen. VLISSINGEN Alhambra: Duel op de Atlantic. Luxor: Kameraad X, a.l*

de Stem | 1958 | | pagina 2