atolafl EER VETO V AN RUSLAND Britten in Amman Westen niet eensgezind over voorwaarden van topconferentie Irak neutraal in Pan-Arabië „De paden op, de lanen in Kort geding over het Atomium Drastische maatregelen °P Cyprus Uitstel en vrijstelling militaire dienst voor onderwijzers In Irak wordt nog gevochten Britten blijven geporteerd UNO voor Verkiezing in Libanon uitgesteld Nu en dan buien Maatregelen in en rond het Midden-Oosten Jnder geleide naar V-raad Zeeuwse das voor Blij dorp Ontwerper wil auteursrechten voor afbeeldingen Kroestjev lokt met hoge salarissen IJzeren paal op spoorlijn V.S. betuigen spijt aan Oostenrijk r~ Politie hielp misdrijf voorkomen 98e jaargang No. 22815 Uitgave N.V. 01» Mij. Neerland!.. Directeur: E. B. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v Don- een C. Jv Hootegem, mr. dr. A. j j' M. Mes mr. H. M. L. de Reeh or p V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland Bureavi"~voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601 OOSÏbÜRCx. Meuwstiaat 41, tel. no. WOENSDAG 23 JULI 1953 Abonnementsprijs r 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Gouverneur sir Hugh Foot heeft gisteren drastische nood maatregelen genomen om een einde te maken aan de golt van terreur op Cyprus, die deze maand reeds meer dan 50 doden heeft geëist. Op alle uitgaande telegraaf- en radioberichten is censuur ingesteld. Het eiland wordt volledig geïsoleerd. Voor de eerste keer zouden nu zo wel Turken als Grieken om politieke redenen geïnterneerd worden. Dr. Fazil Kutchuk, leider van de Turkse bewe ging op het eiland, zou nog net naar Turkije ontsnapt zijn. In Turkse krin gen verluidt, dat hij bijtijds door de Turkse regering, die de maatregelen verwachtte, is gewaarschuwd. De noodmaatregelen werden giste ren van kracht. Honderden mensen zijn in de vroege ochtenduren door speciale patrouilles van hun bed gelicht. De Jordaanse radio heeft gemeld, dat Sajed Chaled Ai Naksjabandi, een van de drie leden van de Iraakse soevereine raad, de zijde van troe pen en stammen in het noorden van het land, die het vorige bewind trouw zijn gebleven, heeft gekozen. Vele of ficieren zouden er in zijn geslaagd te ontkomen en zich te scharen onder sjeik Ahmed Adel, het hoofd van de Sjamar-stam, die al slaags zou zijn met troepen van het nieuwe regime. Naksjabandi zou lid zijn van de stam der Koerden die veel invloed in noord-Irak hebben. De Sovjet-Unie heeft gisteren voor de 85e keer liaar veto laten horen. Deze keer gold het de Japanse resolutie in de Veiligheidsraad, die bedoeld was om de waarnemings- groep der V.N. in Libanon te versterken. Tien leden waren voor het Japanse voorstel, alleen de Sovjet was tegen. Tevoren waren enige amendementen van de Russen - die de Amerikaanse interventie bestempeld wilden zien als in grijpen in binnenlandse aangelegenheden en die eisten, dat de Amerikaanse troepen geëvacueerd zouden worden - met acht tegen één stem (Sovjet-Unie' verworpen, terwijl Zweden en Japan zich van stemming onthielden. Hammarskjoeld deelde na het Russische veto mede, dat hij zou voortgaan met maatregelen om het vacuüm op te vullen, dat veroorzaakt is door het feit, dat de V.N. niet in staat zijn te han delen. Hij zou „alle gelegenhe den" gebruiken om het werk van de V.N. in Libanon te ontwik kelen om een verdere verslech tering van de toestand te voor komen. Voor onbepaalde tijd ging de raad uiteen. Kort tevoren hadden MacMillan en De Gaulle hun antwoord op het voor stel van Kroestjev over het houden van een spoed-topconferentie over handigd. Selwyn Lloyd, de Britse minister H.M. DE KONINGIN, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Ire ne zijn gisterenmorgen per vliegtuig naar zuid-Frankrijk vertrokken voor hun vakantie. NA 'N VECHTPARTIJ voor een bar op Katendrecht in Rotterdam is de 30-jarige Engelse zeeman W. Y., op varende van een Brits tankschip, overleden. VIJF PERSONEN zijn gedood en veertig gewond door het ontploffen van een handgranaat in een bioscoop te Saint Denis du Sig in West-AIge- rije. Onder de slachtoffers zijn dertig kinderen. IN HET ARBEIDSPROCES in West- Duitsland was eind juni het record van 19.2 miljoen personen opgeno men, n.l. 12.7 miljoen mannen en 6.5 miljoen vrouwen. DE OUD-TONEELSPELER Hans v Meerten (eigenlijke naam Johannes Soeters), is gisteren op 63-jarige leef tijd plotseling in zijn woning te Am sterdam overleden. IN UTRECHT komt in januari een externe koorschool voor de kathe draal van het aartsbisdom. De be doeling is dat de jongens van het ka thedrale koor daar gewoon lager on derwijs ontvangen, waartussendoor zij muziekonderricht krijgen. KANSELIER RAAB van Oostenrijk, die zich in Moskou bevindt, heeft Kroestjev gisteren, vóór het begin van de besprekingen, twee geschen ken gegeven, n.l. een door Karl Marx i geschreven brief en een documentaire t over de Oostenrijkse paarden- fokkerijen. PAUS PIUS XII heeft op het ogen- v k van kiespijn die een lichte i vernoging van zijn lichaamstempera- ,^r, heeft veroorzaakt, aldus wordt uit het Vaticaan vernomen. De voorzitter van de Libanese kamer van afgevaardigden, Os- seiran, heeft gisterenavond mee gedeeld, dat de presidentsver kiezing, die donderdag a.s. zou worden gehouden voor onbe paalde tijd is uitgesteld Hij gaf geen reden op voor het uitstel en weigerde bijzonder heden te verstrekken. van buitenlandse zaken, had in het Lagerhuis verklaard, dat dit voorlo pige Britse antwoord inhield, dat er een bijzondere vergadering over het Midden-Oosten van de Veiligheidsraad belegd zou kunnen worden, waarop de landen door ministers of speciale afge vaardigden vertegenwoordigd kunnen zijn. Men zou het vraagstuk van het Mid den-Oosten dan alleen maar moeten bespreken en nie,t moeten stemmen over bepaalde maatregelen, omdat de Sovjet-Unie dan in de minderheid zou zijn. Na druk Engels-Amerikaans overleg blijkt het standpunt van de Verenigde Staten in de rich ting van het Engelse te gaan. James Hagerty, perschef van pre sident Eisenhower verklaarde, dat de V.S. aan een Topconferentie in het kader van de V.N. zullen deelnemen, als dit „algemeen gewenst" wordt. In het Amerikaanse Congres openbaren zich tekenen van verdeeldheid. De Republikeinen willen een politiek van de sterke arm, de Democraten wen sen wat meer soepelheid. Frankrijk neemt, naar verluidt, een ander standpunt in. Het geeft de voorkeur aan een topconferentie bui ten de Verenigde Naties. Als plaats van voorkeur wordt Genève genoemd. De NAVO-raad in Parijs heeft gis teren eveneens de crisis in het Mid den-Oosten besproken en besloten, dat de Ver. Naties de beste plaats zijn om dit probleem te behandelen. Dulles naar Londen In Washington is bekendge maakt, dat minister Foster Dul les het komende weekeinde naar Londen zal reizen. Daar zal hij de bijeenkomst van de minister raad van het Pact van Bagdad bijwonen. De Ver. Staten zijn geen volledig lid van het Pact, dat Engeland, Tur kije, Pakistan, Perzië en tot vo rige week in ieder geval ook Ira(c omvat. Doch Amerika is vertegen woordigd in verscheidene commissies van de verdragsorganisatie en een Amerikaanse vertegenwoordiger woont de bijeenkomsten van de mi nisterraad bij als waarnemer. Radio-Moskou De Russische radio heeft inmiddels gewaarschuwd, dat spoedig een top conferentie gehouden moet worden, anders is het misschien te laat om een ramp te verhinderen. De radio zond voorts een verklaring van Kroestjev uit, die de Sovjetleider M T tot g Van het K N- M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur J *°"er met .nu <!an buien, J waarvan sommige met onweer Matige, tijdelijk krachtige wtad tussen zuidwest en noordwest Verwachting van 5Belgisch J weerkundig instituut- 'S'scn Matige wind tussen west en noordwest. Zwaar bewolkt afge- wisseld met opklaringen. Neer J slagvlagen, zelfs plaatselijk met onweer. Zacht weer. Vandaag: zon onder 20.44 uur- maan onder 23.42 uur Mor,5e?,: zon op 4-5»'"ur; maan t op 14.42 uur. Libanese rebellen blijven schieten op Amerikaanse vliegtuigen in het gebied van Beiroet. Gisteren werden 16 toestellen getroffen en verschei- zfi aaZn a Z° ernati§ beschadigd, dat word! de grond gehouden moeten worden voor reparaties. is1 heT3't'nt "h116' zui(4en van Libanon, nn«t=L evlge gevechten tussen opstandelingen en aanhangers van de regering gekomen. Aan beide zhden vallen" 'ke slaehtoffers zijn ge- Een bataljon Britse troepen is gis teren aan boord van de kruiser Cum- berland met onbekende bestemming uit Malta vertrokken. Destemming Uit Portsmouth zijn aan boord van het vliegdekschip „Albion" meer dan 600 man Britse commandotroepen naar Malta vertrokken. In verband met de situatie in het Midden-Oosten is voor het kamp Pendleton, Californië, de alarmtoe stand afgekondigd. In dit kamp zijn 17.000 mariniers van de eerste divisie van de V.S. gelegerd. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Amman heeft ver klaard, dat de Britse militairen in de Jordaanse hoofdstad, die in het begin ongewapend in de straten rondliepen, thans wapens dragen „wegens de houding die de bevolking tegenover hen aanneemt". De „Daily Telegraph" weet te mel den, dat het Britse fregat „Loeh Insh" bevel heeft gekregen naar Qa tar op te stomen. Er zou in dit olie rijke staatje aan de Perzische Golf een opstand worden voorbereid tegen Emir Ali Bin Abdoellah, de vorst van Qatar. Or. Madjid Abbas, die door het oude bewind in Irak tot verte genwoordiger bij de V.N. was aangewezen, maar door het nieuwe bewind niet wordt er kend, is gisteren onder geleide van detectives naar de verga dering van de Veiligheidsraad gegaan. Hij bleef in zijn hotel, nadat iemand hem met de dood had bedreigd voor het geval hij op de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad als afgevaardigde van Irak zou optreden. De wachtposten van de V.N. waren gisteren in en rondom de vergaderzaal van de Veilig heidsraad versterkt. vóór de Iraakse revolutie heeft af gelegd. Kroestjev zei daarin, dat Selwyn Lloyd en Anthony Eden hem in 1956 hadden meegedeeld, dat zij niet zou den terugschrikken voor oorlog als de olievoorziening uit het Midden-Oosten geblokkeerd werd. Kroestjev had daarop geantwoord, dat de Sovjet unie in dat geval geen toeschouwer zou kunnen blijven. Gisteren is de 42e internationale Vierdaagse van start gegaan. Foto: Overzicht van enige wan delgroepen Bemmel. tussen Lent en (Luchtfoto ANP) Irak heeft besloten een neu traliteitspolitiek te volgen, in samenwerking met de „Arabi sche broedervolken". Dit is gis teren in Bagdad bekendge maakt en daarmee is de eerste duidelijke uitspraak verkregen over wijziging van de pro-Wes- telijke politiek, die Irak onder de oude heersers tot op heden volgde. In de Syrische hoofdstad, Damascus, is voorts vernomen, dat de nieuwe Iraakse republiek en het onder Britse bescherming staande olie-sjeikdom De landbouwer E. van Eerenburg van het Jagertjete Htulst heeft de Rotterdamse dierentuin Blijdorp aan een das geholpeneen in Neder land niet veel voorkomend en een in Zeeuwsch-Vlaanderen wel zeer zeldzaam verschijnend dier. De heer Van Eerenburg werkte aan een hooischelf, toen hij plotseling iets vreemds waarnam. Hij wist niet waar_ mee hij te doen had, maar het bleek uiteindelijk een dier te zijn, dat de landbouwer niet direct kon thuis wijzen. Door een twee-armige vork over de rug van het dier te zetten, slaagde Van Eerenburg er in het beest vast te houden. Met behulp van zijn zoon wist hij voorts, maar niet zonder moeite, het dier in een baalzak te krijgen. Het beest werd naar de boer derij gedragen, terwijl leden van de jagersvereniging werden gewaar schuwd eens te komen kijken. Tot hun verbazing bemerkten zij met een das te doen te hebben. In Den Haag en Middelburg werden contacten ge legd, waarna het voorstel kwam de das af te staan aan de diergaarde Blijdorp. Daartegen was uiteraard geen bezwaar. In een grote kist ver dween de das nog dezelfde dag naar Rotterdam. De ontwerper van het Atomium op de Wereldtentoonstelling „Was de Eiffeltoren destijds in 1889 te Brussel, ir. Ancre Waterkeijn, heeft een kort geding aange- ^president tljdelljke aard? vroes spannen tegen een cartografisch instituut in Den Haag, omdat hij meent, dat dit instituut inbreuk maakt op zijn auteursrechten. Op de omslag van een plattegrond van Brussel, welke het carto grafisch instituut uitgeeft, staat een gestyleerde afbeelding van het atomium. Ir. Waterkeijn wil nu hiervoor auteursrechten be taald zien. „Ir. Waterkeijn geniet de bescher ming van de Nederlandse auteurswet 1912", zei mr. Bloemsma, optredend namens eiser, gisteren tegen de vice- president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Prins. „Het Atomium behoort tot de beschermde werken. Het is namelijk een gigantisch bouw werk, het hoogste van de Expo, het is een beeldhouwwerk en het is een plastisch werk van wetenschap". „Hoe bedoelt u een beeldhouw werk?" vroeg de president. ,,In kunstkringen wordt het al gemeen zo beschouwd", zei mr. Bloemsma „Ja dat kan zijn, maar in juridi sche kringen zou men het anders kun nen beschouwen". „Het is geen natuurgetrouwe af beelding van een metaalmolecuul", zei mr. Bloemsma verder. „Er zitten immers ramen in en roltrappen en het is van aluminium". „Die gestyleerde afbeelding op de omslag lijkt meer op een stukje kin derspeelgoed", vond mr. Prins, „een telraam of zoiets". „Ik zou er erg blij mee zijn. als u in uw uitspraak tot die conclusie zou komen", antwoordde mr. Bloemsma. Hij meende, dat de gedaagde partij zich niet zou kunnen beroepen op ar tikel 18 van de auteurswet, een uit zonderingsartikel, omdat het Ato mium niet aan of op de openbare weg staat al is het dan van verre te zien. „Het Atomium ligt centraal in een 200 ha groot afgesloten tentoonstel lingsterrein en dus niet aan of op de openbare weg. Bovendien is het niet van blijvende aard, hetgeen volgens artikel 18 nodig is, wil het buiten het auteursrecht vallen", zei mr. Bloems- i ma. Terwijl de meeste Engelse man schappen in de buurt van Am man onder muskietennetten verblijven, houdt de soldaat (voorgrond) de omgeving met zijn bren in de gaten. Op het andere dak staan militairen met een raketwerper. Koweit aan de Perzische Golf op het punt staan zich aan te sluiten bij de Verenigde Arabische Republiek, die Egypte en Syrië omvat en waarmee Jemen nauw verbond enis. Uit Bagdad of Koweit kon nog geen officiële be vestiging van dit bericht verkregen worden. Nasser heeft gisteren te Caïro voor een menigte van een half miljoen mensen een rede gehouden ter herin nering aan de revolutie in Egypte op 23 juli 1952, toen generaal Naguib de leiding overnam en ter herinnering aan de Iraakse revolutie op 14 juli jl. „Wij danken Allah, dat Irak een over winning op het imperialisme heeft be haald", zo zei Nasser. Voordat hij sprak verklaarde de Iraakse minister van onderwijs, Jaber Omar, woord voerder van een delegatie van bet nieuwe bewind in zijn land: „Het Ara bische Bagdad brengt u zijn nieuwe Arabische revolutie. Het imperialisme, Londen en Washington mogen trach ten Bagdad achter hun wagen te bin den, maar dat zal op een mislukking uitlopen". Hij werd, evenals Nasser, luid door de Egyptenaren toegejuicht. De Russische minister-president Kroestjev biedt Westduitse geleerden een hoger salaris aan dan zij thans in hun eigen land verdienen. De pre mier heeft dit op 9 juli gezegd in een toespraak te Bitterfeld in Oost-Duits- land, waarvan de tekst gisteren door radio-Moskou is gepubliceerd. Kroestjev zei, dat de Sovjet-Unie vooruitgang op het gebied van de scheikunde en de chemische industrie zou maken door samenwerking met Oost-Duitsland, maar ook door spe cialisten uit West-Duitsland aan te trekken. De Sovjet-Unie zal graag Oost- en Westduitse scheikundigen functies geven in haar industrie. Over de Westduitsers zei Kroestjev, dat de Russen hun meer salaris zul len geven dan de rijkste concerns en bedrijven en de beste uitrusting tot hun beschikking zullen stellen. „Dat kan wel, ik weet niet hoe het destijds gegaan is", zei pleiter. „Maar in ieder geval mag het instituut best een afdruk van het Atomium op de omslag zetten, maar dan moet het auteursrechten betalen". De advocaat van de gedaagde, mr. Meijer, zei o.m. dat de afbeelding op de omslag slechts een schetsmatige vluchtige tekening is, die helemaal niet op het Atomium lijkt, al wordt het er wel mee bedoeld. „Artikel 18 van de auteurswet rechtvaardigt de afbeelding" zei pleiter. „Immers, het Atomium zal nog wel tien jaar blij ven staan en wordt vast en zeker niet afgebroken. Het hoeft helemaal niet aan de openbare straat te staan, als het maar duidelijk waargenomen kan worden. Het Atomium is publiek do mein geworden", zei mr. Meijer. „Bo vendien staat het op een kruising van twee wegen, die tijdelijk zijn afge sloten". Talloos velen gebruiken de afbeel ding van het Atomium in advertenties en tijdschriften", zei mr. Meijer, „en niemand voelt, dat hij inbreuk doet op de auteursrechten van ir. Water keijn". „Ja", interrumpeerde mr. Bloems ma, „maar ze zijn allemaal aange schreven. We wachten de uitspraak van dit geding af". Nadat de advocaten nog hadden ge- re- en gedupliceerd, zei mr. Prins, dat hij zo spoedig mogelijk uitspraak zal doen. In overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft de minister van Oorlog de volgende maat regelen genomen: Gedurende het schooljaar 1958- 1959 zal in zo ruim mogelijke Nabij Steenwijk hebben onbeken den een ijzeren afstandspaal van de spoorweg op de lijn gelegd. De goede rentrein Leeuwarden-Zwolle, die Steenwijk passeerde, liep op deze versperring, waarbij de locomotief tamelijk zwaar werd beschadigd. De trein ontspoorde echter niet. Na een kort oponthoud kon de trein zijn reis vervolgen. De spoorwegrecherche en de gemeentepolitie van Steenwijk stellen een onderzoek in. De V.S. hebben Oostenrijk meege deeld, dat zij de vluchten van onge wapende transportvliegtuigen over Oostenrijks grondgebied „onder de druk van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten" betreuren. mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwijzers, die een betrekking willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Hierbij zal echter rekening moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, terwijl de militaire dienstbelangen zich niet tegen vervroegd verlof mo gen verzetten. Voorts zal aan onderwijzers, die gedurende het gehele schooljaar 1957/1958 uitstel van eerste oefe ning hebben genoten en werk zaam zijn en blijven aan scholen in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden en in plattelandsgemeen ten in het noordoosten van ons land, vrijstelling worden verleend indien blijkt, dat zij een onmisbare plaats bezetten en op generlei wijze in hun vervanging kan wor den voorzien. Het ligt in het voornemen de vrij stelling driemaal en wel tot 1 januari 1962 tijdelijk en daarna, indien op die datum nog aan de gestelde voorwaar den wordt voldaan, voorgoed te ver lenen. Tenslotte zal aan 70 onderwijzers, die dit jaar de volledige onderwijzers akte behalen, voor het schooljaar 1958/1959 uitstel van eerste oefening worden verleend, mits zij een betrek king bij het lager onderwijs aanvaar den in een onmisbare functie, waarin niet op andere wijze kan worden voor zien. De 80-jarige Amsterdammer, die aan geheugenstoornis lijdt en zich gisteren aan het politie bureau in de Spaarridammer- straat vervoegde, omdat hij zijn woonadres had vergeten, meldde zich gelukkig aan het juiste adres. Want de politie keek vreemd op, omdat uit het vest zakje van de man niet minder dan vijf biljetten van honderd gulden staken en uit zijn andere zakken nog meer biljetten. De politie vond bij het nazoeken van de zakken om zijn adres te weten te komen, biljetten tot een totaal bedrag van 5200.-. Zij gaf de oude baas de raad het geld op een bank te zetten om diefstal of verlies te voorkomen. Doch de oud-marineman, die lang in de tropen heeft vertoefd, zei niet veel vertrouwen te hebben in dergelijke instellingen. ,,Ik draag het geld bij me, omdat mijn kin deren erop azen", zo verklaarde hij oprecht. Na lang aandringen is de bejaarde man met een bri gadier naar het postkantoor ge gaan, waar hij een spaarbank boekje heeft genomen met een in schrijving van 5000.-. Hiermee heeft de politie metterdaad een bijdrage willen leveren tot het voorkomen van misdaad. Haar eigenlijke taak, het vinden van 's mans adres, was gauw ge klaard. Een telefoontje met het bevolkingsregister gaf de man zijn huis terug.

de Stem | 1958 | | pagina 1