r KROESTJEV WIL MORGEN GESPREK MET REGERINGSCHEFS Tour-apotheose in Koortsachtig beraad in de westelijke hoofdsteden Ch Ook Hammarskjoeld werd uitgenodigd Jordanië verbreekt relaties met V.A.R. */eei/ejs Kobus eigen tekende zijn doodvonnis lieve kracht Gedrang om hotels „Genève of waar dan ook Russische vloot in beweging Vier doden bij fatale motor-botsingen ÏROOTSTE E RIJEN 'AND -SHOW Meer dan twintig doden bij explosie ;fporsr.op 447 uur'maan 2 Schip gezonken op de Maas, zes doden Japan vraagt waarnemers door te gaani Twee mannen bedwelmd in jenevervat L! a.s. \(iIsland - Nederland wl tXEL TEL. 605 GEWIJZIGDE HOUDING Onstand> Ivastig DOODVONNIS IN BEIROET Ook bromfietser gedood Collecte-moeheid 10 luurt ia - Tilburg rseweg Roosendaal van 't iandelswetenschap- Irkhouden K>r liiiinistralie nia voor lie Ji. alsmede een repe- drij f sadministratie. vinden bij onder- (lid N.I.V.A.) te I Leraar Boekhou- I Engelbertlaan 18 Handelsweten- I. Prins Frederik- p BREDA. Voor meer- lek Liniestraat-Vught- I» mogelijk. Heistraat 52, Breda, [door alzenniolen" IENT. houden of kantoorerva- psfoto zenden aan Post. lOTOGRAFEEK IjFA CLACK f 25.— IfGA CLICK f 19.75 Ilette |<naf f 99. 3TOHANDEL m. m. m. oop van een camera. ■show vertelt U alles alles over technische s. Geen kat meer in bij aankoop van een NOORDSTR. 6 Telefoon 2485 TERNEUZEN 98e JAARGANG No. 22813 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- C J. v Hootegem, mr. dr. A. j J M- Mes mr. H. M. 1.. de Rech ter, P- v- M- Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR MAANDAG 21 JULI 1958 Abonnementsprijs T T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Dosse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0 35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (BijbureausjJTERNEUZEN, Noordstraat 56. te OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De Engelse minister Selwyn Lloyd (links) sprak in Wash ington met zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles over de ernstige situatie in het Midden-Oosten. De voorstellen van Kroestjev hebben in Genève veel op schudding teweeggebracht: de hotelhouders voorzien 'n storm loop en in het aan hotelruimte niet rijke Genève beginnen al talloze journalisten onderdak te zoeken. De 5500 hotelkamers van de stad staan in ieder ge val voor de komende week alle maal stijf volgeboekt. De meeste chefs de reception zijn echter, wat de conferentie betreft, pes simistisch en redeneren dat een toerist in het hotel beter is dan een hele buitenlandse delegatie (misschien) onderweg. In een tunnel van een in aanbouw zijnde waterkrachtcentrale in zuid- west-Servië zijn zaterdag 23 arbei ders om het leven gekomen tenge volge van een ontploffing. Twaalf ar beiders werden zwaar gewond. De mannen waren aan het werk in een ondergrondse doorgang van het krachtstation toen de ontploffing zich voordeed. Zij werden bedolven on der stenen en aarde en de rneesten van hen stierven een verstikkings dood. AMERIKA, Engeland en Frankrijk zullen uiterlijk vandaag moeten antwoorden op een voorstel van premier Kroestjev van de Sovjet-Unie, 0111 morgen een conferentie van regeringsleiders te houden over de situatie in het Midden-Oosten. Het voorstel, be zwerend en dreigend tegelijk, heeft in de westelijke hoofdsteden grote verrassing gewekt. KROESTJEV wil, dat de regeringshoofden van Rusland, Ame rika, Engeland, Frankrijk en India bijeenkomen, „teneinde het beginnende militaire conflict te beteugelen". Ook Ham marskjoeld, secretaris van de Verenigde Naties, zou aan de conferentie moeten deelnemen. Nehroe heeft reeds in posi tieve zin geantwoord. Eisenhower riep gisterenavond zijn naaste medewerkers bijeen en ook MacMillan had een spoed- gesprek met zijn ministers. De NAVO-raad vergadert van daag. Frankrijk zal Kroestjev niet antwoorden voordat van avond de V.-raad bijeen is geweest. Amerika heeft gisteren avond nog een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het antwoord aan Kroestjev „rustig en opbouwend zal zijn" en dat „de V.S. voort zullen gaan het werk van de V.N. krachtig te steunen". DE RUSSISCHE premier heeft voorgesteld, in Genève bijeen te komen, maar hij zegt genoegen te zullen nemen met welke andere plaats dan ook. Volgens Kroestjev is de toestand mo menteel zo, dat „elke onvoorzichtige stap 's wereld grootste catastrofe kan veroorzaken". BIJ HET ZWEMMEN in de Maas te Obbicht is zaterdag de 16-jarige G. van den E. te Geleen verdronken. SIR HUGH FOOT, gouverneur van Cyprus heeft krachtige maatregelen aangekondigd om een einde te ma ken aan de gewelddaden op het eiland. Zaterdag zijn er weer acht doden gevallen. PATER H. Gornelis O.P. uit Hoei (België) is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de faculteit van de godgeleerdheid van de r.-k. univer siteit te Nijmegen. IN ALGIERS is een editie van het blad „Le Monde" in beslag geno men, omdat het een brief bevatte van een dame, die het Algerijnse bewind ervan beschuldigde, haar rcian gemarteld en vermoord te heb ben. ZEVEN KINDEREN heeft zaterdag 31. een jonge vrouw uit Lima (Peru) ter wereld gebracht. Alle kinderen geboorte Vr^wel onmiddellijk na de H BERGSEPLAN te Rotter dam is gisteren een 50-jarige Rot terdammer van een zeilboot over boord geslagen en verdronken. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, is zon dagavond uit Washington naar Lon den vertrokken. Hij heeft in New York nog met Hammarskjoeld ge sproken. De belangrijkste conclusie van het gesprek in Washington zou geweest zijn, dat ingrijpen in Irak geen zin heeft, omdat (volgens de mening van Dulles), het gehele leger sympathiseert met de opstand en het nieuwe Iraakse bewind getracht zou hebben, het Westen van zijn goede bedoelingen te overtuigen Boven dien zouden Engeland en de V.S. in de Verenigde Naties willen aandrin gen op versterking van de ploeg waarnemers in Libanon, waardoor terugtrekking van de Amerikaanse troepen mogelijk zou worden. Voor Jordanië zou een regeling moeten worden getroffen, die de onafhanke lijkheid van dit land waarborgt. Dit laatste duidt wel op een merk waardige koersverandering in de Bï'its-Amerikaanse politiek van de laatste dagen. Een gevolg van Kroestjevs inmenging, of een mil dere visie op de ontwikkeling in Irak? Dulles heeft gezegd, dat er in de Iraakse regering toch wel een paar fatsoenlijke mensen zitten, maar dat de moorden in Bagdad het moeilijk maken met hen in zee te gaan. Aanvankelijk was gemeld, dat Irak niet uit het pact van Bagdad was getreden. Volgens het Oostduitse pers. bureau A.D.N. echter zou dit van daag wel zijn opgezegd. Hoe Kroestjevs voorstel ook is op genomen, in elk geval was men ervan overtuigd, dat de propagandistische waarde ervan niet genegeerd mag worden en dat het op de Aziatische en Afrikaanse volken grote indruk moet hebben gemaakt. De Russische (Advertentie) bjnnenveringbed het beste bed ooit gemaakt Zevenbergen 0 0 0 wrwav,htjng van het K.N.M.I. tot hedenavond. opgemaakt *°"dagavond te 23.15 urn: J TudeV* opklaringen maar later t mogelyk hier en daar weer enige liflnd"'* e tot vri' krachtige J 2 rinAJu"se" west on zuidwest. 1 Gematigde temperaturen. 2 Vandaag: zon onder 20.47 uur J maan onder 22.41 uur i Jordanië heeft zijn betrekkin gen met de Verenigde Arabische Republiek verbroken uit protest tegen het feit, dat Nasser het nieuwe bewind in Irak heeft er kend. Tussen Irak en Nassers re publiek is een verdrag van we derzijdse bijstand gesloten. Dit is het belangrijkste politieke nieuws uit het Midden-Oosten in het voorbije weekeinde. De toestand, hoewel nog explosief, raakt nu min of meer gestabiliseerd. De zesde Amerikaanse vloot voor de kust van Libanon heeft het anker gelicht Gisteren arriveerden op het \hegveld van Beiroet nog 1400 man luchtlandingstroepen uit Duitsland Daarmee is de totale sterkte van de ft onnr'£aanse .troepen »n Libanon op y.000 man gebracht. zatilriaa Ira®kse ministers hebben zateicbig in de Syrische hoofdstad verMaHnz H?' Nass£r gesproken. De sÜ, a, v Z1) aflegden over de houd mg van het nieuwe bewind klonk opvallend gematigd. Ze maakten wel iswaar propaganda voor de Arabische plannen van de Egyptische piesident, maar uitten geen onverto gen woord tegenover hel Westen De rebellen in Libanon hebben'het in dc afgelopen dagen de Amerika nen nogal lastig gemaakt. Ze be schoten mariniers uit hinderlaag en ze namen zelfs een vliegtuig onder vuur, zodat het met kogelgaten op zijn basis terugkwam. Ook is er een Amerikaanse straaljager neerge stort, maar men is er niet van over tuigd, dat dit het werk van opstan delingen is geweest. In Beiroet doen onbevestigde ge ruchten de ronde, dat Russische straaljagers in Syrië zijn gearri veerd. Premier Ben Goerion van Israël zou met het oog op de gevaarlijke toestand aansturen op een kabinet van nationale eenheid. Drie Britse oorlogsschepen met 700 man troepen zijn in Libië aan gekomen. Ze zouden dienen om een samenzwering te verijdelen, die te gen koning Idris is gesmeed. De V.S. zijn zaterdag begonnen met het overbrengen van grote hoe veelheden olie naar Jordanië, dat is afgesneden van de olie uit Irak. Tien Globemasters zullen per dag duizend ton olieprodukten vervoeren, totdat er een dienst per schip is georgani seerd. Bovendien heeft de Ameri kaanse regering 7.500.000 dollar be schikbaar gesteld voor hulp aan Jor danië bij de dagelijkse uitgaven. premier spreekt echter over de Amerikaanse en Britse „agressie" als over een der uitgangspunten van het gesprek. Dit laatste is uiteraard onaanvaardbaar voor de regeringen in Londen en Washington. Volgens Kroestjev hebben de Amerikaanse en Britse landin gen in Libanon en Jordanië de wereld gebracht tot „een van de ernstigste momenten in de ge schiedenis van de mensheid". Er mag geen tijd verloren gaan, zegt hij, „daar de kanonnen al beginnen te schieten". In zijn brieven liet Kroestjev de waar schuwing horen, dat ook Rus land over atoom- en waterstof bommen beschikt, „alsmede over ballistische projectielen van alle typen, waaronder con tinentale". Op de topconferentie zouden con- crete aanbevelingen moeten worden opgesteld voor een regeling van het conflict. Deze aanbevelingen zouden aan de Veiligheidsraad moeten wor den voorgelegd, die ze dan zou kun nen bestuderen met deelneming van vertegenwoordigers der Arabische landen. Boodschap van Tito Westelijke waarnemers verwachten, dat de Westelijke mogendheden het voorstel niet botweg zullen verwer pen, maar Kroestjev zullen antwoor den, dat de zaak niet a bout portant kan worden opgelost. De situatie zo zou wellicht het antwoord luiden is minder ernstig dan de Russi sche premier haar voorstelt. Boven dien zijn de troepen op verzoek van de betrokken regeringen naar het Midden-Oosten gedirigeerd en ten slotte zijn er de Verenigde Naties, die in geschillen als deze kunnen optre den De Zweedse rt gering heeft Enge land en Amerika geadviseerd, het voorstel van Kroestjev te aanvaar den. Ook de Britse Labour-partij heeft zich hiervoor uitgesproken. Tito heeft een boodschap gezonden aan een aantal regeringshoofden van „neutrale landen". De inhoud van deze boodschap is nog niet bekend. Communistisch China heeft Enge land formeel gewaarschuwd voor „uiterst ernstige gevolgen", als zijn troepen niet uit Jordanië worden te ruggetrokken. Bondskanselier Adenauer heeft zon dag, voor de derde keer in drie da gen, zijn voornaamste adviseurs in zaken het Midden-Oosten betreffende, bij zich ontboden. De bespreking, welke drie uur duurde, had als een der belangrijkste agendapunten de voorstellen van Kroestjev. In rege ringskringen te Bonn wordt verno men, dat de Westduitse regering thans niet gelooft dat de crisis nog ernstiger zal worden. Op de Maas te Profondeville (België) is zondagmiddag een vaar tuig gezonken, dat aan de kop voer van een stoet vaartuigen, die mee deden aan een „rivierfeest". Op het bedoelde vahrtuig zaten een twintig tal mensen. Volgens de eerste be richten zijn zes mensen, onder wie 4 kinderen verdronken. Van welingelichte zijde te Lon den wordt vernomen, dat Sovjet- Rusland zijn vlooteenheden in de Oostzee en de Noordpoolwateren in staat van paraatheid heeft ge- brac/it, in verband met de militai re voorzorgsmaatregelen die geno men zijn naar aanleiding van de crisis in het Midden-Oosten. Volgens de zegslieden is de staat van alarm in de Oostzee tot dusver van defensieve aard gebleven. Men heeft in het westelijk deel van de Oostzee een intensieve agti- viteit van Russische oorlogssche pen, die zich daar in een ongewoon groot aantal bevinden,waargenomen De verhoogde activiteiten van de Russische arctische vloot schijnt evenwel bedoeld te zijn voor offen sieve operaties tegen vitale weste lijke zeestraten, ingeval van een oorlog op grote schaal. Uit de Oostzee is een aantal grote onderzeeboten en grote torpedoboot- jagers naar open zee gezonden. Het partijloze Oostenrijkse „Die Presse" zegt vernomen te hebben, dat vier Russische infanteriedivi sies en ongeveer 400 tanks in I gens wapensmokkel ten gunste van west-Hongarije - men hebben. „Kobus", de ruim twee meter grote gorilla van de Antwerpse dierentuin, is dood. Het dier moest worden afgemaakt, omdat het was ontsnapt, zich niet wilde laten vangen en een gehele stadswijk de doodschrik op het lijf joeg. „Kobus" brak zaterdag tijdens het voederen uit. Via een boom bereikte hij de muur die de dierentuin om geeft. Vandaar sloeg hij een straat in, de weinigen die zich op het vroe ge uur buitenshuis hadden begeven doodsangst aanjagend. Via de voorgevel van een huis be reikte hij het dag, waar hij schoor- steenpotten en dakpannen begon te vernielen. Inmiddels had de politie het gehele De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag door een Libanese infanterieaivi- krijgsraad ter dood veroordeeld we- 10 tanks in gens wapensmokkel ten guns stellingen ingeno- Libanese opstandelingen. Een ernstig verkeersongeluk heeft zondagochtend te Kerkrade aan twee motor-rijders het leven gekost. Een derde slachtoffer, de autobestuurder i (^an.c'e dappere mannen van de Iseluxploeg, omringd door helpers, supporters en \i lenden, na aankomst in het Pare des Princes te Parijs. Een glorieus moment na een voortref felijk gereden Tour. Men onderscheidt: van rechts naar links: Pieter de Jongh, Charles Gaul, Wim van Est, Klaas Buchly, Jaap Kersten, Gerrit Voorting, Piet van Est, Piet Damen, Bolzan. (Schmitz en Ernzer zijn op deze foto niet zichtbaar). G. de B. uit Kerkrade, moest ern stig gewond in het ziekenhuis wor den opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Pricksteenweg ---en Veldkuil- straat te Kerkrade, omstreeks half tien des morgens. De auto reed op het kruispunt het motorrijwiel van de 22-jarige J. Kuijer uit Beverwijk aan. De botsing was zo hevig, dat de motor in brand vloog en door de brandweer moest worden geblust. De auto schoot door en ramde in zijn vaart een tuinmuur. Zowel de motorrijder als diens 19- jarige duozit mej. J. Kranenburg uit Assendelft, moesten levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis te Kerkra de worden opgenomen. Later op de dag zijn beiden aan hun verwondin gen bezweken. Bij een nachtelijke botsing tussen een motorrijwiel en een militaire vrachtauto zijn op de Arnhemse weg, ter hoogte van het Veluws Eiland, de 34-jarige musicus H. Werts en zijn 40-jarige collega W. Liebers, beiden afkomstig uit Nijmegen, om net leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de uit Amersfoort af komstige militaire wagen achteruit een zijweg uitreed en daarbij de rij baan blokkeerde. De motor botste te gen de achterzijde van de wagen, slingerde vervolgens naar de andere zijde van de weg en vloog daar in brand. De bestuurder, de heer Werts, was vrijwel op slag dood. Zijn duo passagier overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Beide slachtoffers waren gehuwd. Op de Kamperstraatweg te IJssel- muiden is eveneens een verkeerson geluk met dodelijke afloop gebeurd. Een bromfietser reed van een zij weg pardoes de grote weg op, waar juist een autobus passeerde. Een botsing was onvermijdelijk. De brom fietser was op slag dood. De auto bus liep lichte schade op. Het slacht offer bad zijn bromfiets de dag te voren gekocht. Waarschijnlijk heeft hij het apparaat onvoldoende onder controle gehad. blok afgezet en de bewoners zoveel mogelijk geëvacueerd en gewaar schuwd. Het personeel van de die rentuin trachtte vergeefs „Kobus" te vangen. Een volwassen gorilla heeft de kracht van vijf sterke man nen. Aarzelend besloot men tenslotte het dier dood te schieten. Vijf kogels trof fen „Kobus" in de borst, maar eerst bij het zesde schot stortte hij neer. In zijn val vernielde hij de ruiten van twee balkons, alvorens op het derde te blijven liggen. Japan heeft zondag op het bureau van de Veiligheidsraad een ontwerp resolutie over de Libanese kwestie ge deponeerd, waarin de waarnemers- groep in Libanon uitgenodigd wordt haar werk overeenkomstig de reso lutie van 11 juni jl voort te zetten. De ontwerp-resolutie komt maandag aan de orde als de Veiligheidsraad zijn beraadslagingen over de crisis in het Midden-Oosten voortzet. Zondagmorgen tijdens de H. Mis in de kerk van St. Jan te Waal wijk, toen werd rondgegaan met een open schaal, schopte een kerkganger onverwachts onder de schaal toen de collectant bij hem kwam, met het gevolg dat het geld door de kerk vloog. De man, die daarop heel rustig de kerk wilde verlaten, werd evenwel in zijn kraag gegrepen en naar het politiebureau over gebracht waar hij werd inge sloten. In een vat, waarin gedestilleerd wordt bewaard en dat een geheel keldertje bij de firma B. en N. aan de Zalmstraat te Rotterdam be slaat, zijn zaterdag twee mannen be dwelmd geraakt. De 43-jarige likeur baas F. van der Kroef is later over leden. De 21-jarige M. Heijnsdijk is in ernstige toestand in het Bergweg ziekenhuis opgenomen. H. was eerst in het 4,5 meter diepe vat afgedaald, en werd onwel. De likeurbaas zag het en ging er ook in om hulp te bieden. Hij voelde zich echter ook niet goed worden en kon nog net om hulp roepen. Personeel schoot toe. maar door de kwalijke dampen die uit het mangat kwamen, durfde men niet af te dalen. Na een kwartier haalde de brand weer. uitgerust met zuurstofappara ten, de slachtoffers uit het vat.

de Stem | 1958 | | pagina 1