Nieuw gemeentehuis Oostburg geopend te Ook protestactie op Schouwen-Duiveland Koninklijke (Belgische) medaille voor winnaar ZEVAC-rit Commissaris der Koningin hees de vlag De huisvesting van Prov. Waterstaat te Goes Huishoudschool IJzendijke start met nieuwe cursus V.N. BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 JULI 1958 Historisch moment Vrije verenkwestie St.-Jansteen wil status quo Geert bezwaar.... woniniginrichting A. BAERT-MATTELe Pisa' -toren in Serooskerke 55. Kwestie over aankoop van pand Particulieren adviseren minister Staf Twintig jaar wegens moord TIEN JAAR JEUGDKAMPEN IN N.K.S.-VERBAND RKHAY organiseert Zeeuwse atletiekkampioenschappen Voor het eerst in Z.-Vlaanderen dagblad peStcm Knoeisjev Jantje van Sluis op receptie VAN MIERLO e\ ZOON o. Van 14 tot 18 juli 1958 Oostburg heeft gistermiddag officieel een periode in zijn geschiedenis afgesloten. Een periode, die niet snel vergeten zal worden, omdat er jaren mee gemoeid geweest zijn eer de ge meente zich van haar oorlogswonden had hersteld. Maar dat herstel is grandioos geweest en de kroon op het werk, het nieuwe gemeentehuis, dat gisteren geopend werd, is dat eveneens. Voor het Oostburgse gemeentebe stuur, dat zijn gasten in de ruime burgerzaal ontving, en voor de Oost burgse ingezetenen ook, die in de hete zomerzon naar het Raadhuis plein gekomen waren, moet het een historisch moment geweest zijn, toen de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de ope ningshandeling verrichtte. Door het hijsen van een vlag onthulde hij de maquette van het gemeentehuis, dat daarmee officieel geopend was. In alle opzichten is het een stralen de dag voor Oostburg geworden. Zon en wind speelden in de gemeente een zomerspel met de rijke vlagge- tooi, toen de vele genodigden de mo numentale ingang van het gemeente huis betraden. De eerste gasten, die burgemeester mr. K. Hoekzema in zijn welkomstspeech begroette, wa ren de commissaris der koningin en mevr de Casembroot. Ook mr. dr. Mes, 'lid van G.S., behoorde tot de aanwezigen en met hem de wethou ders en raadsleden van Oostburg en tal van burgemeesters uit omliggen de gemeenten. In zijn openingsspeech gewaagde de burgemeestei van de vele inspan ningen die het gekost heeft om het gemeentehuis in zijn huidige uitvoe ring gebouwd te krijgen. „Wij geloof den echter in het uiteindelijke resul taat". aldus de eerste burger van Oostburg, omdat wij geloof hadden en hebben in de toekomst van west- Zeeuwsch-Vlaanderen en dus van Oostburg. Wij hebben de overtuiging gehad, dat wij het 09g gericht moes ten houden op de eisen, die gesteld zouden kunnen worden aan het einde van deze eeuw, opdat de dan leven de generatie ons niet zou kunnen be- In de gemeenteraadsvergadering van St. Jansteen heeft de heer P. Ste vens een motie ingediend, gericht aan G.S. inzake de verenkwestie, welke motie evenwel niet de goed keuring van de raad kreeg. Wel zal er op voorstel van de voorzitter een schrijven aan G.S. worden gezonden, waarin om een status quo wordt ge vraagd in deze kwestie, met handha ving dus van de thans geldende ta rieven en waarin tevens wordt ge vraagd de tarieven van 1959 te her zien en dan in de richting van vrije veren. schuldigen van kortzichtigheid". Daar zal de toekomstige generatie zeker geen gelegenheid toe krijgen, ook niet voor wat betreft de inrich ting van het huis der gemeenschap, zoals de burgemeester het noemde. Bij de inrichting is vooral ook aan dacht geschonken aan de accommo datie voor de ambtenaren. ,,Dat is u van harte gegund", zo zei de burgemeester tot zijn mede werkers, „meer nog, ge hebt er recht op, en laat men niet spreken van een luxe raadhuis, waarvan de kosten niet zijn te overzien en waar voor de bevolking jaarlijks een zware last moet dragen". Een speciaal woord van welkom had de burgemeester ook nog voor kolonel de Gast, territoriaal inspec teur van de rijkspolitie, wiens dienst onder een dak komt wonen met het gemeentebestuur en voor de kanton rechter, die tot nu toe wat betreft de huisvesting met het gemeentebe stuur heeft moeten samen doen. Toen burgemeester mr. K. Hoekzema tijdens de openings plechtigheid van het nieuwe raadhuis van Oostburg over de inrichting van het gebouw sprak, zei hij o.a.: „Zeg mij aan stonds, na de rondgangmijn heer de Commissaris, dames en heren, welke luxe gij hebt ge zien, of ge zoudt, wat ik niet waag te veronderstellen, het als een luxe moeten beschouwen, dat een ambtenaar een behoor lijke sfoel en een behoorlijk bu reau heeft, of dat ik een vaas met bloemen op mijn kamer heb". De Commissaris der Konin gin keek tijdens zijn speech eens in de burgerzaal rond en zei: „Luxe, ja ik moet zeggen, er hangen hier in deze zaal wel heel veel lampen, maar zou ik daar bezwaar tegen kunnen hebben, ik als voorzitter van de PZEM?" Optimisme Inhakend op wat de burgemeester gezegd had over uitvoering en in richting van het majestueuze ge meentehuis antwoordde de commissa ris der koningin hem in zijn openings toespraak met: „Ik geloof niet dat hier geldt het: qui s'excuse s'-ac: cuse maar het lijkt er veel op". Hij prees echter het voortvarend beleid van burgemeester Hoekzema en het optimisme, waarmee deze steeds werkt „ook bij het opstellen van de gemeentebegroting, al kwam daar la ter vaak niet veel van uit". Hij haalde enkele passages aan uit het boekje, dat het gemeentebestuur van Oostburg voor deze plechtige dag heeft uitgegeven en waarin o.a. een beschrijving van het nieuwe gemeen tehuis is te vinden. Daarin waren de commissaris enkele zinnen speciaal opgevallen, n.l. dat de burgemees terskamer gemakkelijk bereikbaar is voor het publiek, dat de traditionele loketten het veld hebben moeten rui men voor een prettige balie en de mening van de burgemeester, die hem bij de herbouw van de ge meente heeft geleid, dat eerst de burgers en daarna de gemeente huis vesting moesten hebben. De commis saris vond de herbouw van Oostburg in moderne stijl voortreffelijk ge slaagd en wenste namens G.S. de ge meente daarmee van harte geluk. Geschenken Nadat de commissaris de maquette van het gemeentehuis had onthuld kwam een forse rij van sprekers aan de beurt. Als eerste was daar notaris Meys, die voor deze gelegenheid drie erlei kwaliteit in zich verenigde. Eerst schonk hij namens de burgerij, wier comité hij had voorgezeten, de gemeente een klok, die de burge meester met een druk op een knop (Advertentie) ALLES VOOR UW DRIE WINNAARS van de Tour de France-prijsvraag van het Dagblad De Stem ontvangen een WAARDEBON VAN f 30.— te besteden bij: ST. JANSTEEN in werking stelde. Namens het be stuur van de technische school bood de notaris het gemeentewapen in smeedijzer aan en tenslotte overhan digde hij een persoonlijk geschenk een pijpenstandaard, met pijpen en een aspot, bestemd voor de Cadzand- se kamer. Architect Wentinck overhandigde de burgemeester eveneens een ge schenk voor deze kamer. Mr. A. H. v. d. Belt, kantonrechter, was de ver tegenwoordiger van de minister van Justitie en bood het borstbeeld van H.M. de Koningin aan, dat inmiddels reeds een plaats in de raadzaal had gekregen. Burgemeester F. A. van Roosevelt, van Schoondijke, sprak als voorzitter van de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in west-Zgeuwsch-Vlaande- ren en hij sierde het nieuwe raadhuis op met een plant. Van het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" ontving bur gemeester Hoekzema een voorzit tershamer, aangeboden door de heer J. Becu. Ballet Terwijl de vele genodigden na de officiële opening het gemeentehuis bezichtigden begaf de commissaris der koningin zich samen met o.a. burgemeester Hoekzema en kolonel de Gast naar het nieuwe bureau van de rijkspolitie, dat hij eveneens offi cieel openstelde. Inmiddels diende de Oostburgse jeugd zich in groten ge tale aan om, begeleid door de har monie. enkele liederen te zingen en voor het gemeentebestuur en zijn gasten te defileren. Een bijzonder fraai intermezzo ging nog aan de druk bezochte receptie vooraf n.l. het optreden van de balletklasse van de Zeeuwse muziekschool, die onder lei ding staat van mevr. Soesman. Grote bewondering was er bij de aanwezi gen voor de beheerste wijze, waarop de balletgroep enkele nummers ten beste gaf. Het ziet er naar uit, dat Schouwen- maand in werking is, blijkt volgens De veertiende eeuwse kerk van Serooskerke op Schouwen-Duiveland, bij de watersnood van 1953 zwaar beschadigd en nu dank zij de hulp van het rampenfonds hersteld, is aan de kerkelijke gemeente overge dragen. Namens het rampenfonds deed dat de heer W. J. H. van Ber- kel. Ds. van der Grift aanvaardde de kerk namens de kerkvoogdij. Voor de verbouwing stond de to ren van deze kerk scheef: ruim een meter uit het lood. Na de verbou wing staat zij nog scheef: zeventig centimeter uit het lood. "Monumen tenzorg" heeft namelijk gevraagd, het „Pisa-effect" te handhaven. Duiveland bij Gedeputeerde Staten zal protesteren tegen de wijze waar op de bootverbindingen van dit eiland niet de rest van Zeeland worden on derhouden. De gemeente Zierikzee zal hierbij als initiatiefneemster fun geren en zij hoopt dat alle gemeen teraden op dit eiland met de te be ginnen actie zullen instemmen. Schouwen-Duiveland zal deze actie beginnen in navolging van Zeeuwsch- Vlaanderen, echter met dien verstan de, dat het Schouwen-Duiveland niet is begonnen om vrije veren doch om betere verbindingen met de rest van Zeeland. Men is van mening, dat deze ver bindingen door de ingebruikneming van de nieuwe aanlegplaats van de provinciale boot bij Zierikzee eerder slechter zijn geworden dan verbe terd, zoals aanvankelijk werd ver wacht. Tot een protestactie werd beslo ten, tijdens de raadsvergadering van de gemeente Zierikzee, toen de zaak van de verbindingen ter sprake kwam bij de behandeling van een schrijven van burgemeester en wet houders van de gemeente 's Heeren- hoek om adhesie te betuigen met de actie tegen de verhoging van de veertarieven over de Wester-Schelde. In dwangpositie Schouwen-Duiveland, zo werd in de raad van verschillende kanten op gemerkt, heeft indertijd zeer ongaar ne de provinciale boot van de oude aanlegplaats zien vertrekken. Men heeft zich daarin, min of meer in een dwangpositie, geschikt. Toender- tijd werd geschermd met de grotere voordelen van de aanlegplaats van de ,,Val" waardoor de ver binding met Zuid-Beveland aan zienlijk verkort zou worden, zo dat meer diensten ingelegd zouden kunnen worden. Nu deze dienstrege ling Zierikzee-Katscheveer ruim een de raadsleden echter wel, dat de theoretische verbeteringen in de prak tijk niet uit te voeren zijn. De reis naar de rest van Zeeland is, sinds de ingebruikneming van de nieuwe aanlegplaats aan de "Val" aanmerkelijk duurder geworden. Het veertarief is gelijk gebleven, terwijl de reisduur met vijftien minuten is verkort. De boot wordt enkele kilo meters buiten de stad Zierikzee af gemeerd, zodat men tussen Zierik zee en de aanlegplaats per bus moet reizen, hetgeen bij de oude toestand, het afmeren aan de haven van Zie rikzee, niet nodig was. Het voorstel van mevrouw van de Werve-Schouls om over te gaan tot een protestactie werd door de raads leden met algemene stemmen aan genomen, waarbij de bepaling werd gemaakt, dat getracht zal worden alle achttien gemeenten op het eiland voor deze protestactie te winnen. De minister van Defensie, ir. C. Staf, heeft de medewerking gekregen vh*n professor dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg, en dr. G. van der Wal, oud-directeur-gene raal van de N.V. De Bijenkorf, om te komen tot de meest gewenste organi satievorm van de militaire aankoop diensten, in het bijzonder van het Directoraat Materieel Landmacht. In het begin van dit jaar had de minister reeds een bureau te Amster dam opgedragen te onderzoeken, wel ke organisatie voor dit Directoraat de meest doelmatige moest worden ge acht. Het door dit bureau uit te bren gen advies zal nu worden opgesteld in overleg met professor van Berkum en dr. van der Wal, die zich tevens bereid hebben verklaard geregeld met de minister overleg te plegen. De rechtbank te Assen heeft giste ren vonnis gewezen tegen de Ambo nees J. L. M. uit het woonoord Schat tenberg, tegen wie verleden week achttien jaar gevangenisstraf was ge- eist wegens de moord, die hij op zijn vrouw heeft gepleegd door haar een tablet sublimaat te laten inslikken. De uitspraak luidde twintig jaar gevangenisstraf. De rechtbank over woog in haar vonnis, dat niet over gegaan was tot een levenslange ge vangenisstraf, omdat men in beginsel niet wilde uitsluiten, dat M. in de verre toekomst alsnog in de maat schappij terugkeert. Enige maanden geleden berichtten wij reeds, dat er door de Prov Wa terstaat onderhandeld werd met de heer J. Duvekot te Goes over aan koop van diens huis aan de Westwal te Goes om er zijn bureaus te vesti gen. Twee weken terug stelden G.S. ech ter aan de Staten voor om villa „Pau line" te Goes van de erven-Pilaar aan te kopen en zij schreven o.m. dat aan de heer Duvekot geen enkele toezegging was gedaan, waaruit deze zou kunnen opmaken dat de provin cie zijn huis had gekocht. Het voorstel werd gemotiveerd met de uiteenzetting, dat villa „Pauline", hoewel die bijna tweemaal zoveel in houd heeft, de provincie op 62.000 komt na restauratie, terwijl het huis van de heer Duvekot op 75.000 kwam. De heer Duvekot blijkt het met deze gang van zaken niet eens te zijn en zond een brief aan de staten leden, waarvan de inhoud op het vol gende neerkomt: ^eeds begin 1958 werden door of in opdracht van de directeur van de Prov. Waterstaat met de heer Duve kot onderhandelingen gevoerd over de aankoop van zjjn huis, Westwal 0.5 te Lroes. Teneinde het eens te wor den over de prijs, werd overeengeko men het pand te laten schatten door de directeur van Gemeentewerken te Goes, die zijn rapport 6 februari j.l. uitbracht; met de daarin vermelde prijs ging de heer Duvekot akkoord en gaf daarvan schriftelijk kennis Door personeel van de Waterstaat werd het huis vele malen bezocht en dit deed allerlei opmetingen: zelfs werd overeengekomen dat de Prov Waterstaat bij ingebruikneming 80 (Van onze verslaggever) De kaartleesrit, die de Z. Vlaamse Automobiel Club Z.E. V.A.C. jaarlijks organiseert on der auspiciën van RAC-Zuid, wordt dit jaar (1 september) iets bijzonders. Men viert er 't eerste lustrum mee van dit eve nement en dit jaar krijgt de tocht de welluidende en weidse naam „Vier Vlaanderenrit". Daarin hebben de organisato ren vastgelegd, dat de route voert door dost- en west-Z.- Vlaanderen en door de beide Belgische Vlaanderens. Dank zij de goede zorgen van de secretaris van de ZEVAC, de heer R. Visser uit Terneuzen, zal de Vier Vlaanderenrit een zeer exclusieve at tractie rijk zijn. Een brief aan Z.M. de Koning van België had tot gevolg, dat Koning Boudewijn een fraaie medaille be schikbaar stelde. „Voor de laureaat van deze competitie", aldus was te lezen in het begeleidend schrijven van het Kabinet des Konings. Het is voor de eerste maal, dat voor een rit als deze een dergelijke vorstelijke onderscheiding te verdie nen valt. In het pakje waarin de medaille is toegestuurd, ongeopend nog en voorzien van het koninklijk zegel, zal ze aan de winnaar worden overhandigd. De zeldzame medaille is niet de enige attractie van de Vier Vlaande renrit. Ook van de organisatie heeft men iets bijzonders gemaakt. De start vindt plaats op het grootste marktplein dat West-Europa rijk is, de Markt van St. Niklaas (B.l. Bur gemeester en schepenen van die stad hebben ook een prijs ter beschikking gesteld. De finish ligt in Terneuzen. Bij bepaalde controleplaatsen langs de route zullen de deelnemers verver singen krijgen aangeboden. Overwo gen wordt om aan de rijders vier kaarten te verstrekken, die ieder een deel van de route bevatten. Elk van de vier kaarten wordt dan op andere schaal getekend. Dat men het daar mee de deelnemers niet gemakkelij ker maakt, is duidelijk. Maar een koninklijke onderscheiding verdient men niet voor niets. Tenslotte zij vermeld, dat men in drie klassen kan inschrijven. Er is een A-klasse, een B-klasse en een juniorenklasse. Eind augustus wordt de inschrijving opengesteld. Soï.' vande koopsom zou betalen of huur°P daarvan berekende Toezeggingen gewa|neemaaviheer Duvekot is nooit een met van onderhandelin- huis h aren Van een ander vU J door een en ander in de mening is gaan verkeren dat de koop tot stand zou komen hii 1 f"ei ket huis verliet gaf staat kennis aan de Water- Op 13 juni sprak de heer Duvekot in een brief aan G.S, zijn verwonde ring uit over het feit, dat de afspra ken met Waterstaat niet werden ge realiseerd, waarop hem 27 juni j 1 werd geantwoord, dat geen binding tot stand zou zijn gekomen tussen hem en de provincie De heer Duvekot is van andere me ning en acht in ieder geval de mo rele verplichting bij G.S. aanwezig om met hem verder te onderhande len. Wel degelijk zijn er volgens hem toezeggingen gedaan en daarom ook is hij niet ingegaan op een in febr. j.l. gedaan aanbod door een derde. Daarom doet hij een dringend ver zoek aan de leden van Prov. Staten het voorstel van G.S, niet te aan vaarden en hen uit te nodigen alsnog met een voorste] te komen tot aan koop van genoemd pand aan de Westsingel te Goes. In bedoeld Statenstuk werd nog ge zegd, dat de heer D, op een vraag naar de uiterste prijs niet geantwoord heeft „daar hij vernomen had dat de zaak uitgesteld was en hij nader be richt zou krijgen". Het is weer zover. Maandag aanstaande gaat het eerste N.K. In de loop der voorbije tien jaren zijn 209 verschillende verenigingen S.-kamp voor de jeugd der aan- ten kamp seweest- Zes cIubs waren gesloten verenigingen open. elk jaar vertegenwoordigd: zij verdie- Zundert staat vóóraan in de rij. (Van onze verslaggever) Met een zekere trots heeft de R.-K. Hulsterse Atletiek Vereni ging de affiches verspreid, waarop is aangekondigd, dat vandaag en morgen de Zeeuwse atletiekkampioenschappen in Hulst verspeeld worden. Die trots is bepaald gerechtvaar digd, want dit zal de eerste keer in de historie zijn, dat het ge vecht om de provinciale titels op Zeeuwsch-Vlaamse bodem wordt uitgevochten. Geen wonder dat de R.K.H.A.V. haar best gedsan heeft om de orga nisatie zo goed mogelijk voor elkaar te krijgen. Aan accommodatie zal het niet ontbreken. De titelgevechten gaan zich afspelen op het gemeente lijk sportterrein te Hulst, hetgeen betekent: op het beste sportterrein dat Zeeland rijk is. Niet minder dan honderd deelne mers hebben voor de wedstrijden in geschreven. Daaronder zijn promi nente figuren, niet alleen met klin kende namen in Zeeland, maar ver daarbuiten. Op de 100 m dames start de Zeeuwse kampioene mevr. W. Bakker-Cysouw, die het in haar sportcarrière zelfs eens gebracht heeft tot landskam pioene op de 80 m horde. Op de deel nemerslijst voor de 400 m dames komen we de naam tegen van Mary Poisonnier van Marathon. De 100 m heren telt als deelnemer Emiel Ka] van Marathon in Vlissin- gen. die uitgekozen is voor de Ned. Jeugdploeg, die naar Duitsland afge vaardigd zal worden. Twee leden van de organiserende vereniging behoren eveneens tot de favorieten. Het zijn mannen die be loften inhouden voor de toekomst van de Zeeuwse atletiek. Een van hen is Walter Biesbrouk, die op de 1500 m jongens-A uitkomt en op de 100 m jongens-A zal George van Vooren de naam van de Hulsterse vereniging verdedigen. Vanmiddag vangen de wedstrijden aan om 15.30 uur en morgenmiddag om 13.30 uur. nen dus de 10jaren-zuil! 't zijn: ZAP, RKAFC, Amstel-Zwaluwen, DOCOS RCD en Zwolle. 45 clubs hebben het vijf-jaren-kruis behaald!! Mèt de clubs jubileert de kampcommissie, bestaande uit H.W. van Turnhout, voorzitter, II. Winkelmolen, secreta ris-penningmeester en rector E. Mi- chielsen, die alle tien jaren de kam pen gediend hebben. Op 16 augustus recipieert de kamp commissie. om het tienjarig feest enige luister bij te zetten. Deze re ceptie heeft plaats op Huize Bergen te Vught, waar de kampen indertijd gestart zijn. Eerste decennium Tien jaren achtereen is aan vele duizenden jongelui een bijzonder ple zierige en goede vakantie geschon ken: daarom ook is de N.K.S. zo ver heugd. Bovendien zijn de afdelingen zwemmen, handbal, gymnastiek en korfbal met eigen kampen begonnen, Zij gebruiken voorlopig nog de ac commodaties van het voetbalkamp. Maandag 21 juli gaat de poort voor het kamp te Zundert open. Hier zul len o.a. aanwezig zijn de clubs: Hulst Advendo - Breda, Hontenisse, Hein- kenszand, RAC - Rijen, RKC - Waal wijk. De week daarna, op 28 juli opent Vught met o.a. de navolgende ver enigingen: Internos - Etten, Baro nie - Breda, TVC - Breda, Roosen daal - Roosendaal. Op 4 augustus gaat Berg en Dal voor de eerste maal gastvrijheid ver lenen aan onze jongens, waarbij o.m. RAC - Rijen zal zijn. {/■OK en keukenmeid in de com- munistische keuken van Neder land zijn aan het kijven en nu ko men er aardige waarheden (met een kleine letter) te voorschijn. Gerben Wagenaar, eens voorzitter van de CPN, thans „verrader" en „sectarist", heeft in het maandblad De Brug o.a. verteld, dat Paul de Groot in februari 1956 de grote Kroestjev Knoeisjev had genoemd. Deze typering dankte de Russische partijbaas aan zijn toen pas uitge sproken rede ter ontluistering van Stalin. Paul de Groot verzekerde, dat meergenoemde Knoeisjev die rede had uitgeleverd aan Dulles, om daarmee de betrekkingen tussen de Sovjetunie en Amerika te ver beteren. Paul kan er zich intussen op beroepen, dat hij toentertijd wel een ketter was. maar nu automa tisch weer rechtzinnig in de leer is geworden. Want ook Knoeisjev dekte verraad en moord in Honga rije, schafte het collectieve leider schap af en loopt weer helemaal in de lijn van Stalin. DIJ alles wat er deze. week aan op- windende gebeurtenissen heeft plaats gehad valt het op, hoe pover de rol van de Verenigde Naties is geweest. Als het aan die organisatie had gelegen, dan zouden er nu de batten plaats vinden over het feit, dat na Irak ook Libanon en Jorda nië in de vloedgolf van het Nasse- risme waren verdwenen. Met mo ties en tegenmoties en de nodige veto's zou er dan precies niets ge beuren, zoals er nu in dagen van beraadslagingen ook niets gebeurt. Maar intussen zijn Amerika en En geland op eigen houtje handelend en doeltreffend opgetreden. Daar is nu veel kritiek op en secretaris generaal Hammerskjoeld durft zelfs te beweren, dat zijn waarnemers de toestand in Libanon meester wa ren. Het klinkt rondweg belachelijk. De organisatie van de V.N. kan om velerlei werkzaamheid een nuttig lichaam zijn, als het erom spant, is haar waarde miniem. (Van onze verslaggever) Op donderdag 24 juli zal aan de r.-k. huishoudschool „Maria Ancilla" te IJzendijke de eindles worden gehouden. Het wordt natuurlijk het hoogtepunt van het studiejaar, waarbij de diploma's uitgereikt zullen worden aan de meisjes van de primaire opleiding, de assistentenklas, de vakopleiding huis naaisters, coupeuses en de tweejarige huishoudcursus. met een succes bekroond. In het af gelopen studiejaar was wegens gebrek aan belangstelling de vormingsklasse van het leerprogramma verdwenen, een cursus die twee jaren tevoren met goed succes had gedraaid. In het ko mende studiejaar zal ze evenwel op nieuw op het rooster prijken. Deze cursus geeft huishoudelijke en sociale vorming met beroepsoriënta tie en is bestemd voor meisjes met ULO. MMS of HBS. Vorige jaren is gebleken, dat deze cursus goede resultaten kan afwerpen voor de beroepskeuze. Tet bekroning van de plechtigheden zullen de bezoekers een feestelijk pro gramma vol show, zang en muziek aangeboden krijgen, dat geheel gepre senteerd wordt door de leerlingen. De eindles begint om half drie. 's Avonds om kwart over zeven zal het ontspan ningsprogramma herhaald worden voor belangstellenden. Het huidige schooljaar raakt met dit festijn ten einde, maar inmiddels zijn de voorbereidingen voor het jaar dat komen gaat al een heel eind in de goede richting. In het nieuwe jaar zal het pro gramma van de school een belang rijke uitbreiding hebben ondergaan. Aan het cursusprogramma is n.l. een leergang toegevoegd en wel die voor de beroepsopleiding INAS (in- richtingsassistente) Deze cursus is bestemd voor meisjes die geen middelbare studie hebben gevolgd of deze niet hebben voltooid. IJzendijke krijgt hiermee de eerste INAS-opleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Theorie en praktijk De bedoeling van deze cursus Is, meisjes op te leiden die assistentie kunnen verlenen in ziekenhuizen, ge zinnen of inrichtingen. Hierdoor wordt het b.v: voor zieken huizen mogelijk een deel althans op te vangen van het tekort aan verple gend personeel. De cursus neemt totaal twee jaar tijd in beslag. Eerst volgt er een theo retische opleiding van negen maanden en daarna komen de leerlingen een jaar in de praktijk. In dat praktijk jaar verdienen zij per maand f 35.- plus kost en inwoning. Na een maand vakantie gaan zij weer naar de school banken terug om de leerstof te her halen en een eindproef af te leggen. Deze opleiding is tot stand gekomen in samenwerking tussen de school en het ministerie van Volksgezondheid, zodat er een goede basis is gelegd voor een zeer dienstbaar beroep. Men hoopt bovendien, dat de meis jes, die 15 jaar oud zijn als zij hun studie beginnen en 17 jaar als zij hun eindproef hebben afgelegd, mogelijk interesse zullen krijgen of behouden voor verpleegwerk e.d. als zij aan de daarvoor vereiste leeftijd zijn toege komen. Onder de gasten van'burgemees- ter Hoekzema van Oostburg be hoorden gisteren bij de opening van het nieuwe gemeentehuis ook tal van burgemeesters uit de omlig gende gemeenten. Slechts twee wa ren er door vakantie verhinderd. Dat waren burgemeester J. v. Don gen van Aardenburg en burgemees ter van Hoofegem van Sluis. Toch had Sluis geen verstek la ten gaan, want in de nacht van donderdag op vrijdag was hoe dat weet niemand Jantje van Sluis naar Oostburg gekomen. Een Oostburgse timmerman had hem in alle vroegte tegen het nieuwe ge meentehuis zien staan en gistermid dag stond hij er nog. Even stoer kijkend als hij in Sluis altijd doet en even strijdvaardig van postuur. Natuurlijk heeft Jantje geen mond open gedaan, maar de Sluise ge lukwens was er niet minder har telijk om. (Advertentie) V ormingsklasse Mej. A. Hiel de directrice van „Ma ria Ancilla" te IJzendijke ziet haar ijveren voor de school overigens nog Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Vrijd. 18-7 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie koers koers tijdvak vorige week 175 1/2 193 180 15 7/8 Van Berkels Patent 190 192 3/4 190 3 Van Gelder Zonen 171 180 175 5 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 295 1/2 303 303 0 Ned. Kabelfabriek 250 257 255 5 Philips 280 .297 286 7/8 10 3/4 Unilever 342 366 350 3/4 17 1/8 Wilton - Feijenoord 184 1/4 188 188 2 Kon. Petroleum 155.— 167.60 163.20 8.30 Holl. Amerika Lijn 136 1/4 138 1/2 138 3/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 133 138 137 1 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 119 126 125 1/2 1/2 Van Ommeren 230 233 230 1 1/2 Amsterdam Rubber 64 72 1/2 70 4 1/4 H.V.A. 100 109 106 1/8 5 5/8 Ver. Dell Mijen 107.50 120.50 113.— 11.85 3-3% Nederland 1947 89 7/16 90 3/16 89 25/32 9/32 3 Invest, cert. Ned. 93 3/4 95 94 1/4 11/16 3 Ned. 1962-64 93 3/8 94 93 3/4 5/32 6 Woningbouw 109 1/4 109 3/4 109 8/4 1/16

de Stem | 1958 | | pagina 3