Soviet waarschuwt Westen in zeer dreigende taal Nasser was bij Kroestjev fatkit' Weer veto in de Y eiligheidsraad Voettocht in Japan Eindelijk: Caul in gele trui! „Arabische staat niet oosten alleen Zomer-fotowedstrijd Westerse ambassades in Moskou en Berlijn met stenen bekogeld Man met twee tongen en twee gezichten Protest van Jemen Ook Nasser ruit op Geen enkel voorstel aanvaard DAGBLAD VOOR ZEELAND J i 1-1 - Waarschuwing van de EOKA <l& Overwegend zonnig Spoorwegongeluk in België eist vijf doden Fl. 250- aan prijzen Waarschuwing V.S. tot Nasser Honderd personen in India verdronken Opstandelingen in Libanon verhinderen olietoevoer Libanese premier over Nasser 98e JAARGANG No. 22812 üitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. r. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Toor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 JULI 1958 Abonnementsprijs T 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35). geen doorgang kunnen vinden, aldus is van de zijde van de Westduitse inlichtingendienst vernomen. Met de organisatie van een „vrij willigers"-strijdmacht voor mogelijk De Grieks-Cyprische verzetsbewe ging EOKA heeft in pamfletten, on dertekend door haar leider Dighenis, gewaarschuwd, dat zij voortaan de regel ,,oog om oog, tand om tand" Even nadat president IVasser van Egypte die in de afgelopen week bij Kroestjes in Moskou op bezoek is geweest - te Damascus een rede had gehouden, waarin hij beloof de, dat „de vlag van de vrijheid" ook in Jordanië en Libanon zal worden gehesen, deelde de Sovjet-regering in een verklaring mee, dat zij „niet onverschillig zal blijven voor daden van onuitgelokte agressie in een gebied' dat dicht bij haar grenzen ligt". De Sovjet-regering zal „vastomlijnde maatregelen moeten nemen, welke worden voorgeschreven door de belangen van de veiligheid van de Sovjet-Unie en het be houd van de wereldvrede", aldus de ver klaring. De Sovjet-Unie is van mening, dat de Veiligheidsraad en de algemene verga dering van de V. N. op dit verantwoorde lijk ogenblik hun taak betreffende de handhaving van de vrede moeien uitvoe ren, een halt toeroepen aan de agressie, de nationale onafhankelijkheid van de Arabi sche staten, die aan onuitgelokte aanvallen blootstaan, beschermen en de oorlogsbran den moeten blussen. Jemen heeft gisteren bij de Veilig heidsraad geklaagd over een nieuwe golf van Britse agressiedaden" tegen zijn gebied, waardoor „veel materiële verliezen en menselijk lijden" is ver oorzaakt. De klacht is door de afgevaardig de van Jemen bij de raad gedepo neerd met het verzoek een afschrift ervan aan alle leden toe te zenden De afgevaardigde vroeg niet om een bijeenkomst van de raad om de klacht te bespreken. Hij verwees o.a. naar een „niet-uit- gelokte" aanval van de Britse lucht macht op Harib. op 8 juli, die volgens zijn land een poging van Engeland is „om zijn doelen door intimidatie en geweld" te bereiken. EDAM, dat het vorig jaar op grote schaal het 600-jarig bestaan als stad heeft gevierd, heeft voor een nieuw feest een „Kaaskoningin" uitgezocht (30 juli t.m. 2 augustus). Die konin gin is, net als de Edammer kaasjes, niet te groot van stuk en heeft een bol gezicht. DE EERSTE tweepersoons Hawker Hunter straalvliegtuigen, bestemd voor de Nederlandse luchtmacht, zul len dezer dagen uit Engeland in Ne derland aankomen. VOLGENS de statistieken kwamen er in 1956 elke minuut twee Europeanen door verkeersongelukken om net leven. In de 14 landen, die cijfers be schikbaar stelden, kwamen in dat jaar 40.042 mensen om het leven. Er waren 1.125 383 gewonden. TERWIJL hij op bezoek was bij zijn oom aan boord van het m.s. „Nooit Gedacht" te Rotterdam, viel een negen jarige jongen over boord en verdronk. DE WESTDUITSE Bondsraad (Eerste Kamer) heeft het wetsontwerp van de regering om een einde te maken aan denigrerende verhalen in de pers over buitenlandse staatshoofden (Lex Soraja) verworpen MINISTER LUNS is door Franco on derscheiden met het grootkruis van de orde van Isballa la Catolica van Spanje, dit ter gelegenheid van de 22ste herdenking van het uitbreken van de burgeroorlog. MINISTER CALS heeft aan de Twee de Kamer verlenging gevraagd van de tijdelijke wet op de monumentenzorg tot 1 januari 1960 55 De verklaring gaat verder: „De aanvallers moeten niet ver geten, dat alle naties, in het bijzonder de Mohammedaanse bevol king in de landen van het Arabische oosten en in de daaraan grenzende gebieden, niet onverschillig staan tegenover het lot van volkeren, die de slachtoffers van buitenlandse agressie zijn geworden. De naties van het Arabische oosten staan in hun strijd voor onafhankelijkheid en vrijheid tegen de misdadige acties van de Amerikaans-Britse kolonialisten niet alleen". Tegelyk werd in een andere ver klaring mededeling gedaan van het bezoek van Nasser aan Moskou en zyn besprekingen met Kroestjev. De twee leiders hadden gesproken over ,,de kwestie van het stoppen van de agressie van de V.S. en andere ko loniale mogendheden." Toen Nasser in Damascus kwam, waar hij met Syrische autoriteiten in spoedconfe- rentie bijeenkwam, verklaarde hij na afloop van dat onderhoud: „Wij zijn nu sterker dan ooit tevoren. Ook het volk van Jemen zal strijden en over winnen.' Westen paraat De Britten hebben het overbren gen van 2.000 man parachutisten van Cyprus naar Jordanië gisteren voltooid, waar deze mannen een omwenteling als in Irak moeten ver hinderen. Van andere zijde verluidt, dat koning Hoessein thans zijn Jor daanse troepen gedeeltelijk kan vrij maken om zo nodig in Irak waar mee hij met sterke banden gebonden is te interveniëren. De Amerikaan se mariniers in Libanon zijn met een vierde bataljon versterkt. Zij be schikken nu over ruim 6.000 man over een front van 14 km, dat zich uitstrekt van Beiroet naar het vlieg veld ten zuiden van de stad, met als bevoorradingspunt het havengebied van de hoofdstad. Gisteren kwam het tot twee keer toe tot schietpartijen tussen deze mari- (Advertentie) Wat voor weer wordt het mint 'iSi\ 'l Wor(!t wéér 8i"s'1 weer! nJ* t0gf de edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Weersverwachting van het K.N M.I. tot vanavond, opgemaaki gisterenavond te 23.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de vroege ochtend bier en daar mist. wint^ke t0t mat*^e veranderlijke Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: ^te wind uit zuid tot zuid- warm,pclf^«gcnns.Vrij maandag:'"8 V00r zondaS en Afwisselend zwaar bewolkt met bi ede opklaringen. Onweersnei gingen. Temperatuui zonder gro te verandering. Vandaag: zon onder 20.49 uur Maan onder 21.48 uur. Morgen: zon op 4.44 uur Zon onder 20.48 uur. Maan op 9.34 uur Maan onder 22.16 uur. Maandag: zon op 4.45 uur. Maan op 10.52 uur. Vijf mensen zijn gisterenmid dag om het leven gekomen en een twintigtal min of meer ern stig gewond bij een spoorweg ongeluk op het station van Vil voorde bij Brussel. „„?c'StereilmiddaÊ omstreeks 1 uui ontspoorden op hel station twee wa- gons van een elektrische sneltrein var Antwerpen via Brussel naar Charle roi, vermoedelijk door het breken kantelde k°PPeling' d" wage Een ploeg wegwerkers, die in de buurt bezig was, verleende de eerste hulp, in afwach'ing van ziekenauto's politie en rijkswacht, die onmiddelliik gealarmeerd werden. De doden en gewonden zijn naar het ziekenhuis van Vilvoorde overge bracht. niers en Libanese sluipschutters. Er vielen geen doden of gewonden on der de Amerikanen. De Britten hebben voorts nog troe pen uit Kenya naar Bahrein aan de Perzische Golf gevlogen en verster kingen naar Aden gezonden. Het Britse vliegdekschip Eagle" nadert de Libanese wateren, waar reeds 70 oorlogsschepen van de Ameri kaanse Zesde Vloot kruisen en enige Franse oorlogsschepen. De Russen en Boelgaren zijn begonnen met grote legermanoeuvres in het grens gebied van het Midden-Oosten, waar van vooraanstaande westerse zegs lieden te kennen geven, dat het ver rassende hiervan is, dat zij tevoren zijn aangekondigd. Op de Amerikaanse NAVO-basïs Adana, in zuidelijk Turkije, heeft de Amerikaanse luchtmacht een samengestelde strijdmacht ge concentreerd, die ook gisteren nog zeer is versterkt en die even tueel van kernwapens gebruik zou kunnen maken. Een voor hoede van deze 24ste infanterie divisie is uit Adana in Beiroet aangekomen. Verhinderd Door de landing van Amerikaanse mariniers in Libanon hebben plannen van de Sovjetregering, vrijwilligers naar dit land te zenden, wellicht gebruik in Libanon zou reeds vorige zal toepassen. Ingeval er een Griek maand zijn begonnen. In juni zou op de Tsjechoslowaakse legerautoritei- ten een beroep zijn gedaan vrijwilli gers beschikbaar te stellen, die met Sovjet-vrijwilligers mogelijk in Li banon zouden worden ingezet. In Irak zelf zijn alle verloven voor het leger ingetrokken. Een verklaring voor deze maatregel is niet gegeven. wordt gedood door een Brit, zal de EOKA een Brit doden. Is een Turk de schuldige, dan zal er een lid van deze bevolkingsgroep worden gedood. Bij beschadigingen van Griekse eigendommen zal dezelfde regel wor den toegepast, aldus de verzetsorga nisatie. Ij Als U een fototoestel heeft, kunt U meedoen aan de grote f( -= zomer-fotowedstrijd van het Dagblad De Stem. En om Uw g H kansen zo groot mogelijk te maken, mag U fotograferen niet II alleen in Uw vakantie, maar ook tijdens weekeind-uitstapjes of op een mooie zondag in Uw tuin of in de straat waar U |j §1 woont. H Wanneer U denkt, dat U een opvallende en tevens rede- g H lijk goede foto heeft gemaakt, stuur die foto dan vóór 1 ok- J M tober in. U kunt er een van de vele prijzen mee winnen, die g |j Uw Dagblad ter beschikking stelt. U mag zelfs meer dan één g H foto insturen. M Eldei's in dit blad leest U alle bijzonderheden van deze g aantrekkelijke wedstrijd. Grijp Uw toestel en Uw kans en doe mee aan deze wed- strijd. U heeft er tijd genoeg voor. m In de Veiligheidsraad is gis teren gestemd over drie resolu ties. De eis van Rusland tot onmid dellijke terugtrekking van de Amerikaanse en Engelse troepen uit Libanon en Jordanië werd verworpen met acht tegen één stem. Alleen de Sovjet-Unie was vóór, Zweden en Japan ont hielden zich van stemming. De Verenigde atuten heb ben de Verenigde Arabische Republiek ernstig gewaar schuwd voor de mogelijke gevolgen van een aanval op Amerikaanse strijdkrachten door militaire eenheden van de V.A.R. of soldaten die aan de V.A.R. gehoorzamen. Een dergelijke aanval kan ern stige gevolgen hebben, aldus de Amerikaanse waarschuwing. Dit is gisterenavond door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken be. kendgemaakt. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Hare, heeft de waarnemende minister van buitenlandse zaken van de V.A.R., Sabri, meegedeeld, dat de Verenigde Staten hopen, dat zij hun militaire hulp aan Libanon kunnen verlenen op een wijze, ,,die onze be trekkingen met andere landen, met inbegrip van de V.A.R., niet in on gunstige zin beïnvloedt." Ook een Amerikaans voorstel voor de vorming van een inter nationale politiemacht voor Li banon haalde het niet. Negen landen waren voor, Zweden ont hield zich, de Sovjet was tegen en torpedeerde het voorstel met een veto. Het derde voorstel, afkomstig van Zweden, om het werk van de UNO-waarnemers in Libanon tot nader order te beëindigen, aangezien het door de landing van Amerikaanse troepen over bodig is, kende slechts twee voorstemmers: Zweden en de Sovjet-Unie. Negen landen wa ren tegen. Joego-Slavië heeft daarop de bijeenroeping van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gevraagd. Vrijwel alle communistische landen hebben zich gehaast de nieuwe regering in Irak te er kennen. En in verschillende van die landen zijn betogingen ge houden, die tegen het Westen gericht waren. In Oost-Berlijn drongen ongeveer 2500 Duitsers een gebouw van de Britse mili taire missie binnen. Zij vernielden de inventaris, sloe gen ruiten stuk en gooiden een auto, die voor de deur stond, omver. De Tengevolge van het omslaan van een veerboot zijn in de rivier de Rupna- rayan, op zeventig kilometer van Cal cutta, naar schatting honderd personen verdronken. Een even groot aantal kon worden gered. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige storm. Britse vlag, die voor het gebouw was gehesen, werd afgerukt. Bij de Amerikaanse missie vonden de betogers de deuren gesloten. Zij haalden daar de Amerikaanse vlag neer, schilderden er de leuze „Ami, go home" op. (Ami is het scheld woord voor de Amerikanen) en hesen de vlag weer. Generaal Hodes, de be velhebber van het Amerikaanse leger in Europa, heeft bij de bevelhebber van de Russische troepen geprotes teerd. In Moskou ging het nog erger toe. Daar hebben 75.000 verbolgen Russen drie uur lang voor de Britse en Ame rikaanse ambassade betoogd. De Amerikaanse ambassadeur ont ving een delegatie van drie man, die hem een resolutie overhandigde, waarin geprotesteerd werd tegen de landingen in Jordanië en Libanon. De Britse ambassadeur, sir Patrick Reil- ly, weigerde een delegatie van de betogers te woord te staan, zeggend, dat hij zijn maaltijd niet wilde on derbreken. Tijdens die betogingen werden bij de Amerikaanse ambassade honder den ruiten ingegooid; met een wind buks werd door een raam geschoten. Bij de Britse ambassade klommen betogers over de hekken. De politie zag werkeloos toe. In Hongkong demonstreerden dui zenden Chinezen. In Peking trokken 50.000 Chinezen merendeels school kinderen langs de Britse ambassa de. De Indonesische communistische partij dreigde maatregelen tegen Amerikaanse bedrijven in Indonesië te zullen nemen, als de Amerikaanse troepen niet uit Libanon worden te ruggezonden. In Tokio begint op 12 augustus a.s. een nationale conferentie tegen de A- en H-bom. Voorafgaande hier aan wordt op het ogenblik een de monstratie-voettocht van 1000 ki lometer gehouden van Hirosjima naar Tokio. Op de foto zien we en kele van de deelnemers met hun spandoeken tijdens de tocht. On geveer 150 mensen hopen de gehe le tocht te volbrengen; onderweg zijn er ontelbaren, die zich voor kortere of langere tijd bij hen aan sluiten. Anti-regeringstroepen in Libanon verhinderen, dat er olie van de raf finaderij te Tripoli naar Jordanië wordt vervoerd, zo heeft een woord voerder van het ministerie van De fensie te Washington bekendgemaakt. De olie komt via een pijpleiding uit Irak naar Tripoli en wordt vandaar onder normale omstandigheden met tankauto's naar Jordanië vervoerd. De wegen in dat gebied worden ech ter beheerst door opstandelingen. De Ver. Staten hebben aan Jorda nië beloofd, dat zij per dag duizend ion olieprodukten uit Bahrein zullen leveren. Hiervoor wordt een lucht brug met reusachtige tankvliegtuigen georganiseerd. Ook zullen de Ameri kanen Jordanië met levensmiddelen bevoorraden. Radio-Bagdad heeft voorts nog be kendgemaakt, dat de nieuwe regering alle verplichtingen ten aanzien van buitenlandse oliebelangen zal nako men. De nodige maatregelen zijn reeds genomen om de olie-installaties te beschermen, zo werd hieraan toe gevoegd. Charly Gaul heeft gisteren in de voorlaatste etappe van de Tour (en de derde tijdrace) alle twijfels weggenomen over de enorme kracht, die deze 25-ja- rige Luxemburger vermag te ontwikkelen Hij liet alle ernsti ge concurrenten voor de Tour zege ver achter zich en rijdt nu vandaag in de gele trui naar de Ville Lumière, tezamen met zijn èn onze dappere landgenoten. Op de foto ziet men ploeglei der Goldschmidt de behulpzame hand bieden bij het aantrekken van de lucratieve trui om Gauls sterke schouders. Er zullen wonderlijke dingen moeten gebeuren om te kunnen beletten, dat Charly vanmiddag in Parijs als grote triomfator zijn ere-ronde rijdt. „Nasser heeft twee tongen en twee gezichten. De „man in the street" belooft hij het onmogelijke, maar de westelijke diplo maten benadert hij op volkomen logische wijze. Hij probeert hen wijs te maken, dat hij niet anti-westers is. Dit zei de Libanese premier, Sami El Solh, in een exclusief interview met een verslaggever van U.P.I. „Wanneer Libanon en Irak bevrijd zijn", merkte hij op, „is Nassers invloed in de Arabische wereld vernietigd." Hij voegde eraan toe, dat hij al Arabisch nationalist was voordat Nasser geboren werd, maar dat nationalisme de weg van de evolutie en niet die van revolutie moet gaan. „Het doven van het vuur in Libanon zal een gezonde uitwerking hebben op de situatie in Irak...." De premier keerde zich tegen die Engelsen en Amerikanen, die geloven dat vriendschap met Nasser tot de mogelijkheden behoort. „Dit is een illusie zei hij. „De kracht van Nasser ligt in zijn anti-westerse gezindheid. Hij xoept het schuim van de natie op, om de vreemdelingen LV6!1? -Vven' tegen het kolonialisme en imperialisme en belooft Israel van de aardbodem te vagen. Nasser kan zich niet veroor loven, de gewone man eerlijk en helder tegemoet te treden. Het zou zijn onmiddellijke ondergang zijn".

de Stem | 1958 | | pagina 1