Papier voor UW pen JUL Amsterdamse subsidie aan Nederlandse Op era ZIEK JANTJE De goudengele koek Raadsels DE TOVERSCHOENEN - Bommenwerper in zee gestort 9 LEUGENS Jetje OPLOSSINGEN- Portret De koning en het elfje Zes huizenblokken ZE BOUWEN ZELF HUN VLIEGTUIG Wie helpt de bezorger? De luie kleermaker umnjmpje DAGBLAD DE STEM TAN ZATERDAG 19 JULI 1958 rkMDAT nu vast en zeker alle kin- U'jprcn buiten speten, hebben wij jP7P keer iets verteld over een ge liefd Amerikaans jongensspel in de onenlurht. Zou er wel een jongen San die niet van vliegtuigjes houdt? Gelukkig hoeven ze niet al tijd zo mooi en kostbaar te zijn, «elfs van papier zijn ze leuk. En de meisjes, waarmee amuseren die zich Aan alle verhaaltjes en versjes te zien, zijn jullie ijverig be zie te speuren naar kabouters en elfjes onder boomwortels en in bioe- Ken weitjes. Wil' hopen dat jullie prachtige zo- merdagon krijgen, en bruingebrand, kerngezond en goedgehumeurd zullen r" OOM JAN EN TANTE THEA ifc Op een koude winterdag in de maand mei, zat een oude grijsaard van ongeveer 21 jaar, op de hoek van een ronde tafel te lezen in een gesloten bijbel, jfc. terwijl de zon hoog aan de hemel stond, en de regen met plassen neerviel. Marga de Witte Sint Jansteen Jantje was ziek Hij hoestte en proestte van belang Moeder zei: „Ik snap er niets van". De dokter kwam En zei: ,,Ik weet wel hoe 't kan, Jantje heeft met natte kousen gelopen En geen droge aangeschoten. Dokter gaf Jan een drankje En Jan kreeg van moeder een standje Moe zeiHad 't maar gezegd; Dan had ik 't wel anders aangelegd" Jan had 't drankje En kreeg drie lepels daags Na een petar dagen was hij beter, En kon weer goed aan 't eten. Dit was een goede les voor Jan geweest, Hij sou niet stout meer wezen, Hij zou niet meer in de sloot gaan staan, En niet meer met natte kousen omgaan. Tons Vrienten Dongen 1. Waarom pikt de haan in de kan? 2. Wanneer draagt een paard schoe nen 3. Wat gaat er door de deur en komt er toch niet uit Ingez. door Martha Martens Koewacht Zoek de verborgen dierennamen 1. ,,Ik heb wel honderd gulden", schepte Wim op. 2. Emmy kan geroepen worden. 3. Een groot vliegtuig vloog met veel lawaai over de stad. Ingez. door Janny Ribbens en Ineke Lommers, Breda. Raadselrijmpje Het laken kunde nie vouwen, De boter kunde nie bouwen. De appel kunde nie schellen, De knikkers kunde nie tellen. Ingez. door Dinie Kauters Terheijden Kleine Jet kreeg op haftr jaardag Een paar laarsjes zwart als git 't Was het heerlijkste cadeautje Waar zij op gerekend had. Alle broertjes en de zusjes Stonden glunderend om haar heen, Jetje kreeg wel twintig kusjes En cadeavs van iedereen. Maar het blijste was ons Jetje Met het grote laarzenpaar 's Avonds stonden ze bij 't bedje 's Morgens was ze heel vroeg klaar Moeder zei: wat kan ons Jetje Nu toch grote stappen doen En zo'n hoge jijne glimlaars, Staat heel anders dan een schoen. Broer zei dat zijn zus nu benen Net als kachelpijpen had En toen riep haar stoute vader: ,Jet is onze gelaarsde kat I" Tini Leijncn Achillesstraat 94 Breda, 10 j. Een bakker die zou aan het bakken gaan Aan goudengele koeken. Hij zei tot zijn vrouwtje Sjaan, ,,Hoe zou ik het uit moeten zoeken?" Zijn vrouw die gaf hem goede raad, „Je moet maar bakken boven. Daar staat je boter en je meel, En daar staat je beste oven." Zijn vrouw, die ran het kijken was, Die zag de koek daar gaan. Ze zeide tot haar man: „Die koek, Die koek, die vliegt uit het raam!" Héél het dorp achterna gelopen, Mt$:ir die goudengele koek, Die koek was al in de grond gekropen Maar die arme bakker, die kreeg op zijn broek. Petronella Mens Breda Woorden invullen: pap, pop, Anna, kok. mam, Omo. Wat je op de boter ham kunt eten: kaas en jam. Er is feest bij de kabouters, Er is feest voor braven en stouters, En ook is er feest voor de elfen 't Gonst van feest in de kleine gewelven. Want de koning wordt 100 jaar Want de koning vormt een paar Saam met elfje Rinkelbel En 't is 'n echt leuk stel. Corrie Gijsen Teteringen Dit is het portret dat een jongen heeft gemaakt van zijn grootvader. Dit moet in de krant, vinden jullie ook niet Vooral omdat hij het zo goed heeft gedaan. Het is een grote tekening van G. Wijnands, Molenstraat 13 Maastricht HIERONDER staat een tekening die zes huizenblokken voorstelt, waartussen straten lopen. De bezor ger van onze krant moet bij elk huis een krant in de bus stoppen. Hij ver trekt vanaf het plekje A (links bo venaan), maar hij mag niet meer dan éénmaal langs een zelfde blok huizen lopen. Probeer de juiste weg te vinden en teken die met potlood aan. De volgende week vind je de oplossing in ons krantje en dan kun je eens /ergelijken of we het met elkaar eens zijn. In Amerika hebben vele jongens, evenals in Ne derland, een hobby voor de model-vliegtuigbouw. Vaak zijn de toestellen Idoor de jongens heel han dig in elkaar gezet en vormen een getrouwe ko pie van een echt vlieg tuig. De meeste zijn toe gerust met een motor die op benzine loopt en sommige hebben zelfs radio aan boord. Natuur lijk is het leuk om met de zelfgemaakte vliegtui gen wedstrijden te hou den. En dit gebeurt dan .ook vaak genoeg. De jongens die hun toe stellen laten opstijgen worden „piloten" ge noemd. hoewel ze zelf op de grond blijven. Ze be sturen hun vliegtuigen evenwel radiografisch of door middel van een in strumentje dat ze een l„U-wire" noemen, een liange kabel, waaraan 't vliegtuigje in het rond [kan cirkelen. De „U-wi- I re" bestaat uit een twee- 1 tal stalen draden, die I elk aan een der vleugels Ivan het vliegtuig vastzit ten, zodat de bestuurder de kans heeft om het toe stel opwaartse of neder- waartse bewegingen te laten maken. Natuurlijk is het de kunst om het dunne staaldraad niet te laten verwarren Maar het gaat niet altijd „voor de wind!!' Bij iedere wedstrijd keert een der kampioenen met de brokstukken van zijn werkstuk onder de arm naar huis... Maar dan probeert de piloot zijn verlies manmoedig te dra gen en hij begint een nieuw model te bou wen in de hoop dat dit beter uit zal val len. Ergens in een vreemd land woonde lang geleden eens een kleermaker. Hij was erg lui, vandaar de armoede. De mensen brachten hun goed maar liever bij iemand anders. Op een dag zat Jan weer op zijn kleermakers- tafel en tuurde lui voor zich uit. Op- een® za& hij een stokoud mannetje re£ ,?p Zljn winkeltje afkomen. „Dag kleermaker", zei deze, toen hij binnen kwam. ,.Ik wens dat u een mooi pak voor mij maakt in de kortst mogelijke tijd". Hij legde een pak op tafel en verdween. Ons kleermakertje was te verbaasd om een woord te zeggen. Hij maakte het pak open. Er kwam een mooie rode stof uit en een lijstje met de maten. Wel mooi. stof, dacht Jan, enfin, ik zal er nog wel eens aan beginnen- Nu ga ik eerst slapen. Doch net ging hij liggen of een stem riep: Begin aan mijn pak.'" Jan dacht dat hij al droomde en draaide zich nog eens om, maar nu begon het in zijn rug te prikken. Hoe langer hoe harder. Op 't laatst huilde hij van pijn. Toen was daar de stem weer. Jan sprong uit zijn bed en in zijn nachthemd be gon hij te passen, te meten en te naaien. Pas laat in de avond hield hij op. Aan 'n kapstokje hing 't pak, keu rig genaaid en gestreken. Maar na die dag was hii nooit meer lui. Nelly Hoogmoet, Oude Wouwsebaan 106, Bergen op Zoom. Hoor het gevleugelde paard van 't geluk voorbij stuiven Zie van de blauwe geluksbloem de bladeren wuiven Luister en kijk naar wat goed en wat schoon is in 't leven: Dat is geluk en door God aan de mensen gegeven. £)AAROM klauterden ze langs de «egberm omhoog en ploegden floor de ongerepte sneeuw. Lang voordat hun handen en voeten ge voelloos waren van de koude zwiep te de sneeuw hun in ogen en oren en Timotheus begon te huilen, want be halve dat hjj zeer koud was klaagde hij dat zijn schoenen hem bij elke stap knelden en wrongen. ,Dat zal wel zijn omdat we de fle?lii«rg nRLVOlgen''; Sprak de on' len wl i' "Bmnen vijf minuten zul len riT Y6i?r °P te™g zijn en dan kwelUm T?m„°ttnen„,e *niet langer theus hLa ®us Maar Timo- OD h0 v d 20 n pijn' dat hulp hem shmkip11 o "am jn het KIeine Braam- henen 1 droe? de toverschoenen. Ze grot» w»! ,emg-e Jljd vo<>rt 2onder de te vinden en toen begreep de hulp dat ze verdwaald waren. ..Jongens", sprak hij, „we zijn ver dwaald. Er zit niets anders op dan de schoenen van Timotheus op de grond te zetten en ze achterna te gaan' Aldus zette het Kleine Braam- struikje de schoenen neer, die da delijk naar links begonnen te lopen en de hulp en de jongens volgden ze. De schoentjes trippelden licht en vlug over de sneeuw en in een paar minuten waren ze uit het gezicht verdwenen. Toen zei het Kleine Braamstruikje, dat hij zo moe was dat hij geen stap meer vooruit kon en de goede hulp bood alweer aan hem te dragen, als Timotheus de schoenen van het Braamstruikje wil de aantrekken en daarop lopen. Toen zette hij Timotheus van zijn rug af hielp hem de schoenen aantrekken, nam het Kleine Braamstruikje op zijn rug, zei tegen Timotheus dat hij zich aan zijn jas moest vasthouden en opnieuw worstelden ze verder door ds storm. „Hoe gaat het ermee, Timotheus?" sprak de hulp na een poosje. Er kwam geen antwoord en toen hij rondom zich keek, was Timotheus er niet meer. Waar en wanneer hij zijn jas had losgelaten kon de hulp met geen mogelijkheid zeggen. Hij riep luid om Timotheus, maar vergeefs. Er zat niets anders op dat zich om te keren en terug te gaan om hem te zoeken en toen de arme man hem tenslotte vond was hij zelf zo ver moeid en uitgeput dat hij niet verder kon en hij en de twee jongens gingen in de sneeuw liggen. Op de kostschool zat Doctor Dixon in angst op hun thuiskomst te wach ten. Toen het donker begon te wor den en zij er nog steeds niet waren sprak hij: „Ze zijn natuurlijk op de boerderij, t Is zeer verstandig en goed gezien om daar te blijven". Hij schoof de gordijnen van zijn studeerkamer dicht en belde voor de thee. Maar hij kon geen hap door zijn keel krijgen en kon evenmin zijn krant gaan zitten lezen. Om de vijf minuten stond hij aan de voor deur en keek naar buiten. Alles was duister en stil. Toen hij voor de ze vende keer de deur open deed, stap ten Timotheus' schoenen naar binnen en zij zaten vol sneeuw, 'n Ogenblik sloeg Doctor Dixon de handen voor zijn gezicht. Toen stuurde hij vlug naar het dorp om hulp en trok in tussen zijn overjas en laarzen aan en zette zijn muts op. Toen nam hij zijn lantaarn, ging in de hof en riep Bernardus. De hond, die de storm had voelen aankomen, lag aan de deur van zijn hok. Hij sprong op toen zijn meester kwam om zijn ketting los te maken. De mannen uit het dorp waren nu ook aangekomen, gewapend met schop pen en lantaarns. Doctor Dixon bond Timotheus' schoentjes aan de hals van Navdy. „Misschien helpen ze de hond op het goede spoor" sprak hij. RECHTZETTING 1 Naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons blad van vorige week zater dag, over de gedragingen van een Bre dase onderwijzer, ontvingen we van de inzender onderstaande verklaring, reeds in een deel van onze edities gepubliceerd: ,,Na een gesprek met de voorzitter van het schoolbestuur en in tegenwoordig heid van het hoofd der school en de betrokken onderwijzer is mij gebleken, dat er in mijn stuk van zaterdag jl. enige onjuistheden zijn geschreven en dat ik bij juiste voorlichting vele scherpe en onjuiste woorden zou hebben achterwege gelaten." C. L. N. RECHTZETTING II Bij 't onderzoek, dat 't schoolbestuur heeft Ingesteld, is gebleken, dat al het lelijke, wat genoemde heer C.L.N. over de St. Gabriëlschool heeft ge schreven, berust op onwaarheid en dat genoemde heer is afgegaan op praatjes van kinderen, die zelf niet bij het voorgevallene aanwezig zijn geweest. HET SCHOOLBESTUUR. MEER MUZIEK! Als regelmatig luisteraar wil ik in deze rubriek toch eens een lans breken voor meer muziek in de radio. Misschien is het anderen ook opgevallen, maar juist in de „komkommertijd", als alle sterren met vakantie schijnen kun je de mooiste programma's beluisteren. En die worden dan soms wat excuserend aangekondigd, zo alsof „ja, we hebben niks beters dan Beethoven nu Cees de Lange in Parijs zit", of zoiets. Nu moet de Lange een erg leuke vent zijn, maar in het seizoen krijgen we toch wat teveel van het goe de, vind ik. Allemaal hit-parade en amu sement en gokspelletjes wat de klok slaat. Wat ik bedoel is dit: Ze geven zich daar in Hilversum zo veel moeite om ons gezellig bezig te houden, dat ze vergeten dat de radio er eigenlijk is om de mensen de broodnodige rust te geven. Ik weet wat ik zeg. Als men na een dag hard werken thuis komt, kan alleen goede muziek de rust en de ontspanning brengen. Natuurlijk is er altijd wel een station waar (vijf minuten) muziek ge geven wordt, maar dan kun je de hele avond zitten draaien. Ook wordt er vol gens mij teveel gepraat, vooral onder het eten Dan die eindeloze hoorspelen. Ik weet wel, heel wat gezinnen snakken er naar iedere avond, maar let eens op, als het verhaal eenmaal aan de gang is, gaan ze rustig door met kaarten. En ze heb ben nog gelijk ook. Geef mij maar mu ziek op de winteravonden. Er is genoeg mooie muziek en voor elk wat wils, en daar knap je echt van op. Nu het sei zoen weer in aantocht is zou ik willen dat ze dit in Hilversum ook eens lazen. NIEUW-GINNEKEN, C. B. KAMERLEDEN Nog geen twee weken geleden werd een zitting van de Tweede Kamer ge schorst omdat er van de 150 Kamerleden geen 75 aanwezig waren. Hoewel de waarde van de Nederlandse munt op een hellend vlak ligt en dus bezuiniging in het algemeen belang, stelt de rege ring thans voor de vergoeding aan de volksvertegenwoordigers met enkele dui zenden gulden per jaar te verhogen. Wat een erefunctie behoorde te zijn, wordt hoe langer hoe meer een dikbe- taald bijbaantje. Ongeveer twee jaar geleden hebben de katholieke volksvertegenwoordigers in België een aldaar aangekondigde verho ging der schadeloosstelling niet geaccep teerd. Het wordt hoog tijd dat er ook in ons land grondige veranderingen plaats vinden. BREDA, O. N.V.V. EN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Uit de tientallen reacties die men da gelijks te horen krijgt over de kwestie der vrije veren, mag men toch wel aan nemen dat de Zeeuwsch-Vlamingen geen verhoogde veertarieven wensen. Onder Zeeuwsch-Vlamingen moet dan alle lagen der bevolking verstaan worden, alle politieke groeperingen, alle geloofs overtuigingen, levensbeschouwingen enz. Na het bekend worden der verhoogde tarieven werd te Terneuzen een N.V.V vergadering gehouden waarin aan de le den een brief werd voorgelezen, gericht aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland en nog heel veel andere instanties om te protesteren tegen dit schreeuwend on recht. De aanwezigen waren het er zon der meer mee eens, maar niet de beide bestuurders uit Amsterdam (de heer P. de Vries) en Goes de heer Kees Hoek). Tot groot ongenoegen van vele aanwezi gen zetten beiden, en met name het hoofdbestuurslid uiteen, dat de eis vrije veren eigenlijk onzin is. Zijn betoog kwam zo ongeveer hier op neer dat „jullie Zeeuwsch-Vlamingen je niets moe ten verbeelden". Minister Algera is niet alleen minister van de Westerschelde, maar er zijn nog meer veren in Neder land waar men ook moet betalen. In de Terneuzense gemeenteraad was kort te voren door de socialisten een schrijven voorgelezen met de bedoeling aan alle andere gemeentebesturen adhesie te vra gen. De heer P. de Vries en de heer Kees Hoek verliezen een belangrijk ding uit het oog. Op het ogenblik dat de provincie Zeeland moet worden ontsloten, daar wijzen alle feiten die betrekking hebben op de naaste ontwikkeling op, mag er geen cent verengeld meer bij. Niet alleen verslapt het contact op velerlei gebied met overig Nederland. Zeeuwsch-Vlaan- deren gaat binnen heel korte tijd een uitzonderlijk belangrijke rol spelen in het Westeuropese verkeer, daarover zijn het Nederlandse autoriteiten volkomen eens en zijn er Belgische gezagsdragers die er van overtuigd zijn dat wanneer alleen Nederland het Deltaplan uitvoert, het maar voor een gedeelte is uitgevoerd. Ook België heeft daar belang bij. zo menen zij. En het zijn juist zij die er van overtuigd zijn dat de verbindingen tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne derland zo soepel mogelijk moeten wor den gemaakt. Wat de heren de Vries en Hoek dan nu nog aan verhoogde tarieven willen goedpraten is ons volkomen duis ter. TERNEUZEN W. NEUTRAAL Door het N.V.V. Zeeuwsch-Vlaanderen werd te Terneuzen een zomerfeest ge organiseerd. Dit feest werd gehouden op het gemeentelijk sportterrein en vóór de aanvang werd medewerking verleend door de drumband van de „Harmonie Terneuzen". Dit is naar onze mening voldoende aanleiding om een vergelijking te maken tussen dit Zomerfeest en een feest dat enige tijd geleden katholiek Terneuzen betrof. Daags voor zijn eerste H. Mis, op 8 september 1957 n.l., werd Terneuzens nieuwe priester, pater Karei Verwilghen door de katholieken feestelijk ingehaald. Voor deze gelegenheid werd het bestuur om de (muzikale, medewerking van de „Harmonie Terneuzen" gevraagd. Deze medewerking werd geweigerd met als motief dat de harmonie een strikt neu trale instelling is. Het bestuur vergat daarbij te denken aan de geldelijke steun die men toch ook wel graag van katho lieken in ontvangst neemt en aan het feit dat, wanneer men inderclaad neu traal is, aan alle feestelijkheden in de ge meente medewerking kan verleend wor den; daarbij uitgaande van de gedachte dat dit feest dan een belangrijk gedeelte van de bevolking moet aangaan. Om de sfeer bij deze eerste H. Mis niet door ruzie te vertroebelen, werd er van ka tholieke zijde verder over deze weigering gezwegen. Pater Verwilghen werd even feestelijk ingehaald, ook zonder de op gewekte *onen van onze harmonie. Voor de N.V.V.-ers zal een zomerfeest als dat in Terneuzen wel zeer belangrijk zijn. Als deze mensen hiervoor de mede werking vragen van het plaatselijk mu- ziekgezelschau, dan hebben zij gelijk. Wanneer het bestuur van dat muziekge zelschap medewerking wil verlenen, dan boft het N.V.V.-bestuur. Maar wat moet men van de „strikte neutraliteit" van het harmoniebestuur gaan denken als voor een socialistisch zomerfeest wel wordt gespeeld en niet voor een katholiek priesterfeest? Het is te hopen dat katholiek Terneu zen om deze neutraliteit zijn geldelijke steun aan het plaatselijk muziekgezel schap niet zal gaan weigeren. TERNEUZEN, G. WIJNE. BIJ EEN EEUWFEEST De Redemptoristinnen van Velp vieren haar honderdjarig bestaan. Ofschoon ze buiten het bisdom wonen verdient deze Congregatie toch de aandacht van ieder een. Zij vormen een Convent, dat bidt en werkt en daardoor tot grote steun dient van de liefdewerken der Redempto risten. Ongeveer een kleine acht uur per dag brengen zij in meditatie en gebed door. Hun kleding is zeer betekenisvol. Een rood kleed, herinnerend aan het lij den van Christus; een blauwe mantel, die aan het hemelse doet denken. Ver der vinden ze een bestaan in het. ver vaardigen van kerkgewaden en het bak ken van hosties. Maar hiermede komen ze er nog niet. Een groot aantal kippen en varkens dienen nog om iets in het laatje te bren gen. Ze leven zeer sober en hier mag het gerust gezegd worden, dat ze in nood verkeren. Zo moesten ze een tweede verwarmingsketel aanschaffen met toe behoren, maar konden de 18.000 gulden, die ze noodzakelijk nodig hadden niet betalen. Daarom rekenen ze op de hulp van anderen. Iedere gift aanvaarden ze bij haar honderdjarig bestaan van harte. Oorspronkelijk kwamen ze uit een kloos ter van Brugge. Ze zochten een vesti gingsplaats omdat er vervolgingen kon den komen. Nu stond er in Velp bij Grave een kasteel leeg en daar hadden ze het oog op. Mgr. Zwijsen gaf ze ver lof zich daar te vestigen. Daar wonen ze nu al 100 jaar. Dit jubileum zal in hoofdzaak kerkelijk gevierd worden, daar de geldnood geen luisterrijke viering toe laat. Maar thans maken ze gebruik van dat jubileum om verlichting in hun schulden te verkrijgen. BR. AMBROSIUS. VERKEERSRA ZERNIJ Volgens de jongste publikaties op ver keersgebied zou het jaar 1957 een record jaar zijn voor wat betreft het aantal Ondanks de talrijke bezwa ren, die nagenoeg alle leden van de Amsterdamse gemeenteraad hebben geuit tegen 't bestuurs- en directiebeleid van de stich ting „Nederlandse Opera", met name ten aanzien van 't opera- Een tactische bommenwerper van het type B-66 van de Amerikaanse luchtmacht wordt, naar men in de nacht van donderdag op vrijdag te Londen aannam, vermist óp een vlucht van een vliegveld in Zuid- Carolina naar de Azoren. Er zijn drie man aan boord. Het 17.786 ton metende Noorse tank schip „Vespasian" heeft geseind, dat het ten westen van Madeira een vliegtuig ind e Atlantische Oceaan heeft, zien storten. De „Vespasian" heeft sloepen uit gezet, die op de plaats van het on geluk handboeken voor vliegers van de Amerikaanse marine en lucht macht hebben gevonden. Er zijn geen overlevenden aangetroffen. ballet, heeft de raad zonder hoofdelijke stemming besloten deze stichting voor het seizoen 1958-59 een subsidie te verlenen van 1.175.000. Hiervan is 950.000.bestemd voor de opera-exploitatiekosten en f 225.000.voor het ballet. De kritiek van de raad werd tot uitdrukking gebracht in een door b. cn w overgenomen motie, onderte kend door vertegenwoordigers van de V.V.D., P.v.d.A. en K.V.P., ^waar in de raad de verwachting uit spreekt, „dat het bestuur en de di rectie van de Nederlandse Opera te genover leden en leiding van het Operaballet alle aangegane verplich tingen zonder enig voorbehoud na komen". Het is de laatste maal, dat het Ope raballet deze subsidie beschikbaar wordt gesteld, evenals het in Am sterdam gevestigde Ballet der Lage Landen, die voor het komende sei zoen thans nog 70.000.is verleend. Want de raad aanvaardde met de stemmen van de V.V.D.-leden en de communisten tegen (21—14) een mo tie, waarin de raad de wenselijkheid uitspreekt, dat de subsidies die de gemeente geeft aan onderscheidene balletgezelschappen, op een andere basis komen te berusten. botsingen op de wegen, ondanks de in voering van de nieuwe wet op de ver keerssnelheid in de bebouwde kommen van steden en dorpen. Volgens het verslag van het congres der politieambtenaren, onlangs gehouden, zou, naar ik meen, de politie het ver keer niet meer aan kunnen en nieuwe voorschriften wensen. Ook is bekend dat in grote steden met achtervolging en radarinstrumenten wordt gewerkt tegen overtreders, ten einde de bewijzen tegen overtreders te kunnen overleggen aan de rechter. Hier in het zuiden schijnt men zover nog niet te zijn. Hier in Brabant ziet men nog steeds hoe motorrijders met een bliksem vaart door straten en wegen razen on danks de maximum snelheid in de be bouwde kom van steden en dorpen Is het wonder dat het aantal ongelukken toeneemt? De wetten worden toch ge maakt om nageleefd te worden? BREDA, P. de J. KATHOLIEK THUISFRONT EN NIEUW-GUINEA Hoewel Nationaal Katholiek Thuisfront nu al reeds jaren achtereen, in goede samenwerking met het Protestant Inter kerkelijk Thuisfront, ervoor zorg draagt dat onze jongens, die op Nieuw-Guinea hun diensttijd doorbrengen^ met kerstmis een pakket ontvangen, als blijk van me deleven onzerzijds met hen, zal dit jaar zeer bijzondere aandacht nog besteed die nen te worden aan deze kerstpakketten- verzorging, daar, zoals bekend, het aan tal dienstplichtigen op Nieuw-Guinea zal worden uitgebreid met een detachement van de Koninklijke Landmacht. De beide Thuisfronten zullen uiteraard met even zoveel genoegen ook voor deze nieuwkomers aldaar zorgen en hen laten delen in de jaarlijks terugkerende kerst verrassing vanuit het moederland. In september moeten de kisten ver- zendklaar zijn, en dus moeten nu reeds de pakketten verzorgd worden. Waren de financiële zorgen om pakket ten met werkelijk goede inhoud te kun nen bekostigen steeds al zwaar te noe men, dit jaar zal niet alleen de merkbare kostenstijging in het algemeen, maar ook het grotere aantal pakketten Nationaal Katholiek Thuisfront extra zwaar belas ten. Om deze reden is dan ook een klei nere actie gestart onder de afdelingen van het Thuisfront, om iedere afdeling zulk een pakket ad 5.- te laten bekos tigen, terwijl daarnaast aan een aantal geselecteerde particuliere adressen een zelfde verzoek is gericht. Zij, die dan daadwerkelijk dit speciale werk van Thuisfront willen steunen, kunnen een bijgesloten kaart tevens invullen met hun naam en adres. Deze kaart wordt bij een pakket gevoegd, zodat de ontvanger kan weten dat het niet de ongrijpbare Thuis fronten zijn, die aan hen dachten, maar de individuele burgers. Indien men dit werk ook wil steunen, dan kan men zijn bijdrage storten op giro 520.000 ten name van Katholiek Thuisfront, Anna Paulownastraat 48 te Den Haag, onder vermelding Actie Overzee". HET BESTUUR. PAUSMIS Dit blad publiceerde 16 juli in enkele edities een beschouwing over de zoge naamde Pausmis, in welk artikel de vol gende passage voorkwam: kortom al de handelingen waren be grijpelijk, de gebeden zeiden iets. Welk verschil is er dus met onze tegen woordige H. Mis? Een jongen van 25 jaar illustreerde het na afloop van dit spel aldus: Ik geloof dat zo'n H. Mis ook op de duur niet half zo zou ver velen als de Mis van tegenwoordig." Zowel de schrijver als zijn zegsman, ver onderstelt dus, dat de Mis volgens de tegenwoordige ritus verveelt. Ik vrees echter, dat hun mening eerder wordt \rerklaard door gebrek aan begrip voor het wezen van het Misoffer dan door de vermeende tekorten van de huidige litur gie. En zonder voldoende begrip van de Mis als zodanig zou men op de duur zelfs een Pausmis wel eens vervelend kunnen vinden... Tenslotte zij nog vermeld, dat paus Gregorius de Grote precies 1000 jaar eerder stierf dan het artikel vermeldde (dus 604 i.p.v. 1604). BREDA. EDUARD SADEE. TOURDE-FRANCE-POOL IV Ziezo, we zijn er weer. Den Haag en de PvdA hebben er (althans volgens T.S. van het ingezonden stukje van zaterdag 1.1.) voor gezorgd, dat pastoor Beuken zijn pool niet mag doorvoeren om gelden voor zijn kerk bijeen te krijgen. Die stoute PvdA toch! Misschien heeft het nut voor de heer T.S. en zo niet voor hem dan wellicht voor anderen, er aan te herinneren dat wij in Nederland leven in wat wij een „rechtsstaat" noemen. Dat wil zeggen, dat onze vrijheid om te doen wat wij willen door vele wetten en regelingen aan banden is gelegd. Aan het maken van die wetten en regelingen hebben ook leden van de kamerfracties van de KVP en de Prot. Christ, partijen meegewerkt. Een van die wetten verbiedt nu eenmaal het organiseren van pools, die in strijd zijn met de loterijwet. Dat de KNVB het toch doet, dat is een zaak, die de KNVB- moet weten, maar eenmaal loopt ook zij tegen de lamp. Zij kan zich echter permitteren een groot be drag aan boete te betalen bij een even tuele veroordeling. Dat kan pastoor Beu ken niet en dientengevolge heeft hij zijn actie moeten staken. De afgevaardigden van de PvdA in de Kamer hebben al meermalen laten horen, dat zij een wijziging wensen in de loterij- wet, waardoor het organiseren van pools e.d. mogelijk zou worden. Maar het zijn juist de afgevaardigden van de christe lijke partijen*) geweest, die bij de kabi netsformatie in 1956 de eis hebben ge steld: geen wijziging in die wet of wij doen niet mee. De heer T. S. kan dit nalezen in de Handelingen van de Kamer. Wat het standpunt van de PvdA be treft tegenover de kerken in Nederland, kan ik de heer T. S. verwijzen naar het beginselprogramma van deze partij waar hij dan de artikelen 33 en 34 maar eens na moet lezen. Dat zal echter wel te veel moeite voor hem zijn. En dat boze Vrije Volk toch. Heeft het daar zo maar op de voorpagina het be richtje geplaatst, als een soort leedver maak met de pastoor. Ik vermoed zo. dal de heer T. S. van alle gevoel voor humor gespeend is, anders zou zijn reactie wel op een andere wijze zijn uitgevallen. Kom. kom, heer T. S. U moet de zon in het water kunnen zien schijnen. Gnuift u soms ook niet van de geniepigheidjes die andere bladen vaak (en ook bij voor keur op de voorpagina) tegen de PvdA laten horen? Voor pastoor Beukers vinden wij het minstens even onaangenaam als de heer T. S„ dat zijn plan niet door is kunnen gaan. Ook van ondergetekende zal hij een bedrag ontvangen ter bestrijding van de kosten. P. N. Niet die van de KVP. De heer Blaisse, lid van de fractie der KVP, is juist de grote promotor van een wettelijk geregelde KNVB-pool. - Red,

de Stem | 1958 | | pagina 13