h id in Geringe garnalenvangst Chief Whip NIEUWE KANSEN VOOR DE RANDPRO Films Door verkoop op zee aan Belgische vissers Eeuwfeest in Koewacht van zusters franciscanessen In Luik kwamen zelfs de vrije veren ter sprake V.C. Vlissingen nog steeds groeiende in ledental TOFFEES Mogelijkheden op iedert Zrp Werkloosheid Tolvrije verbinding dagblad de stem van vrijdag 18 juli 1958 van de ij op stromen DA >n terneuzen axel ijzendijke vlissingen oostburg goes middelburg sas van gent Stopzetting export ^kool naar België Bruinvis heeft sprekende voorsprong H. van Dijk directeur Visserij school te Vlissingen Commandobeker voor St.-Jacobschool Streekontwikkeling pagMnt) pCc^ïcm Logisch vervolg Studenten uit Vietnam bezochten Zeeland ïbben meegewerkt. je Vincent een bij- was en uit frag- ïven leert men zijn ■esties kennen, een ens in zijn schil- =eft gebracht. Vin- men op deze ten- izeer leren kennen wordt zijn „hand zeggen, dat de ex- idijke te zien blijft een vrij duidelijk ie vraag, die in de instelling gesteld a Gogh? de keur van wer- iuktie te zien zijn, conclusie komen, jntoonstelling veel unnen opsteken. rtentie) aars van de 'rance- aag iet e Stem errast BELTOF TEEN de opbrengsten ie Zeeuwse stro- minder dan in jaar nl. 295.000 oor het uitvallen de kilo-opbrengst .000 tot 160.000. irnalen werd een Jbrengst in geld tegen 190.000.— ior was deze vis- ntegen brachten e betere prijs nl. 148.000.—. en werd in april -egelmatig uitge- met het aflopen en werd er maar e-oesters gevist. 5t op zaaioesters en in de Ooster- ïl. De groei van evallen. Er wer- gebracht naar de Tcelen op de Ou- emarken, Enge- ieder een par- •esp. 103.474, 6820 egen een gemid- 1.30, f 1,25 en een tweetal oes- ke werden op de 3 bennen aange- :n opgevist en e percelen Yer- waren bezig n hun aangesla- 1 1957. rt van consump- matig; in zaai- del en de prijs werd door 31 nregelmatig uit- ij was van wei- e kwekers ver- aad of halfwas- ge naar de die- ■neeste kwekers vaartuigen naar daar hun perce- d schoon te vis- april de zaad- len opengesteld 39 ge leeuwen, 18 j. ïwburg: De dui- ctroDe jonge bra: 's Nachts ln Luxor: De ty- 8 uur: De grote ur: Koning Voet- npia 8 uur: Kai- ge leeuwen, 18 J. iwburg: De dul- :tro: De jonge >ra: '«Nacht* in Luxor: De ty- chieting staand* v. Dijk 7.30 uur: 30 en 9 uur: e kring de Vier oor publiek ge- 8 uur: De vloek met enig voor- 10 uur: Zeeuwse i. Dansen, uur: De grote gebouw 8 uur: r: Koning Vo«t- t 8 uur: Chi- en 4 uur: Ker- ipia 8 uur: Th* 1 (Van onze redacteur) De aanvoer van garnalen, ook op de Zeeuwse vismijnen, is belangrijk minder dan vorig jaar. Hjj bedraagt naar schatting van insiders slechts onge veer een derde en misschien zelfs nog minder. De prijzen van de aangevoerde produkten zijn dientengevolge uiter aard naar omgekeerde evenredigheid gestegen cn varieren van 4.50 tot 5.50 per kg tegen een gemiddelde prijs van 1.67 (in Zeeland) in 1957. met het binnen brengen van puf, die gemiddeld f 6 per 100 kg opbrengt. Hoewel enkelen zich terdege bewust zijn van het grote gevaar, dat hierin schuilt, kunnen ze toch de gevangen puf niet overboord zetten, omdat an deren het ook niet doen. De goedwil- lenden zouden zichzelf dus willens en wetens benadelen ten opzichte van de anderen. Op die wijze is het lang niet uitgesloten, dat de bestedingsbeper king de garnalenvisserij in de toe komst tienvouden gaat kosten van het bedrag, dat het ministerie thans be spaart! Er gaan thans geruchten als zou den de garnalenvissers uit Breskens, Veere en Vlissingen een belangrijk deel van hun vangsten op zee door verkopen aan gische garnalenvis sers. Zij zouden op die manier voor hun vangsten betere prijzen kunnen maken. Het blijkt evenwel, dat de prijzen in België zeker niet hoger liggen dan hier 40 tot 50 francs per kg zo dat dit zeker geen reden kan zijn voor onderhandse doorverkoop. Een andere reden, die aanwezig zou kunnen zijn, is, dat de vissers betrekkelijk kleine vangsten aan de Belgen zouden over geven om een reis nagr de thuishaven te besparen en dus op zee over te blijven. Naar echter zowel van de zijde van de stichting Zeeuwse Visserij Be langen als van het Produktschap voor de Visserij wordt meegedeeld, lopen (Advertentie) alle vissersboten voor de nacht de thuishavens binnen. Ook om deze re den kan dus geen sprake zijn van doorverkoop. De enige dan nog resterende mo gelijkheid is, dat grote kwantiteiten worden overgedragen om enerzijds op de Belgische markt een goede prijs te maken en anderzijds door een ge ringe aanvoer op de Nederlandse markt een hoge prijs te handhaven. Hiervoor zouden echter dermate grote hoeveelheden op zee moeten worden overgeladen, dat dit zeker niet onop gemerkt zou kunnen gebeuren. Meer puf De vissers zelf en ook wel andere andere instanties hebben een an dere en meer aannemelijke verklaring voor de geringe vangsten. Uit de cij fers over het vorige jaar blijkt, dat gemiddeld bijna tweemaal zoveel puf jonge garnalen is aangevoerd als voor de consumptie bestemde gar nalen. Daardoor is de vraag gerezen of de overmatige vangst van puf van grote nadelige invloed kan zijn op de toekomstige en ook de huidige garnalenvangst. De garnaal krijgt im mers op deze wijze geen gelegenheid tot volle wasdom te komen met het onvermijdelijke gevolg, dat een grote achteruitgang in de stand moet op treden. Te dien aanzien is indertijd 'reeds aan het ministerie verzocht om een biologisch onderzoek naar de gar- nalenstand te doen instellen, maar tengevolge van de bestedingsbeper king kan een voor dit doel bestemde bioloog (nog) niet worden aangesteld. Intussen gaan de vissers rustig door HULST In Bioscoopgebouw kan men gaan zien naar de film "De vloek van Frankenstein". Het is een griezelige affaire waar sterke zenuwen voor nodig zijn. Baron Victor Frankenstein weet in zijn laboratorium een "wezen" te ma ken opgebouwd uit verschillende ledematen en voorzien van de hersenen van een vermoorde pro fessor. Afgrijselijke tonelen spe len zich in het kasteel af waar het monster met de beschadigde hersenen van de professor een verschrikkelijk spel speelt. (C2 Voorts vertoont Bioscoopgebouw nog de film "Laatste Liefdes nacht" (C2) waarin een diploma- tendochter verstrikt raakt in de tedere boeien van een befaamd danser. Het loopt allemaal niet zo zachtzinnig af maar Mariet ta de dochter van de ambassa deur komt tenslotte toch op het pad van de ware liefde terecht. Luxor Theater brengt deze week weer een film van Gary Cooper die als titel heeft "De grote verleiding" (A). Het ver haal speelt zich af in de Ameri kaanse burgeroorlog en het geeft de geschiedenis van een alleraar digst gezin dat zich weet te hand haven tegen vele moeilijkheden in. Romantiek humor en span ning zijn hier op geslaagde wij ze bijeen gebracht. Een gezellige film is ook "Vier meisjes en een miljonair" waar in o.a. Dean Martin een belang rijke rol vervult. Het verhaal speelt zich af in Rome. In het Concertgebouw kan men gaan zien naar "Marineduivels" (B). Met recht is deze schrikwek kende naam gekozen voor de mannen die als kikvorsen onder de waterspiegel hun werk verrichten in dienst van de onderzeeboten. Ook na de oorlog is nog bewezen wat voor gevaarlijk werk voor de ze kerels is weggelegd. Temeer dan tijdens de oorlogsjaren toen ieder stukje van de zee zeker daar waar de Jappen opereerden iedere minuut een zeemansgraf kon worden. In "Marineduivels" is het heldendicht van de kik vorsmannen verbeeld. Behalve de rolprent "Zeven ja- ren pech" een dolkomische his torie rond een gebroken spiegel vertoont "Het Centrum" het twee de deel van de veelgeroemde filmcyclus 08-15 naar de gelijk namige boeken. Wie zich de eer ste film van dit drietal herinnert de kostelijke vaak harde bespot ting van het Pruisisch militaris me zal zeker benieuwd zijn naar wat het tweede deel van deze rol prent te bieden heeft. De film "Chirurg" (Cl) die in het Hofzicht Theater draait is gemaakt naar het gelijknamige boek. Het is een liefdeshistorie die met de nodige spanning ver teld is. Men kan uit de titel al min of meer afleiden dat er tal van aangrijpende momenten in voorkomen. In Alhambra draait dit week end ,,'s Nachts in de Groene Kakatoe" (A). De Groene Kaka- toe is een nachtclub waarin Ma- rika Rökk optreedt naast jonge re collega's. De film laat de toe schouwer zien wat er in die nachtclub gebeurt maar ook in tor. guZ1,n.nen van de vaste klan- ls ,een muzikale show van °ekpnHmAj ,hetgeen een uit" j afwisselend programma gebracht.rt d3t met Vaart wordt valteaaLn'MEjrnet i"De tijger kanitSn ?,e Amerikaanse in ilt, V ue Van Johnson zit in een havenbuurt in Athene te pokeren als een jonge Franse vrouw (Martine Carof) T?aCy genaamd hem komt vragen haar blinde broer die in Albanië po litiek gevangen zit mee te gaan bevrijden. Van Johnson wil haar helpen en samen trekken ze er op uit. Een groot deel van de film is gewijd aan de tocht van het tweetal de blinde broer en een steeds groeiende stroom vluchtelingen door woeste berg landschappen naar de vrijheid. De opnamen in technicolor van de woeste bergen en Athene zijn prachtig. Zelfs in de spannende dagen waarin de Tour de France be slist wordt zal voetbal iedereen vermogen te interesseren wan neer het gespeeld wordt door... Dean Martin en Jerry Lewis. De ze twee spelen samen in de film "Koning Voetbal" (A) die men in het Ledel Theater kan gaan zien. Er hoeft over deze rolprent werkelijk niet veel verteld te wor den voor ieder* die ooit van de twee hoofdrolspelers gehoord heeft. Van heel andere soort is de film "Bloedig conflict" (B) waar in een man vecht voor zijn ran- che en voor zijn vrouw maar waarin hem die strijd wel bijzon der moeilijk gemaakt wordt. In het Grandtheater te Goes gaat de film "De jonge leeu wen" (Cl). Het is de verfilming van Irwin Shaw's bestseller "The young lions". Het verhaal behan delt de ervaringen van twee Ame rikanen en een Duitser tijdens de laatste wereldoorlog. Aan het slot komen de Amerikanen tegenover de Duitser te staan in een situa tie die over leven en dood zal beslissen. De Duitser wordt door de Amerikanen doodgeschoten waarop dezen naar huis terugke ren. Een spannende film met zeer goede momenten. Vooral de sce nes van de opleiding van de re kruten. in Amerika zijn bijzonder goed evenals enkele gevechtsscè nes. Dmy tryk heeft van deze groots opgezette film een boeien de rolprent gemaakt. "De Duivelsbocht" (B) die in Schouwburg wordt vertoond is een spannende rolprent over autoraces. De duivelsbocht is een gevreesd stuk circuit waarin tri omfen worden gevierd en grote nederlagen geleden. Nick Jorgan die door deze bocht de koning der coureurs werd genoemd en er grote successen oogstte had de sport vaarwel gezegd. Maar hij werd getart nog eenmaal te rijden. Botini zou hem de kroon van het hoofd stoten. Maar of schoon de laatste behoorlijk par tij gaf bleef Jorgan de koning van de duivelsbocht. Een adembene mende film. Electro brengt "De jonge leeu wen" (Cl), de film die we reeds hebben besproken onder Goes. De film "Kaiserball" die in Olympia te zien is is er een van het echte Oostenrijkse slag door spekt met tal van walsmelodieën Het verhaal is al even char mant als men van tal van operet tes gewend is. Vooral de vele kostelijke situaties die erin voor komen maken deze film zo aan trekkelijk. (A) De tweede film is „The Tommy Steele Story" (A). Daarin wordt de levensgeschiedenis verteld van een jongeman die zijn geluk zoekt in de muziek. Hij vindt dat ook maar niet dan na veel te genwerking zelfs van zijn ouders. Als hij zijn doel echter eenmaal bereikt heeft stijgt zijn ster snel staan voor hem open. Met niet en middelen als radio en t.v. minder dan veertien topsongs wordt de film bijznoder aantrek kelijk gemaakt. Er zijn weer een tweetal produkten toegevoegd aan de lijst van tuinbouw- produkten, welke niet meer naar Bel gië en Luxemburg mogen worden ge ëxporteerd. Met ingang van 19 juli a.s. is namelijk de export verboden van Nederlandse rode en witte kooi naar deze landen. Na het tweede deel van de Zeeuw se zwemcompetitie heeft Bruinvis uit Sas van Gent een voorsprong van bijna 125 punten op Luctor uit Mid delburg. De stand is ais volgt: 1. Bruinvis 5404.8; 2. Luctor 5528.6; 3. SZV Souburg 5929.1; 4. Ganze Goes 6272.8; 5. Zeehond Vlissingen 6368.9; 6. Schelde Terneuzen 6587.9; Scheldestroom Breskens 6728.4. (Advertentie) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer H. van Dijk te Vlissingen tot direc teur van de in Vlissingen te vestigen school der stichting Zeeuwse Visserijschool. De heer van Dijk is oud-gezagvoer der van de K.P.M. Het ligt in de be doeling, dat op 1 september met de school zal worden gestart in het voor malige Burgerweeshuis tijdelijk technische school aan de Badhuis straat. Er zijn momenteel voor de cursus 17 leerlingen ingeschreven, na melijk 10 uit Arnemuiden, 3 uit Bres kens, 2 uit Vlissingen en 2 uit Tholen, Voor wat de onderwijskrachten van de school betreft zal vermoedelijk een beroep gedaan moeten worden op on derwijskrachten van in Vlissingen be staande onderwijsinstellingen. Twee dagen lang hebben de leer lingen van de 5e en 6e klassen van 16 lagere scholen de Vlissingse sport velden bevolkt voor hun jaarlijkse strijd om de Commandobeker. Het is een spannende strijd gewor den, welke tenslotte met 1373 punten gewonnen werd door de St. Jacob- school. De verdere uitslag was: 2 Ko ningin Wilhelminaschool 1364, 3 Prins Willemschool 1362, 4 Vlissingse School vereniging 1357, 5 Juliana van Stol- bergschool 1350, 6 Bonedijkeschool 1344, 7 Jan Ligthartschool 1342, 8 St. Jozefschool 1335, 9 St. Petrusschool 1330, 10 Ger. school Kasteelstraat 1329, 11 Prins Bernhardschool 1324 (na lo ting), 12 Oranjeschool 1324, 13 Vincent van Goghschool 1321, 14 Bouen Ewoutschool 1315, 15 Jacob Catsschool 1313, 16 Frans Naereboutschool 1308. (Advertentie) In het grensplaatsje Koewacht is men op het moment een groot feest aan het voorbereiden. Het is 100 jaar geleden, dat de zusters franciscanes sen vaii Oudenbosch zich voor het eerst vestigden in Koewacht. Dit jubi leum zal met veel luister worden ge vierd op zondag 20 juli a.s. Ofschoon de officiële datum 22 september is, zal het in verband met de vakantie iets vroeger worden gevierd. Op 22 september 1858 kwamen de zusters voor het eerst in Koewacht en vestigden zij zich in de tegenwoor dige Belgische pastorie. De schuur naast de pastorie werd toen inge richt als school. Daar hebben de zus ters gewerkt tot 1914. In dat jaar kwam op Nederlands grondgebied de grote zustersschool met het St.-Clara- gesticht tot stand. Op 16 februari 1914 had hiervan de plechtige inzegening en opening plaats. Op 1 april 1914 ln Luik hebben wij vorige week over de Zeeuwse veren horen spreken en dit geschiedde nog wel op een internationaal congres waar ver tegenwoordigers aanwezig waren uit Frankrijk, West-Duitsland, België, Luxemburg en Neder land, tezamen een paar honderd mensen van enige betekenis uit bestuurlijke, sociale en eco nomische kringen. Daags nadat de interpellatie-Verkerk plaats vond en tot de alleszins opzienbarende ervaring voerde, dat de Tweede Kamer de regering moreel wil dwingen om tegemoet te komen aan de Zeeuwsch-VIaamse kreet om een vrij, onbelast verkeer over de Westerschelde is daar te Luik tijdens het Europees Colloquium over Ruimtelijke Ordening voor een internatio naal forum met sprekers uit Den Haag, Brussel, Parijs, Luxemburg, Rijs sel, Essen, Reims, Leuven en Dusseldorf over Zeeuwsch - Vlaanderen te doen geweest. tiet was geen politiek congres, veeleer een bij eenkomst op wetenschappelijk niveau, een van de vele deze zomer te Luik georganiseerde sa menkomsten voor de behandeling van vraag stukken met betrekking tot ruimtelijke en stedebouwkundige onderwerpen, die thans in alle landen van West-Europa aan de orde zijn. A: voor alle leeftijden; B; Per sonen boven de 14 jaar; Cl: Voor 18 jaar zonder voorbehoud; C2: Voor 18-jarigen met enig voorbe houd; C3: Voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. Wij vermelden dit als aanduiding, welk een propagandistische kracht er kan uitgaan van een intens gevoer de actie voor het belang van een streek, gewest of gebied, zelfs voor een gebied, waarvan gezegd werd dat het vergeten en veronachtzaamd is. Nu is die repercussie van de Z. Vlaamse actie tot in Luik niet uit sluitend te danken aan de activiteit van de Zeeuwsch-Vlamingen en het door hun tocht naar Den Haag ver wekte opzien, dat medegevoel uitlok te en instemming met het streven om Zeeuwsch-Vlaanderen te bevrij den, zo niet van een onrechtvaar digheid, dan toch van een afzonder lijkheid, welke later na voltooiing van het Deltaplan de schijn van dis criminatie met zich zou brengen. De ondervonden belangstelling was mede te danken aan de gunstige conjunctuur op planologisch gebied, welke zich thans aftekent, niet al leen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, maar in het algemeen voor gebieden gewesten, streken of provincies, die in West-Europa beter tot hun recht moeten komen dan in het verleden tengevolge van de politieke grenzen en barrières, mogelijk was. Drie jaar terug werd te Luik een eerste congres gehouden ter bestude ring van de gemeenschappelijke vraagstukken in de zes landen van Klein-Europa en deze. eerste opzet heeft geleid tot de oprichting van de Permanente Conferentie voor de Streekontwikkeling in noord-west- Europa. Er is sinds 1955 hard ge werkt en nu werden tal van rappor ten uitgebracht zoals door de direc teur der Nederlandse Rijksdienst voor het Nationaal Plan mr. J. Vink het hoofd van de afdeling Onderzoek en Maatschappelijk Werk van ons mini sterie van Maatschappelijk Werk, drs. G. Hendriks en vele anderen. Vorige week hebben te Luik b.v. mr. Vink, drs. Hendriks en de heer K. Klaassen, researchleider van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam in een gedachtenwisseling op Europees peil ook aandacht be steed aan de rand- of grensgebieden die soms een krachtige activiteit vertonen, maar hinderpalen onder vinden bij pogingen om zich te ont plooien. In dit verband kwam Zeeuwsch- Vlaanderen ter sprake, waarbij de heer Klaassen nog de merkwaardige ontdekking vermeldde, dat het ge middeld inkomen volgens de belas tingaanslagen in dit gebied naar ver houding van het aantal inwoners ho ger ligt dan het gemiddelde inkomen in Nederland. De oorzaak hiervan dient nog te worden onderzocht. An derzijds bleek, dat in de mijnstreek van de Limburgs-Duitse grens even als in het grensgebied van Twente buiten Enschede het inkomen bene den het Nederlandse gemiddelde lag wat niet wijst op een gelijkwaardige Voor de jaarlijkse algemene ver gadering van de VC Vlissingen, wel ke in het Concertgebouw werd ge houden, bestond slechts matige be langstelling. Voorzitter Levering sprak in zijn openingswoord over een moeilijk jaar. De abnormaal slechte weersom standigheden tijdens de thuiswedstrij den en de matige verrichtingen van het eerste elftal hadden tot gevolg dat de recette meer dan 50 pet. be neden de raming bleef. Dankzij een aantal bezuinigingen en extra inspan ning van de functionarissen kon het jaar toch nog met een klein batig saldo worden afgesloten. De vereniging groeit nog steeds en het ledental is de 1000 ruim gepas seerd. Het komende seizoen zullen er 26 elftallen competitie spelen, na melijk 5 senioren-, 2 A-junioren-, 9 B-junioren- en 10 pupillenploegen Er is voor de grote jeugdafdeling nog steeds gebrek aan leiders. Spreker verklaarde, dat overgang naar het betaald voetbal nog steeds wenselijk wordt geacht. De ontwik kelingen in de KNVB moeten echter voorlopig worden afgewacht. Met de plannen voor de bouw van een eigen sportveldencomplex werden grote vor delingen gemaakt. Thans wordt nog gezocht naar dekking voor het jaar lijkse exploitatietekort. De jaarverslagen werden goedge keurd en de contributie bleef onge wijzigd gehandhaafd. De voorzitter, de heer A. W. Levering, werd her kozen, terwijl de heer A. Stroo zich herkozen zag als lid van de techni sche commissie. De kascommissie werd in zijn geheel herkozen. Geen uitspraak Tijdens de rondvraag ontstond een debat over het zomeravondvoetbal, zulks naar aanleiding van het feit, dat in de openingsrede was gespro ken van bepaalde wantoestanden ten gevolge van subsidieverlening. De heer Mihl wierp zich op als verde diger van het zomeravondvoetbal. Tot een uitspraak kwam het echter niet. Aan het slot van de vergadering richtte de voorzitter zich tot Pierre van der Schraaf, die zijn voetbal loopbaan heeft beëindigd. Spreker dankte de scheidende voor alles, wat hij in een tijdvak van 25 jaar heeft gedaan voor zijn club en voor vele duizenden voetballiefheb bers. Hij sprak de hoop uit, dat Pier re van der Schraaf ook in de toe komst zijn beste krachten aan de VC Vlissingen zou blijven geven. positie van een grensgebied met het binnenland. Trouwens aan de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen stelde men ook lagere inkomens vast. Er was te Luik verder sprake van de Borinage en Doornik met het aan grenzend deel van noord-Frankrijk, Elzas-Lotharingen en van andere streken, die hinder hebben ondervon den of alsnog ondervinden van po litieke grenzen, zoals ook de Duitse gebieden langs het IJzeren Gordijn, maar er werd geen of nagenoeg geen gewag gemaakt van de Nederlands- Belgische grensgebieden tussen Schelde en Maas. Dit mag wat vreemd heten, daar het hier tenslotte gaat om een meer dan 100 km lang gerekt gebied ge durende eeuwen onder het bestuur van het prinsdom Luik en van het hertogdom Brabant, dat nu het kern gebied vormt van Benelux, terwijl door de provincie Noord-Brabant, de Belgische Stichting voor de Kempen en de Belgisch Limburgse Economi sche Raad al sinds lang de noodklok is geluid met het oog op het ach' terblijven der economische ontwik keling in hun streek. Deze instak ties hebben gewezen op de groeien de bevolking en het tekort aan werk gelegenheid in dit gebied, op het achterwege blijven van nieuwe indu strieën bij de Kempische mijnen, het stilvallen van spoorwegen, zoals de lijnen Antwerpen München - Glad- bach, Tilburg - Turnhout, Eindhoven - Hasselt de behoefte aan een ver binding tussen het Kempische kana- lennet en het Wilhelminakanaal enz. Bescheidenheid moge een sieraad zijn, het kan toch voor verschillen de gewesten geen kwaad, dat hun problemen ter discussie worden ge steld in een milieu als dat van Luik zelfs al vindt men van dergelijke bijeenkomsten geen verslagen in de „grote" pers. Door de vele daar aanwezige functionarissen zullen im mers rapporten worden uitgebracht over hun bevindingen en zullen sug gesties worden gedaan aan admini stratieve en sociaal-economische in stanties van de Klein-Europalanden. Het is goed daarbij niet over het hoofd te worden gezien en daarom niet alleen aan te beve len ook voor gebieden als weste lijk Brabant, Noord-Limburg er aanwezig te zijn. maar ook er woordvoerders te hebben en van te voren te beraadslagen, wat namens zulke gewesten kan worden gesteld en bepleit. Metterdaad De aandacht voor de belangen der achtergebleven gebieden bleek te Luik intussen niet louter een weten schappelijke theoretische of acade mische aangelegenheid. Niemand minder dan de Belgische oud-minis ter Jean Rey, commissaris bij de Europese Economische Gemeenschap bracht aan het slot der bijeenkomst in herinnering, dat de Europese In vesteringsbank geroepen is de on derontwikkelde gebieden in Europa metterdaad te helpen. In gesprekken, die in de coulis sen werden gevoerd kwam te berde, dat volgens een der artikelen van het statuut dezer bank, gewesten- of provincies zelf aanvragen kunnen richten voor kredieten, die aange wend zullen worden voor econo mische projecten, waarvan een be hoorlijk rendement te verwach ten is. Natuurlijk zal geen enkel gewest of provincie zich rechtstreeks gaan werd de kapel ingezegend en de eer ste H Mis opgedragen door pastoor Dekkers, de toenmalige parochie herder van Koewacht, parochie H-H Philippus en Jacobus. Op 4 augustus 1914 bij het begin van de eerste we reldoorlog werd het St.-Claragesticht een toevluchtsoord voor uitgeweken zusters uit België. Deze kwamen van Waesmunster, Klein Sinaay en de zusters met weesmeisjes uit Antwer pen. Voortdurend kwamen er nieuwe vluchtelingen tot na de val van Ant werpen. Door de sluiting der r. kerk welke op Belgisch grondgebied stond, werd de kapel van het bt.- Claragesticht gebruikt als parochie kerk. Het H. Doopsel werd er toe gediend en de huwelijken ingezegend^ Er hadden ook uitvaarten plaats tot op de dag, dat in Koewacht de nood kerk in gebruik kon worden genomen Mooi iverk Het werk van de zusters in Koe wacht bestaat thans uit; kleuter onderwijs, onderwijs der lagere school voortgezet lager onderwijs (huishoud school gecombineerd met naaischool). Ook wordt door zuster Nepomusena, de wijkverpleging van het Wit-Gele Kruis verzorgd. De kleuters hebben nu een eigen school, welke door het mooie werk van het Koewachts ge meentebestuur, tot een der mooiste scholen van de streek kan worden gerekend. Deze school, welke onder bescherming staat van O. L. Vrouw van Fatima, is vorig jaar op 13 mei plechtig ingezegend. Ook is er vorig jaar een prachtig Wit-Gele Kruisge bouw tot stand gekomen. Het moe derhuis der zusters is te Oudenbosch, waar verscheidene takken van on derwijs beoefend worden. De activi teiten van de zusters zijn zeer ver scheiden. Zij wijden zich niet alleen aan het onderwijs, maar hebben ook wijkverpleging, bejaardenzorg, ge zinsverzorging, missiewerk in Suri name, waar tevens een doofstommen en blindeninternaat aan verbonden is. Met september a.s. wordt o.a. in Afri ka n.l. in Kenia een nieuwe missie statie gesticht voor onderwijs en zie kenverpleging. Sinds vorig jaar wer ken ook enige zusters te Saarbrücken (D.). Door het feestcomité is voor a.s. zondag een groot programma samen gesteld teneinde dit feit zo groots mogelijk te herdenken. Om 9 uur 40 gaat het in optocht naar de kerk, waar een plechtige H. Mis met as sistentie zal worden opgedragen. De feestpredikatie zal worden gehouden door pater rector van Sluiskil. Door alle verenigingen met voorop de fan fare zullen de zusters naar de school worden gebracht waar de receptie zal worden gehouden. Om 15 uur heeft de feestvergadering plaats op het kerkplein. De feestrede zal worden gehouden door de weleerwaarde heer Ant. Dierick. Namens alle inwoners van Koewacht zal de voorzitter van het feestcomité, pastoor Ligthart, de zusters een geschenk aanbieden. Te gen de avond brengt de fanfare de zusters een serenade en zal deze nog optreden in de kiosk. Tevens zal er nog een fancy-fair worden gehouden. goedkeurend advies van de eigen na tionale regering. Toch is dit maar de formele kant van de zaak. Een re gering kan ook een provincie aan sporen tot kredietaanvragen bij de bank. Omgkeerd zou een provincie kunnen verwaarlozen bij de regering stappen te doen om kredieten van de bank te verkrijgen, b.v. voor de bouw van een hangbrug over de Westerschelde Deze kredietmogelijkheid is een no vum, waarop wel de aandacht mag worden gevestigd. Het is niet alleen in theorie een kwestie van Europese organen bijstand te verkrijgen voor gewesten, die tekort gekomen zijn, men kan, zo bleek ook praktisch op het Europese forum terecht en men mag zich daarvoor dan niet alleen tot het nationale publiek wenden, maar moet ook dit Europese forum aanspreken. Op een congres als dit over ruim telijke ordening te Luik blijkt, dat men mogelijkheden van eigen gewest of provincie, zoals gunstige ligging en overvloed aan arbeidskrachten, gemakkelijker dan vroeger onder de aandacht kan brengen bij ambtelijke en economische instanties. Wij willen maar zeggen, dat het tempo van de Europese samenwer king en de fasen, die zij doormaakt een klimaat hebben geschapen, dat het opportuun maakt deel te nemen aan congressen ais dit van Luik en ook zelfs dergelijke congressen te organiseren. Zij scheppen een nieuw medium voor de verbreiding van de bekendheid met onze noden, moge lijkheden en hulpbronnen. Juist voor randprovincies, zoals Brabant, Zeeland en Limburg, die nadelen van politieke scheidslijnen ondervonden en gelegen zijn tussen of aan vervoersaders in Kiein-Europa is het van gewicht van de nieuw ge boden mogelijkheden met verstand en beleid gebruik te maken. Al heeft het ons zuid-Nederlands hart leed gedaan, dat Brabant en Limburg, voorzover zij onderontwik kelde randgebieden bevatten op het congres niet in tel kwamen, nog te meer geprikkeld door het onverwacht succes, dat Zeeuwsch Vlaanderen hier op de hoed kan steken, toch na men we afscheid met een dankbaar gevoel van Luik. welke oude hoofd stad van het prinsdom een Europese PEN logisch vervolg op de landing van de Amerikaanse troepen in Libanon is nu het verschijnen van Britse troepen in Jordanië. Ook dit land onder zijn energieke koning Hoessein dreigde overspoeld te worden door het op Nasser gerichte Pan-Arabisme. Woelratten van Caïro en Moskou zijn al sinds jaar en dag bezig aan deze troon te knagen. Nu vonden ze aanmoedi ging in de geslaagde Iraakse revolte. Doch het Westen laat deze vriend nu niet in de steek. Er zijn sterke ordebewakers in het land versche nen. Aan dit Jordaanse geval zit echter nog een bijzondere compli catie. Er bestond een Iraaks-Jor daanse Unie, die door de nieuwe machthebbers in Bagdad wel is op gezegd, doch die Hoessein altijd nog als van kracht beschouwt, zodat hij nu formeel ook heerser zou zijn over Irak. Hij beweert zelfs, dat er nog sterke aan het oude bewind getrouwe legereenheden zijn, die de revolutionairen willen bestrij den. Heeft hij nu het voornemen met zijn Jordaanse troepen Irak binnen te rukken, om daar de wet nogmaals te verzetten? Er zijn uit latingen in die richting geweest, welke reeds de reactie van Nasser uitlokten, dat dan Egypte-Syrië samen de revolutionairen ter hulp zouden snellen. In dit alles zit nog veel explosieve stof en de uitge breide paraatheidsmaatregelen van de V.S. en Engeland zoals nu weer het stationeren van Ameri kaanse militairen in het Turkse Adana zijn dan ook best te ver klaren. De snelheid en promptheid, waarmede wordt gehandeld, heeft Moskou blijkbaar verrast. Het weet zijn houding niet goed te bepalen en heeft zich nog slechts beperkt tot het uiten van een niet gecon cretiseerd dreigement. Ietwat con creter is wel de aankondiging van manoeuvres langs de Turkse en Perzische grenzen, doch vooralsnog ziet het er ook niet meer uit dan als een gebaar. Met dat al is de spanning nog geenszins verminderd. We beleven een angstige tijd. Minister Suurhoff heeft aangekon digd, dat er nog 32,5 miljoen meer zal worden uitgetrokken voor aanvullende werken. Dit betekent, dat de omvang van de werkloosheid toch groter is gebleven dan aan vankelijk werd geraamd. Niettemin noemde de minister de toestand beslist niet alarmerend. Inderdaad, de omvang van de werkloosheid is niet met die lawine-achtige snel heid toegenomen als in de dertiger jaren. We kunnen dreigingen van depressie nu toch beter inperken dan vroeger. Wat we niet in de hand hebben, zijn echter de gebeur tenissen buiten onze grenzen. En toch zijn wij aan hun invloed ook sterk onderhevig. Niemand kan nog voorspellen, wat de crisis in het Midden-Oosten ons verder zal brengen. De kans, dat ook onze economie er kwade gevolgen van zal ondervinden, zit er echter ze ker in. p^EEDS vestigden we de aandacht op het belang, dat er ook voor de Nederlandse grensgebieden en met name voor Zeeuwsch-Vlaan deren gelegen is in het tolvrij ma ken van de Antwerpse tunnel. In het hoefijzerverkeer met Noordbra bant kan dit gewest van deze tol vrijdom profiteren. Al is dat dan maar een druppel op een gloeiende plaat, te meer omdat de capaciteit van de Antwerpse tunnel vaak ach terblijft bij het huidige verkeer. Er is dan ook al lang een onderzoek gaande naar de mogelijkheid van een tweede vaste oeververbinding voor de Antwerpse Schelde. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou het overigens van groot belang zijn, als naast de afschaffing van het Antwerpse tunnelgeld nu ook spoe dig de voltooiing van de Belgische weg van Beveren over Vrazene naar Kemseke zou plaats vinden, waarvan het grondwerk al een paar jaren gereed is, maar waarvan de afwerking uitbleef. Was deze weg goed berijdbaar, dan behoefde het verkeer van Hulst naar Antwerpen de omweg langs Sint-Niklaas niet meer te nemen. Het is te hopen, dat de nieuwe Belgische regering ook op dit punt zal gaan doortasten. Een grote groep Vietnamese stu denten, die gedurende enkele weken in Nederland vertoeft, heeft een be zoek aan Zeeland gebracht. De be langstelling van het gezelschap dat uit ongeveer zeventig Vietnamese da mes en heren en een tiental Amster- damste studenten bestond, gold voor al Walcheren, waar de voornaamste monumentale gebouwen in Middel burg en Veere werden bezichtigd. Deze Vietnamezen studeren in Pa rijs en logeren op uitnodiging van een Amsterdamse studentenvereni ging in Hilvarenbeek. In Middelburg werd het gezelschap rondgeleid door een medewerkster van de hoofdstede lijke VW en er werden bezoeken ge bracht aan het stadhuis, de Staten zaal en de Kloostergangen van de Ab dij. Een uur later was men al weer op weg naar Veere, waarna tenslote rondrit wenden tot het bestuur van de Euro- taak met evenveel kundighèitf als gemaakt'3"' °V6r Walcheren werd pese Investeringsbank zonder een eerzucht ter hand heeft genomen.

de Stem | 1958 | | pagina 3