Zeeuwsch-Vlaanderen Moeilijk afscheid van vijf zittende vroede vaderen Fancy-fair in Hulst t.b.v. buitencentrum Folkloristische dagen te Middelburg Expositie van Gogh in IJzendijke geopend Dagblad De Slem Schoolkinderen te Sluis kregen verkeersdiploma Vragen aan Ged. Staten „Willem Ruys' te Vlissingen halve kg TOFFEES ,Zingende jeugd' zong uit dankbaarheid ZUID-BEVELAND SGP komt niet weer terug WINNAAR DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 JULI 1958 HULST U bent een geluksvogel.... H. Stumpel N.V. Breda TEILNEUZEN Kabelbaan op de kermis GOES Excelsiorkreeg nieuwe trommen Kon. onderscheiding VERS BLOED IN DE GOESE RAAD Tour de France mét gele trui van de laatste en moeilijkste étappe: Plannen voor de traditionele ringrijderijen De veertarieven Thailandse prins aan boord Hoogwaterstanden Westdorpe in het teken van de muziek Diploma uitreiking Prinses Beatrixschool te Kruiningen Teruggang van de visserij op Zeeuwse stromen AGENDA Vandaag Morgen Boschkapelle H. H. MARTELAREN VAN GORCUM Op de feestdag van de H. H. Mar telaren van Gorcum en gedurende het octaaf zijn weer vele gelovigen naar Boschkapelle gekomen om al hier de zegen van deze heiligen te komen afsmeken. Al vele jaren wor den hun relikwieën in onze parochie op bijzondere wijze vereerd en al is de toeloop minder groot dan vroeger, toch blijft de traditie bestaan. Met een lof en de kinderzegen werd het octaaf gesloten. Een zaal van het Groot Patronaat, vol weldoeners en vrienden van het knapenkoor „Zingende jeugd", is gis terenavond getuige geweest van de dankbaarheid van de jonge zanger tjes, die ze onder leiding van broe der Leander hebben uitgezongen in een bonte aaneenschakeling van lied jes. Ze werden daarbij gesteund door het jeugdorkest „Semper Gaudete" uit Clinge onder leiding van de heer J. Mannaert, dat ter afwisseling zijn pittige muziek door de zaal liet klin ken. Aan het begin van de avond sprak broeder Leander zijn gasten met een enkel woordje toe, waarin hij dit op treden het resultaat noemde van een te laat besefte plicht zijnerzijds: de plicht om degenen, die naast de ouders het bestaan van het koortje mogelijk maken, eens iets terug te bieden. Doch de weldoeners en vrien den van „Zingende jeugd" begrepen best, dat er veel tijd van studie aan het openbaar optreden vooraf moet gaan en tijdens de uitvoering was het applaus een duidelijke graadme ter voor de waardering, die men voor het koortje wist op te brengen. De „voorzitter" van „Zingende jeugd", voorzitter in korte broek, vertolkte de dank eerst nog even in jongensachtige woorden en toen ging het gezelschapje van start. Er werd pittig en met plezier gezongen, zelfs ondanks de handicap van enkele uit gevallen leden. Het zangspelletje „Zonnestralen", een produkt van broeder Leander, deed het alleraar digst. Semper Gaudete deed zijn reeds lang gevestigde naam alle eer aan en we mogen wel speciaal onze bewondering uitdrukker, voor de ma nier, waarop het jeugdorkest „Wals droom" van Oscar Strausz ten ge hore bracht. Met inbegrip van de ver loting, die deze avond gehouden werd, kan „Zingende jeugd" op een geslaagde avond terug zien En wat er deze avond gepresteerd is zal de weldoeners en vrienden ongetwijfeld stimuleren om weldoener of vriend te blijven. (Advertentie) •als u een van de TIEN MONTE- ROSA VULPENHOUDERS wint, die wij voor U, uit ons met zorg samengesteld assortiment MONT" BLANC vulpenhouders gereser veerd hebben. Over de prachtige technische kwa liteiten en schrijfeigenschappen van dit model zijn wijzelf zeer enthou siast. MONT-BLANC SPECIALIST Stoppeldijk KERMIS VOORBIJ De kermisdrukte is weer achter de rug. Druk was het dit jaar inder daad, want al hield het minder fraaie weer velen van buiten het dorp thuis, de eigen bewoners lieten zich niet afschrikken. Op de andere ker misdagen liet het weer zich van een betere kant zien en de kermispret vierde dan ook hoogtij. De kermis exploitanten hadden deze keer de weg naar ons dorp wel weten te vin den en de kleinsten waren hierbij gelukkig niet vergeten. Zij konden hun hartje ophalen in een gezellige draaimolen, die heel wat passagier- tjes te vervoeren kreeg. Voor de ouderen was er gelegenheid tot dan sen en ook de schietingen trokken heel wat belangstelling. Twee schut ters uit eigen dorp, de heren J. Jonkheijm en A van Overmeeren, vierden hun 35 jarig jubileum als schutter en dit feit werd natuurlijk behoorlijk herdacht. Een groot suc ces werd ook de sterrit, waaraan door vijftig liefhebbers werd deelge nomen. Winnaar werd de heer J. Pie- ters. Het voorlopig kermiscomité heeft met de organisatie van deze sterrit flink bijgedragen tot het wel slagen van de kermis. Volgend jaar zal dit comité trachten een volledig programma van feestelijkheden sa men te stellen. BENOEMD.. De heer R. Herman uit Koewacht is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot onderwij zer aan de r.k. lagere school alhier. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98. Tel. 2236 RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren:J Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties eestemd voor de editie voor Zeeland 0 15 per mm Vooi „ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp 1 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen nalf geld. AANRIJDING Een auto met tweewielige aanhang, wagen, bestuurd door P.M. do M. uit St. Jansteen, reed vanuit de richting Axel in de Kerkhoflaan en kwam in botsing met een fietser, G.J.B. uit Axel. Deze laatste werd aan de voet gewond. Dokter P. Nijsten verleende de eerste hulp. Wenueldinge VADER REED DOCHTER AAN Een merkwaardig ongeluk had hier op de Wemeldingse zandweg plaats. Daar kwam nl. de 25-jarige mej. A. N. in botsing met een vrachtauto wel ke door haar vader werd bestuurd. Mej. N. werd tegen de straat ge smakt en zo hard dat zij beide ar men en één been brak. De zeer ge schrokken vader haalde snel een dok ter die de eerste hulp verleende en het slachtoffer naar St.-Joanna" te Goes bracht. Philippine De in Zeeuwsch-Vlaanderen alom bekende kermisexploitant Christ Jan sen heeft na een onderbreking van vele jaren, weer eens standplaats ge nomen op de Markt, nu met zijn beroemde kabelbaan. Deze is in on ze gemeente geboren direct na de bevrijding. Christ Jansen had toen het plan om de Philippiense jeugd van deze eigen schepping het eerst te laten genieten, doch door omstandigheden kon dit niet doorgaan. Hij trok er mee naar België, waar deze attrac tie zo populair werd, dat de t.v. en iets in zag om het gehele geval eens op te nemen. Hierdoor trok de heer Jansen nog meer belangstelling. Ook een filmmaatschappij had er aandacht voor gekregen en door de ze belangstelling ontstond een film "Kleine stad". De belofte, eens gedaan, wil Christ Jansen nu nakomen en op de ze kermisdagen zal de kabelbaan hier voor het eerst draaien. Dank zij de medewerking van de Goese burgerij heeft het pijperkorps „Excelsior" nieuwe parade-trom men gekregen. Bij gunstig weer zul len deze trommen door Excelsior morgenavond worden „ingewijd" met een muzikale rondwandeling. Met de ze mars willen de pijpers dan tevens hun dank aan de inwoners vertolken voor hun spontane medewerking. De route van de mars is als volgt: Westwal Couwervestraat Sehelde- straat Zuidvlietstraat Barendsz- straat Ruyterlaan Wilhelminastraat Rimmelandsplein Piccardstraat Voorstad Kamperfoeliestraat de Grootstraat Heernisseweg Beatrix- laan Anjelierstraat Heernisseweg Oostsingel Kade 's-H. H. Kinderen- straat Nieuwstraat Beestenmarkt Wijngaardstraat Agnesgang West- wal. DE PLANNEN VOOR HET NIEUWE VERPLEEGHUIS Naar wij vernamen, heeft de mi nister in principe zijn toestemming gegeven aan het bestuur van de stichting Verpleeg- en rusthuizen "Midden Zeeland", om alhier een verpleeghuis te bouwen, met 125 bed den. Voorwaarde is, dat het bestuur een aannemelijk financieringsplan kan overleggen. Daar het bestuur hiertoe kans ziet, gaf het aan het architectenbureau der ingenieurs Rothuizen en 't Hooft, Middelburg-Goes, opdracht een schetsplan te ontwerpen, welke op dracht is aanvaard. Het gebouw zal in Goes-oost (Val- ckeslot) komen in de nabijheid van het ontworpen protestants-christelijk ziekenhuis. Borssele De coop. Boerenleenbank heeft hier haar 40-jarig jubileum gevierd in het verenigingsgebouw. Hierbij werd de kassier, de heer C. Zwe- mer, door de burgemeester meege deeld dat hem was toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den zilveren ere-medaille. Tijdens de receptie memoreerde men, dat de bank thans 161 leden telt; dat zij een omzet heeft van 4 miljoen gulden en dat 1.600.000 op de spaarbank is ingelegd. (Advertentie) In de jongste zitting van de Goese raad werden de geloofsbrieven der nieuwgekozen vroede vaderen nage zien en in orde bevonden. Vijf nieuwe gezichten zal men in september a.s. komen te zien, n.l. van twee dames, mevr. Griep-Duinker en mevr. v. Willegen-Evers en van de drie heren W. de Valk, mr, J. v- d. Burgt en N. v. Santé. De consequentie van deze massale bloedsvernieuwing was natuurlijk het massale afscheid van het vijftal dat een herverkiezing niet ambieerde. De waarn. voorzitter weth. v. Mel- le richtte zich eerst tot de nestor van de raad, de heer R. Zuidema (A.R.), die dertien jaar de belangen van Goes op pittige wijze voorstond en als „ouwe - politieke - rot" menig de batje met zijn politieke tegenstanders opzette. Daarna had het oudste raadslid in dienstjaren, de heer A. Vermaire in 1927 wandelde hij voor de C.H. de raad in om er na de be vrijding in terug te komen als mid denstandspartijganger de dank van de voorzitter te incasseren en vervol gens de heer W. Vroome, die sinds 1947 de K.V.P. waardig en bekwaam vertegenwoordigde. De heren v. Rie- sen en de Bas moesten het met een algemeen complimentje doen. Wederwoord Daarmee was de plechtigheid ech ter niet afgelopen want alle vijf uit geluiden hadden een wederwoord en de twee eerstgenoemden een zeer uit voerig. Vooral de heer Vermaire, die een relaas meende te moeten geven van hetgeen hij als raadslid, wethouder, waarn. burgemeester, voorzitter van het Gasthuis en ambtenaar van de burgerlijke stand had gepresteerd en er een preekje aan toevoegde, maak te het lang. De heren Vroome en v. Riesen de den het zakelijker, terwijl de heer de Bas (S.G.P.) er een theologisch referaat van maakte, zodat het ge heel meer op een kerkdienst dan op een raadszitting begon te lijken. mede-leden in de financiële commis sie, die heengingen, weemoedig toe sprak. De vrees dat ook daar weer een repliek op zou volgen, werd ge lukkig niet bewaarheid, want an ders zou wellicht de gehele vroedschap op een golf spraakwa ter de raadzaal uitgespoeld zijn. Schermutseling De agenda, die van beperkte om vang was, vergde weinig tijd. Voor ze snel werd afgewerkt, had er nog een kleine schermutseling plaats tus sen de heer Haverhoek en b. en w., naar aanleiding van het antwoord van het college op de vragen van dit raadslid. De heer Haverhoek zei kort en goed, dat de gepubliceerde cijfers over de bouwtijd van de door „Ons streven" aanbestede huizen, kant noch wal raakten, terwijl zijn fractie genoot, dhr. Visscher opmerkte niet te begrijpen waarom het voorbeeld van „Ons streven" was aangehaald. Natuurlijk begreep hij dit wel, daar ook hij wel zal weten dat de vragen steller zeer nauw bij bedoelde wo ningbouwvereniging is betrokken. De heer v. Riessen zette de onvrien delijkheid voort met te zeggen, dat de heer Haverhoek naar de bekende weg had gevraagd en dit precies voor de verkiezing deed om er politieke munt uit te slaan. Dit vond de aangevallene een in sinuatie, geen antwoord waardig. De voorzitter helderde de sfeer op door vlug voor te stellen adhesie te betuigen aan de motie van de 's-Hee- renhoekse raad, waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de verhoging der veertarieven. Daartegen bestond niet het minste bezwaar. Tenslotte deelde de heer v. Melle mee, dat het nieuwgekozen S.G.P.- raadslid, de heer A. Maljaars, zijn benoeming niet heeft aanvaard als gevolg van een afspraak met de C.H. over de reststemmen. In zijn plaats komt mevr. v. Willegen en de S.G.P. verdwijnt uit de raad, wat gezien de starre houding van hun vertegen woordiging, geen verlies is. Zij nog gemeld dat tot onderwijze ressen aan de openbare scholen wer den benoemd de dames E. Sanderse uit Veere en A. Wiersma uit Zie- rikzee. In het r.-k. parochiehuis te Sluis werden de verkeersdiploma's uitgereikt door wethouder J.P.J. Wage. De voorzitter van de plaatselijke verkeerscom- missie, de heer Ch. Bukkens, heette allen welkom. De heren Wage en Wisse wezen de aanwezige schooljeugd in een toespraak nog eens op het belang van verkeerskennis, niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk. De wisselbeker werd dit jaar gewonnen door de openbare lagere school. Deze was In het bezit van de meisjesschool en een tweetal meisjes over handigden de verloren trofee op sportieve wijze. Er zijn 16 deelnemers afgewezen. Zeventien leerlingen kregen een extra prijs wegens een bijzon der goed gemaakt examen. Toegift Tenslotte kwam een toegift van de heer Visscher, die eenmaal in af- scheidsstemming geraakt, zijn twee Eerste prijs met 1 fout: Walter Musson en Han Beuzenberg. Tweede prijs met twee fouten: Rita Coppens, Hennie Ultee, Adrie van Oorschot, Hennie Mulder, Jan Caniere en Car- la Verlaan. Derde prijs met drie fou ten: Hubert Blaakman, Eddie van de Vijver, Theo Tas, Lima Maenhout, Lies Verbrakel, Elsbet Schoutens, Joop Basting, Addie Jansen en Jean (Van onze verslaggever) Zoals bekend is afgelopen zondag het buitenoentrum ,,'t Jagertje" van de stichting Kath. Jeugdzorg St.-Willibrord te Hulst officieel geopend. De be doeling is, dat dit buitencentrum ter beschikking komt van de gehele jeugd uit Hulst en uit het Land van Hulst. Men heeft er daarom ook de naam „Buitencentrum voor O.Z.-Vlaanderen" aan gegeven. Ten bate van dit cen trum, dat uiteraard de nodige financiën heeft gevergd, zal de stichting op zaterdag 26 juli, zondag 27 juli en maandag 28 juli in de zalen van bet Groot Patronaat te Hulst een fancy-fair met verloting organiseren. Veler hoop is op een gunstig resultaat van deze miniatuur kermis gevestigd Nu is het zo, dat de fancy-fair- commissie, die de stichting in deze de helpende hand toesteekt, op het gebied van dit soort organisatie nog al goed thuis is. Soortgelijke evene menten, het verleden heeft dat ge leerd, vinden in Hulst een gul ont haal en daar wordt ook nu weer op gerekend. Ook deze fancy-fair zal weer de nodige gezelligheid te bie den hebben, al was het alleen maar vanwege de vertrouwde, altijd weer aantrekkelijke vermakelijkheden zo als rad van avontuur, ballen-gooi- tent en wat dies meer zij. Maar een fancy-fair van standing behoort daarnaast een exclusieve aantrekkelijkheid te hebben. En daar wil ook deze fancy-fair aanspraak op maken. Als 'er dit jaar in Hengst dijk geen "Tour de France" komt, hebben de organisatoren in Hulst gezegd, dan komt ie bij ons. En dus komt er op de fancy-fair ten bate van het buiten-centrum een Tour de France. Het is nog niet duidelijk in hoeverre Jacques Goddet er de hand in heeft, maar vast staat dat er een gele trui te verdienen valt. En dat er ere plaatsen zijn in het klassement, dat er een suikerprijs zal zijn voor de pechvogels en al die zaken, die het PASTOOR BEUKEN, die gelden inzamelt voor zijn St. Michaël kerk te Breda. Giro 114455 t.n.v. Kruisvaarders van St. Michaël. De Walcherse ringrijderij-vereniging heeft in samenwerking en met steun van „Handelsbelangen; V.V.V. en de stichting Nieuw-Walcheren, weer haar plannen gemaakt voor de twee tradi tionele ringrijderijen, die jaarlijks zo veel duizenden naar Middelburg bren gen. A.s. donderdag heeft de ringrijderq met versierde sjezen op het Molen water plaats. Om tien uur zal het kleurige festijn aanvangen en na de middagpauze weer worden voortgezet. Die middagpauze wordt benut voor de grote optocht, die wordt geopend met hoornblazers en tien Walcherse boeren te paard. Ze worden op de voet gevolgd door het bekende fan fare-korps uit Serooskerke, warvan de leden in Zeeuws kostuum zijn ge stoken: door ponywagentjes, huifkar en 30 a 40 „man" sterke groep in Wal cherse klederdracht, onder leiding van de heer de Bree. Dan komen de ruim twintig deelnemers in hun versierde sjezen en tien bereden ringrijders sluiten de bonte stoet. De route is als volgt: Molenwater. Herengracht. Kromme Weele. Bedde- wijkstraat. Lange Viele, Markt, Nieu we Burg, Lange Delft, Segeerstraat, Londense Kade, Nieuwstraat, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zuster straat, Plein 1940. Markt Lange en Korte Noordstraat, Molenwater. Gedurende de wedstrijden musiceert E.M.M. De grote ringrijderij „onder de man" is uitgeschreven tegen donder dag 21 augustus a.s. en dan zullen o.m. de bekers van het Koninklijk Huis worden verreden. De belangstelling van de zijde der Walcherse boeren is nog groter dan vorig jaar, toen ruim 90 ruiters de banen intogen om eikaars krachten te meten. op de Ventoux en in de Alpen ook zo prettig maken. We dienen ook nog te vermelden, dat er een loterij aan het festijn verbonden is, waarvoor nu al aardig wat loten verkocht zijn. Zaterdag evenwel wordt die loten- verkoop nog serieuzer aangepakt. Niet enkel in Hulst, maar ook in de omliggende plaatsen. Economisch belang Zoals bekend is het de bedoeling, dat het buiten-centrum voor O. Z. Vlaanderen benut zal worden voor allerhande bijeenkomsten van jeugd groepen en leiders. Men zal er kun nen bivakkeren of kamperen en er kunnen cursussen gegeven worden. Hierin ziet de stichting een econo misch belang voor Hulst. Immers, wie naar het buiten-centrum komt, komt naar Hulst en als bepaalde jeugdgroepen er hun dagen doorbren gen, is het te verwachten, dat de ouders van die kinderen ook eens een keertje komen kijken. Daarvan uitgaande achtte men het gerechtvaardigd om voor de fancy- fair een beroep te doen op de Hul- sterse middenstand.Men verwacht er prijzen of financiële bijdragen van. Dit is kenbaar gemaakt door een circulaire, die aan de middenstan ders is toegezonden en waarop wordt aangekondigd, dat het papieren ver zoek gevolgd zal worden door een persoonlijk bezoek van een der me dewerkers. De commissie is van zins om dinsdag en woensdag a.s. zo hier en daar eens binnen te vallen, ten einde een goed voorziene fancy-fair te hebben, als die op zaterdag 26 juli om vier uur geopend zal worden, Herrel. Overige diploma's: r.-k. meisjes school: Marie L. Baert, Mar. Dhae- nens, Emmie Doolaege, Ellie van Ge- mert, Lies Tas, Margriet Vermeu, Cecile Viane, Lies van' de Vijver, Marijke Batselaere, Thilda van de Bussche, Paula de Clerck, Magda van Deursen, Toos Leenhouders, Son- ja Maas, Resi van de Neste, Elsje van Poeke, Elsje Quataert, Feli Tho- maes, Marian Thomaes, Ylva We- maer, Laura Wijffels, Joke van Sta veren. Openbare lagere school: Achiel Wemaer, Adri Hogerheide, Piet de Potter, Nellie Louweret, Lilian Dries- sens, Margriet Lensen, Sari West- phal, Pam Bosch, Hettie Hoogerheide Peter Herdink, Jaap Bodderie, Johan Louweret, Joke Verlaan en Adrie Focke. Christelijke school: Adrie Aernout- se, Riet de Feijter, Nellie Dekker, Adrie de Feijter, Nelleke Roos, Cor- rie Boogaart, Jesse de Puijt, Sjaak Kloosterman, Cobi du Fossé, Rina Franck, Johan de Ridder, Marijke van der Slikke, Mar. Quaak, Jan Scheele, Kees van Liere, Drina de Feijter, piet de Feijter, Anita Vis ser. R.-k. jongensschool: Johan Cop pens, Emanuel van de Vijver, Johan Gevaert, Willie Wijffels, Rudi de Smedt, Andree de Brock, Tony D'Hoore, Herman van Lanschoot, Piet van de Vijver, Frank de Kaes- tecker, Johny de Meijer, Henk Rijk- borst, Robbie Debaere, Johny de Brock, Arnold van Gemert, Daniël D'Hoore, Theo Martijn, Carly Ma- reels, Achiel Roelandt, Theo Wemaer Eddie van de Bussche, Johny Leen- louwers, Herman de Broek. De scholenprijzen waren als volgt: 1. openbare lagere school; 2. r.-k. jongensschool, 3. christelijke school en 4. r.-k, meisjesschool. Het lid van de Prov. Staten, de heer A. Stemerding, burgemeester van Souburg, heeft de volgende vra gen gesteld aan het college van Ged. Staten: Hebben Ged. Staten, na aanne ming van de moties Westerhout en Van den Heuvel in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal op woensdag 9 juli, zich nader beraden op de situatie inzake de tarieven voor de veren op de Westerschelde? Zo ja, geeft het resultaat van dit beraad het college aanleiding aan de Provinciale Staten op korte termijn omtrent een en ander nadere mede delingen te doen? Is het, wanneer deze vraag beves tigend wordt beantwoord, mogelijk deze mededelingen zo tijdig te doen, dat zij kunnen worden betrokken in de discussies, welke in de openba re vergadering der Prov. Staten op 30 juli a.s. zullen worden gehouden naar aanleiding van de nota inzake de veertarieven dato 17 juni 1.1, Gistermorgen is in de haven van Vlissingen het Nederlandse passa giersschip "Willem Ruys" binnenge lopen. Het schip heeft een toeristen- reis gemaakt van Rotterdam naar Noorwegen en maakt thans een trip van Vlissingen via Casablanca naar Madeira. In de haven van Vlissingen wer den 252 toeristen gedebarkeerd en onder hen bevonden zich prins Chu- la Chakrabongse, prins van Thai land en zijn echtgenote, prinses Eli sabeth Chakrabongse, alsmede twee leden van het gevolg. Per Nederlandse bofauto werden zij naar Schiphol gereden, waar zij per K. L. M. vliegtuig de reis heb ben voortgezet naar Zurich. Aan boord van de Willem Ruys bleven 194 passagiers achter, die per touringcar een rondrit over Walche ren hebben gemaakt. Hun aantal werd in de loop van de dag ver sterkt met ruim 200 passagiers, die zich inscheepten voor de reis naar Casablanca en Madeira en 's mid dags heeft de Willem Ruys opnieuw zee gekozen. Morgen, zaterdag 19 juli gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 449 en 17.00 uur; te Terneuzen om 4.02 en 16.18 uur en te Vlissingen om 3.32 en 15.46 uur. In de burgemeesterskamer van het stadhuis te IJzendijke werd de ten toonstelling over het leven en werk van Vincent van Gogh geopend. De wrnd. burgemeester A. Termote heet te in een kort woord de aanwezigen welkom in het bijzonder de oud-bur gemeester jhr. L. E. E. S. van Bon- ninghausen tot Herinckhaven, die eni ge tijd geleden IJzendijke verliet door zijn benoeming te Terheyden. De heer Termote dankte tevens de oud-burgemeester voor het feit, dat deze speciaal naar IJzendijke geko men was om de tentoonstelling te openen. In de kamer, die vele jaren zijn werkkamer was, nam jhr. van Bon- ninghausen tot Herinckhaven het woord. Hij vond het goed gezien van het gemeentebestuur dit jaar de tra ditionele schilderijententoonstelling niet zo groots op te zetten in verband met de Expo te Brussel. Zoals reeds gebleken is, heeft het bezoek aan an deren evenementen hieronder wel te lijden. Voor de aanwezigen besprak hij vervolgens uitvoerig het leven en werk van van Gogh. Op de tentoon stelling van het vorig jaar „het boe renleven in de kunst" waren ook en kele werken van deze meester aan wezig. Een duidelijk beeld van ne schilder kreeg men door de uiteen zetting van de spreker, waarin hij de verschillende perioden uit het leven van de miskende kunstenaar belicht te. Tot slot van zijn overzichtelijke uiteenzetting las spreker enkele ci taten voor uit de talrijke brieven, die Vincent van Gogh aan zijn broer schreef. Hierna ging men naar de gro te trouwzaal en de raadszaal, waarin de tentoonstelling ingericht is. De tentoonstelling Op bijzonder boeiende wijze heeft de rijksdienst voor verspreid kunst bezit deze tentoonstelling in elkaar ge zet. De bezoeker krijgt veel meer dan enkel werken van Vincent van Gogh om de ontwikkeling van de schilder te leren kennen. Aan de hand van af beeldingen en korte teksten wordt duidelijk gemaakt, uit welk milieu Vincent afkomstig is, hoe hij in Noord brabant zijn jeugd doormaakte en hoe hij op latere jaren in Engeland, België en Frankrijk en ook nog in ons land woonde en werkte. Op indringende wijze maakt deze toelichting kenbaar, hoe Vincents opvoeding en zijn om geving invloed hebben gehad op zijn werk. Aangetoond wordt ook. welke andere grote schilders door hun omgang met van Gogh of louter door hun werk (Advertentie) ii» Wie rookt heeft gelijk Ook met filter verkrijgbaar. 95 cent. Deze week is voor de inwoners van Westdorpe wel een speciale muziek- week. Nadat de muziekvereniging „Eikels worden Bomen" zondag een groot muziekfestival organiseerde bij gelegenheid van haar 75-jarig bestaan, zal het dameskoor „Crescendo" op haar beurt morgen een zangfestival organiseren, waaraan onder meer zal worden medegewerkt door bet Sint Ceciliakoor uit Sint Jansteen, o.l.v. de heer W. Bartz. Dit grote koor heeft in de omtrek reeds grote bekendheid gekregen, vooral nadat het heeft deel genomen aan het Koorfestival te Cork in Ierland. Daarnaast zal ook het plaatselijk dameskoor een klein pro gramma verzorgen. Voor deze avond bestaat een grote belangstelling, en dat is ook wel be grijpelijk, want als de stemmen van een honderdtal zangers en zangeres sen samen klinken, zal dat wel de moeite waard zijn. Dit zangfeest wordt gehouden in de grote zaal van het nieuwe vereni gingsgebouw. Woensdagmiddag werden aan de geslaagde leerlingen van de land- bouwhuishoudschool „Prinses Bea trixschool" te Kruiningen de diplo ma's uitgereikt. De voorzitter van de commissie voor het landbouwhuis- houdonderwijs, burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Wolphaarts- dijk. reikte de getuigschriften uit en had voor ieder der geslaagde meisjes een toepasselijk woord. Voor deze gelegenheid waren alle leerlingen der school met een groot aantal ouders samengekomen in J- 1 grote zaal van het Dorpshuis. Het een zeer gezellige middag geworden, dank zij de prestaties der leerlingen, die een toneelstukje opvoerden, t.w. „Pechvogel en gelukskind" naar een sprookje van Leander, een poppen kastvoorstelling organiseerden, enige 1 nummertjes zang ten beste gaven, en tenslotte een modeshow van eigen gemaakte kleding te zien gaven. Op deze middag waren behalve het voltallige personeel onder leiding van de directrice mej. S. Kleinepier, mede aanwezig mej. A. van der Leeden, consulente, mevrouw M. Vogelaar-de Zeeuw, voorzitster van de commissie van toezicht, en wethouder P. H, A. Polderman, namens het gemeentebe stuur van Kruiningen. aan zijn vorming hebben meegewerkt. Men kan er zien, hoe Vincent een bij zonder ijverig man was en uit frag menten van zijn brieven leert men zijn visie op tal van kwesties kennen, een visie die hij eveneens in zijn schil derijen tot uiting heeft gebracht. Vin cents karakter kan men op deze ten toonstelling al evenzeer leren kennen uit wat genoemd wordt zijn „hand schrift in verf". Men mag gerust zeggen, dat de ex positie die in IJzendijke te zien blijft tot eind augustus, een vrij duidelijk antwoord geeft op de vraag, die in de titel van de tentoonstelling gesteld wordt: Wie was Van Gogh? Daarbij gerekend de keur van wer ken. die er in reproduktie te zien zijn, moet men tot de conclusie komen, dat iedereen op de tentoonstelling veel tot zijn lering zal kunnen opsteken. i Advertentie) Met telkens een zullen 50 winnaars van de Tour de France prijsvraag van het Dagblad De Stem worden verrast Confiserie BELTOF ST.-JANSTEEN In april jl. waren de opbrengsten van de visserij op de Zeeuwse stro men ruim f 100.000.minder dan in april van het vorig jaar nl. 295.000 tegen 402.000.Door het uitvallen van de mossels liep de kilo-opbrengst zelfs terug van 429.000 tot 160.000. Ook de vangst op garnalen werd een teleurstelling. De opbrengst in geld was nl. 104.000.— tegen 190,000.— in april 1957; daardoor was deze vis serij niet lonend. De oesters daarentegen brachten meer op, dank zij de betere prijs nl. f 161.000.— tegen 148.000.—. Door 105 vaartuigen werd in april de oestervisserij onregelmatig uitge oefend. In verband met het aflopen van het verkoopseizoen werd er maar matig op consumptie-oesters gevist. Wel werd druk gevist op zaaioesters op de Yersekebank en in de Ooster- schelde, oostelijk deel. De groei van de oesters is tegengevallen. Er wer den zaai-oesters overgebracht naar de Zandkreek en de percelen op de Ou de Tongsebank. Denemarken, Enge land en België hebben ieder een par tij zaai-oesters van resp. 103.474, 6820 en 7450 kg gekocht tegen een gemid delde prijs van f 1.30, f 1,25 en 1,20 per kg door een tweetal oes terkwekers uit Yerseke werden op de Oude Tongsebank 500 bennen aange slagen mosselschelpen opgevist en overgebracht naar de percelen Yer sekebank. Vele pannenleggers waren bezig met het afsteken van hun aangesla gen pannen, broedval 1957. De handel en export van consump tie-oesters was zeer matig; in zaai- oesters was de handel en de prijs ook slap. De mosselvisserij werd door 31 vaartuigen in april onregelmatig uit geoefend. Deze visserij was van wei nig betekenis. Enkele kwekers ver- zaaiden wat mosselzaad of halfwas- mosselen van de droge naar de die pere percelen. De meeste kwekers vertrokken met hun vaartuigen naar de Waddenzee om aldaar hun perce len op het Friese Wad schoon te vis sen, aangezien op 29 april de zaad- banken aldaar werden opengesteld tot 23 mei. (Advertentie) GOES Grand: De jonge leeuwen. 18 J- MIDDELBURG Schouwburg: De dui- velsbocht, 14 j. Electro: De jonge leeuwen, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: 's Nachts in de groene Kakatoe, a.l. Luxor: 3>e tij ger valt aan, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De grote verleiding, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: Koning Voet bal, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Kai- serball, a.l. GOES Grand: De jonge leeuwen, 18 J. MIDDELBURG Schouwburg: De dui- velsbocht, 14 j. Electro: De jonge leeuwen, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Nacht* in de groene Kakatoe, a.l. Luxor; De tij ger valt aan, 14 j. PHILIPPINE Kermis. GRAAUW 3 uur: Schieting staande wip. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Als liefde zingt. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Zeven jaren pech, a.l. HULST Ouheidkundige kring de Vier Ambachten 2-5 uur; Voor publiek ge opend. Bioscoopgebouw 8 uur: De vloek van Frankenstein, 18 j. met enig voor- beh. Gem. Sportpark 3.30 uur: Zeeuwse atletiekkampioenschappen. SLUISKIL Patronaat: Dansen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De grote verleiding, a.l. Concertgebouw 8 uur: Marineduivels, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Koning Voet bal, a.l. IJZENDIJKE Hof zicht 8 uur: Chi rurg. 18 j. CLINGE J. v.d. Bergen 4 uur: Ker- misschieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The Tommy Steele story, a.l.

de Stem | 1958 | | pagina 2