BRITSE TROEPEN NAAR trtk?* JORDANIË Het weer van a.s. zonda ...dus bierweer! ONTMOETING BIJ BEIROET Terzake.... Op verzoek van koning Hoessein f1000.- SOBOLEY: BRITTEN DIRECT TERUG! Premier met „eigen kogels gedood MacMillan krijgt vertrouwen Sovjet-,^manoeuvres in grensgebieden Geen steun voor motie van de socialisten Commandos naar N.-Guinea XUtet Bijna 400 repatrianten aangekomen WIN W Jordaanse klacht Mgr. Terstappen kapittel- vicaris van Roermond 16177 IHOUDGOED TSGOED raliteit .50 nii co O* f. 2." etwijnd .90 nu f. 8." 1 f. U" -ting „95 nü f. I.68 f.2." ar estantenhoekje idt U slank! DAGBLAD VOOR „Om aan ramp te ontkomen" Zonnige perioden Vrijwilligers IMC0S Piloot verliet straaljager Egyptisch blad over Irak Minister Struycken over B.B. en het dijkleger Belgische liberalen beslissen 3N LINGERIE 10 - BREDA <0 .95 nü .75 nü eken, Ï.75 nü ote sortering. =3 M op COCOS-basis erne vrouw 1 oor 3 weken 0 85 slechts f f Hhekers en erkende drogisten. ra neerhangende takel, jnd weet hij het touw te >en en slingert als een vol- 1 acrobaat over de smalle >k water tussen de beide epsrompen naar het °Pj;nI nde kajuitsraam van her imansschip. 98e JAARGANG No. 22811 Uitgave N.V. üitg. Mfl. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun*. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen» C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. H Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 11 XeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 18 JULI 1938 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Vdvertentieprijs voor de gehele op- 1 ge f 0.35 per mm (Ing. Med. 1 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. teL no. 35) De Britse regering heeft don derdagavond in het Lagerhuis een vertrouwensstemming over haar besluit omparachu- tisten naar Jordanië te zenden met 314 tegen 251 stemmen gewonnen. Labour had eerder aangekondigd dat het tegen zou stemmen. Premier MacMillan zei aan het be gin van het spoeddebat, dat er in eerste instantie tweeduizend pa rachutisten worden gestuurd. Van de ontwikkeling van de toestand in Jordanië, waar het thans rustig is, zal het afhangen of dit aantal ge noeg is. MacMillan zei dat de V.S donderdagochtend vóór de landing van de eerste Blitse militairen ver kenningsvliegtuigen naar Jordanië hadden gezonden. De premier zei, dat koning Hoessein en zijn regering niet van plan waren om van de komst van de Britse mi litairen gebruik te maken om Jor daanse troepen vrij te maken voor een aanval op Irak. Hij herhaalde dat de Britten alleen naar Amman waren gekomen om te voorkomen dat de revolutie in Irak zich tot Jor danië uitbreidt. De Britse actie werd geheel door de V.S. gesteund. „Men zou zich kunnen afvragen of wij niet moeten toelaten dat de re volutionaire beweging in Irak ook Jordanië en wellicht andere landen, de een na de ander, overneemt en of wij dan tot een vergelijk met haar moeten komen. Het argument om terzijde te blijven staan en niets te doen zou een andere waarde hebben als deze bewegingen echte volks acties overeenkomstig de grondwet waren. In deze gevallen gaat het echter om een patroon van samen zwering en ondermijning", aldus de Britse premier. Hij was van oordeel dat een beroep op de V.N. wellicht pas te laat resultaat zou hebben ge had. „Welke kritiek men ook op on ze actie heeft, ik geloof niet dat men ons optreden voor onwettig of on eervol kan houden" zo voegde Mac Millan hieraan toe. Donderdagmiddag om vijf uur veer tig is aan het Eindhovense station een trein uit Genua aangekomen met 395 repatrianten uit Indonesië. Zij werden door ambtenaren van het ministerie van Maatschappelijk Werk en door leden van het Eindho vense Rode Kruis ontvangen en in autobussen overgebracht naar de gro te Philips-kantine aan de Beukenlaan Hier wachtte hun een maaltijd en werden aan de kinderen versnaperin gen en speelgoed uitgedeeld. Alle repatrianten werden doorge licht. Zij zijn donderdagavond nog naar contractpensions, voornamelijk in Noordbrabant, Limburg en Gel derland overgebracht. DE ONTWIKKELING in het Midden-Oosten heeft gisteren nieuwe verrassingen gebracht. Onmiddellijk na berichten over Amerikaanse troepentransporten naar het Turkse Adana, kwam uit Jordanië het bericht, dat koning Hoessein de B'ritse regering 0111 troepen had verzocht en dat de eerste parachutisten reeds waren gearriveerd. Tot in de eerste middaguren stegen zware transporttoestellen met regelmatige tussenpozen uit Nicosia op. Daarna was er een onderbreking als gevolg van een Israëlisch protest. De Britse vliegtuigen vlogen al over Israël, terwijl over (l*i toestemming daarvoor nog werd onderhandeld.... Later werd die toestemming alsnog gegeven. IN MOSKOU is bekendgemaakt, dat de Sovjets met grote ma noeuvres beginnen in het gebied van Turkestan en in Trans- Kaukasië. Dit nieuws zou niet zo veelbetekenend zijn, ware het niet, dat deze gebieden langs de Turkse en Perzische grens liggen en een directe uitvalspoort vormen naar de om streden landen in het Midden-Oosten. Ook werden voor van daag oefeningen in Bulgarije aangekondigd. GROTE DEMONSTRATIES zijn gisteren te Moskou en Peking gehouden tegen de aanwezigheid van Amerikaanse mariniers in Libanon Meer dan tweeduizend Russen betoogden voor de ambassade va nde V.S. rustig deze keer en in Peking zat het verkeer volkomen in de war .doordat grote groepen demonstranten door de stad trokken. Ze schreeuwden anti- Amerikaanse leuzen, daarbij aangevoerd door „koorleiders", die de teksten van een briefje oplazen. VIER EN TWINTIG Afrikaanse en Aziatische landen hebben bij de se cretaris-generaal der V.N. een offici eel verzoek ingediend, de Algerijnse kwestie op de komende zitting van de algemene vergadering te plaatsen. PILOTEN van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Alitalia" zijn een tweedaagse staking begonnen wegens een meningsverschil over hun arbeids. voorwaarden. IN DE MACHINEKAMER van het Noorse schip „Hemsefjell", dat in de naven van Rotterdam ligt, is gister middag brand uitgebroken. De Rot terdamse brandweer heeft drie kwar tier nodig gehad om de brand te blussen. NEDERLAND en Denemarken gaan hun exportprijzen voor kaas met een vetgehalte van 45 procent met f eents per kg verhogen. Dit be tekent dat de Duitse prijzen van in gevoerde kaas met ongeveer 40 Pfennig per kg zullen stijgen. Al vroeg donderdagmorgen kwa men er berichten binnen van Cyprus, waarin het vertrek van enorme Brit se transporttoestellen werd gemeld. Ze vlogen naar het oosten, zo werd gezegd. Later, na een kabinetszitting in Londen, legde premier MacMillan een verklaring af, die aan de bestem ming van de vliegtuigen geen twijfel liet. De Britse premier deelde mee, dat koning Hoessein hem om troepen had gevraagd in verband met een dreigende staatsgreep die gisteren, donderdag, zou worden ondernomen. Omdat de inlichtingen van de Britse regering met het alarm van Hoessein overeenstemden, had de regering be sloten, aan het verzoek te voldoen. In een radioboodschap sprak de Jordaanse koning er zijn leedwezen over uit, dat Jordanië zowel een vijand voor zich (Israël) als een vijand achter zich had. „Om aan een ramp te ontkomen" had hij besloten, bevriende landen om militaire hulp te vragen. Anders dan tijdens de Suez-crisis handelen Engeland en Amerika thans in volkomen overeenstemming met elkaar. Tegelijk met de Berverley- transportvliegtuigen van de Britten, vlogen de gehele dag zware Boxcars van het Amerikaanse leger naar het oosten, om parachutisten af te zetten op het vliegveld van Adana. In totaal zouden er 10.000 Amerikanen naar Turkije worden gebracht „bestemd voor Libanon". Radio-Damascus, dat hevige agita tie voert tegen de interventie van de westelijke mogendheden, heeft de Sy rische vrijwilligers opgeroepen, zich gereed te houden. Op de Amerikaanse vliegvelden in Duitsland heerste gisteren een enor me drukte. In de nacht van woensdag op donderdag werden de Tirolers uit hun slaap opgeschrikt door het over vliegen van talrijke Amerikaanse toe stellen. De regering in Wenen heeft tegen deze vluchten geprotesteerd Oostenrijk, zegt ze, is neutraal en Y™ting, van het K N M I. tot dagavond ?3.l5°uur™aa't' ',0ndCr- nlaaisen IT'r'otlcn en op de meeste femperaturen J hoofdzaak tussen «est en zuid. «'"„onder 20.50 uur; J 'Advertentie! kan geen vreemde militaire vliegtui- gen boven zijn gebied dulden. Hinderlaag In Libanon zijn, anders dan men vermoedde, geen nieuwe Amerikaan se eenheden meer aan land gegaan. Twee mariniers werden door opstan delingen ontvoerd, maar later weer vrijgelaten. Ze bleken in goede wel stand te verkeren Een groep Amerikanen is ook van uit een hinderlaag beschoten. Aan vankelijk beantwoordden de mari niers het vuur niet, maar toen het schieten aanhield, losten zij eveneens enkele schoten, waarop de aanvallers verdwenen. Naar aanleiding van de beschieting door rebellen van een Amerikaans vliegtuig, heeft Saeb Sa lem, de leider van de opstandelingen in Beiroet, een haastige verklaring afgelegd. De kogels, zei hij. waren niet voor de Hellcat" bestemd, maar voor een regeringsgebouw De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Mur phy. is in Beiroet gearriveerd en heeft inmiddels een onderhoud ge had met president Sjamoen. De Li banese oppositie heeft aangekondigd, dat zij de presidentsverkiezingen op 24 juli zal boycotten. Zij wil geen nieuwe president kiezen, nu er „bui tenlandse militairen in Beiroet zijn". Voor de rede van Beiroet zijn giste ren ook vijf Franse oorlogsschepen aangekomen. Nasser klaagt Intussen blijken de reacties op het Brits-Amerikaanse ingrijpen zeer verschillend. Duitsland, Italië en de Scandinavische landen zouden hun be zorgdheid hebben geuit over de troe penzendingen. De Zweden wensen geen nieuwe waarnemers meer naar Libanon te sturen, nu de Amerikanen daar zijn geland. President Nasser heeft laconiek een verzoek aan premier Nehroe van In dia gericht, waarin hij hem verzoekt te bemiddelen, teneinde een uitge breid conflict te voorkomen. Uit Irak zelf, de aanleiding van alle herrie, kwam weinig nieuws. Een aantal ministers van het oude kabi net zijn gearresteerd en verder heeft de nieuwe regering de bureaus van het pact van Bagdad laten bezetten. Ze is op zoek naar papieren, die iets verraden van de „imperialistische sa menzweringen tegen de Arabieren". De regeringsleiders van de drie overgebleven landen van het pact van Bagdad hebben in een communiqué verklaard, alle steun te zullen geven aan iedere maatregel „om aan het internationale banditisme in het Mid den-Oosten een einde te maken". In dit verband wordt instemming be tuigd met „het Amerikaanse initia tief om de onschendbaarheid en on afhankelijkheid van vrije en vrede lievende landen te steunen en in het bijzonder materiële steun te verlenen aan de wettige regering van Liba non". 55 Het permanente secretariaat van vertegenwoordigers van Afrikaans Aziatische landen heeft donderdag te Cairo meegedeeld, dat indien de toe stand in het Midden-Oosten slechter wordt, er vrijwilligers nodig zullen zijn om „Libanon van de Amerikaanse b° zetting te bevrijden en Irak te verde digen tegen een waarschijnlijk geachre buitenlandse inmenging" De Sovjet-Unie en cominunistisch- Cmna zijn lid van het secretariaat. *uii oncter maan onder 21.20 uur Morgen: z- - op 8.17 uur. uur, f j sTfuur'0" °P 443 uur: maan Weerdienst London seint. Komende da gen droog en warm met lange zonnige perioden. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost tijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 4,2 uur zon, 0,8 mm neerslag. Er waren 4 prijs winnaars onder wie de prijs gelijk is verdeeld WAT IS IMC0S International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN 0N2E REIZENDE ROELAND Scheveningen Naar verluidt was het Holland Festival tevens het Festival van het Beste Bier Buitenlandse Kunstenaars genoten van deze nationale 'meesterwerkjes achter glas!' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: Hoe vind je die voorspellinqen van de IMCOS Zij. 'Eén ding hebben ze altijd goed: t is altijd bierweerl' In de Veiligheidsraad heeft de Russische vertegenwoordi ger Sobolev gisteravond een ontwerp-resolutie ingediend, waarin om terugtrekking van de Britse troepen in Jordanië wordt gevraagd De Veiligheidsraad kreeg daarmee de derde resolutie in behandeling, die in verband met de crisis in het Midden- Oosten werd ingediend. De eerste resolutie behelst een eis van de Sovjet-Unie tot onmid dellijke terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Libanon. De tweede werd door de Amerikaan Cabot Lodge ingediend. Daarin vroegen de Verenigde Staten de vorming van een V.N.-politiemacht voor Libanon en uitbreiding van de groep waarnemers, teneinde ver dere infiltratie uit de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) tegen te gaan. De Rus verklaarde, dat hij on middellijk een spoedbijeenkomst van de Algemene Vergadering zou verzoeken, als de Veiligheidsraad deze ontwerp-resolutie zou verwer pen. Jordanië diende gisteren een klacht in bij de Veiligheidsraad, waarin het protesteerde tegen de herhaaldelijke inmenging van de Verenigde Arabische Republiek in de binnenlandse aangelegenheden van Jordanië. Men achtte het gis terenavond niet onmogelijk, dat deze klacht behandeld zou worden onmiddellijk na het debat over de Libanese kwestie. De Britse vertegenwoordiger bij de V.N.. Sir Pierson Dixon, heeft gisteren een onderhoud met Ham- marskjoeld gehad. De secretaris generaal van de V.N. had woens dag koel en terughoudend gerea geerd op het nieuws van de Ame rikaanse troepenlandingen in Liba non. Men acht het geenszins uitgeslo ten, dat de Britten in de Veilig heidsraad met een voorstel zullen komen tot het zenden van een V.N.- politiemacht naar Jordanië. Dit naar aanleiding van de Jordaanse klacht. Een beeld van de ontmoeting tus sen de bevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Libanon, J. L. Holloway (tweede van links), de Amerikaanse ambassadeur Robert Maclintock (met zonnebril) en de bevelhebber van het Libanese le ger, generaal Fouad Chehab (met platte pet). Een Thunderstreak F 84-F straal jager van de basis Eindhoven, heeft donderdagmiddag boven Zuid-Enge- land motormoeilijkheden gekregen. De vlieger zag zich genoodzaakt het vliegtuig per schietstoel te verlaten. Het ongeval speelde zich af 15 mijl van Manson. 55 Volgens de beschrijving die het Egyptische blad „Al Akhbar" gaf van de Iraakse staatsgreep, heeft premier Noeri al Said zelf ervoor gezorgd, dat de opstandelingen de munitie kregen om de coup uit te voeren en de premier te doden. Twee jaar geleden begon brigade-generaal Abdel Karim Kassem, com mandant van de 20ste brigade, die het hoofdaandeel had in de opstand, reeds voorbereidingen hiervoor te treffen. De staatsgreep zou oorspronkelijk in juni worden uitgevoerd, maar moest uitgesteld worden omdat het de samenzweerders aan munitie ontbrak. Premier Noeri al Said, die geen vermoeden had van het komplot, kwam nu te hulp door de 20ste brigade aan te wijzen voor dienst in Jordanië. Generaal Kassem maakte van de gelegenheid gebruik om zoveel munitie te vragen, dat deze aan andere, regeringsgetrouwe brigades onttrokken moest worden. En op deze wijze kreeg hij vrij spel. Minister Struyeken voelt er niet voor, dat in de wet op de noodwachten een voorrang voor oproepen voor het dijkleger word* vastgelegd. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Door een straat in de Libanese hoofdstad trekt een lange rij Ame rikaanse mariniers de wapens schietklaar. Ten einde de etalage ruiten te beschermen, hebben de winkeliers de rolluiken van de win kels maar laten zakken. De liberale groep in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft met 14 stemmen tegen drie „neen"-stemmen en onthoudingen, de beslissing goedgekeurd zich te ont houden bij de stemming over de mo tie, die na de socialistische interpel- latie-Bohy zal worden ingediend. Als de liberalen zicli aan die afspraak De Westduitse minister voor het Postwezen, Richard Stueck- len, heeft als iedere vooraan staande autoriteit te kampen met moeilijkheden die voort vloeien uit het feit dat hij veel mensen moet ontvangen. En evenals anderen voelt hij daar bij dat zijn bezoekers soms on evenredig veel tijd in beslag nemen. Op grond hiervan is hij een middel gaan bedenken om zijn bezoekers ervan bewust te ma ken dat zijn tijd kostbaar is. Hij heeft dit gedaan door middel van vier zandlopers die op zijn bureau voor de bezoeker wor den geplaatst. Op de eerste zandloper staat „Kennisma king", op de tweede „Terzake", op de derde „Haast U s.v.p." en op de vierde „Slot". In de eerste zandloper zit maar weinig zand, in de vierde zoveel dat het zand een kwartier nodig heeft om van het ene gedeelte van het apparaat naar het andere te komen. Stuecklen zegt reeds profijt te hebben getrokken van zijn vinding, die dr. Adenauer deed opmerken: „Patent er op vra gen en op de markt brengen". houden, dan zal de regering-Eyskens dinsdag niet in de minderheid worden gesteld. De meerderheid van de liberalen is van oordeel, dat de socialistische in terpellatie over de resultaten van de beraadslagingen die de heer Eyskens na het vertrouwensvotum zou hebben gehouden hen niet aanbelangt. Het is een socialistische aangelegen heid, zeggen ze. Enkele socialistische Kamerleden zeiden, dat het een dwaasheid zou zijn nog een motie van wantrouwen in te dienen. Kamer zegt de minister, dat de in het wetsontwerp voorgestelde regeling een soepele plaatselijke behartnging zowel van de belangen van het dijkleger als van die van de noodwacht mogelijk maakt. Aangezien een dergelijke regeling waarschijnlijk vrij gedetailleerd zal zijn, acht de minister het niet wen selijk, deze in extenso in de wet zelf op te nemen. Ook heeft hij er bezwaar tegen in de wet zonder meer een prioriteit ten gunste van het dijkleger tot uitdrukking te brengen, aangezien zulks in bepaalde gebieden de belan gen van de B.B. zou kunnen schaden. (Van onze redacteur) Bij de manschappen van het Korps Commandotroepen in Roosendaal wacht men op het ogenblik met span ning op berichten omtrent uitzending naar Nieuw-Guinea. Verwacht wordt dat in totaal 60 manschappen, een kapitein en enkele onderofficieren van de Commando's voor deze uitzending worden aange wezen. Het kathedrale kapittel van het bis dom Roermond heeft donderdagmid dag benoemd tot kapittel-vicaris de plebaan-deken van Roermond, mgr. A. E. H. Terstappen. Mgr. Terstappen is in deze functie de opvolger van mgr F. Feron, die in de nacht van zondag op maandag plot seling overleed. Hij is belast met het bestuur van het bisdom totdat een nieuwe bisschop zal zijn benoemd. Mgr. Terstappen werd geboren op 5 april 1890 te Neer en tot priester ge wijd op 3 maart 1915. Hij was kape laan aan de kathedrale kerk van Roermond, vervolgens van 1927 tot 1936 rector van de Munsterkerk al daar en van 1936 tot 1952 pastoor te Maastricht. In 1952 werd hij benoemd tot plebaan-deken van Roermond en op 10 januari 1953 werd hij door het kapittel benoemd tot kanunnik. Op 24 februari 1958 werd hij door Z.H. de Paus genoemd tot geheim kamerheer. De nieuwe kapittei-vicaris is 68 jaar oud.

de Stem | 1958 | | pagina 1