RUSSEN DREIGEN VAAG MET ..MAATREGELEN" Amerika vraagt om politiemacht In „bezet" Beiroet werd weer geschoten Amerikaanse troepen en vlooteenheden nu overal paraat DOOD VAN FEISAL NU BEVESTIGD Geen gevaar voor olievoorziening EN CHARLIE KWAM TERUG In Veiligheidsraad Sherman Adams genoemd in belasting-affaire Amerikaanse „para's'' naar Midden - Oosten Nasser gromt Oostduits partijbestuur gezuiverd Nederlandse immigranten vrijgelaten V.N.-RAPPORT HONGARIJE Drie doden bij ongeluk op onbewaakte DAGBLAD VOOR Ook verzoek van Jordanië „Dunk U Den Haag ontving Russische nota „Stop de executies 98e JAARGANG No. 22810 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. j j m. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P- V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 14 Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin e* Vaderland DONDERDAG 17 JULI 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage i 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bü contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, ONDANKS DE aanwezigheid van Amerikaanse mari niers in Beiroet en ondanks het feit, dat de rebellenleider Saeb Salem zijn aanhangers gisteren bevel gaf het vuren te staken, zijn woensdagavond in de Libanese hoofdstad de vijandelijkheden hervat. In de nabijheid van het rege ringsgebouw hoorde men salvo's mitrailleurvuur, terwijl in de wijken die door opstandelingen zijn bezet, ontplof fingen werden waargenomen. WOENSDAG ZIJN nog 1800 Amerikaanse nariniers met tanks bij Beiroet aan land gegaan, waardoor de sterkte van de Amerikaanse troepen op 3600 man is gebracht. De Amerikanen trokken de Libanese hoofdstad binnen en betrokken daar stellingen. Volgens onbevestigde berichten zouden enkele detachementen mariniers op weg zijn naar het oosten van Libanon, teneinde posten te gaan betrek ken niet ver van de Syrische grens. Uit Syrië komen berichten over troepenconcentraties langs de grens met Libanon. RADIO-MOSKOU gaf gisteren een verklaring uit. waarin gezegd werd dat de Sovjet-Unie niet werkeloos kon blijven toezien bij de Amerikaanse „agressie" in het Midden-Oosten. Zij behield zich het recht voor, zo werd gezegd, de nodige maat regelen te nemen „om vrede en veiligheid" te beschermen. Moskou eiste „afdoende maatregelen van de Verenigde Naties". de presidenten van Turkije en Pakis tan, hebben president Eisenhower eveneens hun erkentelijkheid betuigd voor diens ingrijpen. Ze zouden ko ning Hoessein van Jordanië hebben aangeraden, eveneens Amerikaanse hulp te vragen ter bescherming van de onafhankelijkheid van zijn land. Dat Amerika het niet bij halve maatregelen laat, mag blijken uit de bevelen, die over de hele wereld naar de Amerikaanse strijdkrachten zijn uitgegaan. De Atlantische vloten zijn op voet van paraatheid gebracht. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse Atlantische vloot te Norfolk is bezig met de vorming van een nieuwe lan dingsmacht, die ten doel heeft het aantal mariniers in het gebied van de Middellandse Zee uit te breiden. Acht batterijen voor geleide projec tielen van het type Nike-Ajax worden bij Norfolk voor transport gereed ge houden. De tactische eenheden en de ver zorgingstroepen van de Amerikaanse luchtmacht in Europa zijn ,,in een toestand van vooralarm" gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan onverwachte gebeurtenissen. Alle luchtbases in Spanje zijn eveneens ge. alarmeerd. Volgens onbevestigde berichten uit Ankara zouden op het vliegveld van Adana, aan de Turkse zuidkust, een groot aantal Amerikaanse transport vliegtuigen geland zijn. Adana ligt slechts op enkele uren afstand van Beiroet. Uit Rome kwam het bericht, dat de H. Vader, met het oog op de inter nationale toestand, het vertrek naar zijn zomerverblijf Castelgandolfo, en kele dagen heeft uitgesteld. Een foto van de nieuwe Iraakse premier, Abdel Krim Kassem, van wie men niet kan zeggen dat hij bepaald vriendelijk de wereld in kijkt. Het Amerikaanse leger heeft woensdag bekendgemaakt, dat een groep luchtlandingstroepen (1600 man), welke in Duitsland gelegerd is, naar een niet nader genoemde bestemming in het Midden-Oosten wordt overgebracht. Radio-Bagdad heeft woensdag officieel meegedeeld, dat koning Feisal van Irak en kroonprins Abdoel Illah gedood zijn. Dit ge beurde toen de lijfwacht in het paleis verzet trachtte te bieden tegen het „bevrijdingsleger" dat het paleis wilde bezetten en beide mannen wilde arresteren, zo werd gezegd. De radioverbinding tussen de vlieg velden van Teheran en Bagdad, die Van bevoegde Amerikaanse zijde te Londen wordt vernomen, dat de grote Amerikaanse oliemaatschap pijen haar plannen voor de olievoor ziening van West-Europa weer te voorschijn hebben gehaald. Deze plannen zullen ten uitvoer worden ge bracht in geval er moeilijkheden zou den ontstaan met de olieaanvoer uit het Midden-Oosten. In ieder geval meent men in Ame rikaanse oliekringen te Londen, on- PEENHARD is naar Enge- i na vertrokken voor een tournee van So!? d?gen lan§s de Britse centra voor atoomenergie. van^ROUW BEN ZVI, de echtgenote eisteen Israëlische president, heeft aan h r> Anne Frankhuis bezocht 7ii um Rrinsfnëracht te Amsterdam. van Anne Frank.8611 d°°r d6 Vader Zaken^ van Econorttische een nviiücf ouw hebken nu ook afeeknnri¥ir?P- vi)0r consumptiemelk afgekondigd m de met-gesaneerde ge bieden van west-Nederland geacht wat er moge gebeuren, dat West-Europa in de naaste toekomst niet wordt bedreigd door rantsoene ring van olieprodukten. Uit kringen die in nauw contact staan met het Perzische olieconsor tium wordt vernomen, dat de werk zaamheden van de Iraakse oliemaat schappij normaal worden voortgezet en dat de leiders van de opstandige beweging in Irak aan deze maat schappij te verzekering hebben gege ven dat zij van de nieuwe regering niets heeft te vrezen. Bovengenoem de kringen verklaarden echter, dat zij zich door deze betuiging van goe de wil van de zijde der .Iraakse mili taire junta, niet laten verleiden tot het koesteren van valse illusies. Opklaringen Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur- Op de meeste plaatsen' droog weer en van het zuidwesten uit opklaringen Overwegend matige noordwestelijke wind. Koel weer Vandaag: zon onder 20.53 maan onder 20.12 uur. Morgen: zon op 4.40 uur, op 5.46 uur. uur, Agressie tegen Irak zal worden be schouwd als agressie tegen de Ver. Arabische Republiek, aldus heeft pre sident Nasser van de V.A.R. woens dag verklaard. Dit wordt gemeld door radio-Cairo. Krachtens het Arabische! verdrag voor gemeenschappelijke verdediging zal de V.A.R. de repu bliek Irak te hulp komen, indien laatstgenoemd land het slachtoffer van een aanval wordt, zo zei Nasser. op 14 juli verbroken was, is gisteren hersteld. De Iraakse marconisten deelden hun Turkse collega's mee, dat de rust in de Iraakse hoofdstad was teruggekeerd. In Bagdad, zeiden ze, was alleen in de nacht van zon dag op maandag, voor het paleis van Abdoel Illah. gevochten. Volgens de Britse minister Selwyn Lloyd heeft de Engelse ambassadeur in Bagdad vertegenwoordigers van het nieuwe regime gesproken, die hem de verzekering gaven dat de Britse onderdanen beschermd zullen worden. Volgens niet-bevestigde berichten uit Bagdad zouden in de voorbije twee dagen Iraakse benden zeer ac tief geweest zijn in de hoofdstad. Zij zouden het hotel Nieuw-Bagdad heb ben aangevallen en twee Amerikanen hebben vermoord. Andere buitenlan ders konden zich in veiligheid stellen door hun toevlucht te zoeken op het dak van het gebouw. Een van de Amerikanen die maan dag in Irak werd vermoord, zou de Amerikaanse journalist Eugene Burns zijn. De laatste tijd werkte hij voor de Heilige Landstichting. Ook een Westduitser zou tijdens de troebelen gedood zijn. In Bonn heeft men sinds maandagochtend geen con tact meer gehad met de Westduitse ambassadeur in de Iraakse hoofd stad. Berichten uit Bagdad, die in Anka ra zijn ontvangen, gewagen van plun dering van de woningen van Iraakse leiders en een aantal rijke Irakezen tijdens de opstand. In Bagdad zouden 250 mensen vermoord zijn. Het vijfde congres van de Oostduit- se Socialistische Eenheidspartij (com munisten) heeft woensdag, de laatste dag van het congres, op een geheime vergadering een nieuw centraal co mité gevkozen, en daarbij meer dan een kwart van de leden van het oude comité, tegenstanders van partijse cretaris Ulbricht, geëlimineerd. Het centrale comité is met 20 man uitgebreid en telt nu 111 leden plus 44 plaatsvervangende leden. De twee Nederlandse immigranten, die in Hollywood waren gearresteerd onder verdenking van poging tot bankroof, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens een agent van de recher chedienst heeft een onderzoek uitge wezen, dat de twee Nederlanders niets te maken hebben met een po ging tot roof, die door een derde partij op touw werd gezet. Pieter Schouteren, die zes maanden geleden uit Nederland in de Verenig de Staten aankwam, en zijn vriend Dieters, werden vorige week in hech tenis genomen, nadat zij de waarne mend directeur van een filiaal van de „Bank of America" te Hollywood een brief hadden overhandigd, waarin stond dat de bank zou worden opge blazen als hij hun niet al het aan wezige kasgeld zou meegeven. De twee immigranten was twee dol lar elk beloofd door een onbekend heer, indien zij de brief die was vergezeld van een kartonnen doos aan de waarnemend directeur zouden overhandigen. De derde man is nog spoorloos. Intussen stoomden Britse en Franse oorlogsschepen door de Mid dellandse Zee naar het Oosten. Op Cyprus werden Britse transport vliegtuigen gereed gehouden voor eventuele verdere acties. Turkse trok alle verloven in, teneinde op alle gebeurtelijkheden voorbereid te zijn. Ook op het politieke vlak was er volop activiteit. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, vertrok na een nogal bewo gen debat in het Lagerhuis naar Washington voor besprekingen met Dulles en met de Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Eén van de belangrijkste rede nen voor de besprekingen, die de ministers zullen hebben, is een eventueel verzoek van Jordanië om militaire hulp. In diplomatieke kringen te Washington werd vernomen, dat Jordanië zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië heeft gepolst naar het antwoord, dat deze landen zullen geven op een eventueel Jordaans verzoek om militaire hulp. Zodra gisteren de Amerikaanse versterkingen in Libanon aan land gingen, verzocht de Libanese opper bevelhebber de Amerikaanse com mandant, zijn strijdkrachten in kleine groepen te splitsen, omdat machts vertoon van de mariniers in Beiroet het leger tot onbezonnen daden zou kunnen brengen. Volgens Reuter bleek de bevolking van de Libanese hoofdstad maar matig ingenomen met het feit, dat de mariniers Bei roet binnentrokken. Voorafgegaan door tanks, reden de Amerikanen in jeeps naar het havengebied. Enige patrouilles begaven zich naar de re sidentie van de Amerikaanse ambas sadeur en naar de woonwijk, waar veel staatsburgers van westelijke mo gendheden wonen. Bij de christelijke bevolkingsgroep van Libanon is er blijkbaar meer geestdrift over de landingen, dan bij de mohammedaanse. Toen de nieuwe golf mariniers aan land kwam, stroomden honderden Libanezen toe, om de soldaten met hun vrachten te helpen. De ijscomannen van Beiroet doen uitstekende zaken. De jeugd keek gisteren vol bewondering toe, toen de Amerikanen transpirerend in de felle zon schuttersputjes groeven in het rulle zand. Over radio-Beiroet werd woensdag avond een verklaring van premier Sami el Solh uitgezonden, waarin deze president Eisenhower dankte voor zijn „snelle antwoord op het Libanese verzoek om de onafhanke lijkheid van Libanon tc waarborgen". De premier beschuldigde opnieuw de Verenigde Arabische Republiek van inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Libanon. Hij deed een beroep op de Libanezen om weer niet vertrouwen in de toekomst aan het werk te gaan. De Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, Robert Murphy, is gisteren uit Washington naar Bef roet vertrokken, teneinde daar als Eisenhowers speciale afgezant presi dent Sjamoen te helpen bij het herstel van orde en rust. De leider van de drie resterende mohammedaanse landen van het pact van Bagdad, de Sjah van Perzië en Cabot Lodge heeft gisteren in de Veiligheidsraad namens de V.S. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de waarnemers- groep uit te breiden tot een internationale politiemacht. Het zenden van Amerikaanse troepen noemde hij „een aan vulling op de krachtsinspan ningen van de V.N.". De Amerikanen hadden opdracht gekregen met de V.N.-waar- nemers contact op te nemen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger voegde hieraan toe, dat volgens zijn ontwerp-resolutie Hammars- kjoeld wordt gemachtigd, in over leg met de leden der V.N., rege lingen voor de kwestie uit te wer ken, met inbegrip van het gebruik van militaire eenheden. „Wij twij felen er niet aan dat militaire een heden nodig zijn en wel spoedig", aldus Lodge. Arkadi Sobolev van de Sovjetunie verklaarde dat aanvaarding van de Amerikaanse ontwerp-resolutie zou betekenen dat de Veiligheidsraad mede de verantwoordelijkheid draagt voor ,,een verergering van de internationale toestand en het nemen van een nieuwe stap in de richting van een derde wereldoor log, waarvoor op het ogenblik de V.S. alleen verantwoordelijk zijn". Na een korte onderbreking van het debat las Omar Loetfi van de Verenigde Arabische Republiek een Een subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft ontdekt, dat Sherman Adams betrokken is ge weest bij een zaak, waarbij de Ray- line Worsted Inc. uit New Hampshire na zestien jaar een bedrag van 41.284 dollar terugkreeg uit de Amerikaan se schatkist. De onderneming had dit bedrag in 1941 moeten betalen, omdat zij in ge breke zou zijn gebleven aan haar contractuele verplichtingen te vol doen. De onderneming heeft jaren ge tracht dit bedrag terug te krijgen. Vorig jaar echter hadden deze po gingen eerst resultaat, naar verluidt na tussenkomst van Sherman Adams. De voorzitter van de subcommissie inzake beïnvloeding, Oren Harris, heeft niet gezeg ddat er een recht streeks verband bestaat tussen de te rugbetaling en de tussenkomst van Sherman Adams. Hij verklaarde dat hij de kwestie onder de aandacht van Zoals alle andere tot de NAVO be horende landen heeft ook de Neder landse regering uit Moskou een nota ontvangen, waarin wordt voorgesteld voor de tijd van tien jaar een ver drag van vriendschap en samenwer king te sluiten, waartoe naast alle Europese landen ook de Verenigde Staten zouden kunnen toetreden. De Russische nota sluit een uit eenzetting in van de beginselen wel ke naar Russische opvatting aan een dergelijk verdrag ten grondslag zou den moeten liggen. de commissie voor de strijdkrachten heeft gebracht. Het contract tussen de regering en de Rayline Worsted Inc. had namelijk betrekking op de levering van legerkleding. Goldfine staat geheel buiten deze kwestie, waaruit volgens Harris op nieuw zou blijken, dat er in de Eisen- hower-administratie sprake is van „uitgebreide politieke tussenkomst en beïnvloeding". De speciale V.N.-commissie voor Hongarije heeft woensdag in New York een verslag gepubliceerd, waarin een beroep op de Hongaarse regering wordt gedaan om een einde te maken aan de terechtstellingen. Het proces tegen oud-premier Nagy was in strijd met de plechtige verze keringen die premier Kadar namens de Hongaarse regering schriftelijk had gegeven aan de Zuidslavische re gering. Hoewel generaal Maleter door de Russen werd gevangen genomen, en premier Nagy met de zijnen door de Russen werd ontvoerd, heeft de Hongaarse regering met de bekend making van het proces, de veroor deling en terechtstelling van Nagy en Maleter de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken volledig aan vaard, aldus het verslag. Het rapport is een aanvulling op het rapport van vorig jaar. telegram voor, dat volgens hem door de voorzitter van de Libanese Kamer van Afgevaardigden aan Hammarskjoeld was gericht. In dit telegram verzocht de parlements voorzitter om een onmiddellijke te rugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten. Hammarskjoeld en voorzitter Araujo zeiden niets van een bood schap van de voorzitter van de Li banese kamer te weten. Loetfi zei hierop dat hij de tekst van het tele gram uit Cairo had gekregen. Hammarskjoeld deelde bij de het* vatting van het debat in de Veilig heidsraad mee, dat de waarne- mersgroep van de V.N. thans de gehele Libanese grens kan inspeo- teren Dat zij dit had weten te be reiken op de dag van de landing der Amerikaanse mariniers noemde Hammarskjoeld volkomen toevallig. Op een onbewaakte overweg bij Winterswijk is woensdag middag een ongeluk gebeurd, dat drie personen het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf passeerde een Duitse personenauto, waarin het Duitse echtpaar Hotte uit Essen en de secretaresse van de heer Hötte naar Winterswijk reed, de over weg. Op hetzelfde moment nader de de trein, die om 17.10 uux uit Aalten naar Winterswijk was vertrok ken. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De heer en mevrouw Hötte werden beiden op slag gedood. De secretaresse werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis te Winterswijk overleed. De toestand ter plaatse is zo, dat een autobestuurder, die wil zien of de spoorbaan vrij is, schuin achterom moet kijken, daar de spoorbaan een scherpe hoek met de weg maakt. De heer Hötte heeft dit waarschijnlijk niet gemerkt en is door de trein ver rast. Charlie Gaul heeft gisteren bij de Neder landse en Luxemburgse supporters veel goed gemaakt. Met één geweldige krachtsinspanning heroverde hij de minuten, die hij op zijn groot ste rivalen was achtergeraakt. Men ziet Gaul hier op weg naar de overwinning.

de Stem | 1958 | | pagina 1