Een strijdbaar man VREUGDE IN CAIRO Tweeduizend ballingen ALLEEN COLGATE SUPER TANDPASTA BEVAT GARDOL, DAT DE GEHELE DAG TANDBEDERF BESTRIJDT. Vóór en na de revolutie klDEN 'ER DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 JULI 1958 Grafisch werk van Grieshaber in ,,De Beyerd Tegen leugenvóór liefde Groot vakmanschap Massale voedselvergiftiging julia Rajk niet berecht Onrust in Kenia Eiland voor Margaret Stormschade aan frambozen (I) Abdoel Illah (II) Abdoel Kassem Jan Tschekan vertelde iets over Russische padvinderij Tien op kamp in Breda Weesjongen uit Spanje bij de H Vader Jaarproduktie Iraakse olie ongeveer een miljard gulden 2e kw. 265 D. kg.; gras- kw. 450; 3e kalveren le cw. 60 p.st.; 45; 3e kw. le kw. 225; ct. p. kg.; kw. 300; 3e le kw. 95; st.; lamme- 100; 2e kw. oeien le kw. 850 p. st.; 2e kw. 750; rzen le kw. w. 600 p.st.; 500; 3e kw. als vorige :en als giste- lanvoer iets rij zen ruim ren aanvoer prijztn con- en: aanvoer prijzen voor- biggen: aan- elijk, prijzen achtpaarden: zeer kalm, ik; veulens: ndel willig; id; schapen: Landel flauw, meren; a an il flauw, prij- aanvoer ge- n goed prijs- aanvoer ge- n goed prijs- aanvoer ma- ijzen stabiel; neer, handel erd; pinken: el kalm, prij- ïeinfeldeti 289 Straatsburg 3), Mannheim Bingen 246 ■ier 180 (+17), len 264 (-16), ith 1109 (-27), hem 902 (-23), Deventer 333 Visé 4971 (-1), Belleld 1082 sluis 230 (-30) de Ma- )ol in de Vlaande- icitanten ie van ïg in het iwerk te al onder 16 jaar) voldoen- zelfstan- len over- t maat- rk strekt jaar. de richt- Nationaal 2rlijk 26 hten aan l de M.A. anaalzone, ,2 te Sas 'uitbetaling gevr. Even- Hotel Rot- 18463 e gevraagd, tu-de Witte, 17, St. Ni- 18481 15-17 jaar bij Dienstraat 40, 18483 ooter! Fon- 1958 1495,- scooterspaar- of abonne- weinig con- en". Motor- Maasland. ieven wendt Zuiddorpe. ?n. Tel. 214. ng, prachtl- ïa stamboom ;es, Vierwin- Altijd te- 8877 vraagd voor 2300 fr hulp van is van Meir, Beren- 736111. aar, v.z.g.h. >laatst in- of voor gezel- Duding of in •ieven onder d. alle maten bij Ul- Brug- Breda. 8847 z.g.a.n. - Te bevr.: goede staat ixen en nieu- amp f 37,50 Jan Thijs, tel. 37670. honden te )m- A. Gee- Elshout, tel 14137 e koop- halt1 glas, in pri- :rs, Nieuwstr. 66410 branddeuren) cm met ijze- ■ht plm. 160 0,-. A. Hen- nweg 2, Et- 2. 66419 te koop. 13, Molen- autonio- at 75 tel. onder vol- keu- vcxi.i.s te re- 65500 Wie naar de tentoonstelling gaat van het werk van Grieshaber in de Beijerd te Breda moet er zich op voorbereiden, dat hij wordt „aangevallen". Grieshaber is een zeer strijdbaar man. Hij berust er nimmer in. Waarin, zult u vragen! Welnu: we bedoelen het woord „nimmer" in de meest letterlijke zin en zouden daar niets aan af of toe kunnen doen. Deze graficus uit de Duitse expres- sonistenschool levert bij voortduring een grandioos gevecht: te gen de weerbarstige materie, tegen de gangbare opvattingen, te gen het geweld, tegen de leugen, tegen de valse schijn. Hij vecht ook vóór iets: namelijk de onbesmette schoonheid en de Liefde. In dienst daarvan stelt hij onverkort zijn door de loop van de jaren tot een zo hoog niveau gegroeid vakmanschap. Madonnauit Passion van Grieshaber. H.A.P. Grieshaber werd in 1909 ge boren te Rot, Allgau. Hij werd opge leid tot zetter en drukker, vormde smaak en technisch kunnen op de academies te Stuttgart, Londen en Parijs, reisde naar Egypte, Turkije en Griekenland en keerde in 1933 naar Duitsland terug. Daar werkte hij tot 1940 als ongeschoold arbeider en als krantenbezorger. In deze ja ren kwamen de beroemde „Reutlin- ger Drucke" tot stand, waarvan er op de expostie enkele te zien zijn. Daarin verdedigde hij metterdaad en bijzonder fraai de vrije menings- uiting, hetgeen in Hitler-Duitsland 'n vrij riskante en beslist niet winstge vende onderneming was. Bleek hieruit al zijn strijdbaarheid, in 1943 kwam in dit kunstenaarsle ven met de uitgave van de „Plas tische Meditationen" een hoogte punt, een monument van woord en beeld. De denker en uitbeelder in dezelfde persoon vonden elkaar in 'n geschrift, dat door de Presse Clan destine in Hagenau werd uitgegeven Hier is een voorbeeld: „De ijdelheid neemt een verschrikkelijke wraak- zij sluit ons buiten de kunst en ver nedert de Liefde". Daarbij schreef Karl Langenbacher deze kantteke ning: „Gabriele d'Annunzio maakte er een gewoonte van te gaan rijden op een wit paard en gekleed in een wit gewaad. „Signor Gabriele demon streert zijn monument", zeiden de boeren dan". Diepzinnig Zo is dit boek geworden tot een diepzinnig gesprek, dat sterker dan de meeste uit deze tijd ons geble ven boeken getuigt van de positieve krachten die Duitsland en Europa tenslotte (tijdelijk?) van de geeste lijke ondergang hebben gered. Na de oorlog werd Grieshaber aangesteld tot leraar aan de Bernsteinschule en sedwt 1955 is hij professor aan de Staatsacademie voor beeldende kun- te Karlsruhe. Een jaar later 11906) leerde hij het grafische werk ^,an j Werkman kennen. Zijn be- ,r,ln8 was zo groot, dat hij on middellijk aan een boek begon te wa^.)" --Hommage 5 Werkman", aarin naast eigen werk en dat van r,„ oideren, herscheppingen van »De blauwe Schuit" en van „Next <-a11 een plaats kregen. Dit hoek is doorschoten met trans paranten, waarop de „vechter" (■'i'^habcr een foto uit de oorlogsda gen het afdrukken met als onderwerp een razzia In Amsterdam. Het tel-, kens terugkeren van deze plaat «erkt als een dreunende stormram en getuigt tegelijkertijd van Griesha- bers ontembare moed en onwrikbare beginselvastheid. Inspanning Daarvan getuigt ook zijn gehele oeuvre. Aan zijn soms wat barok- achtige vormgeving zal men even moeten wennen. Men zal met inspan ning dienen te zoeken naar de diepe gedachten die aan zijn beelden ten grondslag liggen. Want juist in dat opzicht schreven we: u moet er op voorbereid zijn te worden „aange- (Advertentie) vallen". Grieshaber laat u niet met rust. Hij doet een aanval op alle nuancen van uw gevoelsleven, hij redeneert met u spits en fel, hij smijt met stenen in de glazen huisjes van gevestigde meningen en toont de voosheid aan van menige levenshou ding. Hij doet dat steeds monumen taal en, ais houtsnijder, met een ge niaal naar de allerhoogste toppen ge voerd vakmanschap. i Een opmerkelijke bijdrage op deze tentoonstellingmoeten we nog apart noemen: de Passion, waarin hij mediterend de geheimen van het Lijden samenvat in ontroerende beelden. Het geheel is geïnspireerd op de vormgeving van de middel eeuwen en daardoor van een piëteit doordrenkt, zoals de moderne mens slechts bij schrijvers als Gabriel Marcel of Guardini kan vinden. LEO BOEKRAAD (Advertentie) Alleen Colgate Super bevat Gardol, het meest actieve be strijdingsmiddel tegen tandbederf, dat de moderne weten schap tot nu toe ontwikkelde. Gardol vormt na éénmaal poetsen een onzichtbaar be schermend schild op Uw tan den, dat er minstens 12 uur niet afgaat! Ook met eten en drinken niet! mnHnic. C0lgatB SüEer met Gardo1 's "erelds meest verkochte tandpasta - voor wittere tanden, gezondere tanden, frissere adem. Driehonderd van de achthonderd Algerijnse mohammedanen, die ter ge. legenheid van de veertiende juli, de Franse nationale feestdag, een maal tijd werd aangeboden in het stadion van Marengo ten zuiden van Algiers, zijn met voedselvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Hongaarse functionarissen hebben thans ook tegengesproken, dat mevr Julia Rajk, de weduwe van de voor malige minister van buiten, en bin nenlandse zaken Laszlo Rajk, tot een gevangenisstraf is veroordeeld wegens samenwerking met Imre Nagy, pre mier tijdens de opstand van 1956. Eerder was reeds tegengesproken, dat zij ter dood was veroordeeld. In Nairobi doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat belangrijke be wegingen van Britse troepen uit Kenia worden voorbereid. Er zouden aan wijzingen zijn, dat spoedig een „lucht, brug" zou worden ingesteld. Prinses Margaret vah Engeland, die thans een bezoek aan Canada brengt, heeft het haar door de premier van Brits Columbia aangeboden eilandje van 220 hectare bij het eiland Van couver aanvaard. Het eilandje is nu naar de Prinses genoemd. Zoals ge- Tei r^ad een Indlaans opperhoofd. Ardy Paull, voorzitter van het verbond van Indianen in Noord-Amerika en woordvoerder van de 33.000 Indianen van Bri'ts Columbia, tegen de aanbie- ding van het eilandje aan de prinses geprotesteerd omdat het zijn volk zou toebehoren. iliHJ Of "M kun&en uw vokenntËB verknoeien Eén regenbuitje éven door lopen in natte kieren en U hebt een kou te pakken. Zodra U zich rillerig of grieperig voelt, "Akkertjes" nemen. Denk er aan - "Akkertjes" moeten méé op reis - voor een veilige griep- en pijn vrije vakantie. De frambozenpluk is op het ogen blik in volle gang en rijpe frambozen zijn een teer produkt. Regen en wind zijn er funest voor en de zware wind van het afgelopen weekeinde heeft plaatselijk flinke schade toegebracht aan de frambozen. Er hingen veel rijpe vruchten aan de struiken en deze zijn flink bescha digd, zodanig zelfs dat ze niet meer geschikt zijn om in doosjes aange voerd te worden en daarna verwerkt te worden door de diepvriezerijen of in blik of glas. Het percentage fram bozen in doosjes was maandag in Kapelle-Biezelinge zeer gering en het had weer groot kunnen zijn want vo rige week maandag b.v. was er een aanbod van 50 ton in doosjes. Deze week maandag was dat maar ruim 10 ton. Voor de betreffende kwekers is dat een schadepost want frambozen in doosjes werden regelmatig verkocht voor ruim f 2.per kg, terwijl fram bozen in tubs voor het vat niet hoger noteren dan ruim een gulden per kg. Overigens hebben enkel de rijpe frambozen schade opgelopen en ver wacht mag worden dat de kwaliteit van de frambozen na dinsdag weer snel zal verbeteren als de weersom standigheden gunstig blijven. De stormschade in de Zeeuwse fruitteelt valt verder wel mee. Er zijn bedrijven waar bij de appels de vroege zomerrassen wat schade heb ben opgelopen maar overwegend is het toch niet zo erg. Wel is gebleken dat het zeer belangrijk is dat er een goed windscherm rond de fruitbomen staat. Waar dit ontbrak zijn belang rijk meer appels en peren afgewaaid dan op de bedrijven waar men wel goede aandacht had besteed aan de windkering. Over het algemeen zijn op het ogen blik de appels en peren aan de bomen nog erg klein en ze hangen nog zeer vast. Dit heeft er uiteraard toe bij gedragen dat de schade wel meevalt na deze zware wind. Kroonprins Abdoel Illah van Irak, die van 1939 tot 1953 regent is geweest voor koning Feisal en sindsdien een van diens trouwe raadgevers, was de zoon van koning Ali van Hejaz, die van de troon gestoten werd door koning Ibn Saoed. Zijn zuster, wijlen koningin Alijah, was Feisal's moeder. Hij heeft nooit een geheim gemaakt van zijn westerse en pro-Engelse gezindheid. Tijdens zijn regentschap, in 1939, gaf hij koning George VI van Engeland de verzekering van zijn onverbrekelijke trouw aan de geest en de let ter van het Engels-Iraakse vriendschapsverdrag Twee jaar later werd hij ontvoerd door de Duitsgezinde premier Rasjid Ali, werd ter dood veroordeeld maar wist te ontsnappen naar de Amerikaanse ambassade en vervolgens in vrou wekleren naar het buitenland. Hij keerde twee maanden later terug, nadat premier Rasjid Ali door de Engelsen verdreven was. Het hoofd van de Iraakse rebellenjunta, briga degeneraal Abdoel Karin Kassem, is een popu laire beroepsofficier van ongeveer 45 jaar, die een opleiding ontvangen heeft aan de Engelse militaire academie van Sandhurst. Hij is af komstig uit een Bagdadse middenstands familie^ Voor hij naar Sandhurst ging, studeerde hij aan de militaire academie van Irak. Hij nam deel aan de oorlog der Arabieren tegen Israël in 1948. Hij werkte mee aan het opstellen van een plan voor een groot offensief tegen Israël, maar dit plan werd door de regering van Bagdad niet aanvaard. Tijdens de evacuatie van de Britse troepen uit de zone van 't Suezkanaal in de zomer van 1956 was hij hoofd van de Iraakse militaire missie in Cairo De laatste tijd stond hij aan het hoofd van een grote infanterie-eenheid. Hij is een van de populairste opperofficieren. Het internationaal contact met de padvin ders over de gehele wereld neemt ziender ogen toe. Dat is niet te verwonderen wanneer men bedenkt dat de padvindersorganisatie op het ogenblik meer dan 8.000.000 leden telt, verspreid over meer dan 86 landen. Daar naast heeft de wereldjamboree die verleden jaar in Engeland werd gehouden, het zoe ken naar contacten nog aanzienlijk vergroot. Deelnemers aan die jamboree uit onze ge westen corresponderen thans met heel de wereld en hun verzameling brieven, insignes en curiositeiten is vaak zeldzaam. Waren verleden jaar reeds grote contingenten ver kenners uit Zuid-Afrika en Syrië in ons land te gast, over enkele weken zal een aantal Russen naar Breda toe komen om hun jam boreevrienden te bezoeken enom hier 'n rustig kamp te maken. Jean Tschekan (met bril), de Russische contin gentsleider was verleden jaar op de wereldjam boree in Sutton Park aanwezig op de teaparty die icas georganiseerd door de verkenners uit z.w.-Nederland en Zeeland, de St. Willibrordus- troep. Naast hem de Engelse Senior Scout, Neel Mcintosh uit Middlesex. Men moet echter niet denken dat deze Russen rechtstreeks uit Rusland komen. Daar is de padvinderij ver boden. De Russen die naar Breda ko men zijn padvinders in ballingschap. Zo heet nl. ook hun organisatie: „The Russian Scouts in Exile". Zij hebben in Parijs hun hoofdkwartier. De grote leidsman van hen is Jean Tschekan. Het was van hém dat we enige bijzonderheden vernamen over het verkennen in Rusland voor het daar werd verbannen. In 1900 werd in Pavlosk bij Sint Petersburg de eerste Russische ver- kennersgroep gesticht De grote stich ter van de wereldbroederschap, Lord Baden Powell, bezocht in 1910 Rus land, waar toen al diverse verken- nersgroepen werkzaam waren. Het verkennen nam in die jaren over de gehele wereld een enorme vlucht en dat was ook in Rusland het geval In 1917 telde alleen Rusland al mee' dan 50.000 padvinders. De plichten tegenover God, de ei - kenning van alle positieve nationale tradities en alles wat het verkennen in zich heeft, kwamen sedert het be gin van de communistische stroming erg in het gedrang. Later, toen de communistische beweging -terker werd en uitgroeide tot een nationale beweging, besloten de Russische au toriteiten de padvindersorganisaties te boycotten door het oprichten van de' „Communist Scout Youth" Deze nieuwe organisatie die be langrijke medewerking genoot van de communistische autoriteiten gebruik te de padvindersmethode, maar ver anderde ideaal en regels op onaan vaardbare manier. Buiten de wet In 1922 werd de Scoutsorganisatie in Sovjet Rusland officieel buiten de wet gesteld en in 1923 werd de pio niersbeweging opgericht, die geba seerd was op de Marxistische ideolo gie en geplaatst in het communisti sche kader. Niettemin ging de oorspronkelijke padvinderij door. Zij werkte onder gronds evenals het verkennen na het verbod door de Duitsers in ons land op vele plaatsen ondergronds voort ging. In 1927 namen de communistische autoriteiten de laatste stappen tegen 't bestaan van de ondergrondse Rus sische verkennersbeweging. Dit ge beurde door een massale arrestatie, waarby ongeveer 1000 leiders en voortrekkers betrokken waren en waarvan de meesten in de concen tratiekampen de dood vonden. Hierna besloot de ondergrondse padvinderij haar activiteiten in het b iland stop te zetten om verder te voorkomen. Gedurende de tie verlieten meer dan 1 mil- Russen hun vaderland. Onder l waren zeer vele padvinders en in >921 al, bij het uittrekken van het Witte Leger uit Crimea, werd de Rus sische Scoutsvlag opnieuw gehesen op de Princes Islands in de Marmara- zee. Van toen af aan werden veel pad vinderstroepen opgericht in Europa, Latijns Amerika en het verre Oos ten. Onder de meest moeilijke om standigheden werden de jongens op geleid. Ook de Nazi-beweging «had veel schadelijke invloed op The New Russian Scoutmovement". Ondanks dit alles werden de beginselen en idealen door de jongens en meisjes met zeer groot enthousiasme aan vaard. Na de tweede wereldoorlog breid de de Russische padvindersbeweging zich ook uit in de Oostenrijkse en Duitse vluchtelingenkampen waar door de beweging met meer dan 2000 leden werd verrijkt. Velen van hen hebben Rusland verlaten met of zon der hun ouders, anderen hebben Rus land zelfs nooit gekend. Ieders sympathie Verleden jaar waren zij met een klein contingent in Engeland op de wereldjamboree vertegenwoordigd. Ieders sympathie ging uit naar de ze kleine groep. De Hongaarse ver kenners 'varen er ongetwijfeld hun grootste vrienden, wellicht omdat beiden gebukt gaan onder de druk van het communistische regiem. Thans is de groep op trektocht door West-Duitsland om daarna een week onder de rook van Breda haar kamp op te slaan. Verleden jaar was heel Breda paraat om de ruim 200 Zuidafrikanen een waardige ont- Voor de ambassade van Irak had zich direct na het bekend worden van de staatsgreep in Irak een me nigte Iraakse en Jordaanse studen ten verzameld om op luidruchtige wijze hun vreugde met het gebeurde kenbaar te maken. Het bord „Ko ninklijke Iraakse Ambassade" werd van het gebouw getrokken en ver vangen door een geschilderd plak kaat met de woorden „Republikein se Iraakse ambassade". Na de ver wisseling van de borden stuurden de studenten een telegram met hun gelukwensen naar Bagdad. Dezer dagen zal Antonio Rivero door de H. Vader in audiëntie wor den ontvangen. Deze tienjarige Spaanse weesjongen had enige jaren geleden in een brief aan de Paus ge schreven, dat hij graag de Paus eens wilde zien. Een dagblad in Spanje hoorde hiervan en organiseerde een collecte onder de schoolgaande jeugd van Antonio's leeftijd om het geld voor een reis naar Rome bijeen te brengen. Na twee jaar was genoeg geld bij elkaar. De Paus had toege zegd de jongen in audiëntie te zullen ontvangen. Vrijdag arriveerde Anto nio, op het vliegveld Ciampino te Rome in gezelschap van de directeur van het weeshuis, waar Antonio te zamen met 200 andere jongens ver blijft. vangst aan te bieden. Zij kwamen van en gingen terug naar een vrij land. Nu komt een troep Russische verkenners, ballingen die onder moei lijke omstandigheden hun bestaan trachten te vinden. Het district Bre da der verkenners KJB zal hen waar dig ontvangen, evenals de burgerlij ke autoriteiten. Irak is de zesde grote olie producent van de wereld. Europa is voor een groot deel afhankelijk van de leveringen door de Iraakse petroleummaat- schappij. De jaarproduktie bedraagt on geveer 30 miljoen ton, met een winst van ongeveer een miljard gulden. De meeste olle komt van de velden van de Iraakse petroleummaatschappij in Kirkoek, die in 1927 in exploitatie werden genomen. De Basra-petroleum- maatschappij is in 1951 met boringen begonnen in het zuiden van het land. Deze twee maatschappijen en de Mo- soei petroleummaatschappij hebben in 1952 met de Iraakse regering een ver drag afgesloten, volgens hetwelk Irak 50 procent van de winst ontvangt en de jaarproduktie na 1955 niet minder dan 30 miljoen ton zou mogen zijn. Twee leidingen Een derde van deze olie wordt met pijpleidingen naar de kust gebracht, de rest gaat via de havenstad Basra. Er lopen twee pijpleidingen van de velden van Kirkoek naar de Middel landse zeekust, een naar de Syrische havenstad Banias en een naar de Li banese havenstad Tripolis. Een derde pijpleiding loopt via Israël naar Haifa, maar sinds de Arabische oorlog tegen Israël van 1948 wordt deze leiding niet meer gebruikt. Er is nog enige tijd onderhandeld over een vierde pijpleiding, die via Turkije zou moe ten lopen, maar de Iraakse regering wenste slechts pijpleidingen door Ara bisch grondgebied. De twee in werking zijnde leidingen werden tijdens de Angio-Franse aan val op het Suezkanaal in 1956 opge blazen, maar werden sindsdien her steld. Normaal Tot zondag nam de Iraakse petro leummaatschappij, die met Engels, Frans, Nederlands en Amerikaans ka pitaal werkt een monopoliepositie in. Zondag werd in Bagdad bekend ge maakt. dat met de drie maatschappijen die onderling nauw verbonden zijn, overeengekomen was, dat zij een ge deelte van hun concessiegebieden aan de Iraakse regering zouden overdra gen, die dan internationale maat-, schappijen voor de exploitatie zou uit nodigen. Hoe de opstandelingenregering te genover deze overeenkomst staat, is niet bekend Maandag is het olie- vervoer door de pijpleidingen nor maal doorgegaan.

de Stem | 1958 | | pagina 7