SMYRNA KARPETTEN Bouwplannen Goese veiling vorderen Activiteiten van commissie voor streekverbetering bevredigend Neurenberg, een suikerzakje en het Zeeuwsch-Vlaamse land „Speel-zelf-dag" van KAJ werd een groot succes Dagblad De Slem BINNENVERINGSMATRAS R. BLEYENBERGH-van 0STA Goese b. en w. verdedigen het woningbouwbeleid Z.-Vlaanderen MACHINAAL Jeugd Ju Dubbel jubileum te Kuitaart Raad Biervliet koopt grond voor woonwagenkamp IN DE ZAK VAN ZUJD-BEVELAND. Kind uit Sluis verdronken DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 JULI 1958 In oktober volgt aanbesteding VAN 100 pet WOLLEN KWALITEIT 48.-- 68.-- VltOOM A lilt IIS II VM Jongen met benen onder zandauto oeve te 'v Heerenhoek vol vrolijke kajotters Opening oester- en mosselseizoen op 28 augustus EEN DER HOOFDPRIJZEN ,,D E S C H A A R" - Noordstraat Terneuzen Houding van de bevolking al veel minder aarzelend geworden Polders vergaderen Hoogwaterstanden Bevolking leefde met opsporingswerk mee AGENDA Vandaag Morgen Biervliet SCHOOLREIS De leerlingen uit de hoogste klas sen der openbare lagere school A te Biervliet maakten een geslaagde schoolreis naar Noordbrabant. Er werd een bezoek gebracht aan het Liesbosch, het dierenpark met speeltuin te Tilburg en de Waranda te Oosterhout. De kinderen amuseerden zich bij zonder op deze schoolreis. Des avonds laat arriveerden de kinderen moe maar voldaan weer in Biervliet. Hoofdplaat POES ALS PLEEGMOEDER Bij de heer L. V. in de Koningin Julianastraat kan men momenteel een niet-alledaags tafereeltje zien. Vier jonge konijntjes, waarvan de moeder na 5 dagen gestorven is, worden daar n.l. opgevoed door de poes. Poes Mollie omringt haar pleeg kinderen met alle mogelijke zorgen, en als een vreemde hond of kat zich te dicht in de buurt waagt, brengt zij de indringers op hardhan dige wijze een eindje weg. Overslag PLECHTIGE H. MIS NEOMIST Op zondag 20 juli a.s. zal de eerw. heer André Acke zijn le H. Mis op dragen in de parochiekerk. Grootse feesten zijn niet op touw gezet, daar de vader enkele maan den geleden is overleden. (Advertentie) In de vergadering van de veilings vereniging Z-Beveland te Goes, in Schuttershof gehouden, kon de voor zitter, de heer J. Lenshoek, meedelen, dat, behoudens onvoorziene omstan digheden het mogelijk zal zijn om te gen 1 okt. a.s. de aanbesteding te hou den voor het nieuwe veilingcomplex. De rijksgoedkeuring, die in januari 1957 werd aangevraagd, wordt vol gende maand verwacht en begin sep tember a.s. heeft de architect, de heer J. de Bruyn, bestek en tekeningen klaar. Zoals men weet, is voor de nieuwbouw aan het bestuur krediet verleend door de algemene vergade- ring-1957 van anderhalf miljoen. Bijzonderheden De voorzitter gaf nog de volgende bijzonderheden: De veiling beschikt in de Poel over een oppervlakte grond van 5.24.20 ha. Deze oppervlakte is voldoende voor de nieuwbouw en zelfs voor enige uitbreiding. De lig ging is echter van dien aard, dat een gedeelte van deze grond zal moeten worden geruild met percelen, die kort geleden door de gemeente Goes wer den onteigend. Hieromtrent is in prin cipe reeds overeenstemming met de gemeente bereikt. De gemeente heeft 10 mm hoge pool In 4 prachtige Oosterse dessins Warme kleurstellingen Vast geweven Met franje afgewerkt Een karpet van het be tere genre In 5 maten: 100 x 150 cm van 69. 120 x 180 cm van 95. 200 x 290 cm van 240. 225 x 325 cm van 295. 250 x 360 cm van 375. NU voor NU voor NU voor 178.- NU voor 218." NU voor 278.- BREDA BERGEN OP ZOOM van de president van de rechtbank vergunning ontvangen tot voorlopige inbezetneming van deze terreinen. In de komende weken zal met het uit voeren van de openbare werken, zijn de het aanleggen van de bestrating en enkele egaliseringswerken, worden begonnen. In de kosten van wegaanleg zal de veiling een bijdrage moeten geven. In aansluiting op deze terreinen is ge projecteerd de aanleg van een sport veld, zodat in een verre toekomst bij verdere uitbreiding nimmer kostbare bebouwingen zullen moeten worden overgenomen. Het ligt in de bedoeling op dit sportveld een optie te verwer ven. Met de coöperatieve Grondkapitaal. bank voor de landbouw te Utrecht, zijn verschillende besprekingen ge voerd. Naar het zich laat aanzien zal deze bankinstelling bereid zijn het no dige geld te verschaffen. Dank zij het twee jaren geleden ingestelde bouw fonds kan deze lening zich beper ken tot een bedrag van f 1.200.000. Omtrent de rentevoet kon thans nog niets worden medegedeeld. De architect lichtte de plannen in het kort toe en deelde o.m. mee dat het hoofdgebouw een afmeting krijgt van 125 bij 25 meter. Voor de uitvoering van de werk zaamheden aan de dijkverzwaring te Vlissingen is een deel van de Boulevard Bankert afgesloten terwijl verkeersborden de gevaarlijke si tuatie aanduiden en talloze plaatsen verboden gebied" zijn door ver bodsbepalingen. Desondanks riskeren nog zeer velen hun leven door óf zich in de onmiddellijke nabijheid van de zware zandauto's op te hou den óf zich op het verboden terrein te hegeven. Een elfjarige jongen uit de School straat, Kees B. bevond zich dins dagmiddag eveneens op het afge sloten terrein. Bij het uitwijken voor een achteruitrijdende zandauto strui kelde hij. De zandauto reed over beide benen van de knaap en de kwetsingen zijn zodanig dat hij zeer waarschijnlijk één been moet missen hoewel men tracht het te behouden. Dokter Detmar verleende de eerste hulp. De jongen werd overgebracht naar het St.-Josefziekenhuis te Vlis singen. De door de K.A.J. te 's-Heerenhoek georganiseerde Speel-zelf-dag" werd een groot succes, ook door de ruime deelname der Zeeuwse kajotters. Na de H. Mis verenigde alle deel nemers (sters) zich in de Jeugdhoeve, waar de districtsvoorzitter, de heer P. Ars, een kort maar enthousiast welkomstwoord sprak. Het was meer een plezierige dan officiële opening en ook de dag door domineerde het prettige boven het gewichtige. De voorzitter legde in zijn ope ningswoord nog eens de nadruk op het nut van goede sportbeoefening en de daarmee gepaard gaande zelf ontplooiing. In de kleedruimten achter het to neel werden haastig de laatste aan wijzingen gegeven. In een rustig hoekje zat iemand nog eens zijn voor dracht door te nemen en op het to neel zelf was men reeds bezig, zijn prestaties op het gebied van toneel, voordracht, volksdans, zang, aan het oordeel der aanwezigen te onderwer pen, Opvallend mag hierbij genoemd worden dat de keuze van alle stukjes van goede smaak getuigde. De J.G.-afdeling 's-Heerenhoek kwam met een zeer goed verzorgd toneelstukjes en volksdans. Enige ka jotters uit Zeeuwsch-Vlaanderen brachten zang en muziek die zeer goed in de smaak vielen. Ook de af delingen Goes en Vlissingen kwamen met zeer goede nummertjes op de planken. Sportwedstrijden Des middags werden de sportwed strijden gehouden, die buitengewoon geanimeerd verliepen en door enkele honderden belangstellenden zijn gade geslagen. De 500 meter hardlopen werd voor de heren gewonnen door C. de Jonge, Lewedorp en voor de dames voor B. v. Bremen, 's-Heerenhoek. De 1000 meter i/esp. door H. Joosse, Goes en E. de Jonge, Lewedorp en de 2000 meter resp. door J. Traas, 's-Heeren- hoek en B. v. Bremen, voornoemd De handbalwedstrijd werd gewon nen door Goes en de voetbalmatch door Lewedorp. Bij het hindernislopen gingen de eerste prijzen naar mej. C. Vermeu len, Ovezande en de heer A v. Bre men, 's-Heerenhoek. De estafette-loop dames won de afd Lewedorp en die der heren de afdeling 's-Heerenhoek. Verspringen: 1 A. Denies, Middel burg: 2 H. Joossen, Goes; 3 J. Men- heere, Ovezande; 4 A. Verbeem, Goes. Touwtrekken dames: le prijs afd. 's-Heerenhotk, 2e afd. Ovezande. Als sluitstuk v/as het vermaarde kussengevecht te zien. Het streven van de K.A.J. is, de katholieke jeugd de weg te wijzen naar en te stimuleren tot een ver antwoorde vrije-tijdsbesteding. De Speel-zelf-dag is hiertoe middel en geen doel. Hoe belangrijk het ook is, dat er op deze dag op gebied van kunst en sport goede prestaties zijn geleverd, hoofdzaak is dit niet. Aalmoezenier Krom heeft bij de sluiting dank gebracht aan de orga nisatoren en bijzonder ook aan de medespelers (sters) en de suppor ters. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98, Tel. 2236 RayonredacteurN. Karhol Redacteur voor Walcheren:J Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties. Bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „Ingezonden Mededelin pen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger nalf geld. Ook in 1958 zal de opening van het Oester- en Mosselseizoen met feeste Iijkheden gepaard gaan. Het eerste Oester- en Mosselfeest werd in 1956 gevierd. Het tweede in 1957. Hoogtepunt van dit „Feest der Oosterschelde" zal zijn een grote vlootschouw op dit water. Naar ver wacht wordt, zullen tegen de honderd vissersschepen aan deze parade deel nemen. Natuurlijk zal de bekende Rotter damse Kaat Mossel, alsmede de Zeeuw Pieter Cornelisz, weer aanwe zig zijn. Het dorp Yerseke zal de achten twintigste augustus geheel en al in het teken staan van de overheerlijke produkten der zee n.l de mossel en de oester. Overwogen wordt ook een bekende Amsterdamse historische figuur het feest in Zeeland te laten meemaken. Zaterdag viert het echtpaar Roels Mangnus te Kuitaart het gouden hu welijksfeest terwijl de echtgenoot Fons Roels tevens zijn 60-jarig schutters- jubileum zal vieren. Het buurtcomité van Kuitaart zal de woning en de omgeving van het feestpaar versieren terwijl de muziekvereniging Vrijheid Eendracht van Lamswaarde voor de muzikale omlijsting zal zorgen. Ter herdenking van het feit dat Fons Roels reeds 60 jaar met pijl en boog er iedere week op uittrekt zal zondag een grote jubileum bekerschie. ting worden gehouden waar deze nog krasse schutter in de bloemetjes zal krasse schutter in de bloempjes zal worden gezet. (Aovertentie) van de TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG van het DAGBLAD D STEM Een herenkostuum naar keuze met overhemd en das ter waarde van 200. van De geloofsbrieven der nieuw be noemde leden van de gemeenteraad te Biervliet werden door een com missie onderzocht en in orde bevon den. Op advies van deze commissie werd met algemene stemmen beslo ten alle nieuw benoemden tot lid van de gemeenteraad toe te laten, te we ten de heren B.B. Ceelaert, G.A. Claeüs, A. Dijk, A.J. van Hoeve, I. A. Michielsen, G. van Pamelen en J.W. Verplanke. Op verzoek van G.S. werd het raadsbesluit van 13 februari 1958 be treffende de bezoldiging van de amb tenaren ter secretarie ingetrokken. Hoewel G.S. verklaarden begrip te hebben voor de hierin aangevoerde motieven ontmoette de toepassing van deze verordening bezwaren, aan gezien zij zich niet verdraagt met het algemeen loonbeleid. Zonder hoof delijke stemming werd thans beslo ten de verordening, waarin de bezol diging van de ambtenaren ter secre tarie geregeld wordt, aan te passen aan de laatst verschenen richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken. Evenzo werd besloten tot wij ziging van de salarisverordening voor de gemeente-werklieden. Op voorstel van b. en w. werd een verordening vastgesteld inzake toe kennen aan het gemeentepersoneel van looncompensatie in verband met huurverhoging en verhoging van de kindertoelage over het tweede half jaar 1958. De algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 13 september in het Ledel- theater te Oostburg. i Advertentie) In april van het vorig jaar werd de streekverbeteringscommissie voor de Zak van Zuid-Beveland ingesteld, le zen wij in het pas uitgekomen jaar verslag. Het jaar 1957 dient daarom te worden beschouwd als een aan loopjaar, daar een periode van voor bereiding ontbroken heeft. Begonnen werd met een oriëntatie omtrent de problematiek van het ge bied en de wijze van behandeling. Hierbij kwam al spoedig naar voren, dat op landbouw-technisch terrein over vrij veel gegevens kon worden beschikt; op agrarisch-sociaal en ook op huishoudelijk terrein daarentegen ontbrak een gedegen inzicht in de feitelijke situatie. Het gevolg hiervan was, dat met de landbouw-technische voorlichting metterdaad een verant woord begin kon worden gemaakt, maar aan de agrarisch-sociale en huishoudelijke voorlichting een on derzoek vooraf moest gaan. Daarnaast kon het afgelopen jaar worden benut om de bevolking op de hoogte te stellen van hetgeen stond te gebeuren. In het jaarverslag, dat samengesteld werd door ir. A. Luitjens, werkzaam bij het Rijkslandbouwconsulentschap voor de Zeeuwse eilanden te Goes, is behalve aan een weergave van de verschillende activiteiten, aandacht geschonken aan de toegepaste voor lichtingsmethoden. De indruk bestaat, dat de bevolking in het gebied naarmate het jaar ver- streek minder aarzelend tegenover de streekverbetering is komen te staan dan in de aanvang het geval was. Dit is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de toewijding, waar mede de verschillende medewerkers zich van hun taak hebben gekweten. De nieuwsbrief Door de commissie, waarvan de heer D. Dees voorzitter en de landb. consulent dr. v. Beckom secretaris is, werd heel wat werk verzet en diverse initiatieven genomen Een der hoofdprijzen van de Tour de France is 'n pracht met 2 kussens. Uit te kiezen uit de grote sortering, tot een waarde van 200.-, bij: ST. JANSTEEN Om het contact tussen de streek verbeteringscommissie en degenen die in de agrarische sector werkzaam zjjn te verstevigen, besloot de commissie tot het periodiek uitgeven van een eigen orgaan, de Nieuwsbrief ge naamd. Deze naam werd met opzet gekozen om uitdrukking te geven aan het karakter dat deze „brief" zou moeten dragen: het brengen van nieuws omtrent hetgeen in streek- verbeteringsverband gebeurt in een persoonlijk aandoend schrijven. De Nieuwsbrief heeft een oplage van 1200 exemplaren en verschijnt maandelijks in de bus van eenieder die in de agrarische sector werkzaam is. Voorts wordt hij toegezonden aan een groot aantal belangstellenden, zo als burgemeesters, wethouders, onder wijzend personeel, geestelijke verzor gers enz. De adressering geschiedt met behulp van het apparaat van de pro vinciale voedselcommissaris te Tilburg. Met de verzending werd in de maand september begonnen, zodat in 1957 de Nieuwsbrief viermaal is verschenen. Bovendien werd in december een ex tra nummer uitgegeven in verband met de toen gehouden tentoonstel ling. De verzorging van de uitgaven ge schiedt door het secretariaat. De Nieuwsbrief wordt gestencild, het formaat is half kwarto en de tekst wordt voorzien van een aantal teke ningen. Voor het opbergen van de Nieuwsbrief zijn mapjes ontworpen. De Nieuwsbrief blijkt in een grote behoefte te voorzien. Niet alleen wordt de bevolking op deze wijze op de hoogte gebracht en gehouden met het streekverbeteringswerk, maar boven dien worden er verschillende verga deringen en bijeenkomsten in aange kondigd en verschijnen op gezette tij den korte artikelen ter ondersteuning van de voorlichtingsacties. De Nieuwsbrief is goed ontvangen door de bevolking. Werk programma Het werkprogramma voor 1957 kon door omstandigheden slechts een glo baal en summier karakter krijgen. Dit vond zijn weerspiegeling in de begroting, die voor dit jaar een to taal van f 50.000 aanwees. De oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in het feit. dat pas in het begin van het jaar 1957 bekend werd. dat in datzelfde jaar de Zak van Zuid-Beve land door de landelijke raad voor de landbouwvoorlichting als streekver- beteringsgebied was aangewezen. Een desbetreffend voorstel was op 19 april 1956 door de provinciale voor. lichtingsraad ingediend. Daarbij kwam, dat de samenstel ling van de streekverbeteringscom- missie zeer veel tijd vroeg. Een en ander leidde er toe, dat een zekere tijd van voorbereiding niet aanwe zig was. Van het opstellen van een gedezen werkplan op langere ter mijn met een daarvan afgeleid jaar programma en begroting kon dan ook geen sprake zijn en het is niet verwonderlijk, dat als eerste punt van het programma voor 1957 stond aangegeven: het vaststellen van een werkplan van de streekverbete ringscommissie. Daarbij bleek, dat vooral ten aan zien van de huishoudelijke en agra risch-sociale voorlichting de benodig de fundamentele gegevens ontbraken. Op 'het landbouwtechnisch terrein lag dit gemakkelijker, daar hier reeds voldoende gegevens aanwezig waren om een verantwoord programma op te zetten. Hierbij werd vooral de acti viteit gericht op dat deel van het ge bied, -dat cultuurtechnisch het verst gevorderd was. Met name betrof dit de dorpen Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk. Rationalisatie-bedrijven In deze drie dorpen zijn kernen van rationalisatie-bedrijven gevormd. De bedoeling is om middels deze kernen de bedrijfsvoeringen in het betref fende gebied op een hoger plan te brengen. Het was niet gemakkelijk om in ieder dorp de geschikte bedrijven voor deze kernen te vinden. Teneinde iedere landbouwer in de gelegenheid te stellen, zich op te geven voor deel name aan de kernen, werden in drie dorpen (avond)bijeenkomsten georga niseerd. Op deze avonden werd in het algemeen iets verteld omtrent de doelstelling van het streekverbete ringswerk, terwijl de landbouwers werden opgewekt om zich op te ge ven als rationalisatiebedrijf. De uitnodigingen voor het bijwonen van de bijeenkomsten (met de film vertoning van „Eigen haard meer waard"), werden door middel van een huis-aan-huis-circulaire tot de gehele bevolking gericht. Maar de animo was zeer gering en de bijeenkomsten leverden daarom weinig resultaten op. Huisbezoek door de assistenten was dus nodig. De drie gevormde kernen omvatten 34 bedrijven, waarvan in Baarland 14, Oudelande 12 en in Ellewoutsdijk 8. Morgen, donderdag 17 juli gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.20 en 15.36 uur; te Terneu zen om 2.40 en 14.58 uur en te Vlissin gen om 2.12 en 14.27 uur. Besloten werd tot aankoop van de provincie Zeeland van een perceel grond ter grootte van 1200 m2, gele gen langs de nieuwe provinciale weg voor de som van f 222,-. Dit per ceel grond zal benut worden voor het inrichten van een woonwagenkamp. Volgens mededeling van de voor zitter zullen aan de woningwetwonin gen in c'e wijk Driewegen thans op korte termijn enige verbeteringen worden aangebracht, zoals het leg gen van plafonds in de woonkamers en de vervanging van de houten go ten door zinken goten. Het voor de ze verbeteringen beschikbare kre diet is niet toereikend om de wonin gen te laten schilderen. Wel zal er van gemeente-wege verf beschikbaar worden gesteld en aan belanghebben den gevraagd worden of zij het bui tenschilderwerk zelf willen verrich ten. Hierdoor wordt bereikt dat voor de algehele verbetering der betref fende woningen geen huurverhoging zal moeten worden toegepast. De heer Verplanke wenste de voor zitter namens de raad geluk met zijn herbenoeming tot burgemeester en sprak de hoop uit, dat hij in deze nieuwe ambtsperiode in goede gezond heid en in prettige samenwerking met de raad de belangen van de ge meente weer zal kunnen behartigen. De heer Verplanke (gem.bel.) vroeg verder om in het wegvak Biervliet- Driewegen enkele putten in de kei bestrating te laten herbestraten. De heer Michielsen (P. v.d. A.) vroeg verbetering van de dakgootjes aan de noodwoningen in de School- laan. Maandagavond werd bij de politie te Sluis aangifte gedaan door de fa milie C. de Witte, dat hun vierjarig zoontje zoek was. De politie stelde onmiddellijk alles in het werk. Hier bij werd het eerst gedacht aan de omgeving van de haven en het zwem bad. Deze werden, vooral gestaafd door de mededeling van een henge» laar, die het ventje nog ongeveer half negen gezien had en naar huis gestuurd, grondig onderzocht. Men begon met dreggen en ontbood de politiehond uit Zaamslag. Dit lever de echter geen resultaten op. De hele bevolking leefde in gespannen toe stand. Autobezitters plaatsten hun lichten over de omgeving. In de morgen werd hulp ingeschakeld van de rijkspolitie te water uit Terneu zen. Aan de marine te Vlissingen werd hulp gevraagd van een kikvors man. Deze werd toegezegd, maar was niet meer nodig. Om ongeveer drie uur mocht het de waterpolitie uit Terneuzen lukken het lijkje te bergen. Als bijzonderheid melden wij, dat mevrouw Grahame uit hotel Centraal zich 's nachts in verbinding gesteld heeft met een haar bekende telepaat, nl. de heer Jos Dam te Den Helder. Men heeft regelmatig met deze telepaat in telefonische verbin ding gestaan. Over zijn mededelin gen stond men verbaasd en men neemt aan, dat deze er zeer zeker toe hebben bijgedragen, dat dit tragisch geval nog zo spoedig is opgelost. Heel Sluis toonde zijn medeleven met dit droevige geval. Om ongeveer half vier gistermid dag werd de politie weer in kennis festeld van een vermist kindje. Het etrof het driejarig kindje van een Belgische familie, die in Sluis op be zoek was. Gelukkig was dit geval vlugger opgelost. Hun kindje was in het hotel achtergebleven. Men kan zich indenken, dat deze mensen aan de hand van eerder genoemd onge val, geheel overstuur waren. (Advertentie) WE MOETEN WEER OP DE DUBBELTJES LETTEN (en zeker op de tientjes) Nieuwe kleding vergt een hele uitgaaf. Weest dus zuinig op wat U hebt en laat het af en toe eens stomen. Is een goed onderhoud U niet enkele guldens waard? Chemisch reinigen doet Uw kleding langer meegaan. STOOMWASSERIJ, CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ DE LELIE St. Josephstr. 9-17 B. on Zoom De twee Duitse zaken lieden, die op een terras in Hulst de rust van het marktplein genoten en in wier ogen verwonde ring was om het nieuwe van de oude toren, had den het niet slecht be keken. Ze hadden een weekje vakantie en dat gebruikten ze nu om het nuttige met het aange name te combineren. Ze logeerden in Hulst, maar 'Ike dag stapten ze in hun luto voor een bezoek aan ie Expo. Ze hadden er president Coty gezien, het Amerikaanse en het Russische paviljoen, het hoofd van een Afrikaan se negerstam en verder een aantal produkten die hun uit hoofde van hun beroep belang inboezem den. Allebei kwamen ze uit Neurenberg en ze waren niet zo heel jong meer. Geen mensen om elke dag twaalf uur achtereen over de wereldtentoonstelling te rennen en 's avonds nog een partij te gaan biljarten. Het waren Duitsers van het gemoedelijke slag en het enige wat hen aan het eind van de dag nog kon boeien was een goed glas bier en een genoeglijk praatje over de dingen, die ze in de loop van de vol brachte excursies hadden aanschouwd. We ontmoetten ze de eerste dag van hun bezoek en we spraken ze opnieuw, toen ze er drie dagen Expo op hadden zitten, met in begrip van drie autorit ten heen en terug. Het was allemaal heel boeiend geweest, dat wel, maar nu hadden ze er toch genoeg van. Je kunt, zei den ze, op een gegeven mo ment te veel van het goe de krijgen. En of we geen dagprogram voor hen kon den uitstippelen, waarmee ze een van de laatste va kantiedagen konden vullen. Dat konden we. Gent, zeiden we en Brugge en dan langs de kust weer op Zeeuwsch-Vlaanderen aan En tenslotte een rit dot#- het Zeeuwsch-Vlaamse land, dat in de zomer zo verrukkelijk mooi is Ze betuigden hun erken telijkheid voor de tip en de volgende avond be groetten ze ons met meer dan gewone vriendelijk heid op het traditionele terras. „Wunderbar", was het en of we maar een biertje mee wilden drin ken. Gent was prachtig, Brugge verrassend „alter- tümlich" en de terugrit, langs de kust en via Oost burg weer naar Hulst, om nooit te vergeten. Hulst, zeiden ze, kon op meer gasten uit Neurenberg re kenen Ze zouden als vrij willige afgezanten van de stad reclame gaan maken voor het vreemdelingen verkeer. Zoiets doet je goed en je drinkt op de vriendschaps band. die natuurlijk hech ter lijkt dan hij is, zoals bij vrijwel alle vriend schappen met goedgehu meurde toeristen „Zum wohl. En wie die to ren eigenlijk heeft ver nieuwd en waarom er zo'n modern stuk op staat? En omdat .het warm is nóg een biertje en een gesprek mei de hotelier, die zich in middels ook aan je tafel tje heeft neergelaten. Of hij al weet, dat voor hem en zijn stad propa ganda gemaakt gaat wor den in Neurenberg? Of hij zich wel realiseert, wat het betekent, dat men midden in Duitsland voor vrije ve ren gaat pleiten? Dit laatste is hem niet bekend. Het eerste wel, zegt hij. En dan blijkt, dat de twee Neurenber- gers, waarvan er één in cognac doet, een suiker zakje hadden meege bracht van het hotel. Het was, zeiden ze, hun door een stadgenoot verstrekt, omdat ze naam en adres niet zouden vergeten. En ze hadden helemaal geen spijt, dat ze de tip ter harte hadden genomen. Ze hadden eerder een groot deel van Neder land gezien, maar ze tuis ten niet dat Zeeuwsch- Vlaanderen zo mooi was. De weelderige akkers, de stille dijken, de oude plaatsjes tussen al dat groen. „Nederland mag zich gelukkig prijzen met dit alles We konden alleen maar knikken, nadenkend en met iets van reserve. „Ze zullen het toch niet begrij pen", dachten we, „als we hun zeggen, dat ze dit ook eens aan minister Algera moeten gaan vertellen". Onlangs heeft het Goese raadslid, de heer Haverhoek, een zestal vragen gesteld aan b. en w. van Goes, waar in kritiek tot uiting kwam op het tra ge tempo van de woningbouw en ge ïnformeerd werd naar de huren; de gedwongen bijdrage voor de gasgei- sers en antenne; het gebonden zijn aan het contract met de fa. Broek en het eventueel goedkoper bouwen. Aan het uitvoering antwoord van b. en w. ontlenen wij het volgende: De stagnatie ir. de bouw van de wo ningen in west is o.m. ontstaan door dat er palen van 16 inplaats van 12 meter de grond in moesten, waar voor een stoomhei-stelling nodig was. Er zijn spanningen geweest onder de arbeiders omdat de ploegen metse laars uit Brabant prestatie-toeslagen verlangden en toen die niet gegeven werden, vertrokken. Dit had voor de gemeente indirect een gunstig gevolg, doordat personeel op andere bouw plaatsen, toen niet met dergelijke buitensporige eisen kwamen. Dan wa ren er nog aanvullende werkzaam heden en was het aantal onwerkbare dagen groter dan voorzien. B. en w. wijzen de vragensteller nog op het feit, dat bij de bouw van 40 huizen voor „Ons streven", onder een particuliere directie, de stagna tie nog heel wat groter is geweest. De huren zijn hoger dan aanvan kelijk was geraamd, omdat de bouw kosten 50.000 hoger kwamen, door loonsverhoging, duurder heiwerk enz. Normale voorziening Het huren van een gasgeiser achten b. en w. een normale voorziening, evenals een centraal antennesysteem B. en w. vinden dat zij aan het con tract met de fa. Broek gebonden zijn. Zij heeft zich aan de voorwaarden ge houden, terwijl de gemeente dit niet kon, door het te lang uitblijven van de vergunning voor 30 andere hui zen in west. Het contract met de fa. Broek is bovendien concurrerend. Voorts wij zen b. en w. erop, dat de fa. onver plicht 20.000 heeft laten vallen op het aanhangige plan voor genoemde 30 huizen. De aannemingssom is n.l. door haar verlaagd van f 443.916 (vermeerderd met verplichte niveau verbeteringen a 3485) tot 428.883. B, en w. zijn daarom van oordeel dat de fa. Broek met haar prijzen niet te hoog is. GOES Grand: jacht op het Spoetnik geheim, 14 j. MIDDELBURG Electro: Kitty in de grote wereld, a.l. VLISSINGEN AUiambra: Zo vader, zo zonen, a.l. Luxor: Als een kat in het nauw, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The kid, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De drie Ri- naldo's, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Peyton Place, dorp der zonde, 18 j. GOES Grand: De laatsten zullen de eersten zijn, 18 j. met voorbeh. MIDDELBURG Electro: Staatsgevaar lijk, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Serenade, 14 j. Luxor: Als een kat in het nauw, 18 jaar.

de Stem | 1958 | | pagina 2