BO.- Westen roept Nasser een resoluut „halt' toe AMERIKAANSE TROEPEN AAN LAND Koning Feisal gelyncht? IRAK, TIJDBOM IN MIDDEN- OOSTEN DROGE" REIS VAN~„PIET HEIN" IN LIBANON Vloten van Engeland en Frankrijk houden zich gereed Sobolev in de V-Raad „Onmiddellijk terug GEEN ORDE IN STAAT ZONDER GODSDIENST Zo nodig nog meer troepen Eisele in arrest INES Olie blijft vloeien Proefboerderij uitgebrand 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND Noeri-Al-Said doodgeschoten Enkele buien Encycliek Meminisse Jttvanl Geen tegenstand Eisenhower Nederlanders gearresteerd in Ver. Staten Staf verbiedt julinummer van tijdschrift lien meisjes bij explosie gedood Jordanië het volgend doelwit? door ROBERT MUSEL. reisredacteur van U.P.I Indonesië >t dn land agde prijs dikke als mogelijk, ng Gratis ist gemak- schrijf nog seisoenopTuimlng Vooi» de jeugd eer» extra koopje California-sandalet ir» wit leder City Club schoen voor flinke jongens sterke porozool pracht leder in de aderne hazelnoot kleur Jongens sandalen nu spotgoedkoop mooie beige kleur porozool Een sensationeel koopje Corduroy Dames* pantoffel, zacht en soepel, rubber zool 1 98e JAARGANG No. 22809 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L J. v. "t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 Ujnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 JULI 1958 Abonnementsprijs J 1.per kwar taal, 8.20 per post, i 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De toestand in Irak zelf is nog altijd onduidelijk. Volgens radio Bagdad zou het hele land zich in handen bevinden van het „repu blikeinse leger" maar een offi cieel bericht uit de Jordaanse hoofdstad Amman sprak andere taal. Volgens dit bericht zou de j tweede Iraakse divisie trouw i gebleven zijn aan de wettige regering en momenteel opruk- i ken naar Bagdad. Afdelingen j WEGENS de ziekte van premier Eys- kens is de bijeenkomst van de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoor digers, die morgen zou worden ge houden en waarin de socialistische fractie zou interpelleren, tot dinsdag 22 juli uitgesteld. MOUSKOU heeft dinsdag nota's aan de Westelijke Grote Drie en aan an dere Westelijke landen doen toeko men, waarin het sluiten van een vriendschapsverdrag van alle Euro pese staten wordt voorgesteld. AAN DE oostkust van midden-Suma tra is gisteren de nieuwe oceaanhaven Dumai officieel in gebruik gesteld. Ze biedt accommodatie voor tanksche pen van 100.000 ton. BIJNA 2800 gevangenen in Algerië hebben ter gelegenheid van de Fran se nationale feestdag van de 14e juli (herdenking van de bestorming der Bastille) gratie gekregen. ALS IJSLAND zijn besluit tot uit breiding van de territoriale wateren tot uitvoering brengt, zullen Britse treilers, onder bescherming van oor logsschepen, IJsland dit recht betwis ten. Dit is gisteren in Londen mee gedeeld. IN HET Amsterdamse bos is gisteren ^"^arige inwoner van de hoofd stad dood aangetroffen. Het is nog niet duidelijk, hoe hij om het leven gekomen is. Vast staat, dat hij in over spannen toestand zijn huis had ver laten. J**.#.,.#,....,,,,,,,,,,,,, y,ÜrWa.chtins van het K.N.M.l. tot woensdagavond: eranderlijke bewolking en enke- t kor»S.en" "f onweersbuien. Zwak- L":?® wtad> draaiend 1 re mirirt e richtingen. Lage- - re middagtemperaturen. i m "daag:, z°n onder 20.53 uur, maan onder 20.12 uur Mo'uw.zon op 4 40 uur-maan °P van de divisie waren namelijk bij Mosoel en Kirkoek gelegen, respectievelijk op 400 en 275 ki lometer van de Iraakse hoofd stad. Over het lot van koning Feisal is niets met zekerheid bekend. Vol gens een bericht uit „doorgaans goedingelichte zijde" zou hy in Bag dad door een woedende menigte zijn gelyncht. De revolutionaire regering zou dit informeel hebben toege geven. Officieel maakte radio-Bagdad gis teren bekend, dat premier Noeri-Al- Said gedood was. Hij had zich ver kleed als een oude vrouw, zo werd gezegd, en werd doodgeschoten, toen hij uit een huis in Bagdad naar bui ten kwam en by confrontatie met een militaire patrouille een geweer van onder zijn mantel tevoorschijn haalde. Uit Irak zelf kwamen verder wei nig berichten binnen, die een indruk van de toestand konden geven. In de ochtenduren was meegedeled, dat Noeri-Al-Said ontvlucht was en dat een prijs van 100.000 gulden op zijn hoofd was gesteld. Later meldde radio-Bagdad zijn dood. Een lid van de Britse ambassade blijkt om het leven te zijn gekomen, toen maandag het gebouw werd ge plunderd en in brand gestoken. Ook werd gisteren gemeld, dat twee Ame rikaanse zakenlieden in een der straten van de Iraakse hoofdstad waren gelyncht. Een derde Ameri kaan. aldus het bericht, slaagde erin te ontkomen. Verdrag opgezegd De regering der opstandelingen heeft gisterenavond het unie-verdrag met Jordanië opgezegd. Een der mi nisters van het nieuwe kabinet ver klaarde. dat het doel van de staats greep de totstandkoming van een volledige Arabische eenheid was. President Nasser heeft het nieuwe bewind inmiddels erkend en tevens gelukgewenst met het welslagen van de opstand. De Iraakse troepen in Jordanië moeten volgens een decreet van Bag dad onmiddellijk naar het land te rugkeren. Radio Cairo heeft dinsdagavond nogal gekleurde bijzonderheden over het begin van de opstand in Irak bekendgemaakt. Volgens dit relaas kwam het leger in de nacht van zondag op maandag, om 02.00 uur Nederlandse tijd, in verzet, omdat bevelen waren ontvangen die zouden leiden tot een inval in Libanon Eenheden van het leger begaven zich naar het komnklijk paleis, doch kroonprins Abdoel Illah wilde van geen vergelijk weten en gaf zijn lijf wacht bevel het vuur te openen. Bij de gevechten werd de kroonprins ge dood, aldus radio-Caïro. De bevolking, gewekt door de schietpartij, snelde toe en steunde de aanval, waarbij verscheidene men sen om het leven kwamen. Toen het volk het lijk van de kroonprins vond, nam het wraak voor de tal rijke openbare terechtstellingen die de kroonprins na de revolutie van 1941 heeft laten uitvoeren. Over de aanval op de Britse am bassade verklaarde radio-Caïro, dat een menigte zich voor de ambassade verzamelde. Ambassadefunctionaris sen schoten op de menigte, waardoor drie mensen werden gedood. „Intussen waren andere functiona rissen druk bezig met het verbran den van de geheime archieven. Zij hadden echter zoveel papier te ver branden en haastten zich zo, dat de ambassade zelf in brand vloog...." Dinsdagochtend is in de Rot terdamse haven het koninklijke jacht „Piet Hein" door een drij vende bok aan boord gebracht van het m.s. „W eltevredeii" om zo de reis naar het Middelland se Zeegebied te maken, waar de koninklijke familie haar va kantie zal doorbrengen. Een woordvoerder van de Iraq Pe troleum Company heeft meegedeeld dat voor zover bekehd is de olie van Irak normaal de pijpleidingen via Sy rië en de Libanon passeert en de eind punten in Banias en Tripolis bereikt. Het laden der olietankschepen heeft tot dusverre geen enkele onderbre king ondergaan. De woordvoerder der maatschappij voegde hieraan echter toe, dat alle rechtstreeks contact tussen de maatschappij en Irak se dert het uitbreken van de staatsgreep is verbroken. De westelijke mogendheden zijn gisteren tot onmid dellijke maatregelen overgegaan, om aan de gevaarlijke situatie, die door de opstand in Irak is geschapen, het hoofd te bieden. Direct nadat president Eisenhower had aange> kondigd, dat de V. S. hulp aan Libanon zouden geven, gingen 1700 mariniers op de kust bij Beiroet aan land. In lotaal zullen er 5000 manschappen naar Libanon gaan. De zesde vloot stoomde in ijltempo op naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. In Londen werd bekendgemaakt, dat de Britse oorlogsschepen in de havens van Malta onder stoom lagen en Parijs meldde, dat een deel van de Franse vloot „klaar" lag. Gisterenavond kwam nog het bericht, dal ook de Atlantische Amerikaanse vloot bevel had gekregen paraat te zijn. Deze vloot omvat 500 schepen, 150 escadrilles vliegtigen en 200.000 officieren en man schappen. Zowel op Cyqrus als in Engeland zelf worden troepen gereed gehouden. 55 maal in stukjes snijden, als toma ten", schreeuwde hij. President Eisenhower liet door zijn perschef een verklaring aan de pers voorlezen, waarin gezegd werd, dat de gebeurtenissen in Libanon en de staatsgreep in Irak „schokkend" wa ren. Het was duidelyk, aldus de pre sident, dat in Libanon meer nodig zou zijn dan een ploeg waarnemers van de V.N. „President Sjamoen liet duidelijk uitkomen, dat hij een on middellijk antwoord van de V.S. ver wachtte wilde Libanons onafhanke lijkheid, die reeds van buitenaf werd bedreigd, bewaard blijven na de ern stige ontwikkeling die zich in Bagdad heeft voorgedaan". De Verenigde Staten zijn er vol gens Eisenhower van overtuigd, dat de Verenigde Naties maatregelen zul len nemen, teneinde de onafhanke lijkheid van Libanon te verzekeren. Hij maakte ook duidelijk, dat de Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken, zodra de V.N. de ver antwoordelijkheid overnemen. In de zitting van de Veiligheids raad zei Cabot Lodge, dat na de op stand in Irak de infiltratie van wa pens en personen in Libanon plotse ling veel alarmerender was gewor den. „Er zijn machten in het Midden- Oosten aan het werk, die met totale veronachtzaming van nationale soe vereiniteit de wetmatigheid willen vervangen door geweld". Als dit toe gelaten wordt, meende hij, zou de wereld in anarchie worden gestort. ,Tijd gekomen'' In een dinsdag verschenen ency cliek „Meminisse Juvant", zegt de H. Vader, dat, wanneer de vrede on der de volkeren nog niet hersteld is, dit komt doordat de wet van God in al te veel gedeelten van de wereld wordt genegeerd of opzij gezet en de Kerk vervolgd. De Paus roept de mensen op de voorschriften van het christendom weer in acht te nemen en dringt er bij de gelovigen op aan tot Maria te bidden voor de verheffing van de maatschappij. Een staat zonder godsdienst kan geen morele rechtschapenheid of orde hebben, aldus de Paus. De godsdienst voedt de mensen op in rechtvaardig- Terwijl in Washington en Parijs nog koortsachtig overleg werd gepleegd, kwam in New-York de Veiligheidsraad bijeen, ter be spreking van de Libanese kwestie. De Rus Sobolev diende een resolutie in, waarin om onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen werd gevraagd. De „agressie" van Was hington, zei hij, hieid het gevaar in van een wereldoorlog. Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaardigde, gaf te kennen, dat de mariniers van de V.S. niet met oorlogszuchtige bedoelingen waren gestuurd, maar dat zij slechts tot taak hadden, de levens van Amerikaanse burgers te beschermen en de wettige regering van Libanon aan te moedigen bij haar verdediging van de soeverei niteit en onafhankelijkheid van het land. Engeland en Amerika blijken het volledig eens te zijn over de gedragslijn, die in het Midden-Oosten moet worden gevolgd. Dinsdagavond hadden de gelande Amerikanen in Libanon een gebied van circa een vierkante kilometer als bruggehoofd ingericht. De mariniers waren toen al bezig met het aanleg gen van loopgraven en het bouwen van mitrailleursnesten. De wachtpos ten hadden moeite om de nieuwsgie rige Libanezen op een afstand te houden. Reeds voordat de mariniers aan land gingen, was het duidelijk wat er ging gebeuren. Op ongeveer een mijl uit de kust gingen Amerikaanse oorlogsschepen voor anker en even later zag men een groot aantal klei ne landingsboten zich van de grote transportbodems los maken. De Ame rikanen ondervonden bij de landing geen enkele tegenstand. Zij werden vriendelijk toegewuifd door honder den Libanezen. die aan het strand een zonnebad namen. Tijdens de op mars naar Beiroet (dat zelf niet door de Amerikanen is bezet), deed zich een klein incident voor. Een moha- medaanse caféhouder, zwaaiend met een enorm mes, versperde een groep mariniers de weg. „Ik zal jullie alle heid en naastenliefde, in gehoor zaamheid aan rechtvaardige wetten; zij veroordeelt het kwaad en wekt de burger op tot deugdzaamheid; zij leert dat een betere verdeling van de rijkdommen niet verkregen wordt door geweld en revolutie maar door rechtvaardige regelingen, zodat het proletariaat tot betere levensomstan digheden kan geraken door een ge lukkige oplossing van de sociale kwesties. De gelovigen overal ter wereld worden opgewekt mee te doen aan de novene vóór het feest van Maria- ten-Hemelopneming voor de vrijheid van de Kerk. In Washington werd gisterenavond gezegd, dat Eisenhower en zijn ad viseurs tot ingrijpen besloten hadden, omdat zij de tijd gekomen achtten, een einde te maken aan het afbrok kelen van de westelijke positie in het Midden-Oosten. Bovendien, zo werd gezegd, waren ze van oordeel, dat al leen door direct ingrijpen kan worden verhinderd, dat Libanon, Jordanië en mogelijk ook Saoedie-Arabië in het anti-westelijke kamp belanden.. De Britse en Franse bladen zijn het vrijwel alle met de gedragslijn van Amerika eens. „Alleen", zeggen ze, „had Amerika twee jaar geleden moeten inzien, dat Nasser alleen om tactische redenen beterschap beloof de Vandaag komt het Britse Lagerhuis hijeen voor 'n debat over 't Midden- Oosten. Toen Selwyn Lloyd gisteren zei, dat de Britse regering het Ame rikaanse optreden volledig steunde, werd van de Labour-banken „schan de" geroepen. Wat Jordanië zal doen is nog niet duidelijk. Berichten, als zouden Ame rikaanse en Turkse troepen in dit land zijn aangekomen, werden giste renavond in Washington tegengespro ken. De Engelse regering heeft wel troepen naar Aden gestuurd bij wijze van voorzorgsmaatregel. President Eisenhower heeft dinsdagavond in een speciale boodschap aan het Congres ver klaard, dat er meer militairen dan de 5.000 mariniers naar Li banon zullen worden gezonden, indien dit nodig blijkt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat het tactische luchtcommando een strijd macht naar een niet nader genoem de overzeese hestemming heeft ge zonden. In de bekendmaking wordt deza maatregel een „beweging voor betere paraatheid" genoemd. Er werden geen bijzonderheden ge geven. Twee Nederlandse immigranten, Pieter Schouteren (25) en Joseph Dieters (31), die kort geleden in de Verenigde Staten arriveerden, zijn in verzekerde bewaring gesteld wegens poging tot bankroof. De twee manen zouden vorige week aan de waarnemend directeur van een filiaal van de „Bank of Ameri ca" te Hollywood een briefje hebben overhandigd, waarin werd gedreigd dat de woning van de directeur zou worden „opgeblazen" als de twee mannen niet in het bezit zouden wor den gesteld van het geld dat zich in de kluis bevond. De waarnemend-directeur las het briefje en zei vervolgens dat hij het geld zou gaan halen; in plaats van dit te doen, belde hij echter de po litie. De twee immigranten hebben ont kend op roof uit te zijn geweest. Zij zeiden een man te hebben ontmoet d:e hen had gevraagd het briefje te willen overhandigen. Minister Staf heeft besloten dat alle julinummers van het christelijk cul tureel maandblad „Op den Uitkijk", die zijn ontvangen op de abonnemen ten voor geestelijke verzorging en welzijnszorg van alle onderdelen der krijgsmacht, moeten worden ingetrok ken. De minister acht een in dit juli nummer voorkomend artikel ,.In de onderste ronding van een noodlottige spiraal", van ds. Okke Jager, bele digend voor de krijgsmacht en ge zagsondermijnend. Al eerder had de marineleiding be sloten exemplaren van het blad te doen terugnemen. Gisteren heeft een felle brand ge woed in de kapitale proefboerderij van Wessanen's Koninklijke Fabrie ken aan de Veerdijk te Wormer. Om streeks 9 uur werd de brand ontdekt. In een ommezien stond het gehele complex in lichterlaaie. De bedrijfsbrandweer van „De Mooriaan" en de brandweerkorpsen uit Wormer en Wormerveer bestre den het vuur met al het beschikbare materiaal. Het voorgelegen woonhuis kon gedeeltelijk worden ontruimd. Veel moeite kostte het de ongeveer honderd mestkalveren en varkens uit de stallen te bevrijden. Zes kalveren kwamen in de vlammen om, enige andere kalveren moesten worden af gemaakt. De kostbare boerderij-inven taris en materialen, o.a. een auto, gingen verolren. De oorzaak is ver moedelijk hooibroei. Tien meisjes zijn levend verbrand en drieëndertig andere liepen brand wonden op, nadat zich een ontploffing had voorgedaan in een fabriek te Tokio waar verdovende middelen worden gemaakt. Zeventien van de gewonde meisjes verkeren in levens gevaar. De gebeurtenissen in Irak kunnen, naar de mening van diplomaten en waarnemers in Londen, het effect hebben van een tijdbom de tijdbom die, exploderend, het Midden-Oos ten in vlammen zet. De vraag of de explosie brand zal ver oorzaken hangt voor een niet onbelangrijk deel af van wat er in Jordanië zal gebeuren. Toen twee jaar geleden zijn leger op de vlucht sloeg in de Sinai- woestijn, en Frankrijk en Engeland Suez binnenvielen, scheen dat het einde te worden van kolonel Nasser. Maar Engeland en Frankrijk hiel den halt toen Amerika zijn afkeu ring kenbaar maakte en Israël trok zich uit de Sinai terug onder de druk van Amerikaanse represailles. Nasser beloofde beterschap en be gon zijn greep op de Arabische we reld te versterken. Zijn meest ge vaarlijke tegenstander, Irak, heeft zich thans bij monde van de opstan delingen aan Nassers zijde ge schaard. Dus kan de kolonel in Cairo het Midden-Oosten thans zijn wil opleggen, tenzij Het eerste doelwit is Jordanië. Radio-Caïro heeft al jarenlang een felle hetze gevoerd tegen het land en zijn koning. Thans staan in dit land duizenden Iraakse soldaten, wier houding tegenover de laatste ontwikkelingen niet duidelijk is. Maar één ding staat, naar de waar nemers menen, thans vast: wanneer de nieuwe Iraalfge „regering" tracht Jordaans grondgebied te an nexeren, zal Israël vrijwel zeker zijn soldaten naar de Jordaan sturen. De crisis die dan ontstaat in te perken zal staatsmanschap van de hoogste orde eisen. Twee jaar geleden scheen Israël met zijn 250.000 goed opgeleide bur ger-soldaten, de gehele „Arabische" strijdmacht te kunnen verslaan. Sindsdien zijn grote hoeveelheden Russische wapens naar het Midden- Oosten verzonden en het lijdt geen twijfel dat de Arabieren thans veel sterker zijn dan ir, 1956. Hoe belangrijk bijvoorbeeld voor Israël dus zonder de belangen van Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten in overweging te ne men een stopzetten van Nassers uitbreidingsinitiatieven wel is, blijkt uit de in Londen geopperde veron- nerstelling: wanneer Nasser er in slaagt, hoe dan ooi' Jordanië even eens aan zijn kant te brengen, zal er weinig nodig zijn om Saoedie- Arabië ook te doen omzwaaien. De kleine sjeikdommen worden dan wel gedwongen diezelfde richting in te te slaan. Nassers grote droom, een ver enigde Arabische wereld met grote Arabische invloed in Afrika, staat dan op het punt verwezenlijkt te worden. De conclusie is duidelijK: Israël zal alles doen om hier tegen in te gaan, met, maar desnoods zon der hulp van het Westen. Dr. Hans Eisele, voormalig kamp arts van Buchenwald, na zijn ar restatie in Cairo. Nogal opgewekt zo te zienDe regering van Beie ren heeft om zijn uitlevering ver zocht via de Westduitse bondsin- stanties, om hem te laten terecht staan op beschuldiging van ontel bare moorden in het concentratie kamp.

de Stem | 1958 | | pagina 1