BLOEDIGE OPSTAND IN IRAKIVandaa§de laalste da§I Mgr. dr. F. Feron overleden JAPPIE BUWALDA TERECHT Premier en prins-regent vermoord? Onzekerheid over lot van Feisal SLEUTELSTELLING VAN HET WESFEN Bastilledag in teken van „broederschap5 Zware slag voor bisdom Roermond DAGBLAD VOOR Veiligheidsraad Eisenhower vraagt spoed- bijeenkomst Koersdaling op de beurs Britse ambassade in brand Sjamoen vraagt om troepen Weinig wind Eyskens ziek Donderdag stemming in Kamer Acht Fransen verdronken Nederlandse pater vermist in Indonesië Poolse matroos trachtte vergeefs te vluchten Weer vier doden op Cyprus Weer subsidies cultureel werk voor werklozen K.V.P.-jongeren Grote parade in Parijs Na lange en bange nacht President van Israël bezoekt ons land 98e JAARGANG No. 22808 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr. H. M. L de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koningin e* Vaderland DINSDAG 15 JULI 1958 Abonnementsprijs r T.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op- 0.35 per mm (Ing. Med. lage aanzienlijke ook 0.85). Bij contract reductie. Volledige tarieven, voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Nnnrdstraat 56 tel. 2601 - OOSTBURG. Nierstraat 41, tel. no. 35K President Eisenhower, die gis terenavond met de leiders van het Congres heeft geconfereerd over de toestand in Irak, heeft de Veiligheidsraad verzocht, hedenochtend in spoedzitting bijeen te komen ter bespreking van de toestand in het Midden- Oosten. Premier MacMillan van Enge land riep gisterenavond het kabinet bijeen om de situatie onder het oog te zien. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek is maandag, een dag eerder dan hij van plan was, uit Zuidslavië naar Caïro teruggekeerd. De gebeurtenissen in Irak hebbe* gisteren vrij scherpe koersdalingen veroorzaakt op de Amsterdamse beuis. Ook New-York en Londen ondervon den de weerslag van de staatsgreep. Aandelen Koninklijke Petroleum, die vrijdag gesloten waren op 171,50, werden om circa 11 uur reeds ver nomen op 168,50. Dit betekende een verlies van drie gulden of van 15 punten op de vroegere basis. Nog ster ker kwam dit verlies tot uiting, ver geleken met d* pariteit van de New- yorkse markt, die uitkwam op 174 De koers van Koninklijke in Amster dam lag dus 5,50 beneden New- yorkse pariteit. Ook de overige inter nationale fondsen waren aangeboden. Unilever liep achteruit van 368 tot 362 procent, Philips van 298 tot 295,5 procent en AKU van 196 tot 193 pro cent. Ook voor Indonesische fondsen, met name Deli Maatschappij, werden lagere koersen geadviseerd. Een bloedige staatsgreep in Irak heeft gisteren het toch al labiele evenwicht in het Midden-Oosten volkomen verstoord. De regering is ten val gebracht. Premier Noeri Al Said en prins-regent Abdoel Illah zonden vermoord zijn. Omtrent het lot van koning Feisal is niets bekend. Het vliegtuig, dat de koning en de pre mier naar Istanboel zou brengen voor een conferentie van de Mohammedaanse leden van het pact van Bagdad, is niet in de Turkse hoofdstad aangekomen. Het gezelschap, dat de Iraakse leiders zou opwachten, ging in verwarring uiteen. Feisal Irak is een van de rijkste olielanden van het Midden-Oosten. Het Westen heeft er enorme belangen. Volgens sommige politici moet de staatsgreep, die door Nasser-gezinde officieren is uitge voerd, als de zwaarste slag voor de Westerse politiek worden beschouwd sinds de overgang van China naar het communistische kamp. De Britse ambassade in Bagdad is in brand gestoken en geplunderd. Hel personeel zou in veiligheid zijn. President Sjamoen van Libanon heeft zich „in verband met de gebeur tenissen in Irak" rechtstreeks tot de grote westelijke mogendheden ge wend, met het verzoek alsnog troepen :urlf,n1 naarA ziJn land. Zoals men weet, bleken Amerika en Engeland g|P°rteerd voor gewapende hulp aan Sjamoen. nadat waarnemers rf d vrij negatief tapport uitgebracht infiltraties hadden ENGELAND heeft nu officieel het Russische verzoek afgewezen tot uit levering van de Estlandse zeeman Erich Teayn, die in Schotland poli tiek asiel heeft gevraagd. JOHN McCone, een Amerikaanse za kenman, is in Washington beëdigd als voorzitter van de commissie voor atoomenergie. Hij is de opvolger van Lewis Strauss. VOOR DE DEENSE kust is een klein motorjacht in brand geraakt en ge zonken. De twee opvarenden konden worden gered. TE OOSTERWOLDE, bij Olden- broek, is tengevolge van kortsluiting een kapitale boerderij uitgebrand. PRINSES Margriet is overgegaan naar de vierde klasse gymnasium van het Baarns lyceum. Prinses Ma rijke gaat naar de zesde klas van de nieuwe Baarnse school. TIEN MENSEN zijn gisteren in Oran (Algerië) gewond door een handgra naat die een mohammedaan in een café wierp. MEVROUW PORTIER, een dame van 103 jaar, is in Soerabaja aan boord van de „Sibajak" gestapt voor repatriëring naar Nederland. NOORD-KOREA heeft de terugtrek king geëist van alle V.N.-troepen en van alle atoom- en raketwapens uit Zuid-Korea. De revolte kwam volkomen on verwacht. Berichten als zou zij naar Jordanië zijn overgeslagen, zijn gisteren in de loop van de dag onwaar gebleken. Wel is het veel zeggend, dat de Jordaanse regering zondagavond enkele tientallen offi cieren liet arresteren, die een kom- plot hadden beraamd tegen koning Hoessein. Ze moeten in directe relatie hebben gestaan met de Iraakse rebellen. Hoessein heeft inmiddels zichzelf aan het hoofd gesteld van de Jor- daans-Iraakse Unie en het leger tot waakzaamheid opgeroepen. Perzië (Iran), dat eveneens aan Irak grenst, heeft de grenzen hermetisch gesloten. De eerste berichten over de op stand werden maandagochtend ge geven door radio-Bagdad, dat toen eeds in handen van de opstandelin gen was. „Dit is de dag van de overwinning", zo werd gezegd. Radio-Caïro en de zender van Da mascus barstten onmiddellijk daarna eveneens in gejuich uit, zodat de aard van de opstand weinig twijfel meer liet. Volgens radio-Bagdad was er een voorlopige regering gevormd onder toezicht van een „Soevereine Raad". Generaal Abdel Karim Khazem was tot premier en minister van defen sie benoemd. De andere belangrijke posten in het kabinet waren even eens in militaire handen. „JVossers' soldaten" Radio-Bagdad begon maandag de uitzendingen met de volgende op roep aan de bevolking: ,,Dit is de re publiek van Irak dit is uw dag van de overwinning. Dit is de dag van nationalisme en vreugde. Gaat de straat op en ziet, hoe het volk spuugt op het lijk van de tiran (Noe ri Al Said), die de vijand was van God en het volk." In soortgelijke bewoordingen werd over de dood van Abdoel Illah ge spróken. Later evenwel zei radio- Bagdad, dat deze laatste ,,de strijd nog voortzette." Weer wat later werd ook dit bericht tegengesproken en verklaard, dat het lijk van de prins-regent voor het ministerie van defensie was opgehangen. De rebellenzender riep de bevoT king van Bagdad op, rustig te blij ven en geen ambassadegebouwen aan te vallen, een verzoek waaraan men zich, getuige de plundering van de Engelse ambassade niet heeft ge houden. ,,De imperialisten", zo werd gezegd, ,,moet geen aanleiding wor den gegeven tot interventie." Maandagavond kwamen er nog be richten over gevechten bij het ko ninklijk paleis. Het was toen nog niet duidelijk, of de legerafdelingen, die rond Bagdad gegroepeerd liggen, trouw waren gebleven aan koning Feisal of niet. Twee lichamen zouden uit de bovenramen van het paleis naar buiten gegooid zijn. Verwachting van het KNMI, toi dinsdagavond opgemaakt maan dagavond 23.15 uur. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke 2 wind. Iets hogere middagtempe- 2 raturen dan gisteren. Aandaag: zon onder 20.54 uur, J onder 19.30 uur. Morgen: zon op 4.38 uur, maan 'P 4.37 uur. 2 Premier Eyskens van België heeft maandag een ontvangst op het Ko ninklijk Paleis voor de leden van de regering wegens ziekte moeten ver laten. Op advies van zijn artsen moet hü het bed houden. Donderdag staat de regering in de Kamer van Volksvertegenwoordigers een tweede vertrouwensstemming te wachten. Ondanks het feit dat de homogeen katholieke regering in de Kamer een minderheid van twee zetels heeft, won ze de eerste stemming door de onverwachte steun van twee libera len. Kennelijk om de liberalen tot een snelle beslissing te dwingen, heeft de socialistische fractievoorzitter Bohy een interpellatie aangekondigd, waar in de regering gevraagd wordt naar haar bedoelingen. Na de interpella tie zal gestemd moeten worden over een motie, waarin de interpellant de regering vraagt, haar ontslag te ne men. De 104 CVP-ers zullen die motie verwerpen, maar de socialisten zijn met 107 man (als er onverwacht geen afwezigen zijn). Wanneer de Volks unieman, met de CVP stemt en de twee liberalen zich onthouden, is de uitslag 105 voor de regering, tegen 105, en dan dient de regering ontslag te nemen. Volgens radio-Bagdad zijn een groot aantal hoge officieren „met pensioen gezonden." Door de straten van de hoofdstad trokken maandag groepjes jongemannen die voor Nas ser betoogden en zich „Nassers sol daten" noemden. Hun Stemmen kon men horen, toen de zender van de opstandelingen een straatreportage uitzond. „Tegenstand vertraagt deze heilige revolutie", zei de man ach ter de microfoon. „Er zijn nog land genoten die tegenstand bieden. Ze schieten op ons." Verwarring De berichten over de opstand heb ben in de westelijke hoofdsteden grote consternatie verwekt. De op stand wordt als veel ernstiger be schouwd dan de nogal merkwaardige revolte in Libanon, waar de rebel lenleiders de westerse verslaggevers vriendelijk te woord staan en een regeringsgezinde monteur kunnen opbellen als hun telefoon defect raakt. Eisenhower heeft maandag meer dan een uur met zijn naaste raad gevers geconfereerd en ook in Lon den en Parijs was er onmiddellijk beraad over de nieuwe, gevaarlijke situatie in het Midden-Oosten. Amerikaanse zegslieden verklaar den, dat de opstand in Irak de on deugdelijkheid heeft, bewezen van de Eisenhower-leer, krachtens welke iedere communistische agressie in de kiem moet worden gesmoord. De landen van het pai1 van Bagdad, die krachtens hun ve.drag tot weder zijdse militaire bijstand verplicht zijn, hebben nog n aar weinig com mentaar gegeven op de gebeurtenis sen in Bagdad. De opstandelingen in Beiroet dans ten in de straten, toen het nieuws uit Bagdad bekend werd. Franse marine-autoriteiten te Royal (west-Frankrijk) hebben bekendge maakt dat acht Franse vakantiegan gers die zondag met een gehuurd jacht de zee op waren gegaan, allen om het leven zijn komen toen het jacht zonk Generaal Nouri Al Said, de Iraakse premier, die bij de staatsgreep in Irak om het le ven zou zijn gebracht. Hier is hij gefotografeerd tijdens een dit jaar gehouden conferentie te Ankara. dat U Uw invulformulier voor onze grote Tour de France prijsvraag 1958 kunt inleveren! Maak van deze gelegenheid nog snel gebruik. Tweeduizend militairen en burgers nemen op het ogenblik als vrijwilli gers deel aan de opsporing van de Nederlandse pater Herman Ruding S.J. uit Jogjakarta, die van een be stijging van de berg Subing, nabij Wonosobo in midden-Java, niet is te ruggekeerd en sedert enige dagen wordt vermist. Het zoeken naar de vermiste geestelijke heeft tot dusver echter nog geen resultaat gehad. Pa ter Ruding is directeur van het se minarie in Jogjakarta. Een opvarende van een Poolse trei- ler heeft maandag tevergeefs ge tracht ter hoogte van de Schotse ha ven Montrose naar een Schotse vis sersboot te zwemmen. Het vaartuig kon hem niet op tijd bereiken, door dat het gehinderd werd door de uit staande netten. De opvarenden van het Poolse schip trokken de vluchte ling met bootshaken weer aan boord, waarop het vaartuig snel in zuide lijke richting verdween. Ondanks drastische veiligheids maatregelen die het openbare leven op Cyprus vrijwel tot stilstand heb ben gebracht, zijn maandag hij aan slagen toch nog vier mensen ge dood. Met ingang van 1 oktober 1958 zal het sociaal cultureel werk voor werk lozen kunnen worden hervat. Sinds december 1957 toen het rijk voor dit doel geen subsidie meer bescnikbaar stelde, „wegens de beperkte omvang van de werkloosheid", is dit werk stil komen te liggen. Het Tweede Kamer lid de heer Assmann (KVP) heeft de minister van Sociale Zaken in vragen er op attent gemaakt, dat het hoog tijd wordt de subsidiëring tj hervat ten, gezien de werkgelegenheidssitua tie in de zgn. ontwikkelingsgebieden, vooral in west-Noordbrabant. Staats secretaris dr. van Rijn erkent nu in zijn antwoord dat er inderdaad alle reden is om het sociaal culturele werk voor de werklozen te hervatten. Het totnutoe schijnbaar indo lente Irak is een van de belang rijkste steunpunten van de Wes terse politiek in het Midden-Oos ten. Het ligt ingesloten tussen Syriè, Perzië, Koeweit, Saoedie- Arabië en Jordanië. Met laatst genoemd land. dat zich totnutoe afzijdig heeft weten te houden van de nationalistische politiek van Nasser, was het in een Unie verenigd. Irak is een der grootste olie producenten ter wereld. Het telt vijf miljoen inwoners. De Iraak se oliemaatschappij en zusteror ganisatie van deze onderneming hebben 't alleenrecht voor de ex ploitatie van de meeste olievel den in Irak. In de Iraakse olie maatschappij hebben 4 grote on dernemingen elk 23 3/4 van de aandelen. Het zijn: de Konink lijke Nederlandse Shellgroep, de Britse oliemaatschappij B.P.C., de Franse „Compagnie des Pe- troles" en een Amerikaanse groep. De 23-jarige koning Feisai, een neef van koning Hoessein, kwam in 1953 aan het bewind. Hier door werd een einde gemaakt aan het regentschap van E mier Abdoel Illah, dat 14 jaar had ge duurd. Alle politieke partijen in Irak werden op 28 augustus 1954 bij decreet ontbonden. De 70-jarige generaal Noeri Al Said werd in 1930 voor de eerste maal premier van Irak. Hij werd al spoedig de krachtigste pro- westerse staatsman van het Mid den-Oosten. Hij was een van de architecten van het Pact van Bagdad, waarin Engeland, Pa kistan, Irak. Turkije en Perzië verenigd zijn. Noeri Al Said zou zich hebben uitgesproken voor inmenging van de V.N. in Libanon. Tijdens de in het afgelopen week end gehouden nationale bestuursraad van de KVP-jongeren, is de heer P. van Engelen uit Waalwijk gekozen tot penningmeester van het nationaal bestuur. In de nacht van zondag op maandag is te Roermond plot seling overleden mgr. prof. dr. F. Feron, president van het Groot-Seminarie te Roermond en vicaris-capitularis. Bijzonder tragisch is wel, dat dit over lijden zo kort volgt op het over lijden van de bisschop van Roermond, mgr. Hanssen. Mgr. Feron, die 62 jaar oud was, was door het Kathedraal Kapittel tijdelijk belast met het bestuur van het bisdom, totdat de op volger van mgr. Hanssen zou zijn benoemd. Men kan zeggen, dat mgr. Feron in het harnas is gestorven. Zondag nog was hij naar Aken geweest, waar President Coty en premier de Gaulle van Frankrijk hebben maandagochtend, naast elkaar staande in een open auto, een reusachtige militaire opstelling op de Champs Elysees, ter gele- De 13-jarige Jappie Buwalda is toch nog gered.De reddingsboot van Ameland bracht de volkomen uit geputte jongen maandagmorgen te 6.30 uur, samen met zijn twee red ders aan wal. Daar werd hij door zijn ouders, die een bange avond en nacht hadden doorge maakt, met wijd open armen ontvangen.' Nagenoeg de gehele be volking van Holwerd was trouwens niet uit de kleren geweest. de Jappie speelde zondag in vooravond met enige vriendjes B, een opblaasbare plastic boot bij de pier van Holwerd. Toen echter een van de vriendjes met een fikse sprong uit de boot op de pier spiong, kreeg het bootje een zo danige' zet dat het een eindweegs in zee dreef. Het werd door stroom en wind gegrepen en dreef met steeds groter wordende snelheid verder. Enige mensen op de pier zagen het gebeuren en riepen de jongen toe in de boot te blijven en de hulp af te wachten, die ze zouden gaan halen. Op het door hen geslagen alarm gingen twee mannen, de heren Louwduinen uit Holwerd en Kleinendorst uit Rotterdam met een oude reddingsboot achter de jongen aan. Ook van deze twee werd daarna niets meer vernomen. Inmiddels was ook de reddingsboot „Insulinde" van Oostmahorn uit gevaren. Omstreeks half twee zon dagnacht gingen voorts een politie- boot en twee reddingsboten uit Ameland en Schiermonnikoog op zoek, met als doel de omgeving van de Engelsmanplaat. De hulp van vliegtuigen bleek echter onontbeerlijk en tegen het morgengloren stegen twee Aven gers" op van het marine-vliegkamp Valkenburg. De bemanning van een van deze toestellen ontdekte om streeks zes uur de vlet waarin de twee mannen zaten mèt de jongen. Dit werd de menigte op de pier van Holwerd duidelijk, toen het vliegtuig zeer laag kwam overvlie gen, waarbij een van de inzitten den gebaarde dat de verlorenen waren opgespoord en dat de jongen gered was. De vliegers leidden toen de „Dr. van Rietschoten" met onderschip per Botte Ney, naar de vlet, zodat een half uur later alle leed geleden was. genheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille in 1789, geïnspecteerd. Tienduizenden Parijzenaars riepen in koor: „de Gaulle de Gaulle". De Franse nationale feestdag werd op last van de regering met „extra luister" gevierd om de krachtige opwelling van „broederschap" tussen het Franse moederland en de Mohammedanen van Algerië en de trouw van de re gering-de Gaulle aan de republikein se tradities uit te laten komgn. Aan de parade werd deelgenomen door 6.000 Mohammedaanse oudstrij ders en vertegenwoordigers van jon gerenorganisaties, afdelingen van de Mohammedaanse strijdkrachten en keurtroepen van de Franse strijd krachten in totaal 20.000 man. President Coty nam de parade af van een officiële tribune, waarop zich ook de generaals Salan en Massu. de hoofdfiguren in de Algerijnse opstan dige beweging, en leden van het Fran se kabinet bevonden. De oudstiijders uit Algerië met witte tulbanden oogstten zeer veel applaus van het publiek. De parade had een sterk Algerijns accent. De parachutisten ontlokten eveneens ge weldige bijval van de menigte, die door de politie op 300.000 man wordt geschat. De Gaulle heeft later bij Toulon de grootste vlootschouw van de Franse marine sinds de tweede wereldoorlog gadegeslagen. Ruim veertig schepen, met in totaal tienduizend man aan boord, namen eraan deel. de Heiligdomsvaart plaats had. Daar had hij nog het woord gevoerd. In de loop van de avond keerde mgr. Feron naar het Groot-Seminarie te Roer mond terug. Tegenover medeprofesso ren verklaarde hij zich zeer moe te voelen en hij begaf zich naar zijn kamer. Toen de president gisteren morgen te kwart over zeven niet ver scheen om de Communiteitsmis te le zen, waarschuwden seminaristen een der professoren. Deze begaf zich naar de kamer van mgr. Feron. Er brandde wel licht, doch er werd geen gehoor gegeven. Toen men de kamer binnenging, vond men mgr. Feron dood achter zijn schrijfmachine. Hij moet in de loop van de nacht zijn overleden. Prof. dr. Frans Feron werd op 27 juni 1896 te Lutterade-Krawinkel ge boren. Na zijn gymnasium-opleiding studeerde hij aan het Bisschoppelijk College te Sittard voorts filosofie te Rolduc en theologie op het Groot- Seminarie te Roermond en aan de universiteit Gregoriana te Rome. Op 12 maart 1921 werd hij door mgr. L. Schrijnen tot priester gewijd. In 1923 promoveerde hij te Rome tot doctor in de theologie en volgde toen het tweejarig magisterium voor de theo logie. In 1925 promoveerde hij tot magister in de theologie. Weer terug in Nederland, werd hij in 1925 benoemd tot kapelaan in Val kenburg (L.). In 1927 werd hij be noemd tot hoogleraar in de theologie aan het Groot-Seminarie te Roermond en in 1934 tot president van dit se minarie. In 1937 werd hij kanunnik van het Kathedraal Kapittel, in 1943 vicaris-generaal van het bisdom Roer mond en in 1946 huisprelaat van de paus. De plechtige uitvaart en begrafenis van mgr. Feron zal donderdagmorgen geschieden. De pontificale H. Mis van Requiem zal worden opgedragen door mgr. G. Lemmens, emeritus-bisschop van Roermond, die ook de absoute zal verrichten. De bijzetting zal plaats hebben in de bisschopskapel op het kerkhof te Roermond. President Ben Zvi van Israël en zijn echtgenote zijn maandag op Schiphol gearriveerd voor een bezoek van en kele dagen aan ons land. Behalve dr. Drees en andere autoriteiten waren ook een aantal Joodse jongeren op het vliegveld ter begroeting aanwezig.

de Stem | 1958 | | pagina 1