Rumoer op „Landbouw De vloek van de Zonnepriester Het gaat niet slecht, zegt mr. Kamerbeek STEM-FEUILLETON Waarom drinken mannen? BOODSCHAP VAN DE PAUS assen la rd f48.- Minister niet gelukkig met ontslagaanvrage Ir. Franke Twee redenen voor en )A n DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 JULI 19S8 Prinses Irene doopt M.S. Prinses Irene Elfde lustrum Kath. Middenstand Record drummen Oude vondsten in Afrika Magaretha is ziek Internationale katholiekendagen in Brussel urnen lenópef Jio ffu ntl door Emily Grant ONS NIEUWE FEUILLETON TV-R ADIOTV-R ADIOTV* ANCE-WED- EFOON 2097 t> keerspoliti* een vijftal vertrekken In de wa^ inderen uit die lid zijn irenigingen ie dag een de Hoge de wagens :n at. Deze eelde men elijke staat, Ikomen on- t onderzoek beperkt, uwkeur'ger dan zouden mankernen- gekomen", n ons. •oege zondag- rustige Hout- sternatie. Hoe kinderen ook niet veel an- afgelasten. diep teleur- en de wagens ijds mag men i van de Bre- ben maar prij- net ondeugde- jteriaai, waar- (1 kinderen op 'oldoende hard pgetreden. et opgemaakt, verzocht zich plaatse op de en, verscheen eeg weer huis- buurtvereni- s, welke stap- :n. schenk een tig, schok»r% NGHANS ge met datum so hoger 't geheim van Kitty in de Chirurg, 18 j. mberghe 4 uur: mpiet: Dansen. Bekerschieting. r 8 uur: De Mau ïpia 8 uur: J 3. uur: Het Don- 8 uur: Peyton 18 i. Dijk 7,30 uur: Citroenzuurtje uur: Mars door uw 8 uur: De ïpia 8 uur: Ri- uur: De drie r: Peyton Place, o: Kitty in de Op de werf van de N.V. scheeps werf en machinefabriek „De Merwe- de" te Hardinxveld-Giessendam heeft H.K.H. Prinses Irene vandaag het m.s. „Prinses Irene", dat bestemd is voor de „Oranje-lijn", te water gelaten. Na het uitspreken van de doopfor mule wierp de prinses de champagne fles tegen de wand van het schip en verwijderde zij de laatste beletselen tot het afglijden van het schip door met een zilveren bijltje op een hak blok te slaan. De „Prinses Irene" is voor passagiersvervoer gebouwd en heeft accommodatie voor 110 perso nen, Het schip meet 8.526 bruto re gister ton. (Van onze landbouwmedewerker) De spanning, die al sinds de komst van minister Vondeling op het departement van Landbouw heeft geheerst, is tot uiting ge komen op de dag, dat deze minister naar Stresa is vertrokken. Kort voor dit vertrek immers heeft de directeur generaal van de voedselvoorziening zijn ontslag aan de minister aangeboden. De afdeling voorlichting van het ministerie heeft zich nadat een ochtendblad het bericht had gepubliceerd gehaast om mede te delen dat ir. J. P. Franke niet zozeer ontslag had genomen als wel een andere functie ambiëerde. Men kan het zo stellen, maar dat neemt niet weg, dat de directeur- generaal zijn functie niet meer am- biëert en dus uit deze functie ont slag heeft genomen. Als wij wel zijn ingelicht zijn hiervoor twee redenen aan te geven. Eén, welke bevestigd wordt door de afdeling voorlichting van het ministerie; en één, welke ont kend wordt door deze afdeling, maar waarover van betrouwbare zijde toch wel positieve mededelingen bekend zijn. De eerste reden heeft betrekking op de reorganisatie van het departe ment, welke in wezen neerkomt op een uitholling van de taak van de directeur-generaal. Alle buitenlandse werk wordt namelijk bij deze reorga nisatie onttrokken aan dit directoraat. Alleen het binnenlandse beleid van de voedselvoorziening blijft eronder berusten. Hier hoort ook bij de prijs stelling van de produkten en het vast stellen van de garantieprijzen. Er blijft dus nog een aanzienlijk en belangrijk terrein voor hem over. Maar het be langrijkste in deze tijd van ontwik keling van Benelux, Euromarkt en FAO wordt hem ontnomen. Bijzondere plannen Waarom? Wie zal het zeggen en wie zal in het hoofd van de minister de gedachten kunnen waarnemen? Maar er zijn enkele aanwijzingen, waaruit men zou concluderen dat minister Vondeling met de ontwikkeling van de internationale aangelegenheden bij zondere plannen heeft. Het nieuwe Europa moet rood worden. Naast het directoraat-generaal van de Voedsel voorziening bestaat reeds sedert ge ruime tijd een Directoraat Interna tionale Organisatie (DIO) dat recht streeks onder de minister ressorteert en dat van het begin af bezet is door ambtenaren, die afkomstig zijn uit de socialistische hoek. De vorige di recteur is met oud-minister Mans- holt meegegaan naar de Euromarkt, de nieuwe directeur is van dezelfde politieke kleur als zijn voorganger en als de minister. De buitenlandse land bouwpolitiek moet blijkbaar socialis tisch worden. De aftredende direc teur-generaal is geen uitgesproken politieke figuur, maar hij is afkomstig Uit een christelijk milieu (als wij ons niet vergissen CHU) en past dus niet in de plannen voor de buitenlandse politiek. En daarom werd deze aan hem onttrokken. Dit ging hem te ver en daarom heeft hij zijn ontslag ge vraagd. De tweede reden, waarom hij tot dit besluit is gekomen, houdt ver band met de landbouwpolitiek. Dit wordt door het ministerie ontkend. maar wie, zoals wij, de enkele keren dat hij uit de provincie naar Den Haag gaat, deze reizen gebruikt om intensief rond te wandelen m alle mogelijke wandelgangen, wist reeds langer dat er wat broeide. Minister Vondeling wil de uitgaven van zijn ministerie sterk verminde ren. Hij had plannen het onderwijs over te hevelen naar het ministerie van Onderwijs, een grote bezuiniging, maar deze gaat niet door. In bepaalde Wageningse kringen, waar wetenschappelijk onderzoek wordt verricht, houdt men het hart vast voor de volgende begroting. Men verwacht dat de beschikbare bedra gen sterk verlaagd zullen worden. Evenzo de voorlichting. Hoe Neder land zijn vooraanstaande plaats in de wereld moet handhaven met een sterk beknot wetenschappelijk onder zoek en een sterk beknotte voorlich ting, is iedereen een raadsel. Maar dit alles ressorteert onder de directeur-generaal van de landbouw en daarover ging het dus niet bij de ontslagaanvrage van ir. Francke. misch Instituut andere richtlijnen te verstrekken. Deze zouden betrekking hebben op de grootte van de kostprijs, bedrijven, op de rente van het omlo pend kapitaal, op de beloning van de handenarbeid van de boer en op de afschrijving van de gebouwen. Hij zou daardoor lagere kostprijzen als uitkomst verkrijgen en de garantie prijzen kunnen verlagen. Dit mes zou aan twee kanten snijden: lagere uitgaven voor het ministerie en daar naast toch voldoen aan de verplich tingen tegenover de boeren. Hierover is binnenskamers een en ander te doen geweest. De directeur- generaal schijnt het met deze politiek niet eens te zijn geweest. Ook hij weet, dat de toestand niet houdbaar is, maar zou daar liever rond voor willen uitkomen tegen de boeren en niet de weg kiezen van het omlaag rekenen der prijzen. Over de opvolger van ir. Franke is naar buiten nog weinig geble ken. Het schijnt dat de minister niet erg gelukkig is met het ontslag. Er gaan geruchten, dat hij zijn voorganger, dr. Mansholt, gevraagd heeft zijn bemiddeling te verlenen voor het arrangeren van een ge sprek. Rondom deze opvolging doen zich ook nog enkele politieke vragen voor, maar het is thans nog te vroeg om hierop verder in te gaan. (Advertentie) Mr. J. Kamerbeek, directeur van de Katholieke Midden standsbond in het bisdom Bre da, constateert niet zonder vol doening, dat de bond zijn elfde lustrum mag gaan vieren met vertrouwen in de toekomst. Het gaat niet slecht de laatste ja ren. Er is belangstelling voor de ac tiviteiten van de bond en het bestuur ziet met vertrouwen de resultaten tegemoet van de ledenwervingsactie, die over enkele dagen beginnen gaat. Momenteel telt de bond ruim 3000 leden en men wil nu naar de vierduizend toe. Het nieuwe lustrum wordt be scheiden gevierd. Men heeft de her denking kunnen combineren met de feesten in Steenbergen, dat binnen kort 500 jaren Nassaustad is. Op 12 augustus is er in Steenber gen een middenstandsdag, die in dit geval indentiek zal zijn met de lus trumviering. De dag begint 's middags om half drie met een ontvangst op het ge meentehuis, waarna de middenstan ders een bezoek brengen aan de Prijsbeleid Deze hield verband met het prijs beleid. Dit wordt zeer moeilijk en zal grote bedragen kosten aan de schat kist. Iedereen weet, dat dit op de duur niet houdbaar is. Naar luidt van geruchten is minister Vondeling nu van plan de kostprijzen van de pro dukten naar beneden te gaan reke nen door aan het Landbouw Econo- Het gekijf van vrouwen drijft mannen tot drankmisbruik. Aldus de uitspraak van prof. dr. George T. Harding, hoogleraar in de psy chiatrie aan de universiteit van Ohio. Dr. Harding hield donderdag een lezing op de jaarlijkse conferentie over wetenschappelijke middelen ter voorkoming van alcoholisme. Hij adviseerde de vrouwen hun echtgenoten als koningen te behan delen, indien zij niet wensen na de fles op de tweede plaats te komen. Volgens de geleerde clrijven vrouwen hun echtgenoten tot de drank doordat zij: 1. zich te buiten gaan aan loos gepraat; 2. zich gedragen als intellectuele exhibitionisten; 3. de economische realiteit van het leven negeren; 4. door de „spanningsbarrières" van hun mannen breken; 5 hun mannen te vaak mee uit willen hebben. Nassautentoonstelling en de exposi tie van werken van Brabantse kun stenaars. Vervolgens wordt dan de lustrum-zitting gehouden, waarin bondsvoorzitter A. Lockefeer en bondsadviseur P. Oomen het een en ander te zeggen hebben en waarvoor tevens twee bekende figuren als feestredenaars zijn uitgenodigd. De Vlaamse schrijver André Demedts komt spreken over „Ontmoetingen met het Vlaamse volkskarakter" en mevrouw Kortekaas-den Haan, voor zitster van de Ned. Huishoudraad, over het onderwerp „Aan de andere kant van de toonbank." Er wordt nog een bezoek gebracht aan de industrie- en handelstentoon stelling in feestend Steenbergen, vervolgens is er een koffiemaaltijd en na een korte show van de „Club Artistique de Coiffure" uit Breda zullen de middenstanders een ge noeglijke avond hebben met een non stop-amusementsprogram. Een goed gevulde dag dus, die een waardige en prettige lustrum viering garandeert. De heer Kamerbeek stelt vast, dat het bondsleven zich aardig begint te ontplooien en dat del eden zich wel voldaan tonen over de service op eco nomisch en sociaal gebied, die het bondsbureau geeft. Ook de plaatse lijke afdelingen, zegt hij, ontplooien zich goed. Kortgeleden is men met het (kern) werk begonnen en Zeeuwsch- Vlaanderen heeft hierbij de primeur gekregen. In kleine groepjes komen de middenstanders bijeen, onder een kernleider, die met hen de actuele problemen bespreekt. Verder hebben de ontwikkelings avonden in kringverband veel animo gekweekt voor de gezamenlijke aan pak van de vraagstukken, waarvoor de middenstand zich gesteld ziet. Het is een goed teken, zegt mr. Kamerbeek, dat de contributiever hoging weinig ledenverlies heeft op geleverd. Alleen de grote plaatsen stelden in deze wel wat teleur. Maar ook daar mag men de laatste tijd toch vaststellen, dat de samenwer king verre van slecht is. „Nee, we mogen niet klagen...." Er is een (wereld-?) record drum men én het fs in gevaar. Het staat op 57 uur. Tom Sullivan (21), van be roep metaalarbeider en uit liefhebbe. rij drummer, heeft de aanval erop geopend. Donderdagmiddag wel te verstaan en hij vond, dat het wel meeviel. Hij had gedacht dat het er ger was. Daarbij heeft Sullivan een goed doel voor ogen. Hij drumt namelijk in een nieuw geopend service station van een vriend van hem, met het doel nieuwsgierigen en klanten te trekken, hetgeen gelukt. Het is er druk. Dan is er natuurlijk nog het doel, wereldkampioen langeafstandsdrum- mer te worden. En tenslotte heeft het evenement nog een attractie: Sulli van is al tien pond lichter geworden. Hij kan trouwens wat missen, want hij woog 272 (Amerikaanse) ponden. Dr. John Talbot Robinson van het Transvaal-museum te Kaapstad ge looft, dat hij spoedig sporen zal ont dekken van de oudste mens in de ge schiedenis, de telanthropus capensis. Dr. Robinson is al twaalf jaar bezig met opgravingen in de Sterkfontein- grot, circa 65 km van Kaapstad. Deze week heeft hij daar stenen werktuigen gevonden die 600.000 jaar oud moeten zijn. Volgens hem moeten die werktuigen door het oudste echte mensenras naar de grot zijn gebracht. Of het de telanthropus is, kan alleen de tijd'leren, doch de vondsten van het afgelopen jaar hebben wel bewe zen dat de telanthropus de nu gevon den werktuigen ook heeft gebruikt, aldus dr. Robinson. Een hofdame van het paleis „Sol- liden", het zomerverblijf van prinses Sibylle, heeft aan 't Zweedse nieuws bureau meegedeeld, dat prinses Mar- garetha ziek is. Zij is vrijdagmiddag door een dokter bezocht. De aard van de ziekte is niet bekendgemaakt, maar men heeft laten doorschemeren dat de prinses een nieraandoening heeft. Aan Douglas-Home is meege deeld, dat zijn bezoek onder deze om. standigheden niet kan doorgaan. De hofdame wist niet of de Engelsman later opnieuw zou worden uitgeno digd. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Meehelen, heeft een herderlijk schrijven gepubliceerd, welk is ge wijd aan de internationale katholie kendag op de wereldtentoonstelling te Brussel. De brief werd zondag in de kerken van België voorgelezen. De internationale katholiekendagen val len samen met de 78ste Duitse katho liekendag in Berlijn. De kardinaal stelt in zijn schrijven met grote voldoening vast, dat Civi- tas Dei, het Vaticaans paviljoen op de wereldtentoonstelling, een van de meest bezochte en meest indrukwek kende centra is van de wereldten toonstelling. In de internationale ka tholiekendagen, welke 14 en 15 augus tus worden gehouden, ziet kardinaal van Roey „een grootse hulde aan de paus en aan de katholieke kerk". De kardinaal roept de gelovigen van België op in grote getale en in een stemming van dankbaarheid aan deze betoging deel te nemen, omdat aldus de kardinaal, de drukkende po litieke atmosfeer, welke over België hing, is weggenomen. Op 15 augustus om 10 uur draagt kardinaal Siri, Aartsbisschop van Genua en pauselijk delegaat op de internationale katholiekendagen, in het Brusselse Heizelstadion een pon tificale H. Mis op, welke door vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders zal worden bijgewoond. Tijdens deze plechtigheid wordt een boodschap van de H. Vader voorgelezen. Driehon derd priesters reiken onder de H. Mis de H. Communie uit. lotti, zei ze. „Ja, met namen, Laaghuis, met Arlotti had haar geschreven, dat belangrijkenamen., toen., maar hoe hij weidra in Holland hoopte te zijn weet jij dat?" en Arlotti keek Laag- en dan Vera graag wilde spreken, huis onderzoekend aan. 40) trouwd en burgemeester van Vera had in zo'n gesprek weinig lust, een want waar Arlotti ten tonele ver- -f-, van c-v.il "«ui viuui 'inunj btu «viicic VCI" -1? (i,e later kwam er een pak- dorp in Zuid-Holland. Hij en Laag- schijnt, werd het vaak griezelig., en le uit Wenen voor Lydia. Ze maak- huis verzuimden zelden Vera te be- te het open. Het bevatte een grote zoeken als zij in Den Haag waren doos prachtige bonbons. „Geen voer De Kraan na de dood van zijn groot voor de tantes", stond er op een vader eigenaar van Kringendel" ge overigens blanco kaartje. Van de worden hij schreef nu: Kraan Hem naam van de afzender viel niets te driksen van' Kringendel had een bekennen. Of het scharminkel een buitenlandse carrière gekozen bonbon wilde hebben? Graag, en Op een dag in oktober van het Laaghuis stak er drie tegelijk m zijn jaar 1948 troffen van der Droes, van zij. Vera, was tot rust gekomen, be sloot ze glimlachend. Laaghuis zou met haar meegaan naar Arlotti, en als het heus grie zelig zou worden, dan kon Vera weg gaan. zei Laaghuis, maar dan zou Er was spanning in het gesprek ge komen. Vera bespeurde het. Een on deelbaar ogenblik ontmoetten haar ogen die van Laaghuis. Laaghuis wachtte even. zei toen langzaam en nadrukkelijk: „Schijndocumenten, zeg je, Arlotti. Kom, kom, dat is toch wel dwaas. En noch Durand, noch Pestalozzi, hij misschien toch alleen blijven. Ve- noch jij wisten dat. Te romantisch ra ging met dit voorstel akkoord. om waar te zijn. En dan die ver- Een maand later kwam Arlotti. Ve- gissing met dat éne échte stuk met morld' ,„j °?nly?v®n„?.n Laaghuis elkaar op ra en Laaghuis dineerden met hem. die belangrijke namen. Hoe dom, Ar- t. bene, iedereen kan Veras flat. Zij spraken over de oor- Laaghuis vroeg plotseling, wie de lotti! Hoe dom waren de meesten zijn leven beteren, als hij het maar log en over de grote moeilijkheden, drenkeling geweest was, met die onzer! Maar sans rancune, mijn ernstig wil., dat zien we nu weer waarmee Europa te worstelen had. groene das., door de Hollandse po- waarde. Vrede voor de mensen van aan die bonbonkeizer die Arlotti.. Zij spraken ook over het documen- litie nooit opgehelderd, weet je, Ar- goeden wille.. Arlotti.. pax homini- V.. ^>ra\ raen' scharmin- tenspel van tien jaar geleden. Wat lotti. Ja, Arlotti had het in Pesta- bus bonae voluntatis., begrijp je het t „vf1- la7 ,j u t ï?u Pestaiozzi nu doen? Hij was in lozzi's rapport gelezen. Nu ja, hij nu?" Laaghuis vertelde naar toen, wat Rome had Vera toevallig van een kon het nu wel vertellen. De ver- „Pestalozzi noemde deze woorden er de vorige keer met de bonbons harer kennissen gehoord. En Durand? dronken man was inderdaad een in zijn rapport", aan de hand was geweest Maar dat Die was een der leidende mannen koerier geweest, een Zuidamerikaan, „Dat acht ik zeer waarschijnlijk, was toch strafbaar, merkte Lycha van de Surete geworden, wist van der een goede kennis van hem, Arlotti.. Droes te vertellen. Carlos del Rio luidde zijn koeriers- Van Schoonhoven zei, dat het hem naam. nooit duidelijk was geworden, waar- „En de echte naam?" wilde Laag- om er die eerste maandagmiddag in huis weten. de bar van het Hotel der Nederlan- Beide mannen zagen elkaar aan. den een aanslag op de Kraan was Polsend. Stil duel. gepleegd. Begreep van der Droes t-, dit? Ja, dat deed van der Droes. De >uci zei mimu. „ue u tenLa^anPhS/nl ™,i( Bastaard vermoedde reeds toen. dat goede kennis van me., hij was ei- Honoloe^e, 'de Kraan. Wiltem de d6 StUkke" "let V6r Va" Knngendel billijk een soort bliksemafleider. „Knuffelaar", Murat, van Eerkerk en ik weet al niet wie nog meer achter de tralies.." „En jijzelf, scharminkel?" „Ik ook., of ik was een onbeken de drenkeling of zo.." „Is dat ooit opgehelderd Jan, scharminkel bedoel ik? Ik meen die geschiedenis met die man Vera ver- T«J?n,.die groene das en dat zouden zijn. Hij dacht, dat de oude Mzf j ju- lleer z«n kleinzoon Gerard misschien h j i °P de hul" in vertrouwen had genomen en daar- ai8te dag„fe" raadsel.en ik vrees, om wilde hij Gerarfed uit de rui_ da l:Ldi -de kennen, ver men, uit angst, dat Gerard anders een beetje verontwaardigd op. „Ja zeker, dat was strafbaar, maar als we allemaal gepakt werden voor de dingen die we doen en die strafbaar zijn, nu, dan „Nu, wat dan, scharminkel?" „Tja. Lydia. liefie, dan zaten Ar lotti, Durand, Pestalozzi, van der „De echte naam? Die vertel ik je niet", zei Arlotti. „De man was een vandaar die das met dat valse eti ket.. ik heb dat ook pas veel later gehoord.en eigenlijk is hij door mijn toedoen aan de Bastaard ten offer Arlotti", zei Laaghuis geamuseerd „En die mensen waren?" vroeg Arlotti. Laagnuis lachte bijna luid. „Je bent of doet naief, mijn waarde. Of ben je uit training? Werkt de vrede in nadelige zin op je gevechtskracht? Word je oud? Ik zal je vraag beant woorden. De namen waren die van de duvel en zijn moer. Arlotti gaf het niet op. „Weet Ve ra hiervan""' vroeg hij verder. Even aarzelde Laaghuis. Toen zei hij: „Luister, Arlotti. Ik begrijp je belangstelling. Je bent nu eenmaal nourri dans le sérail. Ik zal je vraag zo goed mogelijk beantwoorden. ZWAARDSLIJPER IS DOOD." „Ja", viel Vera in, „de overwin naar in het Holland-spel-1938 is ge storven „Zo!" was Arlotti's enige reactie. „Geloof jij, Jean", vroeg Vera, „dat onze dierbare markies Bonbon ditmaal naar Holland is gekomen om weg zitten en voor niemand te sore- j""": ual uf'ara anaers gevallen. Nu ja. hij is gevallen voor schelpjes te zoeken aan het strand?" ken zijn maar verder fs alles over t?genover anderen zou kunnen door- een goede zaak., bij een poging om „Vraag het Arlotti zelf", reageev- 3Ü,:" ™aaur,_v_eider '1 aUes °.ver slaan., en ook om d'Arlemont vrees de vrede in Europa te redden die dolle en bloedige documenten- jacht bekend., alleen, niet ieder een weet alles.." „Maar 1 >efie, ik weet nog iets pret- tigers om over te praten. Kijk", en Laaghuis wees naar buiten, naar een auto, die in snelle vaart kwam aanrijden, „kijk, daar is Willem.. Je weet het, liefie.. voor Willem en voor mij altijd hetzelfde.." Lydia wist het en zette de gla zen gereed. TOT BESLUIT De drenkeling met de das, die niet aan te jagen, Maar waarom had de oude heer Kraan Hendriksen Gerard dan niet in vertrouwen genomen, wilde van na. Toen vervolgde Schoonhoven verder weten, want grootpapa had toch op zijn vingers kunnen uitrekenen, dat Arnold en hemzelf gevaar dreigde. Ja, zeker heid hieromtrent bestond natuurlijk niet meende van der Droes maar hij dacht dat de oude baas de gulden regel voor ogen had gehouden, dat niemand iets kan vertellen wat hij niet weet, zelfs niet als hij be dreigd, gepijnigd (ook dit kwam voor. de po de Laaghuis. ging werd niet met succes bekroond. „Wij praten morgen verder, Ve- Arlotti was ernstig geworden. Hij ra" zei Arlotti „kom morgen- stak ^en sigaret aan en dacht even middag om drie uur op mijn kamer. hij, schijnbaar Breng Laaghuis mee.." aarzelend: Toen Vera aarzelde, zei Laaghuis. „Later, veel later pas, is mij ge- „Wij komen, Arlotti.. Wat mij be- bleken. dat de documenten, die Del treft, een vos verliest wel zijn haren, Rio vervoerde en waarop wij in 1938 maar niet zijn streken., en wat Vera allemaal gejaagd hebben, toen ze betreft (hij dacht even na), nu ja, spoorloos verdwenen waren., schijn- goed bloed verloochent zich immers documenten waren., de echte bereik- nooit., maar, „Arlotti, er moet tegen ten hun bestemming.alleen één stuk fouten worden gewaakt. Een kleine is per abuis niet met de echte zen- fout is erger dan wat veel slimme en ding meegegaan., een onvergeeflij- ervaren mensen. bij Webster Brothers, 56 57, Corn- merkte van der Droes terloops op) hill, Londen E.C. 3, was gekocht, had 0f dronken gemaakt wordt.. De ou- niets gemerkt van de stormen, die de baas was een slimme en ervaren Europa na 1938 teisterden. Vredig en vos, weet je, van Schoonhoven' vergeten rustte hij reeds jaren op het En die Armand, Willem, die verre ke stommiteit.en het gekste is, dat we het stuk nooit hebben teruggevon den. ook Pestalozzi bracht het niet in het afschrift mee.." Schijndocumenten, Arlotti? Wat je „Goed kunnen maken", voltooide Arlotti de woorden van Laaghuis. En toen. met een laatste toespeling op de documentenjacht, „namen zijn ge vaarlijke dingen, Laaghuis.. denk Gravendamse kerkhof. Zijn geval was neef" Arlotti" varTié' *-'infmmèerde m?rkt? Laaghuis met een maar aan de vrede voor hen, die d Je inioimeerae zweem van ironie in zijn stem op van goeden wille zijn., kom, neem reeds meer dan 50 jaar de boogie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn Hêwltnimerwej 475 A'damTel. 86211 Telei 12282 een der talloos vele op 's wereld lijst Laaghuis die man, die je in die van vermisten. Binnenamstelse bar zo plotseling her- Vera was in Den Haag gaan wo- kende., dat was trouwens een van nen. Na de oorlog had zij m die de weinige toevalligheden in de hele n4n yl flr»4 Urt VrtlrlrrtVI \T Y\ QV „„LI a-1 1 - 1 1 stad een flat betrokken. Van der Droes had het zijne gedaan om dit voor haar mogelijk te maken. Ook hierom was hij een geziene gast van Vera. Van Schoonhoven was ge- geschiedenis van dat documenten- spel. hoe gaat het met die Armand? Van Schoonhoven wist het niet. Vera stond op en nam èen brief uit haar schrijfbureau. Een brief van Ar- veel namen? „gebeuren zulke stommiteiten heus een sigaar", te, nu ja, laat ons zeggen te be- Laaghuis dacht 'n beetje wee- voegder plaatse?" moedig misschien Zou dit werkelijk Arlotti glimlachte. het einde zijn van onze avonturen? „En het ene échte document, dat „Wij praten morgen verder", had Ar- kwam nooit terecht?", vervolgde lotti gezegd. Laaghuis, „dat is toch erg, Arlotti. Laaghuis nam een sigaar en zweeg. Was het misschien een document met EINDE Gelukkig zijn we in staat om na het spannende „Docu- mentenspei Holland" een vervolgverhaal te bieden dat even boeiend is. Het speelt zich af in de geheimzinnige sfeer van de aloude Inca's en heeft tot onderwerp het verdwenen goud en de koortsachtige pogingen van blanken om die schat te bemachtigen. Maar de laatste afstammeling van de zonne priesters spreekt zijn vloek uit tegen deze in zijn ogen schennende onderneming. Hoewel hij van geen wapens ge bruik maakt, blijkt zijn invloed voor de blanken toch fataal te zijn. Hoe dit allemaal in zijn werk gaat beschrijft de knappe auteur Gordon Mac Greagh in het boek „De vloek van de zonnepriester". Hij neemt de lezers mee naar een oord waar duistere riten het leven beheersen. Hij geeft tussen de opwindende intrige door een pakkend relaas van de historie. Hij weet een schijnbaar dood ver leden in een felle tekening van situaties en gebeurtenissen samen te weven met wat de moderne mens bezig houdt tot een nieuw geheel. Het ontbreekt in dit boek niet aan „karakters". Vaak spat de hartstocht als venijnige ballen vuur uiteen over de mensen die vrij willig of gedwongen in een kamp samenwonen teneinde het goud te veroveren. Ook is er plaats gemaakt voor goede wil, doorzettings vermogen of offervaardigheid. Vrijwel niets van wat „het leven" in een geheimzinnige omgeving dwingend overheersen kan heeft de schrijver verwaarloosd. En telkens weer wordt de lezer getroffen door de heldere stijl en de trefkracht van het taalgebruik in deze roman. Vandaar dat we u met voldoening en dankbaar voor de komende weken dit stuk „spannende ontspanning" aanbieden. DINSDAG, 15 JULI HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijd. 9,55 Een boek voor het geest, leven, caus. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. zie ken 12,00 Ballroomork. 12,20 Regerings- uitz.: Landb.rubr. De boer van Nooit- gedacht 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Mil. kapel 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Gram. 13,55 Beursber. 14,00 Paul Vlaanderen en het Spencer myste rie, hoorsp. 14,40 V.d. kind. 15,00 Viool en piano 15,30 Boodschappen doen, caus. 15,45 Cabaret 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Gram. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Ama- teursrprogr. 18,55 Paris vous parle 19,00 Voordr. en lichte muz. 29,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,15 Holland Festival: II Barbiere di Siviglia, opera (In de pauze: plm. 21,50-22,15 Act.) 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 New York Calling 23,21-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huis vrouw 9,45 Lichtbaken 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,35 Chansons 11,00 V.d. vrouw 11,30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Lichte muz. 14,00 Piano, viool en kwartet 14,30 Wij vrouwen v.h. land 14.40 Gem. koor 15,05 Gram. Tussen 15,30 en 18.00 Tour de France 15,3o Ziekenlof 16,00 V.d. zie ken 16.30 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee. Het tienjarenplan voor Surina me, door W. Joseph 18,00 Gram. 18,20 Lichte muz. 18,45 Tour de France 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Lichte muz. 19,35 Tour de France 19,45 Gram. 20,30 Act. 20,45 Holland Festival: Le Roi David, symf. psalm 22,05 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,15 Pianospel 12,30 Weerber. 12,34 Pianospel 12.55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 en 15,00 Idem 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Boekbespr. 18,00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Caus. 20,10 Gram. 20,15 V.d. vrouw 21,15 Gram. 21,30 Amus.ork. 22,00 Nws. 22,15 Orgelconc. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 12,35 Chansons 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 en 14,30 Idem 14,45 Ork.conc. 15,30 Gram. 16,05 Jazzmuz. 16,30 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,30 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. (In de pauze: 20,40 Gram.) 22,00 Nws. 22,55 Idem. Televisie DINSDAG, 15 JULI NTS: 19,30-20,00 Intern, agrarisch nws. 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,20 Het eeuwige Rome, TV-film 20,50 Der Richter und sein Henker, TV-film. FRANS BELG.: 17,30 Wereldtentoonst. 19,00 Visa pour l'avenir 19,30 Le Temps et les oeuvres 20,00 Journ. 20,30 TV-spel plm. 22,00 Wereldtentoonst. Daarna: We- reldnws. VLAAMS BELG.: 16,00-17,30 Wereld tentoonst. 19,00 De soc. gedachte en actie 19,30 Nws. 20,10 Feuill. 20,15 Wereldten toonst. 21,00 Jaloers als een tijger, film 22,30 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 3