b VERRAST ZOMERSTORM WEEKEND-GANGERS Zeilen gereefd MORGEN is het de laatste dag Tour de France-prijsvraag Moederlijke troost kilometer Windstoten tot 100 Woeste zee eist twee mensenlevens uctkpv Kwatta reorganiseert en ontslaat 50 man Maria-congres te Nijmegen besloten GEVLUCHTE DR. EISELE IN CAÏRO GEARRESTEERD Echtpaar ontdekt" in ziekenhuis Dode en veel gewonden bij auto-ongelukken Wordt directeur van het gasbedrijf vervolgd „SORRY". mg Motorbootje overvaren drie doden Zware brand in Nicosia Einde van romance 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND Een week spoorloos GEVANGENEN VAN BIESBOSCH Toch gewaagd.... Koeler Zoeken naar muis Mia gestaakt Boodschap van H Vader Ontploffingsdrama Ter Apel |ag lus. lus |an 23 U I ,'ve- Iren Indt l;eN 1 feit 1 dit ich niets maken. een nnelieke nog een 089 JAARGANG No. 22807 Uitgave N.V. ü"itg. MS. Neerland». Directeur: E. H. B. Braóer. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. t. Don» gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. r. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 JULI 1958 Abonnementsprijs T T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook vocht de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De Dordtse politie is er in geslaagd het echtpaar J. Maaskant-van Sloo- ten op te sporen, dat sinds zaterdag 5 juli spoorloos verdwenen was. De heer en mevrouw Maaskant wa ren die dag met een scooter naar Antwerpen vertrokken, waar zij op een kampeerterrein het weekend wil den doorbrengen. Toen zij maandag niet terugkwamen, ging de familie in Antwerpen op onderzoek uit. Daar bij bleek, dat de heer en mevrouw Maaskant niet op het kampeerter rein waren geweest, waar zij naar toe zouden gaan. De politie die van de verdwijning in kennis werd ge steld, had aanvankelijk met de op sporing van het echtpaar geen suc ces. Thans is haar echter gebleken, dat de heer en mevrouw Maaskant zaterdagavond bij Wuustwezel met hun scooter een ongeluk hebben ge had, tengevolge waarvan de man een zware hersenschudding en de vrouw verwondingen aan het gelaat en de armen opliep. Zij zijn in een zieken huis in Brasschaat opgenomen. Daar heeft men er niet aan gedacht de politie in Dordrecht van het ongeval te verwittigen. Zes jongelui uit Urk, die de avond te Markenesse hadden doorgebracht, is een ernstig ongeluk overkomen. Zij reden met grote snelheid per auto naar hun woonplaats en zijn nabij Markenesse, door onbekendheid met de weg, uit de bocht gevlogen. De auto kwam in een sloot terecht. De 22-jarige Tiemen Kramer, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. Twee andere inzittenden wer den licht gewond, doch drie andere zo ernstig, dat zij in het ziekenhuis te Emmeloord moesten worden op genomen. De auto werd zwaar be schadigd. De warme zomerstorm, die gisteren over ons land raasde, heeft niet alleen een groot aantal zeilers en kam peerders in moeilijkheden gebracht, maar ook - en wat erger is - enkele levens geëist. Voor de haven van Vlis- singen sloeg de 39-jarige H. van Dam uit Souburg over boord van een jaelit en verdronk. Vanuit Holwerd, op Ter schelling, dreef een dertienjarige jongen, Jappie Buwahla, in een rubberboot naar zee af. Zondagavond laat waren reddingsboten en helikopters nog steeds naar hem op zoek. Men moet aannemen, dat de jongen verdronken is. Hier en daar op het water werden gisteren windstoten van 70 tot 80 kilometer gemeten. Op enkele duintoppen mat men zelfs snelheden van 90 en 100 kilometer. Veel zeilers, op de Loosdrechtse plassen en elders, konden slechts met de grootste moeite hun vaartuigen naar de wal brengen. In de Biesbosch moest een aantal weekendgangers door de rijkspolitie te water uit Made en Drimmeien uit een hachelijk isolement worden verlost. den dit. Enkele schepen keerden ech ter ondanks het ruwe weer naar de haven van Vlissingen terug en daar onder bevond zich het jacht „Having", een verbouwde Belgische kotter, eigendom van de leraar der Vlissing- se Zeevaartschool, de heer Posthu mus. In Terneuzen begaven zich ook en kele zeilers aan boord en het gezel schap groeide aan tot elf man. Twee meisjes van 18 jaar en een jongen van 14 jaar bevonden zich onder de op varenden, alsmede de 39-jarige heer H, van Dam uit Souburg, die besloten had zijn B.M.-er, die hij enkele maan den geleden kocht, in Terneuzen te laten liggen. Vlak voor de haven van Vlissingen op nog geen 100 meter uit de wal werd hij overboord geslagen, tezamen met een zeevaartscholier, die er echter in slaagde terug aan boord te komen. De heer van Dam dreef zeer snel af en een achterna geworpen reddings boei kon hij niet meer grijpen. Bij de pogingen om hem te redden sloeg de motor van de Having af, zodat het scheepje afdreef in de rich ting van het Zuid-Sloe. Door het uit werpen van beide ankers kon een Zaterdagmiddag waren gewoonte getrouw een aantal Vlissingse zeilers naar de jachthaven van Terneuzen gevaren met dt bedoeling in de loop van zondag terug te keren. Het slech te weer en de harde wind verhinder- Een hevige botsing tussen een mi litaire truck uit België met een lege NACO-bus uit Den Oever, heeft za terdagmiddag 13 gewonden gevergd, van wie er 5 allen Belgische mili tairen met ernstig letsel in het zie kenhuis zijn opgenomen. Er werden zware hoofdwonden, been- en arm- fracturen en shocks geconstateerd. Zeven andere Belgische militairen, allen inzittenden van de truck, kon den na verbonden te zijn, terugkeren naar fort Dirksz. Admiraal, waar zij van dinsdag j.l. af tijdelijk gelegerd zijn. Het dertiende slachtoffer was een dame, inzittende van een kleine personenauto, die achter de truck reed en die door de slippende bus gegrepen werd. Ze liep een lichte hersenschudding op. Bij een poging om een voor hem rijdende auto te passeren slipte zon dagmiddag bij de Dieverbrug te Mep- pel de auto van de heer Tekelenburg uit Laren (N.H.). De wagen sloeg over de kop en verdween daarna in de naast de weg lopende Smilder- vaart. De vier inzittenden, een echt paar en twee kinderen, konden wor den gered. IN DE BOCHT van de Kuiperstraat te Haaren (Nbr.) is gisterenmiddag de 19-jarige motorrijder M. Wolfs uit Moergestel met zijn motor uit de bocht gevlogen en tegen een elèktri- citeitspaal gesmakt. Hij werd op slag gedood. IN KRANENBURG (een Duits grens stadje ten zuidoosten van Nijmegen) heeft een gasexplosie een huis, dat door vier gezinnen bewoond werd, grotendeels verwoest. VOOR DE Italiaanse kust is het jacht van de Sjah van Perzië in aanvaring gekomen met een vissersboot, die vrijwel onmiddellijk zonk. Er waren geen slachtoffers. ATLANTIS het verloren continent heeft werkelijk bestaan. Dit al thans volgens een Russische geleerde. Atlantis zou een reusachtig eiland ge weest zijn ten westen van Gibraltar. ZEVEN LEDEN van een Amerikaans gezin zijn gedood, doordat hun auto door een truck met oplegger werd verpletterd. ADLAI STEVENSON, de leider van de Amerikaanse democraten, is zon. dag te Leningrad aangekomen voor een particulier bezoek van drie we ken aan de Sovjetunie. PROF. DR R. de Josselin de Jong oud-hoogleraar in de pathologische anatomie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is op 89-jarige leeftijd te Den Haag overleden. H. W. TILANUS, tot voor kort voor zitter van de C.H.U., zal binnenkort eredoctor in de rechtsgeleerdheid worden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI geldig tot maan- dagavond 23.15 uur: Nu en dan zonnige perioden, maar plaatselijk ook enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen J zuid en west. Koel. Vandaag: zon onder 20.55 uur, maan onder 18.42 uur. j Morgen: zon op 4.37 uur, maan op 3,55 uur. «■UlltllMUWmMMUMHIIHmuj stranding worden voorkomen, hoewel de toestand aan boord zeer hachelijk werd. Aan wal was het overboord slaan van de heer van Dam niet onopge merkt gebleven. Nederlandse en Bel gische loodsboten namen aan het op sporen deel. Tot 's avonds laat wer den de pogingen voortgezet, doch zon der resultaat. Uit Breskens was inmiddels ook de reddingsboot „President Wierdsma" uitgevaren en na moeizaam worstelen met de bijzonder ruwe zee slaagde men er in. in de nabijheid van de Having te komen en een tros over te brengen. Behouden werd toen het scheepje de haven van Vlissingen bin nen gesleept. De heer van Dam was werkzaam op de „Schelde" te Vlissingen, was gehuwd en had drie kinderen. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag meegedeeld, dat zij het zoe ken naar de neuskegel van de Thor- Able raket met de muis Mia heeft stopgezet. Zaterdag is te Cape Canaveral de lancering van een intercontinentale Atlas-raket tien seconden na het be vel tot afschieten stopgezet. Geweldi ge oranjekleurige vlammen sloegen uit de raket. De reikwijdte van de Atlas is 4000 km. Op de Merwede bij Dordrecht is zondagmiddag omstreeks half zes een motorbootje overvaren door het Zwit serse tankschip „Marion". De drie opvarenden zijn over boord geslagen en tot dusver niet gevonden. Men moet aannemen dat ze zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 55-jarige ha venarbeider J. van Tilborg, de 50- jarige M. van Tilborg en de 47-jarige monteur C. Willeboordse, allen uit Dordrecht. Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, is zondag geteisterd door een zware brand. De brand begon in een zaak voor elektrische benodigdheden in de Turkse sector van de stad en ver spreidde zich vervolgens over enkele andere zaken. De uitgebrande zaken waren alle Grieks eigendom. Aangenomen wordt dat de Turken de brand hebben veroorzaakt uit re presaille tegen de overval die en kele Grieken zaterdag hebben onder nomen op een Turkse bus. Vijf Tur ken kwamen hierbij om het leven. Sinds drie jaar geleden de nood toestand op het eiland werd afgekon digd, vielen er in een week tijd niet zoveel slachtoffers als de afgelopen zeven dagen. Vierentwintig personen kwamen om het leven. De stormwind speelde veel deel nemers aan de jubileum-Braa- semermeerweek parten. De zei lers waagden zich zelfs niet eens op de met schuimkopjes bedekte golven. Met het oog op de voortschrij dende economische integratie in West-Europa is het streven der N.V., aldus de directie van de Chocolade- en Cacaofabriek KWATTA er welbewust op ge richt om efficiënte specialisatie in haar fabrieken in Nederland en in het buitenland door te voeren. Om binnen afzienbare tijd tot de noodzakelijke verwezenlijking van haar plannen op dit gebied te komen heeft „KWATTA" o.m. moeten beslui ten om in Breda het werk in enkele afdelingen definitief stil te leggen, hetgeen tot het ontslag van een 50-tal mannelijke arbeiders merendeels ongehuwde in haar fabriek in Bre da heeft geleid. Andere door haar met hetzelfde doel getroffen maatregelen hebben reeds een aanmerkelijke stijging van de omzetcijfers, zowel bij haar Ne derlandse als bij haar buitenlandse ondernemingen, tot gevolg gehad. Nader vernemen wij nog, dat de directie van de KWATTA voortdu rend overleg in de ontslag-kwestie heeft gehad met de betrokken werk nemers-organisatie. Morgen zal er nog een bespreking plaats vinden tussen de directie en de drie erkende bon den. De ontslagen zullen echter wel definitief zijn, hoewei het betrokken Arbeidsbureau nog geen vergunning heeft verleend. voor het inleveren van uw invulformulier voor de grote van het DAGBLAD DE STEM. (Van onze speciale verslaggever) Op Kelfkensbosch, het weidse con- g-resterrein nabij de Waalbrug te Nymegen, speelde zich zondagmid dag de slotakte af van het Nationaal Maria-congres, een slotakte, welke luisterrijke betekenis kreeg vanwege de boodschap van de Heilige Vader, die in een persoonlijk woord mede aanwezig wilde zijn. De grijze bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huy- bers, bracht deze boodschap over tydens het pontificale lof, dat ge daan werd door de nuntius-internun tius, mgr. Paolo Giobbe. Duizenden kinderen waren zater dagmorgen in het openluchttheater van de Goffert aanwezig om daar te zien en te luisteren naar het Maria- spel „Perle Fine", geschreven door de heer A. v. d. Velde. Zo betrok het congres ook de jeugd in de Mariaverering, welke een subtiel hoogtepunt kreeg tijdens de kinderzegening zaterdagmiddag door de beminnelijke bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. Bekkers. Op een heel bijzondere wyze stond ook de vervolgde Kerk van Christus in het middelpunt van de Nymeegse Maria-viering. De nachtmis in de overvolle Carmelkerk aan de Dod- dcndaal met de H. Liturgie volgens de Byzantyns-Slavische ritus was daarvan wel een een zeer treffend voorbeeld. De volle rijkdom van de oosterse liturgie, met zang van het Utrechts Byzantijns koor o.l.v. dr. Miroslav Antonowytsch, deed de meer dan 2500 kerkgangers met een intense ontroering bidden voor de vervolgde kerk. Minder spectaculair, maar in haar eenvoud zo waarachtig, was de samenkomst van kardinaal Thomas Tien, een groot aantal katholieke Chinezen en uit het land gezette mis sionarissen in het Chinese restau rant Kotja Radja. Kardinaal Tien, zelf hardhandig door de communis ten uit zijn geboorteland gezet, sprak hier met mgr. Kramer O.F.M. bis schop van Luanfu, die de kardinaal namens de Nederlandse missionaris sen mocht begroeten. De Maria-ommedracht, een jaar lijkse traditie voor Nijmegen, had zondagmiddag een universeel karak ter, omdat het congres immers voor al zijn blik dit jaar richt naar Lour- des. Tienduizenden mensen zijn ge tuigen geweest van een fraaie op tocht, welke door de Keizer Karei- stad trok. Kreeg de massale devotie tot de H. Maagd in deze omdracht en in het Maria-spel van Jan Naaykens „Herwonnen-paradijs" haar trefzeke re uitdrukking, een van de indruk wekkendste momenten van het con gres was ongetwijfeld de buitenge wone academische zitting van de r.-k. Universiteit in het concertge- Martien van den Borgh is weer thuis, in Koningsbosch. En bij moe der v.d. Borgh kon er, ondanks de pech van haar zoon, een glimlach af. Moeder zijn nu eenmaal zo. Voor hen is een behouden thuiskomst al tijd nog iets belangrijker dan Tour successen. Toe maar jangen, vol gend jaar beter bouw De Vereniging. Behalve het volledige Nederlandse episcopaat waren hier aanwezig mgr. Olav Smit, minister Klompé, vier Malthe- zer ridders en zeven ridders van het H. Graf, alsmede het voltallige col lege van professoren en vele honder den belangstellenden. Op strikt wetenschappelijk niveau gaf tydens deze zitting prof. dr. E. C. F. A. Schiilebeeckx O.P. een be schouwing over de Maria-gestalte in het christelijke belijden; prof. dr. H. M. M. Fortmann hield hierna een rede over psychologische notities bij de Maria-verering. Hij zei o.m. „in hoeverre de verschijningen aan Ber- nadette haar eigen persoon weer spiegelen is eigenlijk niet zo belang rijk. God kan aansluiten bij de men selijke natuur. De „echtheid" van Lourdes wordt in de eerste plaats bewezen, doordat de mensen er be tere christenen van worden." Zondagmiddag droeg mgr. Alfrink op Kelfkensbosch een pontificale H. Hoogmis op, sacraal besluit van dit indrukwekkende congres. De officier van Justitie te Gro- zich bevond. In het huis van de fa- ningen, jhr. mr. A. H. S. van der milie de Boer aan de HBS-weg te straf vervol- i Ter Apel rook men gaslucht. Een Wijck, overweegt een De kamerheer van prinses Sybilla, grootmoeder van prinses Margaretha van Zweden, heeft zondagavond te Stockholm verklaard, dat aan de ro mance tussen de prinses en de jonge Engelsman Robin Douglas Home, tij dens een telefoongesprek, 8at tien' mi nuten heeft geduurd, een einde is ge komen. De kamerheer ontkende nadrukke lijk dat er sprake is van enige in terventie van de zijde van prinses Sybille. Daarom vertelde hij ook dat de prinses en de jonge Engelsman zelf besloten hebben hun romance af te breken. (Dit bericht mag als aanvulling gel. den, op wat elders in dit blad is ge publiceerd). Dr. Hans Eisele, een gewezen SS-arts, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan moorden in het concentratiekamp Buchenwald, is zaterdagavond op het hoofdbu reau van de internationale politie organisatie te Cairo gearresteerd. Later werd hij naar het hoofdbu reau van politie van Cairo over gebracht. Eisele heeft om politiek asiel in Egypte verzocht nadat West- Duitsland de Egyptische regering om zijn uitlevering had gevraagd. Dit laatste verzoek zou, naar za terdag verluidde, „in overweging" Voor zijn arrestatie op zaterdag avond zei Eisele „een rein gewe ten" te hebben en nooit iemand vermoord te hebben, Eisele heeft zondag een brief ge zonden aan de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, luitenant kolonel Zakaria Moheiddin, waarin hij vraagt als politieke vluchteling beschouwd te worden. Hij deed een beroep op de minister hem niet uit te leveren en verwierp alle be schuldigingen die tegen hem uitge bracht worden. Dr. Eisele heeft de vorige maand overijld zijn praktijk in Muenchen in de steek gelaten, nadat zijn naam was genoemd bij het proces tegen de vroegere beul van Buchen wald, Martin Sommer. Een der ge tuigen verklaarde op het proces. dat Eisele in een week tijds meer mensen had vermoord dan Sommer in zijn hele leven. Sommer werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het vermoor den van 25 mensen in het concen tratiekamp. Inmiddels heeft de vroegere S.S.- generaal Kurt Meyer „namens de 600.000 oud-S.S.-ers de misdaden van Sommer en Eisele veroor deeld". Hij verwierp beschuldigin gen die in de pers zijn geuit, vol gens welke vroegere S.S.-ers Eisele bij zijn vlucht hadden geholpen. „Wij helpen alle eerlijke kamera den", aldus Meyer, „doch de ka meraadschap houdt op waar de misdaad begint.*4 ging in te stellen tegen de directeur van het gasbedrijf ie Stadskanaal, de heer L. K„ wegens de ontplof fingsramp te Ter Apel op 6 januari jl„ waarbij drie kinderen om het leven kwamen. Dit naar aanleiding van de tech nische rapporten van de arbeidsin spectie en 't gerechtelijk laboratori um in Den Haag. In 't rapport van het gerechtelijk laboratorium wordt de directeur van het gasbedrijf non chalant handelen en gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel verweten. Bij de aanleg van nieuwe gasleidin gen te Ter Apel werden de buizen op hun deugdelijkheid beproefd door ze vol te persen met lucht. Ontsnapte er lucht, dan werd propaangas in de buizen geperst om aan de gaslucht te kunnen constateren, waar het lek gasfitter werd naar de woning van de familie gestuurd, maar kon het lek niet vinden. De directeur van het gasbedrijf had noch de bewoners, noch de plaatselijke gasfitters op de hoogte gebracht van de aanwezig heid van het lek in de buurt van die woning en het volpersen van de lei ding met propaangas. Premier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft zondag op het congres van de Oostduitse communistische partij verklaard, dat Oost-Duitsland „geen speciale positie kan toekennen" aan de leden van de intelligentsia. Hij deed een beroep op deze groep om haar „negatieve neutraliteit" op te geven. Een zakkenroller in Milaan kreeg direct wroeging toen hij zag wie hij in een stadsbus van een portefeuille had beroofd. Het bleek de advocaat te zijn, die hem twee maanden eerder uit de gevangenis had gehouden. Hij keerde onmiddellijk op zijn schreden terug en zei tot de advocaat: Het spijt me u niet te hebben herkend. Het was zo druk in de bus".

de Stem | 1958 | | pagina 1