Strategie van Kremlin bij Kroest je vs bezoek aan Berlijn: druk op Polen Het scheelde millimeters, Offensief Tito doet Gomoelka aarzelen Poging tot infiltratie op Nieuw-Guinea Libanon twijfelt over juistheid waarneming Bisschop'' roept zich zelf uit tot Koning van Nederland'' Zwaar bombardement op laatste bolwerken rebellen in Indonesië Moorden op Cyprus Georganiseerd „Hurrah" en „Druschba" Turkije sluit grens met Syrië Kard. Stepinac gaat achteruit XL S, Wk mM DAGBLAD VOOR ZEELAND Atoomduikboot Y.S. voor Engeland Zonnig en vrij warm Op stoel van 16 dollar Geneefse conferentie vordert langzaam Vrees in deel van Engeland Engels vliegtuig neergeschoten i i ■«i. \i&$g5ti ";f' .'■jSjr TOps Standaardpak 43 ct. Reuzenpak 83 ct. I p J .■4 98e JAARGANG No. 22803 Pitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur- J J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don- gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J- J. M. Mes mr. H M L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnenPostgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Voor God. Koningin en Vaderland WOENSDAG 9 JULI 1958 Abonnementsprijs J 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tcL noJLd. De Russische premier, Nikita Kroesljev, is gisteren in Oost-Berlijn aangekomen. Hij staat aan het hoofd van een zes leden tellen de Russische delegatie, die het vijfde con gres van de Oostdnitse communistische par tij komt hijwonen. Men is echter algemeen van oordeel dat Kroestjevs bezoek in de eerste plaats is gearrangeerd met het doel Polen onder druk te zetten. Terwijl Kroesljev op het „Ostbahnhof" arriveerde en verwelkomd wérd door de leiding van partij en regering, Ulbriclit en Grotewohl, meldde het officiële Zuidslavi- sche nieuwsbureau „Tanjug", dat de be sprekingen van Tito en Nasser zullen lei den tot een grotere samenwerking tussen Joego-Slavië en Egypte dan tot voor kort bestond. Over de plannen van een topcon ferentie van „neutralistische leiders" meld den wij reeds gisteren. Men ziet hierin een aanwijzing, dat Tito zijn land misschien nog verder van het „socialistische kamp" zal voeren dan hij de laatste maanden al gedaan heeft. Mede hierdoor is Kroestjevs bezoek aan Oost-Duitsland voor het Kremlin van strategisch belang want Polen aarzelt tussen het nationaal-communisme van Tito en het stalinisme van Grotewohl, en Gomoelka is ogen schijnlijk weinig gecharmeerd door de pogingen van Kroestjev om de discipline in het „socialistische kamp" strenger te maken, aldus United Press International. Om negen minuten over elf kwam de trein met de Russische delegatie het Ostbahnhof binnen. Ulbricht topleider van de Oost- duitse communistische partij hield een rede, waarin hij Kroestjev een groot staatsman noemde. Hij zei voorts, dat slechts „idioten" nog steeds kunnen speculeren op een kloot tussen de socialistische landen en verklaarde dat er op het partij congres van de Oostduitse communis ten middelen besproken zullen wor den om de Oostduitse economie „tot sitie als leidende staat versterkt. Dit, aldus de partijsecretaris, schenkt hem grote voldoening. „Vertaling".. 1965, het jaar van de socialistische overwinning" te versterken. Westelijke waarnemers begrepen uit deze woorden dat de socialisatie vol- Vertaald uit de communistische terminologie komt dit gesprek hierop neer dat, terwijl Kroestjev de Oostduitse regering zijn morele steun scheen te geven in de kwes tie over de negen Amerikanen van de helikopter die sinds een maand gevangen worden gehou den, Ulbricht blijkbaar beloofde, dat zijn partij en zijn regering trouwe volgelingen blijven van het Kremlin. Het Ostbahnhof was met vlaggen en bloemen versierd. Voor het station stond een grote menigte Oostduitsers, die „Hurrah" en „Druschba" („vriend schap") riepen. Vanaf een uur voor de aankomst van de Russische dele gatie had de Oostduitse radio alleen nog „arbeidersliederen" en marsmu ziek uitgezonden. Langs de route van gens Ulbricht omstreeks 1965 voltooid het station naar de Russische ambas- zal zijn. In de toespraak, die Kroestjev na zijn verwelkoming uitsprak, merkte hij op, dai Oost-Duitsland „interna tionaal respect" afdwingt en zijn po- sade was de geestdrift aanzienlijk minder en lang voordat de stoet ge passeerd was, hadden honderden „toe schouwers" de weg naar huis inge slagen OP HET JAPANSE eiland is tijdens een zware bui in het regenwater een radioactiviteit van 54.800 röntgen per liter water per minuut gemeten, de hoogste telling, die dit jaar ge vonden is. HET GERECHTSHOF in Den Bosch heeft H. C. uit Oploo, die op 2 juni van het vorig jaar pistoolschoten had gelost op familieleden van zijn ver loofde, veroordeeld tot drie jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. C. gaat in cassatie. TIJDENS sproeiwerkzaamheden in de Noordoostpolder is een eenmotorig vliegtuig neergestort. De piloot liep slechts lichte verwondingen op. DE VERKIEZINGEN in Mexico heb ben, volgens de jongste, nog onvol ledige uitslagen, tot resultaat gehad, dat de kandidaat van de regerings partij, Mateos, 652.604 stemmen, en de kandidaat van de oppositie, Al varez, 170.952 stemmen behaalde. DE EXPO te Brussel is sinds de ope- ningsdag, 17 april, door meer dan 15 miljoen mensen bezocht. KONINGIN Elizabeth van Engeland 1s m de koninklijke trein, waarmee zijin gezelschap van de hertog van Edinburgh een tocht door Schotland maakte, ziek geworden en moet nu het bed houden. BE V.S. hebben officieel aan vlieg- tuigen van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S. landings rechten in Los Angeles en Anchorage (Alaska) toegekend. De K.L.M. heeft de rechten voor Los Angeles indertijd niet gekregen, wel die in Houston in Texas. DE SENAAT van Louisiana heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat be doeld is om in bussen en trams al daar een scheiding van blanken en negers door te voeren. De eerste persoon, die op een tweepersoonsbank plaats neemt, mag bepalen, wie er naast hem mag zitten. Burgerlijk Wetboek Amendement kreeg één stem te weinig (Van onze parlementaire medewerker) Een poging van de heer van Rjjt'ke- vorsel (K.V.P.) om de ministeriële verklaring van geen bezwaar op de statuten van verenigingen uit het nieuwe burgerlijk wetbouw te krijgen, is in een spannende stemming in de Tweede Kamer verworpen. Het amendement van Rijckevorsel kreeg één stem te weinig, t.l. 59 voor en 60 tegen. De K.V.P.-fractie telde niet alleen ruim tien afwezigen, maar er was ook een tegenstemmer, n.l. mr. Rool- vink. Van de A.R. was mr. Versteeg de enige dissident, die tegenstemde. De C.H. vond, dat het de souvereine taak van de regering is om van te voren te beoordelen of een vereniging ai of niet in strijd handelt met open bare orde of goede zeden. Van de communisten stemden de dissidenten tegen, hetgeen de anderen naar de tribune dreef om te betogen hoe wei nig vooruitstrevend hun rebellerende vrienden van Moskou waren. De V.V.D. stelde zich geheel achter het amendement, de P.v.d.A. was tegen. De verenigingen zullen dus nu aan preventief toezicht van de overheid onderworpen blijven. Het opstellen van statuten door een notaris is niet voldoende om ze de officiële erken ning met de daaraan verbonden rech ten te bezorgen. Wel heeft iedere vereniging, al of niet officieel erkend, volgens het nieuwe burgerlijk wet boek rechtspersoonlijkheid. Laat op de avond is het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. De voorzitter van de commissie van justitie, de heer Oud, wenst de minister geluk met het feit, dat thans ook het tweede boek de Kamer is gepasseerd. Twee Engelse soldaten zijn gisteren terwijl zij in Famagusta enkele bood schappen deden, in een winkel dood geschoten. Enkele dagen geleden had kolonel Grivas, de commandant van de EOKA, al aangekondigd, dat de dood van twee Cyprioten gewroken zou worden. Direct na de moord hebben de En gelse autoriteiten in Famagusta een uitgaansverbod afgekondigd. Voorts heeft men nabij het Turkse dorp Kirklar de lijken van twee her ders van Griekse afkomst gevonden. In Griekse kringen geeft men de Turken de schuld van deze dubbele moord, maar een onderzoek door de autoriteiten heeft nog niet uitgewezen wie de daders zijn. Uit niet nader aangegeven bron of plaats van herkomst ver neemt Het Vrije Volk, dat Indonesië bezig is een infiltratie op Nieuw-Guinea voor te bereiden, die vooral een politiek doel zou hebben. Men zou door een militaire operatie de kwestie Nieuw- Guinea weer in de Veiligheidsraad willen brengen. Het blad veronderstelt, dat Djakarta hoopt, dat de Veiligheidsraad Indo nesië en Nederland zal oproepen het vuren te staken, waarna de Indonesische infiltranten een min of meer officiële status zouden krijgen. Voor deze tactiek rekent Djakarta dan in elk geval op steun van de Sovjet-Unie. Het bericht heeft in Den Haag nogal de aandacht getrokken, zo bericht onze parlementaire medewerker. Van de ene kant is het duidelijk, dat de Nederlandse regering niet voor niets onlangs heeft besloten om aanvullende troepen naar Nieuw-Guinea te zenden. Van officiële zijde wordt anderzijds echter meegedeeld, dat deze troepenzending niet gebaseerd zou zijn op be kendheid met dit nieuws uit Het Vrije Volk. De Libanese minister voor contact met de waarnemers van de Ver. Naties, Moecheiber, heeft gezegd, dat de waarnemers bewezen hebben, dat geünifor meerde soldaten „ver op Liba nees grondgebied" zijn doorge drongen. Zij hadden namelijk de regering een kaart gezonden, waarop de plaats stond aangegeven waar zij op 25 juni een compagnie Syrische militairen hadden gezien. Deze plaats was 3.5 kilometer van de Syrische grens gele gen. De grens in dit gebied wordt niet door beide of één van beide lan den betwist, aldus Moecheiber. Hij merkte voorts op, dat de ge bieden in Libandn, waartoe de waar nemers geen toegang hebben, juist die zijn, waardoor de rebellen van wapens en versterkingen worden voorzien. Minister Moecheiber vroeg zich af, waar de rebellen het geld vandaan halen om hun verzet te financieren. Tot heden zijn hier minstens 50 mil joen Libanese ponden voor nodig ge weest. aldus Moecheiber. springlading tot ontploffing ge bracht, waardoor een groot wa renhuis in brand is geraakt. Hierbij kwamen twee mensen om het leven. Dertig werden er gewond, van wie tien ernstig. De springlading bevond zich in een grote bestelauto, die op een druk kruispunt was verlaten. Ontploffing Er is gisterenochtend in de za kenwijk van Beiroet een zware De V.S. zullen Engeland een com plete kerninstallatie voor de voortbe weging van een duikboot, alsmede on. derdelen hiervoor en een hoeveelheid verrijkt uranium-235 als brandstof le veren. Dit wordt gezegd in het on langs tot stand gekomen Amerikaans. Britse atoomakkoord, waarvan de tekst gisteren door de Britse regering is bekendgemaakt. De overeenkomst voorziet niet in de levering van atoomwapens. Wel zullen de twee landen gegevens uit wisselen die zij beide noodzakelijk achten voor de verdedigingsplannen, de oefening in het gebruik van kern wapens, de verdediging hiertegen en andere militaire toepassingen van kernenergie. Weersverwachting van het K.N. aitot vanavond, opgemaakl gisterenavond te 23.15 uur: zoRnig en vrij warm weer Vpvu^Ï ^akke westelijke wind. ilng van het Belgisch weerkundig instituut: riphfincT w*nc* u*t veranderlijke wolkt PlL» tot weinig be i f' a!^selyk een weinig ne vel of mist m de morgen. Stijgint van de temperatuur Vandaag: zon on(ier 20.59 uui opO0T8n:uuT °P 4 3'- Maan Hier is de Amerikaanse heer Homer A.Tomlinson, bisschop over een grote kudde (naar hij ze9t), die naar ons land geko men is om zichzelf hedenmor gen als Koning van de wereld" ook uit te roepen tot „Koning van Nederland". De foto toont hem hij aankomst op Schiphol. Over deze bisschopin neven staand artikel meer. Volgens het Syrische ministe rie van binnenlandse zaken heeft Turkije de Syrisch-Turkse grens gesloten en Syriërs, ook hen, die een vergunning heb ben, de toegang tot Turks grondgebied ontzegd. Het mi nisterie te Damascus noemt deze maatregel „ongerechtvaardigd" Vele Syriërs hebben land en plantages op Turks gebied. 99 Bisschop Homer a Tomlinson (65 jaar), zich noemende Ko ning van de Werelden alge- meen leider van de in 1903 door zijn vader in de Verenigde Sta- ten gestichte „Church of God" (Pinkstergemeente) stapte gis teren uit het ochtendtoestel van de Sabena, dat hem van Brus sel naar Nederland had ge bracht. In Brussel heeft hij eergisteren op de Expo een proclomatie uitgevaar digd, waarin deze prediker beleed, de oorlogen in Europa voor al tijd geëindigd zijn Hier in Neder land zal hij zichzelf als „Koning van Nederland" uitroepen tijdens een ce remonie, welke hij hedenmorgen om 10 uur op de Dam zelf zal organi seren. Compleet in mantel, met de kroon op het hoof ain de rechter hand een wereldbol (van plastiek) in de linkerhand een vlag en zit tend op zijn ..troon" (een stalen stoel: 16 dollar had deze gekost, zei men hem daarnaar vroeg) liet hij zich buiten het stationsgebouw, te midden van de schoolkinderen, die een reisje naar Schiphol maakten, fotograferen. Intussen had hij reeds medegedeeld, dat hij een reis door elf Europese landen maakt. Hij gaat van Amsterdam over Berlijn naar Warschau er Moskou; een Russisch visum had hij in zijn Amerikaans paspoort staan, In Moskou hoopt hij vijf dagen te blijven („Ze weten pre cies wat ik kom doen"). Van Mos kou gaat het naar Leningrad, Hel sinki, Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Londen, Dublin en Shannon, waar hij weer in een vliegtuig stapt met bestemming New York. Overal zal Tomlinson tegen de douane, toen zich laten uitroePen t0J *°ninS-. Trouwens, op een vraag deelde hij mede, dat Nederland het 26e land is, waar hij deze „titel" draagt. Bel gië, dat hij het eerst heeft bezocht en waar hij op alle paviljoens van de Expo een kijkje was gaan nemen, was het 25e land geworden, waarin hij zich tot koning van België, in vrede en gerechtigheid, had uitge roepen. Tegenover persvertegenwoordigers verklaarde „bisschop" Tomlinson, dat er op de wereld 70 miljoen men sen zijn, die de doctrine, zoals deze door zijn vader was vastgesteld, na leven. Hij merkte op, dat daarvan dertig miljoen in China leven en 12 miljoen in Rusland Ongeveer 1500 van zijn meest nastaande aanhangers in de Verenigde Staten hebben het financieel mogelijk gemaakt, dat „bisschop" Tomlinson, die zes jaar geleden ook in Nederland is geweest, deze Europese reis, die drie weken duurt en 1200 dollar kost, kan ma ken. Eind augustus zal er in de Ver enigde Staten een bijeenkomst van de leden van zijn kerk worden ge houden, waarop een nieuwe inter nationale code voor de volken zal worden aangenomen. De conferentie van deskundigen uit westelijke en communistische landen over de mogelijkheden om kernproe ven te ontdekken, vordert, naar een vooraanstaande Amerikaan verklaar de, „beetje bij beetje". Hij geloofde, dat de conferentie vrij lang, mogelijk zelfs twee maanden, zou kunnen du ren. Hier is de (tele)foto van het verschrikkelijke sprintduel tus sen onze landgenoot Piet Damen (rechts, geheel naast zijn zadel hangend) en de Franse natio naal Bergaud, die met enkele millimeters verschil de eerste bergetappe (Dax-Pau) op zijn naam bracht. (Alle bijzonder heden over deze enerverende 13e rit van de Tour de France zijn op de Tourpagina te lezen.) Gisterenochtend vroeg is uit de ge vangenis voor geesteszieke misdadi gers in Broadmore een gevaarlijke gevangene, de 31-jarige Frank Mit chell, ontsnapt. Voor de mensen in dat deel van Engeland was dit huiveringwekkend nieuws, daar Mitchell in januari ver leden jaar, toen hij uit het ziekenhuis voor geesteszieken in Rampton was uitgebroken, drie dagen lang de be woners van afgelegen huizen had ge terroriseerd, voordat de politie hem weer te pakken kreeg. Hij was toen in gezelschap van een andere man. met wie hij huizen binnendrong en de bewoners over meesterde om aan de achtervolging door de politie te ontkomen. Mitchell werd na zijn ontsnapping tot negen jaar gevangenisstraf ver oordeeld op grond van zeven beschul digingen, waaronder poging tot moord. Naar verluidt heeft Mitchell, die gewapend is met een bijl, reeds een man aangevallen en deze gedwongen met hem van kleren te verwisselen. Vliegtuigen van de Indone sische luchtmacht hebben de laatst overgebleven bolwerken van de rebellen op Noord-Cele bes zwaar gebombardeerd. Radio-Minahassa maakte melding van luchtaanvallen op zowel Tomo- hon als Tondano. Beide steden liggen even ten zuiden van de hoofdstad van Noord-Celebes, Menado, die al door de regeringsstrijdkrachten is veroverd. De luchtaanvallen waren „succesvol" geweest. De chef van de generale staf van het Indonesische leger, generaal- majoor Nasoetion is, vergezeld door of ficieren van het legerhoofdkwartier, gisterenavond te Djakarta terugge keerd na een bezoek van acht dagen aan Makasar, de eilanden Morotai en Halmaheira, de voormalige hoofd plaats van de opstandelingen Menado, en andere plaatsen in Noord-Celebes, die op de opstandelingen zijn ver overd. De woordvoerder van het leger, overste Pirngadie, heeft in een uiteen zetting over deze reis aan de pers ge zegd. dat een Philippijn, die zichzelf vice-consul noemt, zich bij de opstan delingen heeft aangesloten. Het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken is er echter nooit van op de hoogte gesteld, dat de regering van de Philippijnen op Noord-Celebes een vice-consul heeft aangesteld. De woordvoerder deelde voorts me de, dat de operaties voor het oprui men van opstandelingen die zich heb ben teruggetrokken in het geen kopra producerende gebied in de driehoek tussen Tondano, Tomohon en Amce- rang, nog wel enige tijd zullen voort duren De troepen der opstandelingen aldus Pirngadie kunnen echter geen militaire kracht meer ontwikke len. Hongersnood Op het eiland Halmaheira houden honderden opstandelingen stand in de rimboe, doch dagelijks geven verschil lenden hunner zich ever aan de rege- i ingstroepen. De troepen der opstandelingen op Halmaheira hebben te kampen met een groot gebrek aan voedsel. Dagelijks komen er vier tot vijf om van de honger. Tot nu toe hebben zich in het gebied van Noord-Celebes meer dan duizend opstandelingen overgegeven aan de regeringstroepen, aldus Pirngadie. Generaal-majoor Nasoetion deelde nog mede, dat volgens verkregen in lichtingen aan de leiders van de op stand politiek asiel in Thailand is ge weigerd. Zij bevinden zich nog in Noord-Celebes. Onder hen zijn kolo nel Warouw en overste Soemoeal, die bij het lopen zwaar op een stok moet steunen, alsof hij herstellende is van een wond. Boven de grens van het Engelse protectoraat Aden en Yemen is gis teren een Brits militair vliegtuig neergeschoten. Het zou omlaag ge schoten zijn door luchtdoelbatterijen, die op Yemenitisch gebied stonden, terwijl het toestel zelf nog boven het grondgebied van het protectoraat vloog. Het vliegtuig stortte neer op honderd meter van de grens, in de nabijheid van de Yemenitische plaats Harib. De toestand van kardinaal Stepi nac, r.-k. primaat van Zuid-Slavië, is weer slechter geworden. De lijfarts van de kardinaal verklaarde dat de trombose, die kortgeleden verdwenen was, teruggekeerd is. Dit is de tweede maal in de afge lopen drie maanden, dat de toestand van de kardinaal zorgen baart. Zoals bekend, lijdt hij aan een slechts weinig voorkomende bloed ziekte.

de Stem | 1958 | | pagina 1