VCC Franse voorpagina is veranderd Waarover hoge Duitse officieren droomden STEM-FEUILLETON Duitse jongeren op vakantie in Groot Valkenisse Z. Ned. zwemkampioenschappen in Sas v. Gentteleurstellend Zaken-doen in Japan duur Golfpartijen en feestjes onmisbaar 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 JULI 1958 Mijnwerkersleerlingen zoeken de natuur Wctenschap onderzoekt Haringen worden gemerkt Noodlottige rit in gehuurde auto Politieke zorgen naar hinnenpagina 's Samen met Rusland de wereldheerschappij Moeilijkheden voor Sumatraanse ondernemingen Onze vlag onderstboven ssjss™ - - èJ^ocumentenópei ^JJoliantl door Emily Grant W-fel Prettig weekend met Meester's heerlijke KNAKWORSTJES! TV-RADIO-TV- RADIO -TV- tions in Lon- irten-automa- ;rd omdat er nen wordt en ze het correc- geven. van 4.30 uur s nachts; men en een half juden van de ize korte tijds ei- van de tun- ■egelen, welke i, zijn zodanig, 1.000 passagiers welk ongeluk :chts van lichte ste gevallen de er zelf. komen zelden rijdt ongeveer :r een manke- inder dan vijf verholpen, n het hart van ion Piccadilly Het verwerkt ssagiers per station Oxford ijks totaal van oss, Liverpool iet elk 490.000 le afdeling ge- Tan de London circa een half nen. Het infor- bovengenoemde ielt per jaar inlichtingen. salon brengen, omdat-ie niet i z'n bewegin- zott-ie daar bij iken wel is 'n tf schoteltje of ■je kapot kun- oien. Trouwens loen sommige ook wel eens wel zonder te n. Voor oud in heejt-ie niet ste respect. De heeft één lelijk Op z'n 60e jaar e onaangenaam 1 meur. En dan ie eigenlijk pas, ie wat wij zou- emen'n opge- x kwajongen, egint het bloed bruisen, dan 'n tralieverbrij- liefdevuur in rst. Dan klopt rt als 'n stoom- dan veracht-ie as en er is maar trouw, één oli- vrouw. dus geen ie, voor nodig m plicht en eer, aarheid en an- ■dele gevoelens ?n vergeten en trafbaar te ma- tan verbreking afsluiting door cke tralies als tjes te verbrü- Mocht u zo'n op 'n mooie ling teaenko- duik dan zo mogelijk onder. rt olifant met 'n scheen, laat 't één borrel. Die dadelijk met 'n ..ai. Hij heeft 'n elktandies... daar ze biljartbal- roches en heili- eldjes van. Je >ok witte olifan- Die worden in Indië heilig ver- b. Evenals vorig jaar brengen dit vakantieseizoen ongeveer vierhonderd jongeren uit het mijngebied Aken hun vakantie door in Groot-Valke- nisse op Walcheren, waar in huize de Voogd het „E.B.V.-vakantiehuis werd ondergebracht. Op de begroetingsavond waren o.m. aanwezig de directeur sociale afdeling der E.B.V. Werke te Aken, dhr. Triem, be drijf singenieurs, vakbondsleiders, kapelaan Kroon uit Vlissingen, die een deel der geestelijke verzorging van deze jongeren op zijn schou ders heeft genomen, afgevaardigden van VVV te Zoutelande Vorig jaar brachten de jongeren van dit Duitse mijnbedrijf voor de eerste maal een bezoek aan Walche ren. De leeftijd der jonge mijnwer kersleerlingen varieert van 14 tot 17 jaar, waaruit blijkt, dat zij allen in de oorlogsjaren werden geboren. Thans worden zij opgeleid voor het zware mijnwerkersberoep, zodat het doorbrengen van een week vakantie in de wijde natuur van Walcheren als een verademing wordt gevoeld. Directeur Triem, die op deze avond een kort woord sprak, wees op de verwantschap van de mijnwerkers en de agrarische bevolking van Walche ren die beiden de grond bewerken en daaruit de produkten halen. Hij noemde het een overgelukkig gevoel op Groot-Valkenisse een tweede te huis te hebben gevonden voor de jon geren van het bedrijf en bracht darik aan dhr. P. V. d. Kerkhof uit Vlis- singen, werkzaam op de „Schelde die zich een buitengewoon contact man toonde en wie de versteviging der vriendschap tussen alle jongeren van de wereld ter harte gaat. De eerste maal op Walcheren, vo rig jaar, was men niet erg gelukkig Allerlei weerstanden moesten over wonnen worden en wij weten, aldus directeur Triem, dat de oorlog zeer zware wonden toebracht en verbitte ring achterliet. Maar wij zijn niet al len schuldig geweest, alle ouderen, die hier zijn, zuchtten in concentra tiekampen of zijn ontheemden. De jongens werden in oorlogstijden ge boren en hebben zeer veel gemist. Allen hebben wij onder deze oorlog geleden en wij vragen onze Holland se vrienden om begrip. Wanneer de collectiviteitsgedachte en het schuld gevoel worden doorgevoerd, dragen wij mede schuld. Wij vragen derhal ve óók om vergiffenis. Vast ben ik ervan overtuigd, dat bij een weder zijds goed begrip wat door de jonge ren is begonnen door de ouderen wordt voortgezet. Ons bedrijf stuurt per jaar minstens 15.000 man met vakantie, die grotendeels wordt door gebracht in het bergland. Wanneer de bevolking van Walcheren ons met begrip tegemoet treedt opent dit grootse perspectieven voor dit zo schone eiland, welks natuur wij, juist als mijnwerkers, zo bijzonder waarderen. Tijdens het korte samenzijn, dat hierna volgde, waarbij de Duitse (Van onze Parijse correspondent) Sedert de regering-de Gaulle aan het bewind is, is de Fran se pers aan het veranderen. André Malraux, minister van voorlichting, heeft lang en breed gesproken met de direc teuren en hoofdredacteuren van de voornaamste Franse bladen. Hij heeft hun uiteen- Vijftien tot twintig duizend harin gen zullen eind juli en in de maand augustus worden gemerkt en daarna weer te water worden gelaten. Dit merkprogramma, dat op 26 juli be gint en wordt uitgevoerd door traw- jongeren enkele liederen ten gehore Iers van het visserijonderzoek in Ne- - - J 1-J 1 J 1 .1 TVv* rtrrt n t.lrofl Nf-hOl Q On lil brachten, werden nog tal van vriend schappelijke woorden gesproken, doch waarbij de boventoon voerde: begrip voor eikaars moeilijkheden. Drie jongelui uit Leerdam, die zon dagmiddag te Rossum (Gld) aan het rijden waren met een gehuurde auto, zijn op een gegeven moment in de Burchtstraat aldaar in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd bijna geheel in elkaar gedrukt en stortte in een diepe sloot. Omwo nenden snelden toe en hebben de in zittenden uit het wrak bevrijd. De 16-jarige R. uit Leerdam is in de loop van de nacht in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. De heer den H. brak zijn benen en kreeg nog andere verwondingen, terwijl de heer B. een shock opliep. De districtszwemkampioenschap- pen van zuid-Nederland voor de krin gen Noord-Brabant, Limburg en Zee land, te Sas van Gent gehouden, zijn een danige teleurstelling geworden. Niet voor wat betreft de organisa tie, want deze was bij De Bruinvis in goede handen. De publieke belang stelling was echter gering en boven dien lieten de Zeeuwse zwemmers verstek gaan.Slechts acht dames, zes van Bruinvis, een van Schelde uit Terneuzen en een van SZV uit Sou burg en één heer van Bruinvis ver tegenwoordigden Zeeland, dat dus als gastvrouwe wel bijzonder slecht voor de dag kwam. Tot prestaties kwamen de weinige Zeeuwse deelnemers al evenmin. De beste was nog die van A. Janse van Schelde, die op de 100 meter vlinder slag dames beslag legde op de derde plaats in 1.42.8. Het enige werkelijk spannende nummer was de tweede serie van de 100 meter vrije slag voor dames, welke eerst in de laatste meters werd beslist in het voordeel van mej. G. Wintjens van MZ PC. In het waterpolotoernooi tussen de vertegenwoordigende zeventallen van de drie deelnemende provincies, waarin Noord-Brabant en Limburg met hun B-ploegen in het water kwamen, zorgde Zeeland voor een verrassing, door te beginnen met een 4-2 overwinning op Limburg, nadat de rust met dubbelblanke stand was ingegaan. Voor de Zeeuwse doelpun ten zorgden C. Wagenaar, A. Sampon en J. Sampon (twee). Hierna verloor Limburg ook van Brabant. Met de rust keken de Lim burgers reeds tegen een 3-1 achter stand aan. Het werd tenslotte 4-1. De ontmoeting tussen Zeeland en Bra bant moest dus de beslissing bren gen. Voor de rust waren de Braban ders duidelijk sterker en kregen een 2-0 voorsprong. Na de hervatting ging de strijd meer gelijk op. Beide ploegen scoorden nog tweemaal, zo dat Brabant met 4-2 zegevierde en daarmede toernooiwinnaar werd. Voornaamste uitslagen 100 meter rugslag dames: 1 F. de Bock, Baronie 1.23.8; 2 M. Verste ld- MZ PC 1.25.-; 3 G. Wintjens, MZ PC 1.35.1; 100 meter rugslag heren: 1 H. A. Bels, Surae 1.20.2; 2 Huub van Ommen, ZYV 1.25 2- 3 H van Hemert, Surae 1.29.3; 100 meter schoolslag dames: 1 C. Kivits, TRB 1.32.3; 2 T. de Bueger, Baronie 1.35.8; 3 A. Ellens, ZYV 1.44.7; 100 meter- schoolslag heren: 1 B. van Baard wijk, ZYV 1.26.1; 2 H. Vriens, Surae 1.28.5; 3 P. Stroosnijder, Surae 1.29-• 100 meter vrije slag dames: l G Wintjens, MZ PC 1.14.7; 2 T. vari Ooyen, MZ PC 12.1.-; 3 T. van Se- billen, Kimbria 1.21.5; 100 meter vrije slag heren: 1 A. Heynen, Ba ronie 1.08.1;; 2 Hans van Ommen, ZYV 1.11.8; 3 H. van Hemert, Surae 1.14.-;: 100 meter vlinderslag dames: 1 T. van Ooyen, MZ PC 1.30.6; 2 A. de Vos 1.32.5; 3 A. Jansen, Schelde 1.42.8; 100 meter vlinderslag heren: 1 K. Stevens, Surae 1.45.4; 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1 MZ PC 6.14.8; 2 Surae 6.18.9; i Kimbria 6.21.2; 4 x 100 meter wissel slag estafette heren: :1 Surae 6.13.6; 4 x 100 meter vrije slag dames: J MZ PC 5.40.6; 2 Surae 6.8.8. derland, Denemarken, Schotland en Polen en een tweetal vissersvaartui gen van Noorwegen en Zweden. Men wil het in 1957 begonnen onderzoek voortzetten om na te gaan in welke mate de industrievisserij van Deen se en Duitse kotters op jonge haring schadelijk is voor de normale ha ringvisserij. De haringvangsten zijn nl. de laatste jaren aanzienlijk ver minderd. Tot dit onderzoek, waaraan de Ne derlandse trawler „Willem Beukels- zoon" zal meewerken, werd in 1956 besloten op de internationale confe rentie te Kopenhagen. Vorig jaar heeft men ruim 13.000 haringen in het gebied van de industrievisserij langs de Deense kust gemerkt. Deze haringen waren voorzien van inwen dige merken, zodat zij alleen in de vismeelfabrieken konden worden te ruggevonden. Van de 13.000 haringen werd slechts 3,5 procent terugge meld. De uitwerking van alle cijfers en het beschikbare materiaal leidde voor de visserij-biologen tot de con clusie, dat de jonge haring zich bijna niet had verplaatst. De berekeningen wezen voorts uit dat de Duitse en Deen se industrievissers in 1957 14 pet van de totaal nieuwe haringstand hebben weggevist. Dat wordt herhaald om vorig jaar gemaakte fouten te ver mijden en het getal van 14 pet te controleren. Dit jaar zullen de ha ringen uitwendig worden gemerkt zo dat ook trawlers en drijfnetloggers die de gemerkte haringen vangen daarvan melding kunnen maken aan de visserijlaboratoria in de verschil lende landen. Kort voor de ineenstorting van Duitsland '-"eft een aantal hoge Duit se officieren samen met fabrikanten op een conferentie in de Harz de Duitse strategie bepaald voor de pe riode tussen de overgave en een der de wereldoorlog. Het doel van dit plan is onderwer ping van de gehele wereld door Duits land in samenwerking met de Sowjet. Unie. Dit heeft wijlen prof. Ernst Heinkel in 1952 verklaard na een overvloedige lunch met de Britse vi- ce-luchtmaarschalk Donald Bennett. In een zojuist gepubliceerd boek, getiteld „Pathfinder", verklaard Ben nett, dat Heinkel na de luch in een vertrouwelijke stemming kwam en zei: „De derde keer zullen we niet verslagen worden". Heinkel vertelde Bennett van de conferentie in 1945. Toen deze hem vroeg waarom aan het einde van de oorlog zoveel Duitse vliegtuigbouwers liever naar Rusland g'Hgcn dan zich door de Amerikanen of Britten gevangen te laten nemen. Heinkel zei, dat dit een onderdeel was van het plan, dat op de confe rentie in de Harz was opgesteld. Volgens dit plan zou Duitsland di rect na de oorlog met de geallieer den samenwerken, om zo snel moge lijk de schade in het land te herstel len en weer een eigen leger en lucht macht te kunnen opbouwen. Daarna moest Duitsland onenigheid veroorza ken tussen Engeland en Amerika, een overheersende positie in Europa ver werven en dan een pact met de Sow- jet-Unie sluiten, dat het grootste in dustriële en militaire bondgenootschap ter wereld zou worden, dat over de gehele aarde zou heersen. Daarom moesten ook aan het etad van de oor log veel vooraanstaande Duitsers naar de Sowj et-Unie gaan om daar voor aanstaande posities te verwerven. De Russen zouden dan op de duur moe ten doen wat de Duitsers wensten, al dus dit relaas van Heinkel volgens vice-luchtmaarschalk Bennett. gezet, dat de regering snelle beslissingen kan nemen en in enkele maanden tijds enorm veel positiefs kan verrichten, mits zij daarbij kan rekenen op een rustig klimaat. Volgens de minister kan de Franse pers het rustige klimaat vestigen, indien ze het positieve nieuws in grote opmaak op de eerste pagina gaat brengen en het negatieve, zorgelijke nieuws er gens weg stopt op de binnen- pagina's. De minister zei zulks natuurlijk veel diplomatieker, maar het was toch iedereen duidelijk van welk hout hij planken wilde zagen. Malraux heeft succes gehad. De Parijse pers veran dert zienderogen, hetgeen ook inder daad wel nodig was. Sommige bladen hadden al jarenlang al het negatieve verzameld voor de eerste pagina en hoe slechter 't nieuws, des te groter de koppen, die 't onder de aandacht van het publiek moesten brengen. Le „Journal du Dimanche" is een sprekend voorbeeld en bracht op pagina één het vlot huppelende stok paardje der laatste dagen: het succes van de lening-Pinay alsmede 't po sitieve nieuws uit de bewaarschool van Montreuil, waar niemand minder dan de grote Duclos een toespraak tot de ouders hield ter gelegenheid van de prijsuitreiking. De ouders rie pen echter „Vive de Gaulle" Het slechte nieuws uit het buitenland komt eveneens op pagina één. Vrijwel zonder uitzondering zijn de Franse bladen doende de nationale trots te strelen via het bericht dat Paris „mis schien" Europese hoofdstad zal wor. den. Met een kop over de hele breed te van de voorpagina leidde ,,Paris- Presse" de aandacht naar de Liba non. Het goede nieuws, voorlopig nog slechts bestaande uit mooie plannen, bekoort zelfs „France- Soir" Het slechte nieuws uit Alge rije en betreffende de politieke malai se in Parijs, waar sommige politieke partijen beginnen te vrezen met ge neraal de Gaulle het paard van Troje te hebben binnengehaald, moet men zoeken op één der binnenpagina's. Alle prefecten in Algerije zijn nu door militaire bewindslieden bezet. Men moest zoeken op de binnenpagi na's om dit nieuws te kunnen vinden. „Le Parisien" heeft zich tot nu toe niet gestoord aan al die goede raad en brengt op pagina één nog altijd de meest bloederige ongelukken en moorden plus wat sport en liefdes drama's. „Le Figaro", die inderdaad altijd een andere waardemeter heeft gevolgd, meent op de oude weg te kunnen voortgaan zonder de voor- lichtingspolitiek van Laraux te scha den. De sport kwam Malraux bovendien knap te hulp. Half Frankrijk leefde in de schaduw van Stockholm, waar de Franse voetbalploeg succes boekte en nu dit feest voorbij is, is er de Tourkoorts om de aandacht af te lei den van de minder prettige beslis singen, welke de Gaulle toch zeker zal moeten nemen. Daarna komen de vakanties en wordt het half oktober voor de doorsnee Fransman weer aandacht kan opbrengen voor het politieke gebeuren. Malraux schijnt niet voornemens te zijn geweld te gebruiken. De com munistische pers scheldt er nog even vrolijk op los als tevoren. Ook het weekblad van Pierre Mèndes-France heeft zich nog niet geschikt naar de wensen van de nieuwe minister. Malraux is de eerste minister van voorlichting, die belangstelling heeft voor de buitenlandse pers. Hij hoopt, dat ook de buitenlandse correspon denten in Parijs eerlijk en objectief zullen zijn in hun artikelen, waarin hij eveneens gaarne het positieve zou willen laten domineren. Hij heeft alle bij de Franse regering geaccrediteer de journalisten ontvangen in de grote zaai van de Nationale Bouwfederatie in de rue Lapérouse. De voorzitter van de Sumatra Plantersvereniging, M. Manik, heeft te Medan verklaard, dat in het ge bied rondom Medan zeven onderne- mingsfabrieken als gevolg van sabo tage door de opstandelingen zijn ver woest. Volgens andere maandag in Djakarta ontvangen berichten, wer den zeventien ondernemingen door groepen opstandelingen vernield. Volgens de heer Manik en andere bevoegde kringen in Noord-Sumatra heeft de rubber- en palmolieproduk- tie in het tweede kwartaal van dit jaar in hoge mate door vandalisme te lijden gehad. Voor de vervanging van de ver woeste fabrieken zijn tientallen mil joenen rupiahs nodig. Daar ook overneming In Djakarta werd maandag mee gedeeld, dat de Nederlandse cement fabriek te Indarung, bij Padang, door een Indonesische directie is „overgenomen". Tot nieuwe direc teur werd door de regionale militaire gezaghebber benoemd de heer Sud- jaga. Toen tijdens de anti-Nederlandse campagne de Nederlandse bedrijven in Indonesië door de Indonesische re gering werden overgenomen, week Midden-Sumatra, dat toen onder ge zag stond van de opstandige kolonel Ahmad Hussein, van de algemene gedragslijn af en stond bij de Neder landse bedrijfsleiders toe de leiding over hun bedrijven te blijven voeren. De cementfabriek in Indarung pro duceert jaarlijks ongeveer 200.000 ton. (Advertentie) 34) Laaghuis was die zondagmiddag Het gemeentebestuur van de stad Hakodate is haastig begonnen met het opvragen van aanplakbiljetten waar op het honderdjarig bestaan van de havenstad onder de aandacht wordt gebracht en die over heel Japan zijn verspreid. Te laat ontdekten de vroede vade- Norio-f j nat'onale driekleur van «even 7H ?nd.ersteb°ven is weerge- te vneH rii ,henr>nerden zich maar al tfidens h f4rore d>e ontketend werd kio van mo f" sPelen in To- ona 1 bufsX ru:Mnde vla® van Nati" tie gehesen wè?d, aV6reChtSe P°Si" De Nederlandse regering mae een -p. YVHO UJC «ciiuagiiiiuuag V van der Droes vertelde voorts, wel- net bezig in te slapen, toen de tele- ten. ke maatregel hij had getroffen om de jonge Kraan Hendriksen tegen nieuwe aanslagen te beveiligen. Zwaardslijper, die als politieman over een degelijke ervaring beschik te, zag het belang van de zaak onmiddellijk in en zei, dat hij on middellijk een aantal rechercheurs onder leiding van inspecteur Eer- kerk naar het landgoed zou sturen om een oogje in het zeil te houden. Hij belde tevens de Dendersumse politie op en verzocht zijn collega, te waken over de veiligheid van de Kraan en diens vriend van Schoon hoven. Van der Droes was tevreden over de gang van zaken. Als die Zwaardslijper maar niet in Graven- dam terecht was gekomen, had hij zeker iets bijzonders kunnen preste ren. „„'I?e zaa1^ is ernstig", zei de hoofd commissaris tot van der Droes. "V? zelf op het hoofdbureau en ivg verv°lgde Zwaardslijper, vaS iueZ°U §raag zien' dat ie me nameiut de h°°Ste hield.ik heb Haïl dat Her aanwijzing uit Den lane stelt In r.egerlnS zeer veel be- dat de nnhoia eze geschiedenis en 5at, de opheldering van al deze mis- daden haar bijzonder welkom ^ou zijn Ik reken dus op je volle mede- werking, van der Droes" raeaa" Persoonlijk gaf de hoofdcommis saris instructies aan inspecteur van E^erk' d n1.'6 'oeëangP wegen tot „Kringendel" scherp observeren scherp, maar onopvallend. In Ruw heide vooral geen opzien wekken ja, natuurlijk, alle mannen in bur ger en goed gewapend.. Beter een schot te veel dan een te weinig van- de eetzaal van het Hotel der Neder landen tot Durand, dat hij tot maan dagmiddag op hoog bevel volstrekte documentenrust moest houden en met hem, Durand, alleen nog maar over koetjes en kalfjes mocht pra- foonbel overging. Wie daar was, wil de Laaghuis weten. Het was Durand. Die vraag van Laaghuis betreffen de Von Felsendank kon hij beant woorden. De man was inderdaad aan de Oostenrijkse legatie verbonden ge weest, maar hij was in het voorjaar van 1914 gestorven., een duel of een jachtongeluk, dat wist Durand niet zeker. „Het verschil tussen een duel en een jachtongeluk is vaak heel klein, Durand", merkte Laaghuis op. „Ja, dat kan zijn", zei Durand, „maar waarom interesseert meneer zich zo voor die Felsendank?" „Ik ben dol op geschiedenis, Du rand", zei Laaghuis grinnekend, „maar nog meer op sprookjes., en vertel me nu eens eerlijk, waarom die winkel van jou, ik bedoel de Sü- reté, altijd naar de bekende weg vraagt?" „Arlotti.vroeg Durand. De Venetiaan knikte. Durand zag hem aan. Tien minuten later werd Pestalozzi aan de telefoon geroepen. Durand haalde een klein doosje uit zijn zak. Uit dit doosje haalde hij een klontje. Hij liet dit klontje val len in het kopje met koffie van Pes talozzi. De Venetiaan kwam terug. Laaghuis had hem gevraagd, vertel de hij aan Durand, of hij straks naar de postzegels kwam kijken. Laaghuis verveelde zich blijkbaar. Om half vier zou Pestalozzi naar de Hyacinthenlaan gaan. Om drie uur gevoelde Pestaloz zi zich onwel. Een ontboden arts stel de vast, dat hij vergiftigingsver schijnselen vertoonde en gelastte hem onmiddellijk naar een zieken huis over te brengen. „Onbegrijpelijk, vriend van der Dreos", zei Durand door de telefoon „Laaghuis..", lachte Durand door de telefoon. „O ja, en weet je, Durand, wie zul ke mooie sprookjes kan vertellen?.. Ja, Durand, je kent hem.. Grootpa pa begrijp je me?" „Weet je dat nu pas zeker, Laag huis?" schamperde Durand ironisch. Uaaghuis belde van der Droes op. daag, van Eerkerk! Deze inspecteur Grootpapa Kraan Hendriksen had een zag zijn chef aan. Was dit nu de zelfde Zwaardslijper die zo kon leu teren over kleinigheden? Van Eer- kerk groette en zei, dat alles in or de zou komen. In een kring van 600 meter om het kasteel werd een kordon politie mannen gelegd De mannen waren er op voorbereid, dat het tot gevaar lijke ontmoetingen zou kunnen ko men. niét wisten, was, dat de vorige avond Dit wisten zij dus, maar wat zij levensgroot sprookje verteld met tot zijn Gravendamse collega. „Vol maakt onbegrijpelijk. Om een uur of twee was onze vriend nog zo gezond als een vis Maar gelukkig vond de arts het niet gevaarlijk hoogstens een paar dagen beroerd Van der Droes vond het natuurlijk ook onbegrijpelijk, maar hij kon toch niet nalaten te denken aan de klei ne oorlog, die Durand en Pestalozzi een dag of wat geleden hadden ge- mooie spreuken. Van der Droes be- voerd. Hij besloot heel verstandig, greep onmiddellijk, waar het om ging hij zou de zaak nagaan en overleg plegen met de hoofdcommis saris. Met de hoofdcommissaris? Maar hoe had Laaghuis het nu met zijn vriend Droes?, vroeg de journalist. Toch Laaghuis, met de hoofdcom missaris je kent hem maar van eén kant Zwaardslijper is heus niet zo n pure^slechte als jij denkt hij, om in deze Frans-Italiaanse docu mentenoorlog volstrekt neutraal te blijven. Om half vier die zondagmiddag belde de oude heer Kraan Hendrik sen om zijn huisknecht. Hij liet de ze een warme jas halen en zich door de knecht in de jas helpen. Door de tuindeuren verliet hij de bibliotheek om een kleine wandeling te maken. Zijn gezicht stond ernstig, deelde Jo- SPORT De heer Ashley Cooper, die de laatste tijd heeft doorge bracht als een der sterren bij het Wimbledon-toernooi. heeft een tientje gewonnen met golf. Hij daagde een andere tennisspeler, de heer Rose, uit om te bewijzen, dat hij in een andere sport sterker was. Rose koos zonder mankeren golf, want hij dacht, dat hij daar van een aardig handje had. Cooper won evenwel. Duif Kapitein Ernest Williams is pas geleden bü de directie van zijn re derij in Durham geroepen om uit te leggen, waarom h(j drie dagen later dan was verwacht, arriveerde. Onze Ernest legde uit, dat hij on derweg een duif had gezien, die olie op zijn vleugels had gekregen en flink dreigde te verdrinken. „Ik gaf opdracht alles te doen om het dier te redden", aldus de kapitein. „Bij na verdronk ik in een poging om zwemmend bij het diertje te komen. Maar we redden het. Kijk maar, hier is de duif". De directie vond het zo fideel, dat ze verder geen aanmer kingen meer maakte. Kwijt Vijf politie-agenten en meer dan honderd mensen uit de buurt zochten uren achtereen naar de vijfjarige John Culvert uit Wigan, die sedert enige uren werd vermist. Zijn ouders waren ten einde raad, want nergens was John te vinden. Tenslotte werd overhaast een einde gemaakt aan de opsporingswerkzaamheden, want ma vond Johnny slapend onder een kast in de ouderlijke woning. Handig De staf van een groot waren huis, dat zware werktuigen ver koopt in Nottingham, vraagt zich sedert enige tijd af, hoe dieven het klaar spelen om de haverklap geweldige apparaten naar buiten te slepen, zonder dat iemand er iets van in de gaten heeft. Het laatste bravourstuk was, dat in dringers op klaarlichte dag een draaibank van enkele duizenden kilo's verdonkeremaanden. Ze moesten de machine van de twee de verdieping naar de begane grond brengen, maar er is geen mens, die iets van de diefstal heeft gemerkt. Teen Een ratelslang beet iemand uit North Carolina in de teen. Het slachtoffer keek even nadenkend naar de wond, bedacht, dat de beet dodelijk was en schoot daarom met een revolver de teen van zijn voet af. Toen liep hij een kilometer of vijf naar zijn auto, stuurde die naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis en liet zich daar onderzoeken. Er wer den geen schadelijke gevolgen van de slangebeet geconstateerd. Alleen is de man natuurlijk zijn teen kwijt. Het wordt nu toch echt tijd, dat die goochelaar zijn spullen op komt halen! reeds een tweetal vreemdelingen de van der Droe, had biï «ffit'K aan de .po- bossen van „Kringendel gedrongen en zich daar de nacht had opgehouden. Toen van Eerkerk zijn mannen verspreid had, bevonden deze twee vreemdelingen zich binnen het kordon. hem gesproken en Zwaardslijper was hele in vorm geweest, litie mede. Tekenen van opwinding vertoonde meneer die middag niet, ■'f s,Poe. g an(lcrs maar dat deed meneer eigenlijk over hem zult praten", besloot van nooit. „Ik denk, dat ging langzaam voorwaarts, steunen de op zijn stok. Op driehonderd me ter afstand van het kasteel kwam hem een man, een zwaar gebouwde man, uit een dicht naaldbos tege moet. De oude heer bleef staan vertelde de assistent van Durand, Philippe, later aan de politie en sprak met de onbekende. Beiden spraken zacht. De onbekende haalde na enige minuten de schouders op. Hij antwoordde iets op opgewonden toon. De oude heer schudde heftig van neen. Vervolgens draaide de ou de heer zich om. De onbekende zag hem na en aarzelde even. Philippe aarzelde ook. Moest hij ingrijpen? Langzaam wandelde de oude heer weg. De onbekende bleef staan en zag de oude baas na. Toen trok hjj bliksemsnel een revolver en vuurde. Geen knal. Een doffe plof. Geluids demper. Een schot achter het oor, stelde de politie later vast. De ou de heer viel. Philippe dook op uit zijn schuilplaats. Revolver in de vuist. De vreemdeling hoorde gerucht en draalde zich om. Ploef! Philippe dook en schoot. Een harde knal. De vreemdeling viel. Een politiefluitje. Philippe rende weg in de armen van van Eerkerk. Een worsteling. Een rechercheur schoot te hulp. Het was de „Knuffe laar". De „Knuffelaar" hanteerde zijn geliefde gummistok. Philippe ver loor het bewustzijn. Van Eerkerk snelde naar „Krin gendel". Johan was ontsteld, toen heel verdrietig. Een traan biggelde over zijn wang. Hij wees de inspec teur de telefoon. De hoofdcommissa ris antwoordde. Hij kwam direct. Voor assistentie, artsen en auto's zou worden gezorgd. „Kam de bossen uit, van Eerkerk", zei Zwaardslijper nog, „en laat nie mand, absoluut niemand, in het kas teel toe. Begrepen?" Van der Droes belde Laaghuis op. Laaghuis vertelde het nieuws aan Vera, die juist door Lydia's tantes als een soort buitenmodelvrouw werd bekeken. Vera was niet onder de in druk van het gebeurde op „Kringen del". Voor haar was het een opluch ting, dat de „Bastaard" nu dood was. Vera vertelde Laaghuis op diens studeerkamer, wie de Bastaard was. Een man zonder hart en zonder vrees, een geducht misdadiger, die voor duivel noch dood bang was. even gevreesd in de on derwereld als gezocht door de poli tie van vele landen. Vera had in haar leven enige malen met hem te maken gehad zijdelings, natuurlijk. Buitenlandse zakenlieden in Japan, gewend met telefoontjes naar links en rechts hun zaken af te handelen, hebben moeten ervaren, dat zulks in Japan niet zo gemakkelijk gaat. Laten we aannemen dat u tot sen contract wil komen met een belang rijk Japans zakenman. U belt zijn secretaresse zeker niet de man zelf —en maakt een afspraak. Daarna be zoekt u hem verscheidene keren, waarbij het gesprek geleidelijk op de kern van de zaak komt. Weest u dan voorzichtig en probeer niet overhaast tot afsluiting te komen. Laat dat het wordt van u verwacht gebeu ren op een geisha-feestje of tussen enkele holes op het golfterrein in. Dit moge allemaal aantrekkelijker klinken dan het kleurloos afhandelen per telefoon, maar de uitgaven die de Japanse manier van zaken doen mee brengen geven te denken. Een geisha-partijtje in een theehuis waar u zich zonder u ongemakkelijk te voelen naar toe kunt begeven, kost zo'n 30 dollar de man en het zijn er minstens vijf of zes die zich door u laten onthalen. Het beoefenen van het golfspel op een betere course is nog altijd een rijkelui's sport, president commissarissen van grote ondernemm. gen verspelen er rustig 250 dollar per maand. Het tweede nadeel van de Japanse manier van tot zaken komen, is de zee van tijd die erin gaat zitten. Vandaar de acties van de nieuw- leven-beweging. Zij pakken hun zaak met korte slagzinnen aan die, hopen zij, meer en meer zullen inslaan. En kele voorbeelden: Weest punctueel! Gebruik die telefoon! Druk de onkos- tennota! Japan besteedt dit jaar bijna een kwart miljoen Am. dollars aan het overtuigen van zakenlieden dat het gemakkelijker is tot zaken te komen via de telefoon dan in café's of op golflinks. De zakenlieden evenwel zijn niet overtuigd. Zoals de zaken nu staan is het eenvoudig uitgesloten dat men transacties aangaat per telefoon met iemand van enige portuur. Indien men dat wel deed, zou de ander zich be ledigd gevoelen en niet met u in zee gaan. De Japanse regering nu gooit er dit jaar 80.000.000 yen (.i. 225.000 Am. dollars) tegenaan om het getij te ke ren. Dit geld gaat naar een groepje van twintig man die samen de „nieuw- leven-beweging" vormen. Het doel van deze vereniging is „slechte ge woonten onder zakenlieden uit te roeien en de vreemde eend die effi ciency heet in de bijt te brengen". De beweging heeft zich weten te verzekeren van de medewerking van enkele grote corporaties, uitgevers maatschappijen, televisie-stations en dagbladen. (Advertentie) meer... meest... VUESWARENFABRIEK 1 MEESTER N V. WUHt der Droes Pestalozzi zei onder de lunch in Mijnheer Kraan Hendriksen van „Kringendel" liep het bos in. Hij (wordt vervolgd) WOENSDAG, 9 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Boekbespr. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Gram. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Hammondorgel 12,55 Sport 13,00 Nws. 13,15 Dansmuz. 13,45 Gram. 14,00 Idem 14,45 V.d. jeugd 16,00 Volksmuz. (Tussen 16,00 en 18,00 Tour de France) 16,15 V.d. zieken 16,50 Hammondorgelspel 17,10 Vakantietips 17,45 Sport 17,50 Regeringsuitz.Rijksde len overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 RVU: Het vrijheids-ideaal in de letter kunde, door dr. A. Saalborn 19,00 V.d. kind. 19,10 Klankb. VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tus sen de regels door, caus. 20,15 Metropole ork. en sol. 20,40 Tour de France 20,50 Om de eer van de familie, hoorsp. met muz. 22,20 Operamuz. 22,50 Med. kron. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,35 Concertork. 9,00 V.d. zieken 9,30 Ver nuft en techniek, caus. 9,35 Gram. 10,15 Idem 10,35 Amus.muz. 11,00 Wijdings- en dankdienst t.g.v. het 50-jarig bestaan v. d. CHU 12,00 Cello en piano 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad, 13,20 Amus.muz. 13,50 Gram. 15,35 Gamba's en kerkorgel 16,00 V.d. jeugd 17,20 Interseholair jeugdtoernooi Haar lem 1958 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heilskwartier 18,15 Spectrum v.h. Chr. org.- en ver.leven 18,30 Man nenkoor 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weer- ber. 19,10 Middagbijeenkomst CHU 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Geestel. liederen 20,50 Jacob Cats, dichter en raadspensionaris, caus. 21,10 Gram. 21,35 Holland Festival: Int. orgelconcours 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Sportuitsl. 23,40- 24,00 Gram. eventueel vervolg int. or gelconcours. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Idem 15,00 Ork.conc. 15,50 Gram. 16,00 Koersen (Tus sen 16,00 en 17,00 Ronde v. Frankrijk') 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano (Intermezzo: Gram.) 17,50 Eoek- bespr. 18,00 Gram. 18,10 Lekenmoraal en -filosofie 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Gram. 20,30 Volksliederen 20,45 Gram. 21,00 Idem 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14,00 en 14,15 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,35 en 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Hoorsp. I.d. pauze: Nws. 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG. 9 JULI NTS: 16,00-17,00 Eurovisie: Tour de France AVRO: 17,00-17,40 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. NCRV 20,30 V.d. kunst is geen heer, TV-spel 21,50 Dagsluiting. FRANS BELG.: 16,00-17,00 Wereldten- toonst» 19,00 De socialistische gedachte 19,30 Aux quatre coins 20,00 Nws. 20,30 Onbekend. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14.30-15,00 en 16,00- 16,30 Eurovisie: Ronde v. Frankrijk 17,30- 19.00 Wereldtentoonst. 19,30 Nws. 20,10 TV-album 20,15 Filmintermezzo 20,30 TV- spel 21,50 Voordr. 22,05 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 7