Walcheren Excelsior draait door met oude directie en nieuwe commissarissen PHILIPS in daling van de werkloosheid Torenfeesten te Hulst beëindigd Veel drukte vanwege frambozenaanvoer Dagblad De Stem ZUID-BEVELAND Schoondijke koopt grond Z.-Vlaanderen Pro Ecclesia voor Br. Christofoor 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 JULI 1958 2 VLISSINGEN Gemeenteraad vergadert GOES Burgerlijke stand TERNEUZEN Burgerlijke stand OOSTBURG bij Vlakebrug Dodelijk ongeluk Zeeland deelde in juni niet mee Aantal werkloze mannen steeg Algemene contactdag hogere zuivelschool te Den Bosch Bevriende gemeentebestuurders ontvangen Dc witte swaan te Zierikzee herrees Ongewone rijtoer met honderddertig Hoogwaterstanden Twee ongevallen bij Schoondijke Dame uit Terneuzen slachtoffer Actie-comité voor vrije veren naar Den Haag EXAMENS Weer oplegging van schip te Vlissingen MARKTEN WATERSTANDEN AGENDA Vandaag Morgen De raad der gemeente zal aan staande donderdagmiddag om twee uur in het gemeentehuis in het open baar vergaderen. Tijdens deze ver gadering zullen o.m. de geloofsbrie ven van de nieuwbenoemde ge meenteraadsleden worden onder zocht. Naast de agendapunten, waar van wij reeds melding maakten, zijn er o.a. nog voorstellen van b. en vv. om over te gaan tot de invoering van werkclassificatie en prestatiebe loning voor het gemeentepersoneel; het college een krediet te verlenen van f 7100 voor de eerste inrichting van een speel-werklokaal voor de vierde openbare kleuterschool; als het oordeel van de raad uit te spre ken, dat met ingang van de cursus 1958/59 verbinden van een Mater- Amabilis-avondcursus aan de ge meentelijke industrie- en huishoud school nodig is en voorts nog om aan de V.C. ,,Vlissingen" ter gelegenheid van het revanche-toernooi op 31 augustus a.s. een subsidie uit de ge meentekas toe te kennen tot het be drag van de verschuldigde verma kelijkheidsbelasting en terreinhuur, met een maximum van f 650,-. Geboren: Pieter, zv. P. Steutel - van Willegen; Wilma, dv. C. van Hoof - Vis te Rilland-Bath. Ondertrouwd: P. Boogert, 25 j„ en L. v. de Hoek, 25 j. Gehuwd: A. Wissekerke, 23 j„ en J. Engelse, 21 j.; K. de Wee, 19 j„ en N. Fokke, 20 j. Overleden: M. Eijke, 76 j„ echtg. van J. v. Houte te Kattendijke; W. ten Kate, 59 j., echtg. van H. Pop- pinga; J. Hooglander, 75 j„ wed. van M. Schouwenaar, won te Wemel- dinge; J. Meijer, 79 j., echtg. van T. Wondergem; J. Westplate, 52 j., echtg. van W.v.d. Velde; J. Schou, 61 j., wedn. van A. v.d. Weele, won te Middelburg. 's-Gravenpolder UITSLAG VAN BALONNENWEDSTRIJD De balonnenwedstrijd, welke op 9 en 10 mei door de afd. 's-Graven polder van de K.N.M.B. voor de jeugd werd georganiseerd ter gele genheid van de middenstandstentoon stelling, is beslist. Van de ca. 350 balonnen, die werden opgelaten, wer den slechts zeventien berichten van vinding ontvangen. Het bericht van de balon, die het verst kwam, was afkomstig uit Rotenburg (achter Bre men). De afstand bedraagt ruim 400 km. De balon was opgelaten door Ka- trien Rijk. De afstanden van de an dere balonnen varieerden tussen de 56 en 281 km., waarvan er nog drie illegaal de grens overgingen. Kloetinge DE FANFARE SPEELDE TE BRUSSEL De muziekvereniging „Excelsior" heeft ge-oncerteerd op de „Expo" in Brussel. Aan dit uitstapje worden prettige herinneringen bewaard want alle leden van „Excelsior" met hun dames en verloofden waren vol lof over al het fraais, dat men had ge zien. Rilland-Bath BENOEMING Tot onderwijzeres aan de r.-k. la gere meisjesschool alhier is benoemd mej. W. Migchielsen uit Oudenbosch. De gemeenteraad van Schoondijke heeft gisteren besloten tot aankoop van grond, bestemd voor de uitbrei ding van de gemeente. De gemeente kreeg toestemming voor de aankoop van dit stuk grond omdat het tijdelijk overgenomen wordt door het departement van landbouw, dat het totdat het uitbreidingsplan verwezenlijkt wordt, zal benutten als proefveld voor de middelbare land bouwschool. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden door de raad akkoord verklaard. Het voorstel van b. en w. om de bouw van het bejaardencentrum over te dragen aan de heer J. A. van der Meulen werd goedgekeurd. Aan het verwarmingsbedrijf Sawema werd de uitbreiding var de centrale verwar ming van de middelbare landbouw school gegund. Bij de ingekomen stukken was een Koninklijk besluit waarin de herbe noeming van F. A. van Rosevelt als burgemeester van Schoondijke stond vermeld. Wethouder de Feyter felici teerde de burgemeestr met diens her benoeming. Een motie van de raad van 's-Hee- renhoek inzake de verhoging van veertarieven er. een verzoek van het actiecomité „Vrije Veren" om adhesie betuigingen werden voor kennisgeving aangenomen, omdat de raad van oor deel was, dat het antwoord op een schrijven van d<_ gemeente Terneuzen al duidelijk de mening van de raad in deze „vrije veren oorlog" weergaf. Boschkapelle JONGERENWEEK Na een zeer geslaagde huwelijksweek werd in onze parochie een jongeren week gehouden. Ook voor deze cur sus, bestemd voor jongeren van 16 tot 30 jaar, bestond zeer veel belang stelling. De conferenties werden ge geven door pater Breukers. Clinge K.A.V. VIERT EERSTE LUSTRUM Voor de plaatselijke afdeling van de K.A.V. was er in het St. Aloysius- patronaat een feestavond georgani seerd, waarbij het vijfjarig bestaan werd gevierd. Er was vanwege de leden een grote belangstelling. Ook van de omliggende plaatsen waren afgevaardigden van de verschillende afdelingen. Pater Kok gaf voor de aanwezi gen een uiteenzetting van het gods dienstige leven van de K.A.V. Ver der werd er door de eigen mensen een toneelstukje opgevoerd, terwijl enkele voordrachtjes werden gehou den. Tussen de bedrijven door werden di verse versnaperingen aangeboden. Met succes kan op deze avond wor den teruggezien. Ook op de voorbije jaren kan met genoegen worden te ruggezien, want het aantal leden is inmiddels gegroeid tot meer dan hon derd. Geboren: Grietje, dv. ,W. Visser - Prevo; Brigitta, dv. H. de Nijs - de Smet; Monica, dv. M. Camps Teur- lings; Anna, dv. W. van Troost - de Bock; Maria, dv. A. Heijster - in 't Groen; Anna, dv. A. Kroes - van Bastelaar; Marie, dv U. Janssens- de Rocker; Paulina, dv. M. Pols - van Dijke; Johannis, zv. A. Wijgand- Karreman. Huw.-Aangiften: W. Dekker, 28 j„ en E. Njjssen, 21 j.; H. Zegers, 25 j., en M. Romeijnsen, 25 j. Gehuwd: J. de Feijter, 26 j., en P. Riemens, 26 j. Overleden: Augustinus Hamelijnck, 2 j.; Josephus de Bruijn, 81 j„ geh. gew. met J. Baert; Elisabeth de Rijck, 59 j„ echtg. van K. de Cock; Leonardus Wille, 86 j., geh. gew. met J. van Troost; Karei Oppeneer, 80 j„ geh. gew. met H. Koopman; Cornelius Schalken, 66 j„ echtg. van M. Vaessen. Leuke voetbalwedstrijd Op het gemeentelijk sportterrein te Oostburg speelden de marktkooplie den een voetbalwedstrijd tegen de gemeente-ambtenaren van Oostburg. Zoals te verwachten was, hadden de marktkooplui voor en na de wed strijd het mees» te „vertellen". Op het voetbalveld moesten zij echter tegen de ambtenaren met 5-2 het loodje leggen. De 73-jarige A. Kole uit Schore stak met zijn rijwiel bij de Vlakebrug plot seling de weg over en werd toen ge grepen door een auto, welke mevr. J. v. d. G.-de V. uit Driewegen be stuurde. De oude man werd tegen de weg gesmakt en bleef met een zware hoofdwond bewusteloos liggen. Twee doktoren verleenden later hulp en brachten hem naar het Goe- se gasthuis; daar is het slachtoffer overleden. (Advertentie) Mevrouw Hebt U zo'n hekel aan het strijken van de was? Doe de was de deur uit. Als u alles rekent, is het beter en voordeliger dan thuis wassen. Stoomwasserij, Chemische wasserij en ververij DE LELIE St. Josephstr. 9-17, Bergen op Zoom In november viert de Hogere Zui velschool in Den Bosch haar twee de lustrum. Ter gelegenheid hiervan wordt door de oud-leerlingenvereni ging in samenwerking met de school en met de studentenvereniging op 12 november een algemene contactdag georganiseerd in Den Bosch. Hiervoor zullen worden uitgenodigd de directeuren van alle coöperatieve en particuliere zuivelfabrieken in Ne derland, leidinggevende functiona rissen van organisaties en instellin gen op zuivelgebied en de afgestu deerden van beide zuivelscholen. De bedoeling is om door een dergelijk algemeen en landelijk contact een bijdrage te leveren tot de goede on derlinge menselijke verhoudingen in deze Nederlandse Zuivelgemeen- schap Het programma zal hoofdzakelijk staan in het teken van de proble men rond de afzet van de zuivelpro- dukten. Hierover zal het woord wor den gevoerd door verschillende spre kers. waaronder de minister van landbouw dr. A. Vondeling, ir. Rit- sema van Ikema, hoofddirecteur van de Frico en de heer N. Talema, hoofdinspecteur van Sterovita N.V. De indeling en de organisatie van de dag is verder zodanig, dat. er ruimschoots gelegenheid is, om oude contacten te hernieuwen en nieuwe relaties te maken. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren:J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp. j 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Als sluitstuk van de driedaagse feestviering te Hulst naar aanleiding van de totstandkoming van de vie ringstoren van de St. Willibrordus- basiliek, had burgemeester A. L. S. Lockefeer de voiledige besturen van de gemeenten, die een klokje hebben geschonken voor het nieuwe carillon, uitgenodigd in de burgerzaal van het stadhuis. Gisterenavond om 7 uur vond deze bijeenkomst plaats, waar bij de gemeentebesturen van Clinge, Graauw, Hulst, Koewacht, St. Jan steen, Vogelwaarde en Zuiddorpe aanwezig waren. Hontenisse was niet op de invitatie ingegaan in verband met de kermis aldaar. De heer Lockefeer dankte de ge meentebestuurders op de meest har telijke wijze voor de verkregen mede werking. waarbij hij stelde, dat de 36 klokken van het carillon een harmo nieus geheel vormen bij het schep pen van een melodie. Spreker hoopte, dat deze harmonie ook zal heersen De echtgenote van de voorzitter van de „Groupe d'amitié France- Pays Bas" van de Franse eerste ka mer mevrouw Marchilhacy, een kleindochter van de Nederlandse ge neraal van Heutsz, heeft maandag middag op het Havenplein te Zierik zee een gedenksteen onthuld aan de woning „De Witte Swaan", een 17e eeuws huis, dat als een van de mooi ste monumenten van de stad Zierik zee wordt beschouwd. ,,De Witte Swaen" werd tijdens de watersnood ramp van februari 1953 geheel ver woest. De woning is herbouwd op kosten van de beide kamers van het Franse parlement. De onthulling van de steen werd bijgewoond door een groot gezelschap genodigden, waaronder de Franse ambassadeur, baron de Beauverger, de heren P. Marchilhacy en P. Cos- set, voorzitter van de „Groupe d'amitié France-Pays Bas" van resp. de Franse eerste en tweede kamer, en talrijke Nederlandse eerste- en tweede-kamerleden, onder wie de voorzitter van de Nederlandse groep van de interparlementaire unie. jnr. mr. M van de Goes van Naters. Deze sprak zijn grote erkentelijk heid uit jegens de „Groupe d'amitié France-Pays Bas". Spreker wees op de grote waarde, die het herstel van de 17e eeuwse woning voor het stads beeld van Zierikzee had. Burgemeester Dijckmeester roem de vooral het werk van de heren Marchilhacy en Crosset. op wier ini tiatief de Groupe d'amitié France- Pay s-Bas" tot stand is gekomen. Bei den kregen de ere-medaille van de stad Zierikzee aangeboden. Na de onthulling van de gedenk steen maakte het gezelschap op een boerenwagen een rondgang door Zie rikzee. Deze ongewone rijtoer trok uiteraard veel belangstelling van de zijde van het publiek. tussen genoemde gemeenten en Hulst zelf. Namens de vertegenwoordigers van alle gemeenten sprak de burgemees ter van Graauw en Langendam, mr. F. J. Schlüter, een kort woord. Hij hoopte evenals zijn Hulsterse collega op een harmonieus samenwerken tus sen de verschillende nabuurgemeen ten. Na dit officiële gedeelte bood het gemeentebestuur van Hulst de gasten een verversing aan, terwijl nader hand nog gelegenheid werd gegeven om de toren van zeer nabij te bezich tigen. De Kon. Stedelijke Harmonie gaf een uitstekend concert op de Grote Markt, waarvoor een behoor lijke belangstelling bestond. 's Avonds vond voor de derde en laatste maal de opvoering plaats van het klokkenspel „Uit de as verrezen". Alle plaatsen, die een klok hebben geschonken, zorgden voor een eigen spreuk in het brons. „Eeuwig zal ik luiden voor het dorpje uit het zui den" zegt bijv. de klok van Zuiddor pe. Én niemand in Hulst zal daar be zwaar tegen hebben. De prognose, die het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg ongeveer een maand ge leden liet horen, is tot veler spijt werkelijkheid geworden. Zeeland heeft niet meegedeeld in de lande lijke daling van de werkloosheid in juni en moest zelfs genoegen nemen met een stijging van het aantal werkloze mannen met 130, zodat het totale aantal ingeschrevenen per eind juni 2465 bedroeg. Het leeuweaandeel van deze stij ging komt voor rekening van de landbouw en van de sector losse ar beiders, die grotendeels tot de land bouw te herleiden is Met 30 permille (28 een maand eerder) neemt Zeeland wederom de vierde plaats in na Drente met 72. Groningen met 54 en Friesland met 39 De groei van de arbeidsreserve is het gevolg van het eindigen der onderhoudswerken in de landbouw. Alleen in de bouwnijverheid was de situatie wat gunstiger, doch daar ook uitsluitend in de burger- en uti liteitsbouwsector. Het aantal werk lozen in de bouw daalde van 500 tot 433, doch in de water-, spoor- en wegenbouw steeg het zelfs nog van 279 tot 284. Vrijwel alle andere be- drijfsklassen en beroepsgroepen ver toonden een stijging. In de metaal nijverheid nam de reserve toe van 94 tot 100, in de textiel van 91 tot 97, in de visserij van 49 tot 58, in de transport van 126 tot 138, bij de min- der-geschikten van 664 tot 673. In de overige groepen was er een kleine daling van 185 tot 162. De totale ar de seizoenwerkloosheid het sterkst beidsreserve eind juni vorig jaar be droeg 1290, dus bijna de helft van thans. Het kantoorpersoneel kwam er ook niet goed af, want tengevolge van ontslagen vermeerderde de werk loosheid daar met 12 tot 52, onder de ze 12 bevonden zich slechts 3 perso nen beneden de 19 jaar, zodat de last hoofdzakelijk op de ouderen neerkwam. De analyse van de verschillende soorten werkloosheid geeft aan, dat toenam, namelijk van 500 tot 600, de wrijvingswerkloosheid groeide van 480 tot 500 en de werkloosheid van minder-geschikten vermeerderde slechts van 660 tot 670. Structuur werkloosheid en overige werkloos heid bleven gelijk op respectievelijk 500 en 200 Oostburg Onder de Zeeuwse rayons neemt Oostburg de eerste plaats in met 50 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren. Het programma van bijzondere werken, dat in west Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden uit gevoerd, is een druppel op een gloei ende plaat. Weliswaar werd van de landelijke beschikbare tien miljoen een half miljoen voor deze streek bestemd, maar het werk is zo weinig arbeidsintensief, dat er slechts gedu- Het is op het ogenblik wel bijzon- J dienen namelijk de frambozen te wor- der druk met de frambozenpluk in den geplukt. Voor de kwekers is het Kapelle-Biezelinge en omgeving. De een beste tijd want alle frambozen teelt van frambozen heeft zich na- 1 worden aangevoerd in doosjes met melijk de laatste jaren zeer sterk een inhoud van 250 gram en de fa- uitgebreid in dit gebied en dit wordt nu goed merkbaar. Ten opzichte van enkele jaren geleden was vorig jaar op de veiling in Kapelle de aanvoer reeds verdubbeld. Toen bedroeg de ze 277 ton. Het ziet er wel naar uit dat er dit jaar weer belangrijk meer fram bozen in Kapelle zullen komen De ze week maandag bedroeg de dag- aanvoer namelijk niet minder dan 45 ton en dan is de maandag nooit de drukste aanvoerdag van de week. Verwacht mag worden dat deze week de hoofdweek zal worden voor de frambozenaanvoer, hoewel de pluk ook daarna nog wel enkele weken zal duren. Het plukken geeft werk aan zeer velen en alles wat maar werken kan in Kapelle en omgeving is dan nu ook op de frambozenak- kers te viiyjLen. Drie keer per week (Advertentie) het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Morgen, woensdag 9 juli gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.23 en 20.31 uur; te Terneuzen om 7.53 en 20.10 uur en te Vlissingen om 7.25 en 19.43 uur. (Advertentie) MAYONNAISE •»»v" y ,-r i i 'i i v-e-r-r-u-k-kre-l-i/-k brieken kopen deze voor 2.tot f 2,20 per kg. Een beste prijs welke deze teelt goed lonend maakt. Alge meen hoort men van de zijde der fabrikanten bijzonder veel waarde ring omtrent de kwaliteit van de Zeeuwse frambozen. Ze zijn groot, stevig en sappig en voor de diep vriesindustrie en de verwerking in blik heeft men dat juist nodig. El ders in het land worden de frambo zen hoofdzakelijk in tubs voor het vat aangevoerd Hier ligt de prijs rond 1,10 per kg. Het aanvoeren in doosjes vraagt heel wat meer werk en zorg. Omdat alles zich op het ogenblik concentreert op de aan voer van frambozen is de aanvoer van aardbeien in Kapelle-Biezelinge wat teruggelopen. Toch bedroeg maandag het aanbod nog 35 ton. Binnen de tijd van 24 uur zijn op de provinciale weg van Schoondijke naar IJzendijke even buiten de kom van IJzendijke twee ernstige ongeluk ken gebeurd, waarvan een met dode lijke afloop. Het eerste ongeluk ge beurde in de nacht van zondag op maandag. Een motorrijder uit Axel, die verblind werd door tegemoet komend verkeer, reed in op een jon gen met een meisje, die op de rijweg stonden. Het meisje, afkomstig uit Biervliet, liep zeer ernstige verwon dingen op aan de benen en werd naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht. De jongeman, afkomstig uit Zuidzande, had lichte verwondingen, voornamelijk aan het gezicht. Het tweede ongeluk gebeurde gis teravond omstreeks half zeven. Een auto, bestuurd door de heer S. uit Vlissingen, technisch ambtenaar bij de PZEM, waarin nog drie medepassa. giers zaten, botste even tegen de be tonnen wegkant, kwam hierdoor te recht in de zachte berm en belandde uiteindelijk in de sloot. De gevolgen waren fataal. Mevrouw v. d. C. te Ter neuzen, die naast de chauffeur zat, werd zeer ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. Twee andere in zittenden, een dame en een heer, lie pen eveneens vrij ernstige verwon dingen op en werden overgebracht naar het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg. De chauffeur liep geen noe menswaardige verwondingen op. In een verbluffend knap geleide vergadering hebben de aan deelhouders van de Excelsior Metaalbuizenfabriek te Oosterhout, unaniem hun instemming betuigd met het rapport, dat een „com missie van goede diensten" in enkele weken tijds heeft samen gesteld. Zoals wij destijds al hebben medegedeeld, stelde dit rapport voor, om tot nieuwe commissarissen te benoemen de heren ir. M. J F. W G. Bolderdijk, oud-directeur van de B.P.M., ir. H. I. Keus, cud-directeur van de Heemaf en J A Haverkamp. Bovendien wilde het rapport een benoeming tot president-direc teur van de heer Bolderdijk. Aannemen van het rapport door aandeelhouders hield tevens in, dat de schorsing van de beide directeuren werd opgeheven. Voorzitter van de vergadering was de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam, mr. K P. van de Mandele. Op uiterst be kwame wijze bestuurde de grijze za kenman-diplomaat de vergadering, die, evenals de vorige, door enkele honderden aandeelhouders werd bij gewoond. Er was 3.207.200 gulden aan aandelen vertegenwoordigd, recht gevende op 3.207 stemmen). Hoewel over personen schriftelijk moet wor den gestemd, had hij binnen enkele minuten de paar honderd aanwezi gen zóver, dat zij de bennpming van de drie commissarissen bij acclama tie accepteerden. En to ende oud-di recteur, de heer W. Bamberger enkele bezwaren tegen de vereniging van functies commissaris en preident- directeur inbracht, beval hij niet al leen de heer Bolderdijk op minzame manier aan, maar voegde eraan toe „dat de B.P.M. nogal veel buizen no dig heeft". Hij oogstte er een har telijk applausje mee. Wat zal nu de toekomst brengen, aldus enkele aandeelhouders. Zij wil den weten, hoe de houding van de grote crediteuren in de naaste toe komst za] zijn en bovendien hoe het staat met de levensvatbaarheid van het concern. Ook daarop was het antwoord van de voorzitter kort maar duidelijk. „We mogen aannemen, zo zei hij, ,.dat de crediteuren willen meewerken en juist, omdat zij dat willen doen, zal er wel een kans voor het bedrijf inzitten." Hij achtte het in het belang van de aandeelhouders, als men nu snel aan het werk kan gaan. Over niet al te lange tijd voorlopig mag men op een half jaai rekenen zal een volledig beeld van de situatie gegeven kunnen worden. Op het ogenblik is het zó, dat Schiedam behoor lijk produceert en Oosterhout in bescheiden mate Maar bezuini gingen, die al zjjn ingevoerd, be ginnen invloed uit te oefenen en op technisch gebied heeft men al verschillende moeilijkheden overwonnen. „Alle heren", zo besloot de voorzitter, „krijgen nu de kans, om te tonen, wat zij waard zijn". rende vier of vijf maanden 40 tot 50 personen op kunnen worden tewerk gesteld. Oostburg zit momenteel met 428 werklozen tegen 334 een maand eerder. Goes had op 30 juni 258 (325) werklozen. Hulst 367 (333), Kruinin- gen 93 (106), Middelburg 568 (606), Sas van Gent 11 (15), Terneuzen 227 (136), Tholen 144 (85), Vlissingen 295 (345) en Zierikzee 74 (50) De ver houdingen waren als volgt: Oostburg 50 per 1000 (30). Hulst 46 (42). Mid delburg 45 (48), Vlissingen 28 (33), Tholen 27 (16), Terneuzen 26 (16), Kruiningen 20 (23), Goes 17 (21), Zie. rikzee 11 (7) en Sas van Gent 4 (5). De vraag naar mannelijke arbeids krachten nam inmiddels ook weer af. Het totaal bedroeg eind juni 274 te gen 297 eind mei. De grootste quan ta zijn voor de bouwnijverheid en de metaalnijverheid met resp. 81 (72) en 121 (124). Verdeeld over de rayons bedraagt de vraag: Vlissingen 80. Terneuzen 65, Goes 36, Zierikzee 35. Middelburg 24, Sas van Gent 22, Oostburg 7, Hulst 2, Kruiningen 2 en Tholen 1. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bedroeg eind juni 117 tegen 92 een mand eerder. De be langrijkste stijging vertoonde ook hier de landbouw, die echter op de voet werd gevolgd door de handel. Verder bleven de cijfers vrijwel gelijk. Als prettig:e naklank van het gou den kloosterjubileum en het 40-jarig leraarsjubileum van broeder Christo foor, dat op zondag 15 juni; 11. werd gevierd, heeft mgr. Wils, voorzitter van de oud-Zouavenbond, de jubilaris het pauselijk erekruis Pro Ecclesia et Pontifice overhandigd. Deze korte plechtigheid haci plaat? in St. Louis te Oüdenbosch. De onderscheidene, mocht daarna vele gelukwensen ont vangen. Voor de laatste maal voor Zeeuwschvlaanderens grote dag, woensdag 9 juli, waarop de interpel latie over de veertarieven in de Tweede Kamer zal plaats hebben, is het actiecomité Vrije Veren in hotel Meert te Sluiskil bijeen geweest. De verwachtingen over de komende mededelingen waren aanvankelijk nogal hooggespannen en na ruim een uur wachten werd het een en ander meegedeeld, waarbij weinig nieuws uit de bus kwam. Men had zich hoofdzakelijk beziggehouden met de organisatie van de reis naar Den Haag en er werd besloten dat de comitéleden om 9 uur aldaar in hotel Centraal zullen samenkomen. Na de interpellatie zal de pers in hotel Centraal te woord worden ge staan waarbij mededelingen zullen worden verstrekt betreffende de hou ding, die het actiecomité Vrije Veren vanaf dat ogenblik zal aannemen. De ze houding zal vanzelfsprekend volle dig afhangen van de uitslag der in terpellatie. Op dit ogenblik konden nog geen vastomlijnde plannen wor den bekendgemaakt. (Advertentie) lichtgewicht - snelstrijker I licht - snel - veilig @g PETRUS HONDIUSLYCEUM Aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaagde voor het eindexa men h.b.s. ade heer H. de Potter te St. Jansteen. MACHINE-TEKENAAR De heer M. Lindenberg te Terneu zen is te Arnhem geslaagd voor het PBNA-examen machinetekenaar. RIJKSUNIVERSITEIT GENT De Heer A.H. van Grembergen te Terneuzen is aan de Rijksuniversi teit te Gent geslaagd voor het doc toraal examen economische weten schappen. R.-K. UNIVERSITEIT Aan de r.-k. universiteit te Nijme gen zijn geslaagd voor het kandidaat examen deel 1 geneeskunde J. E. B. Nijeholt. Breda en H. B. M. Smais, Vlissingen. Aan de vloot van de in Vlissingen opgelegde schepen zal er morgen een worden toegevoegd. In de loop van de avond of de nacht wordt een onder Costaricaanse vlag varend vrachtschip „Angelo Force", eigendom van de Griekse reder J. Carras, in de Vlis- singse haven verwacht. Het schip meet 7249 brt. en voer vroeger onder Britse vlag onder de naam „Laloma". Het zal in de haven van Vlissingen een plaats krijgen naast de „Blixemi". GOES. 7 juli Export- en indus trieveiling: jucunda 1 117-121, 2 90, mad. moutot 1 89, 2 82, regina 1 69, 2 62, mach. fruhernte 1 69, 2 62, cli max 1 105, 2 62, sengana 1 69, 2 62, div. aardb. afw. 46, frambozen in kratten 1 200-205, 2 197. Gewone veiling: frambozen p. doos 1 49-61, 2 41-45, aardb. p. kg: mad. moutot 1 90-112, 2 67-85, afw. 45-60, regina 2 74-87, afw. 62, sengana 1 78, 2 52-74. rode bessen p. doos 1 28-39, 2 23-30, p. kg 2 70-103, 3 71, kersen: hollanders 2 118-121, 3 69, markiezen 2 132-142, 3 103, br. bruine 2 124-144, vr. van werden 2 135. Groenten: p. stuk: kropsla Al 3-4, bloemkool Al 31-36, A2 25-31, BI 21- 30, B2 11-15, afw. 15-30, komk. Al 32- 35. BI 28-30, Cl 24, per kilogram: kroten 6, uien 3, rabarber 8-9, dop erwten 22-36, tuinbonen 10-11, pos telein 31, spitskool 5-6, andijvie 16-19, tomaten Al 85, Cl 78, aardappelen grote 10-13, bonken 17-18, drielingen 7-8, kriel 3-4, p. bos: wortelen 36-37, kroten 7. KAPELLE, 7 juli. Industrie- en exportveiling. Aardbeien zonder dop, totaal aanbod 35 ton; Jucunda 1 120; 2 8792; Madame Moutot 1 94; 2 89. Climax 1 118; 2 112. Diverse rassen 1 en 2 84; diverse rassen afwijken de kwaliteit 84; frambozen in krat ten, totaal aanbod 45.000 kg. 1 205 222; 2 187192; Rode bessen 1 86; 2 76; 3 65. Gewone aanvoerveiling: Kersen Markiezen 1 159168; 2 135 139; 3 43—54; Hollanders 1 115—128; Vroege van Werder 1 144157; 2 124; Mierlose zwarte 2 119; Insp. Löhnis 2 105—126; Morellen 1 126; 2 92; Ear ly Rivers 2 97; Aardbeien in krat ten per doos van 250 gram Regina 2 2729; Climax 1 4554; Talisman 1 3557; Sengana II 2631; Soltwe- del 2 30; Ydun 2 33; Aardbeien in chips per kg. 2 5994; afw. 45; frambozen per doos van 250 gram 1 40; 2 2736; kasperziken 1 1122; 2 810; 3 8; rode bessen per doos 1 29—39; 2 21—31; 2 per kg. 81. Aardappelen 1 9,512; 2 7; drielin gen 4,55,5; kriel 23; bonken 9 10. Groentenveiling: Kropsla 34; bloemkool 10; boskroten 813; dop erwten 4260; rabarber 17; dubb. prinsessenbonen 110; uien 17 zilver- uien 42; bospeen 30; sjalotten 6,5; kroten 6; komkommers 1627. MIDDELBURG, 4 juli Aardapp. aanvoer 60 ton, bonken 18,10-20,50 gr. 12,90-16 driel. 11,40-11,90 kriel 3,20- 8,60, aardb. p. kg, mad. moutot 77- 110, regina 55-112, climax 74-109, je- cunda '76-109, mach. fruhernte 63-108, sengana 72-123, deutsch evern 47, framb:aard'beien 99-100, aardb. p. doos 22-55, aanvoer 5 ton; rode bessen p. kg 88-132, p. doos 21-34, torn. A p. kg 82-101, B 87, kaspruimen p. st. 2-12 perzikenip.' st. 8-34, framb, p. doos 32-47, morellen p. kg 138-141, gele kruisbessen 43-81 p. kg. And. 7-9, pos telein 8-20, sla 3-4, dubb. prins. 101- 119, snijbn. 107-124, saxa 96-99, tuinton. 10-22, spitskool 4-6, sav.kool 5-7, bos peen 12-39, boskroten 3-6, waspeen 23-34, bl.kool 4 st. p. kist 21-32 6 st. p. kist 10-19, 8 st. p. kist 10-15, 10 st. p. kist 10-12, komk. A 24-37 B 19-31 C 12-22 D 15, doppers 37-46, rabar ber 2-16, r.kool 5-6, peulen 139. ROTTERDAM, 7 juli. Aanvoer in totaal 1902. Vette koeien en os sen 1109. Varkens 793. Vette koeien le kw. 295320 2e kw. 270—285; 3e kw. 250—260 ct. per kg. Varkens (lev. gew.) le kw. 176; 2e kw. 173; 3e kw. 170 ct. per kg. Vette koeten aanvoer ruimer, han del zeer kalm, prijzen vooral niet hoger dan vorige week, enige pri ma's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets meer, handel sle pend, prijzen lager, prima' vleesvar kens boven notering, zware varkens waren moeilijk te plaatsen. TERNEUZEN, 7 juli Sla 3-4, bloemkool A2 16—41, B2 18—31, C2 17, afw. 1532, groene komkommers C 20, witte komkommers A 2325, B 19—25, C 15—19, peen 2 24—37, kroten 34, uien 911, eerstelingen 1 9.50— 19, 2 9.50, driel. 38, andijvie 2 13 17, kassnijbonen 1.411.48, prins, bo nen 1.13. tuinbonen 18. doperwten 39 45. peulen 1.18, kroten 7, rode kool 5.5—8, sav. kool 3.512, tomaten A 8287, C 6467, CC 50, spitskool 6 7, rode bessen per doosje 1 2226. per kg 7090, frambozen per doosje 24-48. aardbeien: regina per d. 1 33- 40, 2 24, madame moutot per doosje 1 3045, 2 3336, frambozen per d. 2 2930, climax per doosje 1 39—41, 2 2038, sengana per d. 3033, aard beien per kg 2 8789, afw. 5887. Konstanz 426 (+1), Rheinfelden 333 5), Breisach 276 22), Straats burg 374 (—16), Maxau 578 (—7), Mannheim 498 (+56), Mainz 418 (+17), Bingen 308 (+3), Kaub 353 (+1), Trier 192 (—16), Koblenz 344 (—4), Keu len 354 4), Ruhrort 565 (+3), Lo- bith 1175 (+4), Nijmegen 950 (+9). Arnhem 952 (+7), Eefde IJssel 462 (+8), Deventer 357 (+10), Monsin 5540 (+5), Visé 4986 4), Borgharen 3930 (—9), Belfeld 1118 (—21), Grave ben. de sluis 292 18). SAS VAN GENT Oiympia 8 uur: Sissi, keizerin en moeder, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: O, wat een lord, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: Sissi, kei zerin en moeder, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Een vrouw in opspraak. AXEL Het Centrum 8 uur: Sissi. kei zerin en moeder, a.l. GOES Grand: Sergeant Zack, 18 j. MIDDELBURG Electro: De vagebond koning, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Ariane, 18 j. Luxor: Lokaas voor een moordenaar. SAS VAN GENT Oiympia 8 uur: Moord op de voorpagina, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: O. wat een lord, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: Sissi, kei zerin en moeder, a.l. GOES Grand; Sergeant Zack, 18 j. MIDDELBURG Electro: De vagebond- koning, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Ariane, 18 i> Luxor: Lokaas voor een moordenaar.

de Stem | 1958 | | pagina 2