NAAR TOPCONFERENTIE DER NEUTRALISTISCHE LEIDERS Mysterieus knalgeel bouwwerk Baarle-Nassau verrijst in Druk op zuidoost-flank der NAVO-partners Op nieuw incident in de zaak Goldfine Watersport in Amerika Rebellen in Libanon eensgezind Weer verschijning van Maria in Italië? Ambassadeur sloeg kindermeisje Nieuwe speelclub onder mom van nachtclub-dancing? DAGBLAD VOOR Z „Kip ik heb je" bij Osse politie Soustelle minister van voorlichting Tito, Nasser, Nehroe en Soekarno Weer zon Drs Van der Ploeg vraagt ontslag als directeur der K.L.M. jDe waarde van\ I advertenties..... i Meyers kandidaat premierschap Bemanning helikopter V.S. niet vrij Zweedse chirurg naar Rusland ontboden Weer staking °P Cyprus Autoriteiten wachten af 98e JAARGANG No. 22802 Uitgave N.V Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr H. M. L de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 foor God. Koningin en Vaderland DINSDAG 8 JULI 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Het bezoek van president Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek aan maarschalk Tito van Zuid-Slavië zal waarschijnlijk leiden tot een topconferentie van „neiitra- listische leiders". Dit berichtte gisteren het Egyptische blad „Rose el Yous- sef" te Cairo. Tot de deelnemers aan deze conferentie zou den dan gaan behoren, behalve Tito en Nasser, president Soekarno van Indonesië, Neliroe van India en wellicht pre mier Nkrumah van Ghana. Men verwacht, dat deze confe- Jacques Soustelle, voormalig gou verneur-generaal van Algerije en een vooraanstaande figuur in de Algerijn se beweging, die hij tot het aan de macht komen van generaal De Gaulle leidde, is tot minister van voorlich ting in de Franse regering benoemd. Soustelle vervangt de schrijver An- dré Malraux, die als minister, gede legeerd bij het bureau van de pre mier, verantwoordelijk was voor de voorlichting. Deze laatste zal als mi nister, gedelegeerd bij het bureau van de premier, onder meer verant- woordelijk blijven voor wetenschap- rentie nog voor het einde van het jaar plaats vindt. pelijke en jeugdzaken. Twee vertegenwoordigers van Goldfine, de schatrijke Ameri kaanse industrieel, die ervan wordt beschuldigd voordelige opdrachten van de regering- Eisenhower te hebben los gekre gen door middel van „geschen ken" aan Eisenhowers assistent Sherman Adams hebben giste ren op een persconferentie ver klaard, dat er in een vertrek grenzend aan hun hotelkamers, een verborgen microfoon is aan gebracht. De democraat Oren Harmris, voor zitter van de subcommissie belast met het onderzoek naar de zaak- Adams, zou later hebben toegegeven dat hij een van de leden der com missie opdracht had gegeven een mi crofoon in het desbetreffende vertrek te plaatsen, omdat hij de juistheid wilde controleren van de berichten, dat zijn telefoonlijn werd afgetapt. Volgens de pubiiciteitschef van Goldfine is er in de hotelkamer van Goldfines secretaris ingebroken. Er worden bankbescheiden, brieven en andere stukken vermist. Miljonair Goldfine verscheen ten slotte in pyjama en kamerjas van zijdebrokaat op het toneel en ver klaarde, poserend voor fotografen. geen woorden te kunnen vinden voor zulk een schaamteloos optreden van een officiële vertegenwoordiger van een congrescommissie. Hij zei uit het hotel te zullen vertrekken, met zijn perschef. ,,Naar mijn mening is dit erger dan Rusland en erger dan de Gestapo", zei hij. Op het eiland Brioni, waar Nasser en Tito hun besprekingen houden in het jachthuisje van de Zuidslavische maarschalk, is gisteren de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Ave- rof, gearriveerd. Wat betreft de kwestie Cyprus ver wachten welingelichte kringen, dat Nassers optreden ongetwijfeld van PRESIDENT BOURGUIBA van Tu- nesie heeft verklaard, dat zijn land in principe besloten is voor het einde van het jaar diplomatieke betrekkin gen aan te knopen met Rusland en communistisch China. PRESIDENT HEUSS van West-Duits- land zal van 20 tot 22 oktober een staatsiebezoek aan Groot-Brittannië brengen. Heuss is het eerste Duitse staatshoofd, dat Engeland bezoekt ?in?£,„de rels van keizer Wilhelm II in 1907. DE ENGELSE industrie verwacht or ders ter waarde van 700 miljoen guL den voor de levering van installaties voor de chemische industrie in Rus land. IN MEI VAN dit jaar zijn in ons land 8176 nieuwe woningen voltooid, een record voor de meimaand. Vorig jaar mei kwamen 8122 woningen ge reed. DRIE JONGENS van 7, 8 en 9 jaar hebben vuurtje gestookt in Hacken- sack in de Amerikaanse staat New Jersey. Er ontstond brand in een houtopslagplaats. Schade 4 miljoen gulden. DE SCANDINAVIAN Airlines System is bezig met een studie om in vlieg tuigen muziek te laten horen, een film te draaien, telefoongesprekken te voeren en de luchtreiziger van te levisie te voorzien. OVERSTROMINGEN in Saksen heb ben aan zes mensen het leven gekost. In Korea kwamen veertig personen om het leven door zware regenval, die een aardverschuiving veroor zaakte. Weersverwachting van het K.N M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: l)r°og en op de meeste plaat- f.®*1 zonnig weer, maar aanvanke- no£ wolkenvelden. Over het a *>emeen hogere middagtempe- J "turen. Weinig wind. ïng van het Belgisch Weerkundig Instituut: din r WIni"?' vooral "it het noor- onkErZ°lkt' afgewisseld met mist s MorSens nevel of 5 Vanda»L. r zullen optrekken. I Maan on 2?°£ °nder 20"59 uur' **aan °P *3.54 uur i £'ftn: a 'on op 4.31 uur. J Maan onder 13.42 uur. Men deelt ons van de zijde van de K.L.M. het volgende mede: Drs. M. J. van der Ploeg, direc teur van de K.L.M. en sinds 1954 plaatsvervangend president-directeur dier maatschappij, heeft om per soonlijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959. Drs. van der Ploeg, die sedert 1949 deel uitmaakt van de K.L.M.- directie, was aanvankelijk directeur financiën en administratie en sedert inneren zal, aartsbisschop Makarios de 1 januari 1957 directeur vervoer van vorige maand uit naar Cairo en hij I die maatschappij", verklaarde toen, dat de vrijheid vanDe heer van der Ploeg verklaarde Invloed zal zijn op ue toch al onder zware druk staande zuidoost-flank van het .V-WO-bondgenootschap, als ge volg van de vijandschap tussen Grie ken en Turken Nasser nodigde, naar men zich her- de Cyprioten een essentiële voorwaar de was voor de veiligheid van de Ver enigde Arabische Republiek. De Engelse en Franse troepen ge bruikten Cyprus in 1956 als spring plank voor de Suez-invasie. desgevraagd, dat de aanleiding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerkwestie. Hij acht het niet op portuun de persoonlijke redenen, die tot zijn besluit hebben geleid nader toe te lichten. In «kringen, die nauwe betrek kingen met de Libanese opstan delingen onderhouden, is giste ren te Beiroet vernomen, dat de opstandelingenleider Salaam zich in verbinding poogt te stel len met de rebellenleiders Djoemblatt en Karami om ge zamenlijk een manifest op te stellen, waarin zij verklaren eensgezind te zijn. In de regeringsgezinde pers waren gisterenochtend berichten verschenen over een scheuring in de rijen van de opstandelingen. Djoemblatt, de leider van de opstandige Druzen, zou de andere aanvoerders hebben verweten hem geen steun te hebben gegeven bij een aanval op het vliegveld van Beiroet. Hij had daardoor zware ver liezen geleden, terwijl de aanval geen succes had gehad. Verder zou Djoem blatt hebben gezegd, dat er nog geen tegenregering was gevormd wegens meningsverschillen onder de rebellen. Salaam zei gisteren dat het on denkbaar is, dat Djoemblatt zich al dus had uitgelaten. Hij noemde de berichten over een scheuring onder de opstandelingen propaganda van de regering. De Libanese minister van economi sche voorbereiding, Sjader, heeft in middels verklaard, dat zijn regering Elf Amerikaanse soldaten, die S dienst doen langs de bestands- S S grens in Korea, hebben botje bij botje gelegd om een adver- tentie te plaatsen in een groot J Amerikaans tijdschrift. Ze vroe- j gen om correspondentie, liefst met meisjes. S Binnen twee weken had de veldpost ze brieven gebracht van meer dan 2000 meisjes, uit S Venezuela. BahamaSchotland. i Frankrijk, Zwitserland, Italië. I Engeland, Canada, Cuba de Bermuda's, de Filippijnen, Ha- S waii, Libanon, Ierland en de Verenigde Staten. l Deze elf soldaten zijn thans overtuigd van de waarde van publiciteit... het misschien niet nodig zal achten buitenlandse hulp te vragen als zich geen nieuwe ontwikkelingen in de toe stand voordoen. Hammarskjoeld bij Dulles Secretaris-generaal Hammers- kjoeld is gisteren onverwachts naar Washington gegaan voor be sprekingen met minister Dulles. Volgens welingelichte kringen is het initiatief tot het overleg van Dul les uitgegaan. Hammarskjoeld zou van de gelegenheid gebruik maken om de jongste ontwikkelingen in Li banon te bespreken. Waarschijnlijk zouden Dulles en hij ook over andere internationale vraagstukken van ge dachten wisselen. De Italiaanse pers brengt uit- °P. keerden zich om naar de aanwe- voerige berichten over verschij ningen van Maria in de over wegend communistische noord- Italiaanse industriestad Terni. Donderdag 3 juli zou 's nachts tegen twaalf uur de laatste ver schijning bevestigd zijn dooreen lichtwonder. Volgens deze berichten zou Maria als een wit geklede en blauw geslui erde gestalte voor het eerst zijn ver schenen op zondag 22 juni aan de 12-jarige Gino Armadori, een paar dagen later ook aan Paola Piazza, een negenjarig buurmeisje. De kin deren vertelden, dat wanneer er veel belangstelling was, de verschijning op een afstand bleef. In totaal zou de verschijning 12 maal zijn teruggeko men. Tegenover enkele priesters heb ben de beide kinderen echter tegen strijdige verklaringen afgelegd. Volgens de jongen had de verschij ning gezegd, dat zij uit het paradijs was neergedaald, volgens het meisje, dat zij uit de hel was opgerezen. Een wonder zou haar laatste ver schijning begeleiden. Drie juli, de dag der laatste verschijning, was de belangstelling zeer groot, doch aan vankelijk gebeurde er niets. In de avond werden de kinderen door hun ouders naar huis gebracht. Doch te gen middernacht keerden zij in alle haast terug. Plotseling stonden de kinderen uit hun geknielde houding zigen en vertelden, dat Maria het wonder had gewrocht. Nauwelijks hadden de kinderen dit gezegd, of volgens de verklaring van de aan wezigen, scheen zich een rechthoekig licht uit de volle maan los te maken en in de richting der aarde te dalen. Dit licht werd steeds gerekter tot het ten leste de vorm van een lichtstraal aannam, welke geleidelijk vervaagde. De toeschouwers waren zeer onder de indruk. De kerkelijke autoriteiten van Ter ni hebben zich met de gebruikelijke terughoudendheid der Kerk ten aan zien van dergelijke gebeurtenissen van elk commentaar onthouden. Noortlrijn-Westfalen Dr. Franz Meyers, voormalig mi nister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen, is gisteren door de nieuwe Landdagfractie van de Christen-Democratische Unie tot C. D.U.-kandidaat voor het premier schap van de Westduitse deelstaat gekozen. Zoals gemeld, heeft de C. D.U. bij de verkiezingen van zondag de absolute meerderheid behaald. De kippendief stallen waarover de laatste maanden in de omgeving van Oss ernstig werd geklaagd zijn opgelost, maar da,t betekent niet, dat de Osse politie, wat dat aan gaat, geen problemen meer heeft... De politie heeft nl. op een nacht drie kippendieven kunnen aanhou den, die juten zakken met levende kippen bij zich hadden en deze lie den na het opmaken van proces verbaal naar huis gezonden. De kippen moesten echter in het poli tiebureau een plaatsje hebben, tot dat zou zijn uitgemaakt aan wie zij toebehoorden, zodat zich thans in een cel van het Osse politiebureau geen dieven, maar kippen bevin den. Deze foto laat zien hoe een van de agenten zijn gevederde ar restanten voedert. Hij is inmiddels reeds met enige fikse eieren be loond... Deze foto uit de modieuze badplaats Cypress Gardens in de Amerikaanse staat Florida geeft een beeld van een nieuw hoogtepunt in de water sport. Men heeft nl. in Cypress Gardens demonstraties gehouden met kleine bootjes, die, voortge trokken door een andere snelle boot en in de lucht gehouden door een helikopter-rotor, hoog boven het wateroppervlak door de lucht zoeven... hetgeen, zelfs in Florida, nogal wat opzien baarde... De Sovjetregering heeft het Ame rikaanse verzoek, de negen Ameri kaanse militairen die op 7 juni in Oost-Duitsland met een helikopter tot landen werden gedwongen, formeel verworpen. In de Sovjetunie wordt verantwoor delijkheid krachtens het bezettings statuut van de hand gewezen. De Sov jettroepen in Oost-Duitsland zijn geen bezettingstroepen en de Sovjetrege ring mengt zich niet in de binnen landse aangelegenheden van Oost- Duitsland, zo wordt gezegd. Andere vliegers teel vrij De Sovjetunie heeft gisteren de ne gen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sovjet- Armenië is geland, vrijgelaten. De betrokkenen werden te Astara aan de Sovjet-Perzische grens aan een ver tegenwoordiger van het Amerikaan se leger overgeleverd. Volgens de Russen was het Ameri kaanse toestel na de landing door brand verwoest. (Van onze speciale verslaggever) Even bezijden van de verkeersweg van Baarle-Nassau naar de grens, een kilometer of vier, vijf zuidelijk van de dorpskom, wordt gebouwd aan een knalgeel geval, dat zo op het eerste gezicht iets weg heeft van een flink uit de kluiten gewassen blok hut. Het zal een lengte hebben van circa 15 meter en een breedte van 5 tot 7 meter. Er hangt een waas van geheimzinnigheid rond bet opzichtig bouwsel, dat uit de grond wordt gestampt zonder louwvergunnir.g en zonder dat nu precies bekend is, waarvoor net straks zal gaan dienen. gaan dienen. ,,Er wordt gezegd, dat er een nachtclub annex dancing in ge vestigd zal worden, maar het lijkt me noga] een zonderlinge plaats voor een nachtclub en dancing". En dat lijkt ons ook, omdat men een dancing of nachtclub toch niet in een ongeveer onbewoonde wereld pleegt weg te zet. ten. „Wij hebben dan ook zo het ver moeden, dat die nachtclub-dancing slechts de camouflage is voor een nieuwe speelclub Maar ja, officieel weten wij van niets en er is ook nie mand in Baarle-Nassau bij betrok ken" Volgens mededelingen die wij in Baarle-Nassau verder ontvin gen zou de opdrachtgever een ze kere M. zijn, een goede bekende in Baol vanwege het feit, dat de ze M. vroeger al eens de roulette hier heeft geïntroduceerd, waar omheen, zoals bekend, het nodige spektakel is ontstaan. Hoe het ook zij, alles wat daarlangs de spoorlijn in Baar'.e-Nassau gebeurt, geschiedt illegaal. Er bestaat geen twijfel over of er zal op dit omstreden grondgebied spoedig een volgend be drijf worden opgevoerd van het spel, waarvan men zoetjesaan niet meer weet of het nu een blijspel of een drama is. „Wa voor maatregelen zal ik voor mijn gemeentenaren moeten gaan nemen", zo vraagt burgemeester de Graauw zich af, „als het inderdaad tot de vestiging van een nachtclub met alles wat er aan vast zit, komt?" Maar zover is het intussen nog niet. Prof. dr. Carl Axel Hamberger, een Zweedse kanker-specialist, die lid is van de staf van het Sahlgrenska zie kenhuis te Göteborg, is met spoed per vliegtuig naar Rusland vertrok ken. Even nadat hij een medisch con gres had toegesproken, werd hij ont boden voor een „conferentie" ergens in Rusland. Hij wist niet of hij een operatie zou moeten verrichten. Prof. dr. Hamberger is chirurg, ge specialiseerd op keel-, neus- en oor- chirurgie, wiens naam de laatste tijd veel genoemd is in verband met diagnostiek en bestrijding van kan ker. De Griekse bevolkingsgroep op Cyprus heeft gisteren ge staakt naar aanleiding van het incident te Avgeroe, in oost- Cyprus, op zaterdag, waarbij Britse troepen het vuur openden op een menigte, die hen met stenen bekogelde. Twee Griekse Cyprioten werden hierbij gedood en dertien gewond. De secretaris van het rechtse vak verbond op Cyprus heeft gouverneur Foot verzocht om een onpartijdig on derzoek naar het gebeurde. Hij ver geleek de beschieting met de Russische actie in Hongarije. „Toen Turkse vrouwen vorige maand het politie bureau te Nicosia aanvielen, werd er geen schot gelost, terwijl er te Baarle-Nassau wacht af. En de auto-r Avgeroe met machinegeweren op riteiten wachten ook nog even. Hoe- Griekse vrouwen werd geschoten", al lang? dus de secretaris. Het houten gebouw wordt opge trokken op stevige fundamenten die zijn neergelegd naast het huis, waar op met sierlijke letters „Woodside" prijkt, welke naam direct herinnerin gen oproept aan de rouletteclub, die destijds onder die naam op dezelfde plek was gevestigd. Maar de timmer man, die er met gloednieuwe planken sjouwt, weet van niks. Niemand weet iets. Er wordt alleen maar gegist in Baarle-Nassau en men kan eigenlijk alleen maar afwachten, wat er zal gaan gebeuren met het gebouw, dat onder de ietwat grootse naam van „paviljoen" in de tuin van de schilder Denis wordt opgetrokken. Op het ge meentehuis var Baarle-Nassau wordt de bouw op de voet gevolgd. „Het geval is nu zoetjesaan ver ge noeg omhoog", zo vertelt burgemees ter de Graauw. „om er de bouwpolitie eens op af te sturen en beleefd naar de bouwvergunning te laten informe ren. Want die is hier niet aange vraagd". Ook de burgemeester weet niet waartoe het paviljoentje zal moeten De ambassadeur van Cambodja te Londen, Sam Sary is naar zijn land teruggeroepen. Hij is van zijn post ontheven, omdat hij Iv Eng Seng, een 22-jarig kinder meisje, verschillende malen gesla gen had, als straf voor fouten of kleine vergrijpen. Het kinder meisje had een klacht tegen de ambassadeur ingediend. De rege ring van Cambodja moest Sam Sary driemaal telegraferen, voor dat hij gehoor gaf aan de opdracht om terug te keren naar zijn hoofd stad. Sary is inmiddels uit Londen vertrokken, na bevestigd te heb ben dat hij Iv Eng Seng met een zweepje geslagen had, „zoals in Cambodja gebruikelijk is". Zijn echtgenote is hem gevolgd. Het kindermeisje, dat een baby van drie maanden heeft, blijft in Engeland. Zij is gehuwd met een 35-jarige meester in de rechten, John Averïll, en heeft een ver blijfsvergunning gekregen. In Londen wordt vernomen, dat Sary in enkele kranten te Cam bodja per ingezonden brief gesteld heeft, dat het zijn recht was op Cambodjaans grondgebied Cam bodjaanse straffen toe te passen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft nog geen officiële mededelingen ontvangen over deze zaak. Een woordvoerder verklaarde, dat men Sam Sary derhalve blijft beschouwen als de ambassadeur van Cambodja te Londen.

de Stem | 1958 | | pagina 1