Nieuwe recordverbetering van Hein Cujé LAATSTE NIEUWS Althéa Gibson prolon- W imbledontitel geerde Piet Bleeker voor derde maal Ned, marathonkampioen Adenauers C.D.U. wint aanzienlijk Atletiekpeil stijgende Italiaans machtsvertoon op Francorchamps JAN DERKSEN DEED EEN VRIJ ERNSTIGE VAL SPORT IN 'T KORT T.S.C. krijgt nog een kans door beslissingswedstrijd DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 7 JULI 1958 W aterpolointerland dé-Nederland Belgi ill BOEKENPLANK Smalle bruggen naar de vrijheid Het seizoen Beslissingswedstrij d Dongen-T erneuzen UITSLAGEN W aterpolocompetitie Mastreechter Staar onderscheiden Drie mijnwerkers na zeven dagen gered De Nederlandse atletiekkam- pioenschappen 1958, tevens de laatste selectiewedstrijden voor het samenstellen van een Ned. ploeg voor de Europese atletiek- kampioenschappen, van 19 tot en met 24 augustus te Stock holm, werden voor een talrijk publiek op de Nenyto sintelbaan te Rotterdam een kampioen schap, zoals in de laatste jaren er niet meer is geweest. Over alle linies waren de prestaties aanmerkelijk beter dan in het ver leden en dat geeft, met Stockholm in het verschiet, toch wel reden tot enige verwachtingen, ofschoon de atleten in andere landen intussen ook niet heb ben stilgezeten Een Ned. record is gevestigd bij de dames en wel op de 400 meter. Corrie Bekker van het Bredase Sprint liep na een hard gevecht in 58.3 sec. door de finish. En was dit nu wel niet een tijd van internationaal gehalte, de andere prestaties waren dat zeker wel. Allereerst op de sprintnummers bij de dames. Hannie Bloemhof won de 100 meter in 11.7 sec Nog sneller ging het op de 200 meter. De Arnhemse steno-typiste Hannie Bloemhof „draai, de" zoals zij zelf zei, nog nooit zo goed. Het werd 24 sec., dat is slechts 0.1 sec. boven het Ned. record van Fanny Blankers-Koen, en dat wil toch wel wat zeggen. De 21-jarige dokters-assistente uit Vlissingen Willy Bakker-Cysouw won op indrukwekkende wijze haar serie in.... 11.1 sec. en benadrukte in de finale, in smetteloos gelopen stijl, haar goede vorm in 11.2 sec. Bij de heren was tienkamper Eef Kamerbeek bijzonder op dreef. In de finale liet Eef Kamerbeek geen twij fel, wie de meeste aanspraken op de hordentitel maakte; het werd 14.4 sec. Cujé: onstuitbaar Cujé, de man die verleden week za- teidag het 5000 meter-record van Wim Slijkhuis met 0.2 seconde terugbracht, was de grote animator op de 10.000 meter. Na 5000 meter, die in 14 min. 51 sec. werd gelopen, liepen vier at leten op kop, namelijk Hein Cujé, Frans Künen, Wim Roovers en Henk Viset. Sneller ging het, steeds sneller, zo dat eerst Künen en later ook Roovers Voor de waterpolowedstrijden Bel- gië-Nederland (senioren en junioren), die op 13 juli te Turnhout worden ge speeld, zijn de volgende Belgische spe lers geselecteerd; Senioren: de Graeff (AZC), Smits (AZC), de Wilde (GZV), Rasschaert (GZV), Caufrier (GSC), Dumont (BSC), van der Steen (GZV), Pecher (CNB) en Devis (AZC). Junioren; de Hessele (AZC), Tor- deurs (NSG), Lagaert (GZV), van Malleghem (GSC), Gerrebos (NSG), Velu (NSG), van den Broeck (BSC), Stappers (Ol. SC) en van Reybroeck (GSC). werden afgeslagen. Alleen de taaie vechtjas Henk Viset bleef nog bij Cujé. De rondetijden schommelden tussen de 70 en 72 seconden en met de chronometers in de hand tuurden de insiders met verheugde gezichten naar het wijzertje, dat de seconden snel wegtikte. Na 6 mijl (9654 meter) was een nieuw Nederlands record gebroken. Cujé, die ook Viset had gelost, no teerde 28 min. 55.2 sec., dat is 39.8 sec. onder het oude record van Frans Künen, die deze prestatie twee jaar geleden eveneens te Rotterdam le verde. Nu ging het er nog maar om, of hij ook het record van Künen op de 10.000 meter (29.47.2 zou verbeteren. Ver beten vocht de alleen lopends Cujé door en zijn eindsprint was wonder baarlijk. Maar de dappere Zeeuw kwam toch twee volle seconden te kort. Zondag zijn op het circuit van Francorchamps de races om de grote prijzen van België motor sport, meetellend voor de com petitie om het wereldkampioen schap renners en merken, ge houden. Reeds de eerste wedstrijd, die van de 125-cc klasse, leverde een grote verrassing op. Niet een MV werd hier als winnende motor afgevlagd, doch de Ducati van de Italiaan Al berto Gandossi. In de vierde ronde nam Gandossi ae leiding; rondenlang leverde hij een felle strijd met zijn stalgenoot Ferri en de MV-rijder Provini. Pas in de laatste fase van de strijd slaagde Gan dossi erin, zijn voorsprong tot enkele seconden te vergroten. De uitslag werd: 1 Gandossi, de 112,8 km in 42 min 52,4 sec. (gem. 157,860 km/u); 2 Ferri (It.) Ducati, 42.57,4 gem. 157,572 km/u); 3 Provini (It.) 43.00,8 (gem. 157,346 km/u); 4 Chad- wick (GB) me; Ducati, 43.28,5 (gem. 155,675 km/u). Nu drie van de zeven races voor het wereldkampioenschap zijn ge leden (de Engelse TT, de Grote Prij zen van Nederlana en België) luidt de stand in deze competitie; 125 cc-klasse: 1 Ubbiali (It.) 18 pun ten; 2 Ferri (It.) 12 punten; 3 Gan dossi (It.) 11 punten. Surtees for ever John Surtees, de befaamde Britse MV-rijder, liet zich niet verrassen. In de race van de 350 cc-klasse behaalde hij een gemakkelijke zege. Evenals een week geleden in Assen werd zijn landgenoot John Hartle tweede en de Australiër Keith Campbell derde. Geoff Duke kwam. met een Norton, niet verder dan een vijfde plaats. Prestaties van Surtees: de 155 km (in ronden) in 52 min. 20,3 sec. (gem. 177,804 km/u). Het klassement voor het wereld kampioenschap ziet er hier als volgt uit: 1 Surtees 24 punten; 2 Hartle 12 punten; 3 Campbell 8 punten. Zijspanklasse De BMW's in de zijspanklasse zijn ook hier oppermachtig gebleken. De Duitsers Schneider en Straus, die ver leden week in Assen de eerste plaats in de rangschikking voor het wereld kampioenschap verspeelden, hebben ditmaal de BMW van de Zwitsers Ca- mathias en Cecco achter zich gelaten. De uitslag was: 1 Schneider-Strauss (W.-Dld.) de 112 km (8 ronden) in 40 min. 48,5 sec. (gem. 165,848 km/u); 2 Camathias-Cecco (Zwits.) met BMW 40.50,. (gem. 165,740 km/u). De stand in de competitie om het wereldkampioenschap luidt nu 1/2 Schneider-Strauss en Camathias-Cecco beide combinaties 22 punten; 3 Fath- Fritz (W.-Dld.) 8 punten. Ook hier M.V. Ook de race in de 500 cc-klasse heeft een overwinning voor de Britse MV-rijder John Surtees opggjeverd. Al in het begin van de wedstrijd nam hij de leiding. Regelmatig vergrootte hij zijn voorsprong en hij won met ruim verschil. De uitslag luidde: 1 Surtees, de 210 km (15 ronden; in 1 uur 8 min. 22,6 sec. (gem. 185,589 km/u); 2 Campbell fAustr.) met Norton, 1.09.08,5 (gem. 183.540 km/u); 3 Hartle (GB) met MV, 1.09.24,2 (gem. 182,844 km/u); 4 Duke (GB) met Norton, 1.09.25,3 (gem. 182.800 km/u). Stand in de competitie om het we reldkampioenschap. 1 Surtees 24 pun ten; 2 Hartle 10 punten; 3 Anderson (GB) 8 punten. De int. baanwedstrijden voor profs, zaterdag in Bielefeld ge houden, hebben een minder prettig verloop gehad. In de laatste wedstrijd van een sprint omnium kwamen Derksen en de Duitse kampioen ten val. Derk sen liep hoofdverwondingen op, waarvoor hij zich in een zieken huis moest laten behandelen. In de tweede manche van de stayerswedstrijd gebeurde ook een ongeluk. Wagtmans zette een aanval op zijn tegenstander, de Duitser Otte, in. Deze kwam in aanraking met de gangmaker van onze landgenoot; hij viel en sloeg tegen het cement. Ook Totte moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. De Zwitser Fluec- kiger was zo geschrokken, dat hij een shock opliep. De verwondingen, die Derksen heeft opgelopen, zijn niet zo ernstig als men aanvankelijk had gevreesd. Bij een onderzoek in het ziekenhuis is gebleken, dat hij een lichte her senschudding had en schaafwonden. Men achtte het waarschijnlijk, dat hij binnen 48 uur het ziekenhuis zal kun nen verlaten. Met de Duitser Otte is het minder goed gesteld. Hij lijdt aan een vrij zware hersenschudding. Voorts heeft hij een sleutelbeenbreuk, kneuzingen en schaafwonden opgelopen. Hoe lang Otte in het ziekenhuis zal moeten blij ven, is niet te zeggen (Advertentie) Sjoerd Leiker schreef een aantal novellen mder de titel „Smalle brug gen naar de vrijheid" bij de uitgeve rij Leopold verschenen. In deze strak geschreven verhalen doorkruist Lei ker de historie van Europa in de ja ren 1914-1947. We ontmoeten vluchte lingen en verzetshelden, we maken kennis met de Spaanse burgeroorlog en het Hongaarse drama. We doorle ven weer fel de dagen van ons eigen verzet Leiker wekt sterk de indruk dat gebeurtenissen en personen authen tiek zijn. Toch staat het (voor ons) wel vast, dat zijn fantasie de werke lijkheid voor het grootste deel om vormde Daarmee kunnen we ons, in de geserreerde vorm van Leikers verteltrant, overigens alleen maar gelukkig prijzen. Hij bereikte daar mee een directheid van beelding die steeds boeiend en vaak schokkend is. Zijn novellen vormen een waardevolle bijdrage in het geheel van modern Nederlands proza. Van de jonge Vlaamse schrijver Dries Janssen, kwam bij de N.V. Standaard Boekhandel te Amsterdam zijn nieuwe roman „Het seizoen" uit. Het is een kleurige en pakkende be schrijving van de bietenoogst in Vlaanderen, welke wordt verricht door een ploeg seizoenarbeiders van allerlei slag. De ofnstandigheden waaronder zij leven en werken zijn uit sociaal opzicht hard en bitter, zelfs in die mate dat men zich haast niet kan voorstellen dat zoiets nog bestaat. Centrale figuur is de priester arbeider, de kruisheer Jan Zavelkoel en het zijn vooral zijn belevenissen, die het' boek zijn inhoud en waarde geven, ook omdat, geheel onopzettelijk de gevaren naar voren komen aan die dubbelfunctie verbonden. Dries Janssen schrijft een voortref felijk verhaal in sober maar suggestief proza Door het telkens inschuiven van andere personen en het naar vo ren brengen van nieuwe situaties blijft de verwikkeling op spanning zonder dat de realiteit geweld wordt aangedaan. Alleen het slot, met het goede eind, doet 'n weinig geforceerd aan. Volwassenen die een goed boek weten te waarderen, zullen aan „Het seizoen" veel voldoening beleven. Althéa Gibson heeft de titel in het damesenkelspel van de Wimbledon tenniskampioen schappen behouden. Zaterdag middag versloeg de Amerikaan se in de eindstrijd de Britse An gela Mortimer met 8-6 6-2. De Zweden Sven Davidson en Ulf Schmidt versloegen in de finale van het heren dubbelspel de Australiërs Ashley Cooper en Neai Fraser. De cijfers waren 6-4 6-4 8-6. De finale gemengd dubbelspel ein digde in een zege voor Lorraine Coghlan en Howe (Australië). Zij ver sloegen Gibson en Nielsen (V.S.-Den.) met 6-3, 13-11. Althéa Gibson heeft dus haar Wim- bledontitel geprolongeerd. Maar voor dat het zover was, moet zij aan een overwinning op de Engelse Angela Mortimer in de eindstrijd toch wel even hebben getwijfeld. De lange, slanke kleurlinge uit het New-Yorkse Harlem heeft weliswaar op overtui gende wijze de zege behaald, maar in de eerste set maakte zij niet minder dan 8 double faults, waardoor haar tegenstandster tweemaal de service doorbrak en in de tiende game zelfs op setpoint kwam te staan. Althéa kwam echter de inzinking te boven. Met haar powerplay aan het net overrompelde zij Angela, die voor de eerste maal na drie jaar niet tot de „geplaatsten" behoorde. In de tweede set liep de Engelse tot 2-0 uit. Daarna nam Althéa Gibson het initia tief. Zij won 6 games achter elkaar en behield de titel. Nog een! Een paar uur later kwam de don kere speelster in het bezit van een tweede kampioenschap. Samen met de Braziliaanse Maria Esther Bueno won zij van haar iandeenoten Margaret Dupont en Margaret Vamer de finale van het dames dubbelspel in twee sets: 6-3, 7-5. Een onverwachte overwinning be haalden de Zweden Davidson en Schmidt in de finale van het heren dubbelspel op de Wimbledonkampioen Cooper en de „runner up" Fraser met 6-4, 6-4, 8-6 Het Zweedse paar was niet ge plaatst, maar was een plaatsing zeker waard geweest, dat werd in deze eind strijd duidelijk. Schmidt wist wel raad op de services van Fraser en David son, die de beste speler was, domi- Deze foto laat zien hoe de Austra lische tennis-crack Ashley Cooper met een verrukt gezicht de beker zoende, welke hem op Wimbledon juist was uitgereikt nadat hij de titel in het heren-enkelspel had gewonnen. neerde aan het net. Met zijn knappe volleys opende hij de Australische defensie regelmatig. Zowel Cooper als Fraser lieten ballen voor elkaar lopen en deze misverstanden kostten hen veel punten. Met een prachtige slot- volley scoorde Davidson het punt, dat de beslissing bracht. Lorraine Coghlan en Howe zege vierden in de finale van het gemengd dubbelspel over Althéa Gibson en Nielsen. Tussen haar vorige en deze partij heeft Althéa slechts 15 minuten rust gehad. Dat dit te weinig was ge weest, was duidelijk aan haar spel te merken. De Australiërs komt de zege echter volkomen toe, want ook Niel sen was in deze ontmoeting niet bij zonder op dreef. DE 20- ARIGE Limburger Rene Lotz kwam zondagmiddag door een ster ke eindspurt als winnaar van de Ronde van midden-Nederland te voorschijn. Na 186 km kon hij nog juist de Heemstedenaar Piet Steen voorden als gevaarlijkste concur rent uit een kopgroep van vijftien man achter zich houden. DE ITALIAANSE autocoureur Luigi Musso is tijdens de Grand Prix de France te Reims ernstig gewond geraakt. De race was juist begon nen toen de Italiaan zijn Ferrari niet meer onder controle kreeg en de macht over het stuur verloor waardoor de wagen uit de baan vloog. Later is hij in het zieken huis overleden. DE SPAANSE oud-wereldkampioen Guillermo Timoner heeft in Milaan een nieuw wereldrecord gevestigd achter grote motoren. Hij legde achter de 500 cc-motor van de Belg J. van Inghelgen, tien kilometer af in 6.30 minuten, wat een gemid delde uursnelheid van 92.307 kilo meter betekent. VOOR HET toernooi om de Galea- beker een soort Davis Cuptoer nooi voor junioren hebben zich 16 landen gemeld, w.o. Nederland. Voor de eerste maal nemen Rus land en Polen deel. DE BRIT Mike Hawthorn heeft met een Ferrari de race om de grote prijs van Frankrijk voor formule 1- wagens gewonnen. Deze wedstrijd over 50 ronden (415 km) telt mee voor het wereldkampioenschap der coureurs. DE SECTIE betaald voetbal van H. V.C. (Amersfoort) heeft Joh. Plan ken van VSV gekocht. In het kO' mende seizoen zal hij reeds voor HVC mogen uitkomen. TE HILLEGERSBERG is zaterdag en zondag het int. waterpolotoer- nooi van SVH gehouden, dat ge wonnen werd door „Les enfants de Neptune" uit Tourcoing (Fr.). De Fransen bleven in deze halve com petitie ongeslagen. DE INTERLAND volleybalwedstrijd tussen de heren van België en Ne derland, zaterdag te Antwerpen ge. speeld, is door de Belgen met 31 gewonnen. De tussenstanden waren 6—15, 15—8, 15—10 en 15—12. DE BELGEN Olivier Gendebien winnaar van de 12-uursrace van Le Mans en Paul Frère, heb ben op het circuit van Reims een wedstrijd voor sportwagens over 12 uur gewonnen. Reeds een uur na de start, die zaterdag om mid dernacht werd gegeven, nam de Ferrari van de Belgen de leiding, om die niet meer af te staan. OP HET CIRCUIT van Reims is zondagmiddag een wedstrijd voor formule 2-wagens (cylinderinhoud tot 1500 cc) gehouden, geldend voor de wereldtitel. De race, over 30 den, (249 km), leverde een over winning op voor de Fransman Jean Behra in Porsche, de 249 km (30 ronden) in 1 uur 19 min. 45 sec. (gem. 187,374 km/u). DE BRIT FRAME is, evenals in 1957 int. amateurkampioen van Neder land golf geworden. In de finale won hij met 3 en 2 van J. Moer man Royal GC de Belgique. Een beslissingswedstrijd tus sen TSC en S.C. Irene zal uit moeten wijzen, wie er in de vol gende competitie in de eerste klas uit mag komen. De ontmoe ting die in Tegelen gespeeld werd tussen beide rivalen ein digde in een gelijkspel 3-3. Schijndel had Hoensbroek op bezoek. De gasten toonden zich wel zeer duidelijk de meerde ren. Met liefst een 2-7 zege gin gen de reeds gepromoveerde Limburgers naar huis. STAND Hoensbroek SC Irene TSC Schijndel SCHIJNDEL HOENSBROEK 2—7 Niet meer dan 500 toeschouwers hebben kunnen zien hoe het gepromo veerde Hoensbroek goals aan de lo pende band wist te maken. Want niet minder dan zevenmaal wisten zij de Schijndelse keeper van Vessem te passeren en alle doelpunten waren onhoudbaar en van goede kwaliteit. Reeds na vijf minuten na de aftrap opende H van 't Hooft het festijn in samenwerking met zijn linksbuiten Dirks. Schijndel wist wel spoedig ge lijk te maken door Steenbakkers, die de beste man uit de voorhoede was, maar het spel was te doorzichtig zo dat de achterhoede met Loosij aan het hoofd Hoensbroek niet voor al te grote moeilijkheden kwam te staan. Er was een half uur gespeeld toen W. van 't Hooft een geraffineerd pas je gaf aan Dirks die met een zuiver schot van Vessem voor de tweede maal het nakijken gaf, waarmede de stand op 21 werd gebracht voor de Limburgers. Tien minuten voor de thee een flitsende aanval van Hoens broek waaraan nagenoeg de gehele voorhoede een aandeel had. H. van 't Hooft ronde het geheel af en het was 13. Na de rust kwam Schijndel met een sterk gewijzigd elftal in het veld het geen geen versterking bleek te zijn, want de geel geshirten kwamen er niet meer aan te pas. Want de vijf doelpunten die na de rust werden gescoord kwamen allen van de zijde van Hoensbroek. Zelfs de tweede goal die aangetekend kon worden voor Schijndel ontstond door een mis verstand in de achterhoede van Hoensbroek, waardoor een der backs de bal in eigen doel werkte. Met de regelmaat van de klok werden de doelpunten verder aangetekend. H. v. 't Hooft maakte voor Hoensbroek 14, v. d. Linden 15. Toen werd de bal in eigen doel gewerkt 25 en ten slotte waren het D. van 't Hooft en H. van 't Hooft die de stand op 27 brachten. SC IRENE TSC 3—3 TSC heeft in Tegelen tot tweemaal toe de leiding kunnen nemen, maar het enthousiast spelend Irene wist beide keren de achterstand weer in te lopen. De gastheren kwamen zelfs nog met 32 voor te staan en het duurde tot een van de laatste minu ten, voordat TSC de stand weer op gelijke voet bracht. Het was voor de Oosterhoutse aan hang ongetwijfeld een teleurstelling, dat doelman Baaten na een botsing van het veld moest worden gedragen. Tijdens de rust werd Baaten zelfs naar het Tegelense ziekenhuis ge bracht voor een onderzoek. Al in de twaalfde minuut opende Broeders de score voor TSC uit een voorzet van Pfaffenhöfer. Na een half uur passeerde Vossen doelman Feyneman, die Baaten verving (1-1). Pfaffenhöfer maakte twintig minu ten na de hervatting gebruik van een fout in de Irene-verdediging (12). Invaller Engels zorgde met twee doelpunten, dat de gastheren de lei ding kregen, maar door slordig weg werken in de Tegelse achterhoede kreeg van Wanrooy een kans die hij niet mistte (33). Waarschijnlijk zal a.s. zondag in Eindhoven de beslissingswedstrijd tussen TSC en SC Irene worden ge speeld. Naar 2e klas BSV heeft zich al verzekerd van een plaats in de tweede klas. Wie het gaat begeleiden naar deze klas, zal nog uitgemaakt moeten worden tussen Dongen en Terneuzen. WSC moest gisteren de nek-aan- nek-race tussen de vier promotiekan didaten opgeven. De Waalwjjkers verloren met 40 van BSV. Terneuzen profiteerde van zijn kans door Dongen met een 42 nederlaag naar huis te sturen. STAND BSV Dongen Terneuzen WSC TERNEUZEN - DONGEN 4—2 Terneuzen heeft gisteren in een spannende wedstrijd een 42 zege op Dongen weten te behalen. In de 17e minuut nam Dongen de leiding door een doelpunt van Meletar, maar al enkele minuten later was de stand weer gelijk door v. Hucke. Terneu zen ontkwam een paar keer aan een bijna zeker doelpunt by verrassende aanvallen van Dongen. Jan Koch gaf de gastheren de leiding in de 9e mi nuut na de rust uit een strafschop. Vijfentwintig minuten later wist hij de voorsprong te vergroten. De gas ten konden door Trinidad de achter stand verkleinen, maar nog geen twee minuten later stelde Minnebo de zege voor zijn club veilig (42). Dongen protesteerde na afloop te gen het toekennen van de strafschop en tegen het niet toekennen van een strafschop by een handsbal van een van de Terneuzenverdedigers. BSV - WSC 4—0 Een uitstekend spelend BSV heeft gisterenmiddag door een royale zege op WSC het tweede-klasserschap be haald. Door tekort aan schietkracht liepen alle aanvallen van de gasten op niets uit. Van Kessel wist al na enkele ge vaarlijke aanvallen op het WSC-doel, de aanhang van de thuisclub reden tot juich ente geven. De WSC-doel- man beoordeelde de ingeschoten bal verkeerd (1—0). Nog voor de rust vergrootte Nees- kens de voorsprong. De snelle aan vallen van WSC na de thee leverden niet het gewenste resultaat op. De invaller-doelman van de gasten had het bepaald niet gemakkelijk, toen de gastheren zich van de druk van de WFSC-voorhoede hadden losgewerkt. Van Kessel bracht de stand op 3-0 en van Ham maakte aan al de onze kereheid een einde door de WSC- doelman voor een vierde maal het nakijken te geven. VOETBAL (Amateurs) Kampioenschap van Nederland: Quick (N.)-AUiance 1-3. ZUID I Promotiewedstryden 2e kl.le kl.: Schijndel-Hoensbroek 2-7, Spel. Irene. TSC 3-3. Promotiewedstrijden 3e kl.2e kl.: BSV '29-WSC 4-0, Temeuzen-Dongen 4-2. KORFBAL Kampioenschap van Nederland: HKV-Rohda 6-2 (HKV kampioen). De Tsjechische loper dr. Pavel Kantorek, heeft zaterdagmiddag de int. marathon van Zaandam gewon nen. Kantorek, die bij de Olympische Spelen in Melbourne nog volkomen onbekend was, hij eindigde daar als zeventiende, maar nadien als een komeet naar voren kwam hij won dit jaar o.m. de loop Dwars door Berlijn bevestigde hiermede zijn goede vorm van het ogenblik. Onge twijfeld mag men de jonge Tsjech als een dei favorieten voor de ma' rathon >r de schappen Er was de aanda zich vestig a een keurig kampioen- in opese i ven een atleet, die oeschouwers op Bleeker, die. na en race als tweede finishte en daarmee de derde ach tereenvolgende maal het Nederlands kampioenschap marathon in de wacht sleepte. De tyd van Bleeker was 2 uur 29 min. en 39 sec. (42.195 km). Daarmee bleef hy 19.8 sec. boven het nationale record van Janus van der Zande, van wie de Zaankanter een waardige opvolger belooft te worden. Er waren ruim zestig lopers. 19e werd P. van der Sande (Best) 3.05.59 en 20e. K. aJnssen (O.S.S., Volo, Den Bosch) 3.2.30. Voor de waterpolocompetitle wer den ook in de afgelopen week enkele wedstrijden gespeeld. In de 3de klasse O van de landelijke competitie namen Krabben en Luctor elk de helft van een dozijn doelpunten voor hun reke ning (6-6), zodat de buit eerlyk ge deeld werd. De stand is nu als volgt: Zeehond 3-6; Krabben 3-3; Luctor 3-3; SZV 4-2; Bruinvis 1-0. By de heren in de kring Zeeland zag Luctor 2 zich met 10-0 verplet terd door SZV 2 en werd daardoor lantaarndrager. SZV 2 klom door de ze overwinning een plaatsje op de ranglijst, die er nu als volgt uitziet: Ganze 3-6; Schelde 1-2; SZV 2 2-2; Ganze 2 2-0; Luctor 2 2-0. Bij de dames kwamen Luctor en SZV geen van beide tot scoren '0-0), zodat zij samen de leiding bleven delen. De stand is: Luctor 2-3; SZV 2-3; Ganze 2-0. n/r^6, koninklijke zangvereniging Mastreechter Staar, welke zaterdag en zondag te Maastricht haar 75-jarig bestaan vierde, heeft bij deze gele genheid, zowel van het Koninklijk Huis als van het Koninkiyk Neder lands Zangersverbond verschillende bijzondere onderscheidingen ontvan gen. De heren J. Souren en J. Jamin, die meer dan veertig jaar lid en be stuurslid zijn van de Staar, verkregen de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Twee diamanten zangers van het koor werd de ere-medaille van Oranje-Nassau in zilver verleend. De commissaris der koningin, dr. FHouben, deed in een toespraak de met groot enthousiasme ontvangen mededeling, dat het Hare Majesteit de Koningin, die sedert haar troons bestijging beschermvrouwe van de Mastreechter Staar is, behaagd heeft aan de Staar als vereniging, dus met inbegrip van alle leden, de zilveren medaille van de Huisorde van Oran je-Nassau te verlenen, zulks uit waardering voor de verdiensten van dit koor in verband met het konink lijk huis op het gebied van kunsten en wetenschap. Dr. Houben voegde hieraan toe, dat dit de eerste keer in de ge schiedenis van deze ruim een halve eeuw bestaande orde is, dat een vereniging de onderschei ding ontvangt. Het lint met de zilveren medaille hing de commissaris der koningin om de hals van de heer Louis Dae- nen, voorzitter van het jubilerend koor. De heer C. H. Honig uit Rotterdam, voorzitter van het Koninldijk Ne derlands Zangersverbond, heeft in een van grote Waardering getuigende toespraak namens het verbond aan de Staar de ere-medaille in goud van het verbond uitgereikt. Drie mynwerkers, die zeven dagen opgesloten zaten in 'n bruinkoolmyn te Kornak, in Japan, zijn gered. Die mijnwerkers, Ioe-Moeto (32), zijn jongere broer Sjogoro (28) en Sjokisji (38), raakten zaterdag voor een week opgesloten in de myn, waarin zij werkten en werden daarna dood gewaand. Zy waren in de mynschacht afge daald om de waterafvoer-pomp ta herstellen, maar terwql zij daarmee in een afdeling van de myn bezig wa ren op een afstand van ongeveer 70 meter van de ingang van de myn, stortten de wanden onverwacht in. Bondskanselier Adenauers CDU heeft bij de met spanning tegemoetgeziene landdagverkie zingen in de belangrijkste West- duitse staat, Noordrijn-Westfa- len, haar doel bereikt. Met 104 van de 200 mandaten van het parlement van Noordrijn-West- falen heeft zij de absolute meer derheid behaald en zal zij der halve de totnogtoe uit SPD, FDP en Centrum gevormde landsregering aflossen. Weliswaar hebben de sociaal-demo craten hun mandaten ook (van 76 op 81) kunnen verhogen, maar hun coa litiepartner FDP moest een aan zienlijk stemmenverlies incasseren en kreeg slechts 15 zetels tegenover 26 totnogtoe. Het Centrum, de derde coalitiepartner van de tot nu toe door premier Steinhoff geleide landsrege ring, wist niet meer de verplichte vijf procent te halen. Van de 150 directe mandaten kon de CDU er 9 van de SPD afnemen en kreeg daarmee dit maal 92 zetels. De SPD kreeg 58 mandaten en veroverde er twee op de CDU. Het Westduitse persbureau bere kende, dat van de bijna tien en een half miljoen kiezers 7.948.043 geldige stemmen uitbrachten. Daarvan kreeg de CDU 4.011.016 of 50.5 pet. SPD 3.116.039 of 39.2 pet. FDP 566.274 of 7.2 pet. Centrum 86.405 of 1.1 pet. DP 123.979 of 1.6 pet. en de overige partyen ongeveer 45.000 stemmen. Vergeleken met de verkiezingen in 1954 bedraagt de winst van de CDU byna 1.2 miljoen stemmen en van de SPD 750.000 stemmen, terwyi de FDP 220.000 stemmen verloor. Door de uitslag van deze verkie zingen wordt de positie van de CDU en CSU in de bondsraad, de verte genwoordiging van de Westduitse lan den bij de wetgeving, aanzienlijk ver sterkt.

de Stem | 1958 | | pagina 6