Nieuwe Coadjutor van Haarlem: Prof. Dodewaard Vliegfeest op Soesterberg RAF-piloot bekende eerst, ontkende later Werkloosheid in juni licht gedaald Vele gewonden op onrustig CYP rus V.S. willen compromis in Libanon Eisenhower nodigt De Gaulle uit Juffrouw Klessebes..... Nieuw kabinet in Suriname Meer soldaten naar Algerije? Bus in ravijn twintig doden Vrijdag begin Maria-congres Nijmegen Incidenten op Vlaamse Expo-dag Goede sfeer in Geneve DAGBLAD VOOR Kamerlid Peters gewond bij kersen plukken Wetenschapsman van groot formaat De anonieme brief over atoombom Later plaatselijk opklaringen Echter stijging in Zeeland Oostduitse suikerfabriek fiasco in Djogja Verkeer eist vele doden in V.S. Padovan eerste in Bordeaux Russisch protest bij Hammarskjoeld ■n 98e JAARGANG No. 22801 Uitgave N.V. Uitg. Mjj. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koningin ei» Vaderland MAANDAG 7 JULI 1958 Abonnementsprijs J 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, oek voor de afzonderlijke edities an Algemene Voorwaarden word op aanvraag gaarne verstre l/eL iióSl (3 njneii'. UHUC'.'WM wwwaw •S^^TST^uwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 223^=^eI^r^euwsch-Vlaanderen: KÜZ^ubbeie Poon 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuws raa g Het Limburgse Tweede-Kamerlid J Peters heeft zaterdagmiddag in de tuin van zijn woning een ongeluk gehad. Hij was aan het kersen pluk ken en is daarbij door het dak van een schuurtje gevallen, tengevolge waarvan hij een gecompliceerde beenbreuk en verschillende andere kwetsuren opliep. Hij is naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht. De heer Peters zal voorlopig zes we ken tot twee maanden in het zie kenhuis moeten blijven. Kabinetsformateur Pengel heeft de samenstelling van een nieuw Surinaams kabinet be kendgemaakt met mr. S. D. Emanuels als minister-president. Mr. Emanuels zal tevens de porte feuilles van algemene en binnenland se zaken beheren. Het ministerie van opbouw, een nieuw departement, zal bestaan uit het Brokopondobureau, het bureau voor het tienjarenplan, het domein wezen, de landbouweconomische voorlichting en het bureau landelijke opbouw. De kabinetsformateur heeft meege deeld, dat de regeringspartijen het op prijs stellen, indien mr. dr. R. Pos gevolmachtigd minister in Den Haag blijft. Het heeft Z.H. de Paus behaagd te benoemen tot coadju tor van de bisschop van Haarlem met recht van opvolging Prof. Dr. Joh. A. E. van Dodewaard, professor in de H. Schrift aan het Groot-Seminarie van Warmond. De nieuwe bisschop werd ge boren in Arnhem, 7 juni 1913, priester gewijd 11 juni 1938 en 30 december 1941 tot professor benoemd. Te Rome promoveer de hij in 1948 tot doctor in de Bijbelwetenschappen. Prof. Do dewaard werd tevens benoemd tot titulair bisschop van Clisma in Egypte. Prof, Dodewaard heeft reeds in zijn seminarietijd deelgenomen aan een prijsvraag betreffende een schiftuur studie. Hij is in deze prijsvraag be kroond. Ook heeft prof. Dodewaard vele publicaties in Sursum Corda verzorgd, betrekking hebbend op de H. Schrift. Met een groep Nederland se geleerden werkte hij mede aan de nieuwe uitgave van het Oude en Nieu we Testament door de Katholieke Bijbelstichting onder stimulerende invloed van de St. Willibrordusver eniging. In verband met de benoeming van de nieuwe coadjutor heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J.P. Huibers, voorgeschreven dat van heden af tot en met de dag der bisschopswijding De ontslagen RAF-piloot Wil liam Stanley Whales, die zater dag verklaarde de brief naar de Russische ambassade te hebben geschreven, waarin een Ameri kaanse piloot zegt een atoom bom in de Noordzee te zullen werpen, heeft gisteren deze ver klaring weer ingetrokken. „Ik beken nu dat ik niet de schrij ver ben van de brief die vorige week door de Sovjetautoriteiten openbaar VOLGENS de Amerikaan P.J. Mac- Cormack, die onlangs na een gevan genschap van meer dan vijf jaar in communistisch China op Formosa aankwam, worden in China 15 miljoen personen gevangen gehouden. ARTHUR GENATH, de Westduitse inspecteur van politie, (oud-Gestapo- officier), die te Ulm vrijdag gedu rende een proces tegen tien oud-Ges- tapo-officieren werd gearresteerd, heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. 9^ZIN van een onderwijzer te Mankata, Minneapolis, is een vier ling geboren, allen meisjes. Twee wa ren er gisteren overleden. 5EJ, VIJFDE CONGRES van de uostduitse communistische partij, dat van 10 tot 16 juli gehouden wordt zaï worden bijgewoond door een Rus sische delegatie onder leiding van premier Kroestjev. TE RUINEN is een auto tegen een ooom gereden, vermoedelijk doordat van de auto is gelopen. Twee inzittenden kwamen om het leven, hm,,fvdie' die diezelfde morgen in het huwelijk zou treden, bleef ongedeerd. Alpenpassen St.. GriWl Ste St.-Bernard, Furka, teel afi e" ?usten kunnen momen- nm«tanmf£V°ig van de hechte weers- banden of telH-Slechts met sneeuw den "kettingen bereden wor- DE KON. NED. MIJ. ter bevorde ring van Geneeskunst, die in 1956 reeds afwijzend beschikte op een ver- kina mmister om medewer- king te verlenen aan een wetteliike regeling van de bloedproef heeft dit besluit gisteren op haar jaarverga dering bekrachtigd. werd gemaakt", aldus Whales in een verklaring aan de politie van Ips wich. „Toen ik deze brief in de bladen zag afgedrukt, dacht ik plotseling: wanneer ik zeg dat ik deze brief heb geschreven zal dit veel opschudding veroorzaken en het hele land zal we ten wie ik ben. Dan zal ik mijn doel bereikt hebben". Whales werd op medische gronden uit de R.A.F. ontslagen. Hij nam hiermede geen genoegen en schreef talrijke brieven, naar parlementsle den, regeringsinstanties, en, naar zijn eigen zeggen, ook naar ambassa des, waaronder die van de Sovjetunie. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond te 23.15 uur: Over wegend droog weer met in de ochtend over het algemeen veel J bfw"lk,"f' maar in de middag plaatselijk opklaringen. Dezelfde i S 'f, ,h°8'ere„ temperaturen. Awakke tot matige noordwestelii- ke wmd. i 5 Vandaag: zon onder 21.00 uur ma?~op 23 31 uur Morgen: zon op 4.30 uur, maan onder 12.40 uur in iedere H. Mis het gebed gebeden zal worden ter ere van de H. Geest als een oratio pro re gravi. Voorts heeft de bisschop bepaald dat na iedere H. Mis het gebed „Kom H. Geest" met vers en gebed zoals in de Pinksternoveen zal wor den gebeden. In de hierboven genoemde nieuwe uitgave van het Oude en Nieuwe Tes tament heeft prof. van Dodewaard de nieuwe vertaling van het Joan- nes-evangelie voor zijn rekening ge nomen. Het Nieuwe Testament zal volgend jaar verschijnen. Het Oude Testament is nog in voorbereiding. De bisschopswijding van mgr. van BggA; m y'x WÈÈiiiflHsi ïÈÉfM'.' Prof. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem. Dodewaard, zal plaats hebben in de tweede week van september. De defi nitieve datum van de consecratie is nog niet vastgesteld. Het werkloosheidsniveau daalde in de maand juni van 96.000 tot 94.000. Deze lichte daling zou ondanks het feit, dat de daling van de geregistreerde arbeidsreserve in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het seizoen kunnen wijzen op een zekere verbetering in de werkgelegenheidssituatie, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Afgezien van het verder op gang komen van extra werken, voorname lijk in de sector water-, spoor- en we genbouw, was in de bouwnijverheid een grote activiteit waar te nemen. Volgens persberichten in Al gerije is de Franse regering van plan om binnenkort 80.000 man meer soldaten naar Algerije te zenden en 1.500 reserve-officie- ren op te roepen om het 400.000 man tellende Franse leger, dat tegen de rebellen vecht, te ver sterken. Er zijn zaterdag in het Cypri sche dorp Avgorou ten zuiden van Famagusta in een gevecht met Britse soldaten twee Griek se Cyprioten, onder wie een vrouw, doodgeschoten en zes zwaar gewond. Tientallen an dere Cyprioten werden licht ge wond. Van de Britse militairen liepen er 22 verwondingen op. Het gevecht was begonnen, toen vrouwen soldaten, die tevergeefs hadden getracht de mannen ertoe te brengen anti-Britse leuzen te verwij deren, met stenen gingen bekogelen. Na eerst gepoogd te hebben de me nigte met wapenstokken te versprei den, openden de militairen het vuur op de menigte. Zodra het nieuws van deze botsing Famagusta bereikte, vulden de be woners de straten, roepend „lang leve de Eoka" (de Grieks Cyprioti sche ondergrondse). Ook elders had den ongeregeldheden plaats. Na gevechten tussen de Griekse en Turkse inwoners van Omorphita, een voorstad van Nicosia, hebben Engelse troepen het gehele gebied omsingeld. De gevechten hadden, met korte on. derbrekingen, ca. drie dagen achter een geduurd. Tot de omsingeling werd besloten nadat in verschillende Turkse wo ningen „arsenalen", met bommen, De Indonesische Islamietische vak vereniging heeft verzocht, een onder zoek te doen instellen naar de mis lukking van een nieuwe, door Oost- Duitsland geleverde suikerfabriek te Djokjakarta, aldus „Antara". Volgens „Antara" geraakten de machines van deze fabriek, die wa ren geïnstalleerd en in bedrijf zouden worden gesteld door technische des kundigen uit Oost-Duitsland, volko men defect tijdens het eerste proef draaien van de fabriek in de afgelo pen week De bouw van de fabriek heeft on geveer 100 miljoen rupiah gekost. munitie, bijlen en messen waren ge vonden. Kennelijk overwogen de Tur ken een grote aanval op het Griekse bevolkingsdeel. Talrijke Griekse gezinnen hebben Omorphita verlaten. In de metaalnijverheid viel hier en daar eveneens een zij het lichte verbetering te bespeuren. De vermindering van de geregi streerde arbeidsreserve kwam voor al tot uiting in een afneming van het aantal werkloze mannen, terwijl daarnaast 't aantal arbeidskrachten op aanvullende werken zij het in ge ringe mate, daalde. In tegenstelling tot het landelijk verloop steeg in Groningen en Zee land de geregistreerde arbeidsreser- De oorzaak van deze afwijkende ontwikkeling is gelegen in het feit, dat de werkloosheid onder de land arbeiders in de akkerbouwgebieden toenam als gevolg van de afloop van de verplegingswerkzaamhdeen. Twintig inzittenden van de 55 van een touringcar vonden in het zuiden van Joego-Slavië de dood, toen deze touringcar van een bergweg afschoot en in een ravijn naar beneden stortte tot op een diepte van 300 meter. De andere inzittenden werden allen zwaar gewond. Het ongeluk had plaats op de weg van Pee naar Andrejewitsja. Onder de passagiers bevonden zich geen bui tenlanders. Het ongeluk is hoogstwaarschijnlijk te wijten aan een defect aan de rem men. Men heeft de bus niet in het ravijn zien storten. Boeren die van de weg gebruik maakten, zagen dat de bo men langs de ravijnkant waren ver nield en sloegen alarm. Vrijdag 11 juli des avonds te 8 uur jpent de bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts, in de Carmelieten- ierk het Nationaal Mariacongres, dat leoogt het eeuwfeest van Lourdes te ïerdenken op zulk een manier, dat de boodschap van Maria aan de we- ■eid opnieuw onder de aandacht van alle gelovigen komt. Kardinaal Tho mas Tien, de aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland zullen dit :ongres luister bijzetten. Omstreeks middernacht wordeh er nachtmissen in de stad opgedragen, voorafgegaan door boete-oefeningen. Op zondag draagt mgr. dr. B. J. Alfrink op het congresterrein de pon tificale Hoogmis op aan een altaar, dat speciaal voor deze gelegenheid is opgericht en des middags vindt de Nationale Omdracht plaats. Daarna vindt de sluiting plaats in een Lof, dat de nuntius mgr. Paolo Giobbe zal celebreren. Een boodschap van de Paus wordt dan voorgelezen. Dit zijn de grote lijnen van het con. gres. Zij worden omgeven door talrij ke andere gebeurtenissen, zoals sec tie-vergaderingen, filmvoorstellingen en een openluchtspel. Ook zijn er in Nijmegen verschillende Mariatentoon- stellingen georganiseerd, vijf in getal, waarvan de expositie „Maria in de hedendaagse kunst" bijzondere aan dacht verdient. In de Verenigde Staten zijn tot zon dagochtend in het lopende weekeinde 437 mensen om het leven gekomen, van wie 249 bij verkeersongevallen, en 123 door verdrinking. Het week einde is een feest-weekeinde, dat op 4 juli met de „fourth of july" en de daaraan verbonden verkeersdrukte begonnen was. De Italiaans Padovan maakte in Bordeaux een „echte" etappe zege buit. Na de deklassering wegens zwiepers in Brest, deed hij het op het rose beton van het velodrome in de wijnstad veel netter. De Belg Vlayer „hangt" achter hem. Naar uit officiële kring in Washington wordt vernomen dringt Amerika er by de Liba nese president, Camille Sja- moen op aan plaats te maken voor een figuur die voor een deel van de opstandelingen aan vaardbaar zou zijn. Amerika zou de president meege deeld hebben, dat het zijn wens om de rest van zijn ambtsperiode uit te dienen, steunt, maar van oordeel is, dat hij geen pogingen moet doen per soonlijk zijn opvolging te regelen. In Amerika is overigens met ge noegen kennis genomen van het feit, dat het Libanese leger onder leiding van generaal Shehab krachtiger te gen de rebellen is gaan optreden. Libanese politici hebben gisteren besprekingen gevoerd met het doel een einde te maken aan de burger oorlog. De meerderheid der parle mentsleden en ministers schijnen er wel van overtuigd te zijn, dat alleen een regeling tot een uitweg voert. Deze zienswijze werd versterkt door de inhoud van het rapport van de waarnemers van de V.N. Men kan in het rapport n.l. geen steun vinden voor de bewering van Libanons regering, dat Syrië zich schuldig heeft gemaakt aan inmen ging op grote schaal in de binnen landse aangelegenheden van Liba non. Zware gevechten Zaterdag reeds was het in Bei roet tot hevige gevechten geko- men. Pantserwagens van het Li banese leger hebben zondag de barricaden rondom de rebellen- wijk van Tripoli onder vuur ge nomen. Zes sluipschutters, die zich op da ken in de nabijheid verscholen had den, werden neergeschoten. Inmiddels is uit Tripoli een konvooi witgeschilderde jeeps, met Uno-func- tionarissen, naar Halba vertrokken, waar de leider van de groep, kolonel Singh uit India, een onderhoud wil hebben met de plaatselijke rebellen leider, Abdoel Karim. Vier gendarmes, die de wacht hiel den bij het gebouw van de Ameri kaanse ambassade te Beiroet, zijn vrijdag van hun post verdwenen, Drie van hen zijn, blijkens een verklaring van Saeb Salem, overgelopen naar de rebellen. Journalisten hebben de drie op wacht zien staan bij een barricade. Een van de gendarmes is een lid van de recherche. Hij was geruime tijd gedetacheerd bij de Amerikaanse ambassade. Het personeel en talrijke bezoekers kenden hem heel goed. De Vlaamse dag, die gisteren op de Brusselse wereldtentoonstelling werd gehouden, heeft enige incidenten ten gevolge gehad. Verscheidene duizenden betogers ver zamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse paviljoen en eisten opschriften in het Vlaams. Toen men de inmiddels gearriveerde politie met voetzoekers ging bestoken, voerde de ze met de gummiknuppels charges uit. De betogers stelden zich heftig teweer met stoelen en flessen. Aan beide zijden vielen gewonden. Nadat de politie met rijkswacht versterkt was, nam tegen 8 uur in de avond de agitatie wat af. De permanente Russische verte genwoordiger bij de Ver. Naties, So- bolev, heeft bij Hammarskjoeld ge protesteerd wegens de demonstraties die op 19, 21 en 22 juni bij de Russi sche afdeling in het V.N.-gebouw te New York zijn gehouden. Aanleiding tot de betogingen waren de terechtstellingen in Hongarije. Er is eveneens geprotesteerd bij de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. De Amerikanen wordt verweten dat zij niets hebben gedaan om de Russen te beschermen. President Eisenhower heeft de Franse minister-president, generaal de Gaulle, uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. De uitnodiging werd door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, overgebracht tijdens een bijeenkomst van Dulles met De Gaulie. De besprekingen tussen de Franse premier en de Amerikaanse minister zijn gehouden in een sfeer „van zeer grote hartelijkheid en wederzijds vertrouwen en openhartigheid", zo zeiden ambtenaren van het bureau van de premier. Dulles is gisteren vertrokken. Teleurstelling In officiële Franse kringen verheelt men zijn teleurstelling over het be trekkelijk negatieve resultaat der be sprekingen van Dulles en De Gaulle niet, zo bericht U.P.I. Ten aanzien van de drie be langrijkste punten, te weten Frankrijks toetreding tot de atoomclub, en mogelijk Ameri kaanse hulp hierbij, medezeggen schap over de in Frankrijk te vestigen Amerikaanse raketbases en medezeggenschap over de in Frankrijk aan te leggen voorra den Amerikaanse kernwapens, werd geen overeenstemming be reikt. Beide staatslieden zetten slechts hun standpunt uiteen. Wellicht zal De Gaulle Adenauer verzoeken als „arbiter" op te tre den. Op de besprekingen in Genève heeft de Sovjetdelegatie een rapport overlegd, waarin, volgens het lid van de Amerikaanse delegatie, prof. dr. Hans Bethe, „gegevens worden ver meld, die tot op heden niet bekend waren". De bijeenkomst wordt vanmiddag hervat Zowel van oostelijke als westelij ke zijde is verklaard, dat men te vreden is met de gang van zaken en dat de besprekingen in een goede sfeer voortgang maken. r' Een beeld van het NAVO-vlieg- feest, zaterdag op Soesterberg gehouden ter gelegenheid van hel 45-jarig bestaan van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht. I Deze foto laat zien hoe een enorm tankvliegtuig, de KB 50 van de Amerikaanse lucht macht, over Soesterberg vlie gend twee F 100 D 8's en een RB 66 in de lucht tegelijkertijd van brandstof voorzag. Er wa ren naar schatting 250.000 toe schouwers. onder wie het ko ninklijk gezin. Mevrouw Carmen Araiza, een 29-jarige moeder van vier kin deren die waarschijnlijk thuis niks hebben in te brengen heeft verklaard, dat zij een nieuw Marathon-record van het praten (om niet te zeggen klet sen) heeft gevestigd, van 93 tiren, 36 minuten en 9 seconden. Mrs. Araiza uit Topeka heeft vanaf maandagmorgen tot vrij dagmorgen, toen zij vrijwel to taal uitgeput ophield, gepraat. Zij won meer dan 1000 dollar aan prijzen voor haar ratel om dat zij aan een wedstrijd van het omroepstation van Topeka en een meubelfirma deelnam. Mrs. Araiza mocht elk uur 2 1/2 minuut ophouden om haar ge hoor even op adem te laten ko men. maar kreeg 5 minuten ex tra berekend, als zij die 2 1/2 minuut niet benutte. Zij sprak over kinderen, over „tortillas" (een soort ronde, niet gerezen Mexicaanse koeken) en honderd andere, evenmin erg hoog op gevoerde onderwerpen. Een andere deelneemster, mrs. Martello Booth, moest het op geven na 88 uren achter elkaar te hebben gesproken. Hopelijk hebben de echtgenoten van deze twee vrouwen nu enige dagen respijt.

de Stem | 1958 | | pagina 1