Sloepla n Vierde wapensteen uit Hulsterse toren (1876) gevonden Norlanda" Vlissingen moet plaats afstaan Uitstekende klassering en goede kopnummers bij 2-jarige merries eulenkeuringen in west-Z.-Vlaanderen Australiër A. Cooper W imbledon kampioen IPafiWaïï jiïero Zondag kan eerste klasser TSC zijn Premie-keuring te Middelburg Minder formulieren Kidnappers BEURS VAN AMSTERDAM In hoop eerbiedwaardig puin op terrein van gasfabriek Alle vier compleet Bondsvergadering van bejaarden te Breda Onrust door bericht over ijsberg Scheepvaart op Rijn geblokkeerd Rapport-Fens aanvaard (nog steeds moeilijkheden) Waterstaatsmotieven gunstig voor de verwezenlijking Stina Free assisteert5 bij Acht van Chaam Zwemwedstrijden in Sas van Gent Ir. P. J. van Voorst Vader overleden VAX MIERLO PVZOOXÏ.Ï. Van 30 juni tol en met 4 juli 1958 DAGBLAD DE STEM VAN ZAIHKUAI, O JULI IVDO De vierde steen, met het wapen der Verenigde Nederlanden, waarvan in onze Torenpagina sprake is, werd toevallig dezer dagen in Hulst gevonden. Zii is dus niet vernield; wel is z(j in twee helften gespleten, maar voor het overige is zij nog gaaf. Althans; op de beschadigingen na, welke in de roerige Franse tijd werden aangebracht. Toen werden nl. van alle openbare gebouwen de Nederlandse nationale emblemen en symbolen verwijderd. Zelfs de ste nen wapens moesten het ontgelden. Men is kennelijk met hamer en beitel de toren opgeklommen om van de wapenstenen die daarin aangebracht waren (in de toren dus welke in 1876 afbrandde) alle symbolen van Nederlands soevereine nationaliteit weg te hakken! zat. Is daarmee die of gene pomp niet te herstellen of geheel opnieuw te construeren? Meerdere mensen in Hulst hebben naar die vierde steen gezocht. Het is tenslotte de heer R. O. Wilking, dank zij een toeval gelukt. Hij stond daar over juist wat te praten met de heer J. de Bruyn, in diens drogisterij, toen een vroegere gemeentewerkman de heer F. Lauwereys, het gesprek aan hoorde en zei ..rnaar die steen weet ik te liggen". In vroeger jaren is zij nl. op een grote hoop vrij eerbied waardig puin op het terrein van de voormalige gasfabriek gedeponeerd. De lieer Wilking ging onmiddellijk kij ken en trof het wapen, een steen van respectabele grootte en tonnen zwaar inderdaad aan. Hij maakte er een schetsje van. Van de fiere leeuw uit het wapen der Verenigde Nederlanden hadden de Fransgezinden de staart weggekapt, evenals de pijlenbundel die de provincies van toenmalig Neder land voQrstelden. Destijds hebben ook de wapens in de gevel van het Landshuis te Hulst het moeten ontgelden. Alle vier de stenen wapens uit een der vroegere torens van Hulst zijn dus nu terecht. Twee ervan zijn, zoals men weet, 'n de pui van het stadhuis ingemetseld. De derde, die bij de restauratie ver wijderd moest worden omdat er een poortje onder het bordes moest ko men. staat achter het Stadhuis opge steld. Men heeft nu dus de kans beide stenen evenals de andere twee een waardige plaats te geven. De heer D. Biesbroeck vindt de Stadhuismuur bij de ingang van de Oudheidkamer een goede plaats daarvoor en de heer R. O. Wilking is het daarmee eens, ver telde hij ons. Als dat niet mogelijk is, kunnen ze ook in de muur van de Basiliek aangebracht worden, zodat ze vanaf de Markt goed zichtbaar zijn. Hij had tijdens zijn speurtocht naar het wapen ook opgemerkt dat onder het puin dat op het gasfabrieksterrein ligt - en waaronder veel overblijfselen zijn van de in 1876 afgebrande toren! - ook nog gave delen liggen van de talrijke fraaie pompen die Hulst be- De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda houdt dinsdag 22 juli a.s. in ,,De Graanbeurs" te Breda zyn alge mene bondsvergadering. Om half tien zal de geestelijk adviseur van de bond in de kapel van het Begijnhof een H. Mis opdragen voor overleden en levende leden. Bij de bestuursverkiezing zijn de heren P. Bernaert, C. Hop, Joh. Wan- rooy en H. Weterings aftredend. Van deze heren stelt de heer C. Hop zich niet herkiesbaar. In deze vacature is de heer J.S. Marijnissen, penning meester van de afdeling Breda, kan didaat gesteld. Bij de ingekomen stukken is een voorstel van de afdeling Breda, te blijven ijveren voor een vakantietoe slag aan die bejaarden, die uitslui tend moeten rondkomen van de uit kering A.O.W. en voorts nog een voorstel van de afdeling Wagenberg om bij de waterleidingaatschappij West-Brabant stappen te ondernemen om te komen tot verlaging van de waterleidingprijs voor alleen-wonen de bejaarden en bejaarde echtparen. Na het diner zal door het Marionet tentheater uit Rotterdam de opera ,.De Parelvissers" van Bizet worden opgevoerd. Schoolmeisje wist het Er was laatst in Hulst een door de V.T.B. georganiseerde speurtocht naar oudheidkundige objecten. Verscheide ne Belgische toeristen namen daaraan deel. Een der opdrachten luidde, de wapensteen van Oranje (achter het Stadhuis) op te sporen. Het bleek de moeilijkste opgave, vooral ook omdat kennelijk geen der Hulstenaren iets van dide steen wist. Enkele speurders vroegen het aan een politieman: die wist het niet. Men ging zelfs informe ren op het Stadhuis, maar geen der ambtenaren kon vertellen waar die steen nu wel was. „In de omgeving van het Stadhuis", vermeldde de op- Een bericht van een Amerikaanse navigator van de ,,Pan American Airlines" over een reusachtige ijs berg op zes- tot zevenhonderd mijl van de Ierse kust, heeft er toe ge leid dat de Britse admiraliteit waar schuwingen deed uitgaan naar alle schepen, die van de noordelijke route over de Atlantische Oceaan gebruik maken. Verscheidene vliegtuigen werden uitgezonden om de ijsberg, die twaalf vierkante km groot zou zijn, op te sporen. Tot dusver heeft men echter niets kunnen ontdekken. De Amerikaanse navigator, Martin Berger, verklaarde later er niet ze ker van te zijn, dat het waargeno men voorwerp inderdaad een ijsberg was. Hij had een uit drie delen be staand lichtgroen voorwerp gezien, dat vrijwel geheel onder water was. dracht. Anderen vroegen het iemand op een kantoor, recht tegenover het Stadhuis. De aan zijn jas getrokken employé, uitgerekend een bestuurs lid van de Hulsterse V.V.V., kon de Belgische toeristen evenmin vertellen waar die steen wel stond. Terwijl het ding praktisch recht tegenover zijn kantoorraam prijkt! Zulke dingen gebeuren. Ietwat be schamend voor die volwassen stede lingen was het wel dat, toen een der speurders in arren moede een groep schoolmeisjes aanschoot, hij van een der meisjes de begeerde informatie kreeg. Het was dan ook een dochter van een van die Hulstenaren die zich uit liefde voor de stadshistorie druk maken over al die zaken. W.E. U-parlement Het parlement van de Westeuro- pese Unie heeft gisteren het verslag van het Nederlandse lid kolonel Fens, over de huidige stand van de Europese veiligheid, goedgekeurd. De assemblée beveelt daarmee de raad van ministers aan, in ieder ge val een minimumsterkte van 30 di visies, uitgerust met tactische kern wapens, op het vasteland te hand haven. De vergadering meent dat een ak koord tot stand zal moeten komen om de financiële lasten, die de draagkracht van een der lid-staten te boven gaan, te verdelen over de an dere partners. De assemblée heeft ook het rap port aangenomen. dat de Neder landse afgevaardigde F. Goedhart namens de commissie voor defensie kwesties aan de vergadering had voorgelegd. Volgens dit rapport zou de aan neming van het plan-Rapacki (atoomvrije zone in midden-Europa) het Westen aan grote gevaren bloot stellen, daar het de superioriteit van Een schip met 1.000 ton kolen aan boord is vrijdag op de Rijn bij Bazel gezonken, nadat het door de stroom tegen een brug was gedreven. Het scheepvaartverkeer op de Rijn i de Russen op het gebied van con is daardoor stil komen te liggen. Het ventionele wapens en manschappen is niet bekend hoelang het zal duren zou herstellen en de Navo-strijd- voordat de rivier weer bevaarbaar krachten van een doeltreffend schild ls- l zou beroven. (Van onze correspondent) Het Griekse vrachtschip Norlan da, dat sinds begin van dit jaar in de Buitenhaven van Vlissingen aan de ketting ligt, moet zijn „oude ver trouwde" plaatsje aan de kademuur verlaten en krijgt een ligplaats aan de boeien, midden in de Buiten haven, Dit is noodzakelijk omdat volgende week vrijdag de „Oranje", die tochten met toeristen maakt, de haven van Vlissingen binnenloopt voor debarcage. De Oranje wordt vrijdagavond omstreeks elf uur verwacht, de debarcage begint za terdagmorgen en des middags vindt de inscheping van nieuwe passagiers plaats. Het ligt in de bedoeling, dat de Oranje zaterdag middag omtreeks vijf uur de ha ven van Vlissingen weer zal ver laten. De week daarop, op 11 juli verwacht men de Willem Ruys. De moeilijkheden aan boord van de Norlanda zijn nog steeds niet opgelost en tot dusver hebben de bemanningsleden, ondanks alle per tinente beloften en overeenkomsten, nog vrijwel geen cent gezien van hun achterstallige gages. Vrijdag vond er op het kantoor van de ad vocaat, die hun belangen behartigt en uit naam van kapitein cn be manning beslag op het schip liet leggen om de gerechtvaardigde eisen kracht bij' te zetten, opnieuw een bespreking plaats. Ondanks de lange duur van deze bespreking leidde ze (nog) niet tot enig tastbaar resul taat. In de loop van de volgende dagen worden opnieuw onderhande lingen geopend. De merrie-premiekeuring in Middelburg, uitgaande van de koninklijke ver eniging ,,Het Néderlandsche Trekpaard", heeft een vlot verloop gehad. Naar de mening van de jury waren de tweejarige merries van zeer behoorlijke klasse, met goede kopnummers. Ook de klasse driejarigen werd goed geoor deeld, al waren er geen uitblinkers. Over de vijf- tot tienjarige merries klei ne maat werd als oordeel gegeven: een beste klasse zware fokmerries. Ook de grote maat van deze categorie bleek best. De uitslag van de keuring was als volgt: 2-jarige merries kleine maat: Rita van de Belt, Iz. de Buck, Grijpskerke p. Oostkapelle, Ie; Sonja van Oranjezon, wed. J. Bliek en Zn., Vrouwepolder, 2a; Olga, Adr. Gideonse, Serooskerke, 2b: Ina van Welzmge, J Lorier, Ritthem 2c; Herseurline v. d. Dorpsstr., A. Francke, Meliskerke, 3a; Kateliene v. d. Polder, A. Maljaars, Vrouwepolder, 3b; Agda van Plantlust, Joh. Maljaars, Oostkapelle, 3c; Kalista van de Poider, A. Maljaars, Vrou wepolder, 4a: Annie. J W. Reijnierse, Biggekerke. 4b; Bertha, Joh. Gideonse, Serooskerke, 4c; Irma, L. Verhage, Kou- dekerke, p. Middelburg, 4d; Lucie van Weizicht, Kr. Besuijen, Serooskerke, 4e. 2-jarige merries grote maat: Jeanne van Janshof, J. Maljaars Jzn., Oostkapel le, le; Ina van 't Hoogland, L. J. Lo rier, Middelburg, 2a; Ruda van Wilgen horst, Iz. de Buck, Grijpskerke, 2b; Mir- za van de Berg, L. de Witte, Koudeker- ke, 2c; Sonja, Js. Vos, Koudekerke, 3a; Hilda van 't Hoogland, L. J. Lorier, Mid delburg, 3b; Iza van Terhofstede, Iz. de Buck, Grijpskerke, 3c; Annie van de Ol- Te IJzendijke en Oostburg hebben veulenkeuringen plaats gehad vanwege de vereniging van paardenfokkers in west- Zeeuwsch-Vlaanderen: Rust Roest. Ze hadden de volgende uitslag: ke. IJzendijke Hengstveulens, geboren na 30 april- L Karei van Frits, gebr. Buijsse, Biervliet, 2. Eric, van Dorpzicht, Alb van Waes, IJzendijke, Edgard, A. J. Verhage, Schoondijke, 3 Karei v. d. Blindeweg, F. D. Haak, Biervliet wiI01v.'A BUndeweg. F. D. Haak. Biervliet Lm. Dusarduijn, IJzendij- Hengstveulens geboren voor 1 mei Uzendijker, Stallen de Dobbelaere', IJzendijke. 2. Castar van 't eiland E Serrarens, St. Kruis. Merrieveulens, geboren na 30 april tin tj ,esse d'Amice. A. Temmerman Hoofdplaat. 2. Bea v. d. Blindeweg. la»t tt Biei'vliet Rida, Em. Pie- IJzendijke, Ria van Duivenlust n„y^laert. Biervliet. 3. Ria, G nenbere frvliet' Lizette van Konij- hanna v' a Buysse. Biervliet, Jo- Biervliet 0ranieP°lder, S. v. Hoeve 1 IJuiriaieVTeUlens geboren voor 1 mei. lv van' dv' d- S1'kke Biervliet. Til- Hoofdplaat 7^"p' MU Temmerman, tP riai a „„i,'Macnhout, IJzendu- Oostburg. Ria t Ker£je, W de Feyter Vermpulpn tt n K°osenhoek, Gebr. 3. Rabbi. A. houts. IJzendijke r Emma- J- Leen" weg. A, Catseman Biervliet. Heere"" Oostburg Hengstveulens gebn- 1. Wallon van St. WEenp"a 30 april H. de Backere St. Kruis. 2. Victor, J. van Overloop, Aardenburg. 3. Honneur van de Liter, 0. Plasschaert, Oostburg. Hengstveulens geboren voor 1 mei. 1 Mignon. Wed. C. Geluk. Nieuwvliet. 2. Marnix v. d. Liter O. Plasschaert, Oostburg. Marquis, J. Buyze, Zuid zande. 3. Monty. J. de Hullu, Cadzand. Roland v. d. Platluis, J. de Hullu, Cadzand. Merrieveulens geboren na 30 april. 1. Oda van Sluis. A. Wemaer, Sluis. 2. Comtesse van Dierkensteen, Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje. Lady van Aardenburg. A. Blondeel, Aarden burg. Astra van Bea. O. Blondeel, Aardenburg. Loesje van Aardenburg, A. Blondeel Aardenburg. Tosca van St. Kruis, P. de Backere, St. Kruis, 3. Olga Ern. Buysse, Groede, Niena v. d. KI. Boompolder G. v. Hal, St. Kruis. Honda v. d. KI. Boompolder, G. v. Hal. St., Kruis. Tonia van 't Piincewegje, J. Risseeuw, Zuidzande. Unica, P. Risseeuw, Cadzand. Mona C. de Kok, Groede, Mirza v. d. Tragel Joh. Risseeuw, Oostburg. Hermine v. d. Ronduit, S. v. Vooren, Sluis. Merrieveulens geboren voor 1 mei. 1. Lrna van Steenoven, Gebr. Vermue Schoondijke. 2. Greta v. d. Ronduit. S. van Vooren, Sluis. Anita van Terhof stede, Wed. A. de Mey, Retranche- ment. Cora, Joz. Schijve, Zuidzande. Ku,an de Platluis. C. den Hamer, Oostburg. 3 Madeion C. den Hamer, Oostburg. Be la. Wed. J, de Zwart. Aardenburg Annie van Slapershaven. j Waterlandkerkje. Lien v. d. Belt R de Milliano, Oostburg. Meta, G. du Fossé, Sluis. Hengsten met 5-8 in 1958 geboren afstammelingen: 1. Successeur, Stal len de Dobbelaere en A, Catseman, IJzendijke en Biervliet. 2. a. Frits van Reigershoeve, C. Doens. IJzendijke 2. b. Maurits van Geneind, C. den Ha mer en Zn. Schoondijke, 2c. Union, A. Catseman, Biervliet. men, Adr. Meijers, Serooskerke, 4a; Fan nie, W. Louwerse, Veere, 4b; Sonja van Hogelande, P. Duvekot, Grijpskerke, 4c; Vera van Eindewege, W de Visser Pzn., Meliskerke, 4d; Ella van Molenperk, P. J. Abrahamse, Serooskerke, 4e. 3-jarige merries kleine maat: Gerda van Nieuwland, L. J. Lorier, Middelburg, le; Nelly, P. S. Kodde, Koudekerke. 2a; Rie, W. de Visser Pzn., Meliskerke, 2b; Minetta, J. Coppoolse, Oostkapelle, 2c; Lia van Kievitshoek, J. Marinissen en zoon, Middelburg, 2d; Marianne van Her- seur. J. A. Wisse. Koudekerke. 2e; Annie van Gabie. P. J Wisse, St Laurens, 3a; Pollie, H. Peper en zonen, Aagtekerke, 3b; Clara van Mirza, Sam. Maljaars, Aag tekerke, 3c; Nellie, W. J. Sanderse, Se rooskerke, 3d; Corrie van Lampzinshoeve, Wed. W. Bommeljé, Koudekerke, 3e; Her- sa van Nico, Safn. Maljaars, Aagtekerke, 4a; Flora, Wed. J. Bliek en Zoon, Vrou wepolder, 4b; Cora, Js. Vos, Koudekerke, 4c; Cora, P. de Visser Kzn., Oostkapelle, 4d. 3-jarige merries grote maat: Juliana van Duboishoeve, Joh. I. Cevaal, Grijps kerke, le; Irene, Iz. Kluijfhout, Koude kerke, 2a; Irene van Terhofstede, S. de Visser, Gapinge, 2b; Vera, L. Francke, Grijpskerke, 2c; Sofie van Quarré, A. Poppe, Grijpskerke, 3a; Lisette van Groe de, J. A. Vos, Gapinge, 3b; Dula, H. de Pagter, Serooskerke, 3c; Irma, Adr. Gi deonse, Serooskerke, 4a; Mina, J. Lorier, Ritthem, 4b; Nelly van Zeedijk, Joh. Gi deonse, Serooskerke, 4c. 4-jarige merries kleine maat: Cora, L. Vos, Grijpskerke, le; Zalite van Donker- zicht, P. Koole, West-Souburg, 2a; Clara van Duinerve, I. Verhage, Koudekerke, 2b; Annie van Quarré, A. Poppe, Grijps kerke, 2c; Sieha, Jac. Dingemanse, Grijpskerke, 3a; Flora, Joh. Tevel, Kou dekerke, 3b; Minette van Veere, W. Lou werse, Veere, 3c; Ninette van Oostburg, W. Verhage, Westkapelle, 4a; Flora, L. Verhage, Koudekerke p. M'burg, 4b; Me- tha, S. Minderhoud, Middelburg, 4c. 4-jarige merries grote maat: Fiorina van Duinerve, I. Verhage, Koudekerke, le; Frida van Weizicht, P. C. Dieleman, Ritthem, 2a; Vera, P. Kampert Pzn. Big gekerke, 2b; Greta van Groenenburg, F. Maljaars, Koudekerke, 3a; Marie, S. de Visser, Oostkapelle, 3b; Lida van Ti- voli, P. Verhage, Koudekerke, 4a; As- trid van Overhof, Jac. Meyers Czn., Se rooskerke, 4b. 5-10 jarige merries, kleine maat: Adèle van de Ruigtens, Iz. de Buck, Grijpsker ke, p. Oostkapelle, la; Cas van Linden- hof, id. id. lb; Gonda van 't Hof Nieuw land, fa. A. Wisse en Co., Nieuw en St. Joosland, lc; Ruda, Iz. de Buck, Grijps kerke, p. Oostkapelle, 2a; Annie van de Eendracht, D. A. van Nieuwenhuyzen, N. en St. Joosland. 2b; Flora v.d. Polder A. Maljaars, Vrouw.pold., 2c; Lia, H. de Pagter, Serooskerke, 2d; Laura, Gebr. Koole, St. Laurens, 2e; Lies van Veere, P. C. Dieleman, Ritthem, 2f; Mimi van 't Veer, J. Boogaard Jzn., Meliskerke, 2g; Bertha van Groenenburg, D. A. van Nieuwenhuijzen, Nw. en St. Joosland, 3a; Corrie, L. de Witte. Koudekerke, 3b, Em my v. d. Wieén, P Duvekot Wzn., Grijps kerke, 3c; Clara, J. Roelse en Zn., West kapelle, 3d; Anny van Steeg, Iz. de Buck, Grijpskerke, p. Oostkapelle, 3e; Truus van de Polder, P. Besuyen, Se rooskerke, 3f: Carla van Kruispolder, I. Verhage. Koudekerke. 3g. Irene van 't Hof Nieuwland, fa A Wisse en Co., Nw. en St. Joosland, 3h; Bella van St. Joos land, J. v. d. Bosse, St. Laurens, 31; Nora, L. Verhage Jzn., Koudekerke p. Middel burg, 3jCora, P. Brasser, Koudekerke, 4a; Irma, J. de Nood, Middelburg, 4b; Bianca van Zeeduin, J. Maljaars Jzn., Oostkapelle, 4c; Bianca van Molenperk, P. J. Abrahamse, Serooskerke, 4d; Mirza van Veere, P. C. Dieleman, Ritthem, 4e; Fiorina van Dishoek, Jac. Meyers Can., Serooskerke, 4f; Clara van Paulineburg, Adr. Meyers, Serooskerke, 4g; Selma van Oranjezon, Wed. J. Bliek en Zn., Vrou wenpolder, 4h; Irene, Jacob Vos, Koude kerke, 4i; Moor van Nice, P. J. Wisse, St. Laurens, 4j; Mirza, L. Verhage, Kou dekerke p. Middelburg, 4k. 5-10 jarige merries, grote maat: Gusta van 't Hof Nieuwland, fa. A. Wisse en Co., Nw. en St. Joosland, la; Bea van Moustic, P. Koole, Souburg, lb; Annie van Donkerzicht, S. de Visser, Vrouwen polder, 2a; Marijke van Veere, W. Lou werse, Veere, 2b; Gerda van 't Hof Nieuwland, fa. A. Wisse en Co., Nw. en St. Joosland,2 c; Mia van Melo, Jac. de Lange, Ritthem, 2d; Annie van Noëlla, J. de Nood, Middelburg, 3a; Ruda van Ka- pelle, Joh. Maas, Serooskerke, 3b; Metha, P. de Visser Kzn.. Oostkapelle, 3c; Ant- wice v. d. Brakke, J. Boogaard, Melis kerke, 3d; Gerda van Molenhoek. Abr. Brasser, Koudekerke, 3e; Marijke van Jenny, fa. Reynierse-Bosgra. Koudekerke, 4a; Mirza van Clairon, S. Maljaars, Aag tekerke, 4b; Augusta, W Louwerse, Ga pinge. 4c; Ida van 't Hof Nieuwland, S. de Visser, Oostkapelle, 4d Merries ouder dan 10 jaar: Jeanette, wed. J. Bliek en Zn., Vrouwenpolder, 2e. De hieronder vermeldde merries, welke 2 achtervolgende malen no. 1 stonden, werden getoond: Lydie van Henriëtlehoeve, Js. Vos, Koudekerke; Zora van E.D.R., J. Mal jaars Jzn., Oostkapelle. De 21-jarige Australiër Ashley Coo per heeft vrydag op het zonovergoten centrecourt van Wimbledon bewezen de beste amateurspeler van de wereld te zijn. Onder applaus van de 15.000 toeschou wers ontving hij de zilveren trophy uit handen van de hertogin van Kent. Vóór deze cremonie heeft de nieuwe Wimbledonkampioen twee uur met zijn landgenoot Neal Fraser geduel leerd. Hij won met 3-6, 6-3, 6-4, 13-11. Met een sublieme volley maakte Cooper de partij uit. en in zijn vreug de knalde hij een bal hoog in de tri bunes. De uitslagen luiden verder: Heren-dubbelspel, halve finales: Da. vidson en Schmidt (Zweden) verslaan Pietrangeli en Sirola (It.) 8-6, 3-6, 6-3, 7-5. Cooper en Fraser (Austr.) versl. Mackay en Rose (V.S.) 3-6, 8-6 7-5, 7-5. Dames-dubbelspel, halve finalps: Maria Bueno en Althéa Gibson (Braz.- V.S.) versl. Mary Hawton en Thelma Long (Austr.) 6-3, 6-2. Margaret Du- pont en mej. M. Varner (V.S.) versl. Yolande Ramirez en Maria Reyes (Mex.) 6-2, 6-3. Gemengd-dubbelspel, halve finales: Althéa Gibson en Nielsen (V.S.-Den.) versl. Shirley Bloomer en Knight (G.B.) 7-5, 6-3. Mej L. Coghlan en Howe (Austr.) versl. Maria Reyes en Contreras (Mex.) 6-4, 6-4. (Advertentie) houdt de zon er buiten! Vier gescheiden koelzónes. De juiste temperatuur voor alle soorten levensmiddelen. Enorm zuinig door compressor-aggregaat (5 jaar garantie!) (1051.) :p:; incl. lichtmetalen groentelade Uniek diepvriesvak over de volle breedte Vraag dealerlijst bij SIGMA Nederland KONIG n.v., Beursstr. 11-17 Amsterdam-C. Tel. 41552 (7 lijnen) Met het Sloeplan gaat het de goede richting uit. Dit is gebleken uit de industrialisatienota van minister Zijlstra, waarin de mededeling voorkwam, dat hij in overleg met zijn collega van Waterstaat had besloten de denkbeelden, die bestaan ten aanzien van een havencomplex in het Sloe, op korte termijn nader uit te werken. Dit was al opmerkelijk genoeg, aangezien een goed half jaar tevoren het Sloeplan op de departementen in Den Haag nauwelijks of niet bekend was. Opmerkelijk is nu ook, wat de heer H. J. Stuvel in een uitvoerige beschouwing in de N R.Crt. mededeelt met betrekking tot de wenselijk heid om de uitvoering van het Sloeplan op grond van waterstaats motieven snel tp gaan aanvatten. Er is nl. in een studie van de Rijks waterstaat te Vlissingen geconstateerd, dat tengevolge van de ebstroom uit de Pas van Terneuzen, welke op het Zuid-Sloe gericht is, in deze zeearm een voortdurende inschuring plaats vindt. De vaargeul van de Honte ver plaatst zich daarmee naar het noor den het Zuid-Sloe in en wordt daar door bochtiger. Tot op 20 meter diepte gaat de afbrokkeling in de mond van het Zuid-Sloe snel voort. Nog dieper ondervindt zij weerstand van een vastere grondlaag. Om nu paal en perk te stellen aan dgze ontwikkeling acht men het 'ge wenst op korte termijn de Wester- schelde-oever langs het Zuid-Sloe vast te leggen. Dit zou dan het beste kun nen gebeuren door er een aantal, ver moedelijk vier „vaste punten" aan te leggen. Dit zijn dan een soort kribben of hoofden onder water, tussen welke de ebstroom wordt gebroken of blijft hangen. Vóór de opvanglijn van de stroom zal de uitdieping van de bodem intus sen verder gaan tot in de vaste grond laag. Dit zal het Sloeplan juist'ten goede komen, omdat het vaarwater ter plaatse nog dieper zal worden, zo dat hier een zeehaven kan ontstaan, welke toegankelijk is voor schepen van 35.000 ton. In het Zuid-Sloe moet vervolgens een afsluitdam komen, waarvan nog een bijzonder voordeel is, dat hij een kustverkorting betekent. Hierdoor be hoeft geen dijkverhoging plaats te hebben langs de oevers van het Zuid- Sloe. zoals anders in het kader van het Deltaplan moest geschieden. Buitendijks van de dam kunnen dan aanlegplaatsen aan diep water wor den gemaakt voor industrieën. De maatschappij „De Schelde" interes seert zich al voor het westelijk deel van dit buitendijks gelegen terrein. Binnendijks zou er een kanaalverbin ding met de Zandkreek moeten wor den aangelegd, waaromheen verdere industrialisatie kan plaats vinden. Tenslotte zou dan een schutsluis voor zeeschepen in de afsluitdam dienen te worden gebouwd. Groot perspectief Er kan aldus een haven- en indus triegebied ontstaan van 1700hectare, wat ruim in de orde van grootte ligt van het zo pas in uitvoering genomen gedeelte van het Euro poort-plan voor Rotterdam, dat 1450 hectare zal beslaan. Er doet zich dus hier wel een groot perspectief open voor Zeeland. De kansen op de geleidelijke verwe zenlijking van een groot industrie- en haventerrein nabij Vlissingen worden nog gunstiger nu de Rijkswaterstaat het vastleggen van de Westerschelde- oever bij het Zuid-Sloe door zijn studiedienst te Vlissingen onder het oog heeft doen zien. Het Hikt er nu op, dat het Sloeplan niet alleen maar gewenst, maar ook noodzakelijk zal blijken en dat kan de uitvoering er van slechts bespoedigen. Nu de Rijkswaterstaat zoveel belang hecht aan de handhaving en verbete ring van de Hontegeul. welke tevens neerkomt op een gedeeltelijke norma lisatie van de Westerschèldemonding, is het te hopen, dat ook de normali satie van de oostelijke Westerschelde eens ernstig de aandacht gaat krijgen. Dat kan dan ook het perspectief Ver ruimen voor het oostelijk Wester- scheldebekken en met name het voor uitzicht van een zeehaven voor Ber gen op Zoom nabij Bath ten goede komen. W (Eigen nieuwsdienst) Bergen op 'Zoom, vrijdag. Het comité van de Acht van Chaam ieder jaar opnieuw speurend naar stunts, schijnt er wat dat betreft ook dit keer in te zullen slagen zijn doel te bereiken. De Bergen op Zoomse Kanaal-zwem- kandidate, Stina Free die via ons blad reeds een poos in het nieuws is, heeft van genoemd comité een uitnodiging ontvangen, om als gast tegenwoordig te willen zijn bij het grootste plaatse lijke wielerevenement in Nederland, dat de Acht van Chaam onbetwist baar mag heten. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het in de bedoeling van het Chaamse co mité liggen, Stina Free te verzoeken de eervoile taak op zich te nemen, de bloemen en zo aan de overwinnaar van de Acht uit te reiken. Naar wij vernamen, is de uitnodi ging in goede aarde gevallen bij Stina Free en haar coach, Ad Vriens, zodat aangenomen mag worden, dat de in vitatie zal worden aanvaard. Morgen zal de bloem van de zuid- Nederlandse zwemmerswereld in het zwembad te Sas van Gent aantreden. Zes jaar geleden begon De Bruinvis deze traditie. Nu komen weer zwem mers en zwemsters uit Maastricht, Den Bosch, Breda en uit de eigen provin cie in een twaalftal zwemnummers el kaar sportief bestrijden. Voor, na en tijdens deze zwemwedstrijden zijn er waterpolowedstrijden (halve competi tie) tussen de vertegenwoordigende ploegen van Limburg, Brabant en Zeeland. "TEN behoeve van de regeling van de kindertoelage (bijslag) en van de schoolgelden geven alle in stellingen van hoger onderwijs per kwartaal verklaringen van inschrij ving af. Deze verklaringen worden afgegeven voor de Pensioenraad, de Sociale Verzekeringsbank, de ge meenschappelijke administratiekan toren, bepaalde afdelingen van het Ministerie van Oorlog en gemeen telijke instellingen. Het aantal der verklaringen bedroeg voor alle in stellingen van hoger onderwijs 34.600 per jaar. Een ambtenaar, werkzaam bij de studentenadministratie te Delft, stelde de vraag: Waarom ieder kwartaal? Eens in het jaar is ge noeg. Met veel moeite en doorzet tingsvermogen, zo vertelt Bus-kruid (een blaadje van de Rijks-ideeën busorganisatie) heeft deze ambte naar bij alle instanties, behalve de gemeentelijke, gedaan gekregen, dat in het vervolg met één verklaring per jaar kan worden volstaan. En met de gemeenten zal het ook nog wel in orde korren. Waarna Bus kruid opmerkt: Een ieder, die met formulieren wel eens te maken heeft, zal begrijpen, welk een moeite het kost om een. eenmaal bestaand gebruik op dit ge bied te veranderen. Het lijkt er wel eens op, of voor sommigen formulie ren even noodzakelijk zijn als brood I Dit wordt gezegd in een blaadje, door ambtenaren zelf verzorgd. Ze blijken heel goed de feilen van de bureaucratie in te zien. Het zit hem dan ook meestal niet in de mensen, maar in het systeem. En dat systeem doorbreken kost energie, het is hier weer gebleken. Er is een besparing van 44.000 gulden en van een niet te schatten som aan ergernis mee bereikt. Nu gaat men ook na, of deze vereenvoudiging ook toe te passen is bij het middelbaar-, nij verheids- en kweekschoolonderwijs. Zal de bureaucratie zich daar spoe diger gewonnen geven? PEN Amerikaanse helikopter met negen militaire inzittenden verdwaalde door het slechte weer boven Oostduits gebied en moest een noodlanding maken. Functio narissen van Oost-Duitsland brach ten de Amerikanen naar een Rus sisch legerkamp. Daar vertelde een Russische officier, dat ze de vol gende dag zouden worden vrijgela ten. Logisch, waar het hier kenne lijk een vergissing betrof. Maar hogere autoriteiten beslisten an ders. De Amerikanen konden ge bruikt worden als troef in een di plomatiek spel. De V.S. erkennen de Oostduitse marionettenregering niet. Welnu, ze zullen thans moeten onderhandelen met dit stelletje als ware het een echte regering met eigen gezag. Anders komen de ne gen mannen niet vrij. Zo worden mensen als pionnen gebruikt in een kwalijk diplomatiek spel. Waarmee het Postduitse bewind bewijst, dat het toch waarlijk niet als een be hoorlijke regering kan worden aan gemerkt. Men dacht nog een andere komedie te kunnen opvoeren, die van een persconferentie. De Ame rikanen mochten aan Oostduitse verslaggevers vertellen wat hun wedervaren was. In de Oostduitse pers zal nu wel staan, dat ze hun regering de schuld geven van hun verlengde gevangenschap. Maar er was ook een Amerikaanse verslag gever bij. Die heeft uit hun mond opgetekend, dat ze zich als gijze laars voelen. En toen de leider der conferentie iets durfde tegenwer pen, begonnen ze te roepen! Kid nappers! Kidnappers! Waarop de conferentie met spoed voor gesloten werd verklaard. De vertoning mis lukte dus. Voor heel de wereld staat nu het Oostduitse bewind inderdaad als kidnappers te kijk. Het voetbalseizoen houdt het goed uit. Zelfs midden in de Tour-tijd moeten er nog allerlei wedstrijden afgewerkt worden, al is het aantal nu toch wel tot het minimum ingekrom pen en zal er na zondag wel helemaal niets meer van competitievoethal zijn te bekennen. Alliance gaat bij Quick de laatste wedstrijd in het toernooi om de Ne derlandse amateurtitel spelen. Veel staat er niet op het spel, want de Roosendalers lieten het kampioen schap glippen ten gunste van Velox, maar waarschijnlijk zullen ze er een eer instellen om zo hoog mogelijk op de voetballadder te eindigen. Ze kun nen nog altijd tweede worden en dat moet bij Quick mogelijk zijn. Dan zijn er nog enkele promotie wedstrijden. waar grotere belangen mee zijn gemoeid. Naast de plaats in de eerste klasse, die Hoensbroek reeds heeft veroverd, zal vooral tus sen S.C. Irene en TSC nog hartstoch telijk gevochten worden om de an dere plaats. De Oosterhoutenaren hebben goede kansen al zullen ze het zwaar moeten verdienen. De Lim burgers hebben namelijk het voordeel van eigen publiek. De uitslag van SchijndelHoensbroek doet niets meer aan het geval af. Het eerste klasserschap gaat of naar Tegelen of naar Oosterhout. In de promotieduels naar de twee de klas wordt het óók hijgen van de spanning Dongen, een der eerste kandidaten zal bij Terneuzen van zich moeten afbijten. Misschien geeft het de Brabanders moed, dat ze al aan een gelijkspel voldoende hebben. Maar Terneuzen kan speculeren op de mogelijkheid dat BSV van het be zoekende WSC verliest.. Als daar dan nog een Zeeuwse zege bijkomt, staan alle ploegen precies gelijk In de leeftijd van 73 jaar is te Haarlem overleden ir. P. J. van Voorst Vader, oud-hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Gelderland. Aanvankelijk was hij in functie in Zeeland en Noordbrabant. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Vrijd. 4-7 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie koers koers tijdvak voriee week 185 200 3/4 199 1/2 14 7/8 Van Berkels Patent 190 191 191 1/2 Van Gelder Zonen 178 180 1/2 179 1 Kon. Ned. Hoogovens 300 303 1/2 303 1/2 3 1/2 Ned. Kabelfabriek 253 259 1/2 259 1/2 5 1/2 Philips 291 1/4 299 3/4 290 3/8 1 1/8 Unilever 352 362 360 1/2 6 Wilton - Feijenoord 184 1/2 190 184 1/2 7 1/2 Kon. Petroleum 167.90 174.00 172.55 4.15. Holl Amerika Lijn 137 1/2 139 1/2 137 1/2 1 3/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 137 1/4 140 1/4 137 1/4 3 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 122 1/2 126 1/4 122 3/4 1 1/4 Van Ommeren 229 233 229 1 1/2 Amsterdam Rubber 68 1/4 69 1/2 69 1/4 -f 1/2 H.V.A. 98 1/2 102 100 6 3/4 Vér Deli Mijen 113 127.50 124.40 11.50 3-312 Nederland 1947 90 1/16 90 5/8 90 11/32 3/16 3 Invest, cert. Ned. 95 1/4 95 7/16 95 3/8 25/32 3 Ned. 1962-64 94 1/8 94 1/2 94 1/4 1/2 6 Woningbouw 109 3/16 110 110 0

de Stem | 1958 | | pagina 3