REGERING van LIBANON KREEG ONGELIJK MIKOJAN DOOK ONVERWACHT IN BRUSSEL OP Y.N.-waarnemers brachten rapport uit I DARRIGADE NU IN GELE TRUI Daar zijn we dan Bromfietsen krijgen ,gele een plaat RUSSEN GELOVEN ER ZELF NIETS VAN' Strijd kan nog maanden duren, zegt Djoeanda oor infiltraties weinig TECHNIEK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee Syriërs Dulles in Parijs voor In België Straf de „afvallige liberalen? Per 1 oktober a.s. Meer dan veertig gewonden bij treinbotsing Commentaar op dreigbrief: IN GENEVE AKKOORD OVER AGENDA Amerikaans transportloestel vermist Noordwestelijke wind Zuid-Slavië wijkt niet Bezoek aan Amerikaanse Expo-paviljoen Tip voor bouwpastoors Polen sloten schipper op Envroegen asiel Zware straffen voor verwaarlozing van bejaarden 98e JAARGANG No. 22800 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 5 JULI 1958 Abonnementsprijs T T.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN^Joordstraat 56. tel. 2601 QOSTBURG^lieuwstraat 41. tel. no. 35). Het korps waarnemers van de Verenigde Naties in Libanon heeft weinig bewijzen gevonden voor infiltraties uit de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië). Uit blijkt uit het eerste rapport, dat gisteren in New \ork is gepubliceerd. De waarnemers zeggen, dat zij in een bepaald gebied verscheidene honderden opstandelingen hebben gezien, maar dat er zo goed als geen Syriërs onder hen waren. De wapens van de rebellen, aldus het rapport, waren van Frans, Engels en Italiaans fabrikaat. Het rapport heeft een verbitterde regering in Beiroet de hoop ontnomen, dat de V.N. een gewapende macht naar Libanon zal zenden voer het bewaken van de grenzen. In het kabinet zelf zou er onenigheid zijn over de politiek, die president Sja- moen heeft gevolgd. De berichten over steun van Lasser, zeggen vooraanstaande politici, waren overdreven. Ze hebben als een boemerang gewerkt De andere was een zeventienjarige vriend van de eerste arrestant. Hij gaf toe deel te hebben genomen aan een aanval van aanhangers van de Libanese oppositie," Voorts wordt gezegd, dat naar schatting een compagnie geünifor meerde Syrische soldaten werd waargenomen op een weg van Deir El Aachayer naar Syrië, „in een gebied waar de grens niet juist is afgebakend en de plaatselijke be woners niet bekend is." ,,Als bijkomende factor dient de samenstelling en woonplaats van de Het rapport van de V.N. beslaat de werkzaamheden van de meer dan honderd waarnemers gedurende de eerste weken van hun verblijf in Li banon. Het was niet mogelijk, zeg gen ze, vast te stellen of leden van de geïnspecteerde rebellengroepen uit het buitenland waren geïnfil treerd, maar het staat wel vast, dat de overgrote meerderheid van de op standelingen uit Libanezen bestond. „Op 18 juni", aldus het rapport, „stelde de Libanese regering de waarnemers ervan in kennis, dat twee manschappen van het Syrische leger waren gevangen genomen, be schuldigd van terroristische activi- teit. Een van hen was een 21-jarige j analfabeet, die zei in maart naar Libanon te zijn gekomen, zoals hij sinds 1952 elk jaar als visser naar dit land kwam. Hij ontkende Bei roet te hebben bezocht nadat daar in mei onlusten uitbraken en zei, te rugkerend naar Syrië, op 16 juni bij Tripoli te zijn gearresteerd. Hij was gedwongen een verklaring af te leg gen dat hij in Tripoli had deelgeno men aan terroristische activiteit. grensbevolking in aanmerking te worden genomen.... evenals de tra ditionele gemakkelijke omgang, die eeuwenlang heeft bestaan tussen be paalde bevolkingsgroepen die thans aan weerszijden van de grens leven." Premier Sami el Solh verklaarde vrijdagochtend nog tegenover een verslaggever van United Press In ternational dat „slechts een interna tionale politiemacht de grens volle dig kan sluiten." „Is de heer Hammarskjoeld eerst dan van de ernst van de situatie overtuigd wanneer in de straten van Beiroet wordt gevochten?", aldus de premier. Sami el Solh zei het optimisme van Hammarskjoeld niet te kunnen begrijpen. ,,Wij Libanezen kunnen Libanezen en Syriërs slechts door hun dialect onderscheiden, niet eens door hen te zien. Hoe kan een Noor, een Zweed of een Italiaan een infil trant van een Libanees onderschei den?" Oppositieleider Salam verwelkom de het rapport der waarnemers als „een overwinning van de waarheid." Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag verklaard, dat volgens berichten, die uit eigen bronnen in Libanon en elders worden ontvangen, er geen twijfel aan bestaat, dat er buitenlandse, en voornamelijk Sy rische, inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Libanon is. In de buurt van de regeringsge bouwen in het centrum van Beiroet is vrijdagmiddag een gevecht uitge broken tussen opstandelingen en re geringstroepen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles is vrijdag in Parijs aangekomen. Hij zal vandaag besprekingen voeren met premier de Gaulle. OMDAT hij slachtkippen voor legkip pen had verkocht, is een pluimvee fokker uit Barneveld veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk en een boete van 200 gulden. NIET MINDER dan 120 missionarissen van 17 verschillende congregaties en erden zullen van 18 tot 28 oktober in Amsterdam de Missie gaan preken. PREMIER MacMillan van Engeland heeft de eerste ministers van Turkije en Griekenland uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek over Cyprus, op 10 3 uli a.s. ALLE WINKELS in de jonge neger republiek Ghana moeten binnenkort1 van een portret van premier Nkrumah zijn voorzien. Als de winkeliers er niets voor voelen, kunnen ze sluiten. DE T.V.-UITZENDING van het optre den van het Weense Staatsoperaballet in Genua kan vanavond niet doorgaan Er zijn moeilijkheden gerezen met de organisatoren van het internationale ballet-festival, HET ONTWERP voor een schadever-l goedingsovereenkomst tussen Nasser en i de oude Suez-kanaa'.maatschappij is gisteren door aandeelhouders van de maatschappij goedgekeurd. IN DE HAVEN van Port Tampa, Flo rida, is donderdagavond brand uitge broken in een tanker met 178.000 bar rel olie. Drie brandweerlieden werden bij het blussingswerit gewond. (Advertentie) Het politieke bureau van de Belgi sche liberale partij zal vanmiddag de houding van de heren van Glabbeke en Lahaye, tijdens het debat over de egeringsverklaring, onderzoeken. Een liberale senator, die door jour nalisten ondervraagd werd, antwoord de dat het bureau niet bevoegd is om een lid uit te sluiten, maar dat het de procedure kan inleiden. ,,Er moet een klare toestand geschapen worden en de huidige stand van zaken moet zo spoedig mogelijk in het reine gebracht worden", zo voegde hij eraan toe. De negende etappe van de Tour de France is gewonnen door de Franse nationaal André Darri- gade, die Gerrit Voorting te vens de gele trui ontnam. De foto toont de finish in St. Na- zaire: van rechts naar links: Darrigade, de Italiaan Guiseppe Favero, de Belg Rik Luyten, Jean Graczyk van de ploeg van midden-zuid en Alves Barbosa, de Portugees van de internati onale ploeg. Meer dan 40 mensen zijn vrijdag ochtend gewond bij een treinbotsing op een station in zuidoost—Londen. Op slechts enkele kilometers van Lewisham, waar vorig jaar deeember 90 mensen bij een treinongeluk om het leven kwamen, reden de trein uit Gravesend en een lege trein, die van een zijspoor kwam recht op elkaar in. Twee wagons van de passagierstrein werden in elkaar gedrukt, waardoor een aantal mensen bekneld raakten. De meeste gewonden konden, na be handeld te zijn, naar huis. Drie pas sagiers moesten in een ziekenhuis Wor den opgenomen. 55 r55 De anonieme brief, waarin Engeland met een atoombom wordt bedreigd, moet een vervalsing zijn. Zowel de Britse als de Amerikaanse regering is daarvan overtuigd. Volgens het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken geloven ook de Russen zelf, dat de brief, die ambassadeur Malik in het nieuws heeft gebracht, door een kwalijke grappenmaker is geschreven. De Rus, die de kopie van de brief jverhandigde, had toen al blijk gege ven er een grap in te zien. Vandaar dat waarnemers in Londen zich af vragen, waarom „Tass" eigenlijk nog ruchtbaarheid aan de kwestie heeft gegeven. Het Amerikaanse State Department beschuldigde ambassadeur Malik van een „bijzonder onverantwoordelijke daad" door de brief voor publikatie vrij te geven. Het Amerikaanse minis terie zegt dat het schrijven een duide lijke vervalsing is en dat men er Na de bijeenkomst van gisteren van de atoomdeskundigen van Oost en West in Genève, is bekendge maakt, dat men het eens is gewor den over een agenda. Vanochtend vergadert men opnieuw. dienovereenkomstig op zal reageren. Dit was de vijfde vervalsing die sinds 1957 ter kennis van het ministerie was gekomen. In alle gevallen was het bewuste stuk van Sovjetbron afkom stig en bedoeld als propagandamate riaal. Het optreden van Malik wordt de jongste stap in de „campagne van vreesaanjaging" genoemd. Inmiddels heeft Scotland Yard twee detectives van haar beroemde speciale afdeling naar Ipswich gestuurd, om een onderzoek in te stellen. De poste rijen van hun kant onderzoeken of het poststempel van de brief mis schien vervalst is. Bromfietsen zullen per 1 oktober nodig zijn en ingeval van botsing of voorzien moeten zijn van een „gele aanrijding verwondingen kunnen ver plaat", een rechthoekig of nagenoeg oorzaken." Deze bepaling is kennelijk rechthoekig herkenningsteken van 16 gericht tegen de nogal vaak spits by 6 centimeter op het voorspat bord. Voorts wordt voor bromfietsen een remkracht vereist van minimum 3,86 meter per kwadraat/secunde. Afgewerkte gassen mogen niet an ders worden afgevoerd dan door „een inrichting welke behoorlijk ge luiddempend en over de gehele leng te gasdicht is." Dit is bekend gemaakt in een Ko ninklijk Besluit, waarin nog een aantal andere wijzigingen van het wegen-verkeersreglement is opgeno men. In de voorrangsregels voor colon nes en stoeten is de begrafenisstoet omgedoopt in uitvaartstoet. Boven dien zullen colonnes van de bescher ming bevolking dezelfde voorrangs rechten krijgen als militaire colon nes. Voorts is een aantal wijzigingen aangebracht met betrekking tot lichtsignalen en het voeren van twee- tonige hoorns door voertuigen van politie en brandweer. De sirene voor deze voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn toebedeeld. De brandweer mag de bel houden. Auto's zullen na 1 januari 1959 niet meer voorzien mogen zijn „van scherpe uitstekende delen, welke on toelopende siervoorwerpen (vroeger radiateurdop) op de motorkappen van sommige automobielmerken. De wijzigingen omvatten ook voor schriften voor de bebakening van stilstaande voertuigen en opleggers in donker, op 30 meter afstand hier van voor het achteropkomende ver keer. Tenslotte, naast enige admini stratieve bepalingen voor het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen, volgt de mededeling, dat men alleen rij-examen kan doen in een auto, die daartoe door genoemd bu reau geschikt wotfdt geacht. Een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft niets meer van zich laten horen, nadat het vrijdag per radio had laten weten, dat een van zijn motoien „onklaar was geraakt" op meer dan 300 km ten westen van het eiland Johnston. Een woordvoerder op Hawaii zei, dat „gevreesd wordt, dat het vliegtuig verloren is gegaan". Wat voor weer wordt het lïciXi\ 'l Wortlt wéér Si"S' weer! iM mgf c'e edelste vruchtenlimonade u'f klinkklaar fruit! President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek brengt op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Sla- vië. Nasser, die zijn gezin heeft meegebrachtmaakte de reis met zijn particuliere jacht. Men ziet hier f e beide staatsleiders in een hou ding die er niet om liegt Premier Djoeanda van Indonesië heeft in een verklaring voor het par lement de economische situatie van de republiek „somber" genoemd. Hij zei, dat de eerste fase van de strijd tegen de rebellen als geëindigd kon worden beschouwd, maar dat de tweede fase nog maandenlange militaire operaties zal vergen. In zijn toespraak gaf Djoeanda een overzicht van de opstand. Hij sprak over de buitenlandse „avonturiers", die de rebellen hadden geholpen. De toestand in oost-Indonesië noemde hij Verwachting van het K.N.M.I, tot zaterdagavond, opgemaakt vrij- dagavond 23.15 uur. In de ochtend op vele plaatsen 2 mist of laaghangende bewolking. 2 Daarna opklaringen en in het bin- 2 nenland hier en daar een bui. 2 Overwegend matige noordweste- 2 lijke wind. Ongeveer dezelfde tem- peraturen als gisteren. Vandaag: zon onder 21.01 uur, maan op 22.48 uur. Morgen: zon op 4.28 uur, zon onder 21.00 uur; maan op 23.10 uur, maan onder 10.32 uur. 2 Maandag: zon op 4.29 uur, maan 2 onder 11.36 uur. 2 d ST rd-?"«sa.ie„, die i„- w A'j Sutieska hebben vin V id ii he?ft president Tito van Zuid-Slavie gisteren gezegd, dat zpn land niet voor buitenlandse druk zal wijken en de politiek zal blijven volgen „die tot heden grote resulta ten heeft afgeworpen." Vroeg of Iaat, fel Tito, zullen degenen die ons thans kritiseren hun dwalingen wel inzien. De Zuidslavische president sprak ter gelegenheid van de herdenking jan, bij Sutjeska. Ook presi dent Nasser woonde de plechtigheid bij. Waarnemers zeiden, dat Tito zijn rede in gematigde toon had gehou den om Nasser niet in verlegenheid te brengen. De Russische eerste plaatsver vangende minister-president Mikojan heeft vrijdag tijdens een onverwacht bezoek aan de Brusselse wereldtentoonstelling een bezoek gebracht aan het Amerikaanse paviljoen. Hij bracht zijn stem uit met een stemapparaat waarmee de Amerikanen hun volksvertegen woordigers kiezen. ,,Ik kan u niet zeggen op wie ik heb gestemd", zei Mikojan. „Dit is een geheime stemming. Indien ik zeg op wie ik heb gestemd, maak ik in breuk op de democratie". Hij kon kiezen uit historische figuren en uit bekende personen uit de film- en sportwereld. Op een inderhaast op touw gezette persconferentie in het Amerikaanse paviljoen gaf Mikojan ter gelegen heid van de Amerikaanse onafhan- ces mee kan wedijveren," aldus Mi- kelijkheidsdag <4 juli) uiting aan zijn „zeer grote eerbied voor het Ameri kaanse volk." Naast hem zat me vrouw Jekaterina Foertseva, lid van het presidium van het centrale co mité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, een gunstelinge van Kroestjev. Mikojan prees de architectuur van het Amerikaanse paviljoen die ge tuigt van goede smaak en grote ver beeldingskracht. Hij vond echter, dat de Amerikanen in het gebouw wel meer hadden kunnen laten zien. „Het Amerikaanse volk heeft genoeg te tonen." „Wij vinden het Amerikaanse pa viljoen erg mooi. Natuurlijk vinden wij dat van de Sovjet-Unie ook mooi, maar wij zijn van oordeel, dat het Amerikaanse paviljoen er met sue- kojan. Toen men hem vroeg wat in het Amerikaanse paviljoen de meeste indruk op hem had gemaakt, ant woordde hij:: „De machine, die de gebeurtenissen van elk der laatste 4.000 jaar kan drukken." Mikojan had de machine gevraagd wat er in 1917 is gebeurd. Zij antwoordde da delijk in het Russisch: „Overwin ning van de bolsjewistische revolutie in Rusland." Hij voegde eraan toe: ..Maar wij hebben ook machines die dit soort dingen kunnen doen." Eer der had Mikojan een bezoek aan de paviljoens van de Sovjet-Unie. Tsje- cho-Slowakije en Hongarije gebracht. Hij was volkomen onverwacht in Brussel gearriveerd. De Belgische regering was van zijn komst niet op de hoogte gesteld. in dit verband „gevaarlijk". De rege ring in Djakarta had de uiterste zelf beheersing moeten betrachten om te voorkomen dat een lokaal conflict zou ontaarden in een internationale strijd. Djoeanda noemde, in zijn kritiek op het buitenland, geen enkele keer de Nederlanders. Waarnemers in Djakar ta hadden de verwachting uitgespro ken, dat hij het Nederlandse plan voor troepenzendingen naar Nieuw- Guinea zou aangrijpen voor een aan val op Den Haag. De premier verklaarde, dat zijn land bereid was normale betrekkingen te onderhouden met de landen, die „be zorgdheid" over de toestand in de re publiek hadden getoond. Maar, zei hij, ze moeten zich niet met onze zaken bemoeien. Een Indonesisch parlementslid, Silas Papare, heeft er bij de regering op aan gedrongen, strijdkrachten te zenden naar de gebieder die het dichtst bij Nieuw-Guinea liggen. De Japanse onderneming Kinoshita en Co. heeft de regering in Tokio toe stemming verzocht Indonesië 66 kust vaartuigen te mogen leveren in ruil voor aardolie ter waarde van 50 mil joen dollar. De rector van de antieke An glicaanse parochiekerk van Poo le, in het Engelse Dorset, heeft een nieuwe manier bedacht om de 5000 Pond bij elkaar te krij gen die nodig is een nieuw dak moeten worden geïnvesteerd. De parochianen en bezoekers mogen voor 2 shillings sixpence hun namen in de leien krassen die voor het nieuwe dak zijn be stemd. „Op deze manier krijg ik mijn geld en gaan zij de his torie in", commentarieerde rec tor George Bevington. Drie Polen hebben vrijdagochtend het Poolse vissersschip Orda uit Swi- nemunde verlaten en te Roenne, op het Deense eiland Bornholm, politiek asiel gevraagd. Een hunner, een lid van de bemanning, had de twee ande ren mee aan boord gesmokkeld. Om vier uur in de ochtend, toen hij wacht had en de schipper in de radiohut lag te slapen, maakte hij zich met zijn twee vrienden meester van de macht aan boord. Het drietal sloot de schipper, die met een lichtpistool in bedwang werd gehouden, op en vernielde de radio installatie. Daarna zetten zij koers naar Bornholm. Het schip is inmid dels naar Swinemunde teruggekeerd. Een 42-jarige eigenaar van een tehuis voor bejaarden te Brussel, Eugène Stien, is vrijdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van de dood van minstens dertien bejaarden door ver waarlozing. Zijn vrouw, Maria Stien- Konavec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De openbare aanklager had in zijn requisitoir gezegd, dat het tehuis een „concentratiekamp" was. Prins Philip van Engeland is blijven steken in de lift van het Heriott-Watt-college voor tech nisch onderwijs, waarvan hij een nieuwe vleugel ging ope nen. Hij was in het souterrain in gestegen en drukte op de knop voor de verdieping op de be gane grond. De lift zette zich in beweging, haperde tussen twee etages en schoot toen naar de zolder van het gebouw. Het hoofd van de school, Hugh B. Nisbett, zei dat er niets mankeerde aan het me chanisme. De onderminister voor Schotland had met zijn schouder een handle op het schakelpaneel overgehaald. Het commentaar van de her tog was: „Dit kan alleen maar gebeuren in een technische school".

de Stem | 1958 | | pagina 1