Nederland wil de republiek vernietigen" Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Campagnefeller dan voorheenvoortgezet Motie van Thiel werd weer ingetrokken f1000.- TWEE TRIOMFATORS Belgische regering kreeg vertrouwen Daan de Groot protesteerde contract-wijziging tegen De Gaulle wenst geen half werk Libanon wil bijeenkomst van Y-Raad Martin Sommer hoorde eis onbewogen aan Anonieme brief bedreigt Engeland met A-bom VERBETEN BESCHULDIGING VAN DJAKARTA Na toezegging Hofstra: WIN Fransen rollen hun tenten op Kroestjev doet nieuv voorstel DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerië Baron van Tuyel van Serooskerken overleden „Na Menado Overste Fens: Europa moet geleide wapens aanvaarden Amerikanen op Cuba worden vrijgelaten Weinig verandering Twee liberalen gingen mee Woensdag a.s. interpellatie Scheldeveren Tunesië Verrassingsaanval voorkomen Vijfentwintig maal levenslang Verdediger in Locomotief-geding 98e JAARGANG No. 22799 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Doa- C. J- v- Hootegem, rar. dr. A. j j' M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter P. V. M. Vercauteren, L. J. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 4 JULI 1958 Abonnementsprijs t 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Generaal de Gaulle heeft don derdagavond in een radiorede te Algiers aangekondigd, dat de Franse regering een extra be drag van 15 miljard francs zal uittrekken voor nieuwbouw in Algerië. Het programma voor de woningbouw zal worden ver dubbeld. De Franse premier kondigde voorts aan dat er vandaag besluiten zullen worden gepubliceerd waarbij een en kele kiezerslijst voor de komende ver kiezingen in Algerië wordt gesteld. Er zal één kiescollege komen en Islamitische vrouwen zullen ook stem recht hebben. Algerië en Frankrijk zullen voorts dezelfde postzegels ge bruiken. Voor het einde van het jaar zal men beginnen met nieuwe grote in dustriële projecten in Algerië. Het landbouwprogramma zal worden ge moderniseerd. De Gaulle zei dat hij de laatste drie dagen op zijn reis door Algerië zelf had gezien dat de veiligheid hard op weg ig hersteld te worden. De Gaulle weigerde donderdag middag leden van het Algerijnse Comité voor Openbaar Welzijn te ontvangen, omdat hij het zoals ge neraal Massu hun vertelde te druk had. Te Zuilen is op 71-jarige leeftijd over leden ir. Frederik Christiaan Constan- tijn baron van Tuyll van Seroosker ken, oud-voorzitter van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Baron van Tuyll heeft twintig jaar van dit bestuur deel uitgemaakt, hij bekleedde het voorzittersambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. VERTEGENWOORDIGERS van de communistische landen bij de V.N. hebben geweigerd, een brief van de speciale V.N.-commissie voor Honga rije aan hun regeringen door te ge ven. In de brief werd om gegevens over de terechtstelling van Nagy ge vraagd. OMDAT een bokking licht uitstraal de, belde een Amsterdammer gealar meerd de politie op. „Radio-activi teit".... Het was niet waar. De bok king bleek alleen maar bedorven. AMERIKA en Engeland hebben een akkoord getekend over uitwisseling van geheime gegevens over kern wapens. GRIEKENLAND heeft bij Turkije geprotesteerd n.a.v. grensincidenten, waarbij een Griekse herdersjongen werd gedood. IZHAK BEN-ZVI, president van Is raël, zal van 14 tot 17 juli met zijn echtgenote een bezoek aan Nederland brengen. MEER DAN 300.000 gulden hebben verkenners, padvinders en gidsen met hun karweitjes bij elkaar ge- heit. AKIHITO, de Japanse kroonprins, zal volgend jaar In het huwelijk tre den. De bruid voor de 25-jarige prins moet nog worden gekozen. TWEE SCHILDERS van constructie werk te Rotterdam zijn gisteren in de Nieuwe Maas verdronken, door dat een stellingplank het begaf. UIT DE AUTO van een Londense gitarist zijn in Milaan, naast een aantal koffers en waardepapieren, twee onuitgegeven partituren van de componist Benjamin Britten gesto len. IN STRESA (Italië) is de landbouw, conferentie van de Europese Econo mische Gemeenschap begonnen. De meeste ministers van landbouw van de aangesloten landen woonden de openingsvergadering bij. De Indonesische regering heeft een onverwacht felle aanval op Nederland gedaan. Via radio-Djakarta wees het ministerie van Voorlichting op „het. gevaar van het Nederlandse kolonialisme, dat de republiek Indonesië wil vernietigen". De Indonesiërs, zo werd gezegd, dienen zich het Nederlandse koloniale bewind te herinneren, „de aartsvijand van Indonesiës onafhankelijkheid". In de verklaring wordt voorts gezegd: „Daar het voornaam ste doel van de Nederlanders is de republiek Indonesië te ver nietigen en het kolonialisme te herstellen, hebben zij hun kolo niale greep op West-Irian, dat als belangrijkste militaire basis wordt gebruikt, versterkt". „Eén ding is duidelijk", zo gaat de verklaring verder, „namelijk dat de Indonesische staat en natie nog worden bedreigd door de vijand van Indonesiës onafhankelijkheid, en dat de strijd voor beveiliging van de republiek en voor verwezenlijking van de idealen van een welvarende gemeenschap in Indonesië moet worden voortgezet". Libanon wil binnen 48 uur om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzoeken, teneinde te bewerkstelli gen, dat er alsnog een politiemacht gezonden wordt. Dit heeft het hoofd van de liaisoncommissie tussen de regering in Beiroet en de V.N.-waar nemers bekendgemaakt. Zoals gemeld bestaat er op het ogenblik weinig animo in het Westen voor deze maatregel. De Amerikanen hebben nu ook de schepen van de Zesde Vloot, die voor de kust van Libanon oefeningen" hielden, terug getrokken. Hammarskjoeld heeft donderdag verklaard, dat de V.N. momenteel niet over voldoende grond beschik ken voor de uitspraak, dat de Ver enigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) zich in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon mengt. Op de bijeenkomst van de assem- blée der West-Europese Unie, heeft de Nederlander J. J. Fens er bij de leden op aangedrongen ballistische projectielen voor middelgrote af stand op hun grondgebied te accep teren. Als er eenmaal geleide projectie len in Europa zijn, zei hij, kan de Sovjet-Unie geen „chantage" meer plegen zoals ten tijde van de Brits- Franse interventie in Egypte. Kolonel Fens is van mening dat alle landen in het Westen, of zij ba ses voor geleide projectielen hebben of niet, enige zeggenschap moeten hebben wat betreft het gebruik van kernwapens. Hij betreurde het, dat er na acht jaar van samenwerking nog veel meningsverschil onder de W.E.U.- leden bestaat over de verdediging van Europa. Vergeleken bij de Sov jet-Unie was de Westeuropese strijd macht nog veel te zwak. Het Westen zou over minstens 30 divisies moeten beschikken. Paul Henri Spaak, secretaris-gene raal van de Navo, zei in een rede, dat de Russen kennelijk niet meer aansturen op oen derde wereldoorlog, maar de strijd naar het economische front hebben verplaatst. Zoals bekend is verklaarde de mi nister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio woensdag, dat het zenden van Nederlandse troepen naar wes telijk Nieuw-Guinea „de spanningen tussen beide landen zou vergroten." Buitenlandse waarnemers in Dja karta zien de verklaring algemeen als een aanwijzing, dat de anti- Nederlandse campagne zal worden geïntensiveerd nu de opstand is on derdrukt. Mohammed Yamin en Wahib Wahab, die bij de recente regeringsherschik king in het kabinet zitting kregen, zijn op het punt westelijk-Nieuw- Guinea bijzonder fel. Het parlement amendeerde de on langs aangenomen wet op het staats burgerschap in die zin, dat de ca. een half miljoen zielen tellende autochtone bevolking van westelijk Nieuw-Guinea de Indonesische natio naliteit heeft. Het is een „opvallend feit" aldus de uitzending dat het besluit der Nederlandse regering om troe pen naar West-Irian te zenden, werd genomen onmiddellijk na de val van Menado, het steunpunt der opstande lingen in noord-Celebes. „Dit herin nert ons aan vorige Nederlandse ac tiviteiten, in de tijd toen de opstande lingen van noord-Celebes landingen verrichtten op Morotai en andere delen van oost-Indonesië, en aan de zeeroverspraktijken van de Neder landse marine tegen Indonesische schepen. Een der leiders van de Indone sische opstand, Dahlan Djambek, is tengevolge van een aanslag van zijn lijfwachten aan heupen en benen ge wond, aldus bericht het persagent schap Antara. De aanslag zou op 22 juni bij Pa- dang door twee leden van zijn lijf wacht zijn gepleegd. Zij wierpen handgranaten naar hem. De leider van de Cubaanse op standelingen, Fidel Castro heeft zijn broer Raul per radio opdracht gege ven, de 47 gevangengenomen Amerikanen en Canadezen in vrijheid te stellen. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de Amerikaanse marineautoriteiten te Guantanamo. Woensdag werden reeds vier an dere Amerikanen en een Canadees vrijgelaten. (Van onze parlementaire verslaggever) Het debat rond de industrialisatie nota in de Tweede Kamer heeft nog een tweetal moties opgeleverd. Een motie van mr. van Thiel (KVP) over de investeringsaftrek werd na een toezegging van minister Hofstra weer ingetrokken. Een tweede motie, waarvoor het initiatief was genomen door de heer A. Vermeer (PvdA), werd aangehouden tot de volgende week. In deze motie wordt gevraagd om de opstelling van een structuurplan, waarin speciaal voor de noordelijke provincies een algemeen ontwikke lingsbeleid wordt neergelegd. Minis ter Zijlstra zei dat hij het beter vond om met deze kwestie te wach ten, totdat in de herfst de nota in zake de ruimtelijke ordening die o.m. op dit probleem betrekking heeft is ingediend. Deze nota kwam ook even ter sprake toen minister Zijlstra de op merkingen van de heer Assmann (KVP) over de ontwikkeling van de Westerschelde beantwoordde. Prof, Zijlstra zei dat de mogelijkheden in dit gebied en het aansluitende ge bied in west-Noordbrabant in over leg met de provinciale besturen wor den bestudeerd. Hij was het met de heer Assmann eens, dat we moeten voorkomen dat het gebied van de IJ-mond, de Nieuwe Waterweg en het eventuele nieuwe industriegebied aan de Westerschelde met elkaar gaan concurreren. De minister heeft het tijdens het debat nog aan de stok gehad met de heer Nederhorst (PvdA) over ver korting van de werktijd. Hij zei daar bij, dat er in Nederland ook nog an dere wensen op het gebied van de (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I., tot vrijdagavond opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: J Vrij veel bewolking met plaat- I selijk enkele buien, hier en daar j onweer. Zwakke tot matige naar noordoostelijke richtingen draai- ende wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 21.02 uur, maan op 22.25 uur. Morgen: zon op 4.27 uur, maan J onder 9.2G uur. Weerdienst IMC0S London seint: Het bewolkte, onweersachtige weer zal niet lang meer duren Een mooie, warme periode zal volgen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendienxijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 0.3 uur zon, geen neerslag. 2 prijswinnaars: W. L. Hendriks, Noordeindestraat 40, Utrecht A. Postma, Juffermansstraat 56. Oegstgeest. WAT IS IMCOS International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER* EIGENLIJK? Het woord bier komt van 'biber': dat is monnikenlatijn uit de 6e eeuw en betekent.. dronk. Toen wist men 't al een goede dronk moet bier ztji»! BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Je weet 't: man en vrouw zijn één...' Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet samen met één fiesje bier te doen T arbeidsvoorwaarden zijn. De kwestie is in studie bij de S.E.R. en prof. Zijlstra vond het niet juist indien we daar nu al op vooruit zouden lopen. Bovendien merkte de minister op, dat de werktijdverkorting in het bui tenland nogal eens misbruikt wordt als verkapte loonsverhoging. Minister Hofstra zei naar aanlei ding van de motie van Thiel, dat de huidige regeling van de investerings aftrek niet gunstiger is dan de nieu we regeling, die de regering in 1959 denkt in te voeren. Er is dus voor de ondernemers geen reden om met het uitbreiden of vernieuwen van hun bedrijf tot volgend jaar te wachten, zoals de heer van Thiel had ge vreesd. Deze laatste was door deze verklaring tevreden en trok zijn motie in. Tenslotte werd van regeringszijde nog meegedeeld, dat minister Sam- kalden bij de ministerraad een voor stel tot herziening van het vennoot schapsrecht zal indienen, waardoor o.m. de mogelijkheid van medezeg genschap van de arbeiders over de gang van zaken in het bedrijf zal worden geregeld. De Belgische Kamer heeft de regering met 106 tegen 104 stem men haar vertrouwen geschon ken. Eyskens heeft het gehaald dank zij de steun van twee libe ralen en een onafhankelijke rechts-katholiek. De beide libe ralen namen hun besluit op het allerlaatste ogenblik. Twee kamerleden, een socialist en een lid van de CVP, waren absent. Voordat de stemming werd gehou den, had premier Eyskens het rege ringsprogram nog eens verdedigd en toegelicht. Aan het slot van zijn rede zei hij tot de oppositie: „Ik reik U nog steeds de olijftak. Het hart is er niet bij, heeft de heer Buset (Soc.) gisteren nog gezegd. Maar waarom zouden wij geen verstands huwelijk aangaan? Ik zou hier de volgende leuze aan de wand willen zien prijken: „Onze tegenstanders van gisteren zullen onze bondgeno ten van morgen zijn." Wij hebben onze verantwoordelijkheid aanvaard, De interpellatie over de kwestie van de tarieven voor de Schelde veren zal woensdagmiddag in de Tweede Kamer worden gehouden. Reeds eerder was de interpellatie, die door de heer Verkerk, (A.R.) was aangevraagd, op de agenda ge plaatst, maar ze moest worden uit gesteld wegens ziekte van minister Algera. gij moet nu de uwe aanvaarden." Eyskens zei verder, dat de rege ring nu de Senaat om het vertrou wen zal vragen. „Maar met het oog op de bijzondere omstandigheden waaronder wij het vertrouwen van de Kamer kregen, zal de regering zich daarna op haar positie beraden", al dus Eyskens. Dit kan betekenen do. de regering de gisteren behaalde meerderheid onvoldoende zal achten om in func tie te blijven. De liberalen zullen misschien tot een coalitie met de CVP bereid blij ken als de liberale vakverenigingen als gelijkwaardig met de socialis tische en katholieke worden erkend. De eerste van de 7.000 man Franse troepen, die volgens de onlangs ge sloten overeenkomst Tunesië zullen verlaten, zijn donderdag in Gabes aan gekomen. Tegen half oktober zullen de 7.000 Franse militairen Tunesië hebben ver laten. De resterende 15.000 man zullen op de marinebasis Bizerta worden te ruggetrokken. De Luxemburger Charly Gaul van de Nelux-ploeg in de Tour de France, heeft donderdag de tijdrit van 46 kilometer gewon nen in de tijd van 1 uur, 7 min. en 12 sec. Gerrit Voorting be- 1 hield de gele trui. De telefoto toont links Gaul en rechts Voor ting, bij wie er best een brede lach afkon. Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie heeft in een brief aan presi dent Eisenhower een conferentie voorgesteld over de mogelijkheid om een verrassingsaanval te voorkomen. Aan dit gesprek zouden deskundigen uit Rusland en de V.S., en mogelyk ook uit enkele andere landen, moe ten deelnemen. De resultaten van het overleg kunnen op een topconferen tie verder worden behandeld, aldus Kroestjev. Hij herhaalt nogmaals de vroegere Sovjet-voorstellen: een luchtinspec- tiezone van 800 km aan beide kanten van het ijzeren gordijn en een tweede inspectiezone met een deel van het Sovjet-Verre-Oosten en een overeen komend deel van de Verenigde Sta ten. De openbare aanklager van het hof te Bayreuth heeft vijfentwintig maai levenslange gevangenisstraf geëist tegen Martin Somnier, een S.S.-ser- geant die ais bewaker optrad in het kamp Buchenwald. De tenlasteieg- De verdediger van Daan de Groot heeft gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank ontkend, dat zijn cliënt zich aan contractbreuk jegens „De Locomotief" zou heb ben schuldig gemaakt. Opnieuw speelde zich een der bedrijven af van het spel, waarin De Lo comotief en een aantal renners de voornaamste rollen vervullen en waarvoor het gordijn nog niet gevallen is. Zoals men weet, gaat het om de vraag, of de renners contractbreuk hebben gepleegd door voor Magneet te gaan rijden. Stolker en van der Pluym werden, op straffe van dwangsommen van 500 en 1000 gul den per overtreding, veroordeeld zich aan hun contract met De Lo comotief te houden. De fabriek beroept zich er op, dat Daan de Groot akkoord zou zijn ge gaan met een wijziging in de over eenkomst met de fabriek nadat Kees Pellenaars op 18 september 1957 was ontslagen. In de overeenkomst stond name lijk, dat de hoeveelheid racemateri aal door Pellenaars vastgesteld kon worden en ook dat De Locomotief zich verbond premies beschikbaar te stellen „volgens schema opgemaakt door Pellenaars en wel voor door hem daartoe aan te wijzen wedstrij den." Volgens mr. Kymmell zouden deze artikelen na het ontslag van Pelle naars met goedkeuring van de Groot in zoverre gewijzigd zijn, dat de naam Pellenaars vervangen werd door „De Locomotief of een door De Locomotief aan te wijzen persoon." De verdediger van de fabriek beriep zich ook op een gesprek, op 13 ja nuari 1958, toen Daan de Groot ten kantore van De Locomotief zijn premies over 1957 in ontvangst had genomen en hij bij ontvangst van een nieuw premieschema gezegd zou hebben: „En nu zal ik hem gaan op zetten." Toen ook zou Daan de Groot dispensatie gevraagd en gekregen hebben om in de Giro voor een an der merk te mogen rijden. Mr Limperg, optredende namens Daan de Groot, bestreed dat zijn cli ënt akkoord zou zijn gegaan met de wijzigingen in de tekst van de over eenkomst. Hij zou integendeel ge protesteerd hebben tegen de een zijdige vervanging van de naam Pel lenaars. Hij vervolgde: „Bovendien kan de Groot met getuigen bewijzen, dat de heren Slisser en de Groot van De Locomotief tijdens een bespreking op 22 mei van dit jaar over de ronde van Nederland hebben verklaard, dat de fabriek geen aanspraak meer op hem maakte. In al deze opzichten liggen de zaken tegen Stolker en van der Pluym anders. Stolker had niet geprotesteerd tegen de naamsveran dering en had zelfs verhoging van zijn vergoeding gevraagd en gekre gen. Van der Pluym verzuimde even eens te protesteren en haalde zijn racemateriaal af." Mr. Limperg concludeerde tot af wijzing van de eis van De Locomo tief. De president van de rechtbank zal op donderdag 10 juli a.s. uitspraak doen. ging vermeldde 53 moorden op ge vangenen. Vijfentwintig achtte de openbare aanklager bewezen. Sommer, die zwaar oorlogsinvalide is en zich slechts met een rolstoel kan bewegen, hoorde de eis aan zon der een spier van zijn gezicht te vertrekken. De aanklager zei het te betreuren geen zwaardere straf te kunnen eisen. „Geen straf is zwaar genoeg voor deze man. Wij werden herin nerd aan de hel van Dante bij het aanhoren der getuigenverklaringen, hoewel wij slechts een klein gedeelte van Sommers afschuwelijke misda den te horen hebben gekregen. Sommer bracht zijn slachtoffers door injecties met lucht, evipan of phenol om het leven, ranselde ze dood of liet hen verhongeren. Blij kens een psychiatrisch onderzoek is hij volkomen toerekeningsvatbaar. Een politiearts zei dat Sommer geen berouw had en fysiek in staat is elke straf te ondergaan. Sommer was van 1938 tot 1943 in Buchenwald. Wegens mishandeling van gevangenen zonder daartoe strekkend bevel werd hij naar het Oostfront overgeplaatst. Hier raakte hij zwaar gewond en in gevangen schap. Een vertegenwoordiger van het Russische persbureau Tass heeft op gezag van de Russische ambassade in Londen verklaard, dat een Russische functionaris op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een fotokopie van een anonieme brief is over handigd, waarin de schrijver dreigt een atoombom nabij de Engelse kust te zullen laten vallen. De brief heet afkomstig te zijn van een Amerikaanse piloot die in Enge land gestationeerd is. Hij en zijn bemanning willen tijdens een routinevlucht ergens boven de Noordzee niet ver van de Engelse kust de bom laten vallen. De brief was ondertekend met „hoogachtend, W." „W." schreef verder: „Ik kan uw land erg van dienst zijn. Het is nu tijd om tot daden over te gaan". De schrijver voegde eraan toe dat zijn doel ver genoeg van de Engelse kust zou liggen „opdat niet teveel mensen er bij om het leven zullen komen. Onze dag zal kort na de eerste juli vallen". De anonieme steller van de brief schrijft het verder een natuurlijke zaak te vinden dat hij en zijn bemanning een toevlucht op de Russische ambassade zullen vinden. De brief was op 28 juli te Ipswich gepost.

de Stem | 1958 | | pagina 1