Feria de Muestras te Barcelona jaarbeurs en vrolijke kermis KA TTEN BRYLCRE Duitse weggebruikers bespieden verkeersagenten Bijen vliegen voor één pot honing 500.000 kilometer Ditbbefe BRYLCREEM DAGBLAD DE STEM Nederland uitstekend vertegenivoor -digd Talenprobleem op Ceylon 2e Wekelijkse ETAPPE-prijsvraag van het Dagblad De Stem 2e Wekelijkse ETAPPE-prijsvraag 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 JULI 1958 Veel onbereikbaar Montgomery voor BBC-televisie Zweeds vliegtuig redde jongetje Grote oriënteringssin Willekeur bij „bonnetjes Binnenkort Franse atoomproef Weer ballon naar 30 km hoogte voor gezond haar, voor mooi haar Tfie perfect hairdressing Japan protesteert tegen Amerikaanse kernproeven BOEKENPLANK Marmouzet (Van onze correspondent) De „Feria de Muestras" van Barcelona, die elk jaar in de maand juni wordt gehouden, vormt het onbetwiste hoogtepunt in het leven van de stad. Want deze jaarbeurs is niet zomaar een expositie van al dan niet bruikbare, waardevolle of begerenswaardige produkten, het is daar naast een vrolijke kermis, waar veel te beleven valt. De organisatoren proberen elk jaar opnieuw in de gebouwen en op de terreinen, die in 1928 voor de wereldtentoonstelling zijn gebouwd en gereserveerd, een kleine herhaling van die opzienbarende gebeurtenis te geven. Het moet gezegd, dat het grote park dat ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling op de berg Montjuich werd aangelegd, sfeer genoeg heeft voor een goed feest. Het „Pueblo Espanol", het Spaanse dorp, dat daar in 1928 werd aange legd, moet nog overtroffen worden, ook nu de wereld er in Brussel een „Vrolijk België" bij gekregen heeft. Dit vermaakcentrum draait ter ge legenheid van de jaarbeurs van Bar celona op volle toeren en is een hechte trekpleister van dit overigens toch wel uitermate zakelijk evene ment. Elk jaar neemt deze jaarbeurs in betekenis toe en elk jaar ook geven de organisatoren er blijk van een beter begrip te krijgen van hetgeen in het internationale vlak van een dergelijke beurs wordt verwacht. De stands krijgen een steeds groot ser allure en worden steeds doel treffender. Deze ontwikkeling komt in hoge mate ten goede aan de be langstelling die van industriële zijde voor deze beurs bestaat. En kele cijfers zijn volledig in staat om die belangstelling te illustreren. Deze jaarbeurs beslaat meer dan een kwart miljoen vierkante meter. Er zijn 9500 exposanten onder wie bijna 3000 buitenlanders. De ten toongestelde produkten hebben een gezamenlijke waarde van 650.000.000 peseta's, dat is ongeveer 50 miljoen gulden. Het bezoekersaantal be draagt jaarlijks circa twee miljoen! Zeer modern Nederland wordt op deze grote jaarbeurs dank zij de bemoeienissen van de Nederlandse ambassade en de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Spanje, uitstekend vertegen woordigd. In samenwerking met deze heide lichamen hebben enkele tien tallen Nederlandse firma's een ge zamenlijke, zeer mooie en moderne stand gebouwd, die gerekend kan worden tot de beste van de ganse tentoonstelling. Daarnaast hebben en kele grote ondernemingen, zoals DAF. Philips, Van Berkel, Hazemeyer, AKV en Stork afzonderlijke stands ingericht. In totaal wordt door Nederlandse ondernemingen voor een gezamen lijke waarde van tenminste twee mil joen gulden tentoongesteld. Grote belangstelling gaat van Spaanse zijde uit naar de nieuwe grote drukpers voor textiel die door Stork naar Spanje is gebracht. Marokko afwezig Een van de opvallende verschijnse len op deze jaarbeurs is dat Marokko, waarmee Spanje tot voor kort de beste verstandhouding onderhield, schittert door afwezigheid. Andere jaren verzorgde dit land een fraaie stand, geheel in Moorse stijl. Maar de liefde van de Marokkanen voor hun vroegere overheersers, de Span jaarden, is het laatste jaar bijzonder getaand tengevolge van ernstige moei lijkheden in de laatste Spaanse pro tectoraten aan de noordkust van Afri ka. Daartegen hebben de Verenigde Arabische Republieken een grote stand ingericht. Onlangs heeft de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Castiella, een bezoek aan Egypte gebracht en als gevolg daar van is een uitgebreid handelsverdrag afgesloten, dat zeer voordelig voor Spanje blijkt te zijn uitgevallen. Voor het eerst ook exposeren landen van achter het IJzeren Gordijn, Honga rije en Tsjechoslowakije in Franco- Span je, want zo Spanje zijn grenzen dan al hermetisch gesloten houdt voor elke rode invloed, landbouwmachines en optische instrumenten blijken die invloed niet te verspreiden. Karig De Spaanse kopers, die deze expo sitie zien, watertanden bjj de gedachte dat zij eens al dit schoons zonden kunnen aanschaffen. Het is evenwel nu nog zo dat het Spaans clearing- instituut, het Institute Espanol de moneda extranera, slechts karige in voervergunningen aan de exposanten heeft verleend om hun produkten naar Barcelona te brengen. Die ver gunningen worden op een enkele uit zondering na, nog zeldzamer gegeven aan tot kopen bereide Spanjaarden, Een deel van het jaarbeursterrein te Barcelona. Onze correspondent, Theo Stols, spreekt namens de buitenlandse pers op het openingsbanket van de XXVIe internationale jaarbeurs. want de Spaanse deviezenpot wordt bijzonder goed bewaakt en slechts in hoge uitzonderingen wordt hieruit geput. De Spanjaarden die deze jaar beurs bezoeken zullen nadien dus moeten volstaan met de verzuchting dat er zovele schone zaken op de we reld bestaan, die voor iedereen be reikbaar zijn, behalve voor de Span jaarden. Toch ligt er voor de Nederlandse handel nog een groot terein in Span je open. Onlangs hebben de Spaanse spoorwegen, de REFNE een vijfjaren plan afgekondigd, dat voorziet in een stelselmatige verbetering van het spoorwegmateriaal. Hiervoor is een bedrag van 2500 miljoen peseta's, d.i. meer dan 175 miljoen gulden, uitge trokken. Het is ons bekend, dat Spanje geïnteresseerd is in het spoorweg materiaal dat in Nederland wordt vervaardigd. Ook voor zuivelproduk- ten, voornamelijk eieren, en land- bouwprodukten, in hoofdzaak aard appelen, voor bevroren vlees is Spanje nog steeds een goede markt. Daar naast heeft het Iberisch schiereiland dringend behoefte aan ingrijpende haven, en baggerwerkzaamheden. Is dit niet iets voor de Nederlandse in dustrie? Franco moet vissen Ongetwijfeld zullen deze aspecten van het handelsverkeer tussen Neder land en Spanje ter sprake komen op de Nederlandse dag die woensdag op deze jaarbeurs is gehouden. Het heeft overigens weinig gescheeld of deze dag zou niet door zijn gegaan, ten minste niet in de officiële vorm zoals dit thans is geschied. Sedert april is de heer W. Cnoop Koopmans benoemd als Nederlands ambassadeur in Ma drid, maar nog steeds heeft hij zijn geloofsbrieven niet kunnen aanbie den. Nieuwe ambasadeurs ontvangen doet Franco slechts op donderdagen. Dan trekt hij naar het Pardo in Ma drid, waarvóór de elegant uitgedoste erewacht van de Guardia Civil tot voor enkele maanden zorgde hiervoor de prachtig uitgedoste Moorse garde zich opstelt. Maar de laatste maanden vallen de meeste van de vele officiële Spaanse feestdagen op donderdag en bovendien houdt Franco ervan om juist op die dag uit vissen te gaan, zodat de heer Cnoop Koopmans nog steeds geen ge legenheid heeft gehad zijn geloofs brieven te overhandigen. Voordat dit is geschied kan hij moeilijk officieel als ambassadeur op treden en dus evenmin in die functie een Nederlandse dag op de jaarbeurs van Barcelona met zijn aanwezigheid opluisteren. Voor het argument dat zonder het aanbieden van de geloofs brieven deze „uiterst" belangrijke dag moeilijk zou kunnen doorgaan, heeft het Spaanse protocol gezwicht en heeft bij hoge uitzondering toege staan dat de heer Cnoop Koopmans De B.B.C. gaat een zestal televisie lezingen, elk van een half uur, uit zenden die gehouden zullen worden door veldmaarschalk Montgomery. Montgomery zal daarin zijn ervarin gen op het slagveld schilderen. De veldmaarschalk krijgt voor deze serie lezingen 5000 pond sterling. Er is tevoren een verwoede strijd ge voerd tussen de B.B.C. en de com merciële televisie, waarbij het om het honorarium voor Montgomery ging. op zaterdag 7 juni een officieel be zoek aan het paleis het Pardo kon brengen. Zijn eerste officiële daad waFhet hijsen, op 11 juni, van de Nederlandse driekleur aan de ere- mast op het Ferix terrein op de berg Montjuich. Tezamen met de uit circa honderdtaehtig leden bestaande Ne derlandse kolonie in Barcelona be zocht hij daarna de Nederlandse stands, woonde de jaarvergadering van de Nederlandse K.v.K. voor Spanje bij en zat aan een Nederlands banket aan. Dit alles ter verbete ring van de Spaans-Nederlandse be trekkingen. Vliegtuigen van de Zweedse lucht macht hebben een driejarig Noors jongetje opgespoord dat met een rub- bervlot van het strand bij Varberg (aan de Zweedse westkust) naar zee was gedreven. De ouders van het jongetje waren ook aan het strand. Zij ontdekten op een gegeven moment dat hun zoontje er niet meer was dat even tevoren nog met een vlot in het water speel de. De reddingsbrigade van het strand riep onmiddellijk de steun van de Zweedse luchtmacht in, die er spoedig in slaagde vlot en jonge tje op te sporen. Een kotter van de reddingsdienst slaagde er daarna in het jongetje behouden aan de wal te brengen. Hoe zeer de precisie van de mo derne luchtvaart en het binnenlood sen via de radarapparaten ook blijk geven van een hoge stand van de door de mensen ontwikkelde tech niek, nog altiju blijft de natuur ons de baas. In het algemeen denkt men er weinig over na, dat kleine insek- ten of andere dieren uitgerust zijn met zintuigen, die in hun volmaakt heid door geen technische toppresta tie kunnen worden benaderd. Als wij bij het ontbijt gedachte loos wat honing op het brood sme ren. zijn er maar weinigen onder ons zich bewust van de aan de honing- produktie verbonden arbeidspresta tie. Voor de produktie van een pond honing moet echter een bijenvolk je niet minder dan 500.000 km vlie gen. Dat wil zeggen, een bijen volkje legt de afstand rondom de aarde ruim 11 maal af, vooraleer het voldoende materiaal heeft ver zameld, waaruit een pond honing kan worden geproduceerd. Door zorgvuldige waarneming van de gedragingen van het bijenvolkje, is de wetenschappelijke wereld tot deze verbijsterende ontdekking geko men. Bij deze waarnemingen kon men tegelijkertijd vaststellen, dat de actie-radius van bijen dikwijls een straal van 14 km overtreft. In het algemeen echter beperken de bijen zich tot een werkgebied van onge veer 800 meter. Bij grotere afstan den maakten zich uit het bijenvolke al verkenners' los. die zich twee tot drie km ver van de korf verwij derden om nieuwe vindplaatsen voor de bloemenhoning te ontdekken. Heb ben deze .verkenners" de nieuwe vindplaats gelokaliseerd, dan vliegt de gehele bijenzwerm er heen. Er werd vastgesteld, dat de bijen een bijzonder vermogen hebben om de vindplaats in hun geheugen te hou den; na enige tijd zijn zij in staat regelrecht van de korf naar de vind plaats te vliegen, zonder zich te la ten afleiden door lokale bijzonderhe den onderweg. De bijen orienteerden zich echter niet alleen op de vorm In West-Duitsland liggen vandaag aan de dag de weggebrui kers op de loei voor verkeersagenten in plaats van andersom- De reden, een tabakshandelaar in Frankfort heeft een club op gericht, die als doe. heeft het publiekelijk aan de kaak stellen van verkeersagenten die „zondaars" op de weg op de bon slin geren zonder duidelijk aanwijsbare grond. De handelaar, de 44-jarige Paul Mussig, begon zijn campagne toen hij door de rechter werd gedag vaard op beschuldiging van het in kennelijke staat besturen van een motorrijtuig, Volgens Mussig was dat niet het geval. De club van de tabakshandelaar heeft alom de aandacht getrokken. Het veelgelezen tijdschrift Bildzei- tung onthulde dat in de grotere ste. den van West-Duitsland de politie elk jaar tot een bepaald aantal be keuringen moet geraken. Een poli tieagent in West-Berlijn werd, vol gens dit blad, ontslagen omdat hij niet genoeg bonnen wist uit te schrijven. Mussig zei van vele weggebrui kers de klacht te hebben gehoord, dat de verkeerspolitie hen 's avonds met opzet tot het overtre den van de verkeersvoorschriften drijft, „omdat de agenten zich ver velen". Zo vertelde de tandarts Rudolf Gruppe uit Frankfort, dat hij op een avond in zijn auto door een wagen met gedoofde lichten werd gevolgd. Gruppe dacht met weg- piraten te doen te hebben en ver hoogde zijn snelheid. Onmiddellijk ging op de wagen achter hem het blauwe licht van de mobiele briga de van de verkeerspolitie branden en werd hij onderschept. De agen ten gaven hem een bekeuring om dat hij de maximumsnelheid had overschreden. Volgens Mussig is dit een aloude truc van de politie om een gemak kelijk „afzetgebied" van bekeurin gen te vinden. Zijn nieuwe club zal de „automo bilisten tenminste wijzen tot wie zij zich wenden kunnen wanneer ze in handen vallen van zo'n politie auto". Mussig zei, dat de politie van zijn stand zich voor dit jaar heeft voor gesteld voor een kleine 400.000 gul den aan bekeuringen te innen. Voor West-Berlijn, vulde Bildzeitung aan, staat meer dan 600.000 gulden aan bonnen op de begroting van 1958, in Stuttgart 200.000 gulden en voor de gehele staat Noordrijnland-West- falen hoopt men dit jaar een 700.000 meer aan bekeuringen te verdienen dan in 1957. Bildzeitung citeerde een agent, die zei dat van bovenal geen offi ciële druk op hem werd uitge oefend. „Maar", zo voegde hij daar aan toe, „je voelt je zedelijk ver plicht niet zonder bekeuringen de dienst te beëindigen, wanneer je ziet dat collega's drie of vier bon netjes hebben uitgedeeld" Mussig stelde een wekelijks nieuwsbulletin in het vooruitzicht, wanneer zijn club eenmaal voldoen de omvang zal hebben. In dat blaadje zullen de namen worden afgedrukt van agenten die „bekeu ringen uitschrijven om de bekeu ring als zodanig" Nu reeds adverteert de tabaks- koopmai. in dagbladen over heel Duitsland waarin hij zijn club onder de aandacht brengt. Op zijn route verstrekt hij voorts pamfletten aan benzinestationhouders. „Het wordt tijd", zegt Mussig, „dat er een einde komt aan de willlekeur van vele politie-autori- teiten ten opzichte van de wegge bruiker". en kleur van het onderweg waargeno- mene, vooral de zon bleek een vaste plaats in hun oriënteringsvermogen te hebben. Men ving bijen op, die naar een verre vindplaats voor de honing vlogen en hield ze enige uren ge vangen. Daarna liet men ze los en kon men vaststellen, dat de bijen een lijn in hun vlucht volg den, die overeenkwam met de in tussen veranderde situatie van de zonnestraling Deze bijen vlogen dan niet regel recht naar de korf terug, maar ko zen een omweg, die in zijn verschil van afstand overeenstemde met de zonnestand. Nam men de korven weg en verplaatste men deze naar 'n ver der of ander punt, dan kon men vaststellen, dat de bijen geruime tijd boven de plaats bleven cirkelen, waar de korven hadden gestaan en er slechts langzaam toe kwamen de nieuwe standplaats van de korven aan te vliegen. Dat bewees, dat de bijen over een soort automatische be sturing beschikken, men kan wel zeg gen, een radarinstallatie, waarop zij naar binnen vlogen. Met een dergelijke oriënterings zin kunnen de mensen, ondanks een uiterst verfijnde techniek, nog niet wedijveren. De door de mensen ont wikkelde techniek staat ongetwijfeld op 'n zeer hoog peil, maar tegen de natuur kunnen wij het nog niet op nemen. Het Britse conservatieve blad, Dai ly Mail, meent te weten, dat Frank rijk binnen twee weken een atoom bom zal beproeven in de omgeving van Colomb-Bechar in de Sahara. Het zou een kleine bom zijn met slechts negen kilogram plutonium. De Fransen zijn evenwel niet zeker van hun proefneming, aldus het blad, doch zij durven geer Amerikaanse hulp te vragen. Het blad merkt op, dat westelijke deskundigen vrezen dat het Franse voorbeeld spoedig gevolgd kan wor den door Israël en Zweden, waardoor het gevaar van besmetting van de at mosfeer met radioactieve stoffen aanzienlijk groter zou kunnen wor den. Voorts meent de „Daily Mail" te weten, dat Duitse deskundigen aan de ontwikkeling van de Franse bom heb ben meegewerkt en bijgevolg kostba re ervaring op dit gebied opdoen. De Amerikaanse luchtmacht maakt bekend, dat opnieuw een bemande ballon zal worden opgelaten tot op 30.000 meter hoogte. Dit zal gebeuren bij Crosby in Minnesota- Doel van deze proef is, nog meer ervaringen op te doen betreffende de invloeden, waaraan men tijdens een ruimtevaart is blootgesteld. De leiding zal berusten bij lt.kol. Simons, die in augustus 1957 zelf tot een gelijke hoogte is opgestegen. De soort kat wordt onderverdeeld in drie soorten: de kat, de ka ter en de Cyperse kat. De eerste is de vrouw, de tweede de man, en de derde kan zowel man als vrouw zijn. Dan heb je nog „kat-jes". Som mige van deze zijn „geen kantje", nl. geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken. Maar dit zijn tweebenige katten en ofschoon het ook huiskatten zijn, lus ten ze geen ratten en muizen, kunnen dus niet gerekend worden tot de soort die ik hier behandel. Er is nog nooit iemand rijk ge worden door 'n kat of 'n „katje" behalve dan die „Dick", die mole naarsjongen, die Lord- mayor van Londen werd. Aan gelaarsde katten geloof ik niet, wel aan hoog-gehakte katten. Katten en katers heb ben, evenals de men sen, 'n bijzondere voor liefde voor elkaar. Al thans; die kunnen ze hebben. Zij (de katten) letten daarbij volstrekt niet op. of 't voorwerp hunner genegenheid al of niet 'n Cyperse is. als ze maar gezond is en heel hard kan jan ken. Daarna is 'n kat het meest gehecht aan ratten en muizen, maar dit is eigenlijk 'n vijan delijke gehechtheid. Je ziet dat ook onder mensen (zie Kroestjev- Ike) Natuuronderzoekers beweren dat katten „dol" op spek zijn, ze waarschuwen ernstig, dat men d« kat niet bij 't spek mag zetten. En toch moet die uitspraak op 'n vergissing berus ten. De geliefkoosde kost voor 'n kat is zoete melk. Zure veracht ze met al de kracht die in haar is. Zelfs water en-melk schuwt ze. Ze wil onvervalste, voor zover dit tegenwoordig in 't waterachtige Ne derland mogelijk is. 'n Bepaalde lekkernij voor de kat is 'n jonge juni- mus. Ze wordt gebiolo geerd door 't jonge musje dat leert vliegen en voortfladderen. Met één sprong ontrukt ze de moeder aan 't kind, of 't kind aan de moe der en verslindt ze met huid en veren, ondanks 't smartelijk piepen van haar prooi. Na zo'n maaltijd kan de kat zo vriendelijk en dankbaar met de ogen knipperen, ze likt zich dan zo behaaglijk de bek af en strijkt ge noeglijk met de poot over haar snuit, zo ver genoegd, dat je zou zeg gen: daar zit 'n ver kleed kereltje dat lek ker gedineerd heeft. Haar stemming pleegt ze dan te verklanken in 'n zacht geknor, wat wij spinnen noemen maar van kattevlas is geen sprake. Strijk je haar over de rug dan wordt dat spinnen vi breren van 'n violoncel Maar. strijk niet tegen de draad in, want dan springt ze elektrisch de hoogte in. Trouwens, dat zou u in zo'n geval ook doen. 'n Kat is 'n eigenaar dig beest: knijp je haar in 't puntje van d'r staart dan jankt ze door haar bek. Dan zet ze 'n keel op, of hemel en aarde vergaan, probeert je hand weg te blazen en als dat niet gaat, te slaan, en hoe'? 'n Hond kan ze niet luchten of zien. Als die haar te na komt rijzen haar haren steil overeind. Daar hebben we 'n spreekwoord van ge maakt. Als wij iets schrikwekkends zien of ondervinden, roepen we al gauw: „m'n haren rijzen er van ten berge!" Je kunt dat dagelijks horen, zowel van kaal hoofdige heren als van jongedames, wier vlecht tot op hun heupen valt. 'n Kat komt altijd op haar poten terecht. Daaraan dankt ze de vriendelijke behande ling van weetgierige kinderen, die haar bij wijze van proef op de som uit dakven stertjes laten vallen. Als 'n kat trek heeft in 'n kanariepietje wordt ze met haar neus langs de tralies van de kooi gewreven, om 't lang te kunnen onthouden. Dat moet zeer pijnlijk zijn Toch heb ik vernomen dat de kat aan deze pijniging de voorkeur geeft boven de bestraf fing wegens haar mal- properiteit ondergaan, wat ik als mens zeer graag geloven wil. 'n Kattevel is soms veel geld waard. Reden waarom ze soms, zon der dat ze er erg in heeft, gezond en wel doodgeslagen wordt. Wat ook héél vreemd is: je hebt 'n kater en je bént „katterig". (Advertentie) Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond 1 S Brylcreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylcreem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer I Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Beech am (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterduu De Japanse regering heeft woens dag bij de Amerikaanse ambassade in Tokio geprotesteerd tegen de ko mende Amerikaanse kernproeven bij Johnston Island in de Stille Oceaan. Deze proeven zullen eind juli worden gehouden. Japan behoudt zich het recht voor schadevergoeding te vra gen als het dat nodig acht. In Hirosjima is woensdag radioac tieve regen gevallen vermoedelijk als gevolg van de Amerikaanse kern proef van 29 juni in het gebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. Een onafhankelijk lid van het par lement van Ceylon heeft de in stelling van een Tamil-staat geëist. Dat is volgens hem de enig moge lijke uitweg uit de moeilijkheden op Ceylon voor de bevolkingsgroep die Tamil spreekt en die in de minder heid is vergeleken bij de Singalees sprekenden. De Tamilstaat zou Eel- man moeten heten en lid van het Britse gemenebest kunnen zijn. We behoeven de schrijfster Miep Diekmann niet meer aan onze lezers voor te stellen. Haar bekroonde kin derboek „De boten van Brakkeput" werd gevolgd door het al even voor treffelijke „Padu is gek". Thans pu bliceerde zij bij Leopold een boek voor de jeugd „Marmouzet". We mo gen hopen, dat de jeugd inderdaad naar dit fijnzinnige boek met zijn zo dichterlijke sfeer zal grijpen. Dan is er ten opzichte van het zo moeilijk liggende „lectuur-probleem" alweer een grote stap in de goede richting gezet. Jammer dat we voor ons blad moeten wachten op een tweede druk, aleer we iets over dit boek kunnen zeggen. Om u een indruk te geven: alles in het leven van Marmouzet draait om marionetten. Zij wil het geheim van hun „leven" achterhalen en komt tenslotte zelf zo ver, dat zij besluit liever bij haar marionetten te blijven dan de roepstem van de liefde te volgen. Dit lijkt allemaal nogal geforceerd, maar Miep Diek mann weet door haar taal en door haar situatie-tekening het geheel een natuurlijk verloop te geven. Zonder aarzelen kunnen we dit boek een aanwinst noemen. Dit Is nu echt een etappe voor de all-round renner. Is het eerste gedeelte vlak, de slotfase van deze rit speelt zich af in het hoog gebergte. Een etappe dus waarin vele renners kanshebbers zijn. Onze vraag luidt: WIE WORDT WINNAAR VAN DE ETAPPE DAXPAU (233 km) DIE A.S. DINSDAG 8 JULI ZAL WORDEN VERREDEN? Voor de juiste inzendingen stellen wij de volgende prijzen beschik baar: 1 Waardebon van 25. 1 Waardebon van 10. 1 Waardebon van 5.— Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. Ieder persoon kan slechts voor één prijs in aanmerking komen. De deelneming is geheel gratis en staat voor iedereen open. Meerdere invulformulie- ren zijn bij onze agenten en op al onze kantoren gratis verkrijg baar. Personeel en agenten van het Dagblad De Stem, alsmede hun huisgenoten zijn van deze etappeprijsvraag uitgesloten. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. DOET ALLEN MEE Vult onderstaand biljet in en levert het uiterlijk maandagmiddag 7 juli, 12 uur, in bij een der daarop vermelde kantoren van het Dagblad De Stem (bij voorkeur zonder enveloppe). Bij inzending per enveloppe daarop duidelijk vermelden: „ETAPPE-PRIJSVRAAG". Hierlangs afknippen INVULFORMULIER VOOR DE VAN HET DAGBLAD DE STEM ATTENTIE. Dit biljet uiterlijk op maandag 7 juli 1958 's middags 12 uur in r.e. leveren bij een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda (Reigerstraat 16), Roosendaal (Molenstraat 45), Bergen op Zoom Zuivelstraat 26), Waalwijk (Grotestraat 189), Ooster hout (Kloosterstraat 50), Goes (Westsingel 98), Hulst (Dubbele Poort 7), Terneuzen (Noordstraat 56) of Oostburg (Nieuwstraat 41) WIE WINT DE TOUR DE FRANCE-ETAPPE VAN DINSDAG 8 JULI 1958 DAX—PAU (233 km) Winnaar Naam Straat Woonplaats Duidelijk invullen Leest ook dagelijks het etappeverslag in het (U moet deze krant lezen')

de Stem | 1958 | | pagina 9