WESTEN NIET ZO BEZORGD MEER V.V.D. SLAAGS MET DE OVER VRIJHEIDSBEGINSEL Ondanks alarm van Libanon EUROPEES DEBAT IN PARIJS Het gaat er wat te gemoedelijk toe Goldfine louter vriendschap Etappewinnaar na protest Smokkelkomplot rond Maastricht opgerold LEIDERS GROTE DRIE SCHRIJVEN KROESTJEV Toch werkbasis voor kabinet Eijskens? Twee kinderen gedood bij auto-ongeluk dodelijke val van dak straaljager verongelukt gewelddaden op cyprus N. a. v. amendement van Rijckevorsel Nasser in Zuid-Slavië aangekomen ^&j™^igde am vonder is DAGBLAD VOOR Gevechten met de Druzen Atoomraket De Gaulle sprak met het leger Zaak Adams Overleg topconferentie Enkele opklaringen j Dank zij enkele liberalen: WERKLOOSHEID GEDAALD Noodweer boven Drente en Overijssel 98e JAARGANG No. 22798 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland». Directeur: R H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech te p. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 3 JULI 1958 Abonnementsprijs f 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35L Nog altijd komen er berichten door over gevechten in Liba non, maar rapporten van V.N.-waarnemers en rechtstreekse re portages uit het betrokken gebied beginnen langzamerhand een ander licht te werpen op de aard van de opstand en de hevigheid van de strijd. Opnieuw is de Libanese regering een actie op diplo matiek niveau begonnen, teneinde alsnog gewapende hulp van de V.N. te verkrijgen, maar het is niet waarschijnlijk dat Hammars- kjoeld hierop zal ingaan. Ook de Verenigde Staten voelen zich kennelijk een beetje gegrepen door het alarm van president Sja- moen. Ze hebben eveneens afstand genomen van de kwestie al hebben ze dan hulp toegezegd „voor het uiterste geval". Voor een kwaadaardige opstand, die door Kroestjev en Nasser zou worden gesteund, gaat het er wel wat gemoedelijk toe. De leider van de opstandelingen, Salam, ontvangt nog altijd verslaggevers. Ze worden door beleefde taxi-chauffeurs langs de versperringen in Beiroet geloodst en van het regeringsgetrouwe deel van de stad naar het gebied der opstandelingen gebracht. De twee kinderen van de familie U. de Jong uit Amsterdam zijn om het leven gekomen toen de auto waarin de familie reed onder Kol- lum tegen een boom reed. De be stuurder, de heer de J., raakte bij het passeren van een tegenligger de macht over het stuur kwijt, toen de auto in de berm reed. De wagen botste aan de linkerzijde van de weg tegen een boom. Het vierjarig zoontje Tjerk werd door de voorruit geslingerd en ge dood. Het ruim eenjarig dochtertje Jelske, dat bij de moeder op de ach terbank zat, overleefde de botsing evenmin. De ouders liepen slechts lichte verwondingen op. ?4-jarige mej. J. van Kapel te Delft is van het acht meter hoge dak van de ouderlijke woning in de Zui- aerstraat gevallen. Zij had op dit dak liggen zonnen. Met ernstige verwon dden werd zij opgenomen in het gasthuis te Delft, waar zij is over ig.??* ,°Jm^rent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Gisteren hebben de regeringstroe pen en de rebellen met elkaar af gesproken, dat ze geen zware wa pens meer zullen gebruiken, omdat dit teveel slachtoffers maakt. De ge vechten met de Druzen blijken ook al minder bloedig te zijn geweest dan men aanvankelijk veronderstelde. De koene strijders, onder leiding van Kamal Jumblatt, vielen enkele da gen geleden onverhoeds de streek rond Beiroet aan en bedreigen zelfs het vliegveld. Regeringstroepen en opstandelingen schaarden zich schou der aan schouder om aan deze on verwachte aanval het hoofd te bie den. Ook gisteren zijn de Druzen weer actief geweest, maar het gevaar voor de hoofdstad is miniem. De strijd die leidde tot de verdrij ving van de Druzen uit het dorpje Ain Ab was een van de meest he vige gevechten sinds het begin van de Libanese crisis. Het was een van de meest kleurrijke gevechten te vens, aldus een reporter van U.P.I. Het aantal slachtoffers is echter niet zo groot als de hevigheid van het gevecht zou doen vermoeden. De meeste schoten die door de gendar mes werden gelost, hadden eerder de bedoeling de in het dorpje Ain Ab ingegraven Druzen af te schrikken dan te doden. Met hun schoten schenen de Dru zen andere bedoelingen te hebben. Overigens waren ook de verliezen aan regeringszijde niet groot: vlak bij ons aldus de verslaggever liepen vier gendarmes lichte verwon dingen op door Druzenvuur, toen zij hun ochtendkoffie stonden te drin ken. Te oud.... „Toen de in kleurige gewaden ge stoken aanhangers van de Syrische partij de opmars tegen Ain Ab be gonnen, zagen zij spoedig de weg versperd door tientallen dorpelingen die zich aan de zijde van de rege ring kwamen scharen. De dorpelin gen zwaaiden met witte zakdoeken en lakens ten teken van overgave. Verslaggevers sloten zich bij de aanvallers aan. Bij het bereiken van het dorp werd een man aangetroffen met een geit in de ene en een geweer in de andere hand. „Ik ben te oud om aan de aanval mee te kunnen doen", zei hij. Nadat het hele dorp was gezuiverd en de Druzen zich in de heuvels had den teruggetrokken, zagen we een lid van de Syrische partij een gewa pende Druzen-strijder voor zich uit drijven. De PPS-man riep: Deze gemene Jumblatt-volgeling heeft mijn broer gedood. Ik zal hèm do den. De gevangene smeekte om ver geving. Dit vermocht de PPS-man echter niet gunstiger te stemmen en indien een gendarme zich niet over de gevangene had ontfermd, zou hij wellicht zijn neergeschoten." De Libanese regering schijnt ont stemd te zijn over berichten, volgens welke V.N.-waarnemers inwoners van het grensgebied van Syrië met Libanon hebben gevraagd naar hun politieke overtuiging en hun stand punt ten aanzien van de huidige moeilijkheden in het land. De waarnemers mogen zich niet met politieke kwesties bezighouden, zo meent de regering. Roy Johnson, hoofd van de afdeling nieuwe wapens van het Amerikaanse departement van Defensie, heeft meegedeeld dat hij een fabriek opdracht heeft gegeven, te onderzoeken of een ruimteraket kan worden I voortgestuwd door middel van kleine kernexplosies. Er is een miljoen dollar voor dit onder zoek uitgetrokken. Premier de Gaulle heeft woensdag, op zijn reis door Algerië, het gebied van Tlemcen bezocht. Direct na aankomst voerde hij besprekingen met officieren die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in het westen van Algerië. Daarna bracht hij per helikopter een bezoek aan een batal jon Algerijnse scherpschutters in de buurt van de stad en vervolgens vloog hij naar Sidi bel Abbas, waar het hoofdkwartier is van het Vreem delingenlegioen. In de avonduren vertrok hij weer naar Algiers. Een van de voornaamste militaire leiders van het Algerijnse bevrij dingsfront, Balkacim Krim, heeft aan een verslaggever van ,,Time" nog verklaard, dat de nationalisten in Algerije desnoods nog 100 jaar zul len doorvechten tegen de Fransen. Omstreeks vijf uur woensdagmid dag zijn twee „Thunderstreak"- straaljagers van de Bondsrepubliek Duitsland tijdens een oefenvlucht met elkaar in aanraking gekomen. De toestellen vlogen toen in de omge ving van Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tengevolge van de botsing zo ernstig beschadigd dat de bestuurder ervan besloot door middel van de schietstoel het vliegtuig te verlaten. Ongeveer twee minuten daarna kwam het toestel in de gemeente Maarheeze aan de grond. Het werd H0r5ieldV.rje vlieger. bereikte I behalen. En Goldfines tegenstanders ongedeerd de aarde en ging later recienererlj dat hij dus van zijn ge- Bernard Goldfine, de textielmag- naat, om wiens nauwe betrekkingen tot Eisenhowers adviseur Adams zo veel te doen is, heeft een persver klaring uitgegeven. Goldfine zal vandaag gehoord wor den door de parlementaire subcom missie die zich met de kwestie der invloeden" bezighoudt. Tevoren heeft hij een verklaring van 25 pa gina's uitgedeeld. Goldfine noemt daarin al de ver ontwaardiging over de verzoeken die hij aan Adams deed en over hetgeen Adams voor hem gedaan heeft pure schijnheiligheid. Hij stelt dat hij geen bevoorrechte behandeling ondergaan heeft van de kant van de overheids diensten waar Adams hem introdu ceerde. Goldfine zegt dat de geschenken aan Adams uit louter vriendschap zijn gegeven, doch hij heeft ze als bedrijfsonkosten geboekt en voor de belasting van zijn inkomen afgetrok ken. De fiscus staat op het stand punt, dat men slechts dan kosten als bedrijfskosten mag aftrekken als men ,,een redelijke verwachting" moet koesteren, er voordeel mee te naar de vliegbasis Eindhoven. I schenken voordeel verwachtte... VANDAAG BESTAAT de Kon Ne derlandse Automobiel-Club zestig jaar. Het jubileum zai niet zte!5£f_ vierd6re feestelljkhe<kn worden ge- BIJ DE OPENING van een internaat voor de opleiding van kraamverzorg sters m Nijmegen heeft mgr Bek kers verklaard, dat het Wit-Gele Kruis met zal schuwen om nieuwe wegen te bewandelen als daardoor de katholieke gezondheidszorg bete? he handeld kan worden. er De' TUSSEN Maarland en Eijsden is gisteren, op een onbewaakte over weg, de trein Maastricht-Visé in bot sing gekomen met een jeep met aanhangwagen. De bestuurder van de jeep kon zich nog juist op tijd in veiligheid stellen. L. NIHOT, voorzitter van de onder officiers vereniging St.-Martinus" heeft zich in een vergadering té Venlo positief uitgesproken voor handhaving van de aansluiting bii de K.A.B. OOK „AIR FRANCE" zal binnen kort een directe luchtverbinding met Moskou openen. De reis heen en te rug zal twee keer per week gemaakt worden. PRINS BERNHARD en prinses Bea trix zijn gisteren naar Aken vertrok ken, om daar het internationale springconcours bij te wonen. De Westeuropese Unie heeft woensdag te Parijs in het paleis van Jena te Parijs een begin ge maakt met haar jaarlijkse bijeen komst. Op de zitting, die vier dagen zal duren, zullen defensie en andere veiligheidsproblemen betreffende West-Europa worden besproken. Er wordt door 178 parlementsleden uit België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Luxemburg en West-Duitsland aan deelgenomen. De voorzitter van de ministerraad van de WEU, minister Luns, heeft gezegd, dat het Westen zich met het oog op de nieuwe Russische I tactiek van economische druk, moet mobiliseren om haar voortbestaan te verzekeren. Volgens minister Luns is de eer ste taak het sluiten van een ver drag over een vrijhandelszone in Europa. Op de foto de Nederlandse dele gatie, v.l.n.r.: dr. J. Linthorst Ho- man, min. J. M. A. H. Luns en drs. E. H. van den Beugel. Een botersmokkelzaak in Zuid- Limburg, die de laatste week aan het licht is gekomen, blijkt omvang rijker te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. De verhoren wijzen er op, dat er een sterk vertakte smok kelorganisatie is, welke haar leiding heeft in België, met bijposten in Gul pen op een landbouwhoeve, en in Maastricht in een garage. De economische officier van justi tie te Maastricht, mr. P. van Mier- lo, heeft in verband met het uitge breide onderzoek in deze vrij belang rijke affaire zijn vakantie willen on derbreken. Er is nu reeds door de samenwerkende economische en douanediensten in Nederland en Bel gië in totaal een twaalftal arresta ties verricht. De helft van de arrestanten zijn Belgen, de zes andere zijn Maas- De regeringsleiders van de drie grote westelijke mogendheden, Eisen hower, MacMillan en de Gaulle, heb ben gisteren brieven gezonden aan premier Kroestjev van de Sovjet- Unie over de plannen voor een top conferentie. Eisenhower geeft in zijn brief te kennen, dat Moskou de di plomatieke voorbereiding van zo'n conferentie in de war heeft gestuurd door ontijdige publikatie van docu menten. Hij zegt te twijfelen aan de oprechtheid van de Sovjet-Unie bij de voorbereidingen van het topge- sprek. Volgens de Amerikaanse president wil het Westen de conferentie geens zins verhinderen, maar „zij zou niet aan de verwachtingen van de mens heid voldoen, als er niet mag worden gesproken over de grote politieke ge schillen die de wereldvrede in gevaar brengen." In de brief van de Gaulle wordt ge zegd, dat een gebrek aan overeen stemming over de te behandelen on derwerpen niet mag worden verdoe zeld door te algemene formulerin gen. Daaruit zouden maar nieuwe misverstanden voortkomen... In Genève hebben gisteren de atoomdeskundigen verkennende be sprekingen gevoerd over de moge lijkheid van controle op het stop zetten der kernproeven. Over het be sprokene werden geen mededelingen gedaan. Eerst morgen zal het over- Verwachting: van het KNMI in l de Bilt, tot donderdagavond, op- gemaakt woensdagavond 23.15 nur: Plaatselijk enkele regen, of on- J weersbuien, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen- de richtingen. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. 2 Vandaag: zon onder 21.02 uur, 2 maan op 21.58 uur. 2 Morgen: zon op 4.26 uur, maan 2 onder 8.19 uur. Door het toepassen van enkele gemene „zwiepers" wist de Ita liaan Arrigo Padovan woensdag in Brest als eerste over de eind streep te gaan van de zevende etappe van de Tour de France, fan St. Brieux naar Brest over 166 kilometer. De Brit Brian Robinson van de internationale Ploeg, die door deze onsportie- Pe manoeuvre gedupeerde tweede werd, diende evenwel een protest in, dat werd toege wezen, waarna hij tot etappe winnaar werd uitgeroepen. De I foto toont de eindspurt, links Robinson, rechts Padovan. zijn gisteren twee Grieken door Turkse extremisten vermoord. "j LlmaJ*°l kwam het tot ge welddaden, die begonnen met de moord op een Turkse arbeider in een Griekse fabriek. 5ev?lkinS van Limassol on- ■sii ivr? stuwden de Britten on middellijk politie-auto's, die bekend maakten dat de mensen naar huis moesten gaan en binnen moesten blijven. (Van onze parlementaire verslaggever) van de socialistische mej. Zeelen- berg aangevallen. Een motie van deze woordvoerdster om het open- ele Hervorming ter sprake. Prof. Oud vond het zeer hinderlijk, dat men al jaren op de beslissing van •«.•••I A' UCA.C V Len principiële aiscussie over stellen van beroep op de ministeriële de minister ter "zake moet wachten, de vraag in hoeverre de burger verklaring toch aanvaardbaar te ma- Het was voor hem een motief om vrijheid moet hebben om ver- u enigingen op te richten in een vorm die hij zelf wenst is woens dag in de Tweede Kamer ont staan bij de behandeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. ken, noemde hij „een doekje voor het bloeden." Hij zou deze zaken lie ver aan de rechter willen overlaten; dergelijke moeilijkheden voor de mi nister en zijn ambtenaren weg te ne men. Hij vond het onjuist, dat hier een vereniging die niet deugt moet de overheid controle moet uitoefe- De discussie, die de WD en de PvdA in botsing bracht, ontstond P3!*1) tegenover, naar aanleiding van een amende- vrijheidsbeginsel ment-van Rijckevorsel (KVP) om het preventief toezicht van de minis ter van Justitie op verenigingen af te schaffen. (De minister moet een verklaring van geen bezwaar afge ven volgens het nieuwe wetsontwerp. Vindt hij daartoe geen aanleiding, dan wordt de vereniging in rechten beknot). Prof. Oud heeft hierbij het betoog worden opgeheven, aldus de liberale fractieleider. Prof. Oud nam daarbij de kans waar om de socialisten hun gebrek aan progressiviteit te verwijten. Hij stelde het vrijheidsbeginsel van zijn het „ondeugdelijke van de PvdA. nen. Het is de vraag wat er zal ge beuren met het amendement-van Rijckevorsel nu door de VVD al dit materiaal is aangedragen. Een be slissing hierover is gisteren nog niet genomen. Wel heeft de Kamer zich leg worden voortgezet. Men neemt aan dat de vertegenwoordigers van Oost en West vandaag hun regerin gen zullen raadplegen. De Westduitse Bondsdag heeft zich woensdagochtend tijdens een debat over de buitenlandse politiek, uitge sproken voor vorming van een vier- mogendhedencommissie, die zich uit sluitend met de kwestie van de Duitse hereniging moet bezighouden. Woensdagavond werd nog gemeld, dat de Russische minister-president, woensdag een nieuwe nota aan pre sident Eisenhower gezonden heeft, met het doel „de spanningen in de wereld te verminderen." trichtenaren en een Gulpenaar. Da Nijmeegse centrale douane-recher che werkt met het economisch par ket te Maastricht en met de Neder landse en Belgische douanediensten, ten nauwste samen. Een Maastricht se, bekend als „mooie Madeleine", die meewerkt door het verschaffen van auto's uit haar garage voor de smokkeltochten, wordt beschouwd als een der voornaamste figuren in deze smokkelorganisatie, welke tot nu toe, ongeveer 36.000 kg boter over de grens heeft gebracht. De eigenlijke hoofdleider van het smokkelkomplot is echter nog niet ontdekt. Men heeft aanwijzingen dat dit een Belg moet zijn, maar zeker heid hieromtrent bestaat nog niet. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is gis teren, vergezeld van zijn vrouw en vijf kinderen, in de Zuidslavische ha venstad Dubrovnik aangekomen voor een vakantie van twee weken en voor besprekingen met maarschalk Tito. In Belgrado is men van oordeel, dat het bezoek van Nasser een belangrijk-a morele steun geeft aan de houding van Zuid-Slavië tegenover de met Moskou verbonden landen, die Tito onophou delijk kritiseren. Vooraanstaande communisten in de Zuidslavische hoofdstad hebben te kennen gegeven, dat de regering er weinig meer voor voelt, met Moskou tot een hervatting van het economi sche overleg te geraken. „We zijn het optreden van Kroestjev beu", zo wordt gezegd. „Hij beschouwt ons als school kinderen". In de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers hebben ettelijke liberalen gisteren te kennen gegeven, dat „hun fractie" haar steun aan de regering-Eyskens zal onthouden, om dat zij het niet eens is met het re geringsprogram dat de premier met de door de regering voorgestel de aanpassing van het aantal kamer zetels aan het bevolkingscijfer. De Walen zijn verontrust over de uit breiding van de Vlaamse vertegen woordiging", aldus Buset. woensdag "heeft ontvouwd. Als de li- De socialistische spreker noemde beralen vandaan inderdaad en hlnr» i nrededeling in de regeringsverkla- hoi etoiooi „on r>iioi,o„o o„i ~j-o ter Samkalden vond voor de rechts voor een vereniging een notariële positie van de kerkgenootschappen in voor een vereniging een notariële het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Er waren enige amendementen inge- argumenten van het katholieke ka- «.^'2 oTde at gemene bepalingen. De minister heeft zich bereid ver klaard aan deze wensen tegemoet te komen. akte voldoende acht, op juridische gronden, en stelde zich achter de argume merlid. In dit verband kwam het lang uit blijven van de goedkeuring van de statuten op de Vereniging voor Sexu- beralen vandaag inderdaad en bloc i tegenstemmen, betekent dit, dat de regering valt en er waarschijnlijk nieuwe verkiezingen zullen moeten worden uitgeschreven. De uitslag van de stemming is echter nog onzeker, doordat bijvoor beeld de liberalen van Glabbeke en Lahaye onomwonden hebben ver klaard, dat zij zich van stemming zullen onthouden, omdat zij de plan nen van de nieuwe regering toch wel acceptabel achten. De houding van deze fractieleden heeft in de verga dering van de liberale partij (dins dagavond) nogal wat rumoer veroor zaakt, In de Kamerbijeenkomst van woensdagmiddag zei de liberaal Janssens, dat zijn fractie de finan ciële hervormingsplannen van Eys- kens niet ongevaarlijk achtte. De socialisten bleken nog altijd even onverzoenlijk als voorheen, ge tuige de uitlating van Buset, dat de C.V.P „bezeten is door mateloze am bities. „De socialisten zijn het niet eens In de afgelopen maand is de werk loosheid in Nederland gedaald. Eind juni waren er 58.907 werkloze man nen, tegen 64.637 aan het eind van de voorafgaande maand. Werkloze vrouwen waren er eind juni 4824, eind mei bedroeg dit aantal 4864. ring dat de kredieten voor het bij zonder onderwijs niet zijn verhoogd, onjuist. In feite bedroeg de verho ging 800 miljoen frank, zei hij. Buset zei niet te geloven in het aanbod van de regering om de schoolkwestie los te maken van de politiek Woensdagmorgen omstreeks 7 uur was het noodweer in de gemeente Diepenheim (O.). Er was een zware regenval, gepaard met een kort maar krachtig onweer en enkele zeer krachtige windstoten. Het nood weer hield plus minus twintig minu ten aan. Aan de provinciale weg van Diepenheim naar de Gelderse grens werden verschillende bomen ontwor teld; een boerderij en kippenhokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen. Tijdens een onweer in de gemeente Beilen (Drente) is woensdagmiddag de 42-jarige Willem Boer, terwijl bij aan het grasmaaien was, door de bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Hij was ongehuwd. Te Sleen eveneens in Drente is de bliksem in de landbouwschuur van landbouwer J. S. geslagen, waarbij de schuur in brand geraakte. Spoe dig sloegen de vlammen over naar de met riet gedekte boerderij, dia slechts ten dela behouden bleef.

de Stem | 1958 | | pagina 1