EEN STRAATJE OM IN JOHANNESBURG HERTEN De atoomconferentie te Genève EDDY DE ROEVER A hl Goud en tranen. niet so beminnelijk als se er uit sien Tweede Charlie Kuns OOST WEST Een zittend leven? Deen bezoekt vreeswekkende Indianenstam Middel tegen slijtage van metalen rollen in cellofaan - altijd vers - altijd lekker Reynolds protesteerde tegen kernproeven Engelse koningin vond schilderij afschuwelijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 JULI 1958 Een beeld vein de conferentie van atoomdeskundigen, welke in Genève is begonnen. De tele- foto hieronder toont aan de conferentietafel v.l.n.r.: de Poolse geleerden Leopold Jur- wiewicz en Mensovitchde Rus sische deskundigen I. Y. Tamm Y. K. Fyoforof en Semyon K Tsarapkin en de Tsjechisch afgevaardigde Cenmir Simant ,..c De foto boven toont v.r.n.l. de Britse geleerde sir John Cock- roft. de Amerikaan dr. Ernest Q. Lawrence, de Engelse sir William Penny, de Amerikaanse dr. J. B. Fisk en zijn landge noot dr. Robert Bacher, de Franse profesor Yves Roccard en de Canadese dr. O. N. Solandt Als de echte Charlie Kunz van je zegt: Iemand die mijn stijl zó volkomen beheerst, heb ik nog nooit eerder ontmoet," dan is dat méér dan alleen maar een compliment. En dat over kwam Eddy de Roever, een sympathieke 25-jarige jongeman uit Rotterdam. In 1950 kreeg Eddy een Charlie Kunz-plaat cadeau en zo is het eigenlijk begonnen. Het gezin de Roever ivas een piano rijk en na het horen van Charlies spel stond voor Ed als een paal boven water dat hij óók zo zou willen spelen... Met een bewon derenswaardig doorzettingsver mogen ging Eddy aan het stu deren. Zijn voorbeeld, die eerste Charlie Kunz-opname, werd letterlijk grijs gedraaid omdat hij geen detail wilde missen. Een voortvarende oom. erg in zijn schik met zijn muzikale neef, bezorgde hem, vrij onver wacht een eerste optreden. Er was nl. een party van RAF- officieren en daar trad F.ddy voor het voetlicht en veroor zaakte bijna... 'n vechtpartijtje. Sommigen van de aanwezige vlieotuiaheren beweerden bij hoog en bij laag dat dit de échte Charlie Kunz was. terwijl een andere groep deze veronder stelling als waanzinnig betitelde, want Charlie Kunz was immers veel ouder. Misschien is het voor enkele R.AF-mannen wel steeds 'n open vraag gebleven, maar Eddy's succes was er niet minder om. Nu deed Ed hetzelfde wa.t een echte fan zou hebben gedaan. Hij schreef Charlie Kunz een brief, vertelde hem van zijn succes en vroeg om een foto. Dat portret (mét opdracht) kwam per kerende post en er was een uitgebreide brief bij ook'. Dit was nog maar een begin, want dit eerste epistel kreeg gaandeweg steeds meer broer tjes en zusjes, totdat een ware stroom van brieven over en weer ging. Is het nog nodig om, te vertellen, waarover Charlie en Eddy corespondeerden? „Kom eens een keertje over." schreef Kunz, „mijn vrouw en ik zouden het reuze prettig vinden." Dat was niet aan dovemansoren gezegd en Jan de Roever ging naar Engeland. Hij werd er zó hartelijk ont haald. dat het korte bezoekje dat Eddy dacht af te leggen uit eindelijk een hele logeerpartij werd. Zijn hele vakantie bracht de Roever bij de familie Kunz door en het gros van de ge sprekken ging... over piano spelen. Nu had in die tijd de Engelse pianist juist een operatie aan zijn handen ondergaan en dat was dan ook wel de reden dal Pat Kunz. zijn vrouw, verheugd uit de tuin kwam gehold, toen ze het haar zo bekende spel hoorde. Maar Charlie speelde niet, het was Eday! ..Formidabel." zei Pat. ..zo goed heb ik Charlies stijl nog nooit door een ander horen spelen. Ik dacht waar achtig dat hij zélf achter de vleugel zat!" Een glimlachende Charlie beaamde dit. „We krij gen veel platen en bandjes toe gestuurd van landgenoten die vonden dat zij net zo speelden als ik. maar zoals jij is er nog nooit een geweest." In Nederland werd Eddy de Roever in 1958 ontdekt. Hij ging enthousiast aan het repeteren- en schreef aan Charlie, dat hij weldra ook een piano-medley Advertentie' chOCO-Kr° ,show fruit munt ho\-euc^WS munt Mgr. Cardijn die erkend wordt als'een van de grote stuwers i van gezonde sociale toestan- den in Europa, vroeg zich. bij J het zien van de trieste Afri- l^aanse voorsteden af'. „Zou een christelijk leven hier I eigenlijk wel mogelijk zijn?" J Johannesburg is op goud gebouwd en leeft ervan. „Waar vuur is daar zijn mensen'zeggen de primitieve stammen in het oer woud van Afrika. ,,Waar goud is daar zijn blanken" zouden de 500.000 negers van Johannesburg kunnen zeggen. Zij leven er als mijnwerker of als huisbediende van de 400.000 blanke meesters in deze prachtige stad. In grootte de derde stad van Afrika, maar in opeenstapeling van ellende en pracht.de eerste van het zwarte continent. Wie in eens midden in het stadscentrum geplaatst wordt, kan menen in een Amerikaanse stad te staan en wie er bij avond overheen vliegt wordt getroffen door een onvergetelijk schouwspel van stralend licht. Maar in geen van beide gevallen heeft hij de voorsteden gezien die poët'sche namen dragen als Moroka en Orlando. De stad zelf kent wolkenkrabbers, vele prachtige parken en sportterrei-. nen en heeft de culturele achtergrond die haar volwaardig maakt: univer- siteit.^ museum, observatorium, die rentuin en theaters. Er rijden zo'n 100.000 auto's rond; als 't niet reeds aan de huidskleur te zien was zouden de blanken door hun ongeduldig ge drag in de verkeerschaos nog bewij zen. dat ze uit een land komen waar tima money is, en money wil in Jo hannesburg zeggen: goud. De Afrika nen behouden hun kalmte en slente ren door de straat, omdat ze niet we ten dat tijd geld is of omdat ti)d toch maar het geld van hun baas is De straten, die bijzonder langgerekt zijn om dure hoekhuizen te vermijden hebben even goed als iedere stad in Nederland hun flatgebouwen met 200 kamers. Per kamer werken daar een tweetal zwarte bedienden. De echte rijken van deze stad wonen in palei zen van villa's en beschikken over nog meer hulpkrachten per kamer. Maar hoe bedrijvig de stad bo vengronds ook is, ondergronds leeft en krioelt het niet minder van mensen. Het zijn de mijnwer kers die tot anderhalve kilometer Gezicht op de wereldstad Johan nesburg. (Luchtfoto). onder de stad graven naar het goud, waarvan deze stad als geen andere ter wereld leven moet. Deze negers wonen in de „loka- sies". Een ervan heette Sophia- town. Maar op 10 februari 1955 begon de gedwongen uittocht van 50.000 negers, want de regering meende dat de tijd gekomen was, waarop dit stadsdeel bebouwd moest worden voor de zich uitbrei dende blanke bevolking. Dure huurbaas Een andere lokasie heet Orlando. Waar deze voorstad begint staat de grote elektrische centrale die Johan nesburg zelf voorziet van licht. Maar in Orlando branden in de donkere nacht alleen een paar straatlan taarns. Voor de verlichting van hun eigen huizen gebruiken de negers kaarsen en olie- Van de hutten van huizen is de gemeente een huurbaas, die geen geringe huur vraagt. Nog erger is het in de voorstad Moroka waar het stadsbestuur alleen de grond verhuurt in lappen van zeven vier kante meter. Hier moeten de Afrika nen zelf voor een woning zorgen. Golfplaten zijn er al een luxe. On geveer 60.000 mensen wonen er bij een. Wie door de voorsteden van Johan nesburg gaat komt ook langs de ..compounds". Een soort kazerne waarin alleen maar mannelijke ar beiders huizen, minstens vier in één kamer. Dit zijn de mensen die het eerste de weg vinden naar de She beens. de drankhuizen, waar verkeer de betrekkingen worden aangeknoopt en het gezin thuis vergeten raakt. Droevig Ogenschijnlijk zijn de huisbedien den van de blanken er beter aan toe. Zij zijn gehuisvest in kleine kamers in de tuin van hun baas. waar ze slechts alleen mogen wonen. Hun ge zin moet blijven waar het is. maar in de nacht zijn de negers vaak niet alleen. Dit is de huisvesting van vele Afri kanen. die drie miljard pond goud uit de aarde hebben opgegraven. De voorsteden Moroka en Jebavu hebben samen één kliniek voor 85.000 mensen en één dokter voor 40.000. Ruim 60 pet- van de kinderen sterft voor ze twee jaar oud zijn. En toch staat Johannesburg op j goud. De blanken leven ervan en hebben hun prachtige gebouwen en huizen, maar de zwarten, die het goud moeten delven dat Johannes burg mooi heeft gemaakt, wonen in voorsteden waar niets van henzelf is noch de grond noch het huis waarin zij leven. lAdvertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A t. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. De Deense etnoloog, Jens Yde, assistent-curator van het Deense na tionale museum, zal volgende week naar Brazilië vertrekken, om daar in de dichte oerwouden van Braziliaans Guiana te zoeken naar een geheim zinnige Indiaanse stam, die tot dus ver nog door geen enkel bleekgezioht is gezien. Yde bezocht drie jaar geleden Bra ziliaans Guiana, waar hij enkele maanden leefde met de Wai-Wai in dianen. Van hen hoorde hij. dat ver derop langs de rivier de Mapuera- stam woont waarvan de leden ,.zo groot zijn als tapirs met ogen dichtbij de mond". De Wai-Wai leven in constante vrees voor de menselijke monsters, ofschoon zij hen nog nooit hebben ge zien. Yde vond echter aanwijzingen dat in het door de Wai-Wai genoemde gebied inderdaad een onbekende in dianenstam moet wonen en die wil hij thans zoeken. Op zijn nieuwe ex peditie zal Yde worden vergezeld door een Griekse collega. G. Poly- krates, die de laatste jaren in Dene marken heeft gewoond. Tezamen zullen zij in een rubber kano de Mapuera-rivier stroomaf waarts afgaan. Yde betwijfelt of de Wai-Wai dragers af zullen staan. zou opnemen. Of Charlie er geen bezwaar tegen had dat Eddy zich „de Nederlandse Charlie Kunznoemde „Natuurlijk met," was het ant woord. Een paar dagen voordat de eerste Eddy de Roever-medley op de grammofoonplaat zou worden opgenomen, bereikte Ed het trieste bericht, dat zijn grote vriend plotseling was overleden. Het is te begrijpen dat, hij toen niet erg veel voelde voor het maken van een plaat. Uiteindelijk is het er toch van gekomen. De Amerikaanse kustwacht heeft binnen de gevarenzone rondom het proefterrein van Eniwetok in de Stil le Oceaan het jacht Phoenix van de Amerikaanse pacifist dr. Earle Rey nolds aangehouden. Reynolds had zich naar dit gebied begeven om te protesteren tegen de Amerikaanse kernproeven. Buiten hem bevonden zich zijn vrouw, zoon en dochter en een Japanner aan boord. Het jacht werd door een machinevaartuig naar Kwajalein geëscorteerd. Vandaar wordt Reynolds naar Honoloeloe ge vlogen, waar hij bij de openbare aanklager in bewaring wordt ge- De 55-jarige Schotse ingenieur John McGregor heeft verklaard een mid del te hebben ontdekt om het slijta- ge-proces bij metalen te voorkomen, McGregor zóu de metalen een „huid geven waardoor zij zo goed als niet slijlten. Boren, die normaal onbruikbaar zijn na negentig gaten ermee te heb ben gemaakt, zouden na te zijn be handeld volgens het procédé van McGregor nog bruikbaar zijn na 1600 maal te zijn gebruikt. McGregor zegt zijn vinding te heb ben verkocht aan een Duitse maat schappij, omdat er in Groot-Brittan» nië geen belangstelling voor zou zijn geweest. Een woordvoerder van een grote Britse staalonderneming heeft verklaard nooit te hebben gehoord van McGregor. ..Maar we zijn be paald geïnteresseerd in zijn vinding, als waar is wat hij zegt", aldus de woordvoerder. Tijdens het bezoek dat koningin Elizabeth bracht aan de Loretto- kostschool te Musselburghuitte ze kritiek op een doek van de achttien jaar oude student James Mac key. „Het is afschuwelijk," zei ze, na een blik te hebben geworpen op heil! nog niet geheel voltooide schud/er* stuk, dat een stilleven moet ejoon& stellen. Zij voegde er snel aam toef „...Ik bedoel, dat het zeer moeél&lt moet zijn geweest... het perspectief lijkt erg ingewikkeld." James zei naar aanleiding van de koninklijke kritiek: „Ik durfde de koningin niet te zeggen, dat het werk nog niet af is en dat ffe er nog heel wat aan moet doen." Het doek stelt een tafel voor, waarop een fles, die er v iiztet ais een brood, staat, een paar klodders^ die fruit moeten voorstellen en nog diverse andere dingen (Van een medewerker) Herten behoren o.a. door hun slankheid tot de meest elegante, door hun karakter tot de meest geliefde dieren van het bos. Ze lopen, sprin gen, zwemmen en klimmen voortreffelijk: horen, zien en ruiken tamelijk goed. Ze zijn voorzichtig en schuw. Een maal op leeftijd gekomen ook uitermate slim en.onver- iraagzaam. De gevoelige en vriende lijke blik uit de grote ogen bedriegt een beetje- De bok ken zijn zeer prikkelbaar en bij het minste of geringste driftig en bovendien zijn zij uitgesproken vechtlustig. De vrouwelijke dieren zijn schu- ver, doch eveneens bijzondei leftig. De bok kan een slechte, ego- stische vader genoemd worden, le reegeiten zijn wekenlang op- fferende moeders, als ze in mei f juni hun jongen in de donke- e bossen op de wereld gebracht lebben. Het vrouwtje houdt het tong de eerste dagen na de ge- boorte verborgen. Bij het gering ste waarschuwingsgeluid van de moeder duiken de jongen weg. Dat duurt net zo lang tot ze ge leerd hebben er met hun moeder razend snel vandoor te gaan. Dat wegrennen hebben ze al heel gauw onder de knie. Jammer is het dat wandelaars al te vaak denken dat een jong. dat ze eenzaam in het bos aangetrof fen hebben, geen moeder of geen thuis heeft. Ze nemen het dan mee en staan er geen ogenblik bij stil, dat ze het diertje een slechte dienst bewijzen. Het hert je groeit in het wild namelijk veel beter en gezonder op dan in welk goed verzorgd gevangenschap ook Zijn verlangen naar het bos blijft toch bestaan. De herten, die in het wild leven schuwen de reuk van de mens zó, dat wanneer een hertje uit zijn gevangenschap weer bij zijn familie terugkomt, uitgestoten wordt. Dat staat dan wel gelijk met een doodvonnis. Wekenlang zoogt de reegeit haar kinderen, maar reeds na vier we ken beginnen deze door de moeder goed onderwezen fijn groep gras en blaadjes te pluk ken. Ook pa doet daar aan mede, al is hij dan wel wat minder kies keurig. Bladeren en loten van bomen en struiken, jong graan, sappige en gekruide grassoorten eikels en andere vruchten van bomen behoren tot het voedsel, waaraan het hert de voorkeur ■geeft. Waar veel herten voorko men is de schade aan de gewas sen dan ook heel groot. Jonge bo men hebben het heel zwaar te verduren, wanneer de bokken de stammen gebruiken om het om hulsel van hun geweien te ver wijderen. Volwassen reeën berei ken een hoogte van 75 cm tot 1,3 meter en wegen 20 tot 30 kilo gram. Herten zijn bijna overal in Euro pa en in Azië te vinden. Ze heb- ben weinig bos nodig om op te groeien en zich prettig te voelen. Als de dieren herhaaldelijk ge stoord worden, trekken ze weg uit de streek. In de bronstijd gaan de bokken op stap. Niet goedgeluimd, want de bok is dan in staat om zijn ge lijken. andere dieren en zelfs mensen in blinde woede aan te vallen. Ook voor zijn vrouwelijke part- f ners is hij niet voorkomend. Oude bokken, die in gevangenschap le ven zijn helemaal onuitstaanbaar en vormen vooral voor kinderen een groot gevaar. Dus toch niet zo lief als ze er wel uitzien.

de Stem | 1958 | | pagina 13