KAMER PLEIT VOOR DE INDUSTRIE ürtk?* Liz" aarzelde niet Veel aandacht voor Eijskens ontvouwt regeringsprogram spreiding bedrijven JAVAANSE BISSCHOP STELT K.V.P. VERANTWOORDELIJK Geleerden begonnen overleg in Genève Van Thiel: „Onbeperk te investeringsaftrek" Libanon is verongelijkt Geheimzinnige bezoeken aan verpleeginrichting Djakarta wil er wat meer van weten Verhouding Nederland - Indonesië Over Euro hoofdstad nog geen besluit Flatbewoners contra melkrijders Voor hogere groepen nieuw onderzoek r VERBODEN INKOPEN VOOR Nieuw- Guinea Plaatselijk onweer Diensttijd op 12 maanden Ook Dulles was voorzichtiger Assmann wijst op Westerschelde Op Cuba weer vier Amerikanen ontvoerd Het Westen is egoïstisch Staking van kernproeven Twee kinderen uit één gezin verdronken Spoorsalarissen 9Be JAARGANG No. 22797 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M, Vercauteren, L. J. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Foor God. Konbmin en Vaderland WOENSDAG 2 JULI 1958 Abonnementsprijs 1 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstr;,at_4ytel. no. 35); De Nederlandse ploeg in de Tour de France toostte op het succes van Voorting, nadat deze de gele trui had veroverd. Links: Wim van Est, Piet de Jongh, Gerrit Voorting en Piet Damen. Rechts: Piet van Est, Jef Lahaye, Klaas Büchly en Jean Goldschmidt. f- De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft dinsdag verklaard, dat de In donesische regering doende is, inlich tingen in te winnen over het voor nemen van Nederland, naar Ned. Nieuw-Guinea troepenversterkingen te zenden. Volgens minister Soebandrio ,,was de Indonesische regering reeds van deze zaak op de hoogte" en zal zij er ,,op een geschikt tijdstip" op rea geren. Tien dagen geleden heeft een lid van het Indonesische parlement een pleidooi gehouden ,,voor het gebruik van wapengeweld om West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen." De Australische minister van de fensie, Cramer, heeft verklaard, dat Australië op het ogenblik niet over weegt meer militairen naar Austra lisch Nieuw-Guinea te zenden. PRESIDENT EISENHOWER zal zich rechtstreeks tot de natie wenden om steun voor zijn buitenlands program ma. Hij wil de financiële besnoeiingen van de congrescommissie ongedaan maken. DR. WALTHER Schreiber, tot 1955 burgemeester van West-Berlijn, is op 74-jarige leeftijd overleden. EEN RUSSISCHE eentrapsraket met wetenschappelijke uitrusting van an derhalve ton heeft volgens „Tass" een recordhoogte van 173 km bereikt. IN LEEUWARDEN is een voerman verongelukt bij een poging, een op hol geslagen paard tot staan te bren gen. Het dier wierp hem tegen een hek en liep vervolgens over hem heen. TIEN VROEGERE leden van Tune sische regeringen uit de „Franse" tijd zijn dinsdag in arrest gesteld. NA EEN aanvaring met een onbe kend schip is gisteren een Franse trei- ler bij Beachy Head gezonken. Drie opvarenden worden nog vermist. VOLGENS een Zweeds blad zou nog deze maand de verloving te verwach ten zijn van prinses Margaretha met Robin Douglas-Home. Eerder was ge zegd dat de romance een eind had gevonden. AMINTORE FANFANI, leider van de Christen-Democratische partij van Italië, heeft met de sociaal-democra ten een coalitieregering gevormd. Verwachting van het KNMI, tot woensdagavond, opgemaakt dins- dagavond 23.15 uur. Perioden met zonneschijn, maar I ook plaatselijk enkele onweers- buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak oostelijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige afkoeling. Vandaag: zon onder 21.03 uur, maan op 21.27 uur. Morgen: zon op 4.25 uur, maan onder 7.10 uur. i De Belgische premier, Gaston Eyskens, heeft gisteren in zijn regeringsverklaring voor de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers gezegd, dat het kabinet de volledige ontplooiing van het of ficiële onderwijs wil verzekeren en tegelijk de bestaansmogelijk heid van het vrije onderwijs wil waarborgen. Eyskens stelde vast, dat hij niet met een overgangsprogram kwam en dat er „vanzelfsprekend" punten uit het verkiezingsprogram van de C.V.P. in overgenomen zijn. „Dat is een kwestie van eerlijkheid," zei hij. De premier verklaarde het te betreuren, dat zijn partij geen bond genoot had gevonden om het rege ringsprogram van economische vooruitgang en sociale hervormin gen te verwezenlijken. Een van de eerste taken van de ka tholieke regering zal zijn de militaire diensttijd van vijftien tot twaalf maanden te verkorten. Met nadruk verklarend dat België trouw blijft aan Libanon is begonnen met een diplomatiek-offensief, ten einde alsnog te trachten een gewapende politiemacht van de V. N. naar het omstreden gebied te krijgen. President Sjamoen had gisteravond een lang telefonisch onderhoud met zijn ambassadeur in Ame rika, Malik. Minister Dulles verklaarde dins dag, dat het inderdaad beter is, dat de Libanezen zelf hun proble men oplossen. Rechtstreekse Ame rikaanse hulp zou slechts een „laatste toevlucht" zijn. De uitla ting van Dulles geeft reden tot de veronderstelling, dat Washington geneigd is, de houding van Ham- marskjoeld te steunen. De secreta ris-generaal van de V.N. bleek na een bezoek aan Beiroet van oor deel, dat de klachten over infil traties uit de Verenigde Arabische Republiek wel wat overdreven wa ren. De Libanese regering zou nu op een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad willen aansturen. Ten zuiden van Beiroet hebben dinsdag regeringstroepen enkele honderden rebellerende Druaen te- ruggedreven en daardoor de direc te bedreiging van de internationale luchthaven van Beiroet afgewend De frontlijn van de zuidelijke re bellengroep is over een afstand van 5 kilometer opgerold. De Druzen onder bevel van Kemai Jumblatt' zp'n nu hun overheersende positie kwjjt, van waaruit zij maandag neerkeken op de startbanen van het vliegveld. Volgens een blad in de Libanese hoofdstad zouden in Amman twaalf Jordaanse officieren zijn gearres teerd, wegens een poging tot een staatsgreep in Jordanië. De unie partner van dit land, Irak, zou on middellijk het zenden van 5000 man troepen hebben toegelegd. het Atlantisch Verbond zei de pre mier, dat de vermindering van dienst tijd mogelijk zal worden door het vormen van een nieuw korps vrijwil ligers. Wat het onderwijs betreft: voor de gebouwen en lokalen van het vrije onderwijs zal geen rijksgeld worden gevraagd. Aan de kredieten voor het cfficiële onderwijs zal niet geraakt worden. Voor het middelbaar onder wijs zal het schoolgeld eerlang wor den afgeschaft. Zij die dezelfde pres taties leveren zullen ook dezelfde wedden en pensioenen krijgen. Het bedrag daarvan zal niet zo hoog zijn als voor het officiële onderwijs. Verder in het Frans sprekend zei Eyskens, dat de mogelijkheid bestaat in tien jaar tijds het volksinkomen met veertig procent te doen toenemen op voorwaarde, dat een economische politiek op lange termijn wordt ge voerd. Een tienjarenplan van openbare werken zal in modernisering van de basisinstallaties voorzien om economi sche expansie mogelijk te maken. De regering wil dat de arbeider zal delen in de winst. Zij zal honderdduizend arbeiderswoningen laten bouwen en het huidige ouderdomspensioen op 36.000 frank per jaar brengen. Eyskens ontvouwde een program voor sanering van de schatkist. Hij besprak ook het melkvraagstuk: de oude voorraad van 4.500 ton boter, die voortdurend op de markt drukt, moet zo spoedig mogelijk geliqui deerd worden. In dit verband zullen er onderhandelingen worden aange knoopt met de Nederlandse overheid om de smokkel aan de grens zoveel mogelijk te beletten. De regering zal de grote problemen van het land in een niet-politieke geest benaderen, aldus Eyskens, om dat dit naar haar mening de juiste manier is om deze problemen op te lossen „in het licht van een dreigende recessie over de gehele wereld". Donderdag zal in de kamer van volksvertegenwoordigers over de re geringsverklaring gestemd worden. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Zijlstra zal vermoedelijk niet veel last hebben met zijn antwoord aan de Tweede Kamer .over de industrialisatienota. Politieke strijd zit er weinig in. Alleen de heer van Thiel (K.V.P.) heeft gedreigd met een motie, wanneer de minister van Finan ciën niet duidelijk maakt, waarom hij de investeringsaftrek slechts beperkt zal toelaten- Het debat ging ver uit boven het aspect van de uitbreiding van de industrie. Met name zijn ditmaal uitvoerige beschouwingen gewijd aan de ruimtelijke ordening en het probleem van de spreiding van de industrie in de komende vijf jaar. Er zal in deze periode voor 100.000 mensen nieuw werk in de industrie gevonden moeten worden. De minister be rekent, dat hiermee een bedrag van minstens 11 miljard gulden gemoeid zal zijn, wil de industrie voldoende uitbreidingen en vernieuwingen kun nen financieren. De Kamer vond dit bedrag eerder te laag geraamd en drong dan ook algemeen aan op het scheppen van een gunstig klimaat, vooral door belastingmaatregelen, waardoor het bedrijfsleven zich werkelijk zal kun nen ontplooien. Een van de concrete wensen betrof de investeringsaftrek, een tegemoetkoming in de belasting heffing, die minister Hofstra reeds heeft toegezegd. De KVP wil echter op dit punt de beperking die de be windsman had aangebracht weer on gedaan te maken. Hier dreigde de heer van Thiel dan ook met zijn mo tie. De PvdA wilde wel akkoord gaan met een investeringsaftrek, maar vond, dat deze belastingfaciliteit niet aan ieder bedrijf in gelijke mate toe komt. De heer Nederh rst vroeg dan ook na te gaan welke bedrijfstak voor deze tegemoetkoming het eerst in aanmerking komt. Men zou ook de industrie in een bepaalde streek op deze wijze kunnen bevoordelen. Hierbij kwam het probleem aan de orde van de spreiding van de in dustrie over de verschillende gebie den in Nederland. Dat vooral de noordelijke provin cies het moeilijk hebben en daarom aanspraak kunnen maken op bijzon dere maatregelen, daarover waren alle sprekers het eens. Maar ook de industrialisatie van de Wester schelde, met name het zgn. Sloeplan, werd van verschillende zijden naar voren gebracht als een mogelijkheid om de industrie te brengen naar die gebieden, waar nog onvoldoende werkgelegenheid is. De heer Assmann (KVP) wees er op, dat mede in verband met de ko mende Euromarkt een scheiding dient te worden gemaakt tussen de industrieën, die beslist aan diep vaarwater moeten liggen (hiervoor dient de randstad Holland op de eerste plaats gereserveerd) en in dustrieën die in de rest van Neder land kunnen worden gevestigd, zo dat zij de werkloosheid daar vermin deren. De heer Assmann was van me ning dat ook de Westerschelde als een mogelijke plaats voor zware in dustrie moet worden ontwikkeld en hij noemde dit gebied bij uitstek ge schikt voor een „tweede Europoort". Hij vroeg om een groots opgezet plan, dat zowel de industrievestiging aan de IJ-mond, aan de Nieuwe Wa terweg en aan de Westerschelde om vat. Hij wilde voorkomen, dat deze gebieden met elkaar gaan concurre ren. In dat geval zou het Roergebied als lachende derde gaan profiteren van afbraakprijzen. Hij vroeg de mening van de minister over de Ha- ringvlietplannen van Rotterdam. T»+* Voor de tweede maal in korte tijd is een man, om onbekende redenen, binnengedrongen in een verpleegin richting voor debiele kinderen aan de Prins Hendriklaan te Amsterdam. Een nachtzuster ontdekte een man in het souterrain van 't gebouw. Hij had een vierjarig patiëntje van de inrichting op de arm. Het kind huil de hevig. De zuster die het kind te hulp wilde komen, kreeg een klap met een fles. Ze kon evenwel de slag met haar arm opvangen en slaagde er in het kind aan de man te ontrukken. Ze sloeg alarm, waar op de man de vlucht nam. De politie stelde een onderzoek in en hield in de nabijheid van het te huis enige mannen aan, die echter niets met de zaak te maken hadden. In het holst van de nacht op 25 juni jl. was een nachtzuster eveneens een indringer in het gebouw tegen gekomen, toen op de eerste etage. De man sloeg zijn hand voor haar mond, doch de zuster gaf hem een harde mep op zijn hoofd met een staaflan taarn. De man liet haar los, rende de trappen af en verliet het gebouw. De politie staat voor een raadsel. Vier Amerikanen van het land bouwcentrum der United Fruit Com pany te Guara, in de Cubaanse pro vincie Oriente, zijn maandagnacht door Cubaanse rebellen ontvoerd. Daarmee is het aantal Amerikanen, dat door de rebellen van Fidel Cas tro wordt vastgehouden, tot 47 ge stegen. Ook bevinden zich drie Ca nadezen in hun handen. Merkwaardige uitlatingen heeft Mgr. Soegiapranata, apostolisch vicaris van Semarang, gedaan tegenover het Amerikaanse persagentschap N. C. W. News Service. Hij stelde de K.V.P. verant woordelijk voor de slechte be trekkingen tussen Indonesië en Nederland- De Indonesiërs zien het verschil niet tussen een Ka tholieke Partij en de Katholieke Kerk. „Ik zou Nederland willen zeggen: Verdedig uw rechten, doch vergeet niet uw naaste lief te hebben". De bisschop is de mening toege daan, dat een nieuw begin geba seerd op rechtvaardigheid en liefde voldoende goodwill zal kweken om een nieuwe samenwerking op te bou wen, zowel politiek als economisch. De twist over Nieuw-Guinea zou dan evenmin onoverkomelijk zijn. De politieke moeilijkheden tussen Indonesië en Nederland kunnen de Kerk schaden voor wat betreft de toelating van missionarissen. Voor de missionarissen, die reeds langer in Indonesië vertoeven, behoeven geen moeilijkheden te worden ver wacht, omdat zij niet de sympathie van het koloniale bestuur genoten. De Indonesische autoriteiten vrezen echter, dat de jonge missionarissen geïnfecteerd zijn door de vijandig heid, welke thans in Nederland te genover Indonesië overheerst, aldus Mgr. Soegiapranata. Scherp voer de apostolisch vicaris van Semarang ook uit tegen de meeste Indonesische ambtenaren, plutocraten zonder geld. „Zij be grijpen het volk niet en zij interes seren er zich ook niet voor. Zij den ken alleen aan zich zelf. Zelfs z.g. sociale activiteiten van de autoritei ten zoals b.v. coöperaties zijn een grote farce. Zij dienen alleen maar om nog meer ambtenaren een goed leven te bezorgen." Maar dat alles is dan volgens Mgr. Soegiapranata ook alweer te wijten aan het koloniale systeem. „De Ne derlanders trokken de Ambonezen voor om de Javanen klein te houden. Het onderwijs van de Nederlanders had slechts een doel: ambtenaren voor de koloniale regering op te lei den. Onze intellectuelen vervreemd den daarom van hun cultuur." Mgr. Soegiapranata is van mening, dat er ongetwijfeld gevaar bestaat voor een communistische staats greep in Indonesië, doch hij stelt het Westen daarvoor verantwoordelijk, waar niet het Christendom, maar het laïcisme de leidende kracht is. Hij verkondigde verder de mening, dat het Westen Indonesië niet finan cieel wil helpen, omdat het bang is zijn geld te verliezen. „Het commu nistische Oosten is bereid te helpen zonder voorwaarden. Het Oosten trekt een wissel op de toekomst. Dat is veel verstandiger. Ik wenste, dat het Westen dit begreep." Mgr. Soegiapranata besloot met de volgende vraag aan de katholieke partij in Nederland: „Toen destijds de onderhandelingen over desoevereiniteit aan de gang waren, hebt gij U altijd afgevraagd, welke invloed dit zou hebben op de positie van de Kerk in Indonesië? Waarom vraagt gij U nu niet af, welke gevolgen Uw tegenwoordige politiek op de Kerk in Indonesië zal hebben?" Terwille van de objectiviteit geven we deze uitlatingen van de Javaanse Bisschop onomwonden weer. Met alle eerbied voor zijn waardigheid menen we toch te moeten opmerken, dat ze getuigen van een sterk eenzijdige visie, welke aan het streven en de bedoelingen van de Nederlandse po litiek noch aan die van de KVP recht doet. De ministers van Buitenlandse Za ken van de zes landen van Klein- Europa hebben gisteren in Brussel over de zetel van de Europese hoofd stad nog geen besluit genomen. Dit punt zal op de agenda van de mi nisters worden gehandhaafd en op een volgende vergadering weer ter sprake komen. Wat het hof van justitie betreft hebben de ministers de samenstel ling als volgt bepaald: een Neder landse president, een Belgische rechter, een Duitse rechter, een Franse rechter, twee Italiaanse rech ters, een Luxemburgse rechter, een Duitse advocaat-generaal en een Franse advocaat-generaal. De flatbewoners in Zwolle zijn boos over het besluit van de melk handelaren, hun artikelen voortaan in flatgebouwen niet meer aan de huisdeur af te leveren. Sommige melkboeren hebben na de sanering een wijk toegewezen gekregen met vrijwel uitsluitend flatgebouwen. Het is voor hen ondoenlijk, zo werd ge zegd, de vele trappen te beklimmen. De flatbewoners, die een comité hebben gevormd, zijn daarentegen van oordeel, dat de melkhandelaren de nadelen van de sanering maar op de koop toe moeten nemen. Uit pro test hebben ze gedreigd met een te genactie. Ze zullen alleen de melk nog van de melkboer betrekken en de overige zuivelprodukten in de win kel halen. Met toespraken van de Russische hoogleraar Fjodorov en de Ameri kaan dr. Fisk is gisteren in Genève de Oost-West-conferentie begonnen over een sluitend controlesysteem bij kernontwapening. Onmiddellijk na de opening van de conferentie gingen de deelnemers in besloten zitting. Het overleg staat onder leiding van Pier re Spinelli, directeur van het Euro pese bureau van de Verenigde Na ties. Spinelli verklaarde, dat men vol gens overeenkomst de V.N. op de hoogte zal houden van de vorderin gen in het overleg. Fjodorov verklaarde nu met nadruk, dat men van deze conferentie niet verwacht dat zij een oplossing van het probleem der staking van kern proeven bespreekt. ,,Dit is een kwestie van de regeringen", zei hij. „Rusland heeft in dit opzicht reeds een edel voorbeeld gesteld." Volgens waarnemers zou de mo gelijkheid bestaan dat naast de con ferentie van deskundigen, diploma tieke besprekingen tussen Oost en Bij het zwemmen in de Berkel, ter hoogte van de stuw te Warlen (gem. Warnsveld) zijn de 12-jarige Ferdie en de 14-jarige Gonnie Palsenberg, de enige kinderen van de heer en mevrouw Palsenberg te Warlen, ver dronken. Beiden waren de zwemkunst goed meester. West worden gevoerd. Een Britse diplomaat van hoge rang, Douglas O'Neill, is namelijk naar Genève gegaan om daar als „raadgever" deel uit te maken van de Britse delegatie. Ook de Sovjets hebben zo'n raadgever gezonden. Alleen de spoorwegmensen die in de loontabellen 1 en 2 zijn ingedeeld, vallen met ingang van gisteren onde* het nieuwe reglement dienstvoor- waarden van de N.S. Het personeel van de groepen 3, 4 en 5 (minstens mulo-onderwijs) moet nog evieu wachten. Voor deze loongroepen zijn door de directie van de N.S. nieuwe loonvoorstellen ingediend, die door het college van rijksbemiddelaars zullen worden onderzocht. Zoals bekend, was er onder het spoorwegpersoneel veel verzet gere zen tegen de afwijkende beslissing van het college met betrekking tot de voorstellen van eind vorig jaar. Aan de groepen 3, 4 en 5 werd ten slotte een loonsverhoging van drie procent in het vooruitzicht gesteld, te vermeerderen met een toeslag voor onregelmatige diensten. De nieuwe voorstellen bevatten aanvullende en uitvoerige gegevens, die het college van rijksbemidde laars en de regering aanleiding ge ven tot een verder onderzoek, zo wordt gezegd. Koningin Elizabeth van Enge land heeft nader kennis gemaakt met het zwarte goud in de mijn te Rothes Colliery. De foto laat de koningin zien na afloop van de excursie. Een secretaris van de Oost- duitse „Socialistische Eenheids partij", Honeckerheeft in een rede in oost-Berlijn onthuld, dat vrouwen van Oostduitse leger officieren zijn gearresteerd, om dat zij in west-Berlijn inkopen hadden gedaan. De vrouwen hebben met hun inkopen schade toegebracht aan de Oostduitse economie, zei hij. Voorts had Honecker felle kritiek op „dragers van vijan dige ideologie" en op revisionis tische neigingen en burgerlijke opvattingen in het Oostduitse leger. Deze dingen moest men volgens hem zien in verband met de „ontwikkeling van het imperialisme en militarisme in West-Duitsland en de groeiende ontwikkeling van chauvinisme in Westduitse kringen".

de Stem | 1958 | | pagina 1