lil Ma» FRANKRIJK BLIJFT ZIJN PARTNERS TROUW Zeeland kreeg bezoek van Rainier en Gracia De Gaulle sprak met MacMillan BAUVIN IN DE GELE TRUI Russen toch bereid tot atoomgesprek Cubaanse rebellen stellen hun eisen Parijs: schitterend diplomatiek succes Op voet van gelijkheid Protest van middenstand Suikerindustrie lijdt rampzalige verliezen Frankrijk wil uitstel Krachtiger Turks verzet °P Cyprus RUST DUURDE NIET LANG Verbitterde gevechten om Tripoli Feestvreugde kostte aan vier mensen het leven DAGBLAD VOOR VANDAAG NAAR ALGERIE Oostelijke wind Vandaag begin van overleg Euro-tarieven P.T.T-tarieven Beveiliging van Nieuw-Guinea Indonesische deskundige: Gevluchte Est zal niet worden uitgeleverd Arrestant wist te ontsnappen Brazilianen al te opgetogen 98e JAARGANG No. 22796 VHgare N.T. Uitg. Mtf- Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin e* Vaderland DINSDAG 1 JULI 1958 Abonnementsprijs J 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Het onderhoud, dat de Britse premier MacMillan zondagavond en maandagochtend met generaal de Gaulle heeft gehad, heeft de vrees weggenomen voor een politieke koers van Frankrijk, die de eenheid van het westen in gevaar zou kunnen brengen. In Parijs noemde men de con ferentie van de twee staatslieden „een schitterend diploma tiek succes". De Gaulle heeft te verstaan gegeven, dat hij het eens is met de Brits-Amerikaanse houding tegenover de Sovjet-Unie en met het standpunt van Washington en Londen inzake het Libanese geschil. Het communiqué dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven was vrij summier, maar uit goede bron vernamen we, dat de Franse premier een grotere rol voor Frankrijk in de inter nationale politiek heeft opgeëist. Hij aou te kennen hebben ge geven, dat hij zijn land in elk geval tot een atoommogendheid wil maken. De NAVO moet volgens de Gaulle versterkt worden. De Franse premier is een oude vriend van MacMillan. Tijdens de oorlogsjaren hebben de beide staatslieden in Noord-Afrika sa mengewerkt. De Gaulle, die eind deze week Dulles zal ontmoeten, gaat vandaag voor de tweede keer sedert zijn Gaulle is verwekt en zij verwach ten, dat hij een aantal maatregelen zal bekendmaken die tot de verbeel ding van de bevolking zullen spre ken. Deze maatregelen zouden om vatten: het gebruik van hetzelfde geld en dezelfde postzegels in Frank rijk zelf en in Algerië, mogelijke af schaffing van het douanestelsel tus- ambtsaan vaar ding naar Algerië. Dit I sen Algerië en Frankrijk, en moge- bezoek van drie dagen kan van be- J slissende betekenis zijn voor het wel slagen van zijn Noordafrikaanse po litiek. Men verwacht, dat hij zal proberen zijn invloed op het leger groter te maken door een inspectie reis van drie dagen langs de mili taire posten. Het leger in Algerië geeft leiding aan de beweging van verbroedering met de Mohammedaanse bevolking. Doch waarnemers geloven dat de tijd is gekomen voor een concrete uitdrukking van de hoop die door de BIJ KROONSTAD in Zuid-Afrika, is een van de bekendste katholieke kostscholen voor inlandse meisjes op bevel van de regering gesloten. De school ligt namelijk in een gebied dat uitsluitend voor blanken is be stemd.... GOUVERNEUR van Tilburg van Su riname heeft de voorzitter van de Nationale Partij van Suriname, de heer Pengel, verzocht een nieuw ka binet te vormen. OOST-DUITSLAND tracht reeds ge ruime tijd doelbewust, systematisch en zonder mededogen het contact tussen inwoners van Oost. en West- Duitsland te belemmeren. Dit wordt gezegd in een protestnota van Bonn. POGINGEN worden momenteel in het werk gesteld om de wereldpre mière van de Anne Frankfilm in Amsterdam te laten draaien. Nog dit jaar zal de film gereed komen. DE AMERIKAANSE senaat heeft het wetsontwerp tot wijziging van de wet McMahon goedgekeurd, die uit wisseling van atoomgeheimen met bevriende landen mogelijk moet ma ken. MET INGANG van 1 juli zijn voor de handel in bouwmaterialen, de con- fectie-industrie en de architecten bureaus pensioenfondsen verplicht gesteld. BIJ DE FABRIEK van schakelma teriaal N.V. Odink en Koenderink te Haaksbergen zijn, wegens gebrek aan opdrachten, veertig mensen ont slagen. DE „Johan van Oldenbarneveldt' van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland, met 1400 Amerikaanse stu denten op weg naar Europa, heeft op de Atlantische Oceaan een van haar twee schroeven verloren. De reis wordt nu met één schroef voortge zet. IN OOSTENRIJK heerst watersnood. Het heeft al vijftig uur onafgebroken geregend. In het Donaubekken zijn verscheidene dorpen ontruimd. Verwachting: van het KNMI, tot dinsdagavond, opgemaakt maan dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met in de namiddag enkele verspreid voorkomende buien. Vrij warm. Matige wind uit oostelijke rich- I tingen. Vandaag: zon onder 21.03 uur, maan op 20.50 uur. Morgen: zon op 4.25 uur, maan onder 6.02 uur. lijk dezelfde pensioenen voor Mo hammedaanse en Franse oudstrij ders. Het voornaamste probleem waar voor de Gaulle staat is de groeiende onverschilligheid, om niet te zeggen vijandigheid, van de extremistische Franse kolonisten, die aanvankelijk het aan de macht komen van de ge neraal eisten, doch die hem nu ,,te liberaal" vinden. De kolonisten zijn vooral ver stoord over de overeenkomst voor terugtrekking van Franse troepen uit het binnenland van Tunesië, die de Gaulle met president Bourguiba heeft gesloten. De Franse premier heeft besloten aan de kolonisten het hoofd te bie den. Hij laat zich vergezellen door Guy Mollet, de socialistische minis ter van staat, die voor de kolonisten het symbool is van de politiek waar van zij bevrijd willen worden. Het leger heeft weinig sympathie voor de extremisten. De jonge offi cieren staan wat gevoel betreft veel dichter bij de Mohammedanen, met wie zij dagelijks verkeren, dan bij de schatrijke grootgrondbezitters van Algiers en Oran. Op 4 september zal de Gaulle in een rede op de Place de la Repu- blique te Parijs de tekst bekendma ken van de nieuwe Franse grond wet. Dit is maandagavond door het kabinet van de Gaulle meegedeeld. In het najaar zal er een volksstem ming over deze nieuwe grondwet worden gehouden. Na zijn onderhoud met MacMillan heeft de Gaulle maandag minister Luns ontvangen. Ook met hem be sprak hij problemen van algemeen politieke aard. De leider van de Russische af vaardiging van atoomdeskundi gen, prof. Fjodorov, heeft maan dag te Genève meegedeeld, dat de Sovjet-Unie vandaag zal deel nemen aan de besprekingen tus sen Oost en West over ontdek king van proeven met kern wapens. Prof. Fjodorov zei tot verslaggevers, dat de besprekingen dinsdagmiddag omstreeks drie uur zullen beginnen. Na een bijeenkomst met ambtenaren van de Verenigde Naties zei hij: „Wij zullen met het Westen praten". Zoals bekend verkeerde men over de houding van de Russen in het on zekere, nadat Moskou vorige weeK woensdag gedreigd had de besprekin gen te boycotten als de V.S. niet ver klaarden dat het uiteindelijke doel van het overleg een algemene staking van de proeven zou zijn. Een volgende nota van de Russen op vrijdag overhandigd deed de hoop weer toe nemen, doordat de Sovjets erkenden dat de staking van de kernproeven een politieke aangelegenheid is, waarover cle deskundigen geen zeggenschap hebben. Alleen de Canadees dr. Omand So- landt was maandagmiddag nog niet in Genève. Alle andere vertegenwoor digers waren gearriveerd. Behalve Russen, Roemenen, Polen en Tsjechoslowaken nemen Amerika nen, Britten, Canadezen en Fransen can de besprekingen deel. Frankrijk zal aan de landen van de Gemeenschappelijke Markt vragen, de voorgenomen tai iet-besnoeiingen binnen de gemeenschap van de zes uit te stellen en nog geen stappen te doen voor het aanwijzen van een Europese hoofdstad- Verwacht werd, dat de tarieven tussen de zes leden-landen vanaf 1 ja nuari a.s. met 10 procent zouden wor den verlaagd. De Franse nationaal Gilbert Bau- vin heeft maandag in de vijfde etappe van de Tour de France de gele leiderstrui op onze landgenoot veroverd. De foto laat zien hoe Bauvin te Caen het felbegeerde kledingstuk aantrekt, daarbij ge holpen door „miss Tour". Yvette Horner. De samenwerkende middenstands vakcentrales hebben in een brief aan minister Algera hun ernstige bezwa ren geuit tegen het beleid met betrek king tot de PTT-tarieven. Naar is aangekondigd, zal per I Juli 1958 een tariefsverhoging voor de tele foongebruikers worden doorgevoerd. ,.Deze derde verhoging binnen korte korte tijd zal bij onze leden een slech te indruk maken", zo wordt gezegd. „Immers, het bedrijfsleven kan inge volge het prijsstabilisaiiebeleid in het algemeen gestegen loonkosten niet doorberekenen". „Bovendien lijkt de noodzaak niet aanwezig voor deze tariefsverhoging. Immers gebleken is, dat de opbreng sten van de tariefsverhogingen per 1 november 1957 geheel toegevoegd zullen worden aan de extra-reserve, welke sinds 1955 reeds 40 miljoen gul den bedraagt. Hierdoor vindt een on geoorloofde vermogensoverheveling plaats van het bedrijfsleven naar het staatsbedrijf der PTT". De middenstandsbonden verzoeken de minister het daarheen te leiden, dat de tariefswijziging geen doorgang zal vinden. De Cubaanse rebellen zouden zich bereid hebben verklaard meer dan 40 Amerikaanse en twee Canadese gevangenen vrij te laten, indien de Amerikaanse regering garandeert dat op de Amerikaanse marine-basis Guantanamo geen hulp meer wordt gegeven aan vliegtuigen van de Cu baanse regering. Volgens een verklaring van de Amerikaanse ambassadeur in Cuba worden op de basis alleen facilitei ten verleend aan vliegtuigen die in nood verkeren of een officiéél bezoek aan de basis brengen. Donderdag verdwenen er op Cuba twaalf Amerikaanse ingenieurs. Za terdag keerden er dertig (en niet 25, zoals aanvankelijk gemeld) Ameri kaanse matrozen van de basis te Guantanaro niet terug van een pick nick. Later werden er twee employés Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te tref fen voor de aanpassing van de bevei liging van Nederlands-Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en tech nische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden, aldus de mededeling. Dagbladen uit Surabaja, die maandag te Djakarta werden ontvangen, citeren enige uit spraken van een zekere Bam- bang Abimanjoe Deze is een deskundige in de suikerindustrie en adviseur voor de regerings instelling, die belast is met het toezicht op de ondernemingen, die in december zijn „overge nomen". Prins Rainier en zijn echtgenote brachten maandagmiddag een kort bezoek aan Walcheren. Zij werden „beschermd" door zware zonne brillen en een aantal rechercheurs, die het fotograferen bijna onmoge lijk maakten. Onze fotograaf maak te dit plaatje tussen de auto's op bet rijdek van de veerboot in Vlis- singen. De secretaresse heft echter wéér bezwerend de hand. Op Cyprus beginnen de Turken zich meer en meer te roeren. De ondergrondse organisatie van deze bevolkingsgroep, de T.M.T., heeft pamfletten verspreid, waarin ge zegd wordt, dat de Turken zich ge reed moeten houden voor een alge mene strijd. ,,Voor ons is het een kwestie van deling van het eiland óf dood", zo wordt gezegd. In Nicosia zijn de Turken bijzon der ontstemd over de opheffing van het uitgaansverbod in de Griekse wijk. In het Turkse stadsdeel bleef dit verbod gehandhaafd. In verschillende plaatsen op Cy prus is het de afgelopen twee dagen weer tot bloedige botsingen geko men. Zeeland en in het bijzonder Walcheren heeft gisteren ho ge gasten gehad. Prins Rainier van Monaco en prinses Gracia Patricia brachten nl. gedurende de middaguren strikt incognito een bezoek aan Veere. Ze arri veerden omstreeks kwart over twaalf in het idyllische vissers plaatsje. Nadat zij kort tevoren met de veerboot in Vlissingen waren gearriveerd- Zag het er aanvankelijk naar uit, dat het een ongedwongen verpozen zou worden, filmoperateurs waren er uiteindelijk de oorzaak van, dat het programma gewijzigd werd. Zelfs in het anders zo rustige Veere werd de illusie van een kalm verpozen door mannen met filmcamera's wreed verstoord. Precies op het middaguur reed de hemelsblauwe Amerikaanse wagen, met prins Rainier aan het stuur, in Vlissingen van de veerboot. Regelrecht ging het toen via Middel burg naar Veere, naar de Campveer- sche Tooren waar de lunch gebruikt zou worden. Het prinselijk paar was vergezeld van een zuster van prins Rainier, een secretaresse en twee de- tectives. die de koninklijke wagen in een grijze Jaguar begeleidden. Zelfs de eigenaar van de Campveer- sche Tooren, de heer H. A. van Cra- nenburgh, was niet op de hoogte van het feit, dat prinses Gracia en prins Rainier in zijn hotel de maaltijd zou den gebruiken De hoge gasten bega ven zich na aankomst onmiddellijk naar de eetzaal, die uitziet op het Veeregat. Behalve kreeft gebruikte het gezelschap de specialiteit van de Campveersche Tooren, banquet de Veere. een garnalengerecht. De heer Tom van Laarschot uit Mid delburg, de chef-ober van het hotel, die voor de bediening zorg droeg, ver telde ons, dat de prins en de prinses het verblijf in dit fraaie en eeuwen oude hotelletje aan het Veergat erg plezierig gevonden hadden. Wat er daarna is gebeurd, daarover was de heer van Laarschot minder goed te spreken. Want zodia het gezelschap Het hotel verliet stormden de film verslaggevers naar voren. Prins Rai nier hief onmiddellijk de handen in een gebaar van wanhoop omhoog. Op de kade waar de vissersvloot lag uit te blazen van een tocht buiten gaats bereikte het drama zijn hoogte punt. Stapvoets stuurcte de prins zijn wagen langs de schepen, met de wa gen van Polygoon vlak er achter. Plot seling trapte de prins op de rem, boog zich uit het raam en gebaarde, dat de wagen met filmers moest doorrijden. En inderdaad, de auto reed door, maar stopte naast de wagen van Rainier. Een cameraman hing uit het dak en maakte zijn opnamen. Van de voorgenomen rondwandeling door Veere werd toen afgezien. Het gezelschap vertrok omstreeks half vier ijlings in de richting Middelburg. Daar stuurde de prins met een grim mig gezicht de fonkelende limousine door de straten van de binnenstad. Vandaar ging het linea-recta terug naar Vlissingen en terug naar de boot. Hiei >est ongeveer een half uur ge- W8'' worden en velen namen hier dc eenheid te baat om althans een g van prinses Gracia op te van- iet de „Prins Bernhard" vertrok u vorstenpaar om half vijf naar eens. Om klokslag vijf uur schoot vagen in Breskens van de boot. ises Gracia en prins Rainier wa len op weg naar Knokke. Volgens deze bladen heeft Bam- bang Abimanjoe verklaard, dat de suikerondernemingen, die op het ogenblik in oost-Ja va in bedrijf zijn, verliezen lijden van miljoenen roe- piahs. Hij verklaarde voorts, ,,dat het alleen uit prestige-overwegingen is, dat men de suikerondernemingen nog laat werken. Bezien vanuit een zakelijk standpunt", zei hij, is het onverantwoordelijk, de ondernemin gen in bedrijf te houden.". Als deze toestand voortduurde ,,zou het raad zaam zijn, de ondernemingen aan de Nederlandse eigenaren terug te ge ven." Abimanjoe verklaarde verder, dat er een tekort is aan deskundigen en aan administrateurs (de meeste Ne derlandse deskundigen hebben Indo nesië verlaten) en tegelijkertijd heeft men in de suikerindustrie te veel on geschoold personeel. Het hoofd van het regeringsbureau voor landbouwzaken heeft zich, na de uitlatingen van Abimanjoe, gehaast te verklaren dat de produktie in het geheel niet achteruit gaat. Het blad ..Soeloeh Indonesia" meldde maandagdat Ventje Soe- moeal de strijdkrachten van de op standelingen nabij het Tondanomeer in noord-Celebes leidt. De vorige week werd gemeld, dat Soemoeal in de strijd tegen de regeringstroepen was gesneuveld. van een suikerraffinaderij een Amerikaan en een Canadees ont voerd en bovendien nog twee Ame rikaanse zakenlieden In de provincie Oriente opereert Fiael Castro. de leider der Cubaanse opstandelingen. Uit Londen wordt vernomen, dat de Britse regering elk protest van Russische zijde tegen het verlenen van asiel aan de Estlandse visser, die van een Russisch vissersvaar tuig is ontvlucht, zal verwerpen. Engeland erkent de inlijving van Estland bij de Sovjet-Unie niet ,,de jure". Daarom zou de Britse rege ring menen, dat de kwestie de Rus sen niet aangaat. De vluchteling bevindt zich op het ogenblik nog in Edinburgh. In en om de Libanese havenstad Tripoli wordt nu al vier dagen ver bitterd gevochten. Het is onmogelijk de stad dichter dan op vijf kilome ter te naderen door het vuren van de opstandelingen, die de regerings posities met zware wapens bestoken. Aan munitie schijnen de rebellen geen gebrek te hebben. Opstandige Druzen hebben maan dag een aanval ondernomen op het dorp Schemlan, circa 15 km ten zuidoosten van Beiroet. Britse en Amerikaanse vrouwen en kinderen die daar wonen, moesten overhaast geëvacueerd worden. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Malik, heeft maandag een uur lang gesproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles, en daarna gezegd: ,,Ik ben er zekerder van dan ooit, dat de Verenigde Sta ten ons krachtig zullen bijstaan bij de verdediging en het behoud van onze onafhankelijkheid en onschend baarheid." Nadat hij op heterdaad betrapt was bij het stelen van kabelmateri aal uit een opslagplaats van de Ven- lose gemeentebedrijven en door de politie was aangehouden, heeft de 24-jarige M. X. uit Venlo toch nog kans gezien te ontsnappen, toen men hem uit de politieauto naar het po litiebureau wilde overbrengen. Bij het uitstappen wist hij zich los te rukken. Bij de achtervolging waarbij een vijftal schoten werden gelost kreeg de politie de voort vluchtige opnfeuw in de kraag, maar door zich snel van zijn jasje te ont doen kwam X. weer los en ditmaal met meer succes. Hij is totnogtoe onvindbaar gebleven. De vreugde in Brazilië over het succes van het nationale voetbalteam heeft aan vier mensen het leven gekost. Meer dan tachtig Brazilianen moesten in een ziekenhuis worden opge nomen. Twee kinderen werden dodelijk getroffen door verdwaalde kogels, die door al te geestdriftige landgenoten waren afgeschoten nadat de overwinning over de radio bekend was gemaakt. Een marine-officier stierf aan een hart aanval tijdens het beluisteren van de radio-reportage en nog een Braziliaan werd doodgeschoten door een politieman. Hij kreeg ruzie met de agent, nadat deze hem een klacht van een buurman onder de aandacht had gebracht over de herrie die hij maakte, nadat de scheidsrechter het eindsignaal had gegven. Onder de 88 peisonen, die tijdens het afsteken van vuurwerk letsel kregen waren een groot aantal kinderen.

de Stem | 1958 | | pagina 1