GOMULKA ZWICHT VOOR KREMLIN Directeuren Excelsior blijven gehandhaafd MGR. HANSSEN TEN GRAVE GEDRAGEN Moorden in Hongarije werden goedgepraat BRAZILIAANSE GEESTDRIFT Snelle Vincent-duivin bezorgde Tilburger slordige 20 mille Weekeinde van sport- sensaties Amerikaans vlie gtuig onderschept Zes doden bij botsingen met motor en bromfiets Rebellen ontvoeren 25 Amerikaanse matrozen DAGBLAD VOOR Tito (evenals Nagy) een scheurmaker. Boven Sovjet-Unie Smokkelauto bij Turnhout tegen boom Gemeenplaatsen Commissarissen niet terug; directie wordt uitgebreid Zonnig en vrij warm tnig en Mgr Feron vicaris- capitularis van bisdom Roermond Reorganisatie van inspectie V.H.M.O. Dr. H. Gribnau lot inspecteur benoemd Russen naar Genève AMERIKAANSE KERNEXPLOSIE Dinteloorder omgekomen Misverstand Angstige spanniiu Libanon Tripoli onder lievig vuur van artillerie Cuba geen vakantieland KARL ARNOLD OVERLEDEN 98e JAARGANG No. 22795 Uitgave N.V. Uïtg. Mij. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 11 TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. MAANDAG 30 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 7.— per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek^ Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Op Russisch gebied, bij de Armeen se grens is een Amerikaans transport vliegtuig tot landen gedwongen, dat van West-Duitsland op weg was naar Turkije. De bemanning (9 koppen) werd door de Sovjets in verzekerde bewaring gesteld. Het toestel, dat door Russische ja gers werd onderschept, is na de lan ding uitgebrand. Moskou protesteerde onmiddellijk in Washington tegen wat het een „grove schending van het luchtruim noemde". Volgens het Pen tagon was er van opzet geen sprake. De laatste berichten werden van het vliegtuig ontvangen toen het boven Adana, in Turkije vloog. Te Kasterlee in België is een ge pantserde smokkelauto zondag tegen een boom te pletter gereden. Belgische rijkswachters troffen in de vernielde wagen 650 kg Nederlandse boter aan, In een naburig veld werden eveneens pakjes boter gevonden. Men vermoedt dat de bestuurder van de smokkelauto gewond is, daar voor in de auto bloedvlekken zijn waar genomen. De bestuurder zou dooreen andere smokkelauto opgepikt zijn. Gomulka is voor tie druk van Moskou gezwicht. In een rede te Warschau veroordeelde hij niet alleen het „revi sionisme'' van Tito, maar ook de houding van de terecht gestelde Hongaarse premier Nagy. Hij steunde het stand punt van de andere communistische landen, dal de execu ties een binnenlandse aangelegenheid van Hongarije zijn. Merkwaardig genoeg maakte radio-Warschau de rede van Gomulka bekend, nadat geruchten de ronde hadden gedaan over Russische troepenbewegingen aan de Poolse grenzen. In Bel grado heeft men nog geen commentaar willen geven, al verbloem de men niet dat de uitlatingen van Gomulka een ernstige teleur stelling voor Zuid-Slavië betekenen. Polen was totnutoe het com munistische land dat Tito min of meer steunde. De Poolse communistenleider zei, dat ,.de onjuiste ideeën van Zuid- Slavië dit land hebben gescheiden van het gemenebest van socialis tische staten." Wel prees hij de ma nier, waarop Tito naar verminde ring van de internationale spanning zou hebben gestreefd. ,,De Poolse communistische partij wenst", aldus Gomulka, ,,dat onze Zuidslavische kameraden" terugko men van hun dwalingen. ,,Ik oefen kritiek op hun standpunt in de hoop, dat zij vroeger of later de schadelijk heid van hun huidig standpunt zul len inzien." Verder zei hij: ,,Er bestaat ver schil tussen het huidige conflict en dat van de jaren 1948-1954, thans is Zuid-Slavië de schuldige partij. Over Hongarije zei Gomulka dat de machten van de reactie in de wereld een propagandacampagne zijn begonnen na de veroordeling van Imre Nagy en zijn aanhan gers om de eenheid van de socia- (Van onze verslaggever) De „commissie van goede dien sten", die enige tjjd geleden naar aanleiding van de moeilijkheden bij de n.v. Metaalbuizenfabriek maat schappij „Excelsior" te Schiedam (Oosterhout) werd ingesteld is in haar rapport tot de conclusie geko men, dat door de directie ernstige fouten zijn gemaakt, dat de taak voor de heide directeuren te zwaar was en ook in de toekomst voor hen alleen te zwaar zal zijn. Overigens zijn ook de commissarissen volgens de commissie tekort geschoten. Naast haar onderzoek naar het ont staan van de ernstige tegenstellin- ONDERNEMINGEN op Sumatra krij- gen een speciale bewaking. Dit in verband met de plunderingen en branden, waarvan veel bedrijven de dupe zijn geworden. ALLE bestuursleden van de Neder landse Opera hebben ontslag ge vraagd; naar verluidt wegens de moeilijkheden die de laatste tijd bij de opera en het operaballet zijn ont staan. KONINGIN Juliana heeft zaterdag morgen de herdenkingsbijeenkomst in het Rijksmuseum bijgewoond, die ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het museum gehouden werd. JUNI is het 12y2 jaar geleden, aat dr. L. Albering het secretariaat van de K.V.P. aanvaardde. APOSTOLISCHE vicariaten van Willemstad (Curasao) en Paramaribo 'öunname) zijn tot bisdommen ver heven. VIJF niet-communistische raadsleden ,„i.nsterwolde hebben voor hun raadslidmaatschap bedankt. Zij vin- en dat de communistische meerder- m i e raac* iedere vorm van sa menwerking onmogelijk maakt. Weersverwachting hedenavond: geldig tot gen in het bestuur heeft de commis sie er naar gestreefd, zo wordt in het rapport gezegd, te komen tot een oplossing van de moeilijkheden, die voor de n.v. zijn ontstaan door de schorsing van de beide directeu ren. Uit de besprekingen met commis sarissen was het de commissie ge bleken, dat het college niet terug zal komen op zijn besluit in zijn geheel af te treden. In een buitengewone al gemene vergadering van aandeel houders, die op 7 juli in Rotterdam wordt gehouden zullen tenminste drie nieuwe commissarissen benoemd moeten worden. De vergadering van aandeelhou ders A heeft hiervoor in overleg met de commissie de volgende voor dracht gemaakt voor de tijdelijke benoemingen van de volgende com missarissen: 1 a) ir. M. J. Bolder- dijk, b) A. Riedijk; 2 a) ir. H. I. Keus, b) H. P. Wintjens; 3 a) J. Haverkamp, b) J. Th. Lindenborn. Daar de commissie, zoals reeds werd opgemerkt, van mening is, dat de bestuurstaak voor de beide direc teuren te zwaar is, acht zij het drin gend noodzakelijk, dat door de aan staande buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders in een krachtige leiding wordt voorzien. De vergadering van aandeelhou ders A is van oordeel, dat door ir. Bolderdijk tevens tijdelijk te belas ten met de uitoefening van de be voegdheden van president-directeur, aan de voorwaarde voor een krach tige leiding is voldaan. De commissie is verder van me ning, dat, nadat ir. Bolderdijk zijn functie heeft aanvaard, de schorsing van de beide directeuren terstond dient te worden opgeheven. De her vatting der werkzaamheden van dezen, zou dienen te geschieden over eenkomstig de aanwijzingen van ir. Bolderdijk. Indien gedurende een termijn van zes maanden na opheffing der schor sing ir. Bolderdijk van oordeel is, dat de terugkeer, respectievelijk de uitoefening van de functie van een of van heide directeuren niet in het helang der vennootschap is, dan ver klaren de directeuren zich reeds thans hereid overeen te komen, dat in zodanig geval de betrokken direc teur (en) vrijwillig ontslag zal (zul len) nemen. Tenslotte spreekt de commissie de verwachting uit, dat, bij aanvaarding van haar suggesties, de geldgevers in samenwerking met de nieuwbe noemde leiding een oplossing voor de verbetering van de liquiditeits positie zullen vinden. ,,p~ ?,e meeste Plaatsen droog weer. Overwegend zonnig en vrij S taEfti m,aar in de nach' en och- LpuL? atsel,jk vooral in de kust- E mist ot laaghangende bewolking. Weinig wind mo?ndaag: zon onder 21.04 uur, n °P 20.04 uur. borgen: zon op 4.24 uur maan t onder 4.56 uur. Tot vicaris-capitularis van het bis dom Roermond is door het kathedrale kapittel benoemd mgr. dr. F. Feron, die tot aan de dood van mgr. Hanssen vicaris-generaal van dit bisdom is ge weest. Mgr. Feron is belast met het bestuur van hef bisdom zolang er nog geen nieuwe bisschop is benoemd. listische staten te verzwakken." Er is veel onzin en onwaarheid in ver hand met deze berechting gepubli ceerd. Een deel ervan stond in ver hand met de Poolse Verenigde Ar beiderspartij", aldus Gomulka. President Nasser van Egypte is zaterdag vergezeld door zijn minis ter van buitenlandse zaken, dr. Mahmoed Fawzi, naar het Zuidsla- vische eiland Brioni vertrokken, waar hij twee weken, als gast van president maarschalk Tito, zal ver blijven. Zowel Nasser als Fawzi wor den door hun gezin vergezeld. In Cairo doen wijdverbreide ge ruchten de ronde, volgens welke Nasser als bemiddelaar in het ge schil tussen Zuid-Slavië en de Sov jet-Unie zal optreden. De inspectie van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zal met ingang van het nieuwe school jaar een belangrijke uitbreiding en reorganisatie ondergaan. Inplaats van zeven regionale inspecties komen er zes, met elk twee of drie inspec teurs, van wie een de leiding heeft. Het totaal aantal inspecteurs wordt van acht tot vijftien uitgebreid. De indeling van de nieuwe inspec ties wordt binnenkort bekendgemaakt. Onder de nieuw benoemde inspec teurs bevindt zich dr. H. A. Gribnau, rector van het St. Norbertuslyceum te Roosendaal. Dr. J. van der Ligt te Boxtel, directeur van de r.-k. H.B.S. in die plaats, is eveneens tot inspec teur benoemd. Zondag is de hoop gestegen, dat de Russen toch zullen deelnemen aan de conferentie van deskundigen die dins dag in Genève begint, ter bestudering van de vraag of ontdekking van kern proeven altijd mogeiyk is. Prof. Fydorof is zondag, met zes leden van de Russische delegatie, in Zwitserland aangekomen. Op alle vragen, die hem bij aankomst op het vliegveld van Zürich gesteld werden, antwoordde hij alleen maar: „We zullen zien". Bovendien heeft de Sovjet-Unie een nota naar Washington gezonden, waarin weliswaar de beschuldiging wordt geuit dat de Amerikanen pro beren onder een duidelijke verklaring van het doel der conferentie uit te komen, doch de Sovjet-regering gaf in de nota tevens toe, dat de regeringen, en niet de deskundigen besluiten moe ten nemen. De Amerikanen hebben zaterdag op Eniwetok opnieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht. Volgens waarnemingen in Japan was het de krachtigste kernexplosie die ooit is teweeggebracht. Zij moet een kracht hebben gehad van 30 me gaton. Een uur lang hebben 24 weer stations in Japan trillingen van 0,7 tot 0,9 millibaar gereg;streerd. Het verkeer in «Nederland heeft in het voorbije weekeinde een zware tol geëist. Zes mensen kwamen bij verkeersongelukken om het leven. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is de 22-jarige motorrijder J. G. Hartman uit Dinteloord op de Bredaseweg te Tilburg zonder enige aanwijsbare reden plotseling scherp naar rechts uitgeweken en via de berm tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood. De heer Hartman was in gezelschap van nog een tweetal motorrijders op terugweg van de T.T.-motorraces in Assen. Het slachtoffer was nog maar pas een jaar getrouwd en vader van een kind. Zijn vrouw, afkomstig uit Fijnaart verloor bij de watersnood al haar familieleden. De vader van het slachtoffer werd verleden jaar ern stig gewond bij een ongeluk met een bromfiets. De heer Hartman was in Dintel oord een zeer bekende figgur, die bij al zijn plaatsgenoten in hoog aan zien stond. De 38-jarige filmoperateur J. M. de la Rosette uit Maastricht, die met zijn 12-jarig zoontje op weg was van Maastricht naar zijn woning te Vaals botste onder Wittem met zijn bromfiets tegen een auto. De botsing kwam zo hevig aan dat vader en zoon kort na het ongeval overleden. Op het kruispunt van de rijksweg 42 met de weg Zuidbroek-Noord broek kwam de 21-jarige motorrijder K. Hoffmann uit Bremen in botsing met een personenauto. Hij werd ern stig gewond. Zijn duopassagier de 33-jarige G. L. A. Vaas, eveneens uit Bremen, kreeg een schedelbasisfrac- tuur en overleed kort na het onge luk. Te Geleen gebeurde voor de derde maal in 24 uur een dodelijk verkeers ongeval. De heer J. van der Honing bereed, met zijn echtgenote op de duo van zijn scooter, de rijksweg zuid. Op een gegeven ogenblik sprong de band van het voorwiel, waardoor beiden kwamen te vallen. De heer van der Honing bleef ongedeerd, maar zijn vrouw overleed na aan komst in het ziekenhuis te Sittard. De 19-jarige motorrijder P. M. de Jonge uit Achthuizen (Goeree-Over- flakkee) raakte op een dijk even buiten het dorp met zijn motor van de weg en sloeg met het hoofd tegen een boom. Ook hij overleed kort na het ongeluk. Nadat de Braziliaanse voetbal lers in het stadion van Stock holm de zege op Zweden had den bevochtengaven ze een partijtje Zuidamerikaans e geestdrift weg, dat nauwelijks minder het bezichtigen waard was dan de partij voetbal die eraan voorafging. Toen de laat ste omhelzingen waren uitge doofd grepen ze de Zweedse vlag en renden daarmee, onder wild applaus van de toeschou wershet veld rond. ?5 De Russische danseres Olga Le- pesjinskaja heeft in Brussel enkele uren op het politiebureau gezeten, omdat zij uit een warenhuis een pa raplu en nog enkele andere voorwer pen zou hebben gestolen. Volgens Bel gische persberichten betrapte een in- spectrice van het warenhuis haar op heterdaad. De directeur van het Bolsjoi-thea- ter verklaarde zondag, dat de hele kwestie een misverstand was. In Rus land is het de gewoonte dat men uit een winkel goederen mee naar buiten neemt om ze bij daglicht te kunnen zien. Dat had Olga ook willen doen met de handschoenen en de paraplu die zij in haar tas had gestoken zon der te betalen. Zaterdagochtend is in een in drukwekkende plechtigheid, waaraan geheel rouwend Lim burg deelnam, de bisschop van Een razendsnelle duivin heeft haar eigenaar in nog geen dag het aardige fortuintje van on- vlucht" en op twee Dax-vluchten. Al Natuurlijk was het zijn beste dui vin, die al eens eerder een prijsje had gewonnen in de St.-Vincent- geveer twintigduizend gulden bezorgd. Na een lange vlucht van duizend kilometer van St.- Vincent (Frankrijk) naar Til burg werd ze zaterdagmorgen om 7 uur 16 geklokt, na vrijdag middag om één uur in St.-Vin- cent te zijn gelost. De eigenaar, Albert Dusee uit Til burg, een 34-jarige ongehuwde fa brieksarbeider, had zelfs in zijn stoutste dromen niet durven hopen, dat zijn duivin winnares zou worden van een der belangrijkste vluchter in de duivensport. Op het moment dat de heer Duse, nog maar net aan zijn werk begon nen was, merkte zijn vader dat dc snelle vliegster al op de klep vooi het nog gesloten hok zat. Zoncler een zweem van vermoeidheid maakte het dier nog eens een extra vlucht bo ven het huis, alsof het de bewonei duidelijk wilde maken, dat zij d< tocht had volbracht. Nu heeft het klokken van duiven weinig geheimen meer voor de heei Dusee (75), want hij heeft zich a> zo'n vijftig jaar bezig gehouden mei het duivenfokken en deelnemen aar vluchten. De grootste moeilijkheid was echter het ontcijferen van hei in code gestelde berichtje, dat dt duivin bij zich droeg. Een buurman duivenliefhebber hielp vader Duse< uit de moeilijkheden. Zo snel mogelijk werd daar dc eigenaar van de St.-Vincent win nares gewaarschuwd. Van werken is toen niet veel meer gekomen. Steeds zat hij in spanning of er geen be richten van nóg snellere duiven bin nen zouden komen. Aan deze mon sterachtige vlucht had hij slechts deelgenomen met één van zijn veer tig duiven. bert Dusee had zijn duivin echter niet eerder thuis verwacht dan te gen een uur of negen. Wat de Tilburger met zijn klein fortuintje zal gaan doen is nog niet te zeggen. Het staat echter wel vast dat er niet meer duiven zullen ko men. De heer Dusee is van mening, dat het koppel duiven nu al groot genoeg is en verdere uitbreiding kost volgens hem veel werk zonder behoorlijk rendement. Liever duiven De bezitter van de prijswinnares van de St.-Vincentvlucht is groot ge bracht in de duivenfokkerij. Zoals ge zegd heeft zijn vader al meer dan vijftig jaar duiven gehouden. Toch heeft hij het nog eerst geprobeerd met het houden van honden, maar de verleiding voor de duivensport werd te groot. De honden moesten hun plaats inruimen en sindsdien zit Albert Dusee het grootste deel van zijn vrije tijd bij zijn duiven. Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen ten grave gedragen. Om even over tien uur trok een schijnbaar eindeloze stoet naar het bisschoppelijk paleis om het stoffelijk overschot te begeleiden naar de kathedraal, waar mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, de pontificale H. Mis van Requiem opdroeg. De kathedaral was overvol, toen om elf uur de H. Mis een aanvang nam. Voor in de kerk, tussen al taar en communiebank, zaten de leden van het Nederlandse episco paat, kardinaal Frings van Keu len, bisschop Keller van Münster, de bisschop-coadjutor van Luik, Mgr. Baron van Zuylen en talrijke missiebisschoppen en abten. Een indrukwekkende stilte viel over de menigte, toen het geestelijk testament van de overleden bis schop werd voorgelezen. In deze ..laatste wil" dankte de bisschop allen, die met hem hadden samen gewerkt, vooral zijn moeder, die hem de weg had bereid voor het katholieke geloof en het priester schap. Hij bezwoer zijn geloofsge noten de eenheid te bewaren. Om ongeveer half een begeleid den de bisschoppen en priesters en duizenden gelovigen hun bisschop naar de laatste rustplaats in de bisschoppelijke grafkapel. Een diep ontroerde Mgr. Lemmens, ver richtte hier de absoute. Er is dit weekeinde sport- historie geschreven. 1. Wim van Est, de weer galoze Willebrorder, reed zich in de gele trui en wist hem ook gisteren te behou den. 2. De Braziliaanse voetbal goochelaars schakelden in een virtuoze match de Zwe den uit en veroverden daar mee het wereldkampioen schap. Dat ze met hun 5-2 overwinning wel een béétje gelukkig waren, hebben de televisiekijkers kunnen con stateren- 3. Verder zorgde de Mid delburger Henk Cu jé voor sensatie door het 12 jaar oude record op de 5000 me ter hardlopen, dat Wim Slijkhuis op zijn naam had, te breken. Van al deze evenementen vindt de lezer op onze sport pagina's de nodige bijzon derheden. In de Libanese stad Tripoli zijn gis teren honderd huizen in de mohame- daanse wijk door artillerievuur van het leger verwoest. Regeringstroepen leverden de gehele dag slag tegen de rebellen, die met opstandelingen in het noorden, bij de Syrische grens, contact trachtten te maken. De regering van Libanon is ver stoord over de houding van Ham- marskjoeld, die duidelijk heeft ge maakt. dat hij de Libanese kwestie als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt, die door de regering van het land zelf moet worden opgelost. De secretaris-generaal van de V.N. zou van oordeel zijn. dat Nasser wel de vruchten van de opstand heeft trachten te plukken, maar dat hij deze niet heeft veroorzaakt. Aol trots 'now dn heer Albert Du- i see de prij w'inwres van de St. Vin- centvlucht. Op de achtergrond staat -der Uxsee met een voldane blik te kijken naar de duivin. Na do tien Amerikaanse ingenieurs, die vrijdag verdwenen, hebben Cu baanse rebellen nu ook 25 Ameri kaanse matrozen ontvoerd. Ze waren afkomstig van de marinebasis te Gu- antanamo, in de provincie Oriente, waar de rebellen uiterst actief zijn. De matrozen keerden van een pick nick- terug. „Vertegenwoordigers" in de Ver enigde Staten van de Cubaanse op standelingen hebben het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken intussen medegedeeld, dat de tien Amerikanen, die donderdagavond j.l. in het noorden van de provincie Oriente door rebellen werden ont voerd. het goed maken en dat zij ..weldra" op vrije voeten zullen wor den gesteld. Een van de leidende figuren uit de opstandige beweging op Cuba is in een gevecht met de politie gesneu veld. Andres Torres werd zaterdag gedood toen de politie een inval in zijn hoofdkwartier in Santos Suarez deed. De vroegere minister-president van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, Karl Arnold, is zondag avond in zijn woning te Düsseldorf overleden.

de Stem | 1958 | | pagina 1