Meer voor deelname dan ooit vlucht St. Vincent MENSEN EN MUZEN RUSSEN KOMEN NAAR UTRECHT De twee pijlers Huidige schilderkunst in Vlaanderen Grammofoonplaatjes-makers op de fiets naar Breda Op 't kerkplein Na twee prachtige wedstrijden: Beschouwingen over de drie voornaamste richtingen Figuratief Vliegongeluk in de V.S. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JUNI 1958 Duivenkroniek van „Den Bruinen" Vijftien inzittenden omgekomen Ned. Hervormde Kerk laat de het ambt vrouw toe in Beslist Program Wout Wagtmans won weddenschap BELA KOVACS GEARRESTEERD? Kikker op met Denemarken wil met Engeland praten BLANKENHEYM - om van die goeie jonge (7.40) niet te spreken Oude man huis in stak brand Zal Joego-Slavië kredieten vragen aan westelijke landen? - :ars van en de gewenst. DUTCH- TeL S5S i 4 i 4 0 4 0 4 4 4 4 4 4 4 4 4 RCUQDl 97.' 49.- alle des- Nor eerde - 5 5 In het afgelopen weekend hebben we twee vluchten ge had om op te kluiven: Chateauroux en St. Denis. Waarvan Cha- teauroux, wegens de grotere afstand natuurlijk de voornaamste was. In de Bredase Bond vlogen niet minder dan 484 duiven en het was de gevreesde M- van der Straate, die zeven minuten los vooruit vloog. Deze grote fondkampioen had er twee mee, allebei tot een daalder, dat het kampioenen waren was reeds onomstote lijk vast komen te staan op Angoulème, toen vloog hij ook 't zaakje onder tafel en nu pakt hij zijn twee kleppers te 15.34 en te 15.53, dat wil zeggen 1 en 3, want alleen W. Cappeteyn ziet kans er nog juist met zijn snebbe tussen te vallen op 41. Beide matta- dorus onze hartelijke gelukwensen; het is met die mannen net als met Didi en Pele, niet tegen te spelen! RUUX tr. Walcheren Hier is de uitslag: 1 en 3 M. van der Straate voornoemd, 2 W. Cappe teyn, 4 Fikke Schotanus, die steeds harder begint te draaien, 5 A. Delhij, 6 L. A. Verheyen, pakt ook goed tus- senbeien, 7 A. de Koning en dan zijn we weer al over vieren, een half uur na de eerste prijs, 8 Gebr. Oomens, 9 H. J. Oomens en 10 Louis Smee- Op St.-Denis vlogen nog 1234 dui ven wat niet van de poes is: 1 F. Deliën, 2 A. J. Roovers, 3 Jac. van Gils, 4 C. van Achterberg, 5 C. Kwisthout, 6 C. Joosen, 7 de onver slaanbare J. M. Lutt, tot twee kna ken met zijn derby-man, dat was me toch even soort John, dat van Hein van de Pol, heb je daar even mee in de roos geschoten!, 8 Jef Buuron, 9 F. van Overbeek, 10 en 12 Jan Sloekers, 11 K. van Oers, 13 Adr. Verschuren, 14 J. Sips, 15 J. van Dam, 16 C. Vrins, 17 de gevreesde F. Schotanus, 18 J. A. Mol, 19 J. van Oosterhout en 20 H. Derks enz. Ulvenhout op Chateauroux: 1 Sooike van Gils te 15.35 met het zelfde duifke als van Angouleme, dat is ook geen verkeerd Sooi, 2 C. A. Mariens, 3 P. Smeekens, 4 en 7 de ontembare Jac. de Kort, slaat van 't jaar alles kort en klein, 5 W. Taks, 6 H. van der Aa, 8 W. van der Put ten, 9 H. Bogers en 10 Van Eil en Ko. Idem in dezelfde maatschappij St.- Denis: 1 J. Marijnissen, 2 en 10 M. de Ruyter, 3 Jac. de Kort, 4 Fr. Martens, 5 en 9 Van Eil en Ko, 6 M. Dielemans, 7 Cor Paulissen, 8 Bert Paulissen enz. Bakker Jan Frijters heeft 't weer vanouds gemunt op St.- Vincent. Zeshonderd km is hem te korte bij. Hardlopers zegt hij, zijn doodlopers, wacht maar ik krijg jullie wel. Voortgaande komen we in Chaam om te kijken hoe het daar geweest is. En wat zien we? J. van Engelen is ermee weg van Chateauroux, zui vere tijd 4.16, 2 P. van Opstal, 3 J. de Rooy, 4 H. de Bruyn, 5 P. J. Koks, 6 B. Struys, 7 G. Martens, 8 H. Cor- nelissen, 9 P. Verheijen en 10 Jos. van Engelen voornoemd, die dus bij zonder gepakt heeft. Op St.-Denis was het watervlugge Pietje Verheijen jan en alleman weer eens te glad af: 1 en 7 Piet Verheijen, 2 4 en 10 C. Hendriks, 3 J. Coenraads, 5 Ch. Koks, 6 H. Cor- nelissen, 8 B. Struys en 9 Adr. Geerts. In Terheijden vlogen er op Cha teauroux niet minder dan 720 duiven, op een nulleke meer of minder kij ken ze daar niet: 1 en 5 M. Segers, 2 M. Lodëwikus, 3 Jantje Schets, 4 C. Janssens enz. En dan hebben we hier Waspik en Raamsdonk op Chateauroux: 1 J. Zijlmans, 2 Schapers, 3 B. Verduin, 4 K. Schmitz, 5 W. Donks, 6 IJpe- laar, 7 H. Boons, 8 J. van Hooff, 9 C. de Bont en 10 J. van Onzenoort enz. Idem St.-Denis: 1 A. van Tilburg, 2 J. van Vleuten, 3 M. J. de Rooy, 4 J. van Onzenoort, 5 en 6 B. Ver duin, 7 A. de Ruyter. 8 Berendse, 9 Th. Gijsman en 10 M. J. de Rooy enz. In de C.C. Bergen op Zoom en omstreken vlogen op Chateauroux 357 duiven en daar zitten zoals U zult zien bijzondere vroege tussen: 1 A. Boogaart te 15.16 met tien mi nuten los en een hele goeie voor het concours, 2 M. P. Buuron, 3 A. Petie, 4 A. de Mooij, 5 9 en 11 J. B. Stok, jonge jonge die ouwe-tiest is ook een taaie, een oude rat krijgen ze toch ook nooit bij zijn staart gepakt! 6 De Waal-Lameir, 7 P. Hopmans, 8 Gebr. de Nijs, 10 Narus Stok enz. Idem St.-Denis met 650 duiven: 1 Gebr. De Nijs, 2 H. Mouwen, 3 en 5 A. Hermans, 4 M. Schuurbiers, 6 M. P. Buuron, 7 C. van der Zande, 8 Ko Verhezen, 9 B. Hopmans en 10 Chr. Jonkers enz. In de combinatie zuid-westhoek vliegt de rappe Alfons Sebregts liefst dertien minuten los vooruit, hoe krijgt hij het voor mekaar, het zijn toch om de dooie dood geen krawaten in die hoek, waar het te gen te doen was wat U mijnheer Hopstaken! 1 A. Sebregts, 2 P. Kemps, 3 Jos van Oorschot, 4 A. J. de Jong, 5 J. A. de Heer, 6 P. A. Prop, 7 Jos. Verkuyl, 8 Goossens- Sebregts, 9 Alfons Smits, 10 P. Bol ders enz. Er vlogen 508 duiven. Idem St.-Denis met 438 duiven: 1 Goossen-Sebregts, 2 M. Akkermans, 3 P. Mertens, 4 C. Stoop, 5 Gebr Mutsaerts, ook geen brandhout, 6 W. Mouwen, 7 P. Buuron, 8 J. Sep, 9 S. Mertens en 10 M. Lodewijks enz. In de Vliegsport te Steenbergen was Ant. de Bruin de grote man op Chateauroux, hij zit in de klok te 15.54, indirect geen eerste in het con cours als we zien dat Bergen een half uur vroeger zit, maar hij mag er toch wezen. 1 Ant. de Bruin, 2 P. Sebregts, 3 P. Kooien, 4 M. Slokkers, 5 G. Zandboer, 6 M. van Agtmaal, M. Brocatus, 8 Th. Koetsenruyter, Th. de Groot en 10 Van Campen- hout-De Jong enz. Idem St.-Denis: 1 en 4 C. van Agt maal, 2 P. van Agtmaal Czn., waar mee het in de familie blijft, 3 C. van Hoeffelen, 4 en 9 Tinus Brocatus, 6 Jac. van Dijk, 7 Koetsenruyter, Gebr. Gorissen, 10 Joh. de Ron enz. Sint Vincent Waarmee ik wat de uitslagen tn de Z.N.B weer aan het eind van mijn Latijn ben. Dus nu eerst maar een paar woordjes over St.-Vincent. Voor dit jubileum-concours van de C.C. Eindhoven, onder de eminente leiding van Nederlands meest popu laire liefhebber en organisator Cor de Zeeuw, zijn niet minder dan tus sen de elf en twaalf duizend duiven ingezet. Alle records zijn dus ge- fn^"ield en er aan Begaan. Onge looflijk maar waarheid. Gisteren vrijdagmiddag 13 uur was ttUI\ va" icssen. Op het tijdstip dat U dit fijne stukje zit te lezen, hangen ze in de lucht. En slaan ze ae duizend kilometer van het uiterste zuidwesten van Frankrijk uit onder hun suizende vleugels weg in de rich- dat ze de wind in 't gat zullen heb ben en U weet het, met poepkens- wind gaat het hard. Het zou mij dan ook niet verwonderen als er ditmaal weer eens zeer vroege duiven gepakt werden. Mijn telefoonnnummer is Breda 30478. Kampioenen, als er er gens een vroege neerkomt, al of niet met een der vier auto's aan zijn staart, laat het mij seffens weten. Op mijn beurt zal ik U dan inlich ten hoe het verloop is van de strijd. Als er hier en daar een duif valt, hoeft U met zo'n zilvervloot van prij zen de moed nog niet op te geven, voelt U wel. Behalve die vier auto's zjjn er televisie- en radiotoestellen, elektrische naai. en wasmachines, koelkasten, bontmantels, complete linnenuitzetten enz. Moeder de vrouw zit dus ook niet voor niets te kijken. Wat de poulekas aangaat, die schijnt ook welgevuld te zijn; tussen de twee en drie ton gouds. Er zijn da gen dat ik ze niet in mjjn zak heb. Volgens de becijferingen zal de eer ste prijs nationaal, mits hij voor alles getekend staat zodat er ner gens een kruiske meer bjj kan een kleine twintigduizend gulden winnen. Mjjn favoriet is Rinus de Rooy! Tot slot het nationaal-concours op Perigueux in de Entente Beige van zondag 22 juni. Er vlogen 2326 duiven en de grote overwinnaars zijn Van- denbroucke-De Weerd te Wielsbeke met hun driejarige klepper „Nero", die 1000-1000 vliegt' en geklokt is te 13.33. Hij maakt 1467 meter per mi nuut en verslaat de Antwerpenaars die de week tevoren op Vannes zo schitterend gespeeld hebben, met groot verschil. De eerste duif in de provincie Antwerpen maakt namelijk slechts 1383 meter, met andere woorden de Sinjorenstad komt natio- naai in 't stuk niet voor. Hetzelfde geldt voor de Walen en de Brus selaars. De Vlaamse leeuw, die ze dachten reeds getemd te hebben, heeft weer gebruld! De België-Hol- land tandem heeft daarmee de kroon gezet op een werk van zes jaar. Van de grond af aan begonnen, met drie koppel oude kwekers, kon door een beetje tegenslag eerst in '55 begon nen worden met een klein getal twee jarige weduwnaars. Deze wonnen in middels de volgende prijzen: 10e national Ruffec, 3e national Angou leme, 2e national Perigueux, 3e na tional Perigueux, 2e national Limo ges (4502 duiven en gloeiend heet weer), 9e national Vannes en thans le national Perigueux. Perigueux ligt tussen Angouleme en Bordeaux, het is een station van lossing dat in België meer en meer in gebruik komt. Vandaag wordt in België Angou leme gevlogen en Vandenbroucke- De Weerd hebben hun vier beste dui ven in de slag. Wedden dat ze er los onder door zitten! Allemaal kwaje den Bruinen. (Advertentie) Bij gelegenheid van de grote tentoonstelling „Hedendaagse Schilderkunst in Vlaanderen", die van 14 juni tot einde juli te Brugge is ingericht, verscheen een nummer van het tweemaande lijks tijdschrift „West-Vlaanderen" (Polenplein 5, Roeselare), dat geheel aan de Vlaamse schilderkunst gewijd is. Deze mei-juni-aflevering poogt een overzicht te geven van de drie voor naamste richtingen, die zich in de huidige schilderkunst openbaren. Gaby Gyselen opent met een be schouwing over de figuratieve stro ming, die voor een groot deel in het spoor loopt van het expressionisme. Naast Albert Servaes worden Baron Isidoor Opsomer, Willem Paerels, Al- bert Saverys en Floris Jespers aan een beschouwing onderworpen. De auteur behandelt voorts het animisme met Willem van Hecke, Henri-Victor Wolvens, Albert van Dijck, War van Overstraeten en Albert Dasnoy. Ten slotte komen de „oorlpgskinderen" aan de beurt: Jan Vaerten, Rik Slab- binck, Luc Peire en vele anderen. Tot de allerjongsten, die belangrijk lijken, behoren Marcel Notebaert, Gabriël de Pauw, Paul Mara en Gilbert Swim- berghe. Abstracte kunst De kunstschilder Maurits Bilcke, sinds zijn jeugdjaren verdediger van de abstracte kunst, geeft een uiteen zetting over hetgeen men daaronder te verstaan heeft en de rol, die Vlaan deren in de geschiedenis van deze kunstrichting gespeeld heeft. Een pio nier van internationaal formaat is Victor Servranckx, terwijl de Neder lander Theo van Doesburg de grote stoot heeft gegeven. Bilcke wijst ook op de voornaamste tijdschriften, die zich met deze nieuwe kunstvorm be zig hielden, zoals Het Overzicht, De Driehoek en 7 Arts. Een tweede generatie ontstond na de tweede wereldoorlog en deze valt weer in talrijke groepen uiteen. Of de ze nog specifiek Vlaams genoemd kan worden valt te betwijfelen. „De he dendaagse schilderkunst spreekt een universele taal", zegt de schrijver. Surrealisme Marcel Duchateau heeft de hache lijke taak op zich genomen een over zicht te geven van het surrealisme, wel te onderscheiden van de fantasti sche kunst. Het is een kind van het dadaïsme en dagtekent van 1924, toen André Breton zijn eerste „Manifeste du surréalisme" in het licht gaf. Tot de orthodoxe surrealisten mogen we rekenen Octave Landuyt, Robert Gee- nens, Maxime van de Woestijne en Paul Joostens. In een dialoog met kunstenaars en critici geeft Roger Fieuw enkele be schouwingen naar aanleiding van de moderne kunstkritiek. Duribreux In de afdeling literatuur verrast Louis Sourie met een uitvoerige schets van Gaston Duribreux' werk, waarin Bruun en De Zure Druiven hoogtepunten zijn. Men mag, aldus Sourie, in deze auteur niet alleen maar een voortreffelijk uitbeelder van zee en vissersvolk zien. Hij is een „serieus auteur", dat wil zeggen ie mand, die de algehele aandacht op eist. Een biobibliografie is aan het artikel toegevoegd. Onder de „Ontmoetingen" treffen we een interview met Alfons Blomme aan. Deze te Roeselare geboren schil der wordt volgend jaar zeventig. In 1920 behaalde hij de prijs van Rome, waarover hij tal van interessante bij zonderheden vertelt. Jan d'Haese schrijft over de Gentse kunstschilder M. A. J. Hoste, de enige pantomime- tino „-,7, "ÜL. -—-swo wCg ia Qe ncn. speler van België en stichter van het wül ik aWhl Jf/re Ned?rl,and- T"- Sabbattini-theatertje te Gent. lijf vermoed ik wel als- De rubrieken „Vakliteratuur voor kunstenaars" en „Kunstactualiteiten" bevatten weer zeer veel wetenswaar digs. De Personalia vermelden o.a. de huldiging van regisseur Staf Brug. gen bij zijn zestigste verjaardag. Bij die gelegenheid werd hij te leper door Antoon van der Plaetse toege sproken. Zoals gebruikelijk is ook deze afle vering zeer rijk geïllustreerd. Het schilderij „De Papeter" van Constant Permeke is in kleur gereproduceerd. De aantrekkelijke omslag-tekening werd ontworpen door Jozef Noreille te Menen. In verband met de wereldtentoon stelling te Brussel zal de volgende af levering van juli-augustus geheel aan de Expo gewijd zijn. WILLEM v. d. VELDEN Ondanks oersterke constructie toch licht van gewicht en elegant vorm. 1 „ÜRLESb HANDELAREN: Breda: A. v. d. Broek, Boschstr. 51; A. v. Nispen, Mastboschstr. 80; J. Schellekens, Haagdijk 171: Klundert: A. Boomaars, Schans poort; Raamsdonksveer: M. de Bruyn, Hoofdstraat 13; Zevenber gen:H. Huybregts, Noordhaven 110; Leur: Gebr. Luyk, Korte Brugstr. 77; Dinteloord: C. Lang broek, Steenbergscheweg 58; Ma de: A. v. Meel, Rijwielhandel; Oosterhout: M. van Trommelen, Bredaseweg 34; Teteringen: J. Verdaas, Hoolstraat 70; Waspik: W. de Hoogh, Kerkstraat 45. Een van de vier tankvliegtuigen van het type KC-133, dat gistermor gen van de militaire basis Westover in de Verenigde Staten was vertrok ken om te pogen het snelheidsre cord voor straalvliegtuigen op het traject New York-Londen en terug te verbeteren, is kort na de start neer gestort. Alle vijftien inzittenden zeven bemanningsleden, zes verslaggevers en twee leden van de nationale luchtvaartvereniging zijn omge komen. Twee van de vier vliegtuigen wa- ren al eerder opgestegen. (Advertentie) Altijd gaaf huidje Sneller dan we ge dacht hadden, is er al nieuws over het gesprek van de Russisch Ortho doxe Kerk met de We reldraad van Kerken. Nieuws, dat voor ons land al bijzonder interes sant is. De Wereldraad heeft op haar vormings- en studiecentrum, het zogenaamde Oecume nisch Instituut, geves tigd in het oude Cha teau de Bossey bij Ge- nève, onlangs een pers conferentie belegd in in ternationale stijl, hoe kan het anders. Op die conferentie heeft een van de secretarissen, de reverend Francis House, meegedeeld dat het ge sprek zal plaats vinden van 7 tot 10 augustus en wel te Utrecht. Het is wel goed toch nog een slag om de arm te hou den, want definitief be richt van de Russen is nog niet binnen. Na 12 jaar is het dan eindelijk zo ver, het ge sprek staat voor de deur. De plannen dateren al van 1946, maar in 1947 brak de koude oorlog uit en toen waren de kansen helemaal verkeken. Maar de algemene vergadering van de Wereldraad in Evanston 1954 bracht een factor in het geding, die wel zeer geschikt was de Russen milder te stem men: nl. een oproep van de Raad aan de kerken tot inspanning ten behoe ve van vrede en ontwa pening. Die oproep werd door de Russisch Ortho doxe Kerk met veel in stemming ontvangen. Het gesprek scheen mogelijk geworden, maar toen kwam weer de politiek tussenbeide: de Suez- crisis en de kwestie-Hon- garije. Eindelijk verklaar den de Russen zich be reid tot een ontmoeting, dat was omstreeks Kerst mis van het afgelopen jaar. het centraal comité, dr. W. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de raad en de orthodoxe me tropoliet Jacobus van Mel- lita. De agenda van de Utrechtse besprekingen bevat 5 punten: 1. De Russische Kerk en de oecumenische bewe ging; 2. De eenheid der Chris tenen bij de verdediging van de vrede; 3. De Russische Kerk en de sociaal-politieke pro blemen van deze tfjd; 4. De eenheid op het ge bied van geloof en kerk orde; 5. De kerken en de gods dienstige vrijheid. Van 23 tot 28 juni is de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk bijeen geweest in het Eyk- manhuis te Driebergen. De agenda bevatte niet minder dan 35 punten, maar het belangrijkste punt was wel de kwestie van de openstelling der ambten voor de vrouw, die nu in tweede lezing behandeld moest worden. „De vrouw als hoofdscho tel" schreef Woord en Of de metropoliet Niko- dachte laj, de metropoliet Micha- el van Smolensk en de an- Dienst in een voorbe- dere, nog onbekende, Rus sische vertegenwoordiger 't werkelijk tot 'n open en diepgaand gesprek over deze punten zullen laten komen is wel zeer de vraag. Feit blijft intussen dat de agenda de ware problemen niet uit de weg gaat. Dat ze zo overladen is, zal wel verklaard moe ten worden uit de omstan digheid dat het hier een eerste ontmoeting betreft. Er zal eerst een algemene terreinverkenning moeten plaats hebben en pas daarna zal in verdere ge sprekken het detailwerk kunnen geschieden. Van de zijde van de Wereld raad zullen aan de be sprekingen deelnemen de Amerikaan dr. Franklin Clark Fry, voorzitter van schouwing op de synqdale vergadering. De synode stond voor de definitieve beslissing: mag de vrouw toegelaten worden tot de ambten van ouderling en diaken, en eventueel zelfs tot het ambt van predi kant. Die beslissing was uiterst moeilijk. Wel was er in de 54 classicale ver gaderingen in het gehele land een duidelijke meer derheid voor openstelling van de ambten in de kerk, maar ook de minderheid was aanzienlijk. Bovendien, aldus Woord en Dienst, „lopen princi piële en beleidsvragen hier dooreen. Tegenstan ders beroepen zich op schrftuurljjke argumen ten; voorstanders even zeer. De moeilijkheid ener reformatorische kerk met betrekking tot de juiste schriftuitleg treedt hier op pijnlijk duidelijke wijze aan de dag'. Beide par tijen spreken hier van een gewetenszaak en gewe tensnood. Over en weer verwijt men elkaar onge hoorzaamheid aan de H. Schrift." De beslissing is intussen gevallen ten voordele van de openstelling. Voortaan zullen in de N.H.-Kerk vrouwen het ambt kunnen bekleden van ouderling en van diaken, in bepaalde omstandigheden zelfs dat van predikant. Wel zijn er enige beperkende maatre gelen genomen. Zo zullen b.v. de dominee en zijn vrouw of binnenkort: de dominee en haar man! niet tezamen in één kerkeraad mogen zitting hebben. Maar dit doet aan de principiële beslissing uiteraard niets af. Het is het beginsel, van de vrouw in het ambt, waar het om ging. Dit beginsel is nu aanvaard, maar slechts met 27 tegen 24 stemmen. Voor de principiële te genstanders moet het een onverteerbare ge- zijn, dat een kleine meerderheid in de generale synode hen dwingt iets te aanvaar den, dat naar hun diep ste overtuiging in strijd is met Gods eigen woord. Voor de gewe tensnood van deze men sen dienen we alle be grip te hebben. Voor katholieken komt daar nog iets anders bij: door het synodale be sluit is de Nederlands Hervormde Kerk nog verder gegaan op de weg, die haar van de Moederkerk afvoert. Er is een nieuw verschil punt bij gekomen. Ook dat is betreurenswaar dig. J. v.d. M., pr. POEDER-ZALF«OLIE* ZEEP Het te Wenen in het Hongaars ver schijnende blad „Magyar Hirado" zegt van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat de voormalige secre taris-generaal van de partij van Hon gaarse kleingrondbezitters Bela Ko- vacs is gearresteerd. Na onder Rakosi van 1953 tot in 1956 gevangen te hebben gezeten werd Kovacs minister van landbouw in het kabinet-Nagy. Nadat de Russen de opstand hadden neergeslagen trok Kovacs zich terug uit de politiek. Als reden noemde hij zijn slechte gezond heid. (Advertentie) Er was een weddenschap tussen Wout Wagtmans en de heren J. Dit- lev Stamers en H. van der Haar van Decca, de maatschappij die een grammofoonplaat lanceerde van Wout Wagtmans en Wim van Est aan de ene kant (In de Tour) en Gerrit Voorting met zijn vrouw aan de an dere kant (De gele trui). De heren hadden gezegd: „In de eerste week verkopen we 5000 platen van jullie." Wout had gezegd, dat de heren niet goed lekker waren. Uit dit meningsverschil groeide de volgende overeenkomst: als Wout ge lijk had zouden de heren vanuit Baarn via Breda naar Eindhoven fietsen. In het andere geval zou Wout op de fiets kruipen. Er werden in de eerste week min der dan 5000 platen verkocht. De he ren fietsen dus naar Breda en Eind hoven. Zij starten maandagmorgen: op een echte race-fiets, in echt ren nerstenue en temidden van een echte volgerskaravaan. Daarin bevindt zich „miss Tour de France", een schone uit Baarn. Zij zal Wagtmans èn in Breda èn in Eindhoven bloemen en een plaat aanbieden. (In alle i\ goede zaken) x» Hebt U KIKKEROP" al geproefd?. Sinaasappel, (uit zuiver sap) I Limonade—gazeuse citroen, (rambozén, champagnepil J 'Heerlijk,gezond, verfrissend. Vraag „Kilckerop". Let er op! Zondag 29 Juni: „Petrus en Paulus" Bij de film staat men voor niets. Ook bijbelse gegevens wil men best als scenario gebruiken, als het maar geld opbrengt. Zo kunnen we nu Mozes gaan zien in „De 10 geboden". Ik heb deze film (nog) niet gezien. Maar waar ik tevoren al bang voor bèn: in deze film zal Mozes, de door Jahweh- God gegrepene, op zo'n nette en fatsoenlijke manier op 't doek gebracht worden, dat niemand er aan stoot aan kan nemen. Er zal geen eigenlijke profanatie plaats vinden, en een hoop naam-christenen zullen nog menen dat ze door het zien „godsdienst gepleegd" hebben. Maar zal de eigenlijke religieuze bedoeling van de H. Schrift rond Mozes en de gewijde gebeurtenissen desondanks niet in zijn fundament worden aangetast? Ik ben er bang voor, want zó fijngevoelig is nou Holly wood ook weer niet. Als je de levens van Petrus en Paulus leest en hun betekenis enigszins peilt, ben je werkelijk een ogen blik bang, dat er Hollywood zich vandaag of morgen eveneens op gaat werpen. Petrus eigenlijk een ongeletterd joods visser en Pau lus, Romeins staatsburger, die de universiteit van Jeru zalem doorlopen heeft, maken beiden ten top mee slepende avonturen mee. Petrus, de eerstgekozene, Paulus de laatstgeroepene, leggen ieder duizenden kilo meters af, lijden daarbij schipbreuk, worden voort durend opgejaagd en meer keren gevangen genomen. De een wordt uit de gevangenis van Herodes bevrijd door een afgezant Gods, de ander wordt 's nachts door vrienden in een mand langs de stadsmuur neergelaten en ontkomt aldus aan de greep van koning Aretas. Zei kunnen wij verder gaan, en, het is nog waar ook. Was Paulus een uitgesproken kerkvervolger en een aan moord medeplichtige, ook Petrus' eerste jaren ge tuigen ervan dat we met een onstuimig en opvliegend man te doen hebben. Hij protesteert als Jezus over het kruis spreekt, waar aan ook hij later, op eigen verzoek, voor zijn Jezus sterft. Hij is de spontane en edelmoedige leider van het college, die de Meester twee keer, zomaar over het woelige water, tegemoet loopt, maar op het laatste moment toch twijfelt. Door Jezus tevoren driemaal ernstig gewaarschuwd, doet hij een meineed dat hij Hem nooit gekend heeft, neergeveld door de stem van een meisje. Later weer op Jezus' drievoudige vraag antwoordt hij in alle eerlijkheid: „Heer, gij weet dat ik U liefheb Daarop krijgt hij het opperste her dersambt opgelegd. Hij leidt de bijeenkomsten, houdt de eerste redevoering op Pinksteren, en neemt ook de eerste heiden in de Kerk op. Christus beduidt hem dat hij naar Rome moet; hjf is er de eerste bisschop, schrijft de twee eerste her derlijke brieven aan de christenheid, en sterft in Chris tus' Naam onder keizer Nero in het jaar 67. Boven zfjn graf bouwt men later de machtigste koepel ter we reld de St.-Pieter, en onder het hoofdaltaar rust nu nog zijn gebeente. Ook Paulus is in 67 in Rome gedood, door het zwaard. Vooral Paulus deed nooit half werk, en is ster ker en diepzinniger van karakter dan Petrus. „In briesende woede" is hij bezig de christenen te overval len en te grijpen, waar ter wereld hij maar kon. Zelf eenmaal door Christus gegrepen, en na tijden van in nig verkeer met God, kiest hij als arbeidsterrein de hele wereld. Het is haast niet te geloven hoe hij in zijn korte hartstochtelijke leven 3 wereldreizen maakt, die hem brengen in Antiochië, het binnenland van KI, Azië, de grote havensteden van het oosten, Grieken land. Rome en het verre westen. Daarbij geeft hij let terlijk alles voor zijn Heer, die zijn leven is; door zijn indringend woord en zijn snedige pen (14 brieven), de arbeid van zijn handen, zijn door ziekte gehandi capte lichaamskrachten, zijn vlijmscherpe geest en taaie wil, plant hij het christelijk geloof midden in de heidense geest. Bij zijn dood liggen de parochies uitgezaaid over het hele Romeinse Rijk. Wie de geschiedenis (in de Bijbel) goed leest komt tot twee conclusies: ook de 2 grote zuilen van de kerk: Petrus en Paulus waren mensen met zwakheden, die hun eigen aard openbaarden. En door zulk soort men sen wordt de Kerk van Christus nu nog geleid („Wie U hoort, hoort Mij"), door Gods Wil. En tenslotte: eenmaal gegrepen door Christus' Geest, biykt Petrus de rots te zijn, waarop alle aanvallen te pletter lopen; en Paulus, de onovertroffen kampioen in de apostolische liefde voor Christus en de mensen. Dat is hun drijfveer. En kan dit eigenlijk wel in een film vastgelegd wor den? Een enkele maal is het gelukt: In ieder geval zal de kunstenaar, voordat hij begint, eerst moeten neer knielen. M. d. K. Verwacht wordt het tijdschema zal wel bijzonder ruim gesteld zijn dat de heren Ditlev Stamers en v d Haar maandagmiddag tussen half twee en twee uur bij de Baronielaan- brug in Breda arriveren. De heren zullen waarschijnlijk „getrokken" worden door Wout Wagtmans, die de karavaan even buiten Breda tege moet zal fietsen. Ook Breda levert een volgerskaravaan: geluidswagen, volgwagens en enkele Bredase meis- kes- Na een triomfantelijke rit door de stad worden de muziekwinkels Spronk en Actief „aangedaan". Niet om etenszakjes in ontvangst te nemen, maar om „miss Tour de France" ge legenheid te geven haar bloemen en plaatjes kwijt te raken. Wout zal in beide zaken een tijdlang platen ver kopen, met een extra handtekening erbij. Als dat allemaal achter de rug is, vertrekt men naar Eindhoven, waar een soortgelijk programma zal wor den afgewerkt. In Kopenhagen is een Deens me morandum gepubliceerd, dat 19 juni in Londen werd overhandigd. Daarin steunt de Deense regering volledig de wens van de Faroer-eilanden om met ingang van september de terri toriale wateren tot 12 mijl uit te breiden ten behoeve van de binnen landse visserij. Denemarken stelt besprekingen tussen Engeland en Denemarken over deze kwestie voor en geeft te kennen, dat dergelijke rechtstreekse onderhandelingen noodzakelijk zijn omdat de Deense regering geen al gemene steun heeft gekregen voor haar denkbeeld, een conferentie van Navo-landen te beleggen ter oplos sing van de kwestie. (Advertentie) ouwe (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid won weddenschap.. De 72-jarige alleenwonende H. de G. te Wezep heeft zich in zijn woning opgesloten en vervolgens het huls op verscheidene plaatsen in brand ge stoken. Buren zagen de vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de brandweer. Met de grootste moeite slaagden de brandweerlieden er in de man te red den. Zij konden niet verhinderen dat het huis geheel afbrandde. De G., die vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld, werd licht gewond. Hij is overge bracht naar het gesticht „Ermelo- Veldwijk". De Joegoslavische regering heeft donderdag laten doorschemeren, dat z(j zal trachten van het westen kre dieten te verkrijgen ter vervanging van de 285 miljoen dollar aan lang lopende hulp, welke de Sovjet-Unie de vorige maand opschortte. Vice-president Todorovic, die de voornaamste maker van econo mische plannen in Joego-Slavië is, deelde in het parlement mede, dat de regering „aan de nadere zijde" om kredieten zou vragen, voor de bouw van fabrieken, die oorspronke lijk met behulp van Sovjetrussische kredieten tot stand gekomen zouden zijn. Hoewel hij niet speciaal het westen noemde, verklaarden buiten landse waarnemers toch, dat het duidelijk was, dat de regering het oog heeft op de Verenigde Staten en andere westelijke landen.

de Stem | 1958 | | pagina 5