GRIMMIG ZWIJGEN VAN BOEDAPEST ZIEZO, ZEI GERRIT Rebellen ontvoeren Nu proces tegen mevrouw Rajk? Geen inlichtingen voor V.N- commissie elf ingenieurs Urtk?* meer van Geen hulp Y.S. voor Indonesië „WILT U MAAR EVEN STOPPEN...." Londen onderzoekt Russische invasie Secr.-penningmeester van de K.N.V.B. veroordeeld Werkgevers willen meer soelaas Monty sprak met Monty DAGBLAD VOOR ZEELAND Huzarenstukje op Cuba Faillis se men tsaan vrage N.V. Excelsior ingetrokken Albaanse troepen naar grens met Zuid-Slavië jlcrf'A 't Wordt wéér Si-Si weer! Dezelfde temperaturen Eerst klaarheid zegt Dulles New York-Londen Stratotanker boekte nieuw record Teylermilj oenen gaan niet naar de „erfgenamen" EERHERSTEL.... Twee Israëliërs ontvoerd Russen toch naar Genève ZONDER REGENJAS Teuurnn Acht maal geld boete van f 5.- Weer hevige gevechten in Beiroet Twee moorden op Cyprus Prinses Irene weer thuis Livingetons "s tocht wordt overgedaan 98e JAARGANG No. 22794 ZATERDAG 28 JUNI 1958 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi*. I>irecteur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. *t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland Abonnementsprijs T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Loese nummers 18 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. VoL^dige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden cp aanvraag gaarne verstrek^ Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat^4^^ Cubaanse opstandelingen hebben donderdag elf Amerikaans* en Canadese mijningenieurs ontvoerd uit protest tegen wat zij Amerikaanse hulp aan de Cubaanse regering noemen. De ontvoering geschiedde na een schermutseling bij het afgelegen mijndorp Moa tussen Cubaanse troepen en een bende van ongeveer 200 rebellen. Van de ontvoerden is nog niets ver nomen. Mr. J. Coert te Rotterdam heeft Ken glundere en schijnbaar niet eens zo vermoeide Gerrit Voor- ting passeert hier als eerste de eindstreep in Duinkerken, na op bewonderenswaardige ma nier de 19S km van de tweede Tour-etappe onder zijn wielen te hebben doorgedraaid. Baffi, Elliot en van Geneugden kwa men direct achter hem. Volgens het in Rome verschijnende blad ,,n Messagero" zijn Albaanse troepen langs de grens met Zuid-Sla vië samengetrokken. Dit bericht zou afkomstig zijn uit gezaghebbende kringen in' Belgrado. Tot de troepenconcentratie zou zijn besloten na een militaire conferentie in Valona, die ook door Russische militaire adviseurs werd bijgewoond. OVERWELDIGEND is het eerbetoon geweest aan de overleden bisschop van Roermond, mgr. Hanssen. Duizen den brachten gisteren een bezoek aan de rouwkamer, waar het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen lag op gebaard. KONING LEOPOLD heeft vrijdag een langdurig bezoek gebracht aan het paviljoen van de H. Stoel op de we reldtentoonstelling te Brussel. PRESIDENT NASSER van de Ver enigde Arabische Republiek vertrekt vandaag naar Zuid-Slavië voor een officieel bezoek van' tien dagen. DR. W. NOORDMAN, oud-directeur van de H.B.S. te Nijmegen, is gisteren in de St. Annastraat met zijn fiets onder een bestelauto geraakt. Hij over leed enkele uren later. TWEE KINDEREN uit het Italiaanse plaatsje Terni beweren, dat O. L. Vrouw aan hen is verschenen. Van kerkelijke zijde spreekt men zich niet uit over het voorval. PAUL ROBESON, de Amerikaanse negerzanger, heeft eindelijk een pas poort gekregen van de Amerikaanse regering. Omdat hij van communisti sche sympathieën werd verdacht, was hem dit tot nu toe geweigerd. DR. HUB. VAN DOORNE van de DAF is door de Oostenrijkse regering on derscheiden met het Groot Zilveren Ereteken van Verdienste, een onder scheiding die maar hoogst zelden aan particulieren wordt uitgereikt. Advertentie! Wot voor weer wordt het iflll' ede,ste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! J Verwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gister- J t avond 23.15 uur: Vry veel bewol- 4 i kng met plaatselijk enige regen, t f Zwakke tot matige wind uit noor- J t delijke richtingen. Ongeveer de- i zelfde temperaturen. J Vandaag: zon onder 21.04 uur, i t maan op 18.05 uur. Morgen: zon i op 4.23 uur. zon onder 21.04 uur, J J ï"aan °P 10.10 uur, maan onder 4 3.02 uur. Maandag: zon op 4.23 uur, maan onder 3.55 uur. 4 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft onlangs voor de commissie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de V.S. geen verdere economi sche of militaire hulp aan Indo nesië overwegen, voordat de si tuatie in dit land is opgehelderd. Dulles' verklaringen zijn donderdag gepubliceerd. ,,De situatie", aldus Dulles, ,,is ietwat duister. We kun nen de toekomst niet met volstrekt vertrouwen overzien, wat betreft de binnenlandse ontwikkeling. Afgezien wellicht van enige technische hulp en een programma voor binnenlandse veiligheid hebben wij voor Indonesië geen enkel plan". De verklaring van Dulles mag men zien in het licht van de nietszeggende kabinetswijziging in Indonesië die in feite alles bij het oude laat. Radio-Djakarta heeft een korte be schrijving gegeven van de toestand Een Amerikaans vliegtuig van het type Stratotanker heeft het snelheids record op het traject Londen New York verbeterd, door deze afstand in ruim 5 uur en 27 minuten af te leg gen. Een tweede toestel van hetzelfde type deed bijna 2 minuten langer over de vlucht. De kruissnelheid van de Stratotankers bedroeg meer dan 1000 kilometer per uur. Een derde vliegtuig, dat eveneens de tocht over de oceaan zou maken en even na de andere toestellen van start ging. verongelukte onmiddellijk 11a het opstijgen. Elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden hierover. De Teylermiljoenen zullen niet wor- dpn uitgekeerd aan een groep ver meende erfgenamen van de in 1778 te Haarlem overleden zijdekoopman Pieter Teyler van der Hulst, wiens nalatenschap thans beheerd wordt door de directeuren van de Teylcr- stichting tc Haarlem. Dit heeft het gerechtshof te Am sterdam vanmorgen in zijn arrest be paald. toen het evenals de recht bank te Haarlem de eis tot uitke ring afwees, die de Amsterdamse fabrikant L.C. Wegerif namens deze groep van erfgenamen had gedaan. De erfgenamen noemen zich ver want aan een nicht van de zijdekoop man, Catharina OJthoff. aan wie Pie ter Teyler van der Hulst een legaat zou hebben nagelaten van 100.000 aan obligaties van de provincie Friesland. Dit bedrag is in de loop der jaren aangegroeid tot vele mil joenen. Over de Teylermilj oenen zijn in de loop der tijd heeds verscheidene pro- (IKMC fawoerd. te Menado (Celebes) enkele minuten na de val van deze stad. Aanvanke lijk waren de straten geheel veria ten, er waren geen gebouwen ver nield. Allengs verscheen de bevolking weer op straat en spoedig reden er weer vele fietsers rond. De radio der opstandelingen, die tot vlak voor de val van de stad in werking was. staakte donderdag haar uitzendingen. De frequentie van dit station wordt thans gebruikt door een r.ieuw rege- ringsstation. dat zich aankondigt als „Radio Republik Indonesia". 55 55 Onlangs berichtten wij. dat de 13-jarige Tilburger Monty Maas (bij zijn geboorte zo genoemd om dat zijn vader een grote bewonde ring had voor de veldmaarschalk) een brief had geschreven naar Montgomery, waarop hij een bij zonder vriendelijk antwoord ont ving. Montgomery gaf Monty te kennen, dat hij zijn kleine naam genoot wel eens wilde ontmoeten. En dat is nu gebeurd. Tijdens het afscheidsbezoek dat de veldmaar schalk aan ons land bracht werd Monty, in gezelschap van zijn va der, ontvangen in de woning van de Britse ambassadeur Sir Paul Mason, waar Montgomery gedu rende een uur verbleef. Het ge sprek dat zich tussen Monty, zijn vader en de veldmaarschalk ont spon, duurde ruim drie kwartier.1 De Hongaarse regering zal aan de commissie van de V.N. geen inlichtingen verstrekken over de terechtstelling van Nagy en Maleter en over het proces dat tegen hen gevoerd is. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Boedapest meegedeeld. De commissie, zei, hij, was een „willig werktuig in handen van zekere de door hem namens een Duitse imperialistische mogendheden" en ze had zich niet met de bin- j schuldeiser ingediende faillissements- lil i t I aanvrage van de N.V. Metaalbuizen- nenlandse aangelegenheden van Hongarije te bemoeien. j fabriek maatschappij „Excelsior" te Schiedam ingetrokken. De woordvoerder in kwestie wilde niet ingaan op vragen over hard- Dc schuldeiser had een naar ver- nekkige geruchten aangaande een proces dat aan de gang zou zijn tegen houding klein bedrag te vorderen mevrouw Rajk en twee andere vooraanstaande Hongaren, die indertijd tezamen met Nagy asiel in de Zuidslavische ambassade hadden gekregen. De Internationale Juristencommissie heeft de regering in Boedapest in tussen om inlichtingen over deze kwestie gevraagd. Mevrouw Rajk. echtgenote van de terechtgestelde minister van Buiten landse Zaken, werd onder het regime van Rakosi vijf jaar gevangen gehou den. Het werd haar niet toegestaan haar echtgenoot voor zijn terechtstel ling te spreken, maar zij werd over gebracht naar een cel. waarin zij de Maleter. Ruim 4000 Hongaarse vluch telingen waren aanwezig. De kathe draal was onder sterke politiebescher ming gesteld. Voor het altaar was een zwarte, lege lijkkist opgesteld. Na de plechtigheid kwam het tot botsingen tussen de vluchtelingen en de politie. Groepen vluchtelingen poogden een demonstratie tegen de Hongaarse legatie op touw te zetten. In de zuid-Hongaarse stad Szeged geluiden van het ophangen van haar zonden zaterdag j.l twaalfhonderd van de N.V., waarin, zoals bekend, een controverse is ontstaan tussen commissarissen en directie naar aan leiding van moeilijkheden, waarmee het bedrijf te kampen kreeg. Com missarissen schorsten daarop de di rectie en de daarna bijeengekomen vergadering van aandeelhouders be sloot tot het instellen van een com missie „van goede diensten", die zal trachten een uitweg uit de moeilijk heden te vinden. Zij is inmiddels met haar rapport gereed gekomen. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam zou gistermorgen de fail lissementsaanvrage behandelen. (Advertentie» man kon horen. In juni 1956 werd mevrouw Rajk ..met stormachtig ap plaus" in de Petoefi-kring welkom geheten, waarvan de leden spraken over het eerherstel van haar echt genoot. Behalve aan de plechtigheden bij het eerherstel van haar man heeft mevrouw Rajk zich niet met de poli tiek ingelaten, aldus een bekendma king van de in 's-Gravenhage geves tigde Internationale Juristencommis sie. Er werd baar een schadeloosstelling van 200.000 fnrirrb toegekend. Toen de Russische troepen in no vember 1956 Boedaoest binnentrok ken vluchtte mevrouw Rajk met Imre Nagy in de Zuidslavische am bassade. Zij heeft de ambassade ver laten met een vrijgeleide van de Hon gaarse regering. Ook Tancos en Haraszti, de twee anderen die nu zouden terechtstaan, zochten na de opstand hun toevlucht in de Zuidslavische ambassade. Bei den waren lid van de Petosfi-kring. In de akte van beschuldiging tegen Imre Nagy wordt van Tancos gezegd, dat hij de Petoefi-kring heeft gemaakt tot een ontmoetingspunt voor vijandi ge elementen en tot een forum voor aanvallen tegen de partij en de staat. De juristencommissie heeft vrijdag ook bekend gemaakt, dat op 22 mei een Hongaarse rechtbank In een ge heim proces 7,es studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd werden van het verspreiden van het revolutionaire blad „Elunk" ten t\jde van de opstand. De advocaten van de verdachten moesten onder ede verklaren geen inlichtingen over de vonnissen te ver strekken. aldus de commissie. In de Stefansdom in Wenen is don derdagmiddag een H. Mis van re quiem gecelebreerd voor Nagy en Volgens een Israëlische militaire woordvoerder hebben donderdag twee Jordaniërs een Israëlische vrouw en een Israëlische man die bij Eilath in de Rode Zee aan het zwemmen waren ontvoerd. personen een zwijgende protestbeto ging hebben gehouden naar aanlei ding van de terechtstellingen. Het Sovjetrussische persbureau Tass heefj medegedeeld, dat de Roemeen-1 se atoomgeleerde professor Horia Hu- lubeL aan de conferentie over kern proeven. die op 1 juli te Genève zou moeten beginnen, zal deelnemen. Tass deelde mee dat de Russische regering, na overleg met de Roe meense regering, de Ver. Staten hier van op de hoogte heeft gesteld. Naar aanleiding van dit bericht vraagt men zich in diplomatieke kringen te Moskou af, of de Sovjet unie toch, na de jongste Russische nota over het doel van de conferen tie en het onmiddellijk hierop ontvan gen Amerikaanse antwoord, aan de conferentie te Genève zal deelnemen. OMDAT hij voor een Franse voetbal club speelde, is een 26-jarige Algerijn te Lyon door nationalistische landge noten vermoord. kunnen wij niet in ons land van mist en regenvlagen. Wij bren gen een handige autocoat, een vlotte, modieuze jas of een classic-style regenjas in EGYPTISCH KATOEN (fl. 59.50-139.50) GABARDINE (fl. 129.50-169.50) WHIPCORD (fl. 149.50) IMPORT LODEN (fl. 129.50-169.50) Een overVLOEDIGE collectie Bij vanaf fl. 59.50 rw tOAiJrr kunt u overvloedig terecht EINDSTRAAT 1!» BRED T-«„ De appèlkamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt uit Heem stede veroordeeld tot achtmaal een geldboete van vijf gulden, subsidiair één dag hechtenis, omdat deze func tionaris de loterijwet zou hebben overtreden door het aanleggen en houden van een voetbalpool. De rechtbank acht bewezen, dat de heer Brunt de feitelijke leiding had gege ven bij het aanleggen en het houden van een loterij, anders dan van een loterij waarvoor toestemming was verleend. Dit leverde acht overtre dingen op. nl. het aanleggen en het houden afzonderlijke feiten van de vier ten laste gelegde toto's van vorig jaar september. De officier van justitie, mr. H. van 't Veer. had veertien dagen geleden bevestiging van het vonnis van de kantonrechter elf gulden boete ge vorderd. De heer Brunt en zijn raadsman, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, waren vanmorgen niet aan wezig bij het uitspreken van het von nis. De heer Brunt kan nu in cassa tie gaan van dit vonnis bij de Hoge Raad der Nederlanden. In een adres aan de Tweede Km» mer hebben de gezamenlijke werkge- versbonden bun oordeel gegeven over de onlangs verschenen industrialisa tienota van de regering. Ze zeggen van mening te zijn, dat de raming van de minister aangaande de fnees* teringen die tussen medio 1957 en me* dio 1962 nodig zullen zijn, wel erg nu de lage kant is. Het particuliere bedrijfsleven, ze wordt gezegd, zal op het punt van de financiering voor heel wat grotere moeilijkheden komen te staan dan de minister veronderstelt. De werkgeversbonden dringen in het adres aan op: 1) Herleving van de faciliteit der vervroegde afschrijving in haar vol le. ongetemporiseerde vorm. 2) Verruiming van de investerings aftrek. 3) Het vervallen verklaren van de tijdelijke verhoging der vennoot schapsbelasting met 4 punten aan het einde van 1958, zoals trouwens reeds in de geldende wet is vervat. In Beiroet, de hoofdstad van Liba non, is vrijdag de strijd weer hevig opgelaaid. Gisteren begon voor de be volking het Bairam-feest, dat andere jaren met veel vreugdevertoon wordt gevierd. Nu echter hoorde men bom ontploffingen en het ratelen van ma chinegeweren. In de mohammedaan se wijk, die door de rebellen bezet is werden de erediensten in de mos keeën echter druk bezocht. Ook in Tripoli hebben opstandelin gen gisteren gevechten met de re geringstroepen geleverd. Volgens lei ders van de rebellen, zou driekwart van het land zich in hun handen be vinden. De regering in Washington heeft verklaard, dat men de resultaten van het werk der V.N.-waarnemers wil afwachten, voordat tot het zenden van een gewapende macht naar Li banon zal worden besloten. In Nicosia is vrijdagochtend een Grieks Cypriotische broodverkoper door onbekenden doodgeschoten. Het is de tweede Griek die de afge lopen 24 uur het slachtoffer werd van een aanslag. Donderdag werd in een der hoofdstraten eveneens een Griek se handelaar vermoord. Men is geneigd de Turkse organi satie „Vulkaan" aansprakelijk te stel len voor de aanslagen. De leider van de Grieks - Cyprioti sche ondergrondse ..Eoka", kolonel George Girvas, heeft in pamfletten een felle aanval gedaan op de Britse gouverneur Foot. Deze werd beschre ven als hpt „houten paard van de conservatieve Engelse regering" en als ..een man met twee gezichten, die de ogen sloot voor de Turkse aanvallen op leven en goed der Grie ken". 55 Postende stakers voor de raketbouwafde- ling van de Chrysler-automobielfabrieken te Sterling Township, een voorstadje van De troit, gaan hier weinig zachtzinnig te werk bij het tegenhouden van de auto van een werkwillige. Niemand kfeeg toegang tot de fabriek, al ging hij, om het zo maar eens te zeggen, op zjjn achterwielen staan. De Britse regering zal een volledig onderzoek instellen naar de achter volging van een Estlandse zeeman door een dertigtal Russen op de Shet- land-eilanden. Zonodig zullen de Brit se autoriteiten in Moskou protesteren tegen de „invasie". De vluchteling, de 32-jarige Erich Teayn. heeft nog niet om asiel ge vraagd. De minister van binnenland se zaken, Butler, zou echter reeds hebben besloten Teayn asiel te verle nen indien deze er om vraagt en ge gronde redenen heeft voor* zijn ver zoek. Teayn vertoeft op het ogenblik in Leith (Schotland). Hij zal hier blij ven totdat een onderzoek in de zaak is voltooid. Hij slaagde er, zoals gemeld, woens dagavond in met een gestolen motor boot te ontsnappen van een Russisch vissersvaartuig. Hij ging aan land, achtervolgd door 30 Russen, die zijn Prinses Irene is vrijdagavond te Soestdijk teruggekeerd uit Lausanne. Zii heeft haar attaches daar beëindigd. spoor echter bijster werden en zich daarna gedwongen voelden de achter volging op te geven. De politieke commissaris op de vis sersvloot verzocht later om uitleve- rng van de vluchteling aan de auto riteiten van Lerwick. Dezen weigerden echter aan het ver zoek gevolg te geven. Twee Britten en een Amerikaan zijn uit Londen naar Afrika vertrok ken, waar zij de tocht die dr. David Livingstone daar bijna 100 jaar gele den maakt®, nog eens opnieuw zullen maken. De reizigers zijn drie studen ten, een achterkleinkind van Charles Darwin, een zoon van sir Laurence Olivier en de Amerikaan David Coughlin. De studenten reizen per schip naar Kaapstad. Vandaar gaan zij met een Leadïauer verde*

de Stem | 1958 | | pagina 1