Gerrit Voorting „afgeschreven ouderwets naar de zege Vrije rit" bleek lumineus idee sprintte Welke ploeg? ier Nederlanders in voorste gelid gefinished Op weg naar Ie plaats Tourcijfers Bahamontes kermde luid wfjfW HOE GERRIT VOORTING IN DUINKERKEN KON ZEGEVIEREN Dodelijke val van ladder LOCOMOTIEF 12 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JUNI 1958 DUINKERKEN, vrijdagavond. fcE \anAS de route kniPte een ïn ,Z? beeld: Gerrit Voorting Niet zo gek Tour per radio Triomf voor de „basen" WIM VAN EST: „Wij, oude knarrenkunnen het nog best"... Ernstige aanrijding te Nieuw-Vossemeer Benoeming aan T.H. te Eindhoven NM-N MARKTEN „Interpol Het valse bewijs WATERSTANDEN paard. Hin- dier naar wat ga J« •lins paard de ruiter- •eeuwt Agua, (Speciale berichtgeving) Oranje-van-de-frêle-racekarretjes heeft zich al gemeld. De eerste buit is binnen. AfgeschrevenGerrit Voorting bracht de Nederlandse vlag in top. Hij loste zijn eerder gedane belofte in. Hij ivon met vlijmscherpe sprint van snelle rivaal Baffi en liet een langeeven hard naar winst hunkerende meute achter zich. Dit was nog iveer eens Voorting als in zijn beste jaren. Handig, beredeneerd, uitgekookt naar de voorste linie en toen.... messcherp naar het eindlint. Een kopie van vorige week ivoensdag in Zwolle, maar nu met waardevoller resultaat. Een, die de ganse wielerwereld met stomme verbazing sloeg. Een, die onmeetbare vol doening schonk aan de kameraden in de Nelux-ploegvreugde bracht onder de kleine volgerskolonie en daverend enthousiasme lossloeg in het vaderland. Bij de kijkers en luisteraars uit de verte, die nu weer optimistischer naar de krant durven grijpen. Jacques Goddet's kleurrijke armada op wielen die hele volks stammen van de kook brengt, reed vanmiddag over historische grond naar de finish. Vóóraan een glinsterende oranjetrui, gedragen door fiere Gerrit Voorting. Nog tweehonderd meter scheidde de zingende Roosendaler van de eindstreep- Zou hij het halen, met de snelle Italiaan Pierino Baffi aan zijn wiel? De Nederlandse harten klop ten hevig. De verrassing zou compleet zijn, want pas op het laatst was onze landgenoot in de voorste gelederen opgedoken. Gerrit haalde het. Met een royaal half wiel voorsprong liet snelle Voor ting alle concurrenten, Baffi resoluut van zich afschuddend, ach ter zich. Gerrit had in de Ronde van Nederland niet te boud gesproken, daar op de markt in Leeuwarden: ik zal ze straks in de Tour nog eens laten zien, dat ik niet versleten ben. 55 Onverwacht succes voor de Nelux ploeg hier in Duinkerken, waar men sinds dertig jaar de Ronde van Frankrijk niet had gezien en nu. in deze van origine zuid-Nederlandse stad, een Nederlander zag triomfe ren. Gerrit werd uitbundig bejubeld, van de traditionele zoen en de bloe men voorzien en vertelde later, met glinsterende, felle oogjes, hoe fijn hij de tegenstanders in de boot genomen had. De gele trui hing spoedig om de schouders van de Belg Hoeve- naars, omdat André Darrigade bij de beslissende ontsnapping de aanslui ting had gemist, maar de Antwerpe naar niet. Doch daar konden we niet rouwig om zijn. Beter dat tricot niet in Neluxhand, althans bij het prille begin. Het werkt uitdagend, teveel als de rode lap op de stier. Liever dus onze zuiderburen die last laten dragen, totdat de kansen schoner zijn geworden. Brabant vóóraan Wat intussen even belangrijk is: mèt Voorting hadden wij nog drie landgenoten in de voorste rijen, in dezelfde tijd als de triomfbrenger. IJzeren Willem van Est, broer Piet, de stoomlocomotief weer helemaal opgeknapt en Madese Pieter de Jongh werden immers ex aequo ge plaatst (7e tot en met 18e), zodat on ze gewesten wel bijzonder sterk acte de presence in deze tweede etappe hebben gegeven. Op vier rijders in het finishende peloton konden naast de Nederlanders slechts de Belgen bogen en wel met van Geneugden, die vierde werd, HoevenaarS, die de vijfde plaats innam en voorts Vlayen en Adriaensens, die evenals de ge broeders van Est en de Jong tot de ex-aequo-isten behoorden. Op slechts geringe achterstand anderhalve minuut namelijk snelde de hoofd macht langs de chronometreurs, en in haar midden bevonden zich -He andere leden van de Nelux-equipê, met uitzondering van de Luxembur ger Jempie Schmit-z, die iets later binnenviel. Onze „gecombineerden" maakten meteen een machtige sprong de t "-zege ms °p we° naar hoogte in. Voorting nestelde zich op de derde plaats achter Hoevenaars en Darrigade. met nu nog slechts een royale minuut tekort op de jonge Belgische leider, die het ook zo ver rassend goed in Bordeaux-Parijs deed. Wim van Est, die meteen al weer de volle aandacht op zich ves tigde en kennelijk van plan is de handen extra uit de mouwen te ste ken, prijkt als tiende in de algemene rangschikking en Pieter de Jongh, niet geschrokken van de daags tevo ren ondervonden pech, bezet een fraaie zestiende plaats. Dat ziet er dus nog eens magnifiek uit. In ieder geval heel wat gunstiger dan vorig jaar. Wat nu weer niet tot overmatig optimisme leiden mag, want de zwaarste karweien zijn nog in het verschiet. Hoe dan ook: de start is schitte rend en zij geeft de jongens het hart onder de riem. dat men in de Gran de Bouclé beslist niet ontberen kan. Forestier er uit Grote Charly Gau] bleef ook van daag tussen de wielen, bij de als favorieten voor de eindoverwinning gedoodverfde: Anquetil. Lousion Bo- bet en de Italiaanse en Spaanse ma- tadoren. Nu Jean Forestier, een der steunpilaren van de Franse nationale ploeg, wegens een gebroken pols (in Mechelen, donderdag opgelopen bij een valpartij) de trein naar huis heeft moeten nemen, werd Bobet's equipe ernstig verzwakt. Waarmede wij slechts willen zeggen, dat er de pa pieren van Gaul beter op zijn ge worden. Althans straks in de bergen toch zeker. Dat systeem in de Nelux-equipe: van de vrije jacht, dagelijks voor twee man uit de ploeg, is nog niet zo gek. Vandaag heeft Roosendaalse Gerrit de juistheid ervan onder streept. Vrijuit fietsen dus en geen waterdragersfunctie. Zo maar lekker er mee tussenuit knijpen, de boel vóóraan observeren en op het goede moment je slag slaan. Echt een kolf je naar de hand van een „oude rot", en Gerrit honoreerde meteen de ge noten vrijheid. Voor een verbetering van positie in het algemeen ploegenklassement was het natuurlijk onontbeerlijk, dat meerdere Nelux-mannetjes zich in de voorste gelederen fietsten. Zij de den het met veel vakkennis en dat het vanaag alleen maar Nederlan ders waren, doet weinig aan de' waarde van de ploeg als geheel af. Morgen kunnen het Luxemburgers zijn, die in de voorste linies draven. „Intussen schenkt het de nodige vol doening, dat het jongens van Neder landse stam waren, die in deze twee de rit, welke de nodige inspanningen vergde, want de wind woei krachtig en uit een verkeerde hoek, tot het sprekende, behaalde succes hebben bijgedragen. Sla, om deze bewering bevestigd te zien, een blik op de situatie in het landenklassement. Ook daarin is een fameuze Nelux-sprong naar boven een feit. En het weekeinde? De derde etappe, naar de badplaats met de naam-zonder-eind: Eu-Le Tréport Mers-Les-Bains, ten noord westen van Caen gelegen, vergt 177 kilometers. Echt wéér een rit voor de niet-klimmers. Wie zal deze za terdag een succesvolle greep naar de rijke buit doen? En gaat zondag wel licht een Fransman winnen, nu die dag de eindstreep in Versailles ge trokken is? Even afwachten, mannen broeders! Etappeklassement Tweede etappe van Gent naar Duin kerken (198 km): 1 Gerrit Voorting (Nelux) 5.12.02 (met bonificatie 5.11.02); 2 Baffi (It.) z.t. (met bonificatie 5.11.32); 3 Elliott (int.) z.t.; 4 van Geneugten (B.) z.t.; 5 Hoevenaers (B.) z.t.; 6 Graczyk (C. Z. Fr.) z.t.; 7-18 ex aequo Bober (Pa rijs N.O.), Mahé (Fr.), Piet van Est (Nelux), Pieter de Jongh (Nelux), Bot- techia (It.), Rohrbach (C. M. Fr.), Vlayen (B.), Debusmann (Zw.-D.), Morvan (W.Z.W.), Wim van Est (Ne lux), Annaert (Parijs N.O.), Adriaen sens (B.) allen in dezelfde tijd als de winnaar; 19 Sabbadini (W.Z.W. 5.13.42. Als 20e tot en met 94e ex aequo werd een zeer grote groep renners geklas seerd bij wie Damen, Kersten, La Haye, van den Borgh, Bolzan, Gaul, Ernzer (allen Nelux), Antequetil (Fr.) Bobet (Fr.), Darrigade (Fr.), allen in dezelfde tijd als Sabbadini 5.13.42 en vrijwel alle andere favorieten. Schmitz van de Ned.-Lux. ploeg werd met enkele andere renners, bij wie Bahamontes, 96e ex aequo geplaatst in 5.21.25. De Tour arriveert vandaag (zater dag) in Eu-le-Tréport. De aankomst aldaar wordt verslagen over Hilver sum II (298 m). De reportage wordt verwacht tussen 16 en 18 uur. Om 18.35 uur is de herhaling en de na beschouwing volgt om 20.30 uur. Zondag „ruikt" de karavaan Parijs reeds. Dan is de aankomst namelijk in Versailles, vlak bij de Franse hoofdstad. De reportage hiervan wordt tussen 16.45 en 18 uur ver wacht over Hilversum II (298 m). Een herhaling is er niet. Over dezelfde zender wordt vandaag alleen nog de nabeschouwing uitgezonden. Die is om 19.50 uur. Algem. klassement Algemeen klassement: 1 Hoevenaers 9.44.44. 2 Darrigade 9.45.54, 3 Voorting 9.46.05 op 1.21, 4 Baffi 9.46.29, 5 Grac zyk 9.46.29, 6 ex aequo Elliott, De busmann en Rohrbach allen 9.46.49, 9 Planckaert 9.46.57, 10 ex aequo: van Geneugten, Wim van Est, Bober, Mahé Morvan en Adriaenssens, allen 9.47.05 op 2.21, 16 ex aequo Vlayen, de Jongh Bottechia, allen 9.47.20 op 2.36, 19 Brenioli 9.48.11, 20 Polo 9.48.14, 23 ex aequo 21 renners bij wie v.d. Borgh, Anquetil, Nencini, Bobet, Mallejac, Ernzer, Bover. Voorts Gaul, Brankart Geminiani en Barbosa, allen in 9.48.45, 63 Piet van Est, 9.43.47, 64 ex aequo Bolzan. La Haye en zestien andere renners in 9.49.00. Op de 82e plaats ex aequo Damen en Kersten in 9.50.27, 92 Schmitz 9. 56.28. Ploegenklassement 1 Neluxploeg (Voorting, Piet van Est en de Jongh) 15.35.06, 2 België 15.36.06; 3 Italië 15.37.16, 4 ex aequo Centraal Zuid Frankrijk, Parijs noordoost bei den 15.37.46; 6 ex aequo int. ploeg, Frankrijk, ZwitserlandDuitsland en West-Zuid-West, allen 15.39.26; 10 Spanje 15.41.06. Alg. ploegenklassement 1 België 29.18.46, 2 Neluxploeg (Voorting, W. van Est en de Jongh) 29.20.30, 3 Centraal Zuid-Frankrijk 29.21.32, 4 Frankrijk 29.21.44; 5 Italië 29.21.50. 6 ex aequo Int. ploeg, Zwit- serland-Duitsland en Parijs Noordoost allen 29.24.19. 9 West-Zuid-West 29.24. 35, 10 Spanje 29.26.30. Puntenklassement 1 Hoevenaers 8 pt.; 2 Graczyk 9 pt.; 3 ex aequo: Baffi en Elliot, beiden 10 pt.; 5 van Geneugten 18 pt.; 6 De busmann 26 pt., 7 ex aequo: W. van Est en Rohrbach, beiden 27 pt.; 9 Voorting, 29 pt.; 10 Darrigade, 30 pt.; 11 Bober ,31 pt.; 12 ex aequo: Luyten en Sabbadini, beiden 35 p., 14 Janssens 37 p., 15 ex aequo Brittain en Polo, beiden 41 pt., 17 Bauvin. 43 pt.; 13 Planckaert 47 pt.; 19 Robinson, 48 pt.; 20 Foré, 49 pt. De strijd hebben tot nu toe gestaakt Forestier (Fr.), San Emeterio (Sp.), en de Deen Ravn (int. ploeg). Een dodelijke val van een 4 meter hoge ladder maakte de 36-jarige huis schilder A. van Hest te Tilburg. Hij was bezig aan het aflakken van een huis. Des te tragischer rekent men dit ongeval, als men verneemt, dat hij een 26-jarige echtgenote met twee kin aeren, van wie de oudste nauwelijks twee jaar is, achterlaat. De oorzaak van het ongeval is on bekend; plotseling sloeg de man ach terover en viel met het achterhoofd op de trottoirband. Tijdens het ver voer naar het St. Elisabethziekenhuis overleed hij. Eventuele getuigen wordt verzocht, zich met de afdeling recher che van de Tilburgse gemeentepolitie in verbinding te stellen. (Speciale berichtgeving) DUINKERKEN, vrijdagavond Jempie Schmitz, die gisteren even als Gerrit Voorting voor eigen kan sen mocht rijden, had last van zijn maag. Hij riep zijn ploegleider voortdurend ter assistentie. De Luxemburger verloor tenslotte acht minuten. „Caudillo" Federico Baha montes, in het voorseizoen gestreeld door de warme Spaanse zon, nu ge geseld door het Nederlandse ,,zo- merklimaat" kermde al even luid om dokter Dumas, die dan ook regel matig naar het peloton werd geroe pen. De Tourdokter diende tenslotte Bahamontes een injectie toe en dat was voor de overige Spanjaarden voldoende om geen al te grote activi teit te ontwikkelen. Het was begrijpelijk, dat ploegleider Goldschmidt deze ritzege dan ook 'n beetje als een persoonlijke triomf be schouwde. Hebben we het mooi ge speeld of niet?" klonk het in het mengelmoesje van Duits en Neder lands. „Man, wat is het een prachtig slot geworden vandaag. Mèt Voorting hebben alle anderen uitstekend gere- den. Vooral Piet en Wim van Est, waar of niet Klaas?" Die laatste woorden gingen met een ferme klap op de schouders van de lange Buchly vergezeld. De Hagenaar was het roe rend met de Luxemburger eens. ,,Toen wij zagen dat Gerrit daar zo lekker voorin die kopgroep kroop", zei ik nog tegen Goldschmidt, ,,dat zou Gerrit best eens kunnen winnen, hij kent de arrivée hier van de vier daagse. Ja jongens, dat is een mooi besluit van een anders maar verdui- (Advertentie) RIJWIELEN VOOR SPORT DUINKERKEN. 27 juni. Door de wedstrijdleding is een kleine verandering in het etappeklas sement aangebracht. Graczyk 'centr. zuid-Frankrijk) is als 5e geklasseerd en Hoevenaers 'Belg.) als zesde. Bei den hebben de tijd van 5.12.02 echter behouden. ZEGT G- VOORTING de winnende fiets! GEMONTEERD MET VREDESTEIN BANDEN «3iHDn lcJOOT J3UOWO0O c (Speciale berichtgeving) DUINKERKEN, vrijdagavond. De vreugde in de Nederlands-Luxemburgse ploeg over de zege van Ger rit Voorting (na de overwinning in 1953 in Dieppe zijn tweede zege in de Tour), was groots en algemeen. Wim van Est, die in de kopgroep onmid dellijk na zijn broer Piet als negende over de witte lijn was geflitst, smeet zijn fiets tegen een hek en rende op Voorting toe. „Hij is gebakken Gerrit" riep hij, ,,zo moeten we het hebben. Je ziet wel hè, die ouwe knarren als wij kunnen nog wel meekomen". Piet de Jongh liep over zijn gehele olijke snuit te stralen van blijdschap. Toen even later het grote peloton binnenkwam met Lahaye, van den Borgh, Damen en Kersten riep hij zijn landgenoten nog voor zij waren afgestapt reeds toe: „Jongens, Gerrit heeft gewonnen". De reactie van het viertal was al even spontaan. Het zesjarig zoontje van de familie van Aart te Nieuw-Vocsemeer werd ernstig gewond bij een aanrijding op de rijksweg aldaar. Het jongetje wilde achter een bus langs, de rijweg over steken, maar werd door een auto, ko mende uit de richting Steenbergen en bestuurd door de heer V. uit St. Phi- lipsland .gegrepen en op het wegdek geslingerd. Hij moest ernstig gewond in het ziekenhuis te Steenbergen opge nomen worden. Bij Koninklijk besluit is per 1 sep tember 1958 benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der alge mene wetenschappen aan de Techni sche Hogeschool te Eindhoven om on derwijs te geven in de strmingsleer: ir. J.G. Slotboom, thans leider van de aërodynamische afdeling van het centr. proefstation der staatsmijnen in Limburg. Zondagmiddag zullen Zweden en Brazilië in Stockholm de strijd aanbinden om het wereldkampioen- (Van een speciale verslaggever) DUINKERKEN, vrijdagavond. Het peloton heeft tot Brugge „gewandeld". Tevoren, tijdens het korte, maar bejubelde „bezoek" aan Zeeuwsch-Vlaanderen, had Piet van Est echter de eerste financiële bijdrage in de Nelux- pot geleverd. Bij het passeren van de grens zorgde hij de eerste te zijn, en guitig lachend verzekerde hij zich daarmede van de fikse premie, door de bewoners daar uitgeloofd. Pas in de straten van Brugge kwamen de Belgen los. Jos Hoevenaars na de tweede rit de drager van de gele leiderstrui spurtte weg in gezelschap van nog vijf BelgenMartin van den Borgh, André Darri gade (opnieuw attent), de Ier Elliott en enkele Italianen en Franse regionalen. Opeens was alle rust verdwenen. Het peloton spurtte voluit stond de vluchtelingen slechts een voorsprong van 150 meter toen en toen dezen de nutteloosheid van de poging inzagen, lieten zij zich weer snel terugvallen. J5 In de tweede etappe van dit jaar, de drielanden etappe van Gent via Zeeuwsch-Vlaanderen naar 't Franse Duinkerken, heeft de ka ravaan ruim een kwartier de pri meur beleefd van een escorte, samengesteld uit motorpolitie van drie nationaliteiten. Franse, Bel gische en Nederlandse motor agenten, hielden de wegen vrij en zorgden voor de doortocht van de volgwagens. een kwartier lang i „Interpol" op de motor... Andere vrijbuiter Elliott, een der vrijbuiters in deze Ronde, gaf de moed echter niet op. Bij Izegem, na 121 km trok hij er op nieuw tussen uit, nu met de Belgen Planckaert, Jean Adriaenssens, de gele truidrager Darrigade. Quentin en de Italiaan Fallarini. Deze sprong werd noodlottig voor de Franse nationalen. Louison Bobet kreeg tijdens de felle demarrage die volgde een lekke band en Roger Wal- kowiak moest zijn fiets aan de kop man afstaan. Ploegleider Marcel Bi- dot, stuurde Pipelin. Stablinski en René Privat naar achteren om de on fortuinlijke Walko te gaan assisteren, kennelijk met de overtuiging, dat het viertal het verschil weer snel zou wegwerken. Maar Walkowiak kreeg twee lekke banden en sleurde daar door zijn ploeggenoten in zijn val mee. Basis voor triomf De basis voor de triomf werd pas in de laatste kilometers gelegd, in de rit langs de duinenrij van de Belgisch Franse grens naar het geschonden Duinkerken. Graczyk, die op de be ruchte kasseien uit de hoofdmacht wa« weggesprogen, had juist vóór da grens moeten buigen voor de over macht. Hij wilde de strijd echter niet op geven en ontvluchtte opnieuw. Dit maal met meer steun: Piet van Est, Pieter de Jongh, Francois* Mahé, Rohrbach, Jos Hoevenaars op jacht naar de gele trui en de Ita liaan Bottechia. Het zevental kwam los maar het verschil was toch nog niet groot ge noeg. Gerrit Voorting kreeg daar door de kans op aansluiting en even later wipte Wim van Est met Noel Foré, Baffi en nog enkele renners aan zijn wiel over naar de kopgroep. Daarmee was de strijd beslist, want de groep van achttien renners zette een zó hoog tempo in, dat een ach tervolging door het peloton eenvou dig onmogelijk werd. Het verschil groeide tot ruim anderhalve minuut en de Nederlanders bereidden de eindfase zó bekwaam voor, dat het de slimme Gerrit Voorting door zijn deelneming aan de Vierdaagse van Duinkerken bekend met het par cours de kans gaf op de beslissen de coup. Achter hem in het peloton hadden intussen de overige Nederlanders en de Luxemburgers in voortreffelijke samenwerking het tempo afgeremd. Dit laatste is misschien wel de be langrijkste winst in deze rit geweest. T egenaatival De zes vluchtelingen handhaafden zich lange tijd en het verschil liep zelfs op tot bijna drie minuten, on danks het feit, dat Darrigade geen meter kop deed. Op de stotende kasseien in de buurt van Dixmuiden (165 km) wer den zij echter ingehaald door een groep van elf renners, bij wie zich Rohrbach, Graczyk, Mallejac, Mahé, en de fel strijdende Martin van den Borgh bevonden. De nieuwe kopgroep vermeed zorgvuldig de lastige wegen en reed vrijwel voortdurend op het smalle fietspad, waarop de cadans niet werd gebroken. En leek tenslot te een veilige marge te hebben. Een gesloten spoorwegovergang even buiten bet Westvlaamse stadje Veurne (170 km), verstoorde echter de pret. De kopgroep verspeelde vele kostbare seconden en werd snel in gehaald. Graczyk en Mallejac, die juist vóór de spoorbomen waren weg- gewipt, staakten daarna ook de aan val, maar Graczyk wist vandaag niet van ophouden. Even voor de Franse grens demarreerde hij weer en daar door luidde hij de boeiende slotfase in, die uiteindelijk leidde tot de Ne derlandse triomf. De prijs voor de strijdlustigste ren ner was voor Graczyk (centr. midden Frankrijk). schap voetballen. Deze foto-combi natie toont boven het Braziliaanse elftal en onder de Zweden, die elkaar in de finale gaan bekampen. „Het valse bewijs" van de Ameri kaanse schrijver Herbert Brean, dat bij het Spectrum is verschenen in de Prisma-reeks, wordt aangekondigd als een speurdersroman. En onge twijfeld is het dat ook. Het verhaal is opgebouwd rond de moord op een oude dame en dank zü knap werk van een jonge detectieve wordt de moordenaar aan het slot van het boek gevat. Toch is „Het valse bewijs" meer dan de doorsnee-speurdersroman, die in zoveelvoud en met de regelmaat van een klok van de persen komt. Brean, die al meer detective-verholen op zijn naam heeft staan, heeft het zwaartepunt helemaal niet op de mis daad, noch op de oplossing daarvan gelegd. Hij heeft vooral het verhaal geschreven van een jonge, beginnen de speurder, die, samen met een oude collega, een vals bewijs constru eert tegen de man die zij oprecht aan de moord schuldig achten. Ze hebben zeis hèt bewijsstuk in handen gehad, maar de arrestant heeft kans gezien om het tvoortijdig te vernietigen. Het proces tegen de verdachte brengt van dat valse bewijs niets aan het licht, maar de jonge detec tive heeft geen vrede. Ten eerste vindt hij het ongeoorloofd, dat iemand op valse bewijsgronden tot de dood veroordeeld kan worden. Boven dien knaagt later aan zijn geweten de wetenschap, dat de echte moor denaar nog rondloopt, omdat hij ontdekt heeft, dat zijn arrestant het onmogelijk gedaan kan hebben. En feitelijk begint daar pas het echte speurdersverhaal, want de detectieve Neil O'Rayn gaat onofficieel en heel eenzaam het spoor van de ware dader zoeken en volgen. Dat brengt zoveel onverwachte effecten mee, dat het boek tot de laatste effecten spannend blijft. De knappe manier van schrij ven draagt daartoe overigens ook heel veel toe bij. Veel meer de vraag hoe O'Rayn zijn conflict zal oplos sen staat op de voorgrond dan de vraag wie de dader zal zijn. Herbert Brean heeft dit alles in uitstekend, puntig proza opgetekend, waarbij hij vooral aan milieu-be schrijving veel aandacht heeft be steed. Een alleszins aanbevelenswaar dig boek. KI. GOES, 27 juni 1958. Export- en in,dustrieveilingper 100 kg: Kruis bessen I 55.10. Aardbeien: Madame Moutot I 95-103: II 83; Jucunda I 124-128; II 93-100; Regina I 116; II 71; Macherauchs Frühernte I 104; II 71; Climax I 109; II 71; Sengana I 93; II 71; aardbeien, afwijkend 46. Fruitveiling: Aardbeien per doos: Madame Moutot II 20-23. Regina I 45-61; II 33-45. Sengana I 48: II 21- 44. Climax I 36-43; II 23-37 cent. Aardbeien per kg, met dop: Madame Moutot I 131-144; II 108-132; afw. 62- 70. Regina I 116-135; II 88-138. Cli max II 75-85. Jucunda II 78-87. Ma cherauchs Frühernte II 111 cent per kg. Rode bessen I 160; II 80-130; per doos 51-71 cent. Frambozen per doos: 1 32-36; II 26-29 cent. Perziken per stuk: 22-28 cent. Kersen Early Ri vers II 130-140; III 80; Hollanders II 130-140 cent per kg. Groentenveiling: Per stuk: Krop sla 3-4. Bloemkool A I 26-38; A II 13-21: B I 24-27; afwijkend 10-19. Komkommers A 29-37; B 25-30. Per kg: Rabarber 6-16. Doperwten 32-48: Peulen 85-120. Tuinbonen 15-19: Dubbele prinsessenbonen 120-140. Sa vooiekool 5-8. Aardappelen grote 18- 22: drielingen 13-15; kriel 5-8; bon ken 28. Uien 10-26 cent Per bos: Wortelen 25-34. Kroten 7- 13. Selderie 7-8. Uien 18 cent. KAPELLE, 27 juni. Industrie en Exportveiling: groene kruisbessen 5163; aardbeien zonder dop voor de industrie, totaal aanbod 50 ton Ju cunda I 116—133; 2 83—86; Madame Moutot I 81—83; 2 77—80; Climax I 127—2 104; Regina I 117; 2 82; Mach. Frühernte 1 113; 2 84; Sengana I 90; 2 80; Diverse rassen 1 en 2 80; di verse rassen afw. kwaliteit 80. Fram. bozen in kratten per kg aanvoer 3 ton 1 181; 2 174. Gewone aanvoer- veiling: Aardbeien in kratten per doos van 250 gram; Regina 1 40 55; 2 28—30; Climax 1 40—68; 2 29— 47; Talisman 1 3957; 2 31; Senga na 1 39/57; 2 22; Madame Moutot 1 31; Deutsch Evern 1 40; Triumph 1 55; Ydun 1 42; Mach. Frühernte 1 4854; Madame Lefebre 1 37; Solt- wedel 1 31; Aardbeien in chips per kg 1 92—126; 2 75—106; afw. 45—72. Kersen: Early Rivers 1 128141: 3 5769; vroege van Werden 1 128; meikersen 1 92109; Vroege zwarte 1 134: Markiezen 1 136; Hollanders 1 per kg 134: idem per doos van 250 gram 34; 2 108 per kg.; frambozen per doos: Malling Promise 1 3848; 2 3740; Rode bessen per doos van 250 gram: Jonkheer van Tets 1 64 71; 2 63. Aardappelveiling: Nieuwe oogst 1 1621: 2 1417; drielingen 913; kriel 5—8, oude oogst 1 2,5 4. Groentenveiling kropsla 3; bloem kool 1035: rabarber 18; komkom mers 2436; boskroten 11; bospeen 35; doperwten 4549; bosselderie 6,5- 8- sjalotten 14; dubb. princessebonen 118. Door de snelle toename van het aanbod was het heden reeds noodza kelijk frambozen in kratten voor de industrie te verkopen- Er was een aanbod van ongeveer 3 ton en deze brachten voor de eerste kwaliteit op 1.81 per kg., terwijl de tweede kwaliteit 1.74 noteerde. LEEUWARDEN, 27 juni. 130 stieren van 3,20 tot 3,33; 200 vette koeien eerste kwaliteit 2,90 tot 3.25; tweede kwaliteit 2.50 tot 2.89, derde kwaliteit 2,00 tot 2,49; 438 melk- en kalfkoeien van 600 tot 1075; 100 pin ken van 300 tot 550; 285 vette en graskalveren van 250 tot 450; 294 nuchtere kalveren van 40 tot 60; 564 vette en weideschapen van 50 tot 90; 1148 lammeren van 35 tot 55; 129 vette varkens; oude varkens 1.45 tot 1,55; vette biggen 1,60 tot 1,66: zou ters 1,63 tot 1,66; 285 biggen en lo pers; biggen van 25 tot 45; lopers 46 tot 75; 36 bokken en geiten; geen notering; 96 paarden van 550 tot 900; totale aanvoer 3705. Overzicht: stieren aanvoer ruimer, stemming goed, prijzen prijshoudend; melk- en kalfkoeien matig, rustig, ge. lijk. Pinken kort, rustig, gelijk. Vet te en graskalveren matig, willig, duur. Nuchtere kalveren kort, goed, prijshoudend. Varkens kort, ruim, ge lijk. Biggen en lopers aanvoer ma tig, rustig, gelijk. Schapen ruim, rus tig, gedrukt. Lammeren ruim, rus tig' gedrukt. Paarden matig, goed, minder. Terneuzen, 27 juni Groenten: Per 100 st. in centen: Sla A II 3- 4.60. Per stuk tn centen: Bloemkool A II 16-42; Bil 12-24; CII 10-16; afw. 10-23. Groene komkommers B 27-32. Witte komkommers A II 35-38; B 30- 38; C 24-28. Per bos in eenten: Peterselie 2. Sel derie 12-18. Peen II 12-36. Kroten 4. Uien 11-21. Charlotte 6-13. Per kg in centen: Eerstelingen Bon ken 31-35; I 16-27; II 11-20; Kriel 4-7. Doré I 20; II 11-14; Kriel 4. Andijvie 10-14. Asperges afw. 82-178. Princ. bonen 150-163. Tuinbonen 16-23. Dop erwten 54-63. Peulen 83-110. Sav. kool 3,5-12. Rabarber 12-14. Spinazie 26-30. Tomaten A 2.84; B 75; C 54. Spitskool 5-13. Aardbeien per doosje 21-41: II 13- 39; afw. 11-21. Yden II 17-33; afw. 12. Frühernte I 35; II 17-28: afwf. 11. Madame Moutot 37-40; II 11-38; afw. 11-16. Talisman I 39 Jucunda I 37; II 20-31. Climax I 34-44; II 26-33; afwf. 18. Senga II 21-27; afw. 18-22. Rode bessen per doosje 58-66; II 40-46. Per kg aardbeien afw. 45-60. Kersen B II 50-53. WAALWIJK. Diverse bedrijven hebben vrij wat orders kunnen boe ken zodat hier en daar de produktie in de schoenindustrie weer wat op leeft. Dit geeft weer hoop dat straks als de najaarsorders binnen komen de selectie nog verder zal verbete ren. De verkoop in de schoenwinkels is goed te noemen. Op de ledermarkt bleef de verkoop nog beperkt tot kopen. Al naar be hoefte rundsleder en geitensuede bleef het meest in de vraag. Voor calfs en suede is de vraag constant doch beperkt. In de prijzen kwam niet veel verandering. Van de zool- leermarkt valt weinig verandering te melden. Voor lichtgewicht croupons is de afzet goed, eveneens bleef er goede vraag om halzen en liezen. De voorraden hiervan zijn niet groot. Prijzen bleven vrijwel gelijk. Zware croupons worden nog steeds beoerkt gevraagd en deze geringe belangstel ling kwam in de prijzen tot uitdruk king. Croupons voor de schoenherstel lers bleven goed gevraagd aan gelij ke prijzen. In de situatie op de inlandse leder- markt is weinig veranderd, hoewel de ondertoon zeker niet slechter is geworden. Konstanz 408 (—3); Rheinfelden 313 (—3); Breisach 269 (—3); Straats burg 356 1); Maxau 541 (+2)' Mannheim 401 (onv.): Mainz 363 1); Bingen 264 (—2); Kaub 295 (—5); Trier 201 (+12); Koblenz 290 (—2); Keulen 285 (—2); Ruhrort 488 (+8); Lobith 1098 14); Nijmegen 872 14); Arnhem 885 10); Eefde IJssel 396 10); Deventer 295 (J-10) Monsin 5540 (onv.); Visé 4990 (-6); Borgharen 3936 (+24): Belfeld 1120 (+10); Grave ben. de sluis 300 (onv.)

de Stem | 1958 | | pagina 13