Alleen de zware industrie aan diep vaarwater WENNEKER Zeeuws eenma nsschooltje Nederlandse inzichten bevestigd op Antwerpse Havencongres Frankrijk gaat grote zonneoven bouwen HAALT ALLIANCE HET ZONDAG TEGEN YELOX? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JUNI 1958 oude genever Oostduits minister overleden Honorarium per brand: ieder uur 500 dollar MONSTER-BLUSSER KENLEY Specialist in olie yiieuwe EVANAIR 580 Dit is Amerikaanse hield 46 honden Jeugdige gangsters Fa. J. P. v. d. VEN Zn. Wilhelminastraat 44 Tel. 36982 - Breda Verklaring van oud-naziman Pseudo-vogelpest in Epe PRINS PHILIP HAD AANRIJDING Noorse ambassadeur verlaat Moskou Het Derde Internationaal Havencongres, dat de Koninklijke Vlaamse ingenieursvereniging eorige week te Antwerpen heeft belegd ter ge legenheid van haar zesde lustrum en onder voorzitterschap stond van de secretaris-gene raal van het Belgische ministerie van Open bare Werken prof. ir. G. Willems, is zowel door de aanwezigheid van talrijke autoriteiten en havendeskundigen als door de gedegen heid van de aldaar gehouden voordrachten, een groot succes geworden. Van bijzonder belang om haar wijdere strek king was de inleiding, welke de directeur- generaal van het Antwerpse Havenbedrijf, de heer O. Leemans tijdens dit congres gehouden heeft over de invloed van de industriële ont wikkeling op de havenexploitatie. Er viel hieruit niet alleen een en ander te leren ook voor een havenstreek in opkomst, maar tevens bevestigden sommige uitspraken van de inleider opvattingen omtrent de ko mende ontwikkeling, welke ook in Nederland zijn gehoord. Da heer Leemans heeft de aan dacht gericht op de evolutie, welke gaande is. om thans meer en meer industrieën te vestigen in of bij ha vens aan de zeekust en veel minder in het binnenland bij vindplaatsen van grondstoffen. Die evolutie is het ge volg deels van het schaarser wor den van de grondstoffen op het Europese continent in verhouding tot de behoeften en deels ook van de noodzaak of de mogelijkheid de eind- produkten der industrie naar over see uit te voeren. Een bedrijf komt daardoor juist in een haven het dichtst bij zijn leveranciers en bij zijn klanten te zitten, waarmee het zich de voordeligste vervoerscondi- t-ies verzekert Een klassiek voor beeld van de geschetste tendens is de stichting van de Hoogovens te IJmuiden. Een ander voorbeeld vor men de olieraffinaderijen en olie- verwerkende bedrijven b.v. te Pernis. Was vroeger een haven bijna uit sluitend opslag-, overslag, en han delscentrum ter bediening van nij verheden in een verder gelegen ge bied, thans trekt de haven zelf in dustrieën aan van een nog geheel ander karakter dan de daar van ouds gevestigde scheepsbouw- en scheepsreparatiebedrijven. Omdat deze nieuwe ondernemin gen echter niet uitsluitend hun grondstoffen importeren en hun eindprodukten uitvoeren, maar ook voor het binnenland of ruimer gezien voor de Europese markt werken, blijft in de nieuwe situatie, evenals in de oude, voor de havenstad de aanwezigheid van goede verbindingen met het achterland van het hoogste belang. Aan de hand van cijfers van de (Advertentie) aan- en afvoer van erts en kolen te Antwerpen heeft de heer Lee man aangetoond, dat hierbij in het bijzonder goede waterwegen van beslissende betekenis zijn. Hene gouwen b.v. staat in verkeersbe- diening achter bij Luik, omdat het niet over zo goede verbinding te water met Antwerpen kan beschik ken als Luik bezit in het Albert- kanaal. Uit deze constateringen blijkt wei, hoe goed het is, dat in west- Brabant met zijn komend haven centrum in Bergen op Zoom, nu ook, zij het op een andere schaal, de verbetering van de waterwegen ter hand wordt genomen. In de havenstad zelf De industrievestiging in de haven stad zelf werd vervolgens door de heer Leemans in ogenschouw geno men en hij maakte daarover enkele merkwaardige opmerkingen. In hoofdzaak is gebleken, dat slechts die industrieën langs diep water dienen te worden gevestigd, welke rechtstreeks beroep doen op de zeevaart als aan- en afvoermid- del en waarvoor het noodzakelijk is, dat men over een vaste ligplaats beschikt. Over het algemeen zijn de haven besturen tot de conclusie gekomen, dat in het verleden op dit punt ver gissingen werden begaan, die nadien een hinderpaal voor een verdere nor male havenexploitatie zijn gaan vormen. Voor andere Industrieën, hetzij nevenindustrieën, hetzij secondaire bedrijven, die aangetrokken wor den door de aanwezigheid van basisindustrieën, moet in het alge meen worden aangenomen, dat zij niet aan diep water of althans langs dure, diep gefundeerde kademuren mogen worden gevestigd, maar veel eer op de achterterreinen moeten worden ondergebracht, waar ze trou wens in ruime mate, indien vereist, het voordeel van de ligging nabij de waterweg behouden. Slaat dit in de eerste plaats onmid dellijk op de gewenste politiek voor het uitgeven van industriegronden in het havengebied zelf, wanneer men daarnaast het reeds aanwezige of dreigende gebrek aan industrieter reinen in de traditionele havengebie den onder het oog ziet en mede de wenselijkheid om bevolkingsconges ties te voorkomen, dan houden de constateringen van de heer Lee mans tevens een pleidooi in om de industrieën, welke niet noodzakelijk aan diep water gevestigd moeten worden, verder naar het achterland De 48-jarige Oostduitse minister van wederopbouw Heinz Winkler, is in het oostelijke deel van Berlijn overleden aan de verwondingen die hij verleden week in Bulgarije had opgelopen bij een duik in de Zwarte Zee. De minister was met hoofdwonden in een speciaal vliegtuig naar Oost- Berljjn teruggebracht voor behande ling. Winkler, die lid was van de onder communistische controle staande christendemocratische unie, werd in november 1953 op zijn post benoemd. (Van onze correspondent) De ploeg was bijna klaar. De in genieur stapte al in de jeep en zwaaide een „goeden dag". Een dag zoals alle andere in het rijke olie- gebied van Perzië was voorbij. De zon neigde al naar de horizon en tekende boortoren nr. 6 bij Ahwaz scherp af tegen de hemel. De man ten, die de „carottage" hadden uit gevoerd, bedekten hun naakt boven- hchaam. De monsters lagen al in te jeep van de ingenieur, die ze naar bet laboratorium zou brengen waar tien zou onderzoeken of men hier wel of niet op een nieuw olieveld was gestoten. Plotseling hoorde men ®en kreet. Een man, die nog vlak tij de boortoren stond begon weg te rennen, zo vlug zijn benen hem ■tonden dragen. Hij had nauwelijks veertig meter gelopen of een enor- e steekvlam schoot de lucht in. De tele omtrek werd opnieuw verlicht. De luchtverplaatsing tilde de jeep op, veegde de barakken van de ar- m, weg als kaartenhuizen en In-ui ter vloog de boortoren de ln om 100 meter verder zijn 600 h," n,eer.,te leggen. De grootste olie- rand uit de geschiedenis was be gonnen. Het was toen 19 april. uur later belde de telefoon v"?u^end kilometer verder Myron dp v-y u-rï zÖn middagdutje. Kenley van P10en-blusser met de bijnaam ..vliegende brandweerman" was namelijk wel de enige, die deze brand misschien aan kon. Hij liet geen tijd verloren gaan. Drie uur la ter was hij per vliegtuig met al zijn materialen al onderweg naar Per zië. Zodra er ergens ter wereld een hevige oliebrand uitbreekt gaan de gedachten naar deze eenvoudige vijf tiger, die niets heldhaftigs of bijzon ders in zijn uiterlijk heeft en er eerder uitziet als een gezellige win kelier. Toch is hij een grote specia list. Indien hij de kilometers aan el kaar rijgt, die hij vloog om de olie- branden te blussen maakte hij al vijftien maal een reis om de we reld. Kenley is overigens niet goed koop. Zijn tarief bedraagt 500 dollar per uur en zijn uren beginnen te tellen als hij in New York in het vliegtuig stapt. Hij alleen bezit het geheim om ondanks de enorme hit te door te dringen tot het punt waar de brandende olie uit de aarde spuit. Hij alleen weet hoe men met een explosie van nitro-glycerine de brandhaard volkomen meester kan worden. Vreemd dier Maar toen hij in Ahwaz met zijn vreemde bulldozer, die eerder lijkt op een prehistorisch dier, was aan gekomen schudde hij bedachtzaam het hoofd: „Ik wil het proberen, maar voor het eerst van mijn loopbaan durf ik niets garanderen". De voorbereidingen duurden een week. Alle beschikbare arbeiders werden in ploegen ingedeeld. Zo te verwijzen. Op de duur komt Ant werpen in dezelfde situatie als Rot terdam te verkeren en een zekere decentralisatie van industrieën acht de heer Leemans nu al gewenst. Algemeen verschijnsel Zo ziet men dat deze decentralisa tiebehoefte geen louter Nederlands verschijnsel is, maar een algemeen karakter heeft. In België vindt men trouwens in de Kempen een gebied, dat evenals in Nederland de brede strook van west-Brabant, in regionale concentratie het compliment kan bieden voor de industriële decentrali satie vanuit de havens. Eén havengebied De overeenkomstige omstandig heden aan weerszijden van de grens worden overigens door de heer Lee mans zelf aangeroerd, als hjj zich afvraagt, of het eigenlijk niet zo is, dat vandaag reeds het onderscheid tussen de diverse Beneluxhavens, voornamelijk dan tussen Antwerpen en Rotterdam, reeds enigszins door de feiten is voorbijgestreefd en dat men veeleer van één havengebied van de Rijn naar de Scheldemonding, zou moeten spreken. Zo is het inderdaad en wordt het steeds meer. Dit gehele gebied groeit samen en komt voo rgelijke proble men te staan, waarvoor men met gezamenlijke krachten en naar ge meenschappelijke richtlijnen oplos singen moet vinden. Een daarvan is, dat men zoveel mogelijk alleen de zware industrieën gaat vestigen aan het diepe vaarwa ter in de bestaande of nog te ontwik kelen havens van het Deltagebied en de lichtere bedrijven sticht in het nabijgelegen achterland, dat door goede wegen en kanalen met de ha vens moet worden verbonden. De ontwikkeling- van Vlis- singen met het Sloeplan, van de kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen en van een zeeha ven voor Bergen op Zoom met, gelegenheid voor vestiging van zware industrie en regionale concentratie der lichtere nij verheid in een krans van ste den in west-Brabant Roo sendaal, Breda, Oosterhout, Zevenbergen, Geertruidenberg, Waalwijk bieden in dit ka der een verheugend perspec tief. NAKERMIS de oliehaard met de verbluffende warmtestraling Vraagt prospectus bij Uw handelaar of bij VANANDEL N.V. Rotterdam- Nw. Mathenesserstraat 33 Tel. 64700 (8 lijnen) BI Met tngeb. tank f. 465," Eg Zonder tank f. 430,- (Advertentie) Prof. Louis Trombe, directeur van het by Mont Louis (Pyreneeën) ge vestigde laboratorium voor zonener- gie, heeft tijdiens een aldaar gehou den internationale conferentie van geleerden, verklaard, dat Frankryk binnenkort 's werelds grootste zonne oven zal bouwen. Hij verklaarde dat binnen twee maanden zal worden begonnen met de bouw van een nieuw toestel dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 meter in diameter. De oven, die te Odeille wordt gebouwd, zal de mo gelijkheid bieden tot verdere metal lurgische en chemische experimen ten die momenteel slechts in het zonenergielaboratorium te Mont Louis worden uitgevoerd. De conferentie, die handelt over de mogelijkhéid om zonenergie aan te wenden voor koeling, luchtverver sing en het opwekken van elektrici teit, wordt bijgewoond door geleer den uit Frankrijk, West-Duitsland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Japan, Engeland en Joego-Slavië. Prof. Trombe deelde mede dat Frankrijk over installaties beschikte, waardoor de energie uit industriële zonneovens kan worden aangewend De rechter heeft beslist, dat me vrouw Martha Hinrichsen 44 honden teveel houdt in haar woning. Me vrouw Hinrichsen heeft 46 honden. De rechter besliste nog meer: me vrouw Hinrichsen moet 44 van haar honden de deur uit doen. De beklaagde was voor de rechter gedaagd door een lid van de vereni ging tot dierenbescherming. Hij be schouwt de residentie van mevrouw Hinrichsen niet langer als een wo ning, maar als een groot hondehok. De buren denken er weer anders over. Zij hebben geklaagd over stank en het blaffen en huilen van de dieren. Volgens hem zouden de die ren van hun bazin te weinig eten en drinken krijgen. Mevrouw Hinrichsen voerde het volgende ter verdediging aan: de kinderen brengen steeds meer ver dwaalde honden bij haar. Om de die ren gelukkig te maken, kan zij hen niet opnieuw de straat opsturen. Bo vendien, zo zei hij, heb ik hen nodig om me te beschermen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii werkte men per etmaal 24 uren. Het vuur zorgde voor licht en warmte. Men construeerde een pi pe-line, die tonnen en tonnen water naar de brandomgeving zond om er het terrein begaanbaar te ma ken. Alle obstakels, die konden hinde ren werden weggeruimd en daarna begon men aan de bouw van 'n enor me tussen hijskranen rustende lucht brug. Precies op de achtste dag wa ren deze voorbereidingen gereed. Kenley klom in zijn prehistorisch dier en verdween meter voor meter in de enorme wolk rook. De arbei ders en ingenieurs, die op veilige af stand het schouwspel gade sloegen, hielden de adem in. De spanning duurde nauwelijks tien minuten. Toen maakte zich de bulldozer weer los uit de rookwolk en Kenley schreeuwde juichend: „Het is gelukt. Stop je oren dicht". Enkele minuten later ontploften de 250 kilo nitro-glycerine, die hij vlak bij de put had kunnen deponeren met oorverdovend geweld. Zelfs zijn bulldozer werd opgetild en de kijkers, die niet voorzichtigheidshalve waren gaan liggen vielen neer. De vlammen verdwenen, gelijk de rook. Het drama was weer voorbij. Kenley stak nu zijn eerste sigaret op. Al jarenlang heeft hij de ge woonte aangenomen om niet meer te roken vanaf het ogenblik, dat hij een blusopdracht krijgt, en eerst een sigaret op te steken als het werk is gedaan. Deze brand van Ahwaz was ove rigens zijn jubileum: zijn duizendste oliebrandje. Vandaar dat er per speciaal vlieg tuig champagne werd aangevoerd. voor verwarming tot hoge tempera turen. Deze installaties worden ge bruikt voor het smelten van metaal onder omstandigheden waarbij che mische onzuiverheden worden ver meden. In de Sahara worden mo menteel installaties gebouwd voor verwarming tot lagere temperatu ren, waarbij stoom zal worden ge produceerd voor verwarming van groentekassen. Prof. Trombe zeide nog, dat momenteel experimenten in gang waren om elektrische energie te produceren door middel van het gebruik van silicium-staven. Twee jeugdige delinquenten ver schenen voor de kinderrechter te Hove wegens „hersenspoeling". Zij hadden na de film „De brug over de Kwai-rivier" te hebben gezien een jongetje van zes jaar gegrepen, het aan een boom gebonden en vervol gens geblinddoekt en gegeseld. Ten slotte hadden zij het knaapje nog driemaal in verhit water gehouden. EXCLUSIEVE DEALER VOOR BREDA EN OMSTREKEN Proces Martin Sommer J Vrolijk geval Op* Wimbledon In het proces tegen de S.S.-er Martin Sommer, ervan verdacht als| bewaker te Buchenwald tenminste 53, gevangenen te hebben vermoord heeft de voormalige nazi-politie beambte Emil Hoitsclrmidt getuigd: dat Sommer hem vertelde, veertig tot vjjftig mensen om het leven te hebben gebracht. Holtschmidt stelde in 1943 een on derzoek in naar een beschuldiging' als zou Sommer gevangenen onwet tig hebben vermoord. Sommers geliefkoosde methode om' gevangenen te vermoorden was het| injecteren met phenol, evipan of lucht in de aderen. De vroegere plaatsvervanger van1 Sommer, Heinrich Jaenisch, getuig de Sommer op de borst van een ge vangene te hebben zien knielen, de man met een injectienaald over de borst strijkend. De president van het hof van Bayreuth, waar Sommer terechtstaat, vroeg hem wat hij op de borst van de gevangene deed. Sommer antwoordde dat hij de man, die over pijn in zijn borst klaagde, verzorgde. Jaenisch, die zelf tot negen jaar gevangenisstraf is veroordeeld voor mishandelingen, zeide dat Sommer, wanneer hij met vakantie ging, op dracht gaf met het straffen van ge vangenen te wachten tot hij was te ruggekeerd. Tijdens zijn wedstrijd ki h«t heren-enkelspel op de jaarlijkw lawntenniskampioenschappen i* Wimbledon tegen de Australiër Meivin Rose kwam de Pool W. Skonecki nogal spectaculair te vallen. Hij behield er echter, ao- als deze foto laat zien, zijn la chende gezicht bij. Op het bedrijf van de landbouwer J. Bosch, Wiemanstraat 34 te Epe is pseudo-vogelpest geconstateerd, In verband hiermee moesten ruim 200 kippen worden afgemaakt. De auto van de hertog van Edin burgh is in botsing gekomen met een' taxi. toen de hertog op weg was van Buckingham Palace naar een bijeen komst van de „Automobile Associa tion", waarvan hij erevoorzitter is. Er werd niemand gewond. De door een chauffeur bestuurde auto van de prins en de taxi kwa men met elkaar in botsing enkele se- eonden nadat de prins, vergezeld van een paleisfunctionaris en een de tective, het paleis hadden verlaten. Beide wagens werden licht beseha- digd. De detective sprong onmiddellijk uit de wagen en schreef de naam en het adres op van de onthutste taxi chauffeur. De prins, die van snel rijden houdt, en nog pas zes maanden geleden met zijn sportwagen op een andere auto was gebotst, laat zich in Londen altijd door een chauffeur rijden. (Advertentie) Het komende weekeinde staan de laatste loodjes der competitie op stapel. Het wordt nog enerverend genoeg, zowel in de strijd om het kampioen schap van Nederland amateurs, als in de promotieduels. De mo gelijkheid bestaat hier en daar Zo bij de eerste oogop slag lijkt dit een alle daags plaatje. Wat spe lende kinderen op de vin gers van twee handen te tellen en een „man". Het zou ook een alledaags plaatje zijn, wanneer u hier niet de complete s choolbezetting én het personeel zou zien van de school in Kleverskerke. Kent u dit plaatsje niet? Het is een pittoresk klein dorpje, dat eind vorige eeuw werd samengevoegd met Arnemuiden, doch dat toen bedong de school in Kleverskerke in stand te mogen houden. Wat tot heden nog steeds het geval is. Negen leerlingen telt de school te Kleversker ke thans en begin van dit jaar werd in de gemeen teraad van Arnemuiden fel gepleit voor opheffing van deze kleine school „die de gemeente handen vol geld kost". Gedepu teerde Staten van Zee land besloten echter de school te Kleverskerke niet op te heffen en ver lengden de termijn met drie jaar! Meester de Bert, hoofd onderwijzer, meester van d* eerste, tweede, derde, vierde, vijfde, zesde en zevende klas, alle klassen ondergebracht in één schoollokaal, dat het oude schoolgebouw rijk is (in feite lijkt het op een ar beiderswoninkje) ziet de toekomst hoopvol tege moet. Want de 6 meisjes en 3 jongens, die nu de schoolbezetting vormen, worden met het nieuwe leerjaar versterkt door 4 nieuwe leerlingen. Een toename dus van bijna 50 pet. en dat is niet mis te verstaan. Dertien leerlingen zal de school te Kleversker ke dan tellen. Een onge luksgetal? Waaruit de op heffing der school mis schien zal voortvloeien? „Kom maar niet aan on ze school, het laatste bol werk van de zelfstandig heid van Kleverskerke" zegt meester de Bert. „Dan kom je aan de dorpsbewoners en aan mij. Want de school móet in Kleverskerke blijven". En het zij toegegeven, het uitgaan van deze school, midden in het landelijke dorpje Kle verskerke, met zijn kerk, zijn anderhalve straat en een boerenhofstee brengt inderdaad vertier en le vendigheid. Zodat de ge- dachtengang van de be woners gevolgd kan wor den. dat er een beslissing uit de bos komt, maar dit neemt niet weg, dat pas op zondag 8 juli er de finitief een streep onder kan worden gezet. En dat is dan toch wel de hoogste tijd, al zou men aan het weer niet zeggen, dat we de zomer naderen. Brr Wat ge titelstrijd om het kampioen schap van Nederland betreft: het Roosendaalse Alliance werd verleden zondag door Velox van de kop ver drongen, maar men houde wél in het oog, dat de Utrechtenaren een wed strijd méér hebben gespeeld dan de roodzwarte Roosendalers en dat de ze laatsten slechts één punt op hen achter staan. Slagen Veenhof en de zqnen er in op eigen terrein te win nen in dit geval op het RBC-veld dan Is de titel opnieuw voor he4 grijpen gekomen. Opgemerkt zij nog, dat deze ontmoeting zaterdagavond wordt gespeeld. Wij houden het op eeR Alliance-zege. Promotie ln de strijd voor promotie naar de eerste klasse heeft Hoensbroek een voorsprong van twee punten op TSC behaald. De Oosterhoutenaren kwa men j.l. zondag met een verdienste lijk gelijk spel uit Hoensbroek terug, en het nu op bezoek komende Schijn- del zal dan ook wel héél goed voor de dag moeten komen, om bij TSC winst weg te kunnen halen. Hoensbroek op zijn beurt speelt eveneens op eigen grond, tegen Spel. Irene namelijk. Irene is op gelijke hoogte met TSC gekomen, waarmede we slechts willen betogen, dat Hoens broek nog niet heeft gewonnen. Als bij het begin.... Men kent de situatie in de promo- tiestrijd naar de tweede klasse. De vier concurrerende clubs: Dongen, WSC, Terneuzen en BSV '29 hebben nu elk vier punten (uit vier wedstrij den) behaald. Nog twee ontmoetingen zijn voor de boeg en men begrijpt dus wel, hoe ongelooflijk spannend de resterende wedstrijden gaan worden. BSV opereert op eigen veld, tegen Terneuzen. en Dongen heeft WSC tus sen de krijtlijnen. Men is geneigd de thuisspeiende teams voorlopig de beste papieren toe te kennen. RKTVV ook? Hoewel Steenbergen in de promotie naar de derde klas reeds zegevierend uit het strijdgewoel gekomen is, en zich daarin een plaats voor het vol gende speelseizoen heeft verzekerd, is de spanning er hier nog niet uit. Dat is wél het geval, wanneer RKTVV bij RKWU wint, omdat in dat geval de tweede wedstrijd, die tussen Yer- seke en Steenbergen (in Yerseke), dan van geen betekenis meer is. Het ziet er dus naar uit, dat RKTVV de voetsporen van Steenbergen gaat drukken en zich zondag eveneens der de klasser mag noemen. Men ervaart: nog talloze voetbal harten worden op de proef gesteld. De Noorse ambassadeur in Moskou heeft een afscheidsbezoek gehracht aan premier Kroestjev. Volgens radio Moskou hadden Kroestjev en de ambassadeur, Erik Braadland, „een gesprek waarin een vriend schappelijke geest ademde."

de Stem | 1958 | | pagina 9