Drie nieuwe pastoors in Bredase bisdom Mgr. Card ij n bespreekt voor r.-k. arbeidersjeugd Wereld-K.Aj. Ook HIER de Tour Mgr. Jos Baeten 121/2 jaar bisschop Op 27 juli te Oudenbosch Schijn en wezen Arm land Kritiek Zeilwedstrijden in de Braakman Zondag Ronde van Boschkapelle Tour per radio Sjef van Dongen naar Spitsbergen D. Slootmaekers te Geertruidenberg F. Eppings te Ulvenhout G. Rijsloo te Tholen r Voortaan B Vrijteg- 1 Kaasdag EXAMENS Mgr JOS CARDIJN stichter K.A.J. Raad van s Heerenhoek tegen de nieuwe veertarieven Herziening uitbreidingsplan Cholera-epidemie in Thailand m pagblaD pc jStem MET de val van Menado is de rebellie in Indonesië officieel bedwongen. Maar het is duidelijk, dat de strijd zal blijven door- woeden, ook als alle bolwerken ge vallen zijn. Dat zien we op Suma tra. Intussen had men de val van Menado willen laten samenvallen met de aankondiging van een kabi netswijziging in Djakarta. Dat zou zo veel betekenen als: We slaan nu 'n oude bladz. in de geschiedenis der Republiek om. We beginnen nu aan een heel nieuwe fase. Mijnwerkersstaking in België wordt voortgezet niets DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JUNI 1958 In het bisdom Breda heeft mgr. Jos Baeten drie pastoors benoemingen afgekondigd. In Geertruidenberg wordt bouwkapelaan D. Slootmaekers de opvolger van pastoor V. v. d. Wee, die met emeritaat gaat. Pastoor F. Eppings van Tholen is benoemd tot pastoor van U1- venhout. Hij volgt pastoor A. Vermunt op, die dezer dagen zijn diamanten priesterjubileum vierde en eveneens met emeri taat gaat. Kapelaan G. Rijslo van de Christus Koning-paro chie te Breda is de nieuwe pas toor van Tholen. Pastoor Slootmae kers is met zijn 48 jaren een van de jongste pastoors uit het Bredase bis dom. Hij werd op 23 mei 1909 te Utrecht geboren. Na zijn wijding op 10 juni 1933 was hij achtereenvol gens onderpastoor van Dworp (B.), kapelaan in Hoo- gerheide en vanaf maart 1938 kape laan in de Sint Laurensparochie te Breda. Hij was daar ook aalmoezenier van de tuchtschool. Eind januari van dit jaar werd hij benoemd tot bouwka pelaan te Geertruidenberg, waar hij op 10 juni jl. zijn zilveren priester jubileum vierde. De nieuwe pastoor is 'thans belast met de bouw van een noodkerk in de nieuwe wijk buiten de wallen. De definitieve plannen voor de bouw zullen eerstdaags af komen. De nachtmis op Kerstmis van dit jaar verwacht de nieuwe pastoor in de noodkerk te kunnen opdragen. Daarna zal hij zijn schouders zetten onder de bouw van de nieuwe St. Gertrudiskerk. in het oude gedeelte van Geertriiidenberg. Zaterdag en zondag a.s. worden er weer zeilwedstrijden gehouden in de Braakman. Evenals vorig jaar is de organisatie van deze wedstrijden in handen van de Royal Sailing Club Gent. Wanneer het weer een beetje wil meewerken beloven zaterdag en zondag a.s. dan ook weer drukke da gen voor de Braakman te worden. Met ingang van zaterdag a.s. worden er ook biertentjes, zonneschermen en strandstoeltjes neergezet, hetgeen di rect een veel fleuriger aanzien aan de Braakman gaat geven. Hopelijk zal de accommodatie in de Braakman op korte termijn nog verbeterd kunnen worden. Dit zal het nu reeds drukke bezoek aan dit recreatiegebied nog aanzienlijk stimuleren. Zondag a.s. wordt de achtste Ronde van Boschkapelle verreden. Evenals vorig jaar komen ook deze keer nieu welingen aan de start. Er is een be hoorlijk aantal inschrijvingen binnen gekomen, waaronder zich tal van be kende renners bevinden. Het parcours leidt via de Kerk straat. Kerkhofpad en een gedeelte van de Bossestraat over een prima wegdek. Wel brengt dit parcours voor de renners de nodige moeilijkheden met zich in verband met de vele bochten. In totaal moeten de renners een af stand afleggen van 60 km. De start van deze ronde vindt plaats om half drie. Na afloop vindt de prijsuitrei king plaats in café Ottjes. 's Avonds is er gelegenheid tot dansen. Vandaag (vrijdag) wordt de aan komst van de tweede Tour-etappe uitgezonden over Hilversum I (402 m). Cottaar praat in Duinkerken in een reportage, die tussen 15,30 en 17,30 uur wordt verwacht. Om 19,50 volgt de herhaling, terwijl om 22,15 uur nog een nabeschouwing wordt uitgezonden Zorg er voor dat U dit in huis hebt: 4 eieren, 4 eetlepels melk, peper, zout, 50 gr. geraspte kaas, roomboter. Roereieren met kaai De eieren loskloppen met iets zout en peper. De melk en de kaas erdoor mengen. In een koekepan een klont je boter smelten, de eier- massa toevoegen en het mengsel onder voortdurend roeren op een zacht vuur laten stollen. Steeds de ge stolde massa van de bo dem scheppen. Zodra de eimassa niet meer vochtig is (het mag echter geen droge korrelige massa worden) de roereieren op dienen. Desgewenst be strooien met wat gehakte peterselie. PUBLICATIE VAN HET NED. ZUIVEHUREAU «IJSWIJg Hieronder volgen nog enkele bul letineer-adressen uit Zeeuwsch-Vlaan- deren. Ook daar zal men dus zo spoedig mogelijk na iedere etappe kunnen zien, hoe het in de Tour ver ging". BRESKENS, J. W. Carels, Spuiplein 9, tel. 496. OOSTBURG, Café U. de Windt, Zuid- zandsestraat 7, tel. 169. SLUIS, B. C. Bakx, St. Annastraat 4, tel 325. SLUIS, Hotel J. F. F. Smoorenburg, Kade 5, tel. 231. IJZENDIJKE, Café Lion d'Or, Markt 19, tel. 301. EEDE, C. M. Marclé, W 84, tel. 442, (Aardenburg) Donderdag is de heer Sjef van Dongen, burgemeester van Aar denburg, van Schiphol vertrok ken voor een tocht naar Spits bergen, op welk eiland hij der tig jaar geleden verscheidene malen heeft overwinterd. De heer van Dongen gaat naar Spitsbergen voor een bezoek, hem aangeboden door de Noorse regering naar aanleiding van een Nederlandse televisie uitzending van „dit is uw leven". De foto toont de heer en mevrouw van Dongen tijdens de controle op Schiphol voor het vertrek. F. EPPINGS, pastoor van Ulvenhout. Pastoor F. Eppings, de nieuwe pas toor van Ulvenhout, werd 9 oktober te Middelburg geboren. Zijn wijding ontving hij op 19 december 1931. Hij was daaima kapelaan in Rijswijk, Dordrecht, Alphen aan de Rijn en van af 1944 te Amsterdam. Op 19 septem ber 1955 werd hij benoemd tot pastoor van Tholen, welke parochie sedert die tijd onder het bisdom Breda ressor teert. Tot op heden had pastoor Ep pings de zorg over de gemeenten Tho len, Scherpenisse, Stavenisse, St. Maartensdijk en Poortvliet. (Advertentie) G. RIJSLOO, pastoor van Tholen. De nieuwe herder van Tholen wordt kapelaan G. Rijsloo van de Christus Koning parochie te Breda, die daar op 12 juni 1955 zijn zilveren priester feest vierde. Hij werd geboren op 26 mei 1904 in St. Wille-brord. Direct na zijn pries terwijding werd hij „uitgeleend" aan het bisdom Mechelen, om er enige tijd kapelaan te zijn in Brasschaat. Na korte tijd kapelaan te zijn geweest in Westdorpe, werd hij in Terheijden benoemd. Zestien jaar heeft hij hier gewerkt, waarna zijn benoeming tot kapelaan in de Christus Koningkerk volgde. In de zeven jaar dat hij in Breda werkzaam was. heeft hij zich zeer be minnelijk gemaakt. Hij was geestelijk adviseur van diverse verenigingen, terwijl hij vooral zeer populair was bij de mannelijke opgroeiende jeugd. ST. WILLIBRORDUSCOLLEGE TE GOES Aan het St. Willibrorduscollege te Goes slaagden: Voor eindexamen h.b.s.-B: André Boonman, Goes; Han Lucas Luijckx. 's-Heerenhoek; Tom Nobels. Goes; Bertus Paree, 's-Heerenhoek; Jan Pieters, Goes; Adri Raas, Lewedorp; Dolf Roosen. Goes; Bertus Steijn, Hoedekenskerke; Marien Wijger- gangs, Vlissingen. Voor eindexamen h.b.s.-A: Jacq Castenmiller, Middelburg: Peter van den Dries, Goes; André Geijsen, Vlis singen: Attie Joosse, Middelburg; Kees de Jonge, Lewedorp; Jaap Ka- rel, Middelburg; Jan Limonard. Vlis singen: Ida Roose. Goes; Jacq Spe- lier, 's-Heerenhoek; Constant van Waterschoot, Goes. SEMINARIE YPELAAR Geslaagd voor diploma Gymnasium A: A. van Benthem, Roosendaal: F. van Campen, Graauw (Z)J. Drie sen. Oirschot; M. van Gastel, Roo sendaal; F. Hertoghs, Roosendaal; C. Konings, Roosendaal; A. Maas, Rotterdam. L.T.S. TERNEUZEN Voor enkele groepen van de avond school. die volgens het part-t,ime-on- derwijs waren ingedeeld, namen de lessen van de cursus 1957-58 een ein de. De diplomering van deze klassen had het volgende resultaat. Afdeling Timmeren. F. de Bruijne; J. van Drongelen; A. van Eenennaam; J. de Jonge en C. de Koe ij er te Terneuzen; J. Walhout, Sluiskil en J. Risseeuw, Zaamslag. Afdeling Metselen. W. Helmendach; F. Lammens en C. Stoffels, Terneuzen; A. Buijze, Hoek en C. Herrebout Zaamslag. HOOFDKLEUTERLEIDSTER Te Den Bosch slaagde voor het exa men hoafdkleuterleidster mej. I. Wil- laert uit Clinge. MACHINESCHRIJVEN Te Hulst slaagden aan het Insti- tuur voor Kantooropleiding voor het praktijkdiploma machineschrijven 130 aanslagen per minuut: G. Meindersma, Sluiskil; J. W. Gans. S. v. Doeselaer, M- F. Kui per, B. D. Teunissen, C. Scheele, C. G. Buyze, S. S. van Cadsand.' M. Verschelling, S. J. Goossen, D. v. Luyk, J. S. van Hoeve, M. Meesen, E- M. van Bendegem, J. L. L. van Cadsand. G. M. Koekoek, W, J. Vin- ke, C. K. Dieleman, M. Kempe, N. S. de Feyter, E. Boon, C. C. de Fey- ter, Axel; M. Wisse. Zaamslag; M. Riemens. Spui; A. v. d. Steen. Hulst; A. Piessens, M- I. Antheunis, Heikant. (Advertentie) (Van fi onzer verslaggevers) Mgr. Jos. Cardijn, de grijze leider van de wereld- KAJ, heeft zich bereid verklaard op zondag 27 juli naar Oudenbosch te komen. In de veilinghal zal hij een toespraak houden tot circa 2000 jonge arbeiders en arbeidsters. Slechts korte tijd zal monseigneur in hun midden vertoeven, want hij zal ook een toe spraak houden in de aula van Saint Louis. Hij zal daar priesters, broeders en zusters de gedachten overbrengen van arbeiders uit de gehele wereld. Het initiatief om mgr. Jos. Cardijn naar Oudenbosch te laten komen, is uitgegaan van de kring, gestimuleerd door P. van Osta uit Kruisland en mej. J. van Rijsber- gen uit Oud-Gastel. Zij dachten over een actie om de Kajotters- en Kajotstersbeweging in India op bijzondere wijze te steunen en sloten daarmee aan op het dioce sane programma, dat afgestemd is op hulp aan India. Het vorige jaar, vlak voordat de KAJ en VKAJ naar Rome gingen waren er in het bisdom Breda jongeren op bezoek uit India. Zij namen summier kennis van het werk en met de Kajotters en Kajotsters trokken zij naar Rome. Later ontvouwde mgr. Jos. Cardijn zijn hulpprogramma. Hij stelde Nederland voor, per dio cees een land uit te kiezen en dat op bijzondere wijze te steunen. Getroffen door de vriendelijkheid der jongeren uit India liet het diocees Breda zijn blik op India vallen. De kringen en afdelingen werden warm gemaakt, maar de kring Oudenbosch kwam tenslotte met het idee naar Met de hulp van kapelaan Janssens en pater Lengers werd een beroep gedaan op dc Brusselse monseigneur, ondanks zijn 74 jaren nog altijd bijzonder actief. Het antwoord was gunstig. Monseigneur beloofde te komen. Zo kon de kring verder gaan met de uitbouw van de hoogtijdag. Er gingen brieven uit en nog altijd worden circulaires verspreid. Mgr. Cardijn wordt op de pastorie te Oudenbosch ontvangen. Vervolgens houdt hij zijn spreekbeurt in de veilinghal: een toespraak, die vooral de taak van de wereld-KAJ zal belichten. Daarna trekt hij naar Saint Louis. In de morgenuren zullen de Kajotters en Kajotsters, in Oudenbosch aankomen. Zij wonen een H. Mis bij in de basiliek, defileren vervolgens door de straten en geven dan een groot ontspanningsprogramma in de veiling hallen. Met een bal-champetre sluit de dag, die finan cieel voor India een succes kan worden. In alle stilte herdenkt de bis schop van Breda, mgr. Jos. Baeten, vandaag de dag. waar op hij 121/z jaar geleden tot bisschop-coadjutor werd gecon sacreerd. Omdat zijn veertig-jarig pries ter-jubileum vorig jaar met de nodige luister is gevierd, heeft mgr. de wens te kennen gege ven. deze dag stilzwijgend voor bij te gaan. Moge Breda's bisschop nog lange jaren voor het diocees be houden blijven tot zegen van de genen, die onder zijn geestelijke zorgen zijn gesteld. Hierboven plaatsen wij als her innering aan deze gedenkwaar dige dag een joto van het open- blik, waarop de pas gewijde bisschop de kathedraal verlaat, begeleid door mgr. Huyben, bis schop van Haarlem, en mgr. Lemrnens, bisschop van Roer mond. Burgemeester Waelput ontvouwde bij de aanvang der vergadering van de raad een plan, dat beoogt adhesie te betuigen aan de actie tot herziening van de veertarieven. De onmisbare samenwerking tussen de eilanden en Zeeuwsch-Vla anderen wordt hier rechtstreeks in grote moeilijkheden ge bracht en wij kunnen ons daarbij niet stilzwijgend neerleggen. De raad zal op zijn beurt trachten andere gemeenten op te wekken zich aan te sluiten en daartoe de nodige stappen ondernemen. bergplaats en in eigendom bij mej. Kolle te Borssele, wordt onbewoon- Het aantal slachtoffers van de cholera-epidemie in Thailand is ge stegen tot meer dan 900. Volgens de laatste telling bedraagt het aantal 912. Er zijn ruim 6000 gevallen van de gevreesde ziekte gemeld. EZB-UGtR vfCCt De meeste ingekomen stukken wor den voor kennisgevingen aangeno men. Enige strubbeling schijnt te zijn ontstaan betreffende de aankoop van grond voor de ambtswoning van de burgemeester, hetgeen resulteert in een kleinere oppervlakte dan oor spronkelijk werd bedoeld. De salarisregeling voor het ge- meontepersoneel zal worden herzien in die zin, dat de periodieke verho gingen voor de gem.-werkman komen te vervallen in plaats waarvan dooi de minister een andere regeling wordt geadviseerd. Aan het gemeen- tepersoneel zal een duurtetoeslag worden verstrekt over het eerste half jaar 1958. Sluitingsuur Een verzoek van de drie caféhou ders in de Dorpsstraat om hun za ken een uur langer te mogen open stellen voor het publiek, wordt af gewezen. Lesmateriaal voor ver- keersonderwijs, aangevraagd door het schoolbestuur van de r.-k. meis jesschool. zal door de gemeente wor den gesubsidieerd. Op een aanvrage van dezelfde instantie voor het aan schaffen van een bandrecorder ter bevordering vooral van de goede uit spraak der Ned. taal, wordt eveneens goedgunstig beschikt, ofschoon de doeltreffendheid daarvan door ver schillende raadsleden wordt betwij feld. Ingetrokken wordt een besluit van 20 februari 1958 om gelden ver strekt uit de tweede Nationale Wo ningbouwlening uit te lenen aan de gemeente Wolfaartsdijk. Aangezien deze gemeente inmiddels beter werd bedeeld werd de lening overbodig. De gelden zullen thans worden ge bruikt voor de uitvoering van kapi- taalswerkcn in eigen gemeente. Het perceel Hoofdstraat 20, momenteel in huur bij de heer J' Martens voor baar verklaard. Geen udliesie Op een verzoek om adhesiebetui ging door de gemeente Finsterwolde betreffende de grote gevaren van eventuele kernexplosies in ons land. wordt afwijzend beschikt. De raad is van mening, dat de in die gemeente heersende overtuiging niet overeen komt met alhier bestaande meningen. Wethouder Raas kan zich niet ver enigen met een door de minister voor. geschreven wijziging op de destruc- tiewet en wil. gezien de papieren rompslomp, deze zaak zoveel als mo gelijk in eigen handen houden. Met aldus een aantekening tegen wordt de verordening vastgesteld. B. en w. bieden de raad een ontwerp aan tot herziening van het uitbreidingsplan, hetwelk reeds in 1957 werd goedge keurd. maar dat door de hoge kosten nauwelijks uitvoerbaar bleek te zijn. Door de aangebrachte wijzigingen worden dc kosten dermate gedrukt dat realisering van dit plan praktisch uitvoerbaar is. Daar is gebleken dat in deze gemeente nogal grote ka dastrale verschillen kunnen optreden is men inmiddels begonnen met een meting, welke een zuiver beeld zal geven over rechten cn eigendommen. De heer Janse merkt op dat er door de jeugd kwistig wordt omge sprongen met krijt waardoor de dorpskern wordt ontsierd. De heer Remijn heeft klachten gekregen over lekkende goten op de Molendijk, en de heer Spelier zou gaarne zien dat het wegdek bij aanvang van de Ti- mansweg wordt gerepareerd. Voor zitter zegt toe een en ander te zullen onderzoeken, waarna de openbare vergadering overgaat in een zitting met gesloten deuren. VAAN tijd tot tijd verschijnen er tussen onze post bulletins om trent het kerkelijk leven in Tsje- cho-Slowakije. Men moet daaruit de indruk krijgen, dat het er erg goed mee gaat. De kerkelijke autoritei ten werken hartelijk samen met de staat. Het godsdienstig leven bloeit. Er worden met staatshulp kerken gesticht en gerestaureerd. We lezen redevoeringen van prelaten en pas toors vol opgewektheid over de stand van zaken. Ze ondersteunen van harte de vredesacties. En zo zou men gaan denken, dat er geen vuil tje aan de lucht is. Wat niet in die bulletins staat is echter o.m. het volgende: van de 19 bisschoppen, die het Episcopaat telt, kunnen er 12 hun herdersambt niet uitoefenen, om dat ze gevangen zitten of van hun zetel werden verdreven; de meeste wettig aangestelde vi carissen-generaal, die het bestuur van een herderloos diocees overna men, ondergingen hetzelfde lot; z.g. vredespriesters, wederspannig tegen het opperste kerkelijke ge zag, maar onderdanig aan de staat, spelen nu de eerste viool; alle kloosters werden opgeheven en er zijn zelfs zusters te werk ge steld in de Skoda-fabrieken; kerkelijke tijdschriften kunnen niet meer verschijnen; alle seminaries op twee na wer den gesloten en in de overblijvende worden de priesters opgevoed „in de geest van de volksdemocratie en de voorschriften van de Kerk" (o contradictio in terminis!); er bestaat een departement van eredienst, hetwelk er voor heeft te waken, „dat het godsdienstig en kerkelijk leven zich ontwikkelt in overeenstemming met de grondwet en de principes van de democrati sche volksstaat". Zie. dat is wat anders dan de bloemzoete praat in de rijkelijk verspreide bulletins. Dat is de barre werkelijkheid. Algemeen werd ook verwacht, dat ten teken van verzoening tus sen tegenstrijdige groepen de sul tan van Djokja in het kabinet zou worden opgenomen. Het is een ge matigd man, welke ook bij tegen standers van het kabinet-Djoeanda in de gunst staat. Tot verbazing en teleurstelling van velen is die benoeming echter niet doorgegaan. Wel echter heeft Yamin, een no toire scherpslijper, een plaats in het kabinet gekregen. Het gaat dus voort in de oude lijn. Hatta blijft zich wijselijk afzijdig houden van een bewind, dat Indonesië in e?n toestand van bloedige verdeeldhe'3 en wanhopige economische uitput ting bracht. Een nieuwe koers, een weg terug is er nog niet. Arm land, overgeleverd aan zul ke leiders! Straatsburg heeft de Hoge Autoriteit harde noten te krakr-n gekregen van het parlement. Er stapelen zich grote voorraden np en toch gaan de prijzen omhoog. De Jtoerkartels, die ontbonden moes ten worden, werken lustig door. Onrendabele Belgische mijnen, waar reeds veel KSG-geld vruchteloos tegenaan gesmeten is, zijn nog al tijd niet gesloten. Kan dat zn lan ger duren? Het waren o.a. de Ne derlanders Korthals en Nederbra t, die hun tien vingers wel nodig had den, om ze op alle wonden te leg gen. De KSG is in theorie een prachtige vinding. Maar dan moet het gezag ook „gezag" zijn. Het is te gek, dat ingevolge de kostprijzen en de voorraden de kolennrijzen in ons land best een stuk omlaag kun nen, maar worden gelijkgescha keld met die van slecht beheerde en uitgeputte mijnen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van de Euro pese samenwerking. Moge deze kri tiek effect sorteren! De 600 mijnwerkers van de kolenmijn Kessales. te Jemeppe-sur-Meuse. zijn na een verblijf van zes dagen onder de grond woensdagavond naar boven gekomen. Afgevaardigden van de mijnwerkerscentrale van Luik hebben besloten de staking voort te zetten. Het geldt hier een protest tegen de voorgenomen sluiting van de zoge naamde marginale mijnen. (Advertentie!

de Stem | 1958 | | pagina 5