SOVJETS GLIMLACHEN NIET MEER Djakarta meldt val van Menado et weer van a.s. z ...dus bierweeii FABLD Terug naar dagen van Stalin DARRIGADE EERSTE IN GENT Driemaal een felle aanval op Westen cm M V .N.-jeep in Libanon reed op landmijn 1 iTïïïEïï f1000.- w „Monty" kwam afscheid nemen EDELSMID WINT STRIJD OM BEKER VAN STEVENSWEERT Binnenkort uitkering Zoveelste fiasco met Vanguard WIN V.N.-rapport i BOTER IS TE DUUR Melkgarantie V.N.-rapport over moord op Nagy c.s. Veerboot sloeg om33 doden BEZORGDHEID IN V.S. Waarnemer werd gewond TREINRAMP IN ZUID-AFRIKA Veel wind Vikings landden in New York Twee Tunesische ministers in hechtenis Ambtenaren krijgen volgende maand hun toeslagen 98« JAARGANG No. 22793 Rtgawe M.T. Uïtg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. H. A. C. Don- feu, C. J. T. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland WË&DA& 27 rum J89t Abonnementsprijs t T.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST," Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). André Darrigade van de Franse- nationale ploeg heeft zich giste ren in de gele trui gereden door de eerste etappe van de Tour de France (Brussel-Gent) te winnen- In de eindsprint liet hij de Belgen Jos Hoevenaars en Joseph Planckaert achter zich, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Elders in dit blad vindt men het relaas van onze speciale verslaggever over de eerste dag van de monsterrit. De wereldproduktie van boter zal in 1958 tenminste even groot zijn als in het voorafgaande jaar. zo wordt gezegd in een rapport van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties. In dit rapport wordt de nadruk ge legd op de huidige ernstige situatie en de ongustige vooruitzichten. Volgens het rapport zijn de strenge prijssteun maatregelen en de daaruit voortvloei ende isolering van de binnenlandse markt, grotendeels verantwoordelijk voor de overproduktie en de vermin dering van de internationale handel, terwijl voorts het verbruik is gedaald door de kunstmatige hoge prijzen. Teneinde de wereldmarkt voor boter te herstellen dringt het rapport aan op verlaging van de kleinhandels prijzen, op verhoging van het vetge halte van gestandaardiseerde melk en verlaging van het vochtpercentage in boter. Zeer binnenkort zal een be drag van ruim 120 miljoen gul den aan de melkveehouders worden uitgekeerd, overeenko mende met 4 cent per kg melk over de van 10 november 1957 tot 22 juni 1958 geleverde hoe veelheid. Het produktschap voor zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivel fabrieken na 10 juli a.s. over de gel den van de uitkering (ter doorbetaling aan de veehouders) kunnen beschik ken. Het was tot dusver gebruikelijk de gelden, die aan de melkveehouders toekomen op grond van de gegaran deerde melkprijs, eerst uit te keren na afloop van liet melkprijsjaar. De regering heeft echter gemeend, aan de wensen van het agrarische bedrijfsleven tegemoet te moeten ko men door de uitbetaling te spreiden en reeds fri het lopende melkprijsjaar een begin te maken met de uitkering. Alles wijst erop, dat Moskou de politiek van de glimlach heeft laten varen en op een houding tegenover het Westen aanstuurt, die veel gelijkenis vertoont met die uit de dagen van Stalin. In iets meer dan 24 uur tijds hebben de offi ciële publiciteitsorganen in de Sovjet-Unie drie hevige aan vallen gedaan op de westelijke mogendheden. Een van de ze aanvallen was bovendien tegen de Verenigde Naties ge richt, die ,,een werktuig in de handen van de Verenigde Staten" genoemd werden. Radio-Moskou verweet het Westen in felle bewoordingen de kritiek op de terechtstelling van Nagy c.s. „In de V.S.", zo werd gezegd, „lyncht men negers en bovendien heeft men daar, op grond van valse getuigenverklaringen, de Rosenbergs op de elek trische stoel gebracht". De agitatie tegen de executies in Boeda pest, was volgens radio-Moskou slechts bedoeld, om de topconfe rentie te torpederen. De aanval op de Verenigde Naties werd gedaan naar aanleiding van het geschil rond de Libanon en had ken nelijk ten doel het optreden van de wereldorganisatie in het Midden-Oos ten te bemoeilijken. Men neemt aan. dat de vijandige kritiek van de Sovjet-Unie op de V.N. vrijwel zeker de deur heeft gesloten voor Eisen howers voorstel om de V.N. te her vormen en haar te bevrijden van het verlammende effect van Ruslands misbruik van het vetorecht in de Vei ligheidsraad. Tekenend voor de onverzoenlijker politiek van het, communistische blok zijn ook de aanvallen op Tito, die steeds in hevigheid toenemen. De speciale commissie der V.N. voor Hongarije heeft donderdag eenparig besloten een officieel rapport op te stellen over het proces tegen de terechtstelling van Imre Nagy en andere leiders van de Hongaarse opstand in 1956. Het rapport zou een a an nulling zijn van 't 100.000 woor den tellende document van de commissie waarin de Russische interventie ter onderdrukking van de opstand wordt veroor deeld. Bij Alahabad is donderdag op de Ganges een veerboot, met zestig per sonen aan boord, tengevolge van een plotselinge windstoot omgeslagen. De mannelijke opvarenden wisten zich allen zwemmend te redden, maar de 33 vrouwen en kinderen verdronken. (Adverte tie) In Washington is men kennelijk be zorgd over de plotselinge agressiviteit van de Sovjets. Men is daar nog steeds niet bekomen van de verba zing, die de Sovjetnota over ,.Ge- nève" heeft teweeggebracht. Zoals gemeld liet Moskou woensdagavond weten, dat het niet aan het gesprek over de technische aspecten van de stopzetting der kernproeven zou deel nemen, als de westelijke mogendhe den geen garantie gaven dat de proe ven inderdaad zouden worden beëin digd. Zowel in Londen als in Wash ington gaf men te kennen, dat een gesprek op deze basis nooit was ge suggereerd en dat men van het be gin af aan duidelijk gesteld heeft, dat de bespreking van de technische kwesties geheel los moest staan van de politieke vraag naar de mogelijk heid van stopzetting der atoomproe- ven. Minister Dulles had, naar aanlei ding van de Russische nota, een on derhoud met president Eisenhower. Hij verklaarde hierna dat de VS. de voorbereidingen voor het gesprek in Genève zullen voortzetten en dat ze alsnog hopen op een wijziging van het Russische standpunt. IN SURINAME hebben bij de Sta tenverkiezingen de ..samenwerken de partijen" (tot nu toe in de opposi tie) de overwinning behaald. TENGEVOLGE van asbreuk is op de Gothard, in Zwitserland, een trein ontspoord. Een andere trein reed 'op de wagons in, maar er vielen geen slachtoffers. ZATERDAGOCHTEND zal de K.R. O. de pontificale H. Mis van Re quiem uitzenden, die mgr. Alfrink in de kathedraal van Roermond voor de zielerust van mgr. Hanssen cele breert. De uitzending begint om 10.50 uur. RUIM DERTIG ARBEIDERS wer den gewond, toen donderdag in de Roechlingstaalafbriek te Wetzlar (Dtld.) een gastank explodeerde. PREMIER EYSKENS en de leden van zijn regering hebben donderdag in handen van koning Boudewijn de eed afgelegd. MET INGANG van 1 juli worden de voorschriften inzake het buitenland se betalingsverkeer aanmerkelijk vereenvoudigd. SIR HUGH FOOT, gouverneur van Cyprus, heeft een brief ontvangen van de burgemeester van Nicosia, waarin deze hem meedeelde, dat Turkse benden voornemens zouden zijn. in de komende nachten 'n groot aantal branden in de stad te ver oorzaken. IN HONGARIJE is een Lutherse bisschop, Lajos Ordass, van zijn functie ontheven, omdat hij zich niet voor het karretje van de regering wilde laten spannen. WEST-DUITSLAND heeft het offi ciële disconto verlaagd van 31/2 tot 3 procent. Een Indische majoor, waarnemer van de Verenigde Naties in Libanon, is donderdag gewond bij de ontploffing van een landmijn. Het projectiel ex plodeerde onder de witte jeep van de majoor. Een tweede waarnemer, die naast hem zat, kreeg geen letsel. De waarnemers hadden tevoren ver klaard, dat zij een allerhartelijkst on derhoud hadden gehad met leiders van de Libanese rebellen. Onmiddel lijk na het vertrek van Hammar- skjoeld uit Beiroet, is de toestand weer uiterst gespannen geworden. Woensdagavond ai braken er weer gevechten uit in de hoofdstad. Giste- len overdag verwachtte men, dat de rebellen spoedig een grote aanval zou den beginnen. Ook in Tripoli hielden (Advertentie) de regeringstroepen zich gereed om aan een offensief van de opstandelin gen het hoofd te kunnen bieden. Volgens officiële kringen te Londen hebben tot nu toe tien regeringen ge hoor gegeven aan een verzoek van Dag Hammarskjoeld om vrijwilligers beschikbaar te stellen voor het be waken van de Syrisch-Libanese grens Het betreft de regeringen van Birma, Canada. Denemarken, Finland, India, Italië, Nederland, Noorwegen, Zwe den en Ierland. De militairen zullen onder commando komen van luite nant-kolonel Brown. Bij een treinongeluk in Zuid-Afrika hij Johannesburg, zijn, volgens de eerste berichten, donderdagavond 23 mensen om het leven gekomen. li Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige of harde wind tussen zuid en west. Koeler dan giste ren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met. opklaringen en plaatselijk neerslagvlagen. Krachtige wind uit het zuidwesten. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan op 16.54 uur. Morgen: zon op 4.22 uur, maan onder 2.17 uur. IMC0S Lonóo» seint. Het koele veranderlijke weer zal voortduren. Regenbuien zullen afnemen maar mooi zonnig weer op zondag is niet A-aarschijnlijk. Een servte# ven de gezamenlijke brokers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn w voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint tOOO gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er VOO troost prijzen (doosjes béezglazen). Vorige zondag 4.3 uur zon. 13.8 mm neerslag. Prijswinnaar G. Deams, Bloemend .weg 123 b, Bfoemendaal WAT IS WACOS Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het wee1 voor de geallièerde operaties voorspelden. BIER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier - en stiel- een wereldrijk. Philips de Schone, verhit dronk water - en stierf. De Geuzen dror - volop bier en wonnen de 80-jarige oor'" Napoleon dronk geen bier - hij verloor b«j Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ober. een brer...' Ober:'En vooi Zij: "Maar 't is voor mij, wat dacht Dwerg en reus Het Volksdagblad van Peking, het orgaan van de Chinese communisti sche partij, heeft donderdag in een hoofdartikel gereageerd op Tito's rede van vijftien juni, waarin deze o.a. verklaarde, dat de Chinese lei ders Zuid-Slavië aanvallen om de aandacht van hun binnenlandse moei lijkheden af te leiden. Het is alsof een dwerg die geknield ligt in de modder, uit alle macht poogt te spu wen naar een reus die op een hoge berg staat, aldus het Chinese partij orgaan. dat verder van oordeel was, dat Tito's verklaring klinkt als ,.het geluid van een verrader". De Zuidslavische minister van bui tenlandse zaken, Popovic, heeft de Sovjet-Unie ervan beschuldigd geor ganiseerde druk" op Zuid-Slavië uit te oefenen om dit land te dwingen zyn nnafhankelijkheïdspolitiek op te ge ven. De groep Westduitse industriëlen, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, zal zondag naar Bonn ver trekken zonder eerst een receptie bij te wonen, die zaterdag ter ere van de fabrikanten zou worden gehouden. Forse coupe voor de man die weet wat hij wil. Vurige Spaanse kleuren die gloeien in de zon. Ole'! D oe nu uw keus uit ZOMERSHIRTS Indonesische regeringstroepen hebben, volgens een woordvoer der van het leger, Menado, de hoofdstad van Celebes, bezet. Het was de enige grote stad, die de rebellen nog in handen hiel den. Over de verovering van Menado werden nog geen bij zonderheden gegeven. Tot dusver zouden op Celebes 500 opstandelingen zich hebben overge geven. De operaties hebben volgens de legeryzoord voerder een snel verloop. Op noord-Sumatra zijn de rebellen de laatste dagen uitermate actief. Ze voe ren er een economische guerilla tegen de regering in Djakarta, hoofdzakelijk door brandstichting op grote onder nemingen. Een rijstpellerii en ettelijke tabakspakhuizen gingen in vlammen op. Bij de brand in de haven van Belawan, vorige week, blijkt voor een waarde van 50 miljoen roepiah aan opgeslagen produkten verloren te zijn gegaan. Hieronder waren 27.000 ton rubber van een Amerikaanse onder neming. Tussen Rantau Prapat en Kisaran. eveneens op Sumatra, hebben rebellen een trein overvallen. De machinist werd licht gewond. Intussen blijkt, dat de rechtse bla den in Indonesië maar weinig geest drift hebben kunnen opbrengen voor de veranderingen, die Soekarno in zijn kabinet heeft aangebracht. ..Indonesia Raya" merkte op. dat maar vier men sen tevreden zullen zijn: de vier nieu we ministers, die de president heeft benoemd. De Nederlandse Kamer van Koop handel in Djakarta heeft haar leden formeel op de hoogte gesteld van haar Een ware legen van confetti serpentines daalde donderdagmiddag als begroeting van duizenden juichen de New-Yorkers op zeven Vikings-uit- de-twintigste-eeuw neer. die aan het eind van een unieke reis over de At lantische Oceaan in triomf over Broadway reden. De zeven genoten een onthaal zoals slechts weinigen in New York hebben gekend. De ondernemende Noren onder ka pitein Thorvald Lihauf hebben de reis van Bergen uit gemaakt op een hou ten Vikingschip, dat een getrouwe kopie is van een vaartuig zoals de grote Vikingleider Lief Ericsson dui zend jaar geleden' bevoer. beslissing, de werkzaamheden voor lopig te staken. De secretarissen van de Kamer vertrekken vrijdag naar Nederland. Frankrijk heeft bij de Indonesische regering geprotesteerd tegen de aan houding van een Frans schip in de Sumatraanse wateren. Het schip ligt momenteel in Djakarta. Voor de aan houding werd geen reden opgegeven en bovendien had men de Franse autoriteiten niet op de hoogte gesteld. Bij het lanceren van een Van- guard-raket met kunstmaan, donderdagochtend in de V-S., werkte de ontsteking voor de tweede „trap" niet en als gevolg daarvan dook de raket met haar satelliet de Atlantische Oceaan iri. Volgens een mededeling, die gepu- bliceerd werd, een paar minuten na dat de 24 meter lange raket was af geschoten, klom de Vanguard 56 km hoog de wolken in, waarna haar eerste trap uitgebrand was. ,.De ontsteking van de tweede trap volgde daarop niet en als gevolg hier van bereikte het lucht-vehikel. be staande uit tweede, derde trap en de satelliet, niet de gewenste hoogte en snelheid", aldus de mededeling. „General Electric" heeft intussen trots medegedeeld, dat zij bezig is met de constructie van een raketmotor van een geheel nieuwe conceptie, die in staat is een satelliet van tien ton te lanceren.... Hoop doet leven! Twee voormalige Tunesische ministers. Mzali en Belchiria. zijn in hechtenis genomen op grond van de onlangs ingevoerde wet. waarbij samenwerking in het verleden met de Fransen in Tunesië strafbaar is gesteld. Mzali is premier en Belchiria minister van Staat geweest. Minister Struycken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de ioonbijslag en de kindertöelagever- hoging, verband houdende met de laatste huurverhoging, alsmede de duurtetoeslag. ook over het tweede halfjaar van 1958 bij wijze van uit kering ineens dienen te worden toe gekend. Verder zal, evenals in de voorgaande jaren, binnenkort aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren een uitkering moeten worden verleend i ingevolge een interimregeling voor de ziektekosten. De minister verzoekt de uitbetaling zo mogelijk nog in de maand juli (voor zover nodig bij wijze van voor schot) te doen plaats hebben. Behoudens een kleine en ris- terde droom van de Roermondse fa milie, die in eerste aanleg enkele ja geleden door de kante mogelijkheid tot cassatie, is de familie van der Linden- Schoonenberg uit Roermond de kostbare zilveren beker uit de Grieks-Romeinse oudheid defi nitief kwijt - voor het veel te lage bedrag van f 125, Het gerechtshof te Amsterdam heeft in 't slepende proces, dat in no vember 1954 is begonnen, uitspraak gedaan en beslist, dat de in 1950 ge sloten koopovereenkomst, waarbij de familie van der Linden deze beker, die nu de naam van Kantharos van Stevenswee.rt heeft gekregen, voor f 125.- aan de Utrechtse edelsmid L. Brom verkocht, niet op grond van dwaling nietig kan worden verklaard. Daarmede is de jarenlang gekoes- ren geleden door de rechtbank te Utiecht verwerkelijkt leek te zijn, in rook vervlogen. Het hof vernietigde de uitspraak van deze rechtbank, die beslist had, dat de edelsmid het kost bare eeuwenoude kleinood voor de zelfde prijs van f 125.- aan de oor spronkelijke eigenaars moest terug geven. In overeenstemming met deze beslissing veroordeelde het hof dus de familie van der Linden tot beta ling van de proceskosten, in totaal f 1500.-. Daarnaast zal de familie uiteraard ook haar eigen advocaten moeten voldoen, zodat zij een grote som gelds is kwijt geraakt inplaats van een vele duizenden guldens waard zijnde archeologische vondst voor f 125.. terug te krijgen. Temeer zal de beslissing van het hof voor de familie teleurstellend zijn, daar zij in de lente van dit jaar. toen het hof de beide partijen had aangeraden onderling tot een schik king te komen, een aanbod van de edelsmid om de familie met een be drag van f 5000.- tegemoet te ko men. van de hand heeft gewezen- Het hof was van oordeel, dat de heer Brom weliswaar terstond door de beker geboeid is geweest als ge volg van zijn vakkennis en kunstzin nig inzicht, doch volgens een verkla ring van de oudheidkundige prof. dr. C. W. Vollgraff, tot wie de edelsmid zich na de koop wendde, was de heer Brom geen deskundige op oudheid kundig gebied en is het dus aanne melijk. dat hij gedacht heeft met een voorwerp üit de renaissance te doen te hebben. Dat de overigens zwaar beschadigde beker van zo'n uitzon derlijke waarde was. lag volgens het hof ten tijde van de koop buiten het normale voorstellingsvermogen en is pas na de studie, die de heer Brom van de beker maakte, aan het licht gekomen. De waarnemende opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, veldmaarschalk Mont gomery, heeft gisteren een afscheids bezoek gebracht aan Nederland. Hij werd donderdagochtend ontvangen door de minister voor Defensie, ir. C. Staf. en de chefs van staven van de Nederlands strijdkrachten. 's Middags ontving koningin Juliana op paleis Soestdijk de veldmaar schalk in audiëntie. Montgomery verklaarde op een persconferentie te 's-Gravenhage, dat in de afgelopen tien jaar het Westen een strijd heeft geleverd, die ten doel had een oorlog te voor komen. Ik geloof dat wij die strijd hebben gewonnen, zei hij. Sprekend over zijn heengaan zei Montgomery, dat hij nu zal gaan schrijven. ..Ik heb zo het een en ander gezien en mijn autobiografie kon wel eens interessant zijn. Ik kan u aanraden het boek te kopen", ao voegde hij er schertsend aan toe. De foto laat zien hoe de grijze veldmaarschalk na het inspec teren van de erewacht op het Plein in Den Haag, langs het hartelijk applaudisserende pu bliek wandelde.

de Stem | 1958 | | pagina 1