Gidsenleidsters nodig £2? STEM-FEUILLETON Zwart o kerko M Hoorspel voor Portugese radio was te realistisch FILTRA Son filtre est si pur DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JUNI 1958 In verschillende plaatsen al goede cadettengroepen Experimenteel stadium nu voorbij Persoonlijke vorming ESPRESSO Samenkomst van HART PRINTS gordijnstoffen Verrukkelijk ...en in één minuut klaar! Paus quiz-winnares ontving Honderd lien doden bij ontploffing VAN MET GELD GEVONDEN Geen vervalsing voor Eisenhower ng en Erhard ol^ocumentenópel Jdoffand door Emily Grant Zware straffen voor dievenbende Montgomery wil oorlogsmonumen t laten verplaatsen C A D D RI CIN leidstei Sinds 1954 heeft de Nederlandse Gidsenbeweging, een van de vier padvindersorganisaties van ons land, een speciale op leiding voor meisjes, die leidster bij de gidsen de 11- tot 15- jarigen, of bij de kabouters van 8 tot 11 jaar willen worden. Deze opleiding, die twee jaar duurt, staat open voor iedere 16-jarige, ongeacht of ze al dan niet gids is geweest. In verschillende plaat sen van ons land zijn nu goed lopende cadettengroepen, die te zamen een 180 leden tellen. Aan het hoe en waarom van deze opleiding, die na vier jaar het experimentele stadium wel achter zich heeft, zouden we graag wat meer bekendheid geven. Ofschoon het spel van verkennen nu reeds meer dan een halve eeuw oud is, is het voor vele jongeren nog steeds een groot avontuur. Het zal zijn greep op de jeugd ook niet gauw verliezen, want als het goed wordt ge peeld. biedt het zoveel mogelijkhe den dat iedere jongen en ieder meis je er iets van zijn gading in vindt. Het belangrijkste kenmerk van de beweging, die Lord Baden-Powell stichtte, is het ontdekken van de we reld rondom, en het zich weten te behelpen in die wereld met primitie ve middelen. Er zijn verder de inter nationale contacten, die deze wereld broederschap juist in deze tijd zo aantrekkelijk maken. Contacten, waarnaar in de grote wereld" nog zo naarstig wordt gezocht, zijn hier werkelijkheid, en dragen zeker hun deel bij tot wereld-vriendschap en onderling begrip tussen de volke ren. Tenslotte is er de dienst aan de gemeenschap, die ook sterk de aan dacht krijgt. Vandaar die gerichtheid op bepaalde vaardigheden, want dienstvaardigheid" is alleen moge lijk als de vaardigheid niet ontbreekt In het spel van verkennen krijgei de jongeren volop de gelegenheid zich te bekwamen in die mogelijkhe den tot dienen en helpen, die ieder van hen naar aanleg en capacitei ten heeft. Het spreekt vanzelf dat een der- gelük veelomvattend programma véél van de leiding eist. Het gidsen- spel om ons nu tot de beweging van de katholieke meisjes te bepa len staat of valt met de leiding. Een slechtgeleide groep, die de kin deren niet *n de gelegenheid stelt lich ten volle te ontplooien, kan al heel moeilijk enthousiaste gidsen op leveren Een rijk gevarieerd spel, dat alle kinderen een kans geeft, en dat alle mogelijkheden uitbuit, vraagt goede leidsters. Leidsters, met een brede kijk niet alleen op de beweging, maar meer nog op de jeugd en op de wereld waarin de jongeren van I vandaag leven. Leidsters met spirit I en enthousiasme, met durf, optimis me en fantasie! I eelzijtlig Wanneer een volwassene de lei ding van een groep kabouters of gidsen op zich wil nemen, volgt zij een inleidingscursus, die haar in enkele weekends de grondbeginselen van het spel van verkennen en haar taak als leidster geeft. Na een in- werkperiode van drie maandaen, waarin ze met de praktijk wordt ge confronteerd, zal zij meestal als as sistent-leidster geïnstalleerd wor denAl is deze „opleiding" maar heel elementair, vrijwel alleen be doeld om de methode van 't verken nen te leren kennen en de taak die de leidster in dit spel heeft, het kan niet anders en in de praktijk gaat het gelukkig in de meeste gevallen wonderwel. Al doende leert zo'n kersverse leidster wel het nodige, en omdat ze vrijwel altijd over een be hoorlijke dosis van de voor een leid ster onontbeerlijke goede eigenschap pen beschikt (anders begon ze niet aan dit werk!) groeit zij vrij gauw in de beweging in.. Het kan echter ook anders, zeker bij de jongerendie zelf de volwas senheid nog niet hebben bereiktdie 1 zelf nog harmonische mensen moe- ten worden. En juist voor hen- be staat de cadetlenopleiding. Het is een opleidingdie twee jaar duurt, yang genoeg dus om ook meisjes, die nooit tevoren met het gidsen- jspeZ in aanraking kwamentot goe- (Advertentie) Met 3 espresso shirts bent ii pas gootl „uil* 'eidsters te maken. Lang genoeg om allen een 'heel wat veel- liger vorming te geven dan die jelke het terrein van spel en lei-1 ding raakt. Her programma De opleiding komt in zoverre met 't gidsenspel overeen dat er in die twee jaren slechts maximaal een we kelijkse bijeenkomst wordt gehouden van twee a drie uur. Eén ..opkomst" per week is voor elk meisje te ver wezenlijken. Iedereen kan cadet zijn naast de beslommeringen van school- met-huiswerk, van kantoor of bedrijf- met-avondles. Natuurlijk: er moet 'n keuze worden gedaan. Cadet zijn gaat nu eenmaal niet samen met alle mogelijke andere vrijetijdsbeste ding, maar iedere training vraagt immers een opoffering van andere genoegens? De veelzijdigheid van het cursus-programma maakt echter weer véél goed. Het eerste jaar staat namelijk het gidsenspel in het mid delpunt van de belangstelling. Het wordt echter geboden op een wijze, die d""votere meisjes ligt: het programma biedt speurtochten en hikes, waarbij ze met primitieve middelen voor hun eigen maal zor gen. Het omvat praatavonden, maar óók bioscoop-, schouwburg-en concert bezoek. Aan de leidsters-vorming wordt dat le jaar eigenlijk nog m-aar weinig aandacht besteed. Eerst moe ten de meisjes zélf plezier krijgen in de activiteiten, die ze later aan de kinderen door gaan geven. Ze moeten de technische kanten leren kennen, en zelf het initiatief kunnen nemen wanneer niet alles pas-klaar is. Strenge selectie Toch wordt er door de leiding al gekeken wat de 1T - ;rn later als leidster zullen p; - i Na het eer ste half jaar vindt er en strenge se lectie plaats; de cadetten weten dit te voren, en alleen op die manier is het mogelijk aan het einde van de cursus een stó> ^c?d getrainde, voor hun taak ':ta assistent leidsters af te leveren Pas in het tweede jaar worden de meisje doel bewust op hun toekomstige taak voor bereid. Het plezierige hiervan is dat de groep elkaar na een jaar goed kent, en dat er in die tijd een pret tige sfeer is gegroeid, die heftige dis cussies en flinke gesprekken over de taak van de leidster mogelijk maak.t In het eerste gedeelte van dit tweede jaar worden de achtergronden van het spel belicht. Waarom dat bui tenleven? Waarom het rondesysteem, waarom zo heel veel andere dingen, die de gidsen (en de cadetten in hun eerste jaar) klakkeloos accepteerden Op die manier wordt de waarde, van hetgeen ze zelf als prettig en nuttig hebben ondervonden, ook geanaly seerd en zonodig bediscussieerd Pas daarna gaan de cadetten „de praktijk in". Inplaats van de weke lijkse groepsbijeenkomst is er nu zes maanden lang een twee wekelijkse opkomst. In de week, dat de cadetten niet bijeenkomen, gaan ze allen in werken in een gidsen- of kabouter kring. De keuze tussen kabouters of gidsen is nu begonnen, maar het is uitermate nuttig en prettig geble ken dat de nu 17 - 18-jarigen in de gelegenheid worden gesteld hun praktijk ervaringen te toetsen en te bespreken met de andere cadetten en de cadetten-leidster in (te twaalf opkomsten, die er op het praktijk half jaar overschieten. En dan breekt het plechtige ogen blik aan dat de blauw-geel gestreep te das, waaraan U een cadet her kent, vervangen wordt door de gele van de kabouter-leidster of de blau we van de guide-bij-de-gidsen. De cadet is leidster geworden, assistent leidster weliswaar, maar een goede, die gauw genoeg tot leidster gepromo veerd. Ze zal een goede leidster zijn, want ze kreeg een opleiding, die van de ene kant volkomen op de praktijk was gericht en van de andere kant voldoende ruimte overliet voor een harmonische persoonlijke vorming. Zulke leidsters zijn er zo heel hard nodig (Advertentie) w««- lleht- en zonecht (Advertentie) Heerlijke pudding en verse aardbeiendat wordt smullen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo gemakkelijk: met SAROMA - zonder koken! Eén minuut kloppen in koude melk enklaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. saroma PUDDiNG ZONDfcR KOK&N Een Van Nelle product De weergave van ,,War of the worlds" van H. G. Wells door de Por tugese radio was al te realistisch. Duizenden mensen dachten, dat de Marsmannetjes werkelijk 'n inval in Lissabon hadden gedaan en zij ge droegen zich ernaar door ziekenhui zen, politiebureaus en kranteredac ties op te bellen. De telefoontjes leid den er tenslotte toe, dat de politie de leidfng van de radio opdracht gaf de uitzending van het stuk te staken. Radio-Renascenca liet Lissabon fun geren als het toneel waar het drama zich afspeelt. Volgens de radio wa ren de Marsmannetjes geland op Car- cavelhos. 15 kilometer verwijderd van de hoofdstad. Om het geval zo realis tisch mogelijk te maken werden de namen van de mensen die in het ge bied van Carcavelhos zouden zijn ge dood of gewond voorgelezen. Een woordvoerder van de radio zei later: ..Onze opvatting van het stuk was kennelijk te realistisch. Het is voorgekomen, dat luisteraars flauw vielen en dat 'bejaarde mensen hun geestelijke leidsman belden voor het uitspreken van een laatste biecht. Een krant zond een fotograaf naar Carcavelhos om foto's te maken van de gebeurtenissen. Na de uitzending werd een bericht omgeroepen door de radio volgens hetwelk er geen Marsmannetjes wa ren geland. Ook andere radio- en te levisiestations zonden een dergelijk bericht uit. SOUVENIRS De laatste paardetram va.n Chicago is verdwenen. Het voertuig werd tot in de klein ste onderdelen afgebroken door souvenir-jagers, die een herinnering aan de tram wil den hebben. Dat gebeurde on middellijk, nadat was bekend geworden, dat de gemeente het voertuig uit de roulatie wilde nemen. Tijger In Oakland werd een tijger aan getroffen, die rijn nagels stond te scherpen en ondertussen alvast naar passerende mensen keek om te be slissen, wie hij een been zou afbij ten. Voor dat laatste was volgens zijn baas, een zeeman, niet het minste gevaar. „Het is een poeslief dier" verklaarde hij. „Alleen doet hij wel eens wild om de mensen bang te maken. Dat vindt hij lollig". De po litie heeft de man toch maar gead viseerd om zijn tijger naar een die rentuin te brengen. Bus Een Amerikaanse toeriste, die in Londen op bezoek was. bleek opge togen over de brievenbussen, waar je zulke grote poststukken in kon duwen. „Heel wat beter dan bij ons", zei ze tegen gezellen. „Kijk maar, heel je hand kan erin". Toen moest de politie met snijbranders komen om de toeriste te bevrijden. I'iano Een grote firma in Los Ange les legt op het ogenblik de laat ste hand aan een elektronische piano, waarbij de executant een koptelefoon nodig heeft om te horen, wat hij speelt. Het geweldige voordeel is, dat nie mand anders het geluid hoort. Titel In een fabriek van elektrische ap paraten te Burwell werd dezer da gen met veel tam-tam een schoon heidskoningin gekozen. Na veel ru moer kreeg een zekere mejuffrouw Barbara Hayward de titel. Ze was er erg blij mee tot 'op het moment, dat ze ontdekte, dat ze. voortaan „Mis Lampefitting" heette en als zodanig ook in advertenties zal moeten verschijnen. Coeosnoot Dezer dagen isjin Belfast een schip te water gelaten. Bij de plechtigheid werd geen chaimpagne gebruikt, maar een coeosnoot. De man. die het vaartuig liet bouwen, houdt name lijk niet van champagne. Hij vindt de melk van cocesnoten veel lek kerder. De noot ward met veel ge weld tegen de romp van het schip geworpen en brak j meteen. Je weet bliksems^ goed welke vis ik bedoel! I Het aantal slachtoffers van de ont ploffing die zich dezer dagen in twee vuurwerkwinkels te Santo Amaro da Purificao in de Braziliaanse staat Minas Gerais heeft voorgedaan, is tot 110 gestegen. 68 Personen waren op slag dood en 32 andere die zich in de nabij- zijnde rivier hadden gestort om aan de vlammen te ontkomen, zijn ver dronken. (Advertentie) Onder de vele pelgrims die woens dag in de St.-Pietersbasiliek door de Paus werden ontvangen, was het Ita liaanse meisje Laura Cerrutti uit Genua, die 5.120.000 lire heeft gewon nen door deelneming aan een quiz voor de Italiaanse radio. Laura Cerrutti, die persoonlijk met de paus sprak, vertelde hem dat ze het bedrag had gewonnen door het goed beantwoorden van vragen over de bijbel en dat ze van de som zou besteden aan een reis naar Jeruza lem en het heilig land. waar zoveel taferelen uit de bijbel zich afspeel den. Terwijl de pelgrims hartelijk juich ten, gaf de Paus zijn speciale zegen aan het. negenjarige meisje Ala Tozzi uit Subiaco bii Rome. dat binnenkort naar Nairobi in Kenia zal vertrekken waar haar ouders wo nen. Voor ze de reis onderneemt, had ze er de zegen van de Paus over willen afsmeken. Tijdens herstelwerkzaamhe den in het perceel Zeepzieders- steeg no. 2 te Kampen werd een emaiVe pan gevonden, die 209 zilveren rijksdaalders bleek te bevatten. De iwnten droeven '•zel'enissen vaoning Wil1 am l en fconing V/il'em lil. Een ■jf tienjarige jongen was de ge lukkige vinder. De opbrengst van deze onverwachte vondst werd gedeeld, tussen de eigenaar an de grond en de jeugdige ■inder. De volle waarde kou voor het gevondene via het postkantoor in ontvangst wor den genomen. AOvei tentie i Mevrouw Katharine Williams heeft afgezien van haar plan om een schilderstuk dat zij niet lang gele den koerf; naar president Eisenho wer te sturen ..als een bewijs van haar bewondering voor de presi dent". Het schilderstuk ,,11 Giorno", waarvoor zij meer dan een miljoen gulden betaalde en dat zou zijn ver vaardigd door Correggio, is mogelijk namelijk een 'vervalsing. Alleen in talie bestaan vier ,.11 Giorno"- doeken. Volgens kunstkenners is de „II Gi orno" (ook wel ,.De madonna van Sint-Jerome" genoemd) die hangt in het paleis Fainese te Parma waar schijnlijk de ech.e. Intussen heeft mevrouw Williams president Eisenhower laten weten dat zij voorlopig wil afwachten, om dat zij de president geen vervalsing wil sturen. 25) Nee uitgeslotenEn nu zou Kringendel'gevonden lijk van La Chiquita. Laaghuis stelde zijn tot overmaat van ramp Zwaardslij- schrijfmachine ter beschikking én per nog aan Durand telegraferen, dat zijn komst niet nodig was wat zegt u daar, mijnheer Laaghuis? Laaghuis toonde zijn bezoekers de gaf Pestalozzi papier en carbon. Na een minuut of twintig was Pestaloz- zo gereed. Nu nog een enveloppe.... uitstekend, van der Droes zou de notitie van het telefonisch doorgeko- brief voor Durand in het Hotel der Nederlanden afgeven. Durand zou dan direct bij aankomst alles weten, ook van de avonturen van La Chi quita en de Kraan voorzover grootpapa Kraan Hendriksen die dan aan Pestalozzi had verteld en dat zou veel gepraat en veel explicaties overbodig maken. En Laaghuis werd bedankt voor zijn gastvrijheid.. tot ziens ..Liefie", riep Laaghuis. maar kon ze zwijgen? Nee? Nu. dan toch maar vertellen en toen het verhaal verteld was, moest Ly- Re ,^gc'se -Paymaster General" rum Maudlln« en de Westduilse Lurk, ;!1 v"or, economische zaken om Ell,aid zijn bijeengekomen een gezamenlijke strategie uit te nemde zo spoedig mogelijk l0t ?,Un E»™Pees vnjhan- 1 «e imn n"-'tegenstaande de tijde- d'.'V r!ï e' dle veroorzaakt werd M mar cns's 'n Frankrijk. Van de snèeOj'f 330 het hoofd staat van <!.- of pc mmistei'scommissie d ,s 3 ,VOOr llet vrijhandels- jgijr- vangtErghaardngek0men DP uitnodjging men Parijse telegram. Maar hoe wilde van der Droes weten. ..Dat is heel eenvoudig Ik heb hem uitgenodigd, met Vera en van Schoonhoven", zei Laaghuis. ,,ziet u eens mijnheer van der Droes, u houdt mij in het oog en dat. kost tijd. Daarom besloot ik om wat over de veiligheid der brave Gravendam- mers te gaan waken ja. ja, ik zou dag mijnheer Laaghuis niet graag zien. dat die documenten dag heren, tot ziens, in verkeerde handen raakten ..Bravo!" mompelde Pestalozzi goedkeurend. Pestalozzi had, zo deelde deze ver volgens mede. twee uur nadat het lijk gevonden was. een onderhoud gehad met de oude heer Kraan Hen driksen. Deze had hem verteld van de aanwezigheid van mrs. Gray Thomp son en zijn kleinzoon Gerard op ..Kringendel" Een vrouw in nood hij was wat ouderwets misschien, had' dc oude baas gezegd hij móest wel helpen nu was ze dood. heel, heel droevig ..Maar eerlijk gezegd, heren", besloot Pestalozzi deze sa menvatting van zijn gesprek. ,,vond ik die oude aristocraat wat al te rustig en te beheerst Wist hij, wie La Chiquita was? Wist hij, wat voor vlees hij in de kuip had, toen hij haa<* in zijn huis opnam? Hij. Pestalozzi. koesterde in ieder geval twijfel en daarom had hij be sloten, zich wat meer te verdiepen in het leven van deze diplomaat. Misschien was hij als Italiaan wat romantischer dan zijn Hollandse niet, vrienden, misschien had hij wat meer fantasie? Hoe dit ook mocht zijn. hij zou graag willen weten of van der Droes nog bijzonderheden betreffeq.de d'Arlcmont's grootvader wist. Ja, van der Droes had juist enige gegevens verzameld op ver zoek van Durand ja, die wilde blijkbaar ook graag op de hoogte zijn van de loopbaan van de oude heer Zo. dat trof dus goed. De beide politiemannen stelden een kort memorandum samen betreffen de de heer Kraan Hendriksen van ..Kringendel" en spraken af, dat Du rand de volgende dag bij aankomst in het hotel een exemplaar zou aan treffen en tevens -een verslag met de gegevens betreffende het nabij damse Nieuwsblad op zijn geweten wilde hebben. Het was vervelend, zei de hoofdredacteur, dat de hoofd commissaris zo kwaad was,, en hij, Laaghuis, had nog wel juist de vori ge avond aan zijn studievriend pro fessor Ten Dries zoveel aardige din gen verteld over de jonge Zwaard slijper, je zoon Bastiaan Die gaat volgend jaar toch studeren, Zwaard slijper? Een heldere kop, een knap pe jongen, die zoon van je.. Nu, Zwaardslijper, succes met die ellen dige moordzaken De hoofdcommissaris vond, dat die Laaghuis toch wel meeviel en de man had erg veel vrienden in aca demische kringen Bastiaan aan de belangen van Bastiaan moest hij toch ook denken en daarom belde Zwaaddslijper zijn vrouw op. De vrouw van de hoofdcommissa ris belde een uur later de procura tiehouder van het Gravendamse - u -i x Nieuwsblad op en zei, dat ze de Mevrouw Laaghuis kwam aanzet- krant toch nog wel een maand pro ten. Iets nieuws? Ja, mooi nieuws, beren wilde. Mijnheer Laaghuis was ver heugd naar de directeur. De directeur beende verheugd naar dia Laaghuis voor de schrijfmachine gaan zitten. Haar man nam een dei- beide bladen carbonpapier hij had met zorg twee ongebruikte vellen aan de Italiaan gegeven hield het blad tegen het licht en dicteerde in langzaam tempo het rapportje, dat Pestalozzi zojuist had gereed ge maakt. Lydia lachte en vond. dat haar man te veel detective-verhalen las. Maar hij schreef ze tenminste wierp hij ook lachend, tegen. En nu wilde hij rust hebben. Mocht er nog opgebeld worden, dan moest Lydia maar zeggen, dat haar heer en gebieder een kwartiertje geleden tot haar leedwezen gestorven was of zoiets. alleen voor Murat was hij te spreken. De volgende ochtend belde de hoofdcommissaris van politie de di rectie van het Gravendams- Nieuws blad op en deelde mede, dat hij als abonnee bedankte. De directeur van de krant vertelde dit nieuws dat naar zijn mening alle moorden en oorlogen in de schaduw stelde, aan de hoofdredacteur. De hoofdre dacteur belde de hoofdcommissaris op en vroeg hem, of hij de dood van de directeur van het Graven- de kamer van de hoofdredacteur maar Laaghuis was gevlogen. Mijnheer Laagruis was ver klaarde Vlindertje naar het Ho tel der Nederlanden gegaan. Zo vroeg al in een café! dacht de di recteur. hij moest toch wat meer op die hoofdredacteur letten, al kon de man dan ook schrijven, want dat hij dat kon, daar ging niets van af. Hel krantenbedrijf is een moeilijk bedrijf, vond de directeur. Juffrouw Vlinder blom gaf de directeur een korte no titie, afkomstig van Laaghuis. „Hoofdinspecteur G. I'estalo// en monsieur E. Durand abonnee? met ingang van ochtendblad van daag. Adres beiden Hotel der Ne derlanden", las de directeur. Het dagbladbedrijf is een aardig bedrijf vond de directeur, en die Laaghuis heeft hart voor de zaak. Hij is geer koopman, maar toch niet ongeschikt De chef van dc afdeling expeditie kreeg onmiddellijk opdracht twee exemplaren van het ochtendblad naar het Hotel der Nederlanden te bren gen. „Welkom als abonnee", zei Laag huis tot Pestalozzi. toen de loopjon gen de kranten bij de hotelportier afleverde. ..en vandaag nog krijg je de kwitantie gepresenteerd, daar kun je donder op zeggen, twee keer drie gulden zesendertig cents een offer voor de goede zaak Pestalozzi, die nooit om een abonnement had gevraagd, evenmin' als Durand, keek wat verbouwereerd. Hij nam de krant aan van de portier. Hij bezag de voorpagina en las. ..Laaghuis, dat bericht over ..Krin gendel" is meesterlijk het is wel duizend gulden waard", zei hij. „Meer. veel meer", antwoordde dc journalist. ..Misséhien wel een mensenleven en ik vind het pret tig. dat je dat woordje ..mijnheer" liet vervallen Pestalozzi" en toen tot van der Droes, die juist de hall binnenstapte: ..Van der Droes, Pestalozzi en ik zijn gezworen kameraden, bloedbroe ders geworden.. Sluit je je aan? Zeg ja man, want zo'n kans krijg je nooit weei en ik moet je dringend spreken. Van der Droes aarzelde even. Hij stond op het standpunt, dat een po litieman steeds afstand moet bewa ren. maar met die drommelse Laag huis ..Graag dan., ik sta ter beschik king.. hm hm.. Laaghuis", mompel de hij maar. - ..En ik moet een telegram verzen den; over een kwartier kom ik hier weer terug aan deze tafel", zei Pes talozzi. Hij zette zich aan een der schrijf tafels in de hall. nam een telegram formulier en schreef: ARLOTTI HOTEL IMPERIAL WENEN - TANTE ERNSTIG ZIEK STOP VERWACHT MOEILIJKHE DEN TESTAMENT STOP RAAD PLEEG NOTARIS STOP EDUARD XOMT VANDAAG STOP SEIN UW HOUDING STOP JOHAN NE DERLANDEN (1) HOLLAND. (1) telegramadres van het Hotel lor Nederlanden. De zin van dit telegram was, dat "estaiozzi een in Wenen wonende ertrouwonsman van het Italiaanse ninisterie van Buitenlandse Zaken >p de hoogte bracht van La Chiqui- a's overlijden, dat hij na haar dood erdere moeilijkheden verwachtte, lat de Franse Süreté zich voor het :eval interesseerde en dat hij. Pesta- ozzi. om nadere instructies verzocht. De markies van Arlotti ontving het elegraVn om twaalf uur. Hij begaf zich naar de Hjbsburgergasse. Daar sprak hij een hi lf uur met een land genoot van hem. Hierop ging hij naar het telegraafkantoor en seinde: (worrlt vervolgd) De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 23-jarige timmer man J. v. d. B., een der twee hoofd daders van een bende van vijf man, die in de periode november 1957 tot eind februari van dit jaar 26 dief stallen uit geparkeerde auto's in Amsterdam had gepleegd, veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Tevens was in deze straf ver disconteerd een bedreiging met zwaar lichamelijk letsel van een hoofdagent, die gepoogd had de door v. d. B. bestuurde auto te doen stop pen. Er was 2.5 jaar met aftrek te gen hem geëist. De 39-jarige J. IJ. werd één jaar en 9 maanden met af trek opgelegd Tegen hem was twee jaar met aftrek geëist. Overeen komstig de eis werd de 29-jarige slij per A. v. d. V. tot één jaar met af trek veroordeeld. Alleen v. d. B. was bij alle 26 dief stallen betrokken geweest, hij was de enige met een blanco strafregister. De tweede hoofddader, de 30-jarige J.v.d.V. werd reeds 14 dagen geleden overeenkomstig de eis tot één jaar en 9 maanden met aftrek veroordeeld.De zaak tegen de 5e verdachte werd toen terugverwezen naar de rechter commissaris. Veldmaarschalk Montgomery wil het overwinningsmonuinent op de Lueneburger Heide overb rengen naar Engeland. Dit monument- staat op de Heuvel der Victorie",, waar de Duitse admiraal Hans B riede- burg op 4 mei de overgave tekende van alle Duitse troepen in tioord- Duitsland, Denemarken en eder- land. De veldmaarschalk opperde- het idee tijdens een praatje met journa listen bij zijn bezoek aan de Biritse troepen die op de Lueneburger Heide gelegerd zijn. Ik heb er al lang fl»ver gedacht, zei hij, dat het monument in de militaire academie van Sand hurst zou moeten staan, waar de jonge Britse militairen het kunnen zien, behalve natuurlijk als de Duit sers er bezwaar tegen hebben. Malar ik geloof niet, dat de jonge Duitse militairen het beslist willen zien. De kwestie zal echter pas aan de orde komen als de laatste Britse mft- litair weg is uit het garnizoen op Lueneburger Heide, dat binnen acht maanden wordt overgenomen doorl het Westduitse leger. Montgomery! was speciaal naar het monument ge-S gaan om te kijken, of het vervoerd zou kunnen worden. (Advertentie). het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! ZATKRDAG, 28 JUNI HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 De zingende kerk 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8.00 Nws. 8,15 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.55 V.d. kleuters 10,10 TT-races 10,20 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 TT- races 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12.50 TT-races 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Dansmuz. 14,00 TT-races 14,15 Gram. 14,40 Gre goriaanse zang 15.10 V.d. jeugd 15.30 Fanfare-ork. 15,50 Koorconc, 16.10 TT- races 16.30 V.d. jeugd 17,20 TT-races 17,30 Strijkork. 17,50 TT-races 18.00 We reldkamp. voetbal 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19.10 Comm. 19,15 Holland Festival: Con- ceitgeb.ork. 20,10 Lichtbaken 20,25 Act. 20,40 De gewone man 20.45 De spring plank 21,05 Gram. 21,20 Gram. 22,00 Lich te muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgeb. en lit., kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram VPRO: 10.00 Tijd uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V.d. vrouw 10,55 Zigeunerork 11,25 Bui ten). weekoverz. 11.40 Bariton cn piano 12,00 Lichte muz. 12.30 Land- cn tuinb. meded. 12,33 Orgel cn zang 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia 13.20 Politiekapel 13,45 Sportpraatje 14.00 Jazzmuz. 14.25 V.d. jeugd 15.00 Koorconc. 15,15 Boekbespr. 15,35 Kamerork. en solist 16.30 Veertig jaren is een korte tijd, caus. 16.45 Gram. 17,00 Vakantietips 17,30 Radioweekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Hammondor gelspel 18.35 Tour de France 18,45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij bet. Atlantisch Pact 19,00 Art. staalk. VPRO: 19.30 Passepartout 19,40 Gespr. portret 19.55 Deze week, caus. VARA: 20 00 Nws. 20 03 ur de France 20,40 Promenade i on sol. 21.15 Dossier Interpol, documents:re 23 50 Socialistisch nws. 22 05 Cabaret 22,35 Op sporing verzocht 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Ballroom-ork. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Caus. 12,45 Gram, 13,00 Nws. 13,11 Muz. caleidoscoop 14.30 Gram. 15,15 Dansmuz. 15.45 Gram. (Tussen 16.00 en 17,00 Rep.) 16,16 Omr.ork. 16,45 Eng. les 17.0o Nws. 17,10 Dag-klapper 17,20 Lit. gezangen 17,30 Schlagers 18,00 Gevar. muz. 18,30 V.d sold. 19,00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling 20,00 Operettemuz. 21.15 Amus.ork. 22,00 Nws. 22.15 Verz. progr, 23,00 Nws. 23.05-24,00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13 10 Atomium Cocktail 16,00 Gram. 17.00 Nv.s. 18.42 Gram. 19.30 Nws 20 00 Gevar.progr 22.CO Nws 22.10 Festival te Brussel 22,55 Nws. 23.00 jazzmuz. 23,55 Nieuws. Televisie ZATERDAG, 28 JUNI AVRO: 16.15-16 45 V kind. NTS: Eurovisie: 16.43-18.50 Wereldk. voetbal 20.00 Journ. en weeroverz* NCRV: 20.20 Lied v.d. maand 20,25 Uit legen thuis 21,00 Nieuwe gram 21,25 Gevar .progr. 22,10 Dagsluiting. FRANS BELG. 16,00 Sportorogr. 16.45 Wereldkamp. voetballen 19.00 Geschie denis v. Borneo 19.30 Feuill. 20.00 Nws. 20,3o Joegoslavische folklore 21,15 Le fond de la question 21,30 Cabaretprogr. Daarna: Wereldnws, VLAAMS BELG.: 15,45 V.d. jeugd 16.45- 18,50 Eurovisie: Wereldkamp. voetbal 19.00 Int. jeugdkron. 19.15 Filmprogr. 19,30 Nws. 19.40 Weekjourn. 20,15 Film intermezzo 20,30 Balletprogr. 21,15 Gevar. progr. 22,15 Feuill. 22,40 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 13