Sultan van Jogja liet het afweten INDONESISCHE KABINET GEWIJZIGD OUD EN NIEUW Mgr. Hanssen ~j~ m Betoging voor V.S.- ambassade in Aioskou SPAANSE KINDEREN ZOUDEN MARIA HEBBEN GEZIEN Leo Canjels wil zijn benen hoger gehonoreerd zien TANKER IN BRAND TE NEW YORK EIJSKENS' KABINET GEREED In geen geval een ruk naar rechts Russen niet naar Genève In onaanzienlijk bergdorpje DAGBLAD VOOR ZEELAND Antillen Ontbinding van de Staten voorgesteld Dezelfde temperaturen Vliegtuigbotsing in Algerië Wijziging van de kweekschoolwet aanvaard NATIONAAL PLANBUREAU 98e JAARGANG No. 22792 üitgave N.V. Uitg. Mfj. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 JUNI 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek^ Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus; TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuw ot_4i, tel. nuJ5^ j 1 Rusland heeft de regering in Washington verrast met de mededeling, dat het geen afge vaardigden naar Genève zal zen den voor de conferentie over de technische aspecten van het stop zetten der kernproeven. Dit van wege een uitlating van minister Dulles, dat deelneming aan de conferentie niet noodzakelijk in stemming met het staken van de proeven betekent. De Russen geven in hun nota te kennen, dat zij zonder de verzekering, dat de proeven inderdaad beëindigd worden, geen gesprek wensen. Ze be schuldigen de V.S. ervan, de confe rentie te hebben voorgesteld in de hoop, dat Moskou toch wel „nee" zou zeggen. Nu dit r.iet gebeurd is, zou Washington tot elke prijs een gesprek willen vermijden. Enkele uren voordat de nota aan de Amerikaanse ambassadeur werd over handigd, hadden de Russen nog ver klaard, dat zij hun mensen naar Ge nève zouden sturen en dat ze geen bezwaar hadden tegen deelneming van Canada aan het overleg. De Staten der Nederlandse Antil len hebben dinsdag met 12 legen 9 stemmen een motie aangenomen, waarin om ontbinding van de Staten wordt gevraagd. De indieners van de motie zeiden van oordeel te zijn, dat er tussen de Antiliaanse regering en die van het koninkrijk herhaaldelijk meningsverschillen gerezen zijn over de interpretatie van enige bepalin gen van het statuut en dat de hou ding, die Nederland aanneemt, de in druk wekt, als zouden de Antillen in een ondergeschikte, inplaats van nevengeschikte positie staan tegen over Nederland. De achtergrond van de kwestie is de affaire-de-Wit. Zoals bekend is er tus sen de regering van de Antillen en de Nederlandse autoriteiten een con flict ontstaan naar aanleiding van het uitwijzingsbesluit, dat tegen de Wit werd uitgevaardigd. Deze laatste is hoofdredacteur van het blad „Beurs- en Nieuwsberichten". GENERAAL SALAN, de vertegen woordiger van premier de Gaulle in Algerië, is woensdag in Parijs aan gekomen om het tweede bezoek van de premier aan Algerië (2, 3 en 4 juli) voor te bereiden. H. LIPMAN, autobusondernemer te Wateringen, heeft een systeem van luchtvering voor autobussen ontwor pen. Begin augustus zou een bus vol gens dit systeem gereed zijn. EDUARDO GARCIA, een der naaste medewerkers van de Cubaanse op standelingenleider Fidel Castro, is bij een vuurgevecht met de geheime politie gesneuveld. FRANKRIJK wil zijn strijdkrachten met atoomwapens uitrusten als er geen bevredigende ontwapeningsover eenkomst tot stand komt. Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, meege deeld. HET BEROEP van de 32-jarige Peter Manuel, die door een Britse recht bank ter dood veroordeeld is wegens zeven moorden, is van de hand ge wezen. Manuel zal op 11 juli a.s. wor den geëxecuteerd. DOORDAT woensdagochtend in het zuidelijk deel van het Suez-kanaal een Noorse tanker aan de grond liep, werd het scheepvaartverkeer in het kanaal volledig stilgelegd. PROF. DR. G. W. GROENE VELD is voor het komende studiejaar benoemd tot rector magnificus van de r -k universiteit te Nijmegen. Weersverwachting van het KNMI lot hedenavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 Uur: Aanvankelijk regen, later enkele i opklaringen maar ook plaatselijk t enkele buien. Matige tot krachtige \™"d tussen zuid en zuidwest. tuur veranderinS tempera- Vandaag: zon onder 21.04 uur maan op 15.38 uur. President Soekarno lieeft woensdag de wijzigingen be kendgemaakt in het Indonesische kabinet en daarbij de hoop uitgesproken, dat de regering na deze veranderingen „Indonesië naar een gouden toekomst zal leiden' Of deze wens in vervulling zal gaan moet men afwachten, maar als er inderdaad een gouden tijdperk voor Indonesië aanbreekt, zal dit toch niet het rechtstreekse gevolg van de nu aangebrachte wijzigingen zijn. De herziening van het kabinet lijkt namelijk meer op lapwerk dan op een gron dige reorganisatie De grootste verrassing voor westelijke waarnemers was, dat de gematigde en alom gerespecteerde sultan van Jogja, Hameng- koe Boewono niet in het nieuwe kabinet is opgenomen. Enkele uren voordat Soekarno de nieuwe ministerslijst vrijgaf, liet de sultan weten, dat hij er maar liever van afzag. Men neemt aan, dat Soekarno niet is ingegaan op de voorwaarden, die Boewono gesteld had- we organisaties in de regering. Link se bladen hebben gemeld, dal het bureau zonder Hatta in het leven zal worden geroepen. Waarnemers zijn van mening. Cft er geen enkel teken van een politieke concessie aan de opstandelingen uit de nieuwe samenstelling van het ka binet blijkt. In de regering hebben, wederom geen leden van de MasjuV mi, maar ook geen leden van de com munistische partij zitting Premier Djoeanda verklaarde te genover de pers, dat naar zijn mening het kabinet thans sterker is om de problemen, vooral die van stabili satie en wederopbouw, tot een oplos sing te brengen. „Wij zijn vastbesloten al oiïze krachtsinspanning te concentreren 'op de wederopbouw en de stabilisatie en op de verhoging van de produktie", zo verklaarde hij. ..Indonesië kan de kweekschool, wederopbouw niet langer uitstellen". Elf militairen zijn dinsdag om het leven gekomen bij een botsing in Al gerië tussen een hefschroefvliegtuig en een jager. De piloot van de jager wist zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen, maar de inzittenden van het hefschroefvliegtuig zijn allen om gekomen. De wijziging in de Kweekschoolwet is zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer aanvaard, nadat minister Cals onder meer de toezeg ging had gedaan, dat hij alles in het werk zal stelten om het staatsexa men zodanig te wijzigen dat na het eerste deel kan worden overgegaan naar de tweede leerkring van de Een kleine Amerikaanse olietanker en een Zweeds vrachtschip zijn in New York, precies onder de 45 me ter hoge Manhattanbridge, in botsing gekomen. De olie in de tanker vatte na een hevige ontploffing vlam en het vuur laaide een ogenblik tot hoog boven de brug op. Meer dan 30 opvarenden der twee schepen liepen kwetsuren op; 2 op varenden worden nog vermist. De tanker Empress Bay" (531 t.) zonk toen men de twee schepen na enkele uren eindelijk van elkaar los had kunnen maken. De vrachtvaar der. het Zweedse schip „Nebraska" (5.265 t.) heeft tijdens de blussings- werkzaamheden nog een botsing met een der drijvende brandspuiten ge had. De brandspuit werd zo gehavend dat men het scheepje met moeite met de pompen boven water kon houden en het in veiligheid moest brengen. Een persfotograaf, William Finn van ..New York Journal American" overleed aan een hartaanval tijdens het maken van opnamen. Dat er inderdaad niet veel is ver anderd, mag blijken uit de juichtoon van de linkse bladen in Indonesië, die verheugd opmerkten dat de koers van het kabinet niet veranderd is en dat de vrees ongegrond is gebleken ,,als zou het kabinet worden herzien om de V.S. te behagdn." Soekarno heeft vier nieuwe minis ters benoemd en drie nieuwe mini steries ingesteld. De nieuwe ministers zijn dr. Rach- mat Moeljomisen, die mr. Soenardjo vervangt op het ministerie van han del; mr. K H. Wahib, die aan hel hoofd zal staan van het nieuwe mi nisterie voor samenwerking tussen het burgerlijke en militaire bestuur, kolonel Soeprajogi voor het nieuwe ministerie van economische mobili satie en prof. Moh. Yamin, die be noemd is tot minister van staat, d< vijfde in het kabinet-Djoeanda. Soekarno heeft medegedeeld, dal Soenardjo niet was ontslagen, maai zich had teruggetrokken op verzoek van zijn partij, de Nahdatoel Oelama. Hij zal een ambassadeurspost krij gen. De president deelde voorts mede dat hij een Nationaal Planbureau zal instellen, dat zich met de economie zal bezighouden. In Djakarta vraagt men zich af, wie voorziter zal worden van hei nieuwe planbureau. Vorig jaar, toen over de oprichting van een dergelijk bureau werd gesproken, werd ge meld, dat hei voorzitterschap zou worden aangeboden aan dr. Hatta. Hij verklaarde echter destijds, dat er geen behoefte bestond aan nieu- (Eigen nieuwsdienst) BREDA, woensdag. Leo Canjels, aanvalsleider van NAC en Neerlands topscorer in het afgelopen voetbalseizoen, heeft het bestuur zijner vereni ging verzocht hem op de trans- ferlijst te plaatsen. Canjels voelt zich als super-goalgetter méér waard dan NAC hem wenst te betalen en hij wil nu trachten een club te vinden, die hoger honoreert. De vraag is natuurlijk of het NAC-bestuur Canjels daartoe in de gelegenheid zal stellen. Een dezer dagen zal het over het verzoek-Canjels van gedachten wisselen en de transfersom be palen. Men mag aannemendat dip niet. ger'-ig zal zijn. Daartoe werd door het NAC- bestuur overigens pas dinsdag avond definitief besloten. Het is niet uitgesloten, dat het NAC- bestuur in de komende dagen nog be sluit zelf spelers op de transferlijst te plaatsen; dat zijn dus spelers op wie men straks wellicht minder prijs stelt. Wie daartoe zullen behoren is thans slechts te gissen. Verder vernemen we uit Bergen op Zoom, dat Dosko het in het komen de seizoen zonder haar eminente voorhoedespeler Rienus Bennaars zal moeten stellen. De kogel is door de kerk. Bennaars gaat Dosko verlaten. Naar welke vereniging hij vertrekt, kan nog niet aan de openbaarheid worden prijs gegeven. Er moeten nog enkele zaken afgehandeld worden, (Voor verdere bijzonderheden zie sportnieuws). borgen: zon °P 4.22 uur, maan I onder 1.38 uur. J Méér geld NAC wil Leo uiteraard niet gaarne kwijt, maar de Bredase club zal hem niettemin moeten laten gaan. als er een vereniging gevonden wordt, wel ke het te bedingen bedrag neer wenst te tellen. Intussen houde men er rekening mee dat de zogenaamde transfer- maand pas per 1 juli aanstaande be gint, zodat van een beslissing inzake Canjels op korte termijn niets kan komen. Er zijn geruchten in omloop, dat Cokkie Luyten, linksbinnen van NAC het voorbeeld van Canjels zou heb ben gevolgd en op zijn beurt de wens te kennen heeft gegeven op de trans ferlijst te worden geplaatst. De secretaris van NAC, de heer Spee kenbrink deelde ons desgevraagd echter mede, dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Vast staat, dat Stan de Rijk, doelman van het Bergen op Zoomse MOC, naar NAC komt. De Belgische formateur Eys- kens, die maandag door koning Boudewijn werd belast met de vorming van een Belgische rege- j ring, heeft woensdagavond de pers meegedeeld, dat hij een kabinet heeft samengesteld met Wigny als minister van buiten landse zaken. De verdeling van de overige porte feuilles is als volgt: Financiën: van Houtte; landbouw: de Vleeschauwer; verkeerswezen: Segers; justitie: Harmei; buiten landse handel: Dequae; binnenland se zaken: Heger; openbaar onder wijs: van Hemelryck; arbeid en sociale voorzorg: Servais; lands verdediging: Gilson; volksgezond heid: Houben; economische zaken: Scheyven; openbare werken: Mey ers en middenstand: van den Bo^- nants. De voornaamste programmapunten van de nieuwe katholieke regering zijn: 1. Beperking van de dienstplicht van 15 tot 12 maanden, mogelijk te maken door de oprichting van een beroepsreserve. 2. Verhoging van de ouderdoms pensioenen. 3. Vrij onderwijs tot 18 jaar. Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop van Roermond, is woensdagmorgen op 52- jarige leeftijd overleden. Dinsdagmorgen reeds had men alle hoop op zijn her stel moeten opgeven. De bisschop is tot het laatste moment zeer helder van geest geweest. Aan zijn sterfbed waren aanwezig prof. Majoor van de universiteit te Nijme gen, secretaris Moonen van het bisdom, en enige zusters. Nog om half negen vroeg de bisschop of men er ook aan had gedacht aan mgr. Lem- mens een felicitatietelegram te sturen, want deze vierde woensdag zijn naamfeest van Gulielmus. Het bestuur van het bisdom Roer mond zal tot de installatie van de opvolger van mgr. Hanssen uitge oefend worden door een vicaris-ca- pitularis, die binnen acht dagen door het kathedrale kapittel zal worden gekozen. De plechtige uitvaart van mgr. Hanssen zal zaterdagmorgen om 11 uur plaats hebben in de kathedrale kerk te Roermond, waarna de ab- soute zal geschieden m de bis schopskapel op het oude kerkhof. Om half elf wordt het stoffelijk overschot aan het bisschoppelijk pa leis afgehaald. De H. Mis van re quiem zal opgedragen worden door mgi. O'-. Alfinnk, e hoi', ven Utrecht. De absoute zal gegeven worden door viif bisschoppen, over eenkomstig de liturgische voor schriften. De pauselijke internun tius zal daarbij vertegenwoordigd worden door mgr. de Liva, zaakge lastigde van de nuntiatuur. De ter aardebestelling. zelf zal gebeuren door mgr. dr. G. Lemmens, de voorganger van mgr. Hanssen. Het stoffelijk overschot wordt donderdagmiddag om drie uur te Nijmegen afgehaald en overge bracht naar het bisschoppelijk pa leis te Roermond, waar het in vol ornaat in de werkkamer van mgr. Hanssen zal worden opgebaard. Op uitdrukkeliike wens van de bisschop zal de tocht gaan via de dorpen van noord-Limburg, te beginnen bij Mook en verder langs Oostrum en Broekhuizenvorst, waar mgr. Hans sen is geboren en zijn jeugd heeft doorgebracht. Om half acht don derdagavond zal het stoffelijk over schot te Roermond arriveren op het Wilhelminaplein, waar het door een stoet vah geestelijken en het stads bestuur wordt afgehaald. (Voor een uitvoerige levensbeschrij ving van mgr. Hanssen zie elders in ons blad). Een menigte die woensdag voor de Amerikaanse ambassade te Moskou demonstreerde, heeft Acht kinderen uit het Spaanse dorpje Jorcas bij Teruel, dat 325 inwoners telt, beweren dat de H. Maagd hun verschenen is in een grot, die genoemd is naar de H. Jozef. Het dorp zelf, ge heel boerendorp, is geheel inge sloten in de Sierra del Pobo. De kinderen die tussen 7 en 16 jaar oud zijn, verzekeren eenparig, dat de H. Maagd hun verschenen is in een wit en azuurblauw gewaad, geknield en met gevouwen handen. Uit haar 'nart sprong een licht, maar haar ge laat konden zij niet onderscheiden imdat het nu eens zichtbaar, dan 'eer onzichtbaar was. De verschijningen zijn begonnen op le 6e juni, de dag na Sacraments- tag toen zeven van de hoofdpersonen uit deze veronderstelde wonderlijke gebeurtenis hun eerste H. Communie De Eschenheimer toren, een van de zeer weinige historische overblijfselen van de oude stad Frankfort. ''oor de moderne nieuwbov "it vreemd bij zijn ome. ian afsteken. Door de wederopbouw van na de tweede wereldoorlog is de oude toren, eens een van de stadspoorten, midden in het crn'rum van de stad komen te staan. Toen hij naar huis terug gegaan as vertelde hij alles aan zijn moe- Ier. maar deze schonk er geen aan lacht aan. De knaap deed daarop zijn verhaal aan zijn vriendjes, vijf jon gens en twee meisjes. Onmiddellijk gingen zij tezamen naar de grot, maar Miguel durfde vanwege zijn he vige ontroering niet naderbij te ko- men. De namen der kinderen zijn: hadden gedaan. Het andere kind, dal Miguel Inzquierdo, Silvestre Calvo, al eerder zijn eerste H. Communie s Herrera, Eliseo Herrero, Emi- gedaan had, was ook op Sacraments- Aano Edo' Ladreano Feced, Rufina lag te communie geweest. Aragon y Pilar Izquierdo. Op genoemde 6 juni, ging een van "llen bevestigden dat zij van die da- de kinderen, genaamd Miguel Iz- af de Maagd bij verschillende quierdo naar een bron om een fles gelegenheden hebben gezien. Silves water te halen. Maar gedreven door een onbekende drang week hij van de weg af en kwam bij de grot van San T c- /-* IA n n t, rt i-e T-ill - 1 Jl 2 *r ter verzekert, dat hij" haar op de eerste dag knielend heeft gezien. Het verhaal van deze gebeurtenis rige dorpen, om de rozenkrans te bid den. Geen van de personen, die bij de grot geweest zijn heeft de Maagd ge zien maar wel zeggen de bezoekers bq de kinderen bijzondere tekenen te hebben opgemerkt: de kinderen wier pen zich op de knieën en op zeker ogenblik riepen ze allen tegelijk; „Daar is Zij". De verschijningen van de H. Maagd zouden zich onafgebroken van 6 tot 12 juni voorgedaan hebben. En naar het schijnt heeft zich het bijzondere gebeuren op 20 juni herhaaid. Toen waren vele mensen weer bij de grot. Om 6 uur 's avonds uitten dc kinde ren Eliseo, Silvester. Esmeralda en een doofstomme uit het volk van Ca- narillas, plotseling en als uit één mond een kreet en riepen dat zij de H. Maagd in extase zagen. Zij bleef in deze houding veel langer dan al de vorige keren. Toen de verschijning naar hun zeg gen verdwenen was, verklaarden zij, op de spannende vragen van de aanwezigen, dat Maria zich vertoond had met gevouwen handen, het hoofd gebogen als in gedachten en ernstig. Zij had zeer grote ogen. De doofstom me liep verschrikt van de grot, weg en omhelsde haar moeder onder druk ke gebaren. Men gaf haar papier en potlood, waarop zij een voorstelling José. Daar zag hij een kindje Jezus heeft zich snel „„der het volk vê - van de Maaed getekind heeft di! met een bal m zijn hand; dit was vol- spreid. Talrijke personen knielen nu overwLtemt '.t de besch"'™e de verschoning 6erSte mogelljke dVehe,e da* d<T b» d,e *,rot' de andere k..,deAn vaTïair ggegè" verschijning. wel mensen van Jorcas als uit nabu- ven hebben. spandoeken meegevoerd met leuzen als „Schande over de oorlogsophitsers", „Weg met de imperialisten", en „Weg met de provocateurs". De betogers rie pen „Yankees, ga naar huis. Personeel van de Amerikaanse am bassade deelde mee, dat de menigte geen gewelddaden heeft gepleegd en zich heeft beperkt tot het roepen van anti-Amerikaanse leuzen. De betogers riepen om de Amerikaanse ambassa deur. maar deze bevond zich in zijn woning op ongeveer anderhalve kilo meter afstand, waar hij met de am bassadeur van Isracl dineerde. De ambassade had van tevoren ver zocht om meer bescherming met het oog op eventuele betogingen. Toen de betogers het gebouv.' bereikten vorm den 150 politieman en een kordon om het gebouw, maar de demonstranten werd toegestaan binnen het kordon heen en weer te lopen. Vermoedelijk hadden de Amerika nen tevoren al wol iets over een op handen zijnde bete. vernomen. In ieder geval was 's morgens reeds het bevel gegeven, dat al het vrouwelijk persorjeel uit de p. ierr gelegen ver trekken naar hogere verdiepingen moest verhuizen. Bovendien werden alle meubels uit de buurt van de ven sters naar het midden der vertrekken verplaatst. Het was ook niet moeilijk geweest, een demonstratie te voorspellen. Ach tereenvolgens zijn de Deense en de Westduitse ambassade het doelwit der ..spontane betogingen" der Moskovieten geweest, telkens nadat van officiële Russische zijde verwijten aan het be trokken land waren geuit, in verband met demonstraties die zich daar tegen de Russische ambassades hebben af gespeeld. Dinsdagavond overlaadde „Tass" de Amerikanen in dit verband met ver wijten.

de Stem | 1958 | | pagina 1