Walcheren Zuid-Beveland Slapeloze nachten te Kapelle-Biezelinge ASPRO Cocoa *s Heerenhoek keert zich tegen verhoging van de veertarieven Axel sukkelt met tekort aan vaste financieringsmiddelen Zuivel baart zorgen Dagblad De Stem te Twee „kinderpaleizen Middelburg geopend tkiAt tOfwjt Karpetten TC Gerri Voorl de Z.-Vlaanderen Aanstelling derde schoolarts Xmoleum Benoemingen bij waterschappen polders en Smokkelkoning gegrepen Auto's botsten te Vlissingen Schie te C DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JUNI 1958 2 Slotbijeenkomst huishoudschool Brigadier Schrier zilveren jubilaris Faillissementen Prachtige aanwinst voor onderwijs G.S. stellen voor Geen subsidie aan Muziekschool te Terneuzen Nieuwe insignes BB-ers voor Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied Dienstverband voor de gehuwde vrouw Auto met geheime bergplaats Zeeuwse Melkfederatie hield haar jaarvergadering vffii&ii/uuniitZii. Pas uit gevangenis ontslagen Zeeuwse accordeon successen Een bestuurder naar het ziekenhuis Hoogwaterstanden Xenuwpijn* AGENDA Vandaag Morgen Weei Vangu MIDDELBURG Tijdens de slotbijeenkomst van de commissie voor huishoudelijke, en gezinsvoorlichting, waarbij het win- terprogramma van de cursussen in kostuumnaaien, bloemenschikken en eenvoudige ziekenverpleging aan de Middelburgse Industrie, en Huishoud school werd afgesloten, hebben de talrijke dames kunnen genieten van de resultaten der lessen in naaien en bloemenschikken. Verschillende kledingstukken en enige bloemstuk- jes waren in enkele leslokalen van genoemde school tentoongesteld. Na de bezichtiging hiervan opende de enige heer in dit gezelschap, de heer J.C.F. van Kamer, de bijeen komst waarbij hij wees op de maat schappelijke betekenis en het prak tische nut van de lessen en het elan en de energie van de commissie roemde. De heer van Kamer advi seerde de commissie op dezelfde voet voort te gaan. Vervolgens hield mevrouw E. Strub. be-van Veen, presidente van de com missie, een causerie over het onder werp: ..Mode door de eeuwen heen". Mede dankzij een aantal lichtbeelden was deze lezing voor de dames zeer interessant. Dat er niets veranderlijker is dan de vrouw en de mode bleek hierbij duidelijk, doch hoe de mode zich ook wijzigt en hoe geraffineerd in de loop der jaren geworden, toch kon men duidelijk zien dat de modeontwerpers steeds weer teruggrijpen naar datge ne, dat achter ons ligt en zo komen verschillende lijnen toch steeds weer in onze hedendaagse kledij te voor schijn. In september hoopt men met nieu we cursussen te starten. De heer M. Schrier, brigadier bij de verkeersdienst van de gemeente politie, was zaterdag 25 jaar in over heidsdienst. Nadat hij in juni 1933 z'n loopbaan was begonnen als korpo raal bij de politietroepen, kwam hij reeds in augustus 1940 naar het Mid delburgse politiekorps, waar hij nu dus achttien jaar werkzaam is. „Wanneer wij alle overuren, die u heeft gemaakt, hadden meegeteld, dan was u nu al 36 jaar bij ons in dienst geweest", zo sprak commis saris M.A. Reneman tijdens een bij eenkomst ten huize van de heer Schrier- Deze bood de jubilaris na mens het gemeentebestuur zijn geluk wensen aan en hij overhandigde een geschenk onder couvert. Van zijn col lega's ontving de heer Schrier een kapstok. De administrateur van de hoofdstedelijke gemeentepolitie, de heer J. den Hollander, sprak uit naam van de Nederlandse Politie bond, waarbij ook hij een geschenk onder couvert aanbood en van de af deling Middelburg van deze bond kreeg de heer Schrier een radiotafel ten geschenke. In de middaguren dienden de leden van de reserve-po- litie zich aan en zij lieten zich al evenmin onbetuigd. BENOEMING BIJ DE BELASTING De heer A.M. Lieshout, tot nu toe in ambulante dienst van de rijksbe lastingen te Rotterdam, is in onze stad benoemd bij de inspectie der belastingen. VLISSINGEN J aarvergadering van het Nut De plaatselijke afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft weer een drukbezochte jaarver gadering achter de rug. Naast drie leden van het bestuur waren drie ge wone leden aanwezig, hetgeen ten op zichte van het vorige jaar een stij ging van vijftig procent betekent. Een voorzitter is er nog steeds niet, dus werd de vergadering geleid door de tijdelijke voorzitter, de heer N. Pries ter. De rekening van de bibliotheek vertoonde een saldo van 723,77 te genover een saldo het vorig jaar van 306.24. De uitleningen liepen iets te rug, namelijk van 9762 naar 9652. De secretaris vermeldde in het jaar verslag van het departement, dat dit thans 277 leden telt en dat het bezoek aan de toneelavonden iets terug liep door de hoge entree-prijzen. De le zingen waren echter alle een succes. De rekening van het departement sloot met een batig slot van 5234,88 tegen een overgebracht saldo van 4884,77. Het bouwfonds voor de nieuwe kleuterschool vermeerderde met 1419.12 en bedraagt thans 19.563,60. De staat van bezittingen en schulden van het departement ver meldde een kapitaal van 20.702,92. De vergadering wees als leden van het spaarbankbestuur de heren C. Jansen en J. Moll (herkozen) aan. Aan het einde der vergadering zette de heer J. Verkerk de plannen voor het komende seizoen uiteen. Er zul len dan weer vier of vijf toneelavon den worden gegeven in samenwerking met de Zeeuwse Volks Universiteit en voorts zal het Nut vier avonden zelf verzorgen. O.m. zijn daartoe uit genodigd A. den Doolaard en Alfred van Sprang. Laatstgenoemde heeft reeds laten weten dat hij komt. onuapiaApv) markts ret, soa axel s-Heerenhoek BENOEMD De heer J. van Osta, thans onder wijzer aan de r.-k. Jongensschool al hier, is per 1 september benoemd te Reeuwijk bij Gouda. CURSUS GEëINDIGD In januari begon men te 's-Heeren hoek met een cursus E.H.I.O. (eer ste hulp in oorlogstijd) met deelne mers uit een zestal omliggende ge meenten en onder leiding van dok ter Lucas Luyckx. Dokter van Gel deren uit Middelburg nam hiervoor het eindexamen af. Van de acht deelnemers slaagden er vier, waar onder onze dorpsgenoot L. Menhee- re. Behalve dokter Luyckx waren bij de plechtigheid mede aanwezig de heer Pilaar kringhoofd van de E.H.I. O. en burgemeester Waelput van 's-Heerenhoek. Heinkenszand Bus reed tegen boom Een kleine onoplettendheid van A. C. v. A. uit Huijbergen, die met zijn bestelwagen niet voldoende rechts reed juist op het moment dat een bus van de AMZ. lijndienst Borssele- Goes, hem wilde passeren, was de oorzaak dat laatstgenoemd voertuig op de provinciale weg, nabij de Chr. school met vrij grote snelheid tegen een boom botste. De autobus liep aan de linkerzij kant vrij grote averij op, maar be stuurder en inzittenden kwamen er zonder ongelukken af. De dienst werd enige tijd ver traagd, terwijl het verkeer tijdens het onderzoek door de rijkspolitie voor een half uur gedeeltelijk werd gestremd. Schore BOTSING OP RIJKSWEG De wielrijder C.B. uit Hansweert werd op de rijksweg bij Schore tij dens het oversteken gegrepen door een luxe auto, bestuurd door de heer J.P. uit Souburg. Daarbij werd enkel zijn fiets flink beschadigd, terwijl hij er zelf met lichte verwondingen af kwam. B. stak de rijksweg over op het moment, dat de auto naderde. De bestuurder remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat de fietser werd gegrepen. Het liep echter alle maal wel heel goed af. Advertentie) 'WC.JlniAewtiify markt s tel.sos axel Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M J Groen RayonbeheerderL. K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes. Westsingel 98, Tel. 2236 RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voo; icss<- advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" 1 0.37 pei mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"- 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing Oók in de Brabantse oplage resp. t 1.50 en 1 0.4U Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Zieriksee IR. VAN LENT BEVORDERD Bij Koninklijk besluit is ir. W.J.J. van Lent, werkzaam bij het bureau van de ruilverkavelingsdienst, bevor derd tot hoofdlandmeter van het ka daster. (Advertentie) markt 5 tel.sob axel Graauw NAKERMIS Voor het eerst had ons dorp een soort nakermis. De danstent was blijven staan evenals het frites kraam. In de tent werd gedanst, waarbij de netto-opbrengst ten goede kwam van de voetbalclub. CIRCUS Een reizend circus had plaats ge nomen achter de school en gaf daar een uitvoering. De belangstelling was minimaal. IJzendijke Naar huwelijk van hopman Hendrikse Het was feest voor de verkenners van de St. Paulusgroep, toen zij gis teren in alle vroegte naar Baarlo (N. Limburg) vertrokken om daar getuige te zijn van het huwelijk van hun hop man, de heer A. Hendrikse met me juffrouw W. Holtackers. Onder leiding van hun aalmoezenier, kapelaan van der Veeken. vormden zij een ere-es- corte aan de ingang van de parochie kerk. Tijdens de receptie brachten zij hulde aan het jonge paar en overhan digden zij een cadeau. Uit naam van de troep dankte de aalmoezenier de bruidegom voor alles wat hij als hop man voor de jongens heeft gedaan. De verkenners werden onthaald op een ware feestmaaltijd. Nadat zij het dorp hadden bekeken werd de terug reis aanvaard. Het faillissement is uitgesproken over W.F.C. Westerman Oude Kerk straat 38, Sluis. R.C- is mr. A. W Thöne. Curator is mr. W. Le Mais, Sluis. In verband met de vrije verenkwestie heeft de gemeenteraad van 's Heerenhoek een motie aangenomen, die als volgt luidt: De raad van de gemeente 's Heerenhoek; Overwegende, dat het voor de ontwikkeling van de provincie Zeeland, vooral op maatschapplijk en cultureel gebied, van groot belang geacht moet worden dat een zo gunstig mogelijke verkeersgelegenheid bestaat tussen de verschillende delen van dit gewest onderling, zowel als met de rest van Nederland; dat het verenigingsleven en het cultureel leven op provinciaal niveau door noodzakelijke bootverbindingen toch al ten zeerste bemoeilijkt wordt; dat, afgezien van de economische aspecten, de voorgenomen verhoging van de tarieven voor de veerdiensten op de Wester- schelde een ernstige bedreiging vormt van de na de tweede wereldoorlog op gang gekomen zijnde samengroei tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland; dat immers de samenwerking tussen belangengroepen van het maatschappelijk en het culturele leven aan weerszijden van de Schelde voor wat reis- en verblijfkosten betreft niet door welgevulde verenigingskassen kan gedragen worden, doch veelal door de deelnemers persoonlijk moet worden opgebracht; dat dit in wellicht nog sterkere mate geldt voor de ontmoe tingen tussen de jeugd van onze gewesten op gelijk welk vlak, op wie deze kosten relatief nog zwaarder drukken; dat nu telkenmale bij bijeenkomsten van mensen van boven en onder de Schelde naast de moeilijkheden van rege lingen van de tijd in verband met de sterk afwijkende vertrek tijden van vooral de laatste boten, ook nog terdege rekening zal moeten worden gehouden met de kosten van vervoer over de Schelde; Besluit: ..1. Bij het provinciaal bestuur van Zeeland zijn bezorgdheid uit te spreken over het voornemen tot verhoging van de veer tarieven in Zeeland; 2. Dit besluit ter kennis te brengen van alle gemeenteraden in Zeeland met het verzoek hieraan adhesie te willen betuigen. 55 ,JCleuterhof" is de buitengewoon toepasselijke naam van de nieuwe openbare kleuterschool achter het Veerse Bolwerk in Middelburg, een van de twee kleuterscholen, die gisteren in de hoofdstad geopend werden. Middelburgs wethouder van onderwijs, de heer J.W. Kögeler sprak hier terecht van oen tweetal Kinder paleizen". De vormgeving van beide scholen en de wijze waarop zij werden ingericht, zijn van een dusdanige kwaliteit, dat de wethouder dit woord zonder enige schroom kon gebruiken. Tientallen Middelburgse kleuters komen weer binnenkort terecht in de zonnige en luchtige ruimten van de twee nieuwe openbare en christelijke kleuterscholen, die met zeer belang rijke financiële steun van de gemeente gebouwd konden worden. Deze nieuwbouw wethouder Kö geler heeft er in zijn openingsrede uitdrukkelijk op gewezen kwam bepaald niet voor zijn tijd. De heer Kögeler gewaagde van de droeve rondgang, die b. en w. enkele jaren geleden langs de Middelburgse scho len maakten. „Wij kwamen volkomen gedesillusioneerd terug, toen wij de vaak deplorabele toestanden hadden gezien," zei hij. Over zijn bevindingen zond het college naderhand een nota aan de raad. in welk officieel stuk zelfs het minder gebruikelijke woord „griebes" werd gebezigd. In de eerste plaats werd hiermee het filiaal be doeld van de bijzondere kleuterschool aan de Bree in de Singelstraat, maar voor de school in de Schuitmopstraat gold hetzelfde. Het waren met name deze scholen, die op korte termijn een nieuw onderkomen nodig hadden, hetgeen er nu ook van gekomen is. Veel waardering De heer Kögeler sprak met veel waardering over de wijze, waarop de leidsters, ondanks een groot gemis aan comfort in een zeer onaangename om geving, toch met grote toewijding en liefde hun werk gedaan hadden. „De kinderen zijn dan ook aan blij heid en vreugde niets te kort geko men," zo meende de wethouder. Hij vestigde er de aandacht op, dat de ontwerpen voor beide scholen, die volkomen aan elkaar gelijk zijn, van de dienst gemeentewerken zijn, welke dienst ook de uitvoering verzorgde. Vooral de adjunct-directeur, de heer H. van Mooibroek, heeft hierin een werkzaam aandeel gehad. De Middel- Het bestuur van de Stichting Ter- neuzense Muziekschool heeft de pro vincie verzocht om over 1957 alsnog een subsidie toe te kennen van 1000.Gedeputeerden stellen de Provinciale Staten nu voor om op dit verzoek afwijzend te beschikken. Als motief voor deze weigering voert het college o.m. aan, dat de Zeeuwse Muziekschool snel is opgebloeid en haar taak op voortreffelijke wijze ver vult, waarvoor zowel de provincie als ruim veertig gemeenten zich finan ciële offers getroosten. Daarom ligt het naar de mening van het college niet op de weg van de provincie om plaatselijke muziekscholen financieel te steunen. ..Stellen deze er prijs op om afzonderlijk te blijven werken, dan zullen zij daarvoor zelf de mid delen moeten trachten te vinden". burgse kunstschilder Andries Minder hout zorgde voor een aantal sug gestieve wandschilderingen, die de heer Kögeler buitengewoon waarde vol achtte, omdat deze ongtewijfeld tot de verbeeldingskracht van de kin deren zullen spreken. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, vond het voor zün stad een vreugdevolle dag, nu er maar liefst twee scholen tegelijk in gebruik konden worden genomen. Hij betoog de, dat er sinds de tijd van de bewaar scholen op het gebied van het kleu teronderwijs veel veranderd is. .Tegenwoordig zien wij in. dat de kleuterleeftijd van groot belang is, een leeftijd, waarop zonder twijfel de basis gelegd wordt voor de volwassen mens," aldus mr. de Widt, die de opening van de openbare school aan wethouder Kögeler wilde overlaten, omdat hij nog maar zo kort in Mid delburg is. De inspectrice van het kleuteronder wijs, mejuffrouw van Waesbergen, wees eveneens op de grote betekenis van de sociale vorming der kleuters. Zij gaf als haar oordeel, dat de. twee nieuwe scholen volledig aan de ge stelde eisen beantwoorden. Zij sprak de wens uit, dat Middelburg voor wat de scholenbouw betreft, in hetzelfde tempo zal voortgaan. (Van onze correspondent) Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal voor de noodwachters van de B.B. twee insignes invoeren, n.l. een voor trouwe dienst en een voor groepsvaardigheid. Zij die een diensttijd van vijf jaar of langer hebben, komen voor het eerstgenoemde in aanmerking. Het tweede krijgen zij, die hun vakbe kwaamheid door het afleggen van de groepsvaardigheidsproef hebben be wezen. Het kenteken voor de vijfjarige trouwe dienst is een zilveren ster op een zwarte ondergrond. Het wordt boven de linkerborstzak gedragen. Het vaardigheidsinsigne bestaat uit een zeshoekig schildje van zwart la ken, waarop in goud de letter V is aangebracht. Dit insigne wordt ge dragen op de linker bovenmouw. De gemeenteraad van Axel werd er in zijn vergadering nog eens aan her innerd, dat het tekort aan vaste fi nancieringsmiddelen werkelijk be duidend is. Aanleiding hiertoe was een voorste] tot- het aangaan van 'n geldlening van f 55.00.- ad 5 looptijd 30 jaren met de Bank van Nederlandse gemeenten. De opbrengst van deze lening diende ter gedeelte lijke voorziening in het tekort, dat momenteel ruim een half miljoen be draagt. De commissie van beheer van de schoolartsendienst in Zeeuwsch- Vlaanderen had wederom verzocht om akkoord te gaan met de aanstel ling van een derde schoolarts. Uit de gegevens, die de commissie ver strekt had, bleek, dat sedert 1947 het aantal leerlingen, dat door de schoolartsendienst wordt onderzocht, verdrievoudigd is. Uit de kosten-be- groting kon eveneens worden opge maakt, dat deze aanmerkelijk lager waren dan oorspronkelijk was becij ferd. Gezien het feit, dat voor de aan stelling van Rijkswege een subsidie zou worden verstrekt en G. S. reeds verklaard had met de aanstelling akkoord te gaan, besloot de raad te gen de aanstelling van een derde schoolarts geen bezwaar te hebben. (Advertentie) markts tel.sab AXtL Benoemd zijn tot dijkgraaf van de calamiteuze Eendragtpolder F. de Koeijer te Zaamslag; gezworene van het waterschap Ferdinandus G.C.E. M. Dierick te Koewacht; dijkgraaf van het waterschap Hengst-en-Rum- mersdijk A.E.C. van Esbroeck te Vo gelwaarde; dijkgraaf van de Kreke polder W.J. de Mul te Zaamslag; dijk graaf van de calamiteuze Margare- thapolder J. Verpoorte te Zaamslag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Papeschor G.E.M. Go- vaert te Westdorpe; dijkgraaf van de calamiteuze polder Ser-Lippens F. Dekker Fzn. te Terneuzen; dijkgraaf van de polder Stoppeldijk A. Mang- nus te Vogelwaarde; gezworene van de polder Stoppeldijk P.L.S. de Maat te Vogelwaarde; dijkgraaf van de Vergaertpolder E. F. Dumoleijn te Philippine; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Vergaertpolder R.J. Barbé te Philippine; gezworene van de Vlooswijkpolder H.A.M.A. de Meij er te Terneuzen: gezworene van het waterschap Zuid-Kats-St. Anna-en- Sparks; L. Huissen te Terneuzen. Bij eerste wijziging van de pro vinciale begroting voor 1958 stel len G. S. van Zeeland Provinciale Staten o.m. voor een bedrag van f 7000 te voteren voor het in te rich ten Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. In de toelichting zegt het college o.m., dat voor meer dere doeleinden een documentatie van het verleden, de ontwikkeling en de toekomst der provincie hoogst gewenst is. In aansluiting op het geen zich reeds bevindt in de pro vinciale bibliotheek, acht het colle ge het aangewezen om aldaar het documentatiecentrum te vestigen. Voor de eerste inrichting zou naar schatting f 7000 nodig zijn. De vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland van 28 januari vorig jaar verwierp een voorstel van G. S. om in het ambtenarenreglement Zeeland 1949 opgenomen bepalingen, die het dienstverband van de gehuwde vrouw in de weg staan, te doen ver vallen. Daar echter de overeenkom stige verbondsbepalingen in het alge meen rijksambtenarenreglement zijn vervallen per 1 jauari j.L, stelt het college thans andermaal voor het ambtenarenreglement Zeeland in dier voege te wijzigen. (Advertentie) ffljJbtlAeuniitybi. MARKT S TEL.SAB AXtL Mevrouw S. van Kapellebrug werd op De Klinge door ambtenaren van de „Vliegende Brigade" aangehouden. In de door haar bestuurde auto werd een geheime bergplaats ontdekt, waarin zich 100 kg boter bevond. De auto en boter werden in beslag ge nomen en de bestuurster werd naar Dendermonde overgebracht, De afgelopen dagen hebben er 's nachts in Kapelle en Biezelinge vele mensen wakker gelegen. De oorzaak hiervan waren de harde knal len die onophoudelijk weerklonken, afkomstig van apparaten, welke zijn opgesteld in de kerseboomgaarden. Hoewel de kersenteelt in Zeeland in belangrijke mate is terug gelopen, zijn er toch rond Kapelle en Biezelinge nog verschillende boomgaarden. Sinds mensenheugenis hebben de spreeuwen het voor zien op rijpe kersen en op alle mogelijke manieren wordt geprobeerd deze te verjagen De „kersenwachter" is een vertrouwde figuur in de boomgaarden. Thans echter heeft men er weer wat nieuws op ge vonden en we lin de vorm van de knalapparaten, die om de paar mi nuten hun harde klappen laten horen. Deze zijn tot ver in de omtrek te horen. Overdag gaat dat best, maar gekker wordt het wanneer 's avonds en 's nachts het apparaat niet wordt afgezet, zoals in de afgelopen nachten het geval was. Geen wonder, dat er bij de politie heel wat klachten kwamen. Deze heeft direct daarop de eigenaars van de knal apparaten meegedeeld, dat ze er voor moeten zorgen, dat 's avonds en 's nachts de knallen ophouden, zodat verwacht mag worden dat de nachtelijke rust rond Kapelle-Biezelinge nu spoedig zal zijn terug gekeerd. Vastgesteld werd een nieuwe ver ordening op de keuringsdienst van slachtdieren en vlees. Eveneens werd vastgesteld een destructie verorde ning in de gemeente Axel. Kampeerterrein Bij de aanplanting van het recrea tie-bos, werd eertijds ruimte uitge spaard als kampeerterrein, voor welk terrein reeds verscheidene ma len toestemming werd gevraagd om er op te kamperen. De raad besloot thans het terrein als zodanig in te richten. Hiervoor zullen de nodige voorzieningen op sanitair en elektrisch gebied moeten worden getroffen, terwijl er ook een stenen gebouwtje zal worden opge trokken en waterleiding zal worden aangelegd. De benodigde gelden, zijnde f 5220,komen beschikbaar uit de reserve voor openbare werken en plantsoenen. De Grote Kreek, tot op heden nog steeds de grote trekpleister voor de hengelaars, werd door de aanslui ting op de gemeentelijke riolering dermate verontreinigd, dat de pacht van visrechten per jaar f 195,min der opbrengt. Het bestuur van de polder Beoosten- en Bewesten Blij verkreeg nu hiervoor een jaarlijkse vergoedin-g van f 195,zulks met terugwerkende kracht vanaf 1955. Koninginnedag Op een desbetrefende vraag van de heer Maas, aangaande viering van de Koninginnedag, gaf b. en w. toe, dat inderdaad de viering van deze dag erg sober is. Naar hun mening lag hier echter een taak voor een Oranje vereniging, die in samenwerking met het onderwijzend personeel voor de schoolgaande jeugd iets zou kunnen doen. Het organiseren van koninginne- fcesten behoort primair tot de taak van zulk een vereniging. Het ge meentebestuur is wel bereid in deze zoveel mogelijk medewerking te ver lenen en waar nodig stimulerend op te treden. De Zeeuwse Melkfederatie heeft dinsdagnamiddag in „De Prins van Oranje" te Goes haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, ir. J. D. Drost, noemde in zijn openingswoord 1957 een zeer be langrijk jaar, omdat daarin veel gesproken is over de melkstandaar- disatie, die ook voor Zeeland begin februari jl. een feit werd. Er ig veel over te doen geweest in deze pro vincie, maar de uitvoering ig tot dus ver meegevallen. Een ander belang rijk punt was de opheffing van de prijsstop voor consumptiemelk in mei, hoewel prijsverhogingen nog (Advertentie) markt S tel.Sa3 axel Te St.-Gillis-Waas, even over de Zeeuwsch-Vlaamse grens, is de smok kelkoning E. P. uit Nieuw-Namen gearresteerd. H is naar de gevange nis te Dendermonde overgebracht. P„ die veertig jaar is, had pas tien jaar gevangenisstraf uitgezeten. Thans had hij een bestelwagen met duizend kilo boter over de grens ge bracht. De douane was hem echter te slim af. No geen aanhouding Inmiddels heeft ook de Gentse douane succes geboekt. Zij heeft J. J. E. uit Breskens aangehouden, die in zijn auto 700 kilo boter vervoerde. Eerst moesten twee banden van de wagen lek geschoten worden, eer E. zich gewonnen gaf. Op een accordeon-concours te Bre da werd Inneke Verschoor met 77,6 p. le kampioen in de afdeling eerste amateur. Mejuffrouw C. Vermeulen uit IJzen dijke behaalde met 84 punten de eer ste prijs en het kampioenschap van Zeeland. Jopie de Bock won met 79 p. een eerste prijs en werd reserve kampioen. Beide laatsten zijn lid van Flan- dria. bijzonder spectaculaire aan- dinsdagmiddag Een rijding vond dinsdagmiddag plaats op het goed overzichtelijke kruis punt van de Irislaan met de Pres. Rooseveltlaan te Vlissingen. Door dat de bestuurder van een bestel auto. de heer K. uit Goes geen voor rang aan een personenauto, be stuurd door de heer G„ uit Middelburg, botsten beide auto's met een enorme klap op elkaar. De be stelauto werd aan de rechterzijde ter hoogte van het achterwiel gegre pen. kantelde om op zijn linkerzijde en schoof zo enkele tientallen meters verder, een spoor van glas en koek jes achterlatend. Want de bestelauto was eigendom van de fa. Vleugel te Goes, een grossierderij. De bestuur der werd aan het hoofd verwond en voorlopig opgenomen in het zieken huis Bethesda te Vlissingen. Er ontstond grote materiële scha de, want van de bestelauto werd de hele carrosserie grotendeels in el kaar gedrukt en ontzet terwijl de luxe personenauto aan de voorzijde ineen gedrukt werd. Morgen, donderdag 26 juni, gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.09 en 22.27, te Terneuzen om 9.34 en 21.59 en te Vlissingen om 9.09 en 21.31 uur. wel gebonden blijven aan de nocïtg* departementale goedkeuringen, zodat in feite niets is veranderd. Er is overigens hard gewerkt op het gebied van de prijzen, maar de voorzitter waarschuwde voor overdrijving. Eveneens is er heel wat propaganda gemaakt voor de stimulering van het melkgebruik. De zuivel, aldus de voorzitter, baart de overheid zorgen. Op de interna tionale markt daalde de prijs tenge volge van vergrote produktie en spre ker was voorts van mening, dat men in de loop der jaren zal moeten over gaan tot standaardisatie op 'n hoger percentage dan twee en een half, zoals thans het geval is. Hij merkte voorts nog op, dat de melk in Ne derland zeker niet van zulk een uit zonderlijk goede kwaliteit Is, in ver gelijking met bijvoorbeeld Amerika en enkele andere vooraanstaande zui- vellanden. Betere koeling en lichj- wering kunnen hieraan veel goed doen. Tenslotte merkte spreker op, dat een verhoogde melkconsumptic ook in het voordeel van de staat is. Knellend vraagstuk Nadat de notulen van de vorige algemene vergadering waren goedge keurd, deed de secretaris, de heer C. Zee enkele mededelingen over het melk- en zuivelbeleid van de rege ring, de prijzen, de heffingen en de toeslagen op de consumptiemelk en het vestigingsbeleid ten aanzien van melk- en zuivelzaken. Hij vestigde er in het bijzonder de aandacht op, dat de opbrengst met de melk momen teel nog niet de helft van de kost prijs is en dat de binnenlandse con sument ook de melk nog beneden de kostprijs kan kopen. Als een groot nadeel van de standaardisatie noem de de heer Zee de toenemende klan- destiene handel in melkprodukten en de vervanging van verse melk door poedermelk, die veel goedkoper is. De winstmarge van de melkhandel noemde hy_'n knellend vraagstuk en hij wees er op, dat er een goede sa menwerking tussen de bedrijfsgroe pen zal moeten komen om een betere regeling tot stand te kunnen bren gen. Ten aanzien van het vestigingsbe leid merkte spreker op, dat een nieu we wet op stapel staat en dat er naar gestreefd wordt vereenvoudiging te brengen in het vergunningenstelsel. Vervolgens werden - na verslag van de kascommissie de exploitatiere kening, de balans en het jaarverslag over 1957 goedgekeurd. Te weinig aanwezigen Wegens het niet aanwezig zijn van het minimaal daarvoor vereiste aan tal leden, konden de statutenwijzigin gen en de vaststelling van de hef fing op melk en melkprodukten voor 1958 nog geen beslag krijgen, maar er bestond bij de vergadering geen bezwaar tegen deze beide punten, zo dat die bij een binnen een maand te houden nieuwe vergadering kunnen worden aangenomen. Het quorum is dan niet vereist. In de plaats van de aftredende voorzitter, die niet herkiesbaar was. werd drs. J. J. van IJssel in die functie benoemd. (Advertentie) ASPrO helpt U tweemaal: I, H«t verdrijft snel Uw W ,t geeft U Uw energ.. opgewektheidtervfr 2 'ASPRO'* .-en tttfaitureeh fit! GOES Grand: Zwijgend heldendom, 14 jaar. VLISSINGEN Luxor: De stroper, 14 j. Alhambra: De bieb-bieb-code, 14 j. MIDDELBURG Electro: Hij die ster ven moet, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Vader tegen wil en dank, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jenny, 16 3- SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Als de alpenrozen bloeien, a.l. GOES Grand 8 uur: Het rijk van de zon, a.l. VLISSINGEN Luxor: De stroper, 14 1- Alhambra: De prins student, a.l. MIDDELBURG Electro: The king and i, alle leeft. ANTWERPEN Kon. Vlaamse ope"a 8 uur: Tosca. BRUSS Op he' heerst doe plaats inge Jacques G past in de Belgische West-Eurof Goddet ei weer voortri goedgedrild het geweldit werd verricI in werking, en renners Daar werd snelle, zakeli, schenen de pers en wer< gen getroffen werd aan he Tour kan ve Dinsdag a Velen als ro' naar oude be butanten, sch Zij zijn nu c worden in Bi om handteke: een bepaalde de tafereel. De huisvesl gers heeft sel, niet vee verd. De leidi de" eenvoudi Motel Expo, 5000 personer: gebracht. Di: het terrein en doet op aan een Maar zodra alle genoer nisten bet: druk; daarvo de Tour al grc. De Nederlanc is ondergebra kopief, a chte; pen in tweej radio en tele: De stemming Dnsdagmid landse renne hun nieuwe de beminneli hun ploegrgen uiterst pretti aardig woor, vond onmldc over en weei den. Charlie Gai middelpunt v Luxemburger ringd door taurant verst toen hij om: met zijn ploe te gaan eten, Charlie ver ronde. „We alles nog i zijn zacht Het schietci Ovezande is i Hoófdvogel vallen en een Verheijke, Zo klep C. Raus klep H. Koer klep A. de OVZ; le zijv( Teil OVZ; 2e Teil, OVZ; 1« ter en onderk hoofdkal E. R woutsdijk, le ADGM, Kwac Er waren 41 teiten. Vele stadge middag aang in het KRO ma" de sten rit en Ans Gele Trui" horen en het ting's, die nu zangers zijn, Mevrouw Voi van de dag t horen. Haar want die wa: het liedje kk De Amer weer een po; een Vangua: ter grootte i ceren, opgeg opgegeven e kortsluiting, recente reg wind." Vorige we proef ook al lijkheden ui van de wee een nieuwe De raket st proefterrein Florida.

de Stem | 1958 | | pagina 2