GED. STATEN GEVEN OPENING VAN ZAKEN Resultaten ongunstig bij veehouderij en akkerbouw Supralux plasticlak BAAYENS uw OPTICIEN Jeugdige Clingse muzikantjes Royement Christelijke Internationale niet door ARKA erkend van is tees Misverstanden met Mr. Algera opgeruimd Oesterkwekers zijn boos Emancipatie Goed bericht BEURS VAN AMSTERDAM 3 TWEEDE BLAD DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 JUNI 1958 Nieuwe boot op 28 juli in vaart Tweede nieuwe boot in I960 Ook Nederlands onderzoek tegen verdachte L.M. Oude en nieuwe tarieven vergeleken Geestelijk adviseur voor gezinszorg Hoogwaterstanden Ir. Geuze: EEG is voor landbouw alleen maar te laat gekomen Bedenkelijk beeld Sobere opening seizoen LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 Knap toneelspel in ,.De getemde feeks" Mej. mr. M. Meurs gaat trouwen Veel wildschade aan dubb.prinsessenbonen KERKELIJKE BENOEMINGEN Audiëntie M MIERLO ey ZOON ij. J an 16 tot en met 20 juli 1958 huis t museum en inventa- zullen edel- iuwelen en d. De ten- erzicht van aardigd tus- le en negen met mooie d. Ook zal een recon- nantslij pers- bewonderen en eeuw ge lijke tooi te fgerond met ing zakhor- r: Strijd tegen 18 j. ur: Jenny, 18 j. De schrik der ng staande wip 8 uur: Koning Hove 2.30 uur: Dijk 7.30 uur: ïw 8 uur: De Cock 3.30 uur: >lympia 8 uur: 6.30 en 9 uur: rt- en gehoor- el congres, een prinses, a.l. mijn moorde- ïia 2 en 8 uur: an Arsene Lupin iziekkiosken 2.30 it in de Groene Vlaamse Opera, uur: Vader tegen 8 uur: Strijd te- liddelen. 2 uur: De schrik 8 uur: Jenny. De schrik der Schieting staande 3.46 uur: Monptl; lige kring de Vier Voor publiek ge- uw 2.30 en 5.15 n; 8 uur: Had ik s. v. Helsland 3 :hfc 5 en 8 uur: v. Dijk 3 en 7.30 bergen. De Vriendschap! 3 uur: Schieting. iegehere: Bal ten iiging. *Dijk 3 uur: Schie- Olympia 2.30 uur: oeien.; 5 en 8 uur H. Clarijs 5 uur: van Remoortere: 9 uur: 's Nachts e; 3 uur: Zwijgend De avonturen van tro: De liefde van burg: Wie wordt bgang. Kon. Vlaam- Cavalleria Rusti- uur: Tannhauser. dag 8 uur: Strijd tegen leien, 18 j. 8 uur: Jenny, 18 j. La v. Dijk 7.30 uur: n. fbouw 8 uur: Had Olympia 8 uur: uur: 08-15 le deel :tro: De liefde van ivburgWie wordt Raadhuis 2 uur: or: De avonturen a.l. ichts in de Groene /ARTAAL 1958 ïDEN, J bespaart dan per post moet ti f 7.— te stop- 1 en wel vóór •sgebied wonen van f 8.20. gblad De Stem j In een brief aan Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland opening van zaken gedaan wat betreft de besprekingen met minister Algera. Daarbij maken ze allereerst melding van de gerezen misverstanden. Maandag 2 juni jl. ontvingen Gede puteerde Staten van de Minister een telefonische uitnodiging tot een be spreking over de voorgestelde wijzi gingen, welke bespreking werd be paald op 5 juni jl. Alvorens deze bespreking plaats vond hield nog een tweetal medede lingen van de Minister het College in verband met deze aangelegenheid bezig. Vooreerst was dat de redac tie van een kennisgeving omtrent de voorgestelde bedragen van de tarie ven, aan de Eerste Kamer gedaan, waaruit de conclusie zou zijn getrok ken, dat hieromtrent reeds overeen stemming was bereikt. Dit gaf het College aanleiding nog dezelfde dag. dat het misver stand te zijner kennis was gekomen, contact op te nemen met de Vaste Commissie voor Verkeer en Water staat uit de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, met welke commissie de daaropvolgende dag juist vóór de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Kamer - een bespreking plaats vond. Bij die bespreking bleek, dat een voor een niet direct betrokkene onduidelijke zinswending in de betreffende mede deling, inderdaad tot misvatting had geleid. Terecht kon de Minister vermel den, dat met Gedeputeerde Staten overeenstemming omtrent de voor gestelde tarieven verkegen was. doch dit wilde (en hierop kwam het uit eindelijk aan) niet zeggen, dat nu ook tot invoering daarvan zou wor den overgegaan, omdat naar reeds ab initio vast stond dit zo belang rijke onderwei-p nog eerst ter behan deling in de Staten zou komen. Eerst na deze Statenzitting kon een beslis sing worden verwacht, bij welke uiteraard met de mening van de Staten rekening zou kunnen worden gehouden. Het verder verloop van deze aangelegenheid heeft geleerd, dat dit ook inderdaad het geval zou zijn. Bij de openbare behandeling in de Eerste Kamer (waarbij de Senatoren nadere inlichtingen aan de Minister hebben gevraagd) deelde Zijne Ex cellentie mede, dat het verband tus sen de verbetering van de outillage (de tweede boot) en de verhoging van de tarieven niet van zijnentwege, doch door Zeeland zou zijn gelegd. Evenmin als eerstbedoeld punt kon den Gedeputeerde Staten deze uitla ting van de Minister ongemerkt la ten voorbijgaan, zonder dat hen het verwijt zou treffen, dat zij een on juist begrip van het Zeeuwse stand punt, voor de behandeling van het vraagstuk van zo eminent belang, onweersproken zouden laten voortbe staan. De koppeling van de betere outil lage en de invoering van verhoogde tarieven was van essentiële beteke nis voor ieder, die met deze kwes tie te maken had: hoe zouden ooit de Kamers van Koophandel tót de ge dachte van een (in arren moede) aanvaarden van een verhoogd tarief zijn gekomen, zo daarbij niet het (duidelijk gestelde) uitgangspunt wa re, dat met deze prijs dan ook de zo hard nodige verbetering van de outillage zou worden "gekocht"! In het onderhoud, dat het Colle ge na bedoelde begrotingsbehan deling d.d. 5 juni jl. heeft gehad en waarbij de beide vorengenoemde onderwerpen allereerst ter sprake kwamen, heeft Zijne Excellentie (zo als ook trouwens door het College niet anders verwacht) de koppeling van de beide voorwaarden volmon dig bevestigd en verzekerd, dat zijn woorden, zo zij in het verslag al juist zijn weergegeven, in elk geval niet aldus waren bedoeld, dat zoda nige verbondenheid ook maar in eni gerlei opzicht werd losgelaten. Ged. Staten beschrijven dan, hoe het thans reeds door de minister geplubieeerde nieuwe tarief in de be sprekingen tot stand kwam. Ze delen daarbij mede, dat het in het voornemen ligt de nieu- Nu.de verdachte van de moord op Maria van Steensel op de Kalmthoutse heide, de 37-jarige L. M. uit Esschen, 'bekend heeft de moord te hebben ge pleegd, zijn Nederlandse justitionele autoriteiten voornemens de verdachte eveneens aan een verhoor te onder werpen. Dit in verband met de nog altijd onopgeloste moord op het Rijen- se meisje Corry Theewes, in 1955 te Tilburg gepleegd. Eer men hiertoe over kan gaan, zal de Belgische justitie echter haar zaak legen L. M. geheel afgerond moeten hebben. (Advertentie) we veerhaven te Breskens op 28 juli 1958 officieel in gebruik te stellen en de nieuwe veerboot zal alsdan in dienst kunnen worden genomen voor het veer Vlissingen-Breskens; de tarieven zullen tegelijkertijd daarmede, uiterlijk 1 augustus a.s. worden ingevoerd. V er gelijkingen Het belangrijkste offer zien ze in het verdwijnen van het gratis ver voer van personen in de 2e klas, van rijwielen en motorrijwielen. Te dezen aanzien is niet meer be reikt kunnen worden dan: a. een laag tarief voor werknemers en scholieren, dat in de praktijk neerkomt op 0,06 per vaart en wanneer een rijwiel wordt meege nomen op 0.09 per vaart; b. naast het reeds bestaande gratis vervoer van kinderen beneden 4 jaar, 'n vermindering met 50 pet. voor kinderen van 4 tot 10 jaar; c. bij het gebruik maken van 10- vaartenboekjes een vermindering van 25 pet. De vergelijking van de tarieven voor auto's vindt men in een elders gepubliceerde staat. Bij beschouwing van de vergelij king van de tarieven, aldus G.S. zoals die thans zullen gaan gelden en die, welke momenteel nog worden toegepast, mag zeker niet uit het oog worden verloren, dat in het vervoer tijdsverlies ook geldelijk nadeel betekent. De vaak lange wachttijden, in het byzonder voor het veer Kruiningen- Perkpolder, worden veroorzaakt door het gebrek aan voldoende schepen. Na de indiensttreding reeds van het nieuwe motorschip "Prinses Beatrix" kan verbetering gebracht worden in de vervoerscapaciteit van het veer Kruiningen-Perkpolder door voor dat veer ook het motorschip "Prins Bernhard" te gebruiken. Wanneer het tweede schip voor het veer Vlissingen-Breskens in dienst wordt gesteld naar verwachting kan dit in 1960 het geval zijn komt ook het motorschip Koningin Juliana" voor een belangrijk deel voor het veer Kruiningen-Perkpolder beschikbaar. Ver fiere ontwikkeling De ontwikkeling van het verkeer en vervoer over de veren van de Westerschelde, die in de jongste tijd stagneerde, kan dan voorshands ver der gaan. Voor Zeeland is een ver voersstroom van en naar de delen van ons gewest, van en naar rand stad Holland en andere bevolkings agglomeraties in West-België en Noord-West-Frankrijk een levensbe. lang. Een in deze verkeersstroom opgenomen, zich steeds verder ontwikkelend Westerschelde- bekken zal op de duur een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Mid den-Zeeland binfcen de kring van realiseerbare wensen vin den- De bestuurders van een publiek rechtelijk lichaam zullen zich in de besluiten, waarvoor zij in gegeven omstandigheden komen te staan, niet alleen kunnen laten leiden door mo tieven van louter ideële aard, waar voor anderen, die geen verantwoor delijkheid hebben te dragen, de va nen op spectaculaire wijze kunnen doen wapperen. Het besef van ver antwoordelijkheid. zowel voor het "ja", als het "neen", noopt tot het in ernstige bezinning afwegen van de daaraan verbonden gevolgen en tot het rekening houden met een re aliteit, die, zeker voor de toekomst, niet straffeloos valt te negeren. nra'wp» "ym **r jSSvf&.-.vy. vi-*: - f- Dit is het bekende jeugdorkest Semper Gaudete" uit Clinge, dat in korte tijd al bijzonder veel roem heeft verworven. Het orkest is nog jong, in twee erlei opzicht trouwens, want het bestaat nog slechts kort en bovendien zijn de leden heel jeugdige mu zikantjes. Maar Semper Gaudete heeft snel een re putatie opgebouwd. Het is in wijde omtrek be kend geworden. Dat getuigen de onophoudelijk binnenkomende uitnodigingen, tot ver in België toe. De leden van het sympathieke Clingse jeugdorkest zijn al echte reizigers geworden. Hun laatste trofee veroverden zij in Breendonk, waar zij tijdens een muziekfeest, waaraan bekende televisiesterren deel namen, gingen strijken met de prijs voor de groep met het meeste succes. Zondag gaat het orkest weer naar Diest, waar het op uitnodiging van het stads bestuur een concert geeft. Er staan nog vele ande re opvoeringen op het programma. Zo treedt het orkest tijdens de torenfeesten te Hulst op .en er lig gen nog invitaties voor Gent en voor de Wereldten toonstelling te Brussel (tijdens de Nederlandse dag) en de jeugdige Clingse muzikantjes, die in hun rood-witte uniformen overal de luisteraars meteen voor zich winnen, hebben dus nog een heel druk seizoen voor de boeg. Hun succes hebben zij natuur lijk naast hun ijver vooral te danken aan het werk van het bestuur en aan de directeur van het orkest maar hun jeugdige charme èn hun waarlijk op merkelijke muzikale vaardigheid hebben tenslotte toch de naam van Semper Gaudete de glans gege ven Voor de regelmatige gebruikers van de veren per auto (die dus gebruik maken van de straks in te voeren bonboekjes), levert een vergelijking met het bestaande tarief het volgende resultaat op: Bestaand tarief Nieuwe Soort auto tarief 9 bestuurder auto plus auto le kl. 2e kl. bestuurder VlissingenBreskens personenauto f 0.60 f 0.20 nihil f 1 lichte vrachtauto f 1,20 f 0.20 nihil f 1.50 9 9 zware vrachtauto f 1,20 f 0.20 nihil f 2,25 vrachtauto m. aanhangwagen f 2.10 f 0.20 nihil f 2,75 KruiningenPerkpolder: personenauto f 0.40 f 0.20 nihil f 1,— lichte vrachtauto f 0.80 f 0.20 nihil f 1.50 zware vrachtauto f 0.80 f 0.20 nihil f 2,25 vrachtauto m. aanhangwagen f 1.40 f 0.20 nihil f 2,75 TerneuzenHoedekenskerke: personenauto f 1,20 f 0.50 nihil f 1,— lichte vrachtauto f 2.50 f 0.30 nihil f 1.50 V (Advertentie) is beter - kost minder! 'n BRINK product - ,-i Op het van 3 tot 5 juni te Brussel gehouden congres van de Internationale Federatie van Christelijke Vakorganisaties van personeel in openbare dienst en bij de P.T-T., heeft het bestuur dier Internationale besloten de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging, de A.R.K.A., vanwege de breuk met de K.A.B. als lid te royeren. ^De ARKA is het niet met deze be slissing eens, daar zy van mening is, dat het besluit op een onjuiste interpretatie van de statuten der Christelijke Internationale rust. Deze bepalen weliswaar, dat or ganisaties, die bij een vakcentrale aangesloten zijn, automatisch recht hebben lid van de Internationale Fe deratie te worden. Maar er bestaat nog een andere bepaling, dat nl. or ganisaties die geen lid zijn van een vakcentrale, toch bij uitzondering lid kunnen zijn. Deze bepaling nu is destijds op de ARKA toegepast, die toegelaten werd op een moment, dat een binding met, de KAB wèl in bespreking was, doch nog niet reëel. Bovendien geldt zij nu nog voor de Kath. Politiebond ,.St.-Michael", die ook niet bij de KAB aangesloten is. Doch de ARKA bestrijdt op een tweede grond het besluit. De Internationale heeft beweerd, dat de ARKA een bepaling overtre den heeft die zegt, dat een organisa tie kan worden geroyeerd wanneer zij in strijd handelt met de statuten. De ARKA is van mening dat die be paling helemaal niet kan worden toe gepast, omdat hier geen sprake er van is dat de ARKA in strijd heeft gehandeld met de statuten, alleen reeds omdat de ARKA de verbinding met de KAB niet heeft stopgezet, maar omgekeerd. Doch zelfs als de ARKA deze bin ding wel had opgezegd, dan zou het royement niet geldig zijn, omdat in de statuten geen bepaling voorkomt, dat men in strijd handelt met deze statuten, wanneer men geen lid meer is van een vakcentrale. De ARKA zal zich ongetwijfeld op het congres beroepen, dat in 1959 te Wenen gehouden wordt, zij het dat hier niet van een objectieve recht spraak sprake kan zijn. Immers de instantie, die in het bestuur dit be sluit heeft genomen, is praktisch de zelfde instantie als bij het congres. De bisschop van Breda heeft de zeereerwaarde heer P. Theeuwes, rector van Bouvigne te Breda, be noemd tot geestelijk adviseur van de katholieke maatschappelijke gezins zorg. Morgen, zondag 22 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.20 en 18.34 uur, te Terneuzen om 5.46 en 18.05 uur en te Vlissingen om 5.16 en 17.32 uur. Maandag 23 juni is het hoogwater te Hansweert om 7.09 en 19.22 uur, te Terneuzen om 6.33 en 18.52 uur en te Vlissingen om 6.05 en 18.20 uur. (Van onze verslaggever) In de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft de algemeen voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, in zijn openingsrede gecon stateerd, dat bljjkt, dat de resultaten van de Nederlandse landbouw in de laatste jaren niet alleen maar ongunstig zijn bij de veehouderij, maar even zeer bij de akkerbouw. Hij signaleerde in zjjn rede voorts twee hoofdproble men in de landbouw, n.l. een afzetprobleem en de hoogte van het loonpeil in ons land. Hij merkte daarbij op, dat het vanzelfsprekend is, dat de prijs- en marktproblemen niet los te denken zijn van de structuurproblemen. En hij besloot zijn rede met de conclusie, dat voor de landbouw de Europese Eco nomische Gemeenschap ,,aleen maar te laat is gekomen." tiebeperking keert en de minister, die de beperking wil effectueren. ,,Op welke wijze beide systemen dan ech ter vervolmaakt dienen te worden, weet nog geen van beiden aan te geven", aldus Ir. Geuze. Naar aanleiding van het onder werp ..meerprijzenstelsel", waarover de heer Geuze eveneens sprak, merk te hij op, dat de Nederlanders er goed aan zullen doen om het kwali teitsbegrip in het centrum van de aandacht te stellen. Daarbij zal moe ten worden gewerkt met twee fac toren: goed kostenbesef en kwali teitsbesef. Het eerste om vooral ook door middel van een kostenbesparing en een laag kostenpeil de rentabili teit te verbeteren. Het tweede om voor de toekomst zoveel mogelijk af- zetzekerheid te hebben, niet alleen Na een zeer gedocumenteerd over zicht van de toestanden in de land bouw van honderd en meer jaren ge leden. met. name in de streek op het eiland Tholen. waarbij hij het sociaal niveau van die tijd nauwkeurig schet. ste, concludeerde hij. dat er te wei nig begrip is voor het heden, om dat men de geschiedenis niet kent of er niet voldoende bij stilstaat. Hij constateerde, dat 1957 juist voor het zuid-westelijk zeeklei-gebied een jaar is geweest om nooit te verge ten. De fruitteelt 'leverde, ondanks of juist door de nachtvorst, velen een goede opbrengst, maar in de aardappelteelt kwamen slagen voor, zoals men ze niet meer kende. In een groot gedeelte van Zeeland tast te een absolute vergelings-ziekte de suikerbieten aan, zowel in opbrengst als gehalte, waardoor de boeren, die beide slagen tegelijk kregen een bij zonder slecht jaar hadden. Maar ook waar maar één van de twee slagen terecht is gekomen waren de resul taten in vele gevallen bedroevend. ..Hieruit blijkt, dat de resultaten van de Nederlandse landbouw in de laat ste jaren niet alleen ongunstig zijn bij de veehouderij maar ook bij de akkerbouw", aldus Ir. Geuze. In de akkerbouw kwam ook de vlasteelt tengevolge van de Russische dum ping in de verkeerde hoek. Verder ging de erwtenmarkt bedenkelijke kwalen vertonen. Waardoor het alge meen beeld, dat in zijn geheel beden kelijk is, de vraag doet opwerpen of men terecht gekomen is in een pe riode met een blijvend lagere of zelfs blijvende dalende conjunctuur. V olwaardig partner Over de zuivelafzetcrisis en de pro- duktiebeperking. waarvan minister Vondeling realisering nastreeft merk te de heer Geuze op dat in de prak tijk daarover de meningen in de landbouwwereld zeer uiteen lopen. Hij noemde de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, die zich tegen iedere vor mvan produk- De feestelijke opening van het mos selseizoen in de laatste week van augustus zal dit jaar een sober ka rakter dragen. Enige vissersplaatsen, als Zierik- zee en Tholen, voelen weinig voor medewerking en vele individuele le den evenmin, naar aanleiding van de onrechtvaardig geachte vermin dering van de standaardcapaciteits- cijfers. Over deze vermindering is men in visserskringen zeer ontstemd. De oesterkwekers, wier financieel aan deel in de feestelijke opening vorig jaar ongeveer 11.000.bedroeg, hebben besloten dit jaar niet meer dan 6000.tot 7500.beschik baar te stellen. De mosselkwekers hebben daarop eenzelfde besluit ge nomen. De voorzitter van het bedrijfschap voor vis en visprodukten, drs. van Dijk, acht het naar voren brengen van historische figuren als Kaat Mos sel en dergelijke minder geslaagd, uit het oogpunt van reclame of pro paganda. Hij vindt de vlootschouw het belangrijkste punt en voelt meer voor het uitkomen van verscheidene koren of zangverenigingen in het plaatselijke Zeeuwse kostuum, in een wedstrijd met andere vissersplaat sen in Nederland. (Adverte tie) voor export maar ook voor de bin nenlandse markt. ,,De prijs, en marktproblemen zijn daarbij niet los te denken van de structuurproblemen", zo concludeer de hij. Met betrekking op de tegenwoordi ge problemen in de landbouw merk te de heer Geuze op, dat het niet zo voorgesteld moet worden, als zou de landbouw een uitzonderingspositie willen innemen. Integendeel. Zij wil alleen als volwaardig partner in het Nederlands maatschappelijk leven op genomen zijn. En daaraan komt ze tekort. Over de E.E.G. sprekend, zei ir. Geuze: ,,Wij zien heil in een land bouwpolitiek, die onder gezamenlij ke verantwoordelijkheid van de zes landen streeft naar een produktie- patroon, dat het voordeligst is sa mengesteld. De produktie moet ge schieden daar, waar dat in verhou ding het meest rationeel is. Een on belemmerd verkeer is de uiteindelij ke doelstelling en een mogelijkheid voor coördinatie van de nationale marktregelingen. En dat belooft in derdaad het bereiken van een behoor lijke werkverdeling en een optimaler gebruik van bodem en kapitaal. Wij zien op deze wijze het perspectief van een weer ombuigen uit de terug gang en een opwaarts klimmen naar meer welvaart en een betere tijd". Hij merkte daar nog bij op, dat echter op dit moment dit alles ge blokkeerd wordt door de situatie van Frankrijk, waardoor een aanlooppe riode voor een werkelijk functione ren van de E.E.G. misschien te lang gaat duren. OpenlBchtspelers' Middelburg Enkele opeenvolgende dagen van mooi weer hebben de „Openluchtspe lers" uit Middelburg de beste hoop gegeven op de uitvoering van Willi am Shakeapeares blijspel ,,De getem, de feeks", in het prachtige Middel burgse openluchttheater „Tooren- vliedt". Des te groter was de teleur stelling toen vrijdag het weer ver anderde en de regen alle hoop deed vervliegen. De uitvoering moest echter door gaan en werd gegeven in Britannia te Vlissingen. Ondanks de beperktere mogelijk heden van het toneel, heeft de ver eniging een „getemde feeks" op de planken gezet die aller bewondering had. Bijzonder opvallend was het spel van de heer C. van Hoek als Grumio, mevr. M. C. J. van Hoek-Scheybeler als Catharina de feeks en tenslotte de heer F. Meyer als de snijder. De prestatie van Jan Lemaire jr. die de rol van Petruccio speelde en tevens de regie voerde, moge buiten be schouwing gelaten worden, daar de heer Lemaire geen amateurtoneelspe ler is. Mej. mr. Meurs, particulier secre taresse van prinses Beatrix, zal za terdag 5 juli a.s. te Hilversum in het huwelijk treden met mr. N. Schol- tens. Deze laatste is een zoon van prof. J. E. Scholtens, hoogleraar in het ro- meinse recht aan de universiteit te Witwatersrand in Zuid-Afrika. Prof. Scholtens zal vandaag met zijn echt genote naar Europa vertrekken. Hij zal het huwelijk van zijn zoon bij wonen en deelnemen aan bijeenkom sten van juristen te Keulen en Brus sel. In Kapelle en Omgeving worden elk jaar zeer veel dubbele prinsessen, bonen geteeld, deels voor de binnen landse markt, deels voor de fabrie ken. Vooral op de bedrijven van de kleinfruitkwekers vindt men dit pro- dukt. Ook dit jaar is er weer een belang rijke oppervlakte uitgezaaid en thans hebben de kwekers over het alge meen bijzonder veel last van het wild en speciaal van de hazen wel ke het hebben voorzien op de jonge boneplantjes. Er zijn percelen waar de schade werkelijk zeer groot is en in de honderden guldens loopt. In geen jaren zijn er zoveel hazen ge weest als dit jaar en de verontwaar diging hierover bij de kleinfruitkwe kers is groot. Men heeft zelfs al klachten ingediend bij de wildschade- commissie over deze zaak, welke op het ogenblik wel in het middelpunt van de belangstelling staat. Er is tegen deze grote hazenschade zeer weinig te doen. Sommige kwe kers hebben gaas rond hun perceel bonen gezet maar ook dat bleek soms nog niet afdoende omdat er al vlug een gaatje overblijft. QNLANGS is een uitvoerig rap- port uitgebracht over de stand van het katholiek middelbaar onder wijs in de diocesen Breda en Den Bosch. Daarbij bleek, hoe zeer er nog behoefte is aan meer scholen en leerkrachten, om de toevloed van leerlingen te kunnen opvangen. In een proefschrift, waarmee de heer M. A. J. M. Matthijssen te Nij megen de doctorstitel behaalde, wordt het hele vraagstuk van het katholiek middelbaar onderwijs in een breder kaófer bezien en be sproken. Hij constateert, dat de katholieken de achterstand in de bezetting van de middelbare scho len goed aan het inlopen zijn. Bin nen afzienbare tijd kan het per centage gelijk worden aan het per centage van 44,4 procent katholie ken onder de jongeren tussen de 12 en 20 jaar. Maar hiermede zijn we er nog niet. Sterker dan bij het niet-katholieke middelbare onder wijs vindt men bij het katholieke middelbare onderwijs die onderwijs- typen vertegenwoordigd aan welker diploma's de minste rechten ver bonden zijn: de HBS A en de MMS. Verder is het zo, dat op de katho lieke middelbare scholen óók een relatief gerinige belangstelling be staat voor 't gymnasium B-diploma. Dit brengt met zich mee dat de katholieke gediplomeerden der mid delbare scholen slechts relatief wei nig studenten kunnen leveren aan de B-faculteiten in het hoger on derwijs. „Gelet op de grote bete kenis die aan de natuurwetenschap pen in de hedendaagse maatschappij moet worden toegekend, is dit een factor die de invloed der katholie ken in de leidende functies ander maal verzwakt," aldus dr. Matthijs sen. Er komt nog bij, dat het „rende ment" van de katholieke scholen lager blijkt te liggen dan dat van andere scholen. Alles bij elkaar is het dus wel duidelijk, dat oeze ach terstand niet alleen een gevolg is van onvoldoende „apparatuur". Het is niet voldoende, als men in de diocesen Breda en Den Bosch de aanbevelingen van het bekende rapport volgt. Men zal ook de ver der en dieper liggende vraagstuk ken, in het rapport van de jonge doctor aan de orde gesteld, moeten aanvatten. Het is wel duidelijk, dat de katholieke emancipatie nog niet voltooid is! JTEN goed bericht: het indexcijfer is van april op mei met twee punten gedaald. Die kant moet het uit. Nu er op de lonen een stop is gezet, kan er slechts verbetering komen in de levensstandaard met behulp van een beweging neder waarts in de prijzen. Nu moeten we niet al te gauw hoera roepen. De verbetering is vooral veroorzaakt door prijsdalingen in de voedrngs- sector. Daarin zitten altijd veel fluctuaties. En een cijfer van 121 (1951 100) ligt nog altijd een stuk hoger dan het cijfer, dat de vak centrales indertijd als limiet hadden gesteld voor het achterhouden van looneisen, nl. 114. De vakcentrales hebben die limiet echter losgelaten in het besef, dat de moeilijke sane ring van een door overbesteding aangetaste economie niet door loon- acties moest doorkruist worden. Aan deze zelfbeheersing zijn echter ook grenzen, welke zeker zouden worden overschreden, als de prij- zenindex zou blijven stijgen. Ook uit dit oogpunt is de daling een goed bericht. De bisschop van Breda heeft tot bisschoppelijk commissaris van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum Zuid-Beveland benoemd de zeereerwaarde heer B. J. M. Schnei ders te Kwadendamme. Tot districtsaalmoezenisr van de katholieke jeugdbeweging in het dis trict Sas van Gent werd de weleer waarde heer O. Gielliet, kapelaan te Sas van Gent benoemd. Zijne hoogwaardige excellentie de bisschop van Breda zal geen audiën tie verlenen van 22 tot en met 26 juni a.s. (Advertentie). Bankiers Anno 1884 EFFECTE N-COUPONS Vrijd. 20-6 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. Alg. Kunstzijde Unie koers koers tijdvak vorige week 187 191 3/4 187 3/8 3 3/8 Van Berkels Patent 194 197 194 1/2 7 1/2 Van Gelder Zonen 175 184 1/2 175 6 Kon. Ned. Hoogovens 303 308 303 1 Ned. Kabelfabriek 258 268 258 7 Philips 289 1/4 301 289 3/4 1 1/2 Unilever 348 1/2 366 8/4 349 1/4 13 3/8 Wilton - Feijenoord 190 1/2 195 190 1/2 1 1/2 Kon. Petroleum 167.80 175.60 167.90 7.85 Holl. Amerika Lijn 140 1/2 146 143 7/8 2 1/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 138 143 141 3/8 1/8 Ned. Scheepvaart Unie 119 129 1/2 127 1/8 6 3/4 Van Ommeren 230 232 231 3/4 4 3/4 Amsterdam Rubber 67 1/2 71 1/2 69 3/8 3/4 H.V.A. 106 1/2 110 1/4 107 2 1/2 Ver. Deli Mijen 92 1/4 107 105 1/2 14 7/8 3-3'4 Nederland 1947 90 13/16 91 3/8 90 7/8 1/8 3 Invest, cert. Ned. 95 7/16 95 7/8 95 9/16 5/32 3 Ned. 1962-64 94 5/16 94 3/4 94 1/2 0 6 Woningbouw 109 7/16 110 5/8 110 7/8

de Stem | 1958 | | pagina 3