Ook Makarios acht Brits onaanvaardbaar plan Mevrouw Maleter communistische over Pal en zijn strijd ZAND" viïkoV- Goldschmidt ploegleider en Buchly assistent Hammarskjoeld blijft tegen interventie V.S. I om Oranje trui Zuidslavisch protest in Boedapest OVER PRIJSVRAAG GESPROKEN. Griekse brief aan V-raad 10 litingswet nomen EINKEHSZAND IOP DAGBLAD VOOR ZEELAND POLYCOLOR kleurshampoo Brug over Oude Rijn opgeblazen Oranje deur trui voor waarder IIqcA 't Wordt wéér Si-Si weer! Koel weer Einde staking in Londen Val Menado spoedig verwacht Locomotief won eerste ronde Leo van der Pluym veroordeeld Inkrimping luchtdienst naar Singapore Communistheld martelaar Proces tot zaligverklaring mgr. Ariëns ens het grootste I gehele concours steeds gestreefd an goede muziek |it gaat haar „op- laatste tijd ken- verpen door de blieke belangstel- In hun jubileum, vanzelfsprekend muziek. Twintig blm. 600 muzikan- pre Zuidbeveland- Jbren in een non- J En daarmee zal luziekwereld uiting lardering voor het- laor een vereniging lis muziekamateurs parlementaire rerker) her heeft besloten, luiting voor de win- l'oor Sinterklaas en Ir moet worden ge- lemeenteraden mo- |epalen, dat in de J-Nicolaas de win- 110 uur open zullen pergelegd in een dr. v. d. Heuvel Igrote meerderheid haald, dat de ver en van modeshpws Ir niet meer kan Het ontwerp win- I zonder hoofdelijke Imen. llO of TELEVISIE liN kan iedereen l-r gerepareerd moet 1 worden? Iiopt bij de erkende 1 vakman! landbouwwerktuigen l ploeg S 00— 550.— ploeg 600.— t> 1200.— y 600.—, tl 700.— kg 600.— tt 500.— ploeg It 175.— la ■+- tt 150.— (6 sch.) 599.— p wielen tt 550.— p wielen tt 700.— Hven tt 650.— 28 schijven tt 750.— 1 schijven tt 790.— ij ven tt 500.— 8 schijven It ISO.— tanden tt 350.— lijven, nieuw ts 1400.— ;ostuur, 2 M tt 450.— HEINKENSZAND litenkansje. Enkele r.-k. reis- I loten gevr. bij autobus kam- prreis naar Fatima, 18 d. Ver- lik 27 juli, kosten toaal f 290, li.M Timmerman, Huissen- Istr. 133 in Arnhem. 64817 |»or beter gebruikte autoino* plen: Verwijs' Autobedrijf - liosendaal, Hoogstraat 75, tel- |3 en 4859. Verkoop onder vol- liige garantie. Regelmatig keu. 1 uit 50 stuks Betaling te re uen. llkswagenbusje bestel met lnken, koopje. Wittoucksingej I Bergen op Zoom. Uitsluitend psen 8-9 uur n.m. pereen scooterrijden, nieuw J gebruikt mèt garantiebewijs laag scooterspaarpolisbroch"- p of abonnementfolders piinig contanten toch direct rü* Motorhom# Henk Vink_- hasland. 64651 j geromb. harken te koop, loischudders, oliebad, 10 hooi* Irken, 6 maaimachines mel tebad voor 1 en 2 paarden, lies als nieuw en de bestó ferken. R. J v. Merriënboer, lugweg 3, tel. is, Kruisland. vergangsleeftijd Migrant- ngezonde teint? JeugdPulS s? Verstopping? Vetzucht? attermann's bloedzuiverende lee nr. 8 helptGroot 1,85, bij elke drogist. 'bligatièn (Grondbrieven 'oor belegging in onroerena oederrn of hypotheken 5 P Grondbrieven met winstaana® oupons 1 jan. en 1 juli, st en van 1000 en 500.- rijgbaar Kantoor Grondbrz iank, Breda. 1 te leggen op een prijzen gaan ver- ook mogelijk. De- 5 aan huis. Ling ering door geheel 98e JAARGANG No. 22788 Uitgave N.V. Uitg. Mt). Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A- C. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. *t W es tend e. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Konincrin en Vaderland ZATERDAG 21 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 1, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Aartsbisschop Makarios heeft de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, laten weten, dat hij het Britse plan voor Cyprus onaanvaardbaar acht. „Wij zijn niet tegen een overgangs periode", zegt hij, „maar de kwestie-Cyprus is een zaak. die de Britse regering ener- en het volk van Cyprus anderzijds aangaat". Het denkbeeld van een drievoudig bestuur over Cyprus, na melijk door Engeland, Griekenland en Turkije, is voor Makarios niet aanvaardbaar. De aartsbisschop zegt: „Wij zijn altijd bereid tot een bespre king tussen de Britse regering en het volk van Cyprus over een waarlijk democratische vorm van zelfbestuur". Griekenland heeft in ©en brief de Veiligheidsraad opnieuw van de ernst der toestand" op Cyprus op de hoogte gesteld. „De toestand is een bedreiging voor de vrede en veiligheid. De brief van vorige vrijdag was zeer voor zichtig gesteld en in feite een onder schatting van de huidige bloedige ge beurtenissen op het eiland", aldus de Griekse vaste V.N.-vertegenwoordi- diger, Palamas. in zijn brief, die gis teren te New York werd gepubli ceerd. (Advertentie) Mooi haar maakt jonger! Thuis, zelf doen - zónder verven bijgetint? A<f Tube voor 2 keer f 1.?5 W/jG Bij alle drogisten en parfumeriezaken. EEN FRANSE krijgsraad heeft vier Algerijnen ter dood veroordeeld, om dat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan vier moorden en tien moordaanslagen. DE AANHOUDENDE hittegolf boven India heeft aldaar reeds aan 500 men sen het leven gekost. POLITIE in West-Pakistan heeft ge schoten op stakers, die voor een tex tielfabriek te hoop waren gelopen en weigerden uit elkaar te gaan. Een tiental werd gedood, twintig liepen verwondingen op. DE RIJWIELFABRIEK Fongers in Groningen zal in de komende maan den weer een aantal werknemers moe ten ontslaan. DE EERSTE operationele eenheid van de Westduitse luchtmacht 50 Ame rikaanse Thunderstreaks is gisteren officieel in dienst gesteld. Comman dant is Gerhard Barkhorn, die in de laatste wereldoorlog boven Rusland 300 vliegtuigen neergeschoten heeft. LEDEN van de Vlaamse Volksbewe ging hebben op de Expo geprotesteerd tegen het feit, dat in de paviljoens van Frankrijk, Mexico en Argentinië geen verklarende teksten in het Ne derlands zijn aangebracht. TURKSE en Bulgaarse grenswachten hebben gisteren, op een punt waar de grenzen van Griekenland, Turkije en Bulgarije samenkomen, een vuurge vecht geleverd. De Bulgaren staken een Turkse voorpost in brand, waarop de Turken het vuur op hen openden. EEN HERNIEUWD Amerikaans ver zoek tot vrijlating van negen Ameri kaanse militairen, die in een helikop ter in Oost-Duitsland gedwongen werden te landen, is door Rusland van de hand gewezen. Oost-Duitsland is in deze competent, wij niet, zeggen de Russen. Bij Nicosia is gisteren een Griek doodgeschoten. Een andere Griek en een Turk werden gewond. Te Limassol zijn gisteren in alle vroegte Griekse en Turkse Cy prioten met elkaar slaags ge raakt. Voordat de politie en militairen kon den ingrijpen werden vier Griekse Cyprioten gewond. Onmiddellijk na het incident, dat begon nadat het gerucht zich had verspreid dat een Turkse boer, die naar de pluimveemarkt was gegaan, was neergeschoten achteraf bleek dat hij tengevolge van een geweer schot ernstig werd gewond werd een nieuw uitgaansverbod ingesteld. Intussen hebben de Britse bewo ners van Cyprus opnieuw een circu laire ontvangen van de autoriteiten waarin hun er op gewezen wordt, dat zij door de EOKA nog altijd wor den beschouwd als „doelwit". Engelsen, die auto rijden, wordt het volgende advies gegeven: „Als u wordt benaderd door iemand met een voorwerp waarvan iemand met een voorwerp warvan verwacht wordt, dat het een bom is, aarzel dan niet hem neer te schie ten. Probeer hem te raken in het centrum van het lichaam, zodat hij dood is ofwel zo ernstig gewond dat hij niet kan ontsnappen. Blijft vuren totdat hij neerstort." De KNWU deelde gisteren mede, dat ten kantore van de KNWU een bijzonder aangenaam onder houd had plaats gehad tussen de heer J. Garnault, secretaris generaal van de Tour de France en de Sportcommissie van de KNWU. „De Sportcommissie heeft begrip ge toond voor de moeilijkheden, waarin de organisatie is komen te verke ren", aldus de KNWU, ..en is op het dringende beroep van de secretaris generaal van de Tour de France en in verband met de jarenlange vriend schappelijke samenwerking tussen de De secretaris-generdal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren in de Libanese hoofdstad de besprekin gen met zijn waarnemers voortgezet. Over het verloop van deze bespre kingen wordt van V.N -zijde niets meegedeeld. Van officiële Libanese zijde verluidt, dat Hammarskjoeld overtuigd is van een Syrische inter ventie, maar tegen Amerikaanse of Britse tussenkomst gekant blijft. ■President Sjamoen zou het leger een volledige actie tegen de opstandelin- gen willen laten ondernemen, maar de stafchef van het lege: generaal Foead Sjehab, zou daar niet aan willen. Hij zou een onherstelbare breuk tussen regering en oppositie vrezen. Om de zelfde reden zou de generaal tegen Amerikaanse en Britse interventie zijn. Aan Westelijke kant is men bang, zo als gistdren reeds gemeld dat een uitstel van afdoende maatregelen de positie van de regering slechts kan verzwakken. Een vliegtuig van de Indische lucht macht, dat Indische waarnemers naar Libanon bracht, is, toen het boven Syrië vloog, gisteren tot een landing in Damascus gedwongen. Na drie uur kreeg het toestemming de reis te vervolgen. Hier en daar hebben zich in Beiroet schietpartijen voorgedaan. Voor het gebouw van de Britse ambassade is ren Libanees doodgeschoten bij een treffen tussen rechtse r.-k. Falangisten en bouwvakarbeider:-. De Falangisten aren naar de ambassade gegaan om te vertellen, dat zij een komplot had den ontdekt om de Amerikaanse am- bassadeur te vermoorden. Deze v/as in conferentie met de Britse ambassa deur. (Advertentie) Wot voor weer wordt het de edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Weersverwachting; van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrjjdag 23.15 uur: Aanvankelijk hier of daar nog wat regen, Jater verspreid voorkomen de opklaringen. Zwakke tot ma tige wind overwegend tussen west en noord. Koel weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Insttiuut: Zwakke tot matige wind uit west tot noord west. Over het algemeen bewolkt tot betrokken. Nevelig. Regen of motregen bij tussenpozen. Enkele opklaringen mogelijk. Lichte da ling van de temperatuur. Vandaag: zon onder 21.03 uur Maan onder 23.16 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Zon onder 21.03 uur. Maan op 10 30 uur. Maan onder 23.43 uur. Maandag: zon op 4.20 uur. Maan op 11.47 uur. Te Aerdt zijn de pijlers welke nog over waren van de brug over de Oude Rijn, opgeblazen. Het betreft hier de brug, waarbij enige tijd ge leden vier militairen om het leven kwamen, omdat hun „bootje" kap seisde. Een uur voor de ontploffing werden in een straal van 800 meter de huizen ontruimd. De foto toont de brug na de ontploffing. De Londcnse buschauffeurs, die zeven weken geleden in staking gingen, zullen vandaag het werk hervatten. Zij krijgen o-m. een onmiddellijke loonsverhoging. De staking heeft naar schatting ruim veertig miljoen gulden ge kost. Ook de 3500 stakers, die in de haven het werk nog niet hadden hervat, hebben besloten hun staking te beëindigen. Zij gaan maandag weer aan het werk, waarmee dan een algeheel einde aan deze stakingsgolf is geko men. Djakarta verwachtte gisterenavond elk ogenblik de bekendmaking van de verovering van Menado. De Indonesische regering deelde mede, dat de scheepvaart in de Oostindonesische wateren hervat kan. worden. De schepen moeten daarbij de door de Indonesische marine ge- gegeven voorschriften in acht nemen. Het gevaar voor aanvallen van de zijde der opstandelingen, aldus de regering, is thans geweken. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken meldde voorts, dat men de Shell Indonesia heeft ..uitgenodigd", de werkzaamheden op Ooat-Borneo te hervatten. In de Ronde van Nederland is de meest begeerde trofee de oranje trui onbetwistbaar in handen van een of andere deurwaarder. Zij zijn er steeds het eerst. Hij was er vrijdag weer, die deurwaarder. Dit keer op het circuit van het Groene Boord te Heerlen, in gezelschap van de juridische adviseur van de Lo- comotief-rijwielfabrieken, mr. Kym- mel. Drie minuten voor de aanvang van de ploegentijdrit, het moment dus waarop de coureurs zich concentre ren op de strijd, stapten beiden op Leo van der Piuym toe en overhan digden hem het vonnis, dat gisteren door de president van de rechtbank te Breda werd geveld naar aanlei ding van het door de Locomotief- fabrieken aanhangig gemaakte korte geding. organisatie van de Tour de France en de KNWU, overeengekomen: 1. Dat uitsluitend voor 1958 Goldschmidt als directeur-tech nique wordt geaccepteerd met Buchly als zijn assistent; 2. De K.N.W.U. heeft de eis gesteld, dat alle gewonnen prij zen en premies in de Tour de France 1958 in één pot worden gestort en, afhankelijk van het aantal wedstrijddagen, door de renners verreden, gelijkelijk zul len worden verdeeld. 3. De KNWU heeft de secretaris- generaal van de Tour de France ver zocht in 1959, zo de KNWU zulks wenst en verantwoord acht, een vol ledige Nederlandse ploeg tot de Tour de France toe te laten. De heer Gar nault heeft verklaard in de toe komst niets liever te willen dan een volledige Nederlandse ploeg. (Advertentie) De eerste ronde in het geschil tussen de rijwielfabriek Loco motief en de renner Leo v. d. Pluym is gewonnen door de Locomotief. Gistermorgen heeft de president van de Bredase rechtbank, mr. Schellenbach, door de vice-president mr. Bis schop Boele bekend laten ma ken, dat de vordering van Loco motief in kort geding is toege wezen. Dit houdt in. dat v.'d. Pluym zich dient te onthouden van deelneming aan wielerwedstrijden, anders dan in kleding en op rijwielen van de Loco motief. Doet hij dit toch dan hangt hem een dwangsom van duizend gul den per overtreding boven het hoofd. Bovendien moet v.d. Pluym de kosten van het geding betalen, zijnde 154.05. Zoals bekend rijdt v.d. Pluym mo menteel in de Ronde van Nederland voor Magneet, evenals zijn baas Pel- lenaars, die in september van het vo rig jaar door de Locomotief werd ont slagen en toen drie renners v.d. Pluym. Stolker en De Groot „mee sleepte" naar de Magneet-stal. Nederland en Engeland hebben, zo meldde het Biütse persbureau Reu ter uit gezaghebbende bron in Lon den vernomen te hebben, voorlopige overeenstemming bereikt over een geleidelijke inkrimping van de KLM- diensten Nederland-Singapore. Het eerste gedeelte van de vierde etappe van de Ronde van Neder land, gisteren in stromende regen gereden van Nijmegen naar Heer len over 140 kilometer, is gewonnen door de Belg Rik van Steenbergen. Peter Post werd tweede door Piet van Est in de eindsprint te Heer len op de derde plaats te houden en heroverde daardoor de oranje trui, welke hij later op de dag aan Piet van Est moest afstaan. De foto geeft een beeld van dit duel om de leiderstrui. Op de voorgrond Peter Post, fel spurtend achter hem Piet van Est. Maria Maleter, de in 1954 gescheiden echtgenote van lid va" de communistische partij. Hij n t -n /r 1 hoofi m-inif rtes-raelA uraornm an ilr gen.-majoor Pal Maleter, heeft aan een verslaggeefster van L nited Press International enkele bijzonderheden over het leven van de Held van Boedapest verteld. Mevrouw Maleter, 34 jaar oud, woont met haar drie kinderen thans in New-York, waar zij als kinderfotografe in haar onder houd voorziet. Hier volgt haar verhaal: „Hoe wordt een man, die zyn va derland hartstochtelijk liefheeft, ©en communist? Hoe wordt hij een held, en ©en martelaar? De antwoorden op die vragen zijn Pal Maleters geheim, een geheim dat hij in het graf heeft meegeno men. Ook ik, die negen jaar zijn vrouw geweest ben en de moeder ben van zijn drie kinderen, kan er slechts naar gissen. Misschien had ik het antwoord op kerstdag 1955 kunnen horen. Dat was een jaar. nadat wij ge scheiden waren. Ik liet me van hem scheiden, omdat het com munisme ons samenleven onmo gelijk gemaakt had. Op die kerstdag belde Pal mij op. Hij wilde me iets zeggen, iets méér zeggen dan alleen maar „gelukkig kerstfeest." Maar ik wilde niet met hem spreken. Mijn moeder was juist gestorven en ik was daardoor zo aan gegrepen, dat ik nergens over kon spreken met hem. Nadien heeft hij nooit meer getele foneerd. We hebben elkaar nooit meer ontmoet, we hebben nooit meer geschreven. Nu is hij dood en ik zal nooit weten wat hij die dag wilde zeggen. Ik zal er altijd spijt van hebben. Twee kanten Mijn eigen theorie, en zijn vrien den en familieleden zijn het daar mee eens is, dat Pal het on bewuste slachtoffer is van zijn opvoeding. Zijn vader was hoog leraar in de wijsbegeerte en was ervan overtuigd, dat men van alles de beide kanten moest zien. Hij leerde Pal, van ieder probleem beide kanten te verde digen en van ieder standpunt de argumenten te vinden. Misschien heeft die opvoeding ertoe geleid, dat Pal in de draaikolk van het communisme terechtkwam en in de dood gedreven werd. Als kind al had hij zijn zinnen erop gezet, soldaat te worden, maar zijn vader wilde dat hij dokter werd. Ter wille van de nagedachtenis van zijn vader die overleed toen Pal 16 jaar was besloot hij, medicijnen te gaan studeren. Aan de universiteit van Praag studeerde hij voor zijn propaedeutisch examen, maar het soldatenleven trok hem te sterk en hij keerde naar Hongarije terug en nam dienst. Gedurende de oorlog was Pal hef tig anti-Nazi. Hij werd door de Rus sen krijgsgevangen gemaakt en naar een kamp in Rusland gezonden. Mis schien is daar de ommekeer geko men. Misschien hebben ze daar een communist van hem gemaakt. Ik weet het niet. Dat was voordat ik hem kende en hij heeft er nooit over gesproken. Wij ontmoetten elkaar in Debrecen in 1945. Onze families kenden elkaar al enige tijd. Drie weken later ver loofden we ons en kort daarop trouw den we. In die tijd was Pal kapitein en ging geheel in zijn militaire loop baan op. Zijn ondergeschikten waren dol op hem, maar tussen Pal en zijn meerderen bestond van den beginne wrijving. In 1946 werd onze zoon Paul gebo ren. We waren zeer gelukkig, hadden een fiat in Boedapest en waren in onze vrije uren meest samen. Kort na de geboorte van Paul werd Pal heeft nooit gezegd waarom en ik heb het ook nooit kunnen ontdekken. Welke reden hij gehad moge heb ben, het was noodlottig. We begonnen conflicten te krijgen over het com munisme. We hadden toen drie kin deren en zij kregen te lijden onder de onenigheid in huis. We gingen met onze oude vrienden niet meer om, geen hunner was communist. Pal ging niet meer met zijn familie om. De toestand werd onhoudbaar en in 1953 gingen we uit elkaar, zeven jaar nadat Pal tot de partij was toegetreden. De scheiding werd in 1954 i*itge- sproken. Het was meer om de kin deren dan om onszelf. De voortdu rende ruzies over de politiek waren slecht voor hen. De scheiding was voor Pal een schok. Misschien wel zo'n schok dat hij er iets van zijn geloof in het communisme door verloor. Misschien is de ontgoocheling toen wel begon nen. Nu was hij niet alleen zijn vrien den, maar ook zijn kinderen kwijt. Toen gebeurde er nog iets. Pal kreeg de leiding van een arbeids kamp. waar anti-communistische studenten werden opgesloten. Pal raakte bevriend met sommigen van die studenten en misschien heeft dat hem de ogen wel geopend voor het kwaad in het communisme. Het informatieve proces ter in leiding van de zaligverklaring van mgr. dr. A. Ariëns, die op 7 augus tus 1928 te Amersfoort gestorven is, zal binnenkort beginnen met de in stelling van een kerkelijke recht bank. Omdat het derttg jaar geleden is, dat de deugdzame priester een voor beeldige dood gestorven is, is het aantal van degenen, die het voor recht hebben gehad met hem te mo gen samenwerken, gering geworden. Velen van hen zijn thans hoogbe jaard. Het nauwkeurige onderzoek dat omtrent de persoon van mgr. Ariëns moet worden ingesteld, zou efficiën ter, sneller en doeltreffender ver richt kunnen worden, Wanneer dege nen, die overtuigd zijn, dat zij over deze Dienaar Gods waardevolle in- Pal was heel idealistisch en dacht lichtingen kunnen geven, zich be- zelden aan zichzelf. Hij sprak nooit over persoonlijke eerzucht. Hij hield van het leger en zijn werk met men sen, maar hij had een hekel aan kantoorwerk. Hij hoorde tot het vecht-type. Hij hield van vechten voor recht. En hij was een geboren leider. Het was niet moeilijk voor Pal, in de revolutie van 1956 aan het hoofd van de anti-communistische troepen te komen." kend willen maken. Hun wordt drin gend verzocht om hun naam en adres op te geven aan pater E. Loh- man o.f.m., Minderbroedersklooster, Wilhelminaweg 13 te Woerden (ZH), die door mgr. dr. B. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, tot postulator in dit beatificatieproces is benoemd. Ook gebedsverhoringen, die aan zijn voorspraak worden toegeschreven, dienen aan pater Lohman te worden opgegeven. De Zuidslavische regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij by Hongarije officieel zal protesteren tegen de terechtstelling van Imre Nagy en zijn medewerkers. De Zuidslavische ambassadeur in Boedapest is ,",voor overleg" naar Belgrado ontboden. Voor de Deense ambassade in Mos kou hebben vele Russen geprotes teerd tegen het feit, dat hun ambas sade het in Kopenhagen heeft moe ten ontgelden. De Russen namen wraak en richtten nu vernielingen aan aan het Deense ambassade gebouw. De Deense ambassadeur heeft ge- protesteeerd bij hét Russische mi nisterie van buitenlandse zaken, dat verklaarde de spontane betoging te betreuren. Het heeft reeds maatre gelen genomen om de schade aan het ambassadegebouw te herstellen. Ook in Bonn is een betoging ge houden. Een 400-tal Hongaren en een aantal Westduitsers waren zwijgend naar de Russische am bassade gemarcheerd, voorafge gaan door kinderen in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Ongeveer een kwartier lang bleef men zwij gend voor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers stenen uit hun zakken, die door de ruiten werden gesmeten. De politie greep zeer snel in. De .Amerikaanse zaakgelastigde in Boedapest heeft het Hongaarse protest verworpen volgens hetwelk de verklaringen van Amerikaanse leiders naar aanleiding van de Hongaarse terechtstellingen inmen ging in Hongarijes binnenlandse aangelegenheden betekenen. John Diefenbaker. de Canadese eerste minister, heeft een voorstel van de oppositie, dat Canada in een nota aan Hongarije krachtig zal protesteren tegen de terecht stelling van Nagy en de zijnen, aanvaard. iYagy vroeg gratie De Hongaarse openbare aan klager, Geza Szenasi, heeft gis teren verklaard, dat Imre Nagy en de andere terechtgestelde vrijheidsstrijders na hun ver oordeling een verzoek om gra tie hadden ingediend. Deze verzoeken zijn volgens de aanklager echter verworpen. Szenasi vertelde aan Westerse journalisten tijdens een zitting van het parlement dat 't proces tegen Nagy c.s. is gevoerd in het gebouw van het opperste gerechts hof in Boedapest en twaalf dagen heeft geduurd. Toen hem werd gevraagd, wan neer het proces precies had plaats gehad. antwoordde Szenasi eerst: „Voordat het vonnis werd uitge sproken." Later herstelde hij zich echter en zei: „Het werd dit jaar gehouden, niet lang geleden Szenasi verklaarde, dat de be klaagden zelf hun advocaten had den kunnen kiezen. Hij weigerde de namen te geven van de pleiters. Ook wilde hij niet zeggen of hijzelf als aanklager had gefungeerd tij dens het proces. Hij zei, dat het proces niet ge heim was geweest, alleen „beslo ten", dit om redenen van staatsbe lang. Als het proces openbaar zou zijn geweest, zouden sommige Westerse landen het proces volgens Szenasi hebben aangegrepen om Hongarije te belasteren.

de Stem | 1958 | | pagina 1