:ur Piet van Est na zware wielerdag in Oranje ËÏNDEXAMEN IN OPSPRAAK Belgen vielen aan JDER Goldschmidt ként het.... Ronde-cijfers Tanks met chloor in Flevoland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 JUNI 1958 11 hiL, n-.r.un9Bisa5i Iff* «Pm m- Magneet successen in de Ronde van Nederland VnkanHe-hlbe IVOftOL» Gratuliert Frankrijk-B razilië voor televisie EVVC niet naar hoofdklasse Conclusie LAATSTE NIEUWS Devaluatie Franse Frank Wielerkoers in Ossendrecht EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 10 ïuwden) rvaring, iriode 3n rijbewijs 5 per week e diensten tiebijslag ienst doen: per week diensten sbediening ebijslag e Afdeling las wijn zit te verbaasd op, als en zijn gevan- en. „Kom mee, lij tot de kleine naast hem zit, het mijne van li (Van onze sportredacteur). HEERLEN, vrijdagmiddag. De voorspelling, die een Belgische collega ons in de prille ochtend voor het vertrek uit Nijmegen, dat niet zo best door de politie ter plaatse was geregeld, toevertrouwde is in Heerlen be waarheid. Er kwam eindelijk het verwachte offensief van twee Belgische ploegen, d.w.z. van de kopstukken daaruit, en toen werd bewezen, dat onze jongens in feite nog niet zijn opgewas sen tegen een Rik van Steenbergen bijv., die met grote voor sprong in de mijnstad binnenreed. We hadden zo graag gezien, dat daar aan de finish ook Rik van Looy was geweest, maar deze had onge veer 30 km voor de eindstreep ban- depech gekregen. De reparatie vergde weinig tijd. ongeveer 20 sec., maar het was toch teveel voor van Looy om ze tegenover zijn grote ri vaal goed te maken. Wat het precies met hem geweest is kan moeilijk worden nagegaan, maar wel weten we, dat hy ruim 5.5 minuut op van Steenbergen tekort kwam hier in Heerlen, dat wil zeggen, dat van Steenbergen in hoog tempo de reste rende 30 km weg heeft gedraaid en een van Looy zich moeizaam naar de finish heeft gesleept. Het was alles heel erg jammer, want juist nu de Belgen zich van daag in de voorste gelederen hadden genesteld en een overwinning van een Mars- en Faemannetje prak tisch vast stond, zou het in zo hoge mate interessant zijn geweest te zien, wie. nu het er dus werkelijk op aan kwam, een etappezege lag immers in het verschiet vandaag de sterk ste wegsprinter is, nog steeds van Steenbergen, dan wel van Looy, die toch al twee maal zijn rivaal achter zich had gelaten in een eindspurt, zij het dan vanuit het grote peloton. Offensiej Dit is dus niet gebeurd. En dus durven de kenners redetwisten over de vraag: Rik I of Rik II en blijft het gesprek over deze kwestie actu eel. Een zeer aantrekkelijk overi gens, want het in feite een interes sant geval, waaraan de wielersport wereld onafgebroken grote aandacht besteedt. Goed, het Belgisch offensief werd dus ingezet en het slaagde meteen. Men zegt nu wel dat van Looy een mooi-weerrijder is en dat van Steen bergen beter tegen ongunstige weers omstandigheden bestand is, maar er mag toch wel aan worden toege voegd, dat wat van Looy betreft grote tekortkomingen van zyn ploegmaats, gebrek aan steun, een nadelige fac tor is geweest. En wat het weer be treft, dat was vandaag inderdaad zeer slecht. Het heeft praktisch van de aan vang af geregend soms pijpestelen en was de rit van Nijmegen naar Heerlen dus slechts kort (140 km) vergeleken bij de voorgaande,, het was een zwaar tellende. Doch tevens een, die de mannen van het kaliber van van Steenbergen in de gelegenheid stelde een succes volle greep naar de bloemen en de gelegenheidszoen van Miss Remming- ton te doen. Geen risico Tegen het einde nam van Steen bergen geen risico, verliet de groep, waarmee hij praktisch vanaf de start in Nijmegen was weggevlucht, en be stond het om solo de eindstreep te halen. Hij bleek daar 35 seconden voorsprong op drie Nederlanders te hebben veroverd: Peter Post, die zich uit de Radium-trui weer in het oran je-shirt mocht steken, zij het maar tijdelijk, Piet van Est, die nu al da genlang in de voorste rijen opereert en lange Peter Post heel dicht op de hielen was gekomen, zomede Mies Stolker, die met de sterke man uit Fijnaart zijn Magneet-ploeg nieuwe vreugde hielp bezorgen. Overigens had deze équipe ook sterke negatieve dingen te incasseren, want Daan de Groot bijv en Huissoon, twee andere Magneetrijders, kwamen nog maar net op tijd binnen om niet te worden uitgeschakeld. Zij hadden 20 minuten achterstand op de winnaar. Het was dus een lelijke klap. Rake klappen Er werden trouwens nog meer rake klappen uitgedeeld, wan,t de kleine Piet Damen, een van Schultes ploeg, was betrekkelijk weinie vroeger ge arriveerd, in gezelscliap van van Putten (Si-Si). Die groene rijders waren inmiddels weer voortreffelijk in de slag ge weest. Want v. d. Broek werd 5de en v. d. Brand 6de, zodat deze équipe zich netjes in het algemeen klasse ment handhaafde. Schalk Verhoef eindigde op de 7de plaats en Gelder- mans werd 10, waardoor de Radium- equipe weer een kleinigheid op de Magneet-ploeg achterraakt. Kersten die tegelijk met Geldermans binnen- reed, moest het leidersshirt weer aan Peter Post teruggeven, want hij Kwam nu met een halve minuut on geveer voor Kersten aan de top. Het mag dus een Belgische over- Rovitaillenng^vÜij De route van de laatste etappe van de Ronde van Nederland, die mor-' gen (zondag) wordt verreden, wordt °P dit kaartje aangegeven. PIET VAN EST leider winning zijn geworden, waaraan geen sterveling kwalitatief iets kan heb ben af te doen, voor het overige is het maar een trieste zaak voor onze overige zuiderburen geweest. Van Looy, naar gezegd, op de 9de plaats, Schouben met meer dan 11 minuten achterstand op de 12de met Gerrit Schulte in diens kielzog, van Loveren nog verder achteraan en zo maar verder. Over de hele linie hebben onze landgenoten, ook de jongeren, zich heel wat gunstiger geplaatst en men mag niet verget?n, dat dit grote winst betekent, vooral met het oog op de toekomst. „En rodage Gerrit Voorting en Wim van Est, die blijkbaar ,,en rodage" zijn voor de Tour de France, waaraan van Steenbergen en van Looy naar men weet niet deelnemen, bleven schuil gaan in de groep, wat natuurlijk te verklaren is. G be gin 'terug te keren: praktisch na de start in Nijmegen werd realiteit wat was voorspeld; meteen begon het gevecht en de navolgende coureurs lieten het hoofdpeloton voor wat het was: Post, Verhoef, van Steenbergen, Cerami, v. d. Broek, v. d. Brand, van Looy, Pauw, Stolker, P. van Est en Schoenmakers, opnieuw slechts maar een vertegenwoordiger dus uit de Loc-ploeg. Zij zetten er flinke gang in en zou den in de ravitailleringspost in Ble- ric (73 km) 4 minuten ruim voor sprong hebben gehad, als daar niet moest worden gewacht voor een ge sloten overweg. Daarmee gingen twee kostbare minuten verloren.vzodat nog 2.15 minuut overbleef. Tussentijds, alsmaar in de stromen de regen fietsend, maar met zwakke wind en dan nog in de rug, had zich een viertal losgemaakt uit de hoofd macht. Dit waren Kersten, Adri Voor ting, Geldermans en de Duitser Zieg- ler. Zij hadden gevieren in Bleric ruim 2 minuten achterstand op^de leidersgroep. Naarmate de tijd vor derde en de finish in zicht kwam zag men coureurs in de achterhoede in zinking op inzinking krijgen en lang niet allemaal kwam men die met goed gevolg te boven. Botsing Onderweg van Roermond naar Heerlen, was er een botsing tussen 2 auto's. In de ene, die van de heer Smeets, Remmingtonmanager, was Miss Remmington gezeten. Zij zag nogal bleekjes en werd „overgeladen" in de wagen van de heer van Steen- wijk, verkoopleider van Radium, die ons sinds 2 dagen gastvrijheid in zijn auto verleent. Zodoende kon Miss Remmington nog tijdig de finish in Heerlen be reiken om winnaar van Steenbergen de hem toegekomen égards te verle nen. Hoe de strijd zich daar oploste, jammer genoeg voor slechts weinig toeschouwers vanwege de nog steeds neerplenzende regen, beschreven wij hierboven reeds. Tijdrit Intussen was de kous daarmee nog niet af, want om half vijf begon men alweer met de ploegen-tijdrit. Over het algemeen verwachtte men een overwinning van de Schulte-ploeg, omdat die het meest compleet uit dit gevecht van Nijmegen naar Heerlen tevoorschijn was gekcfnen. Maar niet Peter Post won. maar Piet van Est. In tegenstelling tot wat "wij hiervoor zegden is dus niet de ploeg van Schul te zegevierend uit de strijd gekomen in de tijdrit, maar de Magneet-équipe. En het was Piet van Est, die Peter Post uit de oranjetrui rukte en zich hiervan meester maakte, zodat in de voorlaatste etappe naar Roocendaa'. overigens geen kleinigheid, Piet van Est in de leiderstrui zal vertrekken, al is het dan met slechts vijf secon den voorsprong op Peter Post. Dit impliceert deze zaterdag een geweldige rit voor de boeg, die in alle opzichten naar nieuwe verrassin gen kan v - De 34-jarige Jean Goldschmidt, directeur technique van de Ne derlands-Luxemburgse ploeg, kan bogen op een eervolle staat van dienst als renner. Hij was allround, een uitste kende rouleur" of treinloper, en tevens iemand die zich in de ber gen kon handhaven zonder nu bepaald als klimmer uit te blin ken. Wel was hij een grootmees ter in de kunst van het afdalen, en in de tour van 1949, toen hij achtste werd in het eindklasse- ment, gold bij als de beste „des- cendeur", beter nog dan Vietto, die op dit stuk anders zijn manne tje stond. Ook bij die razendsnelle afda lingen wist hij echter zeer goed welke risico's hij kon nemen en welke hij moest vermijden, en alle onbesuisdheid was hem vreemd. Hij bleef altijd kalm en meester van zichzelf. Deze laatste eigenschappen zul len hem te pas kunnen komen als ploegleider, een functie, waarin hij zijn sporen eigenlijk nog moet verdienen, al is het niet de eerste maal dat hij als zodanig optreedt. Hij heeft onder meer ondervinding kunnen opdoen in de jongste wed strijd Warschau-Berlijn-Praag. Hem wacht, als leider van een gemengde ploeg, een zware taak die weinigen hem zullen benij den. Men moet hopen, dat hij het goed zal kunnen vinden met zijn ass stent Euchly. Naar een goede verstandhou- d ng zullen beiden overigens on getwijfeld streven; het is immers een der voornaamste voorwaar den voor het succes, zowel wat de Nederlanders als wat de Luxem burgers betreft. De uitslag van het eerste gedeelte van de vierde etappe, de rit van Nij megen naar Heerlen (140 km) luidt: 1 Rik van Steenbergen (Belg. 1) 3.33.10 2 P. Post (Ned. Zwart) 3.33.45; 3 Piet van Est (Ned. Blauw) z.t. 4 M. Stol ker (Ned. Blauw) z.t. 5 H. van den Broek (Ned. Groen) 3.35.12; 6 P. van de Brand (Ned. Groen) z.t. 7 S. Ver hoef (Ned. Zwart) z.t. 8 G. Pauw (Ned. Blauw) 3.36.12; 9 Rik van Looy (Belg 2) 3.38.8; 10 A. Geldermans (Ned Zwart) 3.41.46; 11 J. Kersten (Ned. Blauw) z.t. 12 W. Schouben (Belg. 1) 3.44.26; 13 G. Schulte (Ned. Zwart) z.t. 14 het peloton 3.45.35, De ploegtijdrit over 10,5 km (5 ron den van 2,1 km) te Heerlen is gewon nen door Nederland Blauw in 47 min. 1 sec. De uitslag luidde: 1 Ned. Blauw 47.06 2 België 1 47.24; 3 Ned. Zwart 47.56; 4 Ned. Geel 48.13; 5 Ned. Groen 48.24; 6 België 2 49.14; 7 Duitsland 50.12 Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1 Nederland Blauw 58.05.00 2 Nederland Zwart 58.11.15; 3 Neder land Groen 58.16.47; 4 België 2 58.40.03; 5 België 1 58.51.39; 6 Nederland Geel 58.57.37; 7 Duitsland 59.01.49. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1 Piet van Est (Ned, Blauw) 19.19.18; 2 Post (Ned. Zwart) 19.19.23; 3 van den Brand (Ned. Groen) 19.22.43; 4 van Looy (Belg. 2) 19.26.30; 5 Kersten (Ned. Blauw) 19.27.07; 6 Verhoef (Ned. Zwart) 19.28.18; 7 van Steenbergen (Belg. 1) 19.31.00; 8 Schulte (Ned. Zwart) 19.31.58; 9 Hinsen (Ned. Geel) 19.33.14; 10 Adri Voorting (Ned. Groen) 19.33.16; 11 Stolker (Ned. Blauw) 19.33.42; 12 Coone (Did.) 19.34.02; 13 Roks (Ned. Groen) 19.34.32 14 van den Broek (Ned. Groen) 19.34.35 15 Pos (Ned. Zwart) 19.34.55; 16 de Roo (Ned. Blaauw) 19.35.58; 17 Pauw (Ned. Blauw) 19.36.51; 18 van der Pluym (Ned. Blauw) 19.37.09; 19 Vlayen (Belg. 1) 19.38.03; 20 Gelder- ,mans (Ned. Zwart) 19.40.57. Deze fo.o, gemaiii.i vessel c;i Neer, toont „Den Riek" als leid van het kopgroepje, dat reeds ka-t na de start in Nijmegen werd ge vormd. Van Rechts naar links: van Steenbergen, Harry Schoenmakers (tussen beiden in gedeeltelijk zicht baar Piet van Est), Schalk Verhoef, Gijs Pauw en Peter Post. W i jziging voetbalprogram Er zijn wijzigingen aangebracht in het programma van de promotie wedstrijden, dat voor zondag is vast gesteld. De ontmoeting BSV-Terneuzen (pro motie naar de tweede klas) werd uit gesteld. Daarvoor in de plaats kwam WSC-BSV. DE LIMBURGER Toine Gense, lei der van de ploeg ,,Eroba" heeft de directie van deze rijwielfabriek te legrafisch meegedeeld, dat hij zijn functie niet meer zal vervullen. HET WATERPOLOTOERNOOI, dat in het kader van de Souburgse sportweek werd gehouden, is ge wonnen door het Middelburgse Luc- tor. (3i-;ua}.raApv) PIET VAN EST KEES PELLENAARS PIET^ VAN EST verovert de Oranje trui. De Magneet-ploeg (Ned blauw) met ploegleider KEES PELLENAARS aan de leiding in het algemeen ploegenklassement en tweemaal winnaar van het dagklasse- merat. Deze successen danken zij mede aan hun lichtlopende Magneet Fietsen met Vredestein banden. MAGNEET SNEL EN STERK VOOR SPORT EN WERK (Advertentie) (Van onze onderwijsmedewerker) ft Zeer velen onzer lezers weten uit persoonlijke ervaring of uit ervaringen binnen de gezinskring, dat Nederland momenteel wederom de hoogbloei van het examineren beleeft. Nog enkele weken en talloos velen stappen verheugd met diploma of over gangsbrevet op zak door het land, of treuren over een mislukking, die zich meestal in enkele uren heeft voltrokken. Juist deze laatste groep, de gezakten, tal argumenten ter tafel te brengen, welk examen dan ook in twijfel wordt broeihitte in de examenlokaliteiten, w schijnen volgens deze zegslieden in grote telkenjare worden wel enkele feitelijke kritische stellingname tegen de examens verstaan de kunst, een groot aan- waarmede het bestaansrecht van getrokken. Barse examinatoren, aanzinnige schriftelijke opgaven getale te worden aangetroffen. En gegevens wereldkundig, die deze van bewijskracht helpen voorzien. Zoals uw dagblad reeds berichtte hebben zich bij het centrale schrif telijke eindexamenwerk voor gymna sium enkele merkwaardige feiten voorgedaan: een stuk vertaal-tekst bevatte hinderlijke drukfouten, een andere vertaling was ontleend aan 'n bloemlezing, welke op verscheidene scholen tijdens de opleiding wordt gebruikt, enkele wiskunde-opgaven waren van een academische moei lijkheidsgraad. Een en ander leidde tot gissingen omtrent de maatrege len, welke zouden moeten dienen om de gevolgen van deze voorvallen op te vangen. Zouden bepaalde kandida ten een nieuwe vertaling moeten ma ken Zouden alle kandidaten op nieuw worden opgeroepen Zou op het mondeling examen een bijzondere mildheid worden betracht En bo venal rees weer eens de vraag: heeft de gangbare wijze van examineren wel zoveel betekenis, dat zij de risi co's van de examen-techniek com penseert De aanvankelijke geruchten, als zouden een aantal kandidaten be paalde gedeelten van hun schriftelijk werk opnieuw moeten maken zijn in tussen reeds gedementeerd. Kenne lijk zal een en ander worden onder vangen door bij het mondeling ge deelte enige mildheid te betrachten. Deze reactie is begrijpelijk en rede lijk: tenslotte mogen de kandidaten niet de dupe worden van welke ver gissing van de examen-commissie dan ook. Dat aan de opgaven dezer commissies een enkele maal fouten kleven is menselijk, ofschoon ten hoogste betreurenswaardig. Mag men sommige zegslieden geloven, dan hadden bovendien bepaalde opgaven in het schriftelijk werk 1958 achter wege kunnen blijven, daar tiidig ge wezen 'vas op de aanvechtbare moei lijkheidsgraad. Ttveeërlei doel Van andere zijden werd intussen gcwtzen op de tegenstelling tussen conservatieve en progressieve exa menbedoelingen. Zoals men weet be staat er een streven, het examen meer als een peiling van inzicht en intelligentie te hanteren dan als een inventarisatie van verworven kennis. Men kan zonder gevaar voor tegen spraak stellen, dat het ideale examen beide zijden van de culturele vor ming zou moeten aftasten. En tege lijkertijd kan dan reeds hierbij wor den aangetekend, dat het menselij kerwijze zeer onwaarschijnlijk is, dat men ooit hiervoor een volmaakte vormgeving „zal vinden. Doch ook het pogen is schoon. Nu krijgt men niettemin somtijds de indruk, dat de wijziging in de op vatting van het examen-doel zich sprongsgewijze voltrekt. Gezien over verscheidene jaren tekenen ?'ih ster ke schommelingen af in de vernieu wingsverschijnselen. De ene keer ontmoet men typische ouderwetse" examenopgaven, die een uitnodiging zijn, eens heerlijk een flinke hoeveel heid geheugenstof te spuien. Een an dere maal stuit men op typische po gingen, om de kandidaat voor onver- Jet Coone is een jeugdig wielren ner uit Eindhoven, die dinsdag zon der contract, zonder illussies naar Amsterdam reisde, omdat men hem had verteld, dat er nog een kleine kans was dat directeur Van Erp hem in de Ronde van Nederland zou kun nen gebruiken. Coone had geluk: Twee leden van de Duitse equipe van Paul Oszmella verschenen niet aan de start en de Eindhovenaar mocht juichend als „geïmporteerde" Duitser aan het ronde-avontuur deel nemen. Coone greep zijn kans. Hij werd zelfs de renner, die het meeste geld voor de ploeg bijeenreed. En zijn roem drong door tot Duitsland. Oszmella ontving althans vrijdag een brief voor Coone, afkomstig van een lief tallig Duits meisje. „Lieber Coone", schreef zij, „hartelijk gefeliciteerd met je prachtige prestaties. Ik ben er echt trots op dat jij de eer van Duitsland ook in Nederland hoog houdt...." De N.T.S. deelt mede, dat van de twee halve finales om het wereld kampioenschap voetbal de wedstrijd FrankriJk-Brazilië via de Eurovisie zal worden uitgezonden en wel op dinsdag 24 juni van 18.45-20.45 uur. Het is de dames van de Vlissingse volleybalclub EWC niet gelukt, om evenals de heren van deze vereniging, door te dringen in de zuidelijke hoofd klasse. De Zeeuwse kampioenen trok ken naar Tilburg, om daar de beide beslissende wedstrijden te spelen tegen VCM uit Eindhoven en TSV uit Breda. Reeds in de eerste wedstrijd, tegen VCM, bleek duidelijk, dat de Vlissing- sen er totaal uit waren. Er werd on geïnteresseerd gespeeld en uit niets bleek, dat het hier om een promotie ging. Toch slaagden zij er in de eer ste set met 15-13 te winnen, maar daarmede hadden zij al hun kruit ver schoten. De tweede set eindige in een 5-15 nederlaag, waarna de derde en beslissende set ook al met groot ver schil werd verloren (7-15). In de tweede wedstrijd, tegen TSV, ging het al niet veel beter. De Breda se dames wonnen de wedstrijd in twee iet! (15-8 en 15-7). wachte problemen te zetten, waaruit hij of zij zich dan op intelligente wij ze dient te redden. Dit laatste nu kan voor menige kan didaat een deprimerende factor vor men. En dit temeer, naargelang hij of zij tijdens de studiejaren minder op dergelijke opgaven van het test type is ingespeeld. Hier openbaart zich een hardnekkig misverstand bij menige examinator: de mening na melijk, dat een enkele toegevoegde opgave van bijzonder karakter geen verdere invloed hebben zou op het niveau van het overige examenwerk. Toch is het vrijwel aan elkeen be kend, hoe een enkel onbetekenend voorval in de examensituatie vol doende kan zijn, om zowel het ge heugen als de concentratie te versto ren. Anders gezegd: een kandidaat die aan het begin van het examenuur vijf opgaven doorleest en daarbij nummer vijf als bijzonder raadsel achtig aantreft, geraakt niet zelden in een lichte verwarring, of zelfs ont moedigde stemming, welke ook een stempel drukt op de uitwerking van de overige vier gewone opgaven. Erger nog: een schokkende verras sing tijdens het ene examenuur werkt niet zelden door tijdens de uren be steed aan andere vakken. Hierdoor wordt het nog des te meer de vraag, of fouten in een bepaalde opgave, door de exa mencommissie over het hoofd gezien, inderdaad kunnen wor den gecompenseerd door bij voorbeeld tijdens het mondeling enige soepelheid te betrachten. Men zou dan deze soepelheid moeten uitstrekken tot alle an dere examenvakken, netgeen het begin zou zijn van een totale waardevermindering van het examen en van het diploma- De conclusie uit dit alles ligt voor de hand: Opr de eerste plaats zijn fouten in de redactie of de keuze van de exa menopgaven ernstig, omdat zij in hun gevolgen niet te betrappen, laat staan te compenseren zijn. Het moet mogelijk zijn, een aantal bladzijden tekst foutloos in druk te brengen. Ten aanzien van de moeilijkheids graad verdient het aanbeveling, de experimenten met inzichtelijke pro bleemvragen langs wegen van gelei delijkheid te doen verlopen; zowel de leerkrachten als de kandidaten moe ten zich hierop kunnen instellen. Men misrekent zich bovendien bijzon der gemakkelijk bij schatting van de zwaarte dezer opgaven, hetgeen tot nog groter voorzichtigheid maant. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat het beter zou zijn, terug te keren tot een zwaardere accentuering van de parate kennis, zoals voorheen lan ge tijd heeft plaats gehad. Integen deel. het verdient eerder overweging of niet een verdere vernieuwing van de examens kan worden doorge voerd, waarbij nog sterker gestreefd zou kunnen worden naar een reeks tentamens over langere tijd ver spreid. Onderwijssystemen als de Montessori-school, de Daltonschool, de Werkplaats van Kees Boeke te Bilthoven hebben op dit punt reeds duidelijk bewezen, dat een en ander kan worden uitgevoerd zonder de kwaliteit van opleiding of examen te schaden. Natuurlijk dient echter een der gelijke verdergaande koerswijziging voorzichtig te worden doorgevoerd. Met onverwachte en onregelmatige wijzigingen in het examenpatroon is niemand gebaat. Originaliteit in de opgaven mag nimmer doel op zichzelf worden, omdat in de exa mensituatie geen topprestaties mo gen worden vereist. Een zakelijke kritiek op de fouten in de opgaven 1958 kan dit punt treffend illus treren. Sedert 10 augustus 1957 moet men in Frankrijk bij de aankoop van de viezen, gelijk bekend, een toeslag van 20% boven de officiële koers van circa 350 frank per dollar betalen. Ter vereenvoudiging van de wissel handel heeft de Franse minister van financiën thans besloten deze feite lijke devaluatie van de frank te er kennen. Bij de vaststelling van de koers van de frank zal krachtens een besluit van de minister voortaan di rect rekening worden gehouden met deze toeslag, zodat de koers tegen over de dollar voortaan 420 frank zal bedragen. Kermis-dinsdag, 24 juni, zal de tra- I ditionele koers te Ossendrecht weer gehouden worden. Deze is voor ama teurs en onafhankelijken. Polderpioniers van de directie Wie- ringermeer ontdekten in het droog gevallen oostelijk Flevoland, onge veer zes kilometer ten westen van het toekomstige dorp Dronten, drie zeer zware torpedovormige voorwer pen, die onmiddellijk aan vliegtuig bommen deden denken. Zij meldden hun gevaarlijke vondst aan de dienst Zuiderzeewerken, die de mijnoprui- mingsdienst van het leger verwittig de. Zuiderzeewerken had foto's van de half in de modder weggezakte oorlogsmonsters laten maken en deze foto's werden naar de mijnoprui- mingsdienst gestuurd. Uit de foto's concludeerde de mijnopruimings- dienst dat men te doen had met zeer zware torpedobommen, die uiterst ge vaarlijk moesten worden geacht. Deskundigen werden naar de on- heilsplek gezonden om te kunnen vaststellen hoe de bommen het best onschadelijk zouden kunnen worden gemaakt. Eerst toen bleek dat de bommen geen bommen waren, maar zware chloortanks, waarop men eti ketjes aantrof van de Kon. Ned. Zout- industrie te Boekelo met als op schrift „chloor". De tanks, die 700 kg wegen, bevatten gecomprimeerd chloorgas. Onderzocht wordt of de houders nog sterk genoeg zijn om ze te vervoeren. De mogelijkheid is na melijk niet uitgesloten dat de wanden bijna zijn doorgeroest, waardoor ver voer van de tanks zeer gevaarlijk DAMESKAPPER Het diploma coupe en techniek voor damescoiffeur werd te Parijs behaald door de heer J. Rentmeester te 's- Heerenhoek. HOGEREBURGERSCHOOL De heer L. Moerdijk uit Zuiddorpe is te Maastricht voor het h.b.s.- einddiploma geslaagd. FRANSE TAAL EN LETTEREN Voor het kandidaatsexamen Fran se taal en letteren is aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam met lof geslaagd mejuffrouw E.G. Buter te Terneuzen. GOES, 20 juni Export- en indu strieveiling: kruisbessen 64,60-65,10, regina exp. ind. 132, mach. fruh. id 132, jucunda id 132, climax id 132, mad. moutot id 94-107, sengana id 90, div. aardb. 2 93, afw. 45. Gewone veiling: mad. moutot p. doos 1 33, afw. 28, p. kg 1 123-130, 2 107-120, afw. 94- 104; mach. fruh. p. doos 1 39-44, 2 39-42, afw. 22, p. kg 1 119 2 97-109; regina p. doos 1 37-47. 2 23-40, afw. 27, p. kg 1 123-145, 2 98-141, afw. 76- 88; sengana p. doos 1 42-46; climax p. kg 2 113; kersen: early rivers p. doos 50-52, p. kg 140. Groenten: Krop sla Al 3-4, bl.kool Al 30-36 A2 29-35 BI 24-28 B2 18-37 afw. 18-28, komk. Al 43-49 BI 40-41 'Cl 33-34, wortelen p. bos 41-53, kroten p. bos 11-12, seld. p. bos 6-15, rabarber 6-22, doperwten 69-79, peulen 170, dubb. pr.bonen 220- 230, tuinbonen 38-60. zeekraal 40-47, postelein 46, nwe aardapp. gr. 25-32, driel. 24-26, kr. 21-23. KAPELLE, 20 juni Industrie- en exportveiling: gr. bruisbessen aanv. 5000 kg 64.60-66.60: aardb. z. dop v. ind., totaal aanb. 27.000 kg. regina 1 139, 2 133-137, mach. fruhemte 1 138. 142, 2 126, mad. moutot 1 en 2 93-100, jucunda 1 135, 2 101. climax 1 138. 2 94, deutsch evern 1 133, 2 74, sengana 1 133, 2 97, div. rassen afw. 77. Ge wone aanvoerveiling: aardb. in krat ten p. doos van 250 gr. regina 1 40-49 2 27-34, mach. fruhernte 1 39-47, 2 31- 34, climax 1 42-47, 2 32-38, deutsch evern 1 38-47, talisman 1 39-42, 2 34, sengana 1 40-47, mad. moutot 1 33-39, mad. lefebre 1 30-33, bowa 1 38-47, ydun 1 37, framb. p. doos van 250 gr. 1 77, jhr. van tets p. doos 79. aardb. p. kg in chips 1 115-142. 2 82-129, afw. 45-86, kersen early rivers p. doos van 250 gr. 1 29-37, idem p. kg 128-155. Aardapp. nwe oogt 1 23-28. 2 21-25, driel. 17-22, kr. 12-16, oude oogst 1 10, 2 6-7,5. Groenten: kropsla 3-4,5, bl.kool 15-36, rabarber 19-20, boskro- ten 14-16, komk. 25-39. LEEUWARDEN, 20 juni Aan voer en notering: 65 stieren f 3.20 3.33 per kilogram slachtgewicht, 175 vette koeien, le kw. f 2.903.25, 2e kw. f 2.50—2.89, 3e kw. f 2—2.49, 483 melk- en kalfkoeien f 6001075 75 pinken f 300550, 229 vette en gras kalveren f 250450, 354 nuchtere kal veren f 4060, 307 vette en weide- schapen f 5085, 865 lammeren f 35 55, 135 vette varkens, oude varkens f 1.45—1.55, vette biggen f 1.60—1.66, zouters f 1.631.66, 314 biggen en lopers, biggen f 2545, lopers f 46 75, 32 bokken en geiten geen note ring, 62 paarden f 550925, totale aanvoer 2996 stuks. Overzicht: stieren aanvoer ruim stemming willig, prijs houdend; melk- en kalfkoeien: aan voer kort, stemming rustig, prijzen gelijk; pinken: aanvoer kort, stem ming rustig, prijzen gelijk; vette en graskalveren: aanvoer kort, stem ming goed, prijshoudend; nuchtere kalveren: aanvoer kort, stemming beter, zware boven notering; var kens; aanvoer zeer klein, stemming lui, vette biggen hoger, andere soor ten gelijk in prijs; biggen en lopers: aanvoer matig, stemming rustig, prij zen gelijk; schapen: aanvoer minder, stemming rustig, prijzen niet hoger; lammeren: aanvoer minder, stem ming rustig, prijzen niet hoger; paarden: aanvoer matig, stemming iets beter, prijshoudend. TERNEUZEN, 20 juni Sla 3-4, bl.kool A2 18-44 B2 15-25 C2 14-17 afw. 15-26, gr. komk. C 36, w. komk. A2 43 B 42-44, seld. 11-18, peen 2 30- 45, kroten 10-14, uien 10-12, sjalotten 10, peterselie 5-6, eerstel. 1 32-40, 2 18-25, kr. 12-21; rode eerstel. 1 25-26, 2 15-20, kr. 10-14; doré 1 26-27, 2 19- 21, kr. 14-15; and. 19-21, asperges afw. 74-180, prins.bonen 161-202, tuinbonen 28-36, doperwten 72-83, peulen 58-147 sav.kool 10-15, rabarber 20-26, torn. A 130-142, spitskool 8-13, aardbeien p. doosje regina 1 29-41, 2 21-30, afw. 21-27, mad. moutot 1 28-34, 2 16-28, afw. 14-26, jucunda 1 32-34, climax 1 28-40, 2 20-32, m. fruhemte 1 31-40, 2 22-29, ydun 1 30-38, 2 25, talisman 1 38-41, sengana 1 26-38, 2 20-24, aard beien p. kg afw. 45-78, kersen B 150- 163. Konstanz 408 (onveranderd); Rhein. felden 296 (+2); Breisach 250 (on veranderd) Straatsburg 324 (—4) Maxau 505 4)Mannheim 361 6); Mainz 334 (—6); Bingen 238 (-i 4); Kaub 263 (—6); Trier 146 (—4) Koblenz 260 (—4); Keulen 247 (—3); Ruhrort 454 (—9); Lobith 1072 (—12); Nijmegen 852 (—14); Arnhem 869 10); Eefde IJssel 390 15); Deven ter 291 14); Monsin 5540 (+5); Visé 4984 (+4); Borgharen 3925 20); Belfeld 1104 38); Grave bene den de sluis 464 16).

de Stem | 1958 | | pagina 11