Geef mij ma m Nescafé Zeeuws bevolkingsgetal steeg in 1957 met nauwelijks 0,7 pet Z.L.M.-tentoonstelling op Tholen geopend Sir dEbtoiit Waterleiding in geheel Z.-Ylaanderen? Arbeider door trein gegrepen Verdachte van moord (Kalmthout) bekent Zeventig duiven vergiftigd Z.L.M. kreeg er vijf leden van verdiensten bij „V oor tbouwend Zeeland Impasse Klassenstrijd Kleinzielig 14 Daling in 51 (van 101) gemeenten Bromfietser te Breda overreden Matroos uit Axel verdronken Prijsindexcijfer levensonderhoud iets gedaald LAATSTE NIEUWS Provinciale gelden voor behoud van windmolens Ballon ontplofte volgens O.-Duitsland Veertig gulden boete paebïaO 9? jSïetti „Sir Edwin'-dealer V0ERMAN-de PAUW Man bewusteloos gevonden en overleden TWEEDE BLAB DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 JUNI 1958 llit het Provinciaal Blad voor Zee land van 18 juni, waarin de loop der bevolking voor deze provincie over 1957 wordt gegeven, blijkt, dat het totale aantal inwoners van Zeeland op 31 december 1957 280,379 bedroeg tegenover 278,429 een jaar tevoren, een toename dus van slechts 1950 of nauwelijks iets meer dan 0,7 procent. Het aantal mannelijke inwoners be droeg 140.708 (139.746) en het aantal vrouwelijke 139.671 (138.683). In de gemeenten met meer dan 5.000 inwoners fras het verloop als volgt: Axel: 7803 tegen 7797 een jaar te voren. een toename van 6 of 0.08 pro cent: Goes: 14.446 tegen 14.353, een toename van 93 of 0,64 procent; Hon- tenisse: 5422 tegen 5423, een afname van 1 of 0,02 procent; Hulst: 5004 tegen 4930, een toename van 74 of 1.5 procent; Middelburg: 21.936 tegen 21.968, een afname van 42 of 0,2 pro cent; Oost- en West-Souburg: 7006 tegen 6875, een toename van 131 of 1.9 procent; Terneuzen: 15.036 tegen 14.666, een toename van 370 of 2,6 procent; Vlissingen: 29.249 tegen (Advertentie) 28.148, een toename van 1101 of 3.9 procent; Yerseke: 5015 tegen 5014. toename van 1 of 0,02 procent; Zie- rikzee: 7233 tegen 7223, een toename van 10 of 0,14 procent. De grootste relatieve stijging van het aantal inwoners gaf Rilland-Bath te zien, dat van 2239 op 2475 inwoners ten. kwam tengevolge van de vestiging van een vrij groot aantal militairen. Dat was dus een bevolkingstoename van 236 zielen oftewel 10,5 procent. De algemene situatie blijft echter niet erg rooskleurig, want het aantal gemeenten, waarin het inwoneraan tal daalde is groter dan dat, waarin het inwoneraantal steeg. Zeeland telt 101 gemeenten. Het inwoneraantal steeg in 49 gemeenten, bleef gelijk in 2 gemeente en daalde in 51 gemeen- (Van onze verslaggever) Aan de Poortvlietsedijk in de Scher- penissepolder op het eiland Tholen is gisteren de driedaagse Z.L.M.-ten toonstelling geopend, die ditmaal ver zorgd is door cL kring Tholen en St. Philipsland. De opening, verricht door ir. M. A. Geuze, algemeen voor zitter van de Z.L.M., geschiedde offi cieel met het hijsen van de Z.L.M.- vlag op een podium op het voorter rein, waarop meisjes en jongens met Neséafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! (Van onze verslaggever) In de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze mee gedeeld, van de directie van een Zeeuwse waterleidingmaat schappij voorstellen te hebben ontvangen, waardoor het moge lijk zal kunnen worden geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van wa terleiding te voorzien. De heer Geuze noemde het voorstel, zo als dat aan de Z.L.M. ter kennis is gebracht, een goede basis voor onderhandeling. Gistermorgen heeft de heer C. Ma- rijnissen uit Bavel bij een botsing in Breda het leven verloren. Het onge luk gebeurde gistermorgen om kwart voor zeven op het kruispunt Graaf Hendrik Ill-laan, Julianalaan en Ire- nestraat. De heer J. M. uit Eindhoven, die met een autobus uit de richting van de Graaf Hendrik Ill-laan kwam en de Irenestraat in wilde rijden, kon een botsing met de heer Marijnissen die op een bromfiets van de Juliana laan naar de Verlaatbrug reed, niet meer voorkomen. De bromfietser werd op slag ge dood. Zijn echtgenote, die achter op de duo zat, liep bij de aanrijding een been- en armbreuk op. De aanrijding ontstond, doordat de 63-jarige brom fietser geen voorrang verleende aan de autobus. De autobus en de bromfiets kregen slechts lichte schade. (Ad ver te tie) De 18-jarige D. J. Heijsdijk uit Axel, matroos op het motorschip ,.Eric" uit Maasbracht, is bij het sluiten van de laadruimen van het dek te water geraakt en verdronken. Het schip voer stroomopwaarts op de IJssel onder de gemeente Diepen veen. Pogingen van de schipper om de jongeman te vinden mochten niet baten. Ongeveer tweehonderd meter zui delijk van de spoorwegovergang bij de Oude Vlissingseweg te Middelburg is donderdagmorgen omstreeks half acht een ongeluk gebeurd, waarbij de wegwerker J. C. A. uit Souburg vrij ernstig werd gewond. Het ongeval gebeurde toen A., in ■gezelschap van nog een aantal ar beiders, bezig was met werkzaam heden aan de spoorlijn. Een extra trein, die uit de richting Middelburg naderde merkte hij eerst op het laatste moment op en een poging om door een zijwaartse sprong het vege lijf te redden mislukte. A. werd door de kop van de trein gegrepen en in de berm naast de spoorbaan "ge worpen. Ten tijde van het ongeval was een ploeg spoorwegmensen bezig om met behulp van 'n kraagschroefmachine de rails op de onderliggende bielzen te bevestigen. Door het lawaai, dat de machine maakte, heeft A. de trein niet horen naderen, in tegen stelling tot zijn collega's, die zich in veiligheid konden stellen. De machi nist van de trein heeft nog gepro beerd door het geven van signalen de aandacht te trekken. Naar wij vernemen, was A. in het bezit van een kennisgeving, dat de extra terein om ongeveer half acht moest passeren. Hij heeft echter naar alle waarschijnlijkheid verzuimd ook zijn collega's hiervan op de hoogte te stellen. Onmiddelijk na het onge luk is de opzichter van de dienst spoorwegwerken der Nederlandse Spoorwegen te Goes van het gebeur de op de hoogte gebracht en deze heeft de zaak in onderzoek. de vlaggen van de zeven gemeenten van het eiland Tholen en met die van St. Philipsland, hadden plaats geno men. Enig feestelijk vertoon ging aan de opening vooraf. Er waren volksdan sen en er trad een achttal te paard op, in dichtvorm werd een beeld ge geven van het wel en wee van Tho len en St. Philipsland en ir. Geuze ci teerde Jacob van Lennep en van Hoo. gendorp, die in hun verslag van hun voettocht door Zeeland in het begin van de vorige eeuw aardige dingen hebben gezegd, die evenwel in schril le tegenstelling staan tot het beeld van thans. De Z.L.M.-tentoonstelling 1958 strekt zich uit over twaalf en een halve ha van de Scherpenissepolder en ze toont alles, waartoe de streek, na de inundatie en na de herverkaveling, weer in staat is. Men kan er allerlei landbouwmachines zien en zelfs een ..bandenatomium". Er is een grote bijdrage van het ministerie van land bouw en aardig zijn de schilderach tige produkten van de jeugd, die haar indrukken van de streek aan het pa pier heeft toevertrouwd. Vestigingswet In het gebouw van de Veilingsver eniging te St. Maartensdijk heeft de Z.L.M. op de eerste tentoonstellings dag haar algemene vergadering ge houden. Tijdens die vergadering heeft ir. Geuze o.a. gesproken over het ontwerp-vestigingswet. Ir. Geuze had enig commentaar n.a.v. het advies, dat de minister van landbouw aan de S.E.R. heeft gevraagd. Dit betrof voornamelijk de eisen van krediet waardigheid. T wee-prijzenstelsel Als nieuws deelde ir. Geuze mee, dat het hoofdbestuur van het Land bouwschap met de kleinst mogelijke meerderheid, nl. elf tegen tien stem men, besloten heeft aan de minister te adviseren te blijven werken met het twee-prijzen-stelsel betreffende de suikerbieten. Hij drukte hierover zijn spijt uit. ,,Nu dit stelsel voor de melk is ver vallen", aldus spr., ..meenden we dat de regering een andere, betere weg was ingeslagen". Ir. Geuze noemde het bovendien ernstig te betreuren, dat op dit punt in landbouwkringen en in de verschillende organisaties nog steeds geen overeenstemming be staat, terwijl nu een advies is uitge bracht ten gunste van het noorden j en de randgebieden. Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van gezinnen van hand. en hoofdarbeiders, dat maan delijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, vertoonde van medio april 1958 tot medio mei 1958 een daling met 2 punten. Het indexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 123 tot 121 en het indexcijfer exclusief de A.O.W. van 119 tot 117. Deze daling kwam voornamelijk voor rekening van de sector voeding. Prijsstijgingen traden op voor aard appelen, vlees en koffiemelk. Buiten de voedingssector deden zich prijsverlagingen voor bij de brandstoffen fzomerprijzen). terwijl voorts het indexcijfers voor bloemen daalde. De te Esschen in België wo nende, uit Nederland afkomsti ge L. M. heeft na langdurige ondervragingen bekend, op de Kalmthoutse heide de Antwerp se verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Heerlijk Boldoot-doekje bleek seliot in de roos! Verleden jaar juli maakte het Bol- doot-doekje zijn entree. Deze frisse vondst bleek zulk een top-hit" te zijn, dat Boldoot de vraag eenvoudig niet kon bijbenen. Dit heerlijke, in eau de cologne gedrenkte doekje liep niet - neen, het vlóóg! Wie er van gehoord of gelezen had, wilde deze waarlijk menslievende uitvinding ogenblikkelijk benutten. Reeds binnen enkele weken moest alle reclame worden stopgezet, want Boldoot kwam handen (en doekjes) tekort. Maar ziet: hier is goed nieuws voor NederlandVan heden af zal iedereen - èn de dames èn de heren - zich naar hartelust kunnen verkwik ken, opknappen en verfrissen met Boldoots Holland Cleansing Towe- lettes (zegt U maar „Boldoot-doekje") a 20 cent. Overal voorradig Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Staten voor om aan de heer A.P. de Feijter te Hoek een renteloos voorschot te verschaffen van 8000 ter uitvoering van de door G.S. goedgekeurde verbouwing van zijn windmolen "Windlust" te Hoek, waardoor het uiterlijke aanzien van de molen zoveel mogelijk behouden zal worden. De verbouwing zal een totaal bedrag vergen van 35000 waarvan de heer de Feijter 20.000 voor eigen rekening neemt. De ge meente Hoek heeft 7.000 gevoteerd, zodat het benodigde bedrag met dat van de provincie er bij rond wordt. G.S. willen de bijdrage verlenen in de vorm van een renteloos voorschot om zo nodig invloed te kunnen uit oefenen op de naleving van de te stellen voorwaarden. Tevens stellen G.S. voor om aan de heer P. Bak te Colijnsplaat een bijdrage te verlenen van ten hoog ste 3163 in de kosten van de res tauratie van zijn windmolen te Co lijnsplaat. De kosten van deze res tauratie worden geraamd op 15.815. De molenaar zelf neemt 20 procent der kosten voor zijn rekening; het rijk en de gemeente Kortgene heb ben respectievelijk een subsidie van 40 en 20 procent toegezegd. Gezien het belang van het behoud van die molen, stellen G.S. nu voor. dat de provincie de overige 20 procent zal dragen. Volgens Oostberlijnse bladen is in het Oostduitse plaatsje Linov een bal_ Ion met pamfletten van „Radio Vrij Europa" ontploft, tengevolge waarvan een onderwijzer en drie kinderen wer den gewond. Een kind moest een arm worden geamputeerd. De Westduitse regering de ballon nen worden in West-Duitsland opge-j laten wordt voor het gebeurde ver antwoordelijk gesteld. ondergoed Swonder goed De 60-jarige landbouwer F. A. S. uit Westdorpe ging er vorige maand toe over tussen het opgroeiend erw tengewas een hoeveelheid gerst en erwten te strooien, die vermengd wa ren met parat'nyon, een zwaar land- bouwvergif. De man deed dit omdat talrijke duiven, waaronder ook tam me van mensen uit de omgeving, ern stige schade aanrichtten. Eén en an der had echter tot gevolg, dat de po litie in de naaste omgeving een 70-tal dode duiven vond. De 79-jarige duivenfokker T. G. kwam de politierechter van Middel burg vertellen, dat twee van zijn kostbaarste duiven om het leven ge komen waren. Hij had de duiven ech ter ook en dit tegen de verorde ning in overdag laten vliegen, het geen door vele' duivenfokkers werd gedaan. In zijn requisitoir stipte de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. aan. dat de duiwen overdag moeten vliegen, willen zij nog geschikt zijn voor de GOES In de film ,.'s Nacht in de Groene Kakatoe" glorieert Ma- rika Rock als hoofdrolspeelster. De Groene Kakatoe is een nacht club en wat er allemaal in deze nachtclub te zien is, weet men wanneer men de film bekeken heeft. Men weet dan meteen iets meer over de personen, die er re gelmatig hun glaasje komen halen. Het is een muzikale komedie ■geworden met een heleboel Ca- lypsomuziek Alleen al om deze reden zullen velen de film willen gaan zien. (A.). VLISSINGEN In Luxor draait de film „De avonturen van Arsene Lupin", een alleraardigste geschiedenis van een legendarisch geworden Parijse inbreker. Arsene Lupin is onuitputtelijk in het creëren van vermommingen. Hij beleeft allerlei dwaze avonturen waarmee hij de harten van de filmkijkers wint, door de charme waarmee hij zijn misdaden begaat-, (A.) MIDDELBURG Marianne Hold en Gerhard Riedmann spelen de hoofdrollen in de film ,.De liefde van een prinses", die een golf van roman tiek over de filmbezoekers van Electro uitstort. Liefhebbers van romantiek zullen hun hart op kun nen halen aan deze kleurenprent A.). ..Wie wordt mijn moordenaar", de film die Schouwburg presen teert. houdt de toeschouwer in ademloze spanning. Een jonge man heeft met een paar vrien den een roofoverval gepleegd waarvoor hij in de gevangenis moet boeten. Er is in de gevan genis een moordenaar onder de jongelui. De een na de ander wordt dood gevonden, maar het duurt tot het eind voordat deze kwestie ontrafeld wordt. (Cl). HULST „De tijger valt aan" (B). in het Bioscoopgebouw, is een avon tuurlijk verhaal over smokke laars in kinderen: ze brengen vluchtelinget.jes uit communistisch Albanië over de Griekse grens. Zo'n transport maakt de toeschou wer van nabij mee. De tocht is een aaneenschakeling van ang stige gevaren en gevechten met de geheime politie. Een spannen de film. „Had ik nog mijn moeder" (Cl) is de herdoopte film ,.Mijn vader en ik" (Mein Vater der Schauspieler) die men beter maar zijn aanvankelijke Nederlandse titel had kunnen laten houden, i.p.v. het van sentiment overlo- nende ,,Had ik nog mijn moeder". Maar goed. het is een onderhou dend verhaal, een familiedrama rond een karakterzwakke vader die zijn succes als toneelspeler te danken heeft aan zijn vrouw. Als hij haar later met een nieu we partnerin bedriegt, veronge lukt zijn vrouw en de toneelspe ler, die zich schuldig voelt, dreigt maatschappelijk geheel ten onder te gaan. Het is de kleine Micky, rijn zoontje, dat zijn vader ten slotte weet te redden. Een ont roerend en boeiend verhaal. TERNEUZEN Luxor draait de Nederlandse film Jenny" (Cl). Het is een verhaal over een meisje dat- een kind verwacht van een rijke jon gen, zoon van een kunsthande jaar. Het draait op 'n huwelijk uit. De film is in kleuren en wordt geregisseerd door Willy van He- mert. In het Concertgebouw is intus sen ,.De schrik der bandieten", (B.) een wild-west waarin de schoten knallen en waarin de held een knappe jonge vrouw redt. SAS VAN GENT Monpti" (C3) in Olympia The ater, is de reeds eerder bespro ken Franse film over een on schuldige jonge liefde in Parijs, een teer verhaal, dat knap ge speeld en knap verfilmd is. Als contrast geeft de film beelden van een andere Parijse jonge dame en haar „Monpti", een ver houding waarmee de liefde niets en de verveling alles te maken heeft. Monpti" is een van het gewone genre afwijkende film, waarnaar men met een glimlach kan kijken. Verder .,Als de alpenrozen bloeien" (A) een film waarin heel wat gebeurt, voornamelijk op het pad der liefde, maar er komt ook een charmante oplichter aan te pas, die schatten zoekt waar ze niet zijn en die de directrice van een kindertehuis ongetroost ach terlaat. als bij naar de gevange nis moet. Beter loopt het af met de knappe verpleegster en de hal verwege in het verhaal gekomen jpnge vrouw, wier dochtertje het tussen haar gescheiden ouders weer in orde brengt. Wie hieruit nu geen wijs kan, moet de film gaan zien: een plezierig, roman tisch en humoristisch verhaal. AXEL .Centrum" draait evenals Sas van Gent „Monpti" (zie boven). Verder de bekende oorlogsfilm ..08-15" (het eerste deel), naar Kirsts bekende roman. Deze film is al genoegzaam bekend; ze ver dient de volle belangstelling. IJZENDIJKE ..Koning Voetbal" (A.) in Hof- zicht, Theater, is een vrolijk ver haal van de twee filmdwazen Martin en Lewis, die hier in de sport terechtkomen. Ze maken er natuurlijk nietssyan, totdat er iets op het spel staat. Dan wordt de grootste kruk de ster van het veld. Een verhaal om eens ple zier bij te hebben. OOSTBURG „Strijd" tegen de verdovende middelen" (Cl), een titel die een dankbaar onderwerp voor de film verraadt. Een spannende geschie denis, waarbij de interpol tegen narcaticasmokkelaai's over de ge hele wereld te velde trekt. Een heel andere film is Vader tegen wil en dank", een vrolijke en hu moristische film met Fernandel als een brave handelsreiziger die een in moeilijkheden geraak' meisje helpt en zichzelf daarbj in netelige nesten steekt. Eer amusant verhaal. KATHOLIEKE FILMKEURING A: voor alle leeftijden; B: Per sonen boven de 14 jaar; Cl Vooi 18 jaar zonder voorbehoud; C2 Voor 18-jarigen met enig voorbe houd; C3 Voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. wedstrijden, waar tegenwoordig veel geld mee te verdienen is. De officier gaf toe, dat S. veel belang bij deze zaak heeft, omdat er schade werd aangericht. „Maar zeventig verdwenen duiven zijn vele honderden guldens waard", aldus de officier, die f 60 boete vorderde. De overlast, die de landbouwer heeft ondervonden in aan merking genomen, veroordeelde de po litierechter S. tot f 40 boete. (Van onze verslaggever). In de vergadering van de Z.L.M. heeft de algemeen voorzitter, Ir. M. Geuze, bekend gemaakt, dat aan vier leden het lidmaatschap van verdiensten is toegekend en boven dien aan één niet-lid. Het lidmaatschap van verdiensten kwam toe de heren Izak v. d. Sande te Terneuzen, drukker van het ..Zeeuws Landbouwblad", Z. Maljaars te Oostkapelle, W. C. Allaart en C. Meijers uit Serooskerke allen van de Kring Walcheren en aan J. de Regt Mzn. uit Colijnsplaat van de Kring Noord-Beveland. De heer I. v. d. Sande verkreeg het lidmaatschap van verdiensten voor zijn ..ongekende prestaties" voor de Z.L.M. als drukker van het „Zeeuws Landbouwblad". Ir. Geuze merkte daarbij op. dat de heer v. d. Sande wellicht voor velen een onbekende is, terwijl toch iedereen hem wel moet kennen, omdat men van zijn werk regelmatig en graag kennis neemt. ,,De heer v. d. Sande draagt al vijftig jaar het pak van het Zeeuws Landbouwblad, waarvan men slechts klachten hoort als het niet tijdig in de bus ligt. waarvoor overigens de heer v, d. Sande niet moet instaan", aldus de heer Geuze. Het lid van G.S. van Zeeland, de heer A. Schout, heeft gisteravond in de provinciale bibliotheek te Middel burg de tentoonstelling Voortbou wend Zeeland" geopend. Het betreft hier een expositie, die uitgaat van de bibliotheek zelf, in samenwerking met het congres Nationaal overleg voor gewestelijke cultuur, «dat van daag in Middelburg begint. In de leeszaal van de bibliotheek hield de heer Schout zijn toespraak en hij wees er op, dat de opbouw van Zeeland na de oorlog van dien aard was, dat de'provincie gewerkt heeft vanaf de bevrijding tot op dit mo ment. Hij wees er op, dat tussendoor nog de ramp kwam, een rase, die op deze tentoonstelling niet domineert, maar waarvan men"toch iets wil laten zien. omdat dit in nauw verband staat met de opbouw van Zeeland. Woorden van lof sprak de heer Schout tot de heer H. Pieters, de archivaris van de provinciale biblio theek, die'er met zijn staf in is ge slaagd. ook deze expositie voortref felijk in te richten. De titel van de expositie spreekt voor zichzelf. Er wordt de bezoeker aan de hand van een collectie geschriften, foto's en kaarten een uitstekend beeld gege ven van wat na de oorlogsdagen in Zeeland is gepresteerd. Met name op de foto's zijn vaak frappante ver schillen te ontdekken tussen oud en nieuw. Advertentie"* voor TERNEUZEN en omstreken NOORDSTRAAT 51-53 Op de rijksweg Amersfoort-Apel- doorn is gisteren in de gemeente Barneveld onder Garderen een be wusteloze man aangetroffen. De man was op verschillende plaatsen van het lichaam ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis ,,de Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij enkele minuten na aan komst is overleden. De man was ongeveer zestig jaar. Hij had geen papieren bij zich, zodat zijn identiteit niet bekend is. Het is mogelijk, dat hem een ongeluk is overkomen, hoewel hok misdrijf niet uitgesloten moet worden geacht. TN België gaat het er langzamer hand naar uitzien, dat er toch een homogene CVP-regering ge vormd wordt, die zich voor de volksvertegenwoordiging zal pre senteren met de uitdaging: Keur ons program goed of anders wordt ge naar huis gestuurd voor nieuwe verkiezingen. De linkse partijen hebben het program van formateur Eyskens verworpen onder het mo tief, dat het niet te betalen zou zijn. O.m. werd daarin voorzien in gelijkstelling van het bijzonder on derwijs met het openbaar en in een verkorting van de diensttijd tot twaalf maanden (nu vijftien maan den), wat een sterkere aanvulling met dure beroepskrachten vergt. De heer Eyskens is echter een beproefd financier en een „ervaren politicus. Van hem kan men kwalijk ondoordachte en onuitvoerbare voorstellen verwachten. De links? partijen schijnen het de CVP niet te gunnen, dat ze nu ook waar zou maken wat in de verkiezingscam pagne werd beloofd. Vandaar dit aansturen op een mislukking in de verwachting, dat van Acker dan weer als formateur op de proppen zal komen en aantoont dat zijn po litiek doorzicht wel een coalitie kabinet kan formeren. De CVP is echter niet van plan hier in te trappen. Niet onmogelijk dus, dat de Belgische kiezers over enkele maanden toch weer ter stembus worden geroepen. Socialisten en liberalen zouden dan overal zo als men dat noemt kartel vor men, dus hun lijsten verbinden of met één lijst uitkomen. Een echt monsterverbond met als bindmiddel het anti-clericalisme. Maar de libe ralen zouden daarbij toch wel eens een kwade pijp kunnen roken. Zo dat dit nog helemaal niet zo zeker is. Er zijn in de socialistische partij ook wel gematigden, die van scherp slijperij niets willen weten. Mis schien dat hun stem en invloed het tenslotte toch wel wint. n de jaarvergadering van katho lieke werkgevers te Bergen op Zoom heeft de voorzitter mr. P. van Boven gezegd: Het is een verheugend feit, dat de belangstelling bij de leden voor het politieke leven groeiende is. Niet al leen zijn enkelen onzer leden bereid gevonden om bij de jongste verkie zingen voor de Provinciale Staten zich als kandidaat beschikbaar te stel len, niaar ook is door een doelmatige samenwerking van- de kieskringen in ons gewest met de besturen van de Bossche en Bredase Katholieke Werk geversvereniging bereikt, dat thans meer werkgevers in de Provinciale Staten zitting hebben. De invloed van onze werkgevers in het politieke leven dient echter te worden versterkt. Hot Vrije Volk viel op deze uit lating aan. Als rooms-katholieken werkgevers zitting -nemen in Pro vinciale Staten om de invloed van de werkgevers op het politieke le ven te versterken, miskennen zij de taak van de Provinciale Staten en de plicht van de statenleden, meent het socialistische blad. Het deelt dan het volgende lesje uit: Verheugend zou het zijn als ook uit de kringen van de werkgevers meer personen dan nu het geval is. bereid zouden worden gevonden om zich met de politiek te bemoeien, ten einde desgewenst als lid van een politieke partij in de vertegenwoordigende lichamen het algemeen belang te dienen in de visie die hun partij heeft. Dat is beslist iets anders dan het versterken van een groepsbelang in de politieke colleges. Als we dit lesje in solidariteit en afschuw voor de klassenstrijd in ons opgenomen hebben, gaan we ons afvragen, of Het Vrije Volk iets anders betoogde dan mr. van Boven deed. Het blad zou het ook toejuichen, als er meer werkgevers in de ver tegenwoordigende lichamen zitting zouden nemen. Waarom? We ver moeden, omdat het ook geporteerd is voor een meer veelzijdige samen stelling van die lichamen. De speci fieke deskundigheid van de werk gevers moet zich beter laten gelden naast de specifieke deskundigheid van vertegenwoordigers, voortko mend uit andere volksgroepen. Daardoor kunnen de discussies in vertegenwoordigende lichamen en de daaraan voorafgaande beraadsla gingen in de fracties aan betekenis en veelzijdigheid winnen. Daardoor kan de besluitvorming het algemeen belang het dichtst benaderen. Nu het een feit is, dat werkgevers zich maar al te veel van de praktische politiek afzijdig houden, dreigt het gevaar van een zekere eenzijdigheid in die besluitvorming. Kort ge zegd: de invloed van de werkgevers in het politieke leven dient te wor den versterkt. Het is misplaatste argwaan, die achter zulk een uit spraak een stukje klassenstrijderig touwtrekken vermoedt. HET Europese parlement komt zaterdag in Straatsburg bijeen en de grote vraag is nu, of het een beslissing durft te nemen in de netelige kwestie, waar de zetel der Europese instellingen gevestigd moet worden. Het is geen vraag, die alleen maar op grond van ob jectieve gegevens een antwoord zal verkrijgen. Frankrijk (Straatsburg en Parijs), België (Brussel), Luxem burg en Italië (Milaan) betwisten elkaar de eer en vooral ook het voordeel, dat zulk een vestiging met zich brengt. De anderen willen nie mand voor het hoofd stoten. En zo hebben allen gezamenlijk al een paar keer besloten tot uitstel. Men kan zich nu echter niet meer ver schuilen achter het verlangen, over de nodige gegevens te beschikken. Dikke rapporten zijn voorhan den. Het zou wel een kleinzielige start zijn van een als grootscheeps bedoelde Europese samenwerking, zo men de beslissing weer niet zou aandurven. En toch ligt dat in de verwachting.

de Stem | 1958 | | pagina 5