Walcheren Zeeüwsch-Vlaanderen m WEEKENDSHIRTS 75 2. Buitencentrum „Het Jagertje te Hulst in opbouw Jan Reijtz trok er jarenlang in zijn bellen-pakje op uit Toeristenbus geramd door zandauto Het gstuk van vraai de boerenzoons 5 50 6 50 ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem LAKENS RZYT speelt in Vlissingen Beef Uw haar een briljante schittering! Drie maanden voor doden van zevental kippen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 JUNI 1958 MIDDELBURG Opvoering van de „Openluchtspelers" Vlam in de pan VLISSINGEN Bra. liggend terrein geëgaliseerd Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding VROOM Cr DREESMANN AXEL HULST Eerste tonen van carillon Prijzen Bezige Handen (II) Goede kermis QE2Bfilm Mimi Boesnach in gastrol Spoedig eerste gasten op kamp Professional-hardloper wordt 31 juli achtentachtig jaar Belevenissen Samenwerking van Bedrijven en Euromarkt Forum-disciissie-avond Geldboete voor oudijzer-dieven iedere voor iedere jongen ATTRACTIEVE DESSINS WAAR UW ZOON EN ZIJN VRIENDJES „WEG" VAN ZIJN (AN ZIJN VROOM DREESMANN Op Vlissingse Boulevard Bankert Zeeuwsch Tijdschrift Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Aan onze kwartaalabonnees Zoals 'bekend wordt vanavond in het openluchttheater „Toorenvliedt" door de „Openluchtspelers" de eerste opvoering gegeven van „De getemde feeks" van Shakespeare. Er wordt evenwel de aandacht op gevestigd, dat deze voorstelling bij slecht weer in „Brittania" te Vlissingen wordt ge geven. In dit geval zullen van de Lange Jan vlaggetjes wapperen. Omstreeks drie uur donderdagmid dag werd de brandweer gewaar schuwd, dat er in het pand Beatrix- straat 21 brand uitgebroken was. Het viel echter allemaal nog al mee. Het betrof hier weer eens een geval van „de-vlam-in-de-pan". Een onversaag de fruithandelaar was met de pan naar buiten gelopen, zodat de brand weer de vuurhaard in de openlucht kon bestrijden. Sinds de bevrijding werd het Eiland, ter hoogte van de Kanaalstraat ont sierd door een braak liggend stuk terrein, waarop zich een metershoge berg aarde en puin verhief, begroeid met allerlei onkruid. Gisteren is men gereed gekomen met het egaliseren van dit terrein. De N.V. Kon. Mij, De Schelde te Vlissingen, eigenaresse van deze grond, heeft bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend voor het aan brengen van een afscheiding, hetwelk is ingewilligd. Of deze grond bestemd wordt voor uitbreiding van de fa briekscomplexen dan wel als opslag terrein is nog niet bekend, doch in ieder geval is er 'n belangrijke esthe- tische verbetering tot stand gekomen. (Advertentie). GROTE FABRIEKSPARTIJ VAN SUPERIEURE KWALITEIT onopgemaakt graslinnen, extra zware kwaliteit foutloos geweven brede bovenzoom extra lang (235 cm) krimpen niet in de was grote garendichtheid gemaakt van langvezelige katoen. Houdt rekening met Uw lo gees en zorg tijdig voor een paar lakens extra. Normaal betaalt U voor deze kwaliteit: 1 persoons6.75 2 persoons8.25 Maar alleen zaterdag 21 juni betaalt u: 1 persoons 150 x 235 cm 2 persoons 180 x 235 cm Profiteert hiervan! Haast U! Breda - Bergen op Zoom VRACHTRIJDER GEWOND. De vrachtrijder J. D. J. van hier, werd gistermorgen vrij ernstig ge wond toen hij op de Zuidsingel te Middelburg behulpzaam was bij het uitladen van paarden uit een vracht auto voor de aanvang van de paar denmarkt. Een jong paard sprong halverwege de laadbrug van de wagen en J., die het paard vasthield, strui kelde hierbij. De man kreeg een trap van het schichtige paard en moest naar het Gasthuis worden overge bracht Gisteren hebben de Hulstenaren de eerste hoewel nog weinig harmonië rende tonen van het nieuwe carillon gehoord. Het is een opmerkelijk ge luid. Geen enkele Hulstenaar kan zich een toren met een klokkenspel herin neren, want in 1876 ging het vorige carillon verloren, tijdens de toren brand. Terwijl de toren brandde, speelden de klokken onophoudelijk, temidden van de vuurgloed, totdat de laatste bel naar beneden stortte. Al dus de historie. Persoonlijke herinne ringen aan dit voorval, ze zijn er niet meer. Thans, ruim 80 jaar later, bezit de stad weer een beiaard. De klokken vullen de open ruimte in het toren lichaam nu uitstekend op en ze ko men dus ook de lijnen van het nieuwe bouwwerk ten goede. Sas van Gent Aan de provinciale huisvlijtten- toonstelling Bezige Handen II, die van 10-14 juni te Middelburg werd gehouden, is ook deelgenomen door leden van de Sasse Kunstkring. De volgende prijzen werden toege kend: Boetseren en beeldhouwen: le prijs H.J. de Bliek, Sas van Gent. Borduurwerk: le prijs mej. L. Pe ters, Sas van Gent. Schilderen: 6e prijs F. Sloek, Westdorpe. Deze uitslag is voor de Sasse Kunstkring een verdienstelijk succes. Westdorpe VERENIGINGSGEBOUW De werkzaamheden in het nieuwe verenigingsgebouw zijn nu zo ver ge vorderd, dat ook het schilderwerk in de grote zaal klaar is. Binnenkort zal in deze zaal een colivinyltegel- vloer worden gelegd. IJzendijke LOSGEBROKEN RUNDEREN Voor de tweede maal binnen een week veroorzaakten uitgebroken run deren het wegverkeer last. Ditmaal ontmoette landbouwer P. de M. op de Oudemansdijk een groep van vier runderen, die uitgebroken waren. Om de beesten, die toebehoorden aan O, B. uit Eede. terug in hun" wei te doen bracht hij zijn auto tot stilstand. Op het laatste moment sprong een van de vier plotseling nog voor zijn wagen, waardoor het een poot brak. Nadat het ter plaatse door de vee arts afgemaakt was, werd het door een slager uit IJzendijke vervoerd naar het slachthuis. FADVINDERSVERBLIJF Het terrein achter het woonwagen kamp aan de Balhofstede werd door 't gemeentebestuur ondershands ver huurd tot wederopzegging aan de groep Prins Maurits van de Neder landse padvinders. Door de groep zal hierop een padvindersverblijf ge bouwd worden. In de kosten van dit op te richten onderkomen verleende het gemeentebestuur een bedrag van 100.. subsidie. Zuiddorpe Hoewel het vreemdelingenbezoek op de kermis niet overweldigend was. zijn het voor de gemeente, mede door het prachtige weer, drie dagen van aangename drukte en ontspan ning geweest. Ook de neringdoenden zijn er wel bij gevaren, Zowel de vermakelijk heden op het mooi gelegen kermis terrein als de cafés, danszalen, schie tingen en boiling trokken heel wat bezoekers. Zeer groot was de belang stelling voor de kabelbaan en de prachtige kindercarrousel, waarin de allerkleinsten zichtbaar genoten. Het stond er altijd vol met kijkers. Binnenshuis ontbraken nergens de traditionele "vlaaien", die, wat er ook aan ouds is verloren gegaan, het glorieus in de moderne tijd hebben uitgehouden. s-Gravenpolder RAADSAGENDA De raad is in openbare vergade ring bijeengeroepen voor woensdag avond 25 juni om 8 uur. In deze ver gadering zal worden beslist over de toelating van de nieuwe raadsleden, die allen hun benoeming hebben aangenomen. Eervol ontslag zal wor den verleend aan de onderwijzer der o.l. school J. J. Jansen in verband met zijn benoeming aan de lagere landbouwschool te Oudelande, per 1 september. Voorts wordt meegedeeld, dat bur gemeester en wethouders geen enkel nuttig effect zien in de plaatsing van bordjes met het opschrift „alleen toegang voor rechthebbenden" aan de ingang van de paadjes achter de woningen aan de Schoolstraat. Rilland GELD VOOR „RILLANDIA" De vrijgevigheid van onze gemeen tenaren heeft de harmonie ,,Rillan- dia" in staat gesteld meer uniformen aan te schaffen. Ook zal nu een sig naalafdeling worden opgericht. Be halve geld voor twee signaal-hoorns en een uniform kwam 344.35 bin- Advertentie) Met bent U „safe" 1 Zoals bekend, speelt het RZVT tij dens de Culturele Dag op 21 juni te Vlissingen, Molières „Tartuffe", waarmee het gezelschap dit jaar de finitief het Landjuweelvaandel ver overde. De opvoering vindt plaats in de grote zaal van hotel Britannia, die 600 zitplaatsen telt en die reeds is uitverkocht. De rol van Dorine, die tijdens de opvoeringen voor het Landjuweel zo voortreffelijk is vertolkt door me vrouw Boone-Willemstein, moest we gens familieomstandigheden in ande re handen gelegd worden. De bete kenis van de opvoeringen van het RZVT wordt wel duidelijk onder streept door het feit dat men hier voor niemand minder dan Mimi Boes nach heeft gevraagd. Deze bekende actrice van de Nderlandse Comedie te Amsterdam vervult de rol van Do rine als gastrol. Ze komt deze week naar Hulst voor twee repetities met het RZVT. (Advertentie) GEL geeft aan het haar van dames en heren een schitterende glans en houdt het kapsel correct en luchtig Voor de Middelburgse politierech ter stond donderdagmiddag de bouw vakarbeider J. A. uit de hoofdstad terecht, die ervan verdacht werd in de nacht van 11 op 12 mei jl. een zevental kippen te hebben gedood. Zulks uiteraard met het oogmerk om het pluimvee voor eigen con sumptie te gebruiken. In Middelburg zijn de laatste tijd tot nu toe verschillende kippendief stallen onopgelost gebleven, maar de zaak van A. kon door de hoofdstede lijke recherche tot klaarheid worden gebracht, hetgeen vermoedelijk voor een belangrijk deel te danken is aan de solrdige wijze van werken van de overigens geroutineerde A., die in Middelburg beter bekend staat als „De Kikker". De politierechter, mr. B- S. Sie- perda, wilde weten hoe de vork pre cies in de steel zat. „Tjaze zijn dood", antwoordde de bouwvakker laconiek. ,,Bent U schuldig?" „Het kan zijn en het kan ook niet zijn". A. wees er op, dat hij de bewuste avond dronken was en hij zei zich vrijwel niéts meer te kunnen herin neren. Een rechercheur van de Middel burgse gemeentepolitie kwam ophel dering geven. In het aardedonker was langs de verlaten Oude Klevers- kerkseweg A.'s fiets gevonden en in de nabijheid lagen zeven dode kip pen, die afkomstig waren van het bedrijf van de heer K. J. Een mes stond er naast, rechtop in de grond. Het hele spul behalve de kippen (Advertentie) bleek van „De Kikker" afkomstig te zijn, de in een dronken bui nogal drastisch aan het slachten geweest was. Sorteerproeven met een rijks speurhond wezen dit uit. De officier van justitie, mr. J. B. van der Dussen, achtte het bewijs ge leverd. Hij wees er op, dat A reeds 17 maal eerder werd veroordeeld. Mr. Van der Dussen achtte een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek op zijn plaats. De raadsman mr. W. F. P. Kurtz, meende, dat dit een te hoge straf was, gezien het feit, dat A. zijn daad beging op een mo ment, dat hij in het geheel niet wist wat hij deed. De politierechter wilde hier ook rekening mee houden en veroordeelde „De Kikker" tot drie maanden met aftrek alsmede drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Subsidies vogelwacht De Provinciale Staten van Zeeland ontvingen van G.S. voorstellen om aan de vogelwachten "Schouwen- Duiveland" en "Oost Zeeuwsch- Vlaanderen" van 1 januari 1958 af tot wederopzegging jaarlijks ieder 100 subsidie te verlenen. Prov. rekening 1958 De rekening der provinciale in komsten en uitgaven over 1956 is door G.S. aan de Provinciale Staten van Zeeland aangeboden. Deze reke ning vermeldt aan inkomsten 7.564.842,47 en aan uitgaven 7.300.267,92 met dus een voordelig slot van 264.574,55 op de gewone I dienst. Dagblad voot Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbetieerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland Goes. Westsingel 98, Tel. 2236 RayonredacteurN. Kartiof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voo; ioss<- advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per <nm. Voor „ingezonden Mededelin gen" 0.37 pei mm Bij contract aan zienlijke reductie Kleintjes"- 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing oók in de Brabantse oplage resp. I 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen- le ongewijzigde plaatsingen de derde laatsire tegen half geld. Er wordt druk gemetseld en ge timmerd aan de voormalige speel tuin "De Nachtegaal" aan de weg naar Graauw, onder Hulst. De speel tuin is niet meer; het wordt nu het buitencentrum "Het Jagertje" van de Katholieke Jeugdbeweging en behal ve buitencentrum voor Nederlandse verkenners wordt "Het Jagertje" heem voor de honderden Vlaamse jongens van de KSA enz. die hier op kamp komen. Er zijn talloze moeilijkheden ge weest. We hebben er vaak op gewe zen. Maar men heeft de zaak nu toch zo ver voor elkaar, dat het bui tencentrum op 1 juli a.s. klaar is! Een bijzondere aanwinst voor Hulst, voor geheel Zeeüwsch-Vlaanderen. In de eerste plaats bezit Zeeland nu ein delijk een buitencentrum voor kam perende verkenners en bovendien is het begin gemaakt van het zo enthou siast aangeknoopte contact tussen de Vlaamse katholieke jeugd en Zeeüwsch-Vlaanderen. Nog altijd problemen Het bestaande pand op het voor malige speeltuinterrein is vergroot doordat het van de K.J.B. cadeau gekregen houten troephuis er tegen aan gezet is. Een daar tussenin ge bouwde ruimte verbindt beide bouw werken: het doet straks dienst als hall met wasgelegenheid. Het troep huis, dat door de leerlingen van de Lagere Technische School wordt op gezet uit de losse onderdelen welke op verscheidene technische scholen in ons land, als examenstuk, zijn ge maakt, is straks de slaapzaal. Er kunnen twintig bedden in; als het dubbele zijn kunnen er dus veertig jongens slapen. Het centrum herbergt verder een ruime keuken, een eetzaal, een staf kamer-dagverblijf en boven nog een leiderskamer. Men mag de K.J.B., zowel als de straks komende Vlaamse gasten, ge lukkig prijzen met de aankoop van de speeltuin. Het terrein is uitermate geschikt voor het doel. Er is bos, een grote, fraaie tuin, een groot ach- terrein, dat bijzonder mooi geacci denteerd is en dat grenst aan de per celen bos welke de K.J.B. van de ge meente in pacht gekregen heeft Het buitencentrum ligt in een hoogst aan trekkelijk stukje Zeeuwsch-Vlaams landschap, waarnaar men urenlang in verrukking kan kijken. Geld nodig Daarvoor heeft men overigens nog geen tijd. Er moet nog hard gewerkt worden alvorens het buitencentrum in gebruik kan worden genomen. Op 7 juli komen de eerste gasten: een werkkamp. Het eerste zomerkamp arriveert op 14 juli en het heem is dan aan een stuk door bezet tot 27 augustus! Ook in het groot patronaat, in de stad. zullen gedurende die tijd groepen gelegerd worden. Alleen de week van 23 tot 29 juli blijft vrij, omdat dan in het patronaat een grote Vlaamse kermis wordt gehouden, ten bate van het gehele werk. De Hul stenaren krijgen dan de gelegenheid te tonen dat ze het werk voor de jeugd willen steunen. Er komt ook een loterij. Men moet nu eenmaal alle mogelijke middelen aanwenden om het financiële deel van de zaak te laten slagen. Ongetwijfeld zal Hulst zijn beste beentje voorzetten. Er zit trouwens voor de stad nog een heel belang rijk praktisch kantje aan de zaak: de toeloop van Vlaamse jongens ver oorzaakt ongetwijfeld het is al merkbaar! grote belangstelling van de zijde der ouders. Uit toeristisch oogpunt is het KSA-zomerkamp dus hoogst interessant! Dit zal uiteraard zeker van invloed zijn op de mate van medewerking. He twordt druk Het wordt deze zomer druk in Hulst, Er moeten nog andere ruim ten gevonden worden om tijdens druk ke weken de jonge gasten te herber gen. Vooral tijdens het wallenspel zal de stad een mierenhoop zijn. De officiële belangstelling voor deze ge beurtenis groeit met de dag. De Re geringsvoorlichtingsdienst wil er een film van maken, die gedeeltelijk in het journaal komt, en die verder goede diensten kan bewijzen als toe ristisch propagandamiddel voor Ne derland, in het bijzonder voor Hulst. Begin vorig jaar schreven wij in dit blad, toen wij van het beginnen de contact tussen Hulst en de KSA melding maakten: „Er zit muziek in". Nu. de muziek komt er nu wel uit! Natuurlijk, er zijn nog talloze problemen, maar ze zullen ongetwij feld uit de weg geruimd worden. Het begin is er. En hoe! Er is hard ge werkt. zowel vanuit Vlaanderen als in de streek zelf. De districtscommis saris, Jo de Maat, het bestuur van de pas opgerichte stichting, ze heb ben bergen verzet. Gelukkig hebben zij daarbij veel medewerking gekre gen, want zonder dat zou het nooit gelukt zijn. Een bijzondere pluim ver dienen b.v. de jongens van de tech nische school, die ijverig en met plezier aan het werk zijn getrokken. Als straks de officiële opening van het buitencentrum "Het Jagertje" plaats vindt, heeft Hulst een reden temeer om trots te zijn. Als het dan echter maar niet vergeet, dat er nog heel wat hulp nodig is! Jan op In de Minderbroederstraat te Bergen op Zoom woont Reijtz. Een speels mens, die oud is geworden. Hij wordt 8 31 juli a.s. Dat is zo oud, dat de naam Jan Reijtz niet genoeg is om voor zichzelf te spreken. We moeten er minstens aan toe voegen, dat Jan Reijtz heel vroeger hardloper was. Geen geor ganiseerde atleet in een clubshirt, die trofeeën won, maar een echte hardloper- Waarom liep Jan Reijtz hard en waar deed hij dat? Die vraag wordt gesteld aan de man, die vanzelf oud is geworden, daar heeft het hard lo pen niets tegen kunnen doen. Hij is een weinig doof, maar hij ziet nog uitstekend. Zijn geheugen mag hem dan enigszins in de steek laten, hij weet nog genoeg te vertellen van zijn belevenissen als hardloper. Jan Reijtz was een merkwaardige figuur. Hij liep hard om zijn boter ham te verdienen. Hij verscheen op kermissen en andere festiviteiten in Bergen op Zoom, in de dorpjes van west-Brabant. Hij demonstreerde zijn capaciteiten in Zeeland, op de Zuid hollandse eilanden en in België. Hij was in Brugge, Oostende, Blanken- berghe en andere steden en dorpjes, waar het volk wat zien wilde, als er feest was. Hij is een geboren Bergenaar. Als jongen kon hij al erg hard lopen. Al gauw bleek, dat het mogelijk was daarmee de kost te verdienen al ging dat soms niet zonder moeilijkheden. Hij noemt nog vlot alle stadjes, dorp jes en gehuchten op, waar hij 'in die oude tijd gelopen heeft. Hij noemt ze op in de volgorde, waarin ze op route kaarten voorkomen. Bekeuringen Hij woonde destijds in het Smakke- straatje. Het straatje bij de Haven, waarin een hardstenen paal de weg verspert. Jan sprong daar altijd over heen. Bij die paal legde hij altijd zijn kleren neer en dan trok hy er in zyn rare pakje op uit. Hij was een zeer markante figuur in het stadsbeeld. Even markant als nu bij bijzondere gebeurtenissen .Koperen Ko" is. Toen hg eens in de Fortuinstraat liepkw am er een politie-agent aan. Hij Wilde Jan grijpen, omdat hij in de stad niet mocht optreden. Er stond een handkar, waarlangs Jan aan de greep van de agent ontkomen zou De departementen Oost- en West- Brabant van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de Katholieke Werkgeversvereni ging in de diocesen Breda en Den Bosch organiseren gezamenlijk een Forum, discussie-avond. Deze zal worden gehouden op woensdag 9 ju li 1958 om acht uur in de grote zaal van de Efteling te Kaatsheuvel. De discussie wordt gewijd aan het thema: Samenwerking van Bedrijven en Euromarkt. Het forum bestaat uit de heren prof. dr. J.R.M. van den Brink, mr. dr. B.J.M. van Spaen- donck, H.J.R.G. Hartong G. Diephuis en J.E.A.M. van Dijck. K. van B., los-arbeider en G. F. L., handelaar, beiden te Terneuzen, orga. niseerden kortgeleden tezamen met de schipper van de „CBiM VI", C. K. ge heten. een diefstal van oud-ijzer. Het spul lag in K.'s schip. Deze moest de lading naar Frankrijk varen. Er lekte evenwel iets van uit en zo kwamen beide Terneuzenaren voor de politie rechter te Middelburg, terwijl tegen de schipper verstek werd verleend. De officier vroeg tegen K. een boete van f 50, tegen de anderen werd f 40 gevorderd. De politierechter hield zich hieraan, maar verzwaarde de straf met een week hechtenis voorwaarde lijk (drie jaar proeftijd) voor allen. zijn, als van de andere kant niet nog een agent was aangekomen. Toch ontkwam h(j, want hij sprong over de kar heen. Natuurlijk kende men Jan Reijtz, en zo kreeg hij de daaropvolgende dag toch een aantal bekeuringen, die opgelopen waren tot vijftien. Dat kostte hem vijftien maal 2 dagen, die hij in Breda moest uitzitten. Ook in Brugge ging het hem eens niet zo best af. Het was er hartje (Advertentie) zomer, toen hij daar zijn tenten op sloeg. Hij ging naar de burgemeester om een vergunning om te mogen op treden. De burgemeester weigerde Hij moest nog maar eens terug ko men. Toen hij na een uur zich weer bij de burgemeester vervoegde, had deze gezelschap van een dikke me neer, die Jan eens goed bekeek en hem het een en ander van zijn „num mer" vroeg. Uiteindelijk gaf de vreemde meneer toestemming. Het bleek, achteraf, dat het een dokter was, 'die door de burgemeester was geraadpleegd, omdat de vroede vader geen risico wilde nemen met iemand die met zo'n hitte hard ging lopen. Zo heeft hij ook in Dordrecht van de commissaris van politie als eerste hardloper toestemming gekregen om bij een kermis zijn „nummer" te ver kopen, Het werd hem toegestaan, om dat hij zo goed wist uit te leggen, dat hij daarmee op een eerlijke ma nier zijn kost probeerde te verdienen. Jan Reijtz heeft die sport als pro fessional jarenlang beoefend. Hij trok van dorp naar stad en van stad naar dorp. Later heeft men hem nog met een sehippersklavier zien rondtrek ken. Maar als hardloper is hij het meest bekend geworden. maat 26 is voor mm B» M leeftijd 4 jaar 30 ct. stijging per 2 maten dus voor lft. 14 jaar kost slechts 4.25 BREDA - BERGEN OP ZOOM Een groep Engelse toeristen, die per Belgische bus een be zoek aan Walcheren brachten, kregen op de boulevard te Vlis singen de schrik van hun leven toen een zware zandauto de zij kant van hun bus openscheurde. Wonder boven wonder deden er zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Een 65-jarige dame verloor van schrik het bewust zijn. De rijweg van de Boulevard Ban kert is ten dele versmald in verband met de )n uitvoering zijnde werken door de aanleg van een zeewerende dijk vóór de boulevardmuren. Talloze borden duiden de weggebruiker op de gevaarlijke situatie, die verscherpt wordt door de in- en uitrit voor zand auto's, Op het moment dat de Bel gische bus deze uitrit passeerde, reed een zware zandauto achteruit de bou levard op en boorde zich in de rech terzijde van de bus. De carrosserie van de vrüwel nieuwe bus werd ter hoogte van de zitbanken over een lengte van bijna drie meter openge scheurd, de binnenbekleding werd eveneens aan flarden gereten en ver schillende stoelen mét passagiers kwamen in de buitenlucht „te zitten". Het scheurende metaal bracht schade toe aan de kleding van enkele passa giers, doch persoonlijke ongelukken bleven uit. Nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt kon de bus, na eerst even in een garage wat provisorisch ge dicht te zijn, de reis voortzetten. Mét zijn nog van de schrik bleek ziende toeristen. Deze aanrijding op de drukke bou levard trok vanzelfsprekend de nodi ge belangstelling en bijna had zich nóg een ongeval voorgedaan. Een bejaarde man, die er het zijne van Dezer dagen verscheen het tweede nummer van het Zeeuws Tijdschrift in de achtste jaargang 1958 met o.m. een zeer interessant artikel over het vraagstuk van de boerenzoons in Zeeland van de hand van dr. C. de Galan. In dit artikel belicht de schrijver in het kort en zeer duidelijk de problematiek van de opvolging in het agrarische bedrijf. Hij geeft daarbij enkele overzichte lijke statistische tabellen en trekt ten slotte de volgende conclusies. Op Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en in westelijk Zeeüwsch- Vlaanderen is het aantal potentiële opvolgers voor de komende 15 jaar geringer dan het aantal vrijkomende bedrijven. Op Walcheren. Zuid-Beve land, Tholen en Sint-Philipsland is een sterkere variatie aanwezig, maar ook hier blijft de generatiedruk be neden de eenheid. In het oostelijk deel van Zeeüwsch-Vlaanderen is een teveel aan boerenzoons-opvolgers. De opvolgingssituatie verschilt sterk van plaats tot plaats. De afvloeiingsper centages lopen minder sterk uiteen. Over het algemeen is de afvloeiing van boerenzoons uit de landbouw vol doende, behalve dus in oostelijk Zeeüwsch-Vlaanderen. Het aantal op het ouderlijke bedrijf meewerkende boerenzoons is sedert 1947 overal gedaald, behalve weer in oc-telijk Zeeüwsch-Vlaanderen, waar het nog steeg, en ook op Walcheren, waar het gelijk bleef, sedert 1947, Luc Montigny schreef voorts in het tijdschrift over de sage van het ont staan der zeehonden, G.A. de Kok over tweehonderd jaar krant en sa menleving in Zeeland, dr. D.A. de Graaf over een vroege voorloper van het Deltaplan en de kritiek daarop, ir. J. D. Dorst over reproduktiemate- riaal in de akkerbouw en drs. M. C. Verburg wijdt weer een uitvoerige bespreking aan de voorbereiding en de uitvoering van de Deltawerken. Tenslotte is er ook nog een vertaling uit het Brusselse dagblad "La Métro- pole" van een beschouwing, die dit blad wijdde aan een artikel van dr. ir. F.P. Mesu over de afsluiting van de Westerschelde, dat in het vorige nummer van het Zeeuwsch Tijd schrift geplubiceerd. moest hebben, scharrelde zo dicht by de rijdende zandauto's rond, dat hij er bijna onder terecht kwam. Dank zij een snoeksprong van een politie agent werd erger voorkomen. Dankbaarheid uitte het mannetje echter nieti wél een vloed van ver wensingen, omdat hij meende té ruw te zyn behandeld. (Advertentie). Morgen, zaterdag 21 juni, gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.39 en 17.47 uur; te Ter- neuzen om 4.58 en 17.12 uur en te Vlissingen om 4.30 en 16.42 uur. GOES Grand: 's Nacht in de Groene Kakatoe, a.l. VLISSINGEN Luxor: De avonturen van Arsene Lupin, a.l. MIDDELBURG Concert- en gehoorzaal 11 uur: Cultureel congres. Openlucht theater 8.15 uur: De getemde feeks (bij slecht weer in Britannia). Electro: De liefde van een prinses, a.l. Schouwburg: "Wie wordt mijn moorde naar, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Strijd tegen de verdovende middelen, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jenny, 16 j. SAS VAN GENT Olympla 8 uur: Monpti, 18 j OOSTBURG Ledel 8 uur: Strijd tegen de verdovende middelen, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jenny, 18 j. Concertgebouw 8 uur: De schrik der bandieten, 14 j. NIEUW-NAMEN Schieting staande wip IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Koning Voetbal. KOEWACHT P. v. Hove 2.30 uurt Schieting staande wip. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Het rijk in de bergen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De tijger valt aan. TERHOLE Wed. de Cock 3.30 uur: Schieting. SAS VAN GENT Olympla 8 uur: Monpti, 18 j AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Monpti, 18 j. MIDDELBURG Concert- en gehoor zaal 10.45 uur: Cultureel congres. VLISSINGEN Britannia 2 en 8 uur: Zeeuwse culturele dag. HEINKENSZAND Muziekkiosken 2.30 uur: Muziekfeest. DE KWITANTIES VOOR HET DERDE KWARTAAL 1958 WORDEN BEGIN JULI A.S. UITGEZONDEN. Indien U de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van f 7.te stor ten of over te maken op onze girorekening no. 278841 en wel vóór 30 juni a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van f 8.20. Administratie Dagblad De Stem

de Stem | 1958 | | pagina 2