Engels plan voor Cyprus: zeven jaar „internationaal" Foto voor Anjeractie - ...dus bierweer! Djakarta veroverde Menado's Kritiek op Kroestjev te Moskou? DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR Algemene vorming vliegveld Leo v.d. Pluym was middelpunt van wet-strijd f1000.- muzikale op school Pleegde Dussenaar contractbreuk WIN DAGBLAD VOOR ZEELAND Grieken en Turken autonoom in eigen gemeenschapszaken Griekenland niet akkoord Oosten" gewipt in toernooi om wereldtitel Kabinetscrisis in de West? Mr. Kranenburg onderscheiden Weer debat gehuwde onderwijzeres Wei n.g zon Deurwaarder aan finish Bewezen betere regenkleding BLAZERS IN STIJL Jeuuisen^ Hammarskjoeld tegen militaire interventie Einde Londense havenstaking Prins tenen elektronisch brein 98e JAARGANG No. 22787 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A.. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor GodKoningin en Vaderland VRIJDAG 20 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek^ Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOStIÜRG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). De Britse premier, MaeMillan, heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Britse plan voor Cyprus dit eiland een gysteem van vertegenwoordigde regering zal geven met Turkse en Griekse Cyprioten, die elk in hun eigen gemeen schapszaken autonomie zullen hebben. Bij het afleggen van zijn verklaring, op verzoek van de NAVO twee dagen uitgesteld, zei MaeMillan, dat de Griekse en Turkse regering gevraagd zal worden met de' Britse gouverneur samen te werken om deze politiek te verwerkelijken. De premier be schreef de nieuwe politiek als een „avontuur voor het deelge nootschap" tussen de gemeenschappen op het eiland en de rege ringen van Griekenland, Turkije en Engeland. HIJ deelde mee de premiers van Griekenland en Turkije persoonlijk verzocht te hebben om deze politiek in een geest van samenwerking en matiging te benaderen. Spijts dit alles heeft een Griekse regeringswoordvoerder dit plan reeds „fundamenteel onaanvaardbaar" voor Griekenland genoemd, indien er geen veranderingen in worden aangebracht. De Turken, die, aanvankelijk het voor stel nog nader zouden overwegen, heb ben het. naar laat op de avond uit welingelichte kringen verluidde, even eens verworpen. Om tijd te winnen voor de vol ledige uitwerking van „het nieu we oeginsel van deelgenootschap" zal de internationale status van het eiland zeven jaar onveranderd blijven. (Dit betekent, dat het eiland onder Britse soevereiniteit blijft) Om aan het verlangen van de Griek se en Turkse Cyprioten naar een er kenning als Grieken en Turken tege moet te komen, zal de Britse regering een overeenkomst toejuichen, waarbij zij met behoud van hun Britse natio naliteit ook de Griekse of Turkse na tionaliteit zullen verkrijgen. Er zal een afzonderlijk huis van vertegen- VIERHONDERD personen zijn tot dus ver in India om het leven gekomen tengevolge van een hittegolf, die reeds enkele weken aanhoudt. VAN EEN VERONTRUSTEND afster ven van vruchtbomen, tengevolge van het optreden van zgn. kanker in vruchtbomen (in de Gelderse Vallei), is geen sprake, zegt de Plantenziek- tenkundige Dienst. Evenmin is dit een geheimzinnige ziekte. DE ZESDE NOTA inzake de indu strialisatie van Nederland en de nota inzake de investeringsaftrek zijn thans op de agenda van de Tweede Kamer gebracht. De beraadslaging erover be gint niet voor 1 juli a.s. HET MINISTERIE van Oorlog heeft een order geplaatst van 27.7 miljoen gulden voor militaire voertuigen. DE HOGE Autoriteit heeft besloten voor 50 percent bij te dragen in de kosten van herscholing der arbeiders van drie (onrendabele) Belgische mijnbouwmaatschappijen, die ontsla gen zijn of binnenkort ontslagen wor den. Het betreft 6.000 arbeiders. OM BLIJK te geven van waardering voor tienjarige vrijwillige dienst bij bepaalde korpsen (o.m. Nationale Re serve. reserve-grensbewaking, korps luchtwachtdienst en noodwacht) is bij k.b. onder de naam „Vrijwilligersme- daille" een medaille met bijbehorend lint ingesteld. DE BANK of England heeft met in gang van gisteren het disconto ver laagd van tot 5 percent. TRANSACTIES op de Parijse goud- markt bereikten gisteren een nieuw record: 6500 staven baar goud van 1 kilo en 300.000 gouden Napoleons werden verkocht. De waarde van de transactie wordt geschat op ruim 5 miljard frank. woordigers komen voor elk van beide gemeenschappen en deze zullen wet gevend gezag hebben in gemeen schapszaken. Het gezag voor binnenlands bestuur op ander gebied dan de veiligheid binnen de gemeenschap of in het land zal berusten bij een raad onder voor zitterschap van de gouverneur, die over aanvullende bevoegdheden zal beschikken om te verzekeren, dat de belangen van beide gemeenschappen beschermd worden. Deze raad bevat voorts vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse regering en zes leden, gekozen uit de leden van beide huizen, te weten vier Griekse en twee Turkse Cyprioten. Gevraagd hoe de situatie zal zijn in dien dit plan niet aanvaard wordt, zei MaeMillan dat de Britse regering ook dan haar beloften gestand zal doen Vetorecht Buitenlandse zaken, defensie en binnenlandse veiligheid ressorte ren onder de gouverneur, die daarover overleg pleegt met de vertegenwoordigers van de Griek se en Turkse regering. De gou verneur heeft het recht van veto. De Britse regering is van mening, dat. als het nieuwe plan volledig in werking kan treden, de gewelddadig heden op het eiland een einde zullen nemen. Daarna zal Engeland de nood toestand misschien kunnen opheffen, waarmee de terugkeer voor verban nen Cyprioten open zal staan. MaeMillan zei, da- als Griekenland en Turkije bereid zijn om gezamenlijk mee te doen aan dit experiment, En geland te gelegener tijd bereid zal zijn de soevereiniteit over het eiland als 55 Er is opnieuw een schifting gemaakt onder de meesterploe- gen, die in Zweden om de we reldtitel voetbal strijden. In de kwartfinales, die giste renavond werden gespeeld, ver dween het „oosten" geheel. De Russen verloren onder stormen van gejuich van Zweden (2-0), terwijl Zuid-Slavië met 1—0 werd gewipt door Duitsland. Ook het dappere Wales verloor. Het ging met 10 ten onder tegen de fabelachtig knap voet ballende Brazilianen. Frankrijk won het royaalst Het versloeg Noord-Ierland met 40. In de halve finales, die dins dag 24 juni worden gespeeld, komt Duitsland uit tegen Zwe den en Frankrijk tegen Brazilië. een bijdrage aan een blijvende oplos sing met hen te delen. Uit goede bron in Parijs verneemt ANP, dat de NAVO zelf mogelijk een garantie voor de toepassing van het Britse plan zal geven. In welingelichte Londense kringen verwacht men, dat aartsbisschop Ma- karios over een maand verlof zal krij gen naar Cyprus terug te keren. In Willemstad verwacht men een kabinetscrisis, zulks in verband met de omstandigheid, dat de gevol machtigde minister uit Den Haag is teruggeroepen voor overleg en dat twaalf leden der Staten een speciale zitting van dat college hebben ge vraagd ter herziening van het sta tuut. Er gaan onbevestigde geruchten, dat de regering spoedig wil aftreden. Als oorzaak van dit alles noemt men de kwestie-De Wit. Moskou zal wellicht binnen 48 uur een communiqué uitgeven over de huidige geheime bijeenkomst van het centrale comité der communistische partij. Berichten uit Belgrado melden, onder aanhaling van welingelichte Oosteuropese kringen", dat premier Kroestjev de vorige maand te Moskou is gekritiseerd wegens enige van zijn „overijlde acties" en men neemt aan, dat de positie van de partijleider op de bijeenkomst wordt besproken. De kritiek op Kroestjev zou afkom stig zijn van enige leden van het cen trale comité. Waarnemers te Belgrado geloven niet, dat er op het ogenblik veranderingen in de Sovjet-leiding zullen worden bekendgemaakt. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mr. F. J. Kranenburg, gewezen staatssecretaris van Oorlog. (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van een wetsontwerp, dat enige niet on belangrijke wijzigingen in de l.o.-wet aanbrengt. Het Spaans wordt facultatief bij het ulo. De onderwijzers van de lagere school krijgen bij de geschiede nisles de opdracht wat meer te vertellen over de staatsinrich ting. In de muziekles zal niet Het hoofdkwartier van het In donesische leger te Djakarta heeft bekendgemaakt, dat rege ringstroepen het vliegveld van Menado hebben bezet. Dit zou, volgens berichten, reeds op 16 juni gebeurd zijn. Het vliegveld, Mapanget, ligt on geveer 15 km ten noorden van Me nado. De hoofdmacht van de maandag gelande regeringstroepen zet haar opmars in noordelijke rich ting naar het bolwerk van de op standelingen voort. Volgens ra dio-Djakarta zijn de schoten, die in de strijd tussen de opstandelin gen en regeringstroepen worden gewisseld, al in Menado hoor baar. Mapanget is 't belangrijkste vliegveld dat nog in handen van de opstande lingen was. Zij beschikken nu nog over een klein landingsterrein dicht bij Menado. Eerder hadden regeringstroepen de havenstad Bitung op Noord-Celebes volledig bezet. Voorlichting Bij besluit van president Soekarno heeft de Indonesische regering een regeling bekendgemaakt over de op richting van een orgaan voor de coördinatie van de voorlichting. Dit heeft tot taak, meer effectief het ge bruik van en de controle over voor lichtingsinstanties. propaganda- en andere verbindingskanalen te coördi neren. De Griekse kapitein Joseph Psa- coulakis van het Costaricaanse vrachtschip Mintric is door de recht bank te Soerabaja veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 roepiahs, subsidiair vier maanden gevangenisstraf we gens hulp aan de opstandelingen in Noord-Celebes en schending van het verbod inzake scheepvaart in de wa teren bij de kust van Celebes. Het schip zal worden geconfisqueerd en de kapitein moet de kosten van het ge- ding betalen. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donder dagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Overwe- gend matige wind tussen zuid en west. Dezelfde middagtemperatu- ren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Regen of motregen hij tussenpozen. In de middag opklaringen mogelijk van- uit het westen. Plaatselijk neve- I Hg. Vandaag: zon onder 21.03 uur Maan onder 22.46 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan op 9.15 uur. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) Leo v.d. Pluym was gisteren het middelpunt van een wet- strijd. Die werd geleverd in het gebouw van de Arrondissements MIUMHIMtlMHlMUHM Weerdienst INT9S P London seint Komende da gen weinig kans op wer kelijk vast weer. Ofschoon het weekeinde voornamelijk droog zal zijn moet men zo nu en dan veel bewolking verwachten. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse Bier een reis van Win binnen 8 dagerv' Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best Postbus 2200. Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij metinq De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bi; meer qoede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld) Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12,7 uur zon, geen neerslag De prijs wordt verdeeld onder de 12 goede voorspellers WAT IS IMCOS 7 Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de gealliéerde operaties voorspelden. WEES ZELF WEERKUNDIGE: Hap in een groot glas koel bier Als 't smaakt en verkwikt, dan is het bierweer Als 't niet smaakt dan hebt u 't vprkeerde glas gepakt 't Is namelijk alti|d bierweer' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij 'Ik ben dol op B B Vriend 'Bent u niet jaloers op Brigitte Bardot, mevrouw?' Zij 'Pardon, we houden beiden van het Beste Bier I' rechtbank te Breda, waar advo- een contract en ondertussen fietsen eaten in deftig zwart wat on wennig het vaderlandse wieler- wereldje doorvorsten, op zoek naar een uitspraak in de inmid dels fameus geworden contract kwestie. Men weet hoe het kwam: Bij de finish van de Ronde van Neder land in Leeuwarden stond een vrien delijke deurwaarder klaar met een dagvaarding voor Leo v. d. Pluym. Of hij de volgende dag ..omstreeks 16 uur" voor de rechter wilde komen. Dat was donderdag. De Dus senaar kwam niet. Hij was doende zich naar de derde plaats te fietsen in de rit naar Nijmegen op't moment, dat er over hem werd gepraat. Daarmee begon mr. Kimmel, die namens Locomotief uitlegde, dat v. d. Pluym begin 1956 een contract met deze rijwielfabriek had gete kend, dat tot augustus van dit jaar gold. Maar toen Pellenaars (,,De kwade genius in deze zaak", zei mr. Kimmel. verwijtend het hoofd schud dend) ruzie kreeg met Locomotief en als manager werd ontslagen, lieten ook enkele renners uit de ,,stal" van Locomotief, onder wie v. d. Pluym, het afweten om met de grote baas mee over te gaan naar Magneet. Locomotief kon daar niet al te hard om lachen en vlak voor de start van de Ronde van Nederland nam de fabriek wraak door een dwangsom te eisen voor elke dag, dat de overtreding voortduurde. Vandaar dit kort geding. TSiet akkoord Tevoren kreeg een andere betrok ken renner, Michel Stolker, zoiets te verwerken. In dat geval vond de rechtbank (van Utrecht) de eis rede lijk. ,,Maar", zo verklaarde mr. Buddemeyer uit Tilburg, die de be langen van v. d. Pluym behandelde met nadruk, „maar Stolker was ak koord gegaan met de contractwijzi ging, die nodig werd, toen Pellenaars als vertrouwensman tussen Locomo tief en de renners de laan werd uit gestuurd. En v. d. Pluym was niet akkoord. Die wilde liever bij de ..baas" blijven. De baas ging naar Magneet en v. d. Pluym ging mee..." Mr. Kimmel vond dat allemaal goed en wel, maar een contract is de betrokken renners toch maar flink in de kleuren van een concurrerende fabriek. „Pellenaars wil Locomotief in een hoek trappen", aldus pleiter, „om zich zo genoegdoening te ver schaffen voor het feit, dat de fa briek hem wegens diva-kuren op straat zette." Vandaag uitspraak De president, mr. K. Schellenbach, vroeg of er haast bij was. Er WAS haast bij. Ieder dag is er één. Daar om beloofde hij zijn best te doen de volgende dag (vandaagl om tien uur uitspraak te doen. Maar de zaak kan ook worden aangehouden tot volgende week. Met beleefde buigingen ging het ge zelschap uiteen, terwijl v. d. Pluym een provincie of wat verderop zo hard mogelijk aan het rijden was en Pellenaars in zijn ploegleidersauto naar de renners van zijn equipe aan moedigingen schreeuwde, die men in het kleine rechtszaaltje wellicht niet zou hebben kunnen thuis brengen.... Ook gij, Kees Kees Pellenaars is inmiddels ge dagvaard om op 24 juni voor de rechtbank te Amsterdam te ver schijnen voor een kort geding, aan hangig gemaakt door de Locomotief, inzake de rechtsgeldigheid van con tracten, welke hij destijds met en kele renners heeft afgesloten. Als getuigen zijn de renners De Groot, Van der Pluym en Stolker gedagvaard, alsmede drie leden van de Sportcommissie van de KNWU. Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin werd door het koninklijk paar exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen, waarvan de prins regent is, voor de jaarlijkse inzameling aan het einde van deze maand voor het Neder landse culturele leven. (Advertentie) (Advertentie Meuwsen brengt blazers in kwaliteit en afwerking zoals BARRINGTON een begrip is (vanaf f 55.-). Een prettige dracht voor een man met gevoel voor stijl. Bijbehorende pantalonsnaar keuze (vanaf f 42.50) Bij tof nualtrr kunt u stijlvol terecht EINDSTRAAT 19 BREDA TEL. 3567 meer alleen gezongen worden, maar komt algemene muzikale vorming aan de orde. Aan de leerlingen zal kennis van de verkeersregels worden bijge bracht. Voorts zijn er nog een aantal kwes- ties van organisatorische aard. De mi nister vond o.a. zeer belangrijk, dat op grond van deze wet de basisschool van 6 jaar kan ontstaan, waarnaar al sinds de baanbrekende nota-Rutten over de onderwijsvernieuwing wordt uitgezien. Er zijn reeds enige amendementen ingediend. De heer J. Peters <KVP) wil wel de thans voorgeschreven 1040 lesuren per schooljaar aanvaarden, maar niet een vast aantal lesuren per dag. Hi.i zag hierin een aanslag op de principiële vrijheid van onderwijs. De minister bestreed zijn amende ment op praktische gronden. Een amendement-Van Sleen (PvdA) werd door minister Cals ten sterkste ontraden. Het wil een artikel schrappen, waarin aan de gemeenteraden de eenmaal ver worven bevoegdheid wordt gela ten om eventueel een onderwij zeres na haar trouwen te ontslaan. Minister Cals wees er op, dat deze bepaling in de plaats komt van een, die dit ontslag dwingend voorschrijft en dat het dus juist in de richting göat van wat de socialisten willen. Men kan echter niet aan de zelfstan digheid van de gemeenteraden gaan tornen. De heer Peters zei, dat uit de jurisprudentie wel is gebleken, dat de bevoegdheid inderdaad aan de ge meenteraden zal ontvallen, wanneer deze niet in de l.o.-wet uitdrukkelijk wordt vastgelegd. Terwille van de gemeentelijke auto nomie ging hij dus met de minister mee. Enige leden van de KVP-fractie wil len zich nog beraden. Ook de CH was niet eenstemmig. De WD moet van de bevoegdheid van de gemeenteraden op dit punt niets hebben en steunt dus het amendement-Van Sleen. De ar staat achter minister Cals. Secretaris-generaal Hammars kjoeld die gisteren te Beiroet is aangekomen, heeft het duidelijk gemaakt, dat hij tegen militaire interventie van zelfstandige mogendheden in Libanon is ge kant, zo is in officiële Libanese kringen verklaard. Hij zou van oordeel zijn, dal waarnemers van de V.N. voldoende in staat zouden zijn om de grenzen te controleren. Brits advies In opdracht van zijn regering heeft de Engelse ambassadeur in Beiroet, sir George Middleton, de 2.500 tot 3.000 Engelsen in Libanon geadvi seerd het land te verlaten. Van hen zijn vele gezinsleden van Engels personeel van oliepijpleiding- maatschappijen. Alle Londense havenarbeiders zul len maandag a.s. weer aan het werk zijn. 12.000 stakers hadden het werk hervat. De overige 8.000 hebben be sloten hun staking maandag a.s. t« beëindigen. Ook de staking van vleessjouwers en bestuurders der vrachtauto's voor vleesvervoer van Smithfield, die de aanleiding werd tot de Londense ha venstaking, zal maandag a.s. eindi gen. Vertegenwoordigers van het 50.000 man omvattende Londense busperso- neel, dat ruim anderhalve maand ge leden in staking ging, hebben beslo ten op een vandaag te houden massa vergadering de stakers aan te raden een compromisplan te aanvaarden en morgen weer aan het werk te gaan. Prins Bernhard heeft giste ren een vergeefse strijd gevoerd op de honderd velden van het dambord tegen het elektronisch brein in het nieuwe Rekencen trum van Bull-Nederland' te Amsterdam. Nadat de prins in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten met een druk op de knop het nieuwe elektroni sche rekencentrum had geopend, nodigde de middelgrote elektro nische rekenmachine de prins uit ..als voorbeeld van de mo gelijkheden, die de machine biedt", haar tegenstander te willen zijn op het dambord. De prins trachtte met een witte schijf vijf zwarte schijven te passeren, waarbij de rekenma chine telkens de beste tegenzet aangaf uit de x-mogelijkheden. De prins zuchtte diep toen hij na circa tien zetten zijn onmacht moest erkennen en een laatste poging deed, de partij te win nen door een niet geoorloofde zet te doen. Het elektronische brein bromde direct zeer hoffe lijk: „Deze zet is niet volgens de spelregels".

de Stem | 1958 | | pagina 1