Zeeuwse middenstand ziet toekomst somber in Hoofdpijn? ASPRO GiCf mij maar Nescafe PagblaD pcetera Fanfare Westdo blies meeste punten bijeen Hise&Fi Tjoba (korfbal) behield leiding op het nippertje R.-k. Politiebond vond weer de weg naar Den Bosch nare dagen Dolfijnrit op zaterdag WRAAK DE BESTE TROEVEN PROVINCIAAL BESTUUR Koningsgaai had het zwaar hij schieting in IJzendijke Palmolive met zuivere olijfolie TWEEDE BLAD WOENSDAG 18 JUNI 1958 Gezamenlijke nota aan Geel Staten Vestigingskansen zullen groei van bevolking stimuleren Muziekconcours Sint Jansteen Prestatie van Oudenbosch DE politieke verhoudingen in Bel gië zijn nu wel zeer gecompli ceerd. In de Senaat heeft de CVP een royale meerderheid van 91 te gen 83 stemmen, in de Kamer staan links en rechts met elkaar in even wicht. Een homogene regering van katholieken zou in één tak van de volksvertegenwoordiging wel erg sr'^en van het toeval zijn blootgesteld. Vandaar het streven naar een coalitie, hetzij met de so cialisten hetzij met de liberalen. Vier jaren linkse regering heeft echter de verhoudingen zeer ver scherpt. Voor het in de linkse par tijen overheersende anti-clericalis- me is het een moeilijk te verteren brok inzake de schoolkwestie meer armslag te geven aan het bijzonder onderwijs. De meerderheid van het bestuur der Belgische Socialistische Partij heeft zich hiertoe blijkbaar niet kunnen vermannen. Op de achtergrond staat echter ook de mogelijkheid van een Kamerontbin ding met nieuwe verkiezingen. De ovp kan zich daar rustig aan wa Yerkeersexamen te IJzendijke Uitreiking van 65 diploma's 2'ASPRO" -en tffattufeeb fit! Akkoord tussen Frankrijk en Tunesië Stakende vrouwen in Portugal Zomeravond voetbal in Zeeland Drie huwelijken Echtpaar door gaa verstikt Verkennerslei der onderscheiden gesloten Kinderlijkje in koffer Noodwachtera dijklcger AKKERTJES" Oost-Duitsland wil verklaring van soevereiniteit Schieting Soranus II Zeeuws record De r.-k. middenstandsbond, afdeling Zeeland en de chr. mid denstandsbond gewest Zeeland hebben vanmorgen G.S. van Zeeland met een begeleidend schrijven een middenstandsnota over „Zeelands toekomst en de middenstand" aangeboden, waar in zij hun ongerustheid uitspre ken over de huidige situatie en de warme belangstelling van G.S. vragen voor hun visie op deze kwestie. In de nota wordt o.m. het volgende gezegd: ,,Daar de middenstand bé- hoort tot de verzorgende sector, zal het ieder duidelijk zijn, dat de toe komst van de middenstand afhangt van de toekomst der andere sectoren. Voor Zeeland zien we in de afgelopen jaren een tekort aan stuwende bedrij ven. waardoor de natuurlijke bevol kingstoename niet ter plaatse kan worden vastgehouden. Deze voortdurende uitstoting van de bevolking heeft een plaatselijke achteruitgang van de bevolking ten gevolge, terwijl regionaal de bevol kingstoename opvallend ver achter blijft bij de landelijke bevokingsgroei. Tevens zien we opvallend de sterke veroudering van de bevolking, het geen ook inhoudt, dat de plaatselijke bevolking minder consumptief is. Tevens heeft de economische situa tie, die hierboven werd aangegeven, tengevolge, dat het kindertal relatief te klein is. daar degenen, die in de huwbare leeftijd zijn, voor een groot deel wegtrekken. In Zeeland is een sterk gespreid woonpatroon te zien. Voor de plaatselijke middenstand houdt dit grote bezwaren in, omdat hun afzetgebied daardoor te klein is of omdat men bij bezorging van ar tikelen veel meer tijd per klant moet besteden dan bij een dichtere bevol kingsgroep. De geringe «onsumptiebehoefte zal ook voor een deel samenhangen met de agrarische mentaliteit van de be volking. Het consumptief element op de dorpen wordt versterkt, zodra door industrie en andere niet-agrarische bestaansmiddelen de mentaliteit van de bevolking verandert, althans zich meer aanpast. Hier moge ook gewezen worden op de recreatieve mogelijkheden, die opgesloten liggen in het Deltaplan. Ook hierin zal voor de middenstand een nieuwe en vergrote bron van inkomsten schuilen. Door aanleg van wegen, beplantingen, ontspannings gelegenheden bij ongunstig weer enz. zal men de toeristen aan het gebied moeten binden. Maar hierbij zal ook rekening gehouden moeten worden met de belangen van de bestaande middenstand. Verbindingen Voor industrievestiging zowel als voor de recreatieaantrekking werkt het huidig gebrek aan goede ver bindingen alsnog remmend. Daarom dient men het komend Deltaplan ook zo uit te voeren, dat er voldoende rekening wordt ge houden met de noodzakelijke weg verbindingen. Hierbij is het van het grootste belang, dat men zo wel de vaste-oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen alsook de centrale Zeeuwse weg door de Oosterschelde als aanvullende wer ken binnen het kader van het Deltaplan ten spoedigste ter hand neemt. Sociaal-cultureel Tenslotte moge nog gewezen worden op de sociaal-culturele achterstand van zuid-west Nederland. Dit hangt samen met de grote afstand naar de bestaande cultuurcentra in Neder land. de zeer gebrekkige verbindin gen in het Deltagebied en tevens met een gesignaleerde achteruitgang en de uiterst dunne verspreiding van de bevolking. Dit tekort wreekt zich niet alleen op de plaatselijke midden stand en hun kinderen, maar weer houdt ook de vestiging van leiding gevend en uitvoerend personeel. Alleen een algehele sanering in deze en een daarmee samengaande sociaal-culturele politiek kan dit be zwaar opvangen. Door de komende Deltawerken en de Benelux-integratie wordt het mogelijk om de vestigings factoren aan de Schelde te be nutten. De kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlis- singen met het Sloeplan dienen de uitgangspunten te zijn voor de verwezenlijking van deze mogelijkheden. Er wordt dan een regionale eco nomische basis gelegd om alle bo vengenoemde bezwaren te ondervan gen. De bevolking zal weer plaatse lijk vastgehouden worden, een ver jonging van de bevolking wordt weer mogelijk, het aantrekken van leiding, gevenden wordt niet meer tegenge houden en met de toename van het getal zal ook een verschuiving plaats hebben van overwegend agrarische mentaliteit naar een meer stedelijke. Dit alles zal een noodzakelijke in jectie betekenen voor het behoud en verdere opbloei van de midden- standsbedrijven. Eikels worden bomen" uit West dorpe behaalde tijdens het door de r.k. bond van harmonie- en fanfare gezelschappen georganiseerde con cours te St. Jansteen het hoogste aan tal punten. Het waren er 294. Dat houdt voor de Westdorpse fanfare promotie in. Het concours te St.-Jansteen, waar St.-Jansteen gastheer was, waarbü het gezelschap de steun van de ge meente en de pastoor ontvangen heeft, is een succes geworden. Het trok belangstelling, het was fraai weer en er is met enthousiasme ge speeld voor de officiële erkenning van de jury. De deelnemers, uit Zeeland en Brabant, werden voor de aanvang van het concours door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester J.I.M. Reuser verwelkomde hen har telijk en bracht hulde aan pastoor Preyers. die tot de oprichters van de r.k. bond van harmonie- en fan faregezelschappen in het bisdom Bre da behoort. De heer E. van Daele, voorzitter van St.-Jan en de heer Th. Vlassenrood uit Hulst, voorzitter van de afdeling Z. Vlaanderen van de diocesane bond, voegden hun wel- "pwINTIG maanden na de Hon gaarse revolutie hebben de bloeddorstigen wraak genomen: Imre Nagy en Pal Maleter zijn terechtgesteld. Door geniepige me thodes, met schending van elemen taire ereregels, heeft men beiden in handen kunnen krijgen. In een geniepig proces is het vonnis der wrake gevallen. Achteraf krijgt de wereld te horen, dat de gerechte lijke moord is voltrokken. Maar al die geniepigheid onthult weer eens het ware gezicht van het commu nisme. Het is niet dat van de jo viale wodkadrinker Kroestjev met een vredesduif op iedere schouder en een vloed van menslievende woorden in de mond. Het commu nisme blijft in zijn wezen onver draagzaamheid en geweld tegenover ieder, die de vrijheid lief heeft. Deze vonnissen moeten toch ook weer eens aan het nadenken zetten al degenen, die in het communisme een evolutie menen te ontwaren, waardoor we er niet meer zo afwij zend tegenover behoeven te staan. Wederom vragen we: Waar blijven nu de petities en manifesten van verdoolde intellectuelen, die zo grif hun handtekeningen geven, als de communisten er om leuren? gen, want de meerderheid in de Senaat staat toch vast. Bovendien zou de dwarsigheid van de linkse partijen de kiezers wel eens slecht kunnen bevallen, zodat de CVP dan ook een goede kans maakt op een meerderheid in de Kamer. Daarom zou deze dwarsigheid te elfder ure nog wel eens kunnen verdwijnen. In ieder geval heeft de CVP de beste troeven in handen. Ze kan het spel in alle gemoedsrust spelen. J-JET Vrije Volk maakt er bezwaar tegen, dat de KVP in Noordbra- bant. weer alle zetels van Gedepu teerden voor zich opeist. De KVP kan dat op grond van haar getal sterkte gemakkelijk doen. Ze bezet immers 52 van de 64 zetels. Dat is twee meer dan in de oude Staten. De PvdA, de enige, die aanspraak maakt op óók-een-gedeputeerde, viel terug van 9 op 8 zetels. De omstandigheden hebben zich dus ten gunste van de KVP gewijzigd en, daarop lettend, is er geen enkele reden om in de politieke samen stelling van het College van Gede puteerde Staten een wijziging aan te brengen. De socialisten bezetten maar één achtste van het aantal zetels. Er zijn zes zetels van Gede puteerden te bezetten. Rekenkun dig komen ze dus aan die ene zetel ook niet toe. Nu moet men daar natuurlijk in alle omstandigheden niet zo'n strak sommetje van ma ken. We kunnen ons een situatie indenken, dat het toekennen van een gedeputeerde-zetel aan de PvdA redelijk zou kunnen worden geacht. Als er bijvoorbeeld een dui delijk doorzetten van „de door braak" was gebleken, zou aan dit verlangen van de PvdA vermoede lijk ook zijn tegemoet gekomen. Het tegendeel is nu echter waar. De vloed is weer aan het terugebbcn. De PvdA kan er ook geen aanspraak op maken, dat zij als belangrijkste vertegenwoordiger van het niet- katholieke volksdeel zou fungeren. Ze werft immers ook onder katho lieken en men kan vermoeden, dat ze zelfs een katholiek als kandidaat gedeputeerde naar voren zou schui ven. In deze verhoudingen kunnen we het verstaan, dat de KVP, ge rugsteund door zulk een duidelijk mandaat van de kiezers, de volle bestuursverantwoordelijkheid wil blijven dragen. De ervaring heeft geleerd, dat daarbij de belangen van het niet-katholieke volksdeel niets te vrezen hebben. kom bij dat van mr. Reuser en na een welkomstdronk kwamen in de patronaatszaal de muziekinstrumen ten voor de dag en was het ernst geblazen. Het jaarlijks concours van de dio cesane bond staat zeker op peil. Daarvan getuigen de verplichte num mers. Dat voor de ere-afdeling har monie waren b.v. Drie dansen, van Monster en de Oudenbossche harmo nie, die in deze afdeling uitkwam, was er niet voor teruggeschrokken in zijn twee keuzewerken de Finlandia van Sibelius op te nemen! Dat de Oudenbosschenaren wisten wat ze de den, toont het behaalde aantal pun ten aan 292. Een prestatie. Opvallend is het doordringen van de moderne muziek in het repertoire: niet alleen opvallend, maar ook toe te juichen. Wat ook opviel: dat zo vele deelnemende gezelschappen hun concoursstukken kozen uit de werken van de Nederlandse componist Boe- dijn. De uitslag van het concours luidt: Ere-afdeling Harmonie: Oudenbos sche Harmonie, 292 pnt. Ie pr. Ie afd. Harmonie: Nederland en Oranje, Rucphen, 284 pnt. Ie pr. Ie afd. Fanfare: St. Cecilia Eensge zindheid, Halsteren, 264 pnt. Ie pr; De Unie. Fijnaart, 258 pnt. 2e pr. 2e afd. Fanfare: Con Affezione, Kwa- dendamme, 273 pnt. Ie pr. Kunst na Arbeid, Schijf, 254 pnt. 2e pr. 3e afd. Harmonie: R.K. Harmonie Oranje, Wouw, 246 pnt. 3e pr. 3e' afd. Fanfare: St. Franciscus, Sluiskil, 288 pnt., Ie pr.: Eikels wor den bomen, Westdorpe. 294. Ie pr. Fanfare Excelsior, Terhole, 282 pnt. Ie pr.Eendracht Maakt Macht, Helden, 264 pnt. Ie pr. 4e afd. Fanfare: St. Cecilia, 's Hee- renhoek, 255 pnt. 2e pr. Scheldezo- nen. Nieuw Namen, 261 pnt., 2e pr Wernhout Vooruit, 288 pnt. Ie pr. Nadat de jongens en meisjes uit de hoogste klassen der r.k. jongens- en meisjesschool en van de Openba re Lagere School te IJzendijke het praktische gedeelte van het examen voor het diploma van Veilig Verkeer hadden afgelegd werden de behaal de diploma's door de loco-burgemees ter Termote in de raadszaal van het gemeentehuis persoonlijk overhan digd. Allereerst sprak opperwachtmees ter Vennix nog een woordje tot de jeugd. Over het algemeen was hem gebleken, en de cijfers wezen het uit, dat de verkeersborden en ver keerstekens gekend waren. Een be paalde fout was door velen tijdens het praktische gedeelte gemaakt. Bij het nemen van een linkerbocht had den velen verzuimd even achterom te kijken naar het achteropkomend verkeer. De opperwachtmeester hoopte dat de jongens en meisjes nu ook de kennis in praktijk zouden brengen. Hij zou graag zien, dat de jeugd door de pas verworven kennis een voorbeeld in het verkeer zou worden voor de ouderen. Loco-burgemeester Termote felici teerde de 65 deelnemers met hun re sultaat. Ook drong hij er bij de jeugd op aan steeds te blijven rij den zoals tijdens het examen. Voor al de meisjes gaf hij de raad steeds "heer in het verkeer" te zijn, dan zou de opmerking "als er een dame achter het stuur zit. ga dan maar een beetje aan de kant" wel ver dwijnen. De heer Termote bracht vervolgens dank aan de opperwachtmeester, aan de hoofden der scholen en aan het onderwijzend personeel, waarna hij de diploma's uitreikte. Allen, die het cijfer 8 of hoger hadden ver diend, ontvingen met het diploma een fraai mouwembleem. Robert van Op- dorp en Frank de Smit hadden het gepresteerd beide examens foutloos te maken, waardoor zij met lof slaagden. Een daverend applaus had. den zij daar extra voor verdiend. Tot slot dankte de heer Cornelis, hoofd der r.-k. jongensschool, de lo co-burgemeester voor de welwillend heid de diploma's uit te reiken en de opperwachtmeester Vennix en de beide andere wachtmeesters voor het vele werk, door hen verricht. (Advertentie) zeker en ge»"- 1 en opgewektheid ter Normaal Coffcïnevrij Espresso Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! 's Werelds meest favoriete Instant Coffee Het onafhankelijke linkse blad „Paris Journal" meldt, dat de regering van De Gaulle met pre sident Bourguiba van Tunesië overeenstemming heeft bereikt over de kwestie van de Franse troepen in Tunesië. Volgens het blad houdt het akkoord het volgende in: 1. Vóór oktober trekken zich 12.000 man terug op de marinebasis Bizerta en verlaten 7.000 man het land. 2. Er zal worden onderhandeld over een „tijdelijke status"' voor Bi zerta. 3. De wederzijdse ambassadeurs gaan naar hun post terug. De Veiligheidsraad zal, zoals ver wacht werd. hedenavond bijeenko men om de kwestie van de legering van Franse troepen in Tunesië te behandelen, aldus is door het secre tariaat van de V.N. officieel bekend gemaakt. Tjoba is er op het nippertje in ge slaagd de leiding te behouden in de eerste klasse van de Zeeuwse korf balcompetitie. Het Souburgse Animo weerde zich geducht en het werd tenslotte een benauwde 45 overwinning voor de koplopers. Togo, nummer twee van de ranglijst, deed het tegen hekke- sluiter Volharding met duidelijker cijfers (152). Swift 2 won met 43 van het bezoekende Vios, dat echter tegen deze uitslag protest aanteken de. In de 2e klasse A bonden Vitesse en TOP de strijd om de leiding aan. Vitesse zag zich op eigen veld de beide punten ontnomen (24), zodat TOP de leiding kon overnemen. Vitesse moest zelfs nog de tweede plaats afstaan aan Zuidwesters, hoe wel deze ploeg tegen het bezoekende Swift 3 niet verder kwam dan een 33 gelijk spel. BKC was net niet opgewassen tegen Tjoba 2 (45) en kwam dus weer wat steviger op de onderste plaats. In de 2e klasse B ging Luctor in Goes om de volle buit bij Togo 2 (15) en kwam daardoor samen met Olympia aan de kop. Eendracht moest in Volharding 2 de meerdere erkennen (35) en bleef dus zonder een enkel puntje lantaarndrager. In 3A liet Animo 2 de kans om op de eerste plaats te komen voorbij gaan. want het kreeg in St. Laurens van Ondo een 63 nederlaag te slik ken. Vedo had niet de minste moeite met Swift 6 (0—15) en kwam daar door een heel eind in de lift. TOP 2 trok op eigen veld tegen Stormvogels aan het kortste eind (23). In 3B zette Blauw-Wit zijn opmars voort. De dames en heren uit Kloetin- ge behielden ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje de leiding, want ook Scampolo 2 moest met le ge handen naar huis (95). Zeelan- dia 2 veroverde de tweede plaats door bij WKV de beide punten weg te halen <46). In 3 C kreeg hekkesluiter VZOD twee nederlagen te slikken. Van Vo po 2 werd met niet minder dan 171 verloren cn van het eigen eerste twaalftal met 100. Kats kwam op de tweede plaats, dank zij een be nauwde 34 zege op Olympia 2. In 3D bonden AKC en Atlas de strijd om de eerste plaats aan. Het werd een duidelijke overwinning voor Atlas (410), dat dus de eerste plaats kon overnemen. Zuidzande liet bij Vedo 3 verstek gaan. In 3 E tenslotte bleef Swift 5 on geslagen aan de kop door Vedo 2 in Vlissingen met 26 te kloppen. Ani mo 3 verloor de Souburgse derby te gen Zuidwesters 2 met 16 en bleef dus hekkesluiter. De katholieke politiebond St. Mi chael is dinsdag in de Casino-schouw burg te Den Bosch zijn tweejaarlijkse congres begonnen, dat tevens de al gemene bondsvergadering is. Dit con gres dat drie dagen zal duren, wordt bijgewoond door ca. 300 vertegen woordigers van de 100 afdelingen en 5000 leden die deze bond telt. De openingsrede werd uitgesproken door bondsvoorzitter J. Körner, die allereerst memoreerde door welke historische banden St. Michael aan Den Bosch gebonden is. Hij herinner de aan de katholieke politieschool die hier gevestigd was, aan het congres waarop de bond ontbonden werd om niet *n handen van de bezetter te val len en dat waarop na de oorlog de activiteit weer gestart werd, die bei de in de Brabantse hoofdstad gehou den zijn. Ten aanzien van het organisatori sche werk van de bond wees de voor zitter op de noodzaak van regelmatige kaderdagen en op de goede ervarin gen die in de afgelopen anderhalf jaar met het functioneren van de bonds raad zijn opgedaan. Met nadruk constateerde spr. dat een behoorlijk gereglementeerd over leg nog steeds uitblijft. Hij noemde het een raadsel waarom dit urgente probleem nog steeds niet wordt opge lost. Wanneer de gang van zaken op Achthonderd vrouwen van zeven fabrieken van visconserven te Para- fita bij Oporto in Portugal hebben het werk neergelegd. Zij willen meer loon. Daar otaken in Portugal onwettig is, gelastte de nationale garde de vrouwen weer aan het werk te gaan. Dit is in vijf fabrieken gebeurd, maar de twee andere liggen nog stil. In een ervan hadden de vrou wen de machines onklaar gemaakt en in de andere is geen vis voorra dig. Vele vrouwen zijn aangehouden. Tweehonderd vissers uit Matozinhos, ook in de buurt van Oporto, zijn eveneens in staking gegaan. De jaarlijkse Koningschieting op de staande wip van de sociëteit "St. Sebastiaan" te IJzendijke had een bijzonder spannend verloop. Nadat de ruim 20 deelnemers reeds vier ronden hadden geschoten, stond de fraaie koningsgaai nog steeds onbewogen te pronken op zijn verheven plaats. In de vijfde en laatste ronde tuimelde hij ech ter hals over kop naar beneden door een welgerichte pijl van Luc Groosman van het peloton ,,De Ga- renmarkt" te IJzendijke. Voor de vier schutters, die na L. Groosman hun vijfde schot nog in petto hadden, werd de sprang naar beneden gehaald om de ko ningsgaai er weer op te zetten. Waarop niemand een cent tegen De uitslagen in de periode van 9 t.m. 14 juni luiden: rayon Goes:'Comb. NS-Typo's 1-2, Keuringsdienst Zeel.- VVZB 2-4, PTT-De Zon 2-2, Robur vet.- SC Ford 3-9. Rayon Hulst: TFC Clinge- TC Hulst 8-1, Vet. Hulst-van Eerdenbrugh 2-1, Rayon Middelburg: Blauw Wit Kraaien. 2 4-1, Kraaien 1-VSV 4-2, Broek Boys-Pingelaars 1-2. Rayon Vlissingen, afd. 1: MWK 1- SBLV 1-8. afd. 2: BW 2-VAW 2 0-3. VAW 3-PVS 2 1-3, MWK 2-BVV 1 1-5 Rayon Zierikzee: fa. Oude en de Jonge-Kon. Zeelandia 6-1, PZEM Rijkswaterstaat 5-3. Neptunus-fa. Jan- se 1-2, Drukkerij L. en O.-Grontmij 0-7, Zierikzee vet.-Prov. Waterst. 2-1. Rayon Terneuzen: Scheepswerf-Spa- della 5-4. het ogenblik niet onbevredigend mag worden genoemd, ligt dat alleen aan de goodwill van weerszijden. Hij noemde echter een behoorlijk wer kend overleg, waarbij aan de rege ringsdelegatie een voldoende onder- handelingsbevoegdheid dient te wor den gegeven, een eis des tijds en een recht, dat de politieman zonder meer toekomt. Ook gat de voorzitter in dit verband uiting aan de ernstige ont stemming die bestaat over het uitblij ven van de dienstcommissies, zowel bij de rijks- als veelal bij de gemeen tepolitie. Al is er bij het heropende overleg ten aanzien van de financiële toestand nog enig resultaat geboekt kunnen worden, toch is dat resultaat, speci aal voor het lager en middelbaar per soneel, wel zeer pover geweest. Met begrip voor de moeilijkheden waarmee de regering thans te kampen heeft, meende spr. toch dat behoorlijke be zoldigingsmaatregelen genomen had den dienen te zijn. toen de welvaart dit nog toeliet. Thans zal gewacht moeten worden op het onderzoek van de commissie werk-classificatie. het geen nog geruime tijd kan duren. De samenwerkende politie-vakorganisa- ties hebben daarom hun activiteit ge richt op het verbeteren van de po sitie van enkele groepen van functi onarissen uit de hierboven bedoelde middengroepen. Vermoedelijk ten gevolge van een lek in de gasleiding is in de nacht van maandag op dinsdag een Leids echtpaar, de heer en mevrouw P. van Polanen. om het leven gekomen. Man en vrouw waren beiden 82 jaar oud. In de loop van de ochtend kreeg de buurvrouw, die er op be zoek kwam, geen gehoor, waarna zij de omwonenden waarschuwde, die zich door het breken van een ruit toegang tot de woning verschaften. Zij ontdekten daar het echtpaar dood op de grond liggend. Tijdens een Koempoelan van het diocees 's Hertogenbosch van de ver kenners op ,,Ons Erf" bij Nijmegen, is de districtscommissaris in het dis trict Nijmegen, de heer P. J. de Frai- ture' wegens zijn veertigjarig leider schap onderscheiden met de zilveren jacobsstaf. Deze werd hem aangebo den door de hoofdcommissaris van de katholieke verkenners in Nederland, mr. F. B. Janssens. Een 27-jarige man. die aan het zwem men was in de Sloterplas te Amster dam, heeft op de bodem nabij de Oostoeverweg een bruine koffer ge vonden, waarin het in verre staat van onlbinding verkerend lijk van een pasgeboren meisje werd aangetroffen. De koffer was verzwaard met een grote steen. Het lijkje was gewikkeld in ern stuk laken. Een wetsontwerp dat het verrichten van tijdelijke werkzaamheden bij de noodwaehten van het z.g.n. dijkleger regelt is door de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Beschuldigd van het aangaan van meerdere huwelijken stond gisteren de 39-jarige vrouw E. J. M. geboren in Ierland, voor de rechtbank te Rotterdam terecht. Zij was in 1940 getrouwd met de Nederlander J. C. F. H. te Dublin, waardoor zij Nederlandse werd. Het huwelijk liep niet goed en de vrouw ging terug naar Engeland, terwijl ze nog niet gescheiden was van H. Daar huwde zij kort na de oorlog de Engelsman W. R. S. en in december 1952 trad zij te Wandsworth in het huwelijk met G. W. S., eveneens een Engelsman. De vrouw zei, dat zij deze beide laatste keren niet wist dat er hu welijksplechtigheden plaatsvonden. Zij verkeerde in de mening, dat er alleen rechtsgeldigheid zou bestaan, wanneer men in de kerk trouwde, zo als dat het geval was geweest met haar eerste man H. Volgens haar zeggen had ze de laatste malen be grepen, dat ze slechts zakelijke over eenkomsten sloot met de mannen, bij wie ze huishoudster was. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De vrouw is nu van de eerste man H. gescheiden, merkte hij nog op. Er was geen raadsman. Uitspraak over veertien dagen. (Advertentie) vervelendheid helpen direct De Amerikaanse helikopter Er staat een door de Oostduitse com munistische regering opgestelde over oenkomst tussen de negen Amerikaan se militairen en hun vrijheid. De overeenkomst, door de commu nistische regering opgesteld, heeft ten doel de nadruk te leggen op de soe vereiniteit van het Oostduitse bew.nd en de gelijkwaardigheid van de Oost duitse en Amerikaanse onderhande laren. Als de Amerikaanse onderhan delaars de overeenkomst onderteke nen. wordt de gevangen genomen be manning van de helikopter spoedig vrijgelaten. Vandaag vindt een derde bijeenkomst plaats. een kwartje had durven verwed den gebeurde. Een van de vier, namelijk Alb. Groosman, eveneens uit het peloton ,,De Garenmarkt" haalde met zijn laatste pijl óók de koningsgaai naar beneden. De tweekamp die hiei'na volgde, moest beslist worden In 10 ronden. De spanning steeg ten top toen Luc Groosman in de zevende ronde een vleugel uit het pluimage schoot waardoor de koningsgaai wel wan kelde, maar niet tuimelde. De aandacht was zeer groot voor de befaamde laatste pijl van Alb. Groosman. Hij raakte inderdaad de klos, waarop het trotse geval staat "vol", waardoor dit van de pin zijn zwierige vlucht naar beneden maak. te. Onmiddellijk kweet de onttroonde koning van het vorige jaar, R. van Waes, zich van zijn traditionele plicht. Hij hing plechtig het lint, waaraan het ruim 100 jaar oude, fraai bewerkte zilveren vogeltje, om de hals van de nieuwe koning. Na de felicitatie en de heildronk volgde de beschrijfschieting, waar bij J. Dobbelaere uit IJzendijke de hoogvogel en Salome uit Breskens en L. de Vilder uit IJzendijke de zijvogels wisten te bemachtigen. (Advertentie) Eens per jaar treedt de Zeeuwse Automobielclub De Dolfijn voor het voetlicht. Dat is met de Dol fijnrit, een betrouwbaarheidsrit door Zuid-Bevel and en Walchererto De Dolfijnrit 1958 is vastgesteld op zaterdag aanstaande. De start is te Kruiningen, waar de eerste deelnemer om 12.31 uur zal worden ..weggevlagd". De finish is te Vlissingen. waar in het Strand- hotel de prijzen zullen worden uitge reikt. Voor het echter zo ver is, hebben de deelnemers in de A-klasse onge veer 140 km met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur afgelegd die in de B-klasse ongeveer 125 km met een gemiddelde snelheid van iets minder dan 40 km per uur. De eerste prijs is weer het Dolfijn- wisselboele, waarin de belevenissen van vorige winnaars staan beschre ven. Dit wordt uitgereikt aan de win naar in de A-klasse. Voorts zal aan een derde deel van de deelnemers een prijs worden uitgereikt. De uitslag van de schieting op de doelen van de vereniging Soranus II" te Heinkenszand luidt: meeste pnt.: C. Lindenberg. St. Sebastiaan Yerseke, meeste rozen M. Steenbak ker, Juliana Kwadendamme, meeste negens C. D. Raas. Soranus II Hein kenszand, meeste achten H. Steen bakker, Juliana te Kwadendamme, meeste zevens: J. Steketee, St. Se bastiaan Yerseke, meeste zessen: C. Pekaar. idem, meeste vijven J. van Stee. idem. meeste vieren M. Bene den, idem, meeste drieën J. de Jonge Soranus II Heinkenszand, meeste tweeën J. Mieras, St. Sebastiaan Yer seke. meeste enen C. Bek, Soranus II Heinkenszand. De door AV '56 te Goes georgani seerde atletiekwedstrijden hebben weer een nieuw Zeeuws record opge leverd. Hiervoor zorgde L. Masolijn van de organiserende vereniging op het nummer speerwerpen met de uit stekende worp van 53.02 meter.

de Stem | 1958 | | pagina 5