Dulles: „Zesde vloot paraat bij Libanon Beiroet roept hulp in van V er. Naties HIGH SOCIETY I eugdspaarwet aangenomen Koningin en Prins in Civitas Dei Regiment artillerie naar Cyprus Terechtstelling van Maleter en Nagy wordt gezien als politieke zet van Moskou Uitbreiding waarnemers n 1" kN DE IJD De Gaulle weer naar Algiers RUSLAND WIPTE ENGELSEN UIT TITELSTRIJD VOETRAL 1 T '1 W Succes voor K.V.P. Doodstraf geëist voor aanslag op Soekarno Vrije wereld verontwaardigd „Gericht tegen Tito" Kansen op topconferentie verminderd Poging tot omkoping C.Y.P.-Iid id blijven! DAGBLAD VOOR ZEELAND Koel 5 Antillen willen spoedvergadering der Staten Ook peen coalitie C VP. met liberalen Binnen weck val van Men a do verwacht Britse verklaring uitgesteld J 60 rood - j 93 >p Uw 275 ~t6 :NS "I 50 s.s. i Jeugdhoev» te en andere r.-k. WESSELING 1 3aarna pauze r voor alle deel- beslult, waarbij loor „Het sextet tree voor dit ge- 5 OPKOMST 1 iken, sjokt hij ge- ram uit naar hei ze, op een der Hertog Orsino chappen. „Maar-^ roon van Gratz, ke hertog uit. zo- s gevangene ziet. 98e JAARGANG No. 22785 - Uitgave N.V. Uitg. Mtj. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brunm. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 11 TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koninain e* Vaderland WOENSDAG 18 JUNI 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden ep aanvraag gaarne verstrekt, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Generaal De Gaulle zal op 2, 3 en 4 juli opnieuw een bezoek aan Algerije brengen. Hij zal de reis maken in gezelschap van de socialistische minister van staat Mollet, de socialistische minis ter voor de Sahara Lejeune, de plaatsvervangende minister van de fensie Guillaumat en de minister voor oudstrijders Michelet. Verder is meegedeeld, dat de Gaulles vier ministers van staat di verse landen zullen bezoeken om de Franse plannen kenbaar te maken. In een communiqué is gezegd, dat het hernieuwde bezoek van De Gaulle aan Algerije ten doel heeft „de situatie op definitieve wijze te normaliseren." Erkenning Mao Te Parijs verwacht men dat gene raal De Gaulle binnenkort commu nistisch China zal erkennen. De minister van buitenlandse za ken Maurice Couvé de Murville zal vandaag op een kabinetszitting, door De Gaulle voorgezeten, de nieuwe buitenlandse politiek uiteenzetten. ,,De Amerikaanse zesde vloot, die zich in de Middel landse Zee bevindt, slaat de toestand gade. Enkele eenheden dezer vloot bevinden zich niet ver van de Libanese kust. Zij kunnen, indien nodig, gehoor geven aan een geëigend beroep", aldus John Foster Dulles op zijn wekelijkse pers conferentie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken verklaarde, dat de toestand in Libanon „ernstige ongerustheid wekt bij allen, die g en in de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten". Hij achtte het mogelijk, dat de naar Libanon gezonden groep waarnemers der Verenigde Naties zal worden uitgebreid en haar beweeglijkheid zal worden vergroot. Alle kWart-finalisten zijn na gisterenavond bekend. Uit de beslissingswedstrijden, die Zwe den dinsdag in het toernooi om de wereldtitel voetbal te zien kreeg, plaatsten zich ook Rus land, Wales en Noord-Ierland. Groot-Brittanië verloor dus (be halve Schotland, dat in de achtste finales al afviel) de ploeg, waarop het al zijn vertrouwen had gesteld: De Engelsen, die door de Kussen werden uitgeschakeld (1-0). Noord- Ierland slaagde er enigszins ver bluffend in om Tsjecho-Slovakije te verslaan al moest daar een ver- SCHIPHOL is van plan de landings gelden voor vliegtuigen met 50 per cent te verhogen. DE FIAT-fabrieken in Italië zijn van plan om een tankschip te bouwen, dat door atoomenergie zal worden voort gedreven. TWEE OOSTENRIJKSE grenswachten hebben twaalf Joegoslavische vluchte lingen, die 24 uur zonder drinkwater hadden doorgebracht op een smal pla teau in het Karawanken-gebergte aan de grens tussen beide landen, uit hun netelige positie verlost. De vluchtelin gen vroegen politiek asiel. AUDREY HEPBURN heeft gisteren een bliksembezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de Expo. Zij vroeg veel over huishoudelijke arti kelen. „Ik kook zelf", zei Audrey. ZEVEN MIJNWERKERS zijn gedood en drie gewond bij een ontploffing in een mijn bij de Spaanse stad Oviedc. DE SPOETNIK III is zaterdagochtend om drie uur boven cns land te zien. Zij verschijnt in het zuid-oosten op een hoogte van circa 20 graderi boven de horizon en gaat van zuidwest naar noordoost. BANG JENSEN heeft van Dag Ham- marskjoeld nog een week bedenktijd gekregen. In deze tijd moet de Deense diplomaat antwoorden op de beschul digingen, volgens welke hij geweigerd zou hebben een geheime lijst met Hon gaarse vluchtelingen te overhandigen aan het secretariaat van de V.N. DE STAKING aan boord van Ameri kaanse schepen in New-York en de Golfhavens is weer grotendeels ten einde. Er is een compromis bereikt ever nieuwe, verbeterde arbeidscon tracten. MINISTER CALS stelt voor het uit 1878 daterende voorschrift, dat goed keuring van de minister is vereist voor de benoeming van leraren aan gemeentelijke gymnasia, te doen ver vallen. DE FRANSE regering heeft sir Win ston Churchill het „bevrijdingskruis" toegekend. Weersverwachting van het KNMI J J tot vanavond, opgemaakt dins- J dagavond 23.15 uur J Aanvankelijk veel bewolking, la- J ter ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Vooral in het binnenland aanzienlijk lagere middagtemperaturen dan giste- ren. Vandaag: zon onder 21.03 uur. I J Maan onder 21.36 uur. Morgen zon op 4.19 uur. Maan op 6.51 uur. lenging aan te pas komen. (2-1). En Wales poetste de dof geworden voet baleer van Brittanië nog extra op door zich eveneens in de kwartfina les te spelen. Dat gebeurde dank zij de overwinning op Hongarije. (2-1). Naast Zweden, West-Duitsland, Frankrijk. Zuidslavië en Brazilië wordt de lijst van kwart-finalisten dus gecompleteerd door Rusland, Noord-Ierland en Wales. Het programma voor de kwart finales, die morgen worden gespeeld, ziet er als volgt uit: West-Duitsland-Zuidslavië. Frankrijk-Noord-lerland. Zweden-Rusland. Brazilië-Wales. Dulles voegde hieraan toe: „De Verenigde Staten zullen uitbreiding van de groep eek daadwerkelijk steu nen, indien dit secretaris-generaal Hammarskjoeld wenselijk voor komt." De minister werd gevraagd of de enige mogelijkheid van een Ameri kaanse militaire actie in het gebied van Libanon bestond uit het gehoor geven aan een oproep van de "Ver enigde Naties. Dulles antwoordde, dat er ook nog andere mogelijkheden waren. Hij weidde hier ito: ve der over uit, doch men brengt in dit verband in herinnering, dat hij in het verleden heeft verklaard, dat de Verenigde Staten Amerikaanse burgers in Li banon te hulp zouden komen, indien hun levens en bezittingen in gevaar zouden komen te verkeren. Acht Amerikaanse ..Globemasters" hebben te Beiroet een lading 75 mm munitie voor de Libanese veiligheids troepen afgeleverd, zo is van Ame rikaanse zijde in de Libanese hoofd stad meegedeeld. Versterking V. IS. De regering van Libanon heeft de Verenigde Naties verzocht met behulp van land-, zee- en luchtstrijdkrachten de grenzen volledig af te sluiten. Dag Hammarskjoeld. de secreta ris-generaal van de V.N., heeft in een schriftelijk rapport gezegd, dat het aantal militaire waarne mers in Libanon tot honderd man uitgebreid wordt en dat een dringend verzoek"is gedaan aan veertien regeringen de nodige of ficieren ter beschikking te stel len. In zijn rapport over de waarnemers- ploeg. die de vorige week door de Veiligheidsraad is opgesteld, onthult Hammarskjoeld nog, dat maatrege len zijn genomen voor luchtverken- ning met lichte toestellen en hef- schroefvliegtuigen. Nederland zal nog zes officieren ter beschikking stellen van de V.N. die reeds vandaag naar Beiroet zul- lèn vertrekken. De Franse minister van voorlich ting. André Malraux. heeft medege deeld. dat een Frans schip voor de Libanese kust gereed ligt om zo no dig de Franse burgers uit Libanon te evacueren. De minister sprak belichten tegen, dat Frankrijk parachutisten naar het gebied zou zenden. Hij zei echter wel. dat als er sprake zou zijn van enige B:uts-Amerikaanse actie in verband met Libanon. Frankrijk wa^"~e>hn!rk zou verzoeken om in de beslissing gekend te worden. De regeringsgezinde statenleden op de Nederlandse Antillen hebben em zo spoedig mogelijk te houden vergadering van de Staten aange vraagd met als enig agendapunt ..be spreking van de wenselijkheid het statuut en andere rijkswetten te her zien." De Belgische regeringscrisis De Belgische katholieke formateur Eyskens heeft gisteren de voorzitter "an de liberale partij, Destenay, ont vangen. Nadat de socialisten het door Eyskens ontvouwde programma als on aanvaardbaar van de hand hadden ge wezen wat gisteren nog eens is be krachtigd door de algemene raad van de Belgische socialistische partij, heeft na het onderhoud Eyskens-Deste- nav. ook het uitgebreide bureau van de liberale partij zijn onaanvaardbaar uitgesproken. Tegenvoorstellen zijn niet gedaan. ,,Men wil dus geen echte onderhande lingen" zei Eyskens. Eyskens deelde daarna mede. dat hij mogelijk vandaag door koning Boude- wijn zal worden ontvangen. Op een vraag, of hij dan zal verzoeken van zijn opdracht te worden entheven, bleef hij het antwoord schuldig. Radio-Djakarta heeft medegedeeld, dat vijf plaatsen in handen van de Indonesische strijdkrachten waren ge vallen bij de opmars door Noord-Ce- iebes naar de hoofdstad van de4 op standelingen. Menado. De regerings troepen vorderen snel en werden door de bevolking verwelkomd, aldus de radio. Neutrale militaire waarnemers ver wachten de val van Menado binnen een week. Het Indonesische persbureau Antara meldde zelfs, dat de stad ge heel omsingeld was en de val aan staande was. (Van onze parlementaire medewerker) De Tweede Kamer heeft de Jeugdspaarwet, het eerste wets ontwerp dat betrekking heeft op de bezitsvorming, zonder moei lijkheden en zelfs zonder hoof delijke stemming aanvaard. Ook de communisten, met wie de staatssecretaris een voor hen bescha mende discussie voerde, hebben niet op de gebruikelijke wijze laten aan tekenen. dat zij tegen waren. Het is tevens het eerste ontwerp van de jeugdige staatssecretaris drs. Schmelzer, aan wie de bezitsvorming, bet meest omstreden programmapunt bij de kabinetsformatie van 1956, is toevertrouwd. De jeugd tussen 15 en 20 jaar kan, wanneer dit ontwerp ook de Eerste Kamer heeft gepasseerd, een overeen komst aangaan met een spaarbank. Op een jaarlijks spaarbedrag dat niet lager dan 30 en niet hoger dan ƒ200 rnag zijn, zal dan na uiterlijk negen jaar een premie van 10 pet. door het Rijk worden uitgekeerd. Na zes jaar heeft men al recht op 10 pet. over het gespaarde en wie trouwt of een van zijn ouders verliest, kan reeds na drie jaar zijn geld met. de premie opnemen. Deze premie, die in het gunstigste ge val 200 bedraagt, valt niet onder de inkomstenbelasting. Dank zij het doorzetten van het Kamerlid van. Buel (K.V.P.) is van militairen (vrijwilligers zowel als dienstplichtigen) de spaartermijn lot maximum tien jaar verlengd. Ex-mili tairen kunnen bovendien bij uitzonde- ïing tot hun 24ste jaar nog een spaar- overeenkomst sluiten. Bijzonder ad rem was de repliek van de staatssecretaris aan de commu nisten. Toen hij door de communist Gortzak werd aangevallen, dat deze spaarregeling een dwangregeling was, citeerde de bewindsman onmiddellijk de Pravda, waaruit bJeek. dat in Rus land alle boeren en arbeiders gedwon gen worden op obligatieleningen in te tekenen, terwijl de rente voortdurend wordt verlaagd en de aflossingster mijnen steeds worden verlengd. Bij de vele paviljoens, die H.M. koningin Juliana en prins Bernhard gisteren op de tweede dag van hun bezoek aan de Expo bezoch ten. was ook het paviljoen van H. Stoel. Om half tien werd het vorstenpaar aan de ingang van Civitas Dei ver welkomd door mgr. Forni, aposto lisch nuntius te Brussel, en oud minister Heymans, commissaris- generaal van de H. Stoel bij de We reldtentoonstelling. Op de benedenverdieping van het Vaticaans paviljoen toonde koningin Juliana bijzondere belangstelling voor de oude bijbels, o.m. voor de bijbel van Leuven uit het jaar 1548. Na een bezoek aan de sectie der Pausen brachten koningin en prins nog een bezoek aan de afdeling op voeding en onderwijs. In de afdeling van Imago Christi, werd door professor Elbern een korte uiteenzetting gegeven over de ten toongestelde schilderijen en beeld houwwerken. We zien koningin en prins hier op weg naar het paviljoen van het Va- ticaan en naar dat van de Vereng de Staten. (Telefoto ANP) Behalve de brigade parachutisten zal er een regiment veld artillerie naar Cyprus worden overgebracht, zo heeft het Britse ministerie van oorlog meegedeeld. Premier MacMillan van Engeland heeft gisteren bekendgemaakt, dat de verwachte Engelse beleidsverkla ring aangaande Cyprus nog 48 uur uitgesteld zal worden. MacMillan deelde het Lagerhuis mee, dat de secretaris-generaal van de NAVO, Spaak,, om het uitstel ver zocht had. In Monaco is de gala-wereldpre mière gehouden van de film „Kings Go Forth'met Frank Sinatra en Tony Curtis in de hoofdrollen. De haten van deze gala-avond waren bestemd voor het internationale vluchtelingenfonds. Frank Sinatra en prinses Gracia van Monaco wa ren o.a. aanwezig. Foto: Frank en Grace doen de High Sosietynog eens dunnetjes over In het proces tegen de daders van de mislukte aanslag op pre sident Soekarno van november vorig jaar is tegen drie beklaag den de doodstraf geëist. Zij hebben voor de rechter toege geven, handgranaten naar Soekarno te hebben gegooid, die het staats hoofd misten, maar negen omstan ders doodden en meer dan 100 ge wonden veroorzaakten. Een vierde beklaagde hoorde 20 jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. De pleidooien in het proces zullen nog worden gehouden. De terechtstelling van Peter Maleter en Imre Nagy waar over wij elders in deze editie uitvoerig berichten heeft een schok van beroering door de vrije wereld doen gaan. Algemeen en in het bijzonder in Zuidslavische kringen ziet men in deze terechtstelling een teken van een algemeen offensief van de Sta linistische elementen in het Sovjetblok tegen alle liberaalgezinden. Men acht het bovendien veelbetekenend, dat het nieuws het eerst uit Moskou kwam. een verbreking der diplomatieke be trekkingen met Boedapest zal moeten overwegen, nu de Hongaren hun be lofte niet gehouden hebben. Te meer klemt de terechtstelling op deze wijze, omdat Nagy en Ma leter in Boedapest bij de opstand werden gearresteerd, toen zij de Joegoslavische legatie aldaar met een vrijgeleide verlieten. Hoe en waar de terechtstelling is geschied, wordt niet vermeld. Vol gens sommige berichten zouden Nagy en Maleter door ophanging in de Foe-Utca-gevangenis in Boeda pest zijn terechtgesteld, van andere zijde wordt terechtstelling in Roeme nië of Moskou niet uitgesloten. Naar verluidt, had de Hongaarse regering Zuid-Slavië beloofd, dat Nagy en de zijnen niet voor het ge recht zouden worden gebracht. Ka- dar zou dit in maart nog gedaan hebben, toen hij een onverwachte ontmoeting met president Tito had. Diplomatieke waarnemers te Belgra do zijn van oordeel, dat de Zuidsla vische regering de mogelijkheid van Volgens het Hongaarse communi qué, dat over het proces tegen Imre Nagy en zijn medewerkers is uitge geven, hebben imperialistische krin gen onder Amerikaanse leiding ja renlang hun propagandaorganen en geheime diensten ingesteld op steun verlening aan een ..nationaal com munisme" in Hongarije. Een Ame rikaanse geheime dienst, genaamd ..Universiteit van Straatsburg", had het program voor de opstand opge steld. dat illegaal in Hongarije was verspreid. Tijdens de opstand waren in ge schenkpakketten van het Rode Kruis aanzienlijke hoeveelheden lichte wapens het land binnenge smokkeld, aldus het communi qué. Dulles In Warschau voelt men zich door deze gang van zaken, gericht tegen Tito en bedoeld als een veroordeling van het „nationaal communisme", dat Nagy voorstond en Tito voor staat, bepaalt onbehaaglijk. In de vrije wereld is, zoals gezegd, de verontwaardiging groot. Uit alle de len en van vele groeperingen zijn protesttelegrammen naar Boedapest en Moskou gezonden. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, zag in de terechtstelling ook al een aanwij zing, dat ,,de Sovjetrussische leiders een nieuwe stap terug hadden ge daan in de richting van de op bruut geweld en terreur berustende werk wijzen van wijlen Stalin en zijn medestanders." En nij voegde eraan toe: ,.Tito is gewaarschuwd, indien hij niet voor zichtiger is." Vele waarnemers zijn zelfs van oordeel, dat de handelwijze der Sovjets met betrekking tot de te rechtstelling van Nagy en Maleter ook haar weerslag zal vulden op de voorbereidende besprekingen van een top-conferentie. „Maar...", zo voegen zij hieraan toe. is dit misschien niet juist de bedoeling van de Sovjets...?" Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat men tot de slotsom zou kunnen komen dat de Sovjet-Unie de diplomatieke besprekingen, om tot een topconfe rentie te komen, mogelijk zal af breken. De permanente raad van de NAVO. te Parijs bijeen, heeft beslo ten alles in het werk te stellen om een vergroting van de spanning rondom het Cyprische probleem te voorkomen. Van betrouwbare zijde wordt in Athene vernomen, dat de premiers van Griekenland en Turkije door hun Britse ambtgenoot MacMillan naar Londen zijn uitgenodigd. 31 Turkse Cyprioten zijn op Cyprus naar detentiekampen gezonden, waar zij een hechtenis van 16 dagen zullen ondergaan. Het is voor het eerst, dat leden van deze bevolkingsgroep naar een de tentiekamp worden gezonden. De betrokkenen zijn verleden woensdag bij de relletjes opgepakt. In Belgisch Limburg is een poging gedaan 0111 een juist gekozen C.V.P.- lid der provinciale staten voor 500.090 franks om te kopen, opdat hjj bij een geheime stemming zijn stem zou uit brengen op een lid van het sociaPs- tisch-liberale kartel. In Hasselt is nl. gestemd over de senatoren voor het Brussels parle ment, die door de provinciale staten werden gekozen. De onthullingen hieromtrent in de Belgische C.V.P.-pers en met na me in Het Volk hebben groot op zien gebaard. Het betrokken C.V.P.-raadslid heeft uiteraard geweigerd om de voorstel len van een „tussenpersoon" (wiens autonummer en identiteit bekend ge worden zijn) te accepteren. Men was dit raadslid komen opzoeken met de vraag: „Wilt gij in één minuut veel geld verdienen Nadat gebleken was, wat c'eze vraag inhield, heeft de C.V.P.-er terstond zijn partijbestuur verwittigd en daarna de justitie. Er wordt thans door het parket een on derzoek ingesteld. Als dit afgelopen is, zullen de C.V.P.-dagbladen de na men van de tussenpersoon en die van zijn politieke opdrachtgevers bekend maken.

de Stem | 1958 | | pagina 1