Aanpassing van militaire 1 Met Peron in hun midden rechtspleging Tijd van oorlog eindelijk voorbij Spanning in Libanon iets afgenomen DEVALUATIE VAN FRANSE FRANK? Grieks-Cypriotische burgemeesters door Makarios ontboden Nederland met twaalf man naar de Tour Treiter vangt....duikboot Geen coalitie CVP en socialisten „Tito erger dan Judas" Zesde vloot blijft versterkt DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen verlaging in rang meer Koeler Nederlanders naar Rhodesië Voorzitter SER overleden Met juli luchtlijn Amsterdam- Moskou Beraad onder de rode ambassadeurs Hond schoot zijn baas dood voor Garoeda China beschuldigt Grote operatie Noord-Celebes Bretagrie mag vertrekken 98e JAARGANG No. 22784 ÜKCav* N.Y. üitg. Mfl. Neerlaodl*. Dtucttiir: K. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- ten, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. T. M. Vereauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 11 TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Foor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 17 JUNI1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per wee*. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Loose nummers W et- Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities Algemene Voorwaarden worden •p aanvraag gaarne verstrek'. Bureau *oor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG. Nietiwstraa* 41, tel- De Belgische regeringscrisis Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft giste ren de voorstellen tot samen werking van kabinetsformateur Eyskens onaanvaardbaar ge noemd. Daarmee is de vorming van een gemengde regering van christen-democraten en socialis ten een onmogelijkheid gewor den. Vandaag zal de kabinetsfor mateur een onderhoud hebben met de liberale leider, Destenay. In Belgische politieke kringen heeft de socialistische afwijzing levendige verwondering gebaard. Men had ver wacht, dat de socialisten tot deelne ming aan de regering geneigd waren. Nochtans heeft men alle hoop op een akkoord tussen Eyskens en de socia listen nog niet laten varen. Het is aan het socialistische partijcongres en niet aan het bestuur om een uiteindelijke beslissing te nemen. De regeringscrisis is thans zestien, dagen oud. 5? 2? (Van onze parlementaire verslaggever) Een zeer uitvoerige wijziging van het militaire straf- reeht, het militaire strafprocesrecht en enkele andere Metten, waaronder de wet op de krijgstucht, is door de regering bij de Tweede Kamer ingediend. De wijzigingen zijn een gevolg van de reeds lang bestaande overtuiging, dat de regeling van het militaire recht verouderd is. De wijzigingen hebben ten doel de bepalingen aan te passen aan de nieuwe structuur van het Koninkrijk en aan de overgang van de nog steeds geldende rechtspleging tijd van oorlog" naar de „vredesrechtpleging". in De Libanese regering heeft gisteren verklaard, dat de rebel lie in Beiroet tijdens het afge lopen weekeinde na zware ge vechten de kop is ingedrukt en dat de rebellenleiders na hun nederlaag voor het gerecht zul len worden gebracht. SERGEANT-MAJOOR J. F. Noor van de Centrale Werkplaats te Utrecht heeft van het ministerie van Oorlog een beloning van 1500.ontvangen voor een door hem ingezonden idee. Thans kunnen autobanden van Engel se origine met geringe kosten ge schikt gemaakt worden voor velgen van legervoertuigen van Amerikaans fabrikaat. OP HET CONSISTORIE fhalf-open- baar), dat gisteren in Vaticaanstad is gehouden, heeft de H. Vader de da tum voor de viering van de heilig verklaring van de Italiaan Carlo da Sezze en de Spaanse Joaquina de Ve- druna de Mas vastgesteld op 23 no vember. IN DE V.S. zijn aan de oostkust New York en de Golf-havens ma chinisten van meer dan 600 vracht- en passagiersschepen en bemanningen van 231 tankers in staking gegaan voor nieuwe, betere arbeidscontracten. DE 55-jarige Italiaanse amateur boeien koning Francesco Macca heeft zich, ge bonden aan handen en voeten en in een met stenen verzwaarde en dicht gebonden zak, in de Po laten werpen. Binnen 15 seconden had hij zijn boeien verbroken en kwam hij weer boven. EEN CHEMISCHE fabriek in Keulen heeft een vaccin voor het inenten van vee tegen mond- en klauwzeer ont wikkeld. Tot op heden was het alleen maar mogelijk te behandelen, dat reeds aan die ziekte leed. (Advertentie) ,.De regering heeft de opstand in Beiroet onderdrukt'', zo zei de mi nister van voorlichting. Khazen, doch hij waarschuwde tegen voorbarig ge bruik van het woord ..overwinning" Kennelijk doelde hij daarmee op hei voortduren van opstandige activiteit elders in het land. Vijf V.N.-functionarissen, die gis terenochtend in Beiroet zijn aangeko men ter versterking van de groep van tien militairen die reeds is ge arriveerd om een V.N.-missie te vor men, vonden de stad vrijwel nor maal. De winkels gingen weer open. ook al hoorde men vanuit westelijke richting af en toe nog geweervuur en deden er zich twee ontploffingen voor, nl. bij het ministerie van finan ciën en bij het Amerikaanse universi teitsziekenhuis. In Beiroet zelf is nu weer de on behaaglijke toestand van ..co-existen tie" ontstaan tussen de rebellen en het leger. Waarnemers menen nl, dat, ondanks de verklaring van mi nister Khazen, na de gevechten van zaterdag en zondag alleen maar de status quo is hersteld en de rebellen nog steeds de oude stadswijk bezet houden. Premier Sami El Solh heeft voor radio-Damascus nieuwe beschul digingen aan het adres van de Verenigde Arabische Republiek geuit. Hij zei. dat radio-Caïro za terdag meldde, dat zijn huis was afgebrand nog voor dit in feite was gebeurd. Dit achtte hij een bewijs te meer, dat de rebellen werken volgens een plan dat an deren voor hen hebben opgesteld. Morgen wordt de secretaris-generaa! van de Ver. Naties. Dag Hammars kjoeld, in Beiroet verwacht. De ministers van Justitie. Defen sie en Zaken Overzee hebban inmid dels de eerste stappen ge ian voor een algehele herziening van de be treffende wettelijke bepalingen.. In afwachting daarvan werden de wijzi gingsvoorstellen ingediend. De voor stellen houden o.m. in De ..tijd van oorlog" zal vonr de krijgsmacht in haar geheel einde lijk verdwijnen. Volgens het thans nog geldende recht bestaat die tijd van oorlog nog steeds, waar door ongeoorloofde afwezigheid van meer dan vier dagen als de sertie wordt beschouwd, terwijl in vredestijd de termijn dertig da gen is. Ook kunnen in oorlogstijd tal van straffen aanmerkelijk zwaarder uit vallen. Van de andere kant moet er volgens de regering rekening mee worden gehouden, dat vergrijpen van militairen ook al is er geen oor logstoestand toch streng moeten kunnen worden gestraft. Dit zou b.v. kunnen gelden voor een toestand als bij de wapenstilstand in Korea. Daar om zal volgens de nieuwe bemalingen de Kroon kunnen bepalen, dat voor bepaalde onderdelen, die betrokken zijn bij acties, ook al is er geen sprake van een gewapend conflict, de „tijd van oorlog" zal gelden. De straf van „verlaging" zal voor vredestijd vervallen. De regering acht deze straf ongewenst o.m. om dat de tot soldaat teruggezette on derofficier in vele gevallen in de dienst niet meer te gebruiken is. Inhoufling soldij De „opsluiting in de boeien", die voor marinepersoneel aan boord van Als 't heet wordt zingt 't gezin in koor: Wat zijn we blij met hel goedkoopste goede longordijn met de sleufjes Weersverwachting van hel KNMI <ot vanavond, opgemaakt maan dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met in het binnenland kans op enkele verspreid voorkomende onweders. Zwakke tot matige noord weste lijke wind. Koeler. We?.u°htj"g Vf" het Beleisch Weerkundig Instituut: Aanvankelijk zuidenwind, later westenwind. Eerst mooi weer maar later onweersneigingen. Na warm weer in de ochtenduren volgt frisser weer. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan onder 20.51 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan °P 5.47 uur. Volgens kringen van het Franse ministerie van financiën overweegt de regering van ge neraal De Gaulle de koers van j de franc te verlagen tot 420 per dollar. Thans is de officiële koers 350 per dollar, doch sinds de „ge camoufleerde devaluatie" van 20 augustus vorig jaar, toen de koers ten behoeve van toeristen en exporteurs met twintig pro cent werd verlaagd, bedraagt de „zwarte koers" één op 420. Op 14 november was de „zwarte koers" één op 507, vorige weck vrjjdag één op 441- Salnn geïnstalleerd Generaal Raoul Salan Leeft giste ren in Algiers officieel zijn intrek ge nomen in het regeringsgebouw, als vertegenwoordiger van generaal De Gaulle in Algerije. Aangezien Salan tevens opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije is, is hiermee de vereniging van het mi litaire en burgerlijke bestuur in Al- gerië een feit geworden. Hij heeft generaal Allard tot op- perprefect van Algiers en generaal Massu tot prefect van Algiers be noemd. Hedenmorgen zal Serge Ba ret, die tot voor kort opperprefect was, zijn bevoegdheden overdragen. Zelf is Baret, op grond van een ka binetsbesluit uit Parijs, tot secretaris generaal van Salan benoemd. Conferentie in Tunis Gisteren zijn in Tunis de leiders der nationalistische partijen van Al gerije, Tunesië en Marokko bijeenge komen om zich opnieuw over de Al- Xerjjnta kwesti*, in het bijzonder zo als deze zich heeft ontwikkeld sinds het aan de macht komen van De Gaulle, te beraden. De Tunesische Neo-Destour wordt vertegenwoordigd door president Bourguiba, de Marokkaanse Istiqlal door de premier van Marokko. Ba- lafrej, en het Algerijnse bevrijdings front (F.L.N.) door een delegatie, ge leid door Ferhat Abbas. Op een dergelijke conferentie, die van 27 tot 30 april in Tanger werd gehouden, is de vorming van een Algerijnse regering in ballingschap overwogen.Men ver wacht echter, dat de Neo-Des tour en de Istiqlal zullen trachten het F.L.N. te matigen. een oorlogsschip nog mogelijk is, wordt afgeschaft. Inhouding van soldij zal ook mo gelijk worden als aanvullende straf bij licht en verzwaard ar rest, en dus niet alleen bij streng arrest. Er zijn nog aparte artikelen opge nomen voor verkeersdelicten door militairen. Het systeem van vredes- krijgsraden en krijgsraden te velde (in tijd van oorlog' wordt vervangen door arrondissementskrijgraden. die aan een bepaald gebied zijn gebon den. en mobiele krijgsraden. Deze laatste komen enigszins overeen met de oude krijgsraden te velde,, maar kunnen ook buiten oorlogstijd optreden. Bij de latere algemene her ziening van het militaire strafproces recht zal ook de Kon. Luchtmacht haar eigen krijgsraden krijgen. Tenslotte is ook rekening gehouden met. het langdurig verblijf van miji- tairen buiten Nederland, o.a. in <fle overzeese rijksdelen, die volgens het Statuut voor het Koninkrijk samen met. Nederland gelijkberechtigde partners zijn in het Koninkrijk dei- Nederlanden. 18 juni De vakvereniging van Franse amb tenaren die aangesloten is b(j het on der communistische leiding staande algemene vakverbond (C.G.T.) heeft haar leden opgeroepen morgen te demonstreren en te staken. Dan wordt nl. de oproep uie gene raal De Gaulle op 18 juni 1940 vanuit Londen tot het Franse volk richtte, herdacht. Het nationale comité van de C.G.T. heeft de vorige week de arbeiders reeds opgeroepen van 18 juni een dag van „verdediging der vrijheid" te maken. Het Nederlandse immigratiekan' toor in Salisbury heeft medegedeeld, dat een beperkt aantal Nederlanders, die Indonesië aan het begin van dit jaar moesten verlaten, waarschijn lijk spoedig naar Rhodesië zal ko men. In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is op 74-jarige leeftijd over leden prof. dr. Francois de Vpies, voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad. Proï. de Vries werd 2 mei 1884 te Groningen geboren. Hij was vanaf de inwerkingtreding in 1950 voorzitter van de S.E.R Na het Chr. Gymnasium te Kam pen te hebben doorlopen, studeerde de heer de Vries rechtswetenschap pen aan de Vrije en aan de Stede lijke Universiteit te Amsterdam. In 1910 promoveerde hij aan de Rijks- Universiteit te Groningen tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1908 vervulde hij de functie van adjunct- secretaris van de staatscommissie voor de middenstandsenquête. In 1912 vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam. Een jaar later werd hij lector en in 1918 hoogleraar in de economische wetenschappen aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Van Rotter dim vertrok hij naar Amsterdam, waar hij in 1945 aan de universiteit van Amsterdam eveneens hoogleraar in de econo mische wetenschappen werd. De overledene was o.m. koninklijk commissaris bij de N.V. de Neder- landsche Bank. commissaris van de Nederlandse Spoorwegen en lid van de Koninklijke Academie van Weten schappen. Op 21 november 1953 werd hij benoemd tot doctor honoris causa aan de r.-k. Economische Hogeschool te Tilburg. Aartsbisschop Makarios, de verbannen leider der Griekse- Orthodoxe kerk op Cyprus, heelt de burgemeesters van de zes voornaamste steden op Cyprus uitgenodigd morgen naar Athe ne te komen om met hem be sprekingen te voeren over het Britse plan voor de toekomst van het eiland. Dit plan zal van daag bekend worden gemaakt. Volgens onbevestigde berichten zou Engeland de Griekse en de Turkse (Eigen nieuwsdienst) Naar wij gisterenavond laat uit betrouwbare bron hebben ver nomen. heeft de KNWU tijdens de onderhandelingen in Luxem burg nog een ander geheim ge bleven voorstel gedaan om het ploegleidersprobleem voor de Nelux-equipe in de Tour op te lossen. De Nederlandse onder handelaars stelden voor Klaas Buchly als chef d'équipe te be noemen en de Luxemburger Goldschmidt als zijn assistent mee te sturen. Luxemburg Is met dit voorstel niet akkoord gegaan en heeft telegrafisch Goldschmidt als ploegleider voorge steld. Be KNWTT zal thans Tour-baas Goddet hiervan ir. kennis stellen. Te gelijkertijd 7.al men hem dan vragen, of het mogelijk is dit jaar toch met een complete Nederlandse ploeg (onder In de Treveszaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage is gisteren de eerste luchtvaartovereenkomst tussen Neder land en de Sovjet-Unie geoarafeerd. Door deze parafering kunnen de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aero- flot en de K.L.M te beginnen met juli elk een wekflijkse dienst tussen Amsterdam en Moskou beginnen. De prijs bedraagt circa 650 gulden. Voor de K.L.M. is de mogelijkheid geopend in Moskou een kantoc en een commerciële organisatie in te rich'en. Met het oog daarop is de Leer F W. Telders, hoofd tui eau Oost-Europa van de K.L.M.tijdelijk benoemd tot vertegenwoordiger dezer maatschappij in de hoofdstad van de Sovjet-Unie. De Aeroflot heeft plannen om ook te komen tot luchtverbindingen Mos- kou-Parfijs en Moskou-West-Duitsla' d Buchly) deel te nemen. Als Goddet het hiermee eventueel niet eens is, zal de KNWU besluiten geen enkele Nederlandse renner naar de Konde van Frankrijk te sturen. Behalve de Sovjet-ambassadeur te Washington, Mikhai Mensjikov, (men zie elders in deze editie), zijn ook de Sovjetrussische ambassadeurs te Parijs en Londen, resp. Sergei Vinogradov en Jakob Malik, per vliegtuig naar Mos kou vertrokken voor overleg met hun regering. Voorts zijn de Chinese ambassadeurs uit negen landen, w.o de Sovjet-Unie en Joego-Slavië, voor overleg naar Peking ontboden, aldus bericht het persagentschap Nieuw-China. ln de Australische provincie New South Wales heeft een hond zijn baas neergeschoten. Het dier trapte op de trekker van een geweer, dat zich in de wagen van de 21-jarige William McKenzie uit Wilcannia bevond. Een schot ging hierdoor af en trof McKenzie. die korte tijd la ter in het ziekenhuis overleed. De Indonesische luchtvaartmaat schappij „Garoeda" wil acht Ameri. kaanse deskundigen van de Lockheed- fabrieken aantrekken Een woorvoer- der van de maatschappij deelde mede, dat instructeurs nodig zijn voor de opleiding van piloten en technici. De Lockheed-fabrieken zouden zich reeds bereid hebber, verklaard alle gewenste bijstand te verlenen. Chen Po-Ta een der vooraanstaan de deskundigen der Chinese commu nistische partij op het gebied der pro paganda. heeft in „Rode vlag" een nieuwe en bijzonder scherpe aanval op het Zuidslavische revisionisme en op president maarschalk Tito zelf, gedaan. Cchen Po-Ta schrijft onder meer: ..Judas verried Christus voor dertig zilverlingen, Tito verraadt zijn land voor een oneindig meer waard zijnde Amerikaanse dollarstroom. Judas verried slechts één persoon, name lijk Christus, Tito verraadt het ge hele Zuidslavische volk. Het is dus onwederlegbaar. dat Tito voor de imperialisten van veel groter waarde is. dan een moderne Judas ooit had kunnen zijn." regering b|j de uitwerking van het plan voor zelfbestuur voor Cyprus willen betrekken. Er zou een commis sie van drie moeten worden ge vormd. bestaande uit een Brit, een Griek en een Turk. Déze commissie zou vetorecht hebben over kwesties van de defensie, de binnenlandse vei ligheid en de buitenlandse politiek van Cyprus. De commissie zou terzijde worden gestaan door een gemengd raadge vend comité, bestaande uit twaalf Grieken en twaalf Turken. De binnenlandse wetgeving zou voorbehouden zijn aan een gekozen vergadering, waarbij bescherming van de positie der Turkse minder heid verzekerd zou zijn. Het plan zou gelden voor een periode van zeven jaar. De Griekse Cyprioten wensen, zo als bekend, echter aansluiting bij Griekenland, terwijl de Turken ver deling van het eiland tussen de Griekse en Turkse inwoners eisen. De zes burgemeesters, die door Makarios zijn uitgenodigd, hadden zaterdag een uitnodiging van gouver neur Sir Hugh Foot voor een be spreking van het plan. afgeslagen. Makarios is reeds van het Britse plan op de hoogte gebracht. Hij heeft ook zijn plaatsvervanger op Cyprus, bis schop Anthimos van Kitium, naar Athene ontboden. De Grieks-Cyprische advocaten in Nicosia hebben gisteren bekendge maakt, dat geen van hen meer voor een Cyprisch gerechtshof zal optre den. Dit besluit is genomen uit protest tegen de toestand.die is ontstaan door de Turkse gewelddaden" van de vo rige week. De Brise premier, Harold MacMil- lan, heeft het plan voor Cyprus gis teren met zijn ministers van buiten landse zaken. Selwyn Lloyd, en kolo niën. Lennox-Boyd. besproken in het licht van de nota's die de Griekse en Turkse regering in het afgelopen weekeinde naar Londen hebben ge zonden. Hij zou echter niet van plan zijn nog wijzigingen in het plan aan te brengen. Rust op Cyprus Transportvliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn gisteren voortgegaan met het overbrengen van 3.500 para chutisten naar Cyprus. Uit Valetta op Malta zijn gisteren voorts nog 150 man commando's vertrokken met de kruiser „Ber muda." Op Cyprus is het nu rustig. Het uit gaansverbod is. behoudens de nach telijke uren. opgeheven. Zwaar ge wapende Britse militairen bewaak ten in Nicosia de kinderen van Britse militairen die naar school gingen en de Britse vrouwen die inkopen gin gen doen. Honderden militairen ston den paraat langs de scheidingslijn tussen de Griekse en de Turkse wijk van de stad. In Argentinië steken ■grote groepen Peronisten de kop weer op. De bij gaande foto werd gemaakt in Bue nos Aires, waar een groep aanlhcm- gers van de oud-president, naar het centrum van de stad marcheerden, rijkelijk voorzien van spandoeken en grote foto's van hun heiden. Djakarta heeft, zoals verwacht werd, gisteren inderdaad groot scheepse landingen uitgevoerd in Noord-Celebes. Om zes \mr plaatselijke tijd zetten land strijdkrachten en mariniers de definitieve aanval op de opstan delingen in dit gebied in. Aan de operaties, die bij Kema »an de noordkust werden uitgevoerd, is deelgenomen door oorlogsschepen, transportschepen en landing* vaerfyi- gen. aangevoerd door het viaggeecii-jp van de Indonesische marine, de ter- pedobootjager Gadjah Mada. Met deze landing staan de regerings troepen ongeveer 40 km van Menade, het centrum van het verzet, dat door bekwame troepen (vele Menadonezen zijn oud-leden van het KNIL) op de verdediging is voorbereid. HET SYRISCHE bureau voor de boy cot van Israël heeft bepaald, dat vlieg tuigen van de Air France weer over S.vrisch gebied mogen vliegen. De kapitein van het Deense vracht, schip „BretagneiLdat sinds maart aan de ketting ligtyjpBjgft van de Indone sische autorita*^p.4beetemmhig gekre gen met zijn schip 'ifendaag om 16.00 uur plaatselijke tijd in Singapore te vertrekken. De reders zullen de Indonesische re gering 180.000 dollar betalen als schade vergoeding. Djakarta zal de aanklacht tegen kapitein V. D. Dry borg, hou dende het voeren van smokkelhandel, steunverlening aan de opstandelingen en het bevaren van voor de scheep vaart gesloten wateren, latai vallen. In Washington is vernomen, dat op 25 juni een bataljon van 1700 man mariniers naar het Middellandse Zeegebied zal gaan om een bataljon mariniers daar af te lossen. Deze bevinden zich aan boord van schepen van de Amerikaanse zesde vloot, samen met het bataljon, dat zij in mei zouden aflossen. Toen was echter de crisis in Liba non begonnen en besloten de Ameri kaanse autoriteiten ook het af te los sen bataljon te laten blijven. Er ko men nu nieuwe aflossers voor dit bataljon, zodat de zesde, vloot dus over twee bataljons mariniers zal blijven beschikken, inplaats van één, zoals vóór de crisis in Libanon. De Britse treiler St. Clair heeft de zwaarste vangst in de Britse visserijgeschiedenis ge daan. Toen gisterenochtend bij de Scilly eilanden het treilernet werd opgehaald, kwam eerst een periscoop en daarna de to ren van een Britse duikboot boven water. Achteraf bleek, dat de com mandant van de ondergedoken duikboot de treïler wel had ho ren aankomen, doch dat hij ver wacht had dat het schip hem zou passeren. Toen echter het treilernet over zijn commando toren vielbesloot hij boven wa ter te komen. De kapitein van de treiler heeft onmiddellijk mededeling van zijn vangst ge daan aan de admiraliteit en aan zijn reder. Geen der sche pen is beschadigd.

de Stem | 1958 | | pagina 1