Zeeuwse protesttocht deed Binnenhof daveren Mthrïf- Maar Algera geen veer Kroest jev: „Boelganin is erg ziek geweest Grieken beschuldigen Turken en Britten John Goldschmid wil ploegleider zijn Nog tal van troubles Indonesië in Ned. Bank verlaagt disconto DAF leent 27 miljoen Charly Gaul nog potdicht DAGBLAD VOOR ZEELAND O 't Wordt wéér Si-Si weer Wat meer zon Menigte loeide, Colsen huilde Later op de dag ZON! Minister Lampe teruggeroepen 800.000 gulden boete voor „Bretagne" Barricades in Nicosia Roofoverval op Utrechts café De crisis in Ned. Touruitzending Was de mode in uw haar! Faroek wil verhuizen Oproep CGT contra De Gaulle De Gaulle voor radio en t.v. Staatslening in Frankrijk 98e JAARGANG No. 22782 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Br una. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland 14 JUNI lbo8 Abonnementsprijs t 1.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2*96 Bureau toot Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 ■Uiig I I OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). VfF 4. Het grote moment. Minister Algera ontvangt het protest comité. De minister drukt de hand van H. Colsen, terwijl comitéleden lachend toezien. DE T.B.C.-STERFTE is in ons land het vorig jaar verder gedaald en heeft met 4.7 per 100 000 inwoners waarschijnlijk de laagste stand in de gehele wereld bereikt. NASSER ZAL begin volgende maand een bezoek brengen aan Zuid-Slavië. MAJOOR John T. Godfrey, een van Amerika's beste gevechtsvliegers uit de tweede wereldoorlog, is op 36-ja- rige leeftijd in zijn woning te Free- port overleden. Hij leed aan weefsel verharding. EEN GEWEZEN premier van Frank rijk, Pierre Etienne Flandin, is op 69-jarige leeftijd te Saint Jean Cap Ferrat overleden. DE EXPLORER III, de op 26 maart jl. gelanceerde Amerikaanse satel liet, zal vermoedelijk nog twee of drie weken om de aarde blijven cir kelen. IN ALBANY, in de Amerikaanse staat Georgia, zijn de 27-jarige me vrouw Chapman en haar vier kinde ren tengevolge van brand om het le ven gekomen. Haar man verblijft bij de Amerikaanse troepen in Duits land. AMERICO TOMAS heeft, blijkens de officiële cijfers, bij de Portugese pre sidentsverkiezingen 765.081 stemmen behaald, generaal Humberto Delga- do, de kandidaat van de oppositie, kreeg 236.057 stemmen. DE EERSTE eenheden van het Rus sische leger zijn, volgens radio-Boe- karest, begonnen Roemenië te verla ten. de 36 ITALIAANSE leden van het Europese parlement zijn het er over eens, dat Milaan en Turijn het best geschikt zijn om er de Europese in stellingen te vestigen. (Advertentie) Wet voor weer wordt het f gtiif felste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Weersverwachting van het K.N. 5 IVI.I. tot vanavond, opgemaakt 4 vrijdagavond 23.15 uur: Droog J weer met zonnige perioden en over het algemeen weinig wind. i Iets hogere niiddagtemperaturen 4 dan gisteren. 4 Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte oos- tenwmd. Over het algemeen mooi tot bewolkt. Lichte stijging van de temperatuur. Voor zondag en maandag verwacht men over het algemeen aanhoudend mooi weer. Lichte kans op onweer. Vandaag: zon onder 21.01 uur maan onder 18.02 uur. Morgen: J zon op 4.19 uur, zon onder 21.02 uur, maan op 3.19 uur, maan on- der 19.04 uur. Maandag: zon op 4 419 uur, maan op 4.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) Al-ge-ra Al-ge-ra Al-ge-ra Het statige Binnenhof dreunde op zijn grondvesten. Een duizendkoppige menigte, bij herhaling aangevoerd door Delfse studenten, scandeerde als een staccato uit een machinegeweer de naam van de min'ster van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die met de tien leden van het comité „Vrije Veren" achter de vergadertafel zat. De be spreking, die zevenenveertig minuten duurde Mas te lang voor één strijdleuze. En daarom zette het volk na .Al-ge- ra Al-ge-ra!" de roep: „Wij eisen vrije veren" in. En toen ook deze voldoende had geklonken, donderde het publiek „De Gaulle De Gaulle Even later „Col-sen I Col-sen Col-sen!" En (op dit Binnenhof!) „B'rus-sel Brus-sel De grijze leider van de grootse protestatocht verscheen voor het geopende raam van een er ker van het Binnenhof. Er viel een doodse stilte over het plein. „Ik zal vanavond in Hulst alles zeggen", riep Colsen. „Nü, nü, nü", smeekte de me nigte met aandrang. „Zeeuwsch-Vlamingen, wij gaan terug naar het Malieveld", vervolgde Colsen. „Iedereen is vrij!" „De veren ook?" schreeuwde iemand onverwachts. Weer daverde het Binnenhof. Totdat Colsen opnieuw voor het geopende raam verscheen en na stilte te hebben verkregen zei: „Het onderhoud is te gengevallen." De menigte loeide. Colsen huilde. De veehandelaar uit Sluiskil, de leider van de Zeeuwse autocolonne, die via Antwerpen naar Den Haag was gereden, verdween in een der gangen van het Binnenhof. Het hoog tepunt, van de protestdag was voorbij. De tien comitéleden, die de minister De Sovjet-premier en partij leider Kroestjev heeft op een receptie in de Britse ambassade te Moskou verklaard, dat maar schalk Boelganin erg ziek is ge weest en een operatie heeft on dergaan, die volledig geslaagd is. Boelganin, Kroestjevs voorganger als premier, zal nog een week in het ziekenhuis moeten blijven. Een Brit se journalist opperde, dat het wellicht zin zou hebben om wekelijks of een (Advertentie) Het wordt weer heet! Bereid u voor, monteer nog snel een keer in de veertien dagen een Sov jet-functionaris een persconferentie te laten beleggen, zodat valse berichten zoals geruchten over Malenkov, Boel ganin en Soeslov kunnen worden ach terhaald. „Dat is geen slecht idee", zei Kroestjev. „Het zou absoluut nor maal zijn. Dat is het in het Westen. Maar wij Russen wat drommel wij doen het niet zo. Wij hebben nu eenmaal die traditie niet." Kroestjev dreef de spot met de be richten over de dood van Malenkov en soortgelijke geruchten. „Je kunt een kaartje kopen om Malenkov te bezoeken", zei hij. „Je kunt gaan zwemmen met Soeslov en bloemen kopen voor een ziekenbezoek aan Boelganin". het goedkoopst* gosóc rolgordijn met de sleuf jes De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W.F.M. Lampe, thans in Den Haag, is opge roepen om ten spoedigste naar Wil lemstad te komen voor overleg met zijn regering. Over het onderwerp van zijn be sprekingen in Willemstad kon minis ter Lampe geen mededelingen ver strekken. een petitie hadden overhandigd, wa ren diep teleurgesteld. Zij hadden alle argumenten die zij voor „vrije veren" konden vinden op tafel gelegd. Zij hadden de minister gewezen op het feit, dat de verhoging van de tarie ven precies komt in een periode, waarin de levensstandaard terugloopt waarin de bestedingsbeperking op gang fnaakt. Zij hadden zijne excel lentie gezegd, dat deze verhoging de klap was op de vuurpijl, want dooi de nieuwe tarieven werd de land streek ernstig getroffen. Zij wezen er de minister op, dat er niet zulke dure boten nodig zijn op de Westerschelde. Boten rriet een. wandschildering van 5.000.en met stoelen van 128.per stuk. „Wij moeten het grootste gedeelte van de miljoe nen betalen", merkten de comité leden op. Afwachten Minister mr. J. Algera luisterde en luisterde. Soms informeerde hy er gens naar. Maar op het einde van de bespreking, die in een zakelijke stijl werd gevoerd en waarbij de comité leden op koffie en sigaren werden getrakteerd, zei de minister: ,,Het spijt mij, mijne heren, maar ik kan geen enkele toezegging omtrent de veertarieven doen. U zult alles af moeten wachten." Zo eindigde de conferentie. Terwijl Colsen zijn volk toesprak en zei, dat hij de leider van het verzet wilde blij ven, indien de bevolking dat wenste, ging minister Algera terug naar de minirterraad. die vlak voordat de massale betoging een aanvang nam, was begonnen. Tientallen Zeeuwen stonden reeds op het plein toen de ministers één voor één de deur van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat binnenschoven. Toen minister Algera aankwam, werd zijn naam gescandeerd, maar desalnietrtrnin po seerde de minister met een meisje in Zeeuwse klederdracht (Tilly van den Branden uit Sluiskil) aan zijn zijde. Even later pokerde de minister met De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto verlaagd van 4 percent op 31* percent. De reeds geruime tijd aanhoudende ruimte op de geldmarkt is gebleken gepaard te gaan met een voortgezette tendentie tot daling van de binnen landse kredietgeving van het handels bankwezen. Onder deze omstandighe den meent de Nederlandsche Bank. dat er geen redenen meer bestaan tot het handhaven van haar tegen woordige rentetarieven. Zij heeft daarom, met ingang van vandaag, haar tarieven over de gehele linie met een half procent verlaagd. In kringen van de geldmarkt acht men dit een gunstig teken. Hiermee zo meent men, naderen wij weer een behoorlijk niveau, dat ook internatio naal goed ligt. Men acht het boven dien niet uitgesloten dat ook de Bank of England, zodra de stakingsdreigin gen voorbij zijn, haar disconto, dat thans 5' percent bedraagt, met een half percent omlaag zal brengen, vooral gezien de aanhoudende stij ging van de goud- en deviezenreser ve. Volgens het Indonesische persbu reau Antara heeft de procureur-gene raal. Soeprapto. gisteren bekendge maakt, dat de gezagvoerder van het Deense vrachtschip ..Bretagne" erin Ijven ialer po, -au. ue """««fheeft toegestemd een boete van Colsen in een gang van het Binnen- 1annm rin]1,,. ppn kip;np roo.OOO eul- hef. Zó fel leverden de tientallen foto grafen slag. dat de heer Algera tot zesmaal toe de verzetsleider de hand moest reiken. De minister had ge luisterd naa" de liederen. Terwijl hij op de gang liep voor zijn kamer, had hij de tekst van de liederen in zijn handen. „Ik hoor graag zingen", zei hij. Een uitvoerige reoon^ge van deze massale protesttocht naar Den Haag geven wij elders in deze editie. 180.000 dollar, een kleine 800.000 gul den te betalen, om de vrijlating van zijn schip te verkrijgen. Tevens heeft dè procureur-generaal de verbeurd verklaring van de lading rijst en zout van het schip gelast. De gezagvoerder Dryborg heeft reeds toestemming gekregen naar boord terug t.e keren. Men verwacht dat door deze ..regeling" de Indone sische autoriteiten vandaag het schip en bemanning zullen vrijgeven. Griekenland heeft, zoals wij in onze editie van gisteren meldden, bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de voorvallen op Cyprus. Uit de thans voor publikatie vrij gegeven tekst van het protest blijkt, dat Grieken;and van mening is dat ,,de toestand op Cyprus en zijn weer slag op de internationale situatie vrede en veilighe,d in het oostelijke gedeelte van het Middellandse Zee gebied in gevaar brengen". Volgens het Griekse protest heeft de Turkse minderheid de Griekse Cyprioten op moedwillige wijze aan gevallen en heeft zij, door vooraf de gelijk overwogen aanvallen, het leven, de eer en het bezit der Grieken jp Cyprus in gevaar gebracht, „zulks met het doel omstandigheden te scheppen, die passen in het kader van de Turkse politiek op Cyprus". In het protest, dat voorshands slechts bedoeld is om de „Veiligheids raad in te lichten" en waarin „in dit stadium" niet om een optreden van de raad wordt verzocht, wordt ver der verklaard dat de ..plotselinge uit barsting van geweld en haat op Cy prus op kunstmatige wijze door de Turkse regering en haar handlangers is veroorzaakt, zulks ter bevordering van Turkse politieke doeleinden". (De Turken willen, zoals bekend, verde ling van het eiland tussen Turkse en Griekse Cyprioten). Volgens het Griekse protest is het „betreurenswaardig, dat de Britse autoriteiten op Cyprus niet in staat geweest zijn paal en perk aan de Turkse aanvallen te stellen, of de Griekse Cyprioten tegen de Turkse aanvallerste beschermen". In het Griekse protest wordt ver der opgemerkt dat er berichten zijn geweest over een heimelijke ver standhouding tussen Britse veilig heidstroepen en Turkse aanvallers. Barricaden Bij botsingen nabij Nicosia tussen Grieken en Turken zijn vijf mensen Op klaarlichte dag hebben twee personen een roofoverval gepleegd op de 90-jarige caféhouder H.R., die een café aan de Witte Vrouwensingel te Utrecht exploiteert. Zij slaagden erin de totaal verbouwereerde R. een geld kistje met 500.te ontfutselen. Dc politie, die vingerafdrukken aantrof, heeft nog gisternacht in een ander café L. van der B. aangehou den. Deze verkeerde echter dermate onder invloed van sterke drank, dat hij nog niet gehoord kon worden. L. van der B. die een bekende van de politie is, werd ter ontnuchtering op gesloten. om het leven gekomen en meer dan dertig gewond. De Britten hebben de Griekse en Turkse wijk van de oude stad van elkaar gescheiden door een prikkel draadversperring en barricaden. Brit se militairen patrouilleren door de stad: kleine vliegtuigen maken ver kenningsvluchten boven de stad en omgeving. Alle bijeenkomsten zijn verboden. De gezinnen van Britse militairen hebben de raad gekregen binnen te blijven. (Eigen nieuwsdienst) LUXEMBURG, vrijdagavond. Toen donderdagavond laat het bericht in Luxemburg door drong, dat het tot een volledige breuk tussen Kees Pellenaars en de sportcommissie van de K.N.W.U. was gekomen en het vast stond, dat eerstgenoemde niet als ploegleider naar de Tour de France zou gaan. vatte onmiddellijk in Luxemburgse wielersport kringen de mening post, dat John Goldschmid, de vroegere tour rijder van de Luxemburgers, de functie van Pellenaars zal over nemen. Deze mening zag men vrijdag morgen bevestigd, toen een uur vóór de start van de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg officieel werd medegedeeld dat, heden, za terdagavond, in Luxemburg een delegatie van de KNWU een be spreking met het bestuur van de Luxemburgse Wielerbond zal heb ben, om over de vacante plaats van ploegleider voor de gemengde Neder'ands-Luxemburgse ploeg te spreken. Toen wij John Goldschmid vlak voor de start vroegen, of hij een dergelijke benoeming ambieerde, antwoordde hij: ..Vanzelfsprekend". Hij ontveinsde zich niet, dat hem een moeilijke taak op Voor de fabricage van de personen wagen van de DAF zal worden ge bruik gemaakt van de modernste pro- duktiemethode met vol-automatische machines. Dit maakt deze industrie tot een zeer kapitaalintensief bedrijf. Voor de financiering van deze uitbrei ding is de DAF erin geslaagd een re geling te treffen met enkele grote institutionele beleggers en de Rotter damse Bank N.V., bij welke instellin gen een lening is afgesloten ten be drage van zevenentwintig miljoen gulden. Hierin wordt deelgenomen door de Nationale Levensverzekering Mij Nederland. Nillmij van 1859. Met deze grote onderhandse lening blijft de status van familie-n.v. bij de DAF ongewijzigd. Aan de bouw van de nieuwe grote fabriekshal wordt reeds met voort varendheid gewerkt. In oktober hoopt men met de fabricage van de „DAF 600" te kunnen beginnen. Met de gemeente is overeenstem ming bereikt over de aankoop van 23 ha industrieterrein, ten westen van het huidige fabrieksterrein. Het totale oppervlak van de fabrieks terreinen bedraagt na de laatste uit breiding circa 70 ha, waarvan onge veer een derde deel voor gebouwen wegen en proefbanen in gébruik is genomen. Chinezen in arrest De militaire autoriteiten in Medan hebben bekendgemaakt dat een aan tal Chinezen is gearresteerd en over gebracht naar Djakarta, omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan „gedrag dat schadelijk is voor de staat". Namen of een precisering werden niet verstrekt. De vorige maand zijn in verschil lende steden op Java, tijdens de anti- Chinese campagne, verschillende Chinezen gearresteerd. Sinds 5 mei wordt een Chinees journalist in de militaire gevangenis te Djakarta ge vangen gehouden. Het betreft hier na tionalistische Chinezen. Geestelijkheid De afdeling defensie van het Indo nesische parlement heeft gisteren een aanbeveling gedaan tot het verscher pen van het patrouilleren langs de grens tussen Indonesisch en Portu gees Timor. Enige leden stelden te vens voor om de rooms-katholieke geestelijken van buitenlandse natio naliteit te vervangen door Indonesi sche geestelijken, na de vlucht van de Nederlandse pastoor Van Wissing naar Portugees Timor. van Engeland te kopen. Er zijn even wel geen plannen om Engelse oor logsschepen te kopen. Generaal Sir Francis Festing, de nieuwe chef van de Britse generale staf, die Djoeanda een beleefheidsbe- zoek bracht, heeft zich bereid ver klaard om hulp te verlenen by de opleiding van Indonesische officieren in Engeland, in het bijzonder voor de marine. TS oord-Celebes Gisteren werden hevige gevechten uit verschillende delen van Noord- Celebes gemeld. Volgens de nieuwe president van Gorontalo zouden na de bezetting van de stad Gorontalo door de regerings troepen, honderd opstandelingen zijn gedood bij gevechten in dat gebied. (Advertentie) Verkiezingen Volgens persberichten heeft de cen trale commissie voor de verkiezingen de datum voor de volgende verkiezin gen in Indonesië vastgelegd op 29 september 1959. Rode burgemeester Soerabaja, de tweede stad van In- donesië, heeft gisteren een commu nistische burgemeester gekregen, nl. dr. Satrio Sastrodirdjo, de enige kan didaat die door de gemeenteraad met algemene stemmen werd gekozen. Opleiding in Engeland Premier Djoeanda Kartawidjaja heeft bekendgemaakt dat zijn rege ring overweegt om militaire uitrus ting, met inbegrip van vliegtuigen, Gebruik thuis POLYCOLOR Kleursliainpoo tintgevende haarwas- sing(zonder verven)in uw natuurlijke kleur of een modieuze tint. Tube voor 2 keer f. 1.95 Bij alle drogisten en parfumeriezaken. Naar in Monaco verluidt, is ex-ko ning Faroek van Egypte van plan van Rome te verhuizen naar Monaco, waar hij een gedeelte van het Casi no zou willen overnemen van de Griekse scheepsmagnaat Onassis. De ex-koning zou inlichtingen ingewonnen hebben over het overbrengen van zijn geld van Zwitserse banken naar Mo naco en over de mogelijkheden om zijn residentie daarheen te verplaat sen. de schouders zal werden gelegd, te. dien een beroep op hem zou worden gedaan. De moeilijkheden die even. lueel uit het taalverschil zouden kun nen ontstaan, vreesde hij niet. John Goldschmid verstaat het Nederlands zeer goed, als men niet te snel tegen hem spreekt. Verder commentaar kon hij nog niet geven zolang zijn benoeming tot chef de equipe nog niet definitief vast stond. Ook Charly Gaul liet zich over een eventuele benoeming van Goldschmid tot ploegleider niet uit. Maar in Luxemburgse krin gen verzekert men, dat Gold>- schmid en Gaul het samen uit stekend kunnen vinden. Het wachten is nu op het resultaat van de Luxemburg-Nederlandse besprekingen. Het Franse communistische vakverbond C.G.T. heeft opge roepen tot demonstraties tegen De Gaulle op 18 juni. Op deze dag wordt De Gaulle's be roemde rede van 1940 („La France a perdue la bataille. mais n'a pas per due la guerre"), in geheel Frankrijk herdacht. De oudminister van oorlog in de regering-Gaillard. Chaban-Delmas, heeft tijdens een persconferentie ver klaard dat de Gaullisten alle partijen zullen oproepen hun geschillen bij te leggen en te werken voor het refe rendum dat in oktober zal worden gehouden. Premier De Gaulle heeft gister avond in een via alle Franse radio- en televisiestations uitgezonden rede gesproken over „de geweldige pro blemen" waarvoor zijn regering en het Franse volk zich tezamen zien geplaatst. Hij was zijn rede begonnen met een schildering van de toestand, zoals deze was toen hij aan de macht kwam. „De Franse eenheid werd ver- broken. De burgeroorlog stond op het punt uit te breketi". Sinds twaalf jaar toonde het par tijbewind. drijvende op een sterk ver deeld volk temidden van een uiterst gevaarlijke wereld, zich niet in staat de zaken te leiden". Hij weet dit niet aan de onbekwaam heid of de onwaardigheid van de po litici, maar doordat de ministers al leen maar fracties vertegenwoordig den ijverden de regeringen niet uit sluitend voor het algemeen belang. De aangekondigde staatslening noem de hij „het eerste stadium van ons herstel en het eerste bewijs van het vertrouwen der natie". Als voorwaarde voor alle herstel achtte de premier een staat noodza kelijk die Frankrijk kan leiden. „Da waarheid hiervan hebben wij pas nog op de rand van de afgrond kunnen vaststellen", zo riep hij uit. „In het begin van de herfst zal ik de voorstellen doen. Franse vrouwen en mannen, het is aan u om dan door uw stem over deze zeer belang rijke hervorming te beslissen en daardoor over het lot van Frankrijk" aldus besloot De Gaulle zijn rede. Deze rede is in Algiers goed ont vangen. Een woordvoerder van het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije verklaarde, dat het juist de redevoering was waarop men had gewacht. Vooral met de uitspraak van De Gaulle dat Frankrijk zo moet hande len dat „Algerije voor altijd met li chaam en ziel met Frankrijk verbon den is", was men in Algiers ingeno men. Ook de verklaring dat het stel sel van politieke partijen geen ge schikt regeringssysteem vormt, vond veel instemming. De Franse minister van financiën Antoine Pmay, heeft gisteren aange kondigd. dat er op 17 juni a.s. een nieuwe staatslening, gebonden aan de goudprijs, zal worden uitgegeven. Het wordt een 3'G belastingvrije obligatielening, gebonden aan de prijs van de Gouden Napoleon, die op 3.600 frank werd vastgesteld. Deze lening is de eerste stap van de regering-De Gaulle om de Franse economie op vaste voet te brengen. De lening heeft een looptijd van 54 jaar en wordt uitgegeven in coupures variërend van 10.000 tot 1 miljoen frank.

de Stem | 1958 | | pagina 1